Denk eerst even na voordat u een huisdier neemt i Kamervragen over cockpit indeling van Airbussen I KLM moet Bart Baayens spreekt mis-management tegen NUTSBEDRIJVEN OVER STERKE STIJGING TARIEVEN: Statenleden laken ophanging van motor Boeing-747 inspecteren afwezigheid van provincie op banenmarkt ai 1 1 ropa au h SIRE 11 IJMOND 19 7 9 SEPTEMBER WOENSDAG 5 (Van onze streekredaktie) Voor Caesar hebben we een heel speciaal vakantie-adres, ergens op de Veluwe.” (Van onze Haagse redacteur) SCHIPHOL. De KLM moet bin nen de komende drie weken een on derzoek instellen naar de motorop- hanging van haar Boeing-747’s, nadat op die plaats breuken waren gecon- stateerd bij 747’s van Pan American en British Airways. De opdracht is de KLM gegeven door de Luchtvaartin- spectie van de RLD, nadat eerder de FAA in de VS de opracht had gege ven de onderzoeken uit te voeren met ingang van 4 september. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De inwoners van Haarlem en omliggende gemeenten moeten rekening houden met een drastische prijsverhoging van het drinkwater in de nabije toekomst. Dit als gevolg van de kosten van de bouw van waterpompinstallaties in Enkhuizen en de aanleg van pijpleidingen naar het duingebied in Zuid-Kennemerland. Per kubie ke meter zal de verhoging in 1982 zestig cent zijn. De leden van de commissie nutsbedrijven hebben zich gistermiddag uitvoerig bezigge houden met de gevolgen van de deelname aan het zogenaamde WRK- III project dat voorziet in infiltratie van IJsselmeerwater in de duinen. gL HOOFDDORP. Bart Baa yens begon vijf jaar geleden voor zich zelf. De Hoofddorper zette een sportzaak op en voegde daar naderhand een ski-import- bedrijf aan toe. De zaken liepen prima. Vorig jaar liet hij een kunst- ^Illllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllimimillllimillllllllilllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllll^ den herhaald. skibaan bouwen in de vlakke polder. Dat ging goed mis. Door f allerlei onvoorziene kosten en een tegenvallende belangstel- ling kwam Baayens te zitten met een groot exploitatietekort. Om- dat hij krediet nodig had, deed hij zijn sportzaak van de hand. Wegens geldgebrek bloedde het importbedrijf vanzelf dood. Maar Bart Baayens redde het niet. Skipiste De Meerberg werd op 15 augustus verkocht. Bart Baa- yens is terug bij Af. sê HE ■lllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiilllllllllllllllllllj£ nekslag voor kunstskibaan sr Ir. J. J. Waldorp of meer zijn. Pubhkane aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. lint tio 120 Hei verzorgen van huisdieren heeft zijn leuke en lastige kanten. Voor inlichtingen: bel de Dierenbescherming. !n elk telefoonboek vindt u het nummer. I staat. Paul Captijn zegde een dergelijk onderzoek toe. Rike Ruiter drong aan op publicatie van de nota energiebesparing en vroeg de bewoners in de Amsterdamse- buurt, waar de warmwatervoorziening aan de centrale verwarming wordt gekop peld, te vrijwaren van de problemen die dit - door erg hoge rekeningen van ener gieverbruik - in het Rozenprieel heeft op geleverd. De commissie behandelde ten slotte het kwartaalverslag van het water bedrijf, dat zeer gedetailleerd weergeeft wat in de eerste drie maanden is gebeurd. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Drie PvdA-Statenleden van Noord-Holland hebben er hun verba zing over uitgesproken, dat de provincie Noord-Holland niet aanwezig was op de onlangs gehouden banenmarkt te Haar lem. De Statenleden Goedmakers, Hof man en Van der Tweel hebben daar over opheldering gevraagd aan Gedepu teerde Staten. Waarom was de provincie (werkgeefster voor meer dan 6000 mensen), het Provinci aal Ziekenhuis te Santpoort uitgezonderd, hier niet aanwezig, zo informeert het drie tal. Ook vragen zij GS inzicht te verschaf fen in het huidige vacaturebestand van de