Kwart naai Oostenrijk van wintertoensten SKI-ATLAS NIET OBJECTIEF Let op de Ski Happ’s Grote prijsverschillen r 4 19 7 9 TOERISME SEPTEMBER WOENSDAG 1P ze 9 LP MEER ieze, 9 St ral. st ral. I, V velk taat ;an- iraden ■schap r- skend, begro- istjaar ember 9 sep- >r een tal lig- e van ’older- en op 'an de jrdam, mmer- jlveen, en felsen II lat op 3ptem- v.m. in te >enba- van zal WEER in het r van Groot- 'M ^5* Aj 7 - i 1. DE ANWB ziet kennelijk wel handel in het boek, maar is Polen houdt de wintersporters kort iOt, Alle huis/es dezelfde stijl. van een keuze voor een wintervakantie in Oostenrijk, heeft het Verkeersbureau alle in programma’s van Nederlandse reisorganisaties voorkomende reisbe- stemmingen in Oostenrijk gegroepeerd in een aparte folder. GEEN SNELLE OBERS op grote zon neterrassen. maar oude met hoofddoek jes getooide vrouwen lopen met metalen kannen een soort chocolademelk te ven ten tussen de her en der opgestelde lig stoelen. Zakopane heeft iets eerlijks. Vooral in het voor- en naseizoen, wan neer de rijke Polen nog niet zijn gearri veerd, is het geen circus in,de sneeuw waar mensen elkaar de loef af willen steken met de nieuwste modesnufjes. Geen blitze Blizzard-ski’s en geen super S-1000 luxe bindung. En ze skiën toch goed daar. Tussen de Alpen en de Kaukasus lig gen de Karpaten waarvan de Tatra-ke- ten het hoogste punt vormt. Zakopane ligt aan de voet van de Tatra, een relatief laaggebergte in vergelijking met de Al pen. Qua natuurschoon doet de gehele Tatra zeker niet onder voor andere berg- massieven. Je merkt dat je niet in de Alpen bent. De bergreuzen volgen el kaar niet op tot aan de horizon. De wereld van de mensen en hun doen en laten gaan in die Tatra minder op in het kolossale. vreemd genoeg niet erg gelukkig met de atlas die in ons land gretig aftrek vindt. „Het is een erg handige onderneming. De artikelen en de foto’s krijgt de Duitse skibond gratis van de VW’s die bovendien moeten betalen om in de gids te worden vermeld. De beschrijving van de oorden is vaak niet erg objectief. Je ziet dat in bepaalde gevallen zo de folder is overgeschreven. Omdat we in Nederland helemaal niets in deze richting hebben, werken we voorlopig met de atlas. We zijn bezig met een eigen gids”, aldus een woordvoerder van de ANWB. HOEVEEL NEDERLANDERS er nu. precies elk jaar naar de sneeuw trekken, is niet bij benadering te zeggen. Ook de ANWB neemt een royale reserve in acht en verwacht dat er dit jaar tussen de 700.000 en 800.000 mensen op winter sport gaan. De jaarlijkse groei is onge veer zeven percent. Overigens heeft nog een ander rekensommetje bewezen dat ïfO- VOOR DE APRÈS-SKIËRS heeft het Poolse wintersportplaatsje zeker iets te bieden. Minder bontjassen en rijk gevul de etalages, maar de dorpsstraat is rond vier uur in de middag zeker net zo gezel lig als de straatjes in gerenommeerde westerse skiparadijzen. Een wandeling door oud-Zakopane is meer dan de moeite waard. AUe houten chalets zijn aan elkaar gelijk. De nieuwe huizen moeten geheel in oude stijl worden neer gezet. Veel rijke Polen uit het Noorden hebben in het oude gedeelte van het dorp een tweede huis. Een bezoek aan het Tatramuseum geeft een goed beeld van de historie van het dorp dat door de eeuwen heen van de ijzerindustrie heeft geleefd. Voor de Za- kopane-gangers is een bezoek aan Kra kau (100 kilometer van Zakopane) een must. Het is een juweel van een stad. ALLES IS EIGENLIJK GOEDKOOP in Polen. De skischool, de skihuur (twee gulden per dag), het eten (uitbündig me nu tien gulden), taxi (vier gulden voor een rit van tien kilometer). De prijzen gelden wanneer de officiële koers wordt aangehouden. Opvallend is echter dat bijna iedere toerist op de zwarte markt geld Wisselt. Bij de bank krijgt men 30 zloty voor een dollar. Iedere hotelem- ployé betaalt grif honderd zloty voor een dollar. „Je bent een dief van je eigen portemonnee, wanneer je niet meedoet met het zwart wisselen” wordt door gas ten in het Kasprowy-hotel gezegd. Er staat wel een zware straf op het zwart wisselen. Ook met de officiële bank- koers is Zakopane in verhouding tot de westerse sneeuwlanden goedkoop. Met de touroperator Neckermann kan men al vanaf 435 gulden (met vliegreis) een week naar de Poolse wintersport. De reisorganisatie verzorgt het visum. Za kopane is met de auto gemakkelijk in twee dagen te rijden. De circa 1500 kilo meter vanaf Utrecht voert via Osna- bruck, Hannover, Magdeburg, Berlijn, Zasieki (Poolse grens), Wrocklaw (vroe gere Breslau), Krakau naar, Zakopane. De formaliteiten aan de grens vergen in de regel een half uurtje. De autowegen in de DDR en Polen zijn voor een groot deel tweebaanswegen. Het is aan te raden essentiële reserveon derdelen mee'te nemen, omdat de we genwacht in een land als Polen niet zo snel is te verwachten als bij ons. En een paard en wagen is dan vaak de enige tegenligger. Aan de noordkant van Zakopane (850 meter) ligt de veel lieflijker Gubalowka, het zonneterras van het winterspor- toord. Deze berg (1130 meter) telt ver schillende skiliften en de afdalingen zijn bijzonder geschikt voor aanvangers. Op de top staan de typische in Zakopaner- stijl opgetrokken houten huisjes waar drankjes en hapjes te koop zijn. Alles tamelijk primitief, maar misschien daar om juist doet die omgeving zo gemoede lijk aan. de negatieve invloed van de wintersport op onze toeristenbalans veel groter is dan menigeen denkt. Een wintersporter blijkt bijna drie keer zoveel in het bui tenland te besteden als degene die in de zomer vakantie houdt. Het tekort op de toeristen balans zal dit jaar oplopen tot circa zes miljard gulden (in 1978 4,9 miljard). Dat betekent dat de Nederlan ders in het buitenland zes miljard meer uitgeven dan de buitenlanders in ons land verteren. Om nu eens het geijkte Oostenrijkse pad te verlaten hieronder een impressie uit Zakopane, in Polen, waar de kippen nog op de piste schar relen. plaats, werd met Joegoslavisch kapitaal gebouwd. Dit hotel, ietwat