provincie. En tenslotte vragen de drie PvdA-Statenleden of het college niet van mening is, „dat de rol van enthousiaste deelnemer of zelfs initiatiefnemer bij der gelijke gebeurtenissen de provincie beter zou passen, dan die van schoorvoetend aanwezige". Bart Baayens benadrukt trots te zijn op zijn voormalige werknemers, omdat die het mogelijk maakten zijn ideaal te verwezenlijken. „Iedereen heeft gehol pen om de skipiste te bouwen. We heb ben samen een hoop werkzaamheden zelf gedaan. Anders was het onbetaal baar geworden.” De bouw van De Meer berg kostte anderhalf miljoen gulden, zegt de Hoofddorper. Dat was al drie honderdduizend gulden duurder dan hij had geraamd. Baayens ontkent een geheel foute in vesteringsbegroting te hebben gemaakt. „Het wordt altijd duurder dan je ver wacht. Bij een bouwproject kom je altijd dingen tegen die je je van tevoren niet realiseert.” Na de vraag of hij achteraf niet vindt dat hij het complex wat bescheidener had moeten opzetten, schudt Baayens het hoofd. „Voor de uiteindelijke capaci teit is De Meerberg beslist niet te groot gepland. Het is royaal opgezet, dat wel. We bieden de skiërs faciliteiten die op veel andere banen niet te vinden zijn. Zoals bijvoorbeeld kleed- en doucheka mers. Maar daar kan je toch niet van buiten?” stratie concentreren in zijn hoofdkan toor. „Maar je mag niet van een afvloei ing spreken. We hebben tenslotte alleen het onroerend goed gekocht.” Tussen de nationale luchtvaartmaat schappij en de Vereniging Nederlandse Verkeersvliegers is een conflict uitgebro ken over de juiste inrichting van die be- sturingscabine. De verkeersvliegers zijn erop tegen dat de boordwerktuigkundige een stoel krijgt die recht achter de twee vliegers is geplaatst, omdat zij dit zien als een vooruitlopen op een cockpit die door twee man wordt bezet. In het ontwerp van Airbus is zijn controlepaneel grotendeels in het plafond aangebracht en het instru mentarium voor een deel in de instrumen tenpanelen van de vliegers. De KLM heeft woon iets nieuws.” Baayens noemt het een gewetensvraag of hij ooit nog wel zijn gezicht zal laten zien op skipiste De Meerberg. „Ik denk het wel. Maar het zal in ieder geval niet frequent zijn." I Een woordvoerder van de KLM heeft bevestigd dat de motorophangingen zorg vuldig moeten worden bekeken, maar kon dinsdagavond niet zeggen om hoeveel van de twaalf Boeings bij de KLM het gaat. Het onderzoek omvat wat de KLM betreft ten minste de helft van de 747-vloot. Volgens Boeing omvat de inspectie de eerste 210 van de circa 390 747’s die thans in gebruik zijn, voor zover zij meer dan 500 landingen hebben gemaakt. De eerste 747’s werden afgeleverd in 1970 (aan Pan- Am), die voor de KLM vanaf begin 1971. De eerste breuken in de motorophan- ging bij 747’s werden geconstateerd nadat uit een eerste onderzoek naar de oorzaak van het verongelukken van een American Airlines DC-10, op 25 mei bij Chicago, gebleken was dat de linkermotor was af gebroken door scheurvorming in de mo- torophanging. Het onderzoek werd daar op uitgebreid tot alle breedromp-passa- giersvliegtuigen. Indien in de ophanging van de 747 breu ken worden gevonden, moeten de betrok ken aluminiumbevestigingen binnen tien dagen door staal worden vervangen. Wordt er niets gevonden, dan moet de inspectie elke duizend uur (40 dagen) wor- vliegers IF ALFA, die erop aandringt dat de nieuwe generatie straalvliegtuigen, waaronder de A-310, terwille van de vei ligheid met een driemanscockpit wordt uitgerust. Op die opvatting heeft de VNV zich mede gebaseerd in haar advies aan de KLM. S Ie Engels kzaamhe ilaris, 13' irgoedinc orporatk)' Tel 02® Het blijkt dat van de negen werkne mers bij de skipiste, er slechts drie voor de supermarkt-tycoon gaan werken. Dat zijn uitgerekend de drie skileraren. Voor de overigen is een ontslagvergunning aangevraagd. Dirk van den Broek stelde in een pers bericht over de aankoop van De Meer berg dat de werkgelegenheid van de personeelsleden daardoor veiliggesteld was. Dat ze toch op straat komen te staan, heeft te maken met de veel lagere salarissen die Van den Broek hun wilde betalen, zegt Bart Baayens. De Amsterdamse zakenman ontkent dat. „Er is helemaal niet over geld ge praat. We willen gewoon met een andere formule gaan werken. Dat betekent dat sommige mensen ander werk zouden moeten doen. Daar hadden ze geen zin in.” Van de Broek bevestigt dat één werk nemer beslist niet overgenomen kon worden. Dat was de administratrice. De Amsterdammer wil de gehele admini- prijsverhoging drinkwater piste De Meerberg. Volgens ingewijden was dat het gevolg van een afspraak met de nieuwe eigenaar, de Amsterdamse supermérkt-ondernemer Dirk van den Broek. Baayens zelf zegt dat hij de on- derhandelingen tussen zijn personeel en Van den Broek wilde afwachten. leen maar leiden tot een nog hogere water- prijs. Het voorstel van directeur Waldorp aan het college van B. en W. om de sterke stijging van de prijs van het water geleide lijk vanaf 1980 in de tarieven tot uitdruk king te laten komen, werd door de leden van de commissie nutsbedrijven overge nomen. Niek van den Brande (CDA) had daar veel moeite mee, zei hij, hoewel hij toegaf dat het ook slecht verteerbaar zal zijn als de consument in 1982 ineens vijftig percent meer moet gaan betalen. Adelaar was niet tegen geleidelijkheid, maar vond het niet juist dat mensen een rekening krijgen voor iets dat ze nog niet gehad hadden. Daarom stelde hij voor dat Haar lem maar vast aan het WRK-project gaat betalen. Het idee was volgens Paul Cap tijn niet uitvoerbaar. Wel is het zo dat het vooraf geïnde geld rentedragend kan wor den gemaakt, zodat in 1982 wellicht nog niet het volle tarief hoeft te worden gere kend. Aan het verzoek van Buurman om wat alternatieven en rekenvoorbeelden op tafel te krijgen zal door het Waterbedrijf worden voldaan. Het college van B. en W. heeft zich akkoord verklaard met de aanleg van een hoofdwaterleiding naar het terrein aan de Kleverlaan waar de Schietvereniging „De Vrijheid Haarlem” een clubhuis bouwt. Het gemeentelijk Waterbedrijf ging van het standpunt uit en dit werd gistermid dag door Waldorp nog eens onderstreept dat de vereniging de kosten 27.000) van deze onrendabele aansluiting (opbrengst 450 per jaar) had moeten betalen, omdat nu de andere waterverbruikers er voor opdraaien. De commissie nutsbedrijven onderschreef echter het collegevoorstel wat inhoudt dat de schietvereniging maar duizend gulden moet bijdragen. Voor Buurman was dit onderwerp aanleiding om met het oog op bebouwing van rest- percelen een nota met aanvullende voor waarden op de Waterverordening te vra gen, omdat het voor bepaalde categorieën zeer moeilijk is zo’n groot bedrag- bij el kaar te krijgen. Hosselet dacht zelfs dat je hiermee de mensen zou dwingen tot de goedkopere installatie van elektrische grondwater- pompen, waar de gemeente niet gelukkig mee zou zijn. Beide raadsleden wilden in elk geval voor de toekomst voorkomen dat de kosten die in rekening worden gebracht gebaseerd zijn op toevalligheden en wensten dat het sociale rechtvaardig heidsbeginsel in het oog wordt gehouden. Buurman vroeg de voorzitter te onder zoeken of het Gemeentelijk Energiebe drijf niet een deel van het bedrijfsterrein nabij de Oudeweg kan afstaan voor ande re doeleinden. Hij wees er op dat het bedrijf zelf niet meer produceert en dat in Haarlem een groot tekort aan grond be- tien van deze toestellen besteld bij de producent in Toulouse en is van plan daar later nog eens een even omvangrijke or der aan toe te voegen. Van den Bergh en Rienks willen van minister Tuynman (verkeer en water staat) vernemen of het juist is dat de verkeersvliegers de KLM van hun bezwa ren op de hoogte hebben gesteld voordat de opdracht de deur uitging. Ze willen bovendien weten of het correct is dat de fabrikant van de A-310 zich verplicht heeft het toestel te laten certificeren voor de zogenoemde tweemansoperatie. Het duo verwijst naar een resolutie van de internationale organisatie van verkeers- olop wet n tijdehjk Tel 023 ★★★★1 noemde gemeenten, maar het kan minder akt je 0| Om het geheel draaiende te houden, waren 1400 abonnementhouders nodig, die elk buiten hun lesgeld jaarlijks 400 gulden betaalden. Bij de opening vorig jaar augustus meldde Baayens er reeds een 1300 te hebben. In werkelijkheid kwam het aantal echter niet boven de duizend uit. Om die reden was er ook geen budget om reclame voor de kunsts kibaan te maken waardoor De Meerberg niet bekend werd. Baayens ontkent dat de hoge prijzen de oorzaak zijn van de tegenvallende belangstelling. „Nee, het is echt alleen het slechte weer geweest.” Voorzitter C. de Boer van de Neder landse Federatie van kunstskibanen zegt dat De Meerberg één van de duurste pistes van ons land was. „Mijnheer, ik ben ook voorzitter van de baan in Ber gen. Er komen hier zelfs mensen uit Hoofddorp skiën. Het is onvoorstelbaar, want Hoofddorp ligt geografisch het al lermooiste van de elf Nederlandse kunstpistes. Het heeft een achterland van ruim 1,5 miljoen mensen in de Rand stad. Ik denk dat het gewoon de prijs is.” Van den Bergh en Rienks suggereren in vragen aan de bewindsman dat de rege ring een eigen verantwoordelijkheid heeft voor de vliegveiligheid. Reden voor het tweetal om Tuynman te verzoeken een RLD-onderzoek te laten plaatsvinden waarna hij zelf met een standpunt naar buiten zou kunnen komen. Het zwaar tegenvallende weer is vol gens Baayens de hoofdoorzaak van het debacle. Tot diep in november vorig jaar was het te mooi om op een skibaan te gaan staan, waarna een „waanzinnige klote-winter” volgde, die de mensen in huis hield. Bovendien werd de Hoofd dorpse ondernemer geconfronteerd met onverwachte kosten ter hoogte van bijna 400.000 gulden. De aanleg van een par keerterrein om De Meerberg en een weg getje er naar toe vielen 300.000 gulden duurder uit, terwijl voor de elektrici teitsvoorziening plotseling 60.000 gulden extra opgebracht moest worden. Baay ens: „Zulke klappen kun je overleven als je poen achter je hebt staan. Maar een beginnende ondernemer kan niets op vangen. Elke tegenvaller betekent ver lies. Wanneer ik de zaak niet verkocht had, was ik onherroepelijk failliet ge gaan.” Pas tegen het einde van de vorige week wilde Baayens zijn uitleg geven over de slechte gang van zaken bij ski- 2IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van onze Haagse redacteuren) DEN HAAG. De kamerleden Van den Bergh en Rienks (PvdA) menen dat de Rijksluchtvaartdienst een onderzoek moet instellen naar de gevolgen voor de vliegveiligheid nu een nieuw toestel voor de KLM, de Airbus A-310, een cockpitin- deling dreigt te krijgen die de vliegers als ongewenst beschouwen. Gerard Buurman (PvdA) achtte het noodzakelijk nauwkeurig in het oog te houden hoe het verbruik bij de verschil lende deelnemers aan het WRK-project zich in de toekomst ontwikkelt om te .voorkomen dat de Haarlemse bevolking een te groot aandeel in de investeringslas- ten zou moeten betalen. De voorzitter Paul Captijn zei dat volgens het Provinci aal Waterleidingbedrijf de andere deelne mers hun prognoses niet hebben gewij zigd, zodat ook voor Haarlem geen veran dering is te verwachten, maar zegde toe dat het gemeentelijke waterbedrijf alert blijft. Adelaar wist niet goed raad met de toekomstige hoeveelheid niet afgenomen water en vroeg of dan een andere afnemer gevonden zal moeten worden voor wat overblijft. Waldorp verduidelijkte de zwakke positie van de BDZK als afnemer tegenover het Provinciaal Waterleiding bedrijf en Amsterdam als aandeelhou ders. Maar een fusie die Buurman gek scherend voorstelde, zou volgens hem al- De gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Velsen en Zand voort, verenigd in de BDZK (Belangengemeenschap Drinkwa tervoorziening Zuid-Kennemerland), hebben zich verplicht bij te dragen in de investeringskosten voor een bedrag van meer dan 62 miljoen. Mevrouw Rike Ruiter (D’66) vroeg zich af of Haarlem al dat water wel nodig had en wees daarbij op de bevolkingsafname en de stabilisa tie in het verbruik. Wethouder Paul Cap tijn benadrukte dat de BDZK zich met de overeenkomst verplicht heeft deel te ne men aan het project en dat het gevolg is dat de prijs die de afnemer straks gaat betalen weinig meer heeft te maken met het verbruik. Ofwel zuinigheid wordt niet beloond. Directeur J. Waldorp van het Haar lemse Waterleidingbedrijf zei dat met geen mogelijkheid bepaald kan worden hoe het waterverbruik zich gaat ontwik kelen. In 1976 nam het bijvoorbeeld 6,2 percent toe en in het jaar daarop werd vier percent minder verkocht via de BDZK. Wel is geconstateerd dat het indu strieel verbruik minder is dan de progno ses waren. Onder meer door hergebruik en andere koelmethoden. Voor Haarlem wordt de laatste jaren op een gemiddelde stijging van een half percent gerekend antwoordde hij Jan Adelaar (PSP/PPR) en Fred Hosselet (CDA) die niet bewezen achtten dat jaarlijks 110 miljoen - waar van 19 miljoen voor de BDZK - kubieke meter water in de duinen gepompt moet worden. De prognose was volgens Wal dorp voor 1982 een afname van 14,3 mil joen kubieke meter water in bovenge- helemaal gedoe.” Noch Bart Baayens noch Dirk van den Broek zijn bereid zich uit te laten over de koopsom. Het enige dat de Hoofddorpse zakenman kwijt wil, is dat hij er in totaliteit niet van rond kan komen. „Er blijven schulden staan waardoor je toch in de min raakt.” Hij ontkent dat De Meerberg ver onder de prijs is verkocht, omdat Van den Broek de enige geïnte resseerde was. „Het verhaal dat Van den Broek mij financieel heeft uitgekleed, is niet waar. Er waren nog drie andere belangstellende ondernemers.” Bart Baayens is terug bij Af. Voordat hij zich in het zakenleven stortte, was hij verkoper. De Hoofddorper denkt er over weer iets in die geest te doen. Zeker is het niet, want hij heeft nog geen gelegen- heid gehad om bij zich zelf goed te rade te gaan. Misschien volgt hij wel het ad- vies op van Rosi Mittermaier, de oud- Olympisch skikampioene, die de baan vorig jaar opengleed. Deze zei: „Het is jammer wat er gebeurd is. Begin ge- Bij voorkeur geleidelijke Bart Baayens weerspreekt dat hij de skiërs te veel berekende. „Een simpel rekensommetje leert dat we de goed koopste waren, gezien de faciliteiten die we boden. U moet niet naar De Boer luisteren, want hij is een concurrent. Koude winter Daarbij, ga eens voor de aardigheid na wat andere sporten kosten,” Toch ge- looft hij wel dat dorpsgenoten naar de skipiste van Bergen gaan. „De Meerberg staat natuurlijk in de polder als een fluitketel in een varkenshok. Ik kan me indenken dat mensen liever in een mooi- ere omgeving skiën. Dat wil niet zeggen dat ik er spijt van heb De Meerberg in Hoofddorp gebouwd te hebben. Ik zou het bij wijze van spreken nu weer doen. Ik geloof in de toekomst van deze ski- piste.” Dirk van den Broek, de nieuwe eige- naar, ziet uiteraard brood in De Meer- berg. Hij vond de prijsstelling van Baay- ens eveneens te hoog en kondigde aan aanzienlijke prijsverlagingen te zullen toepassen. Het blijkt dat Van den Broek ongeveer 75 gulden goedkoper is dan zijn voorganger. „Dat is erg veel op een bedrag van een paar honderd gulden”, zegt hij. „Maar het kan inderdaad geen prijzenslag genoemd worden. Dat heb ik dan ook nooit gedaan. Er is tenslotte 1—11 geen concurrentie in dit j -5'1 aWpaBBE—

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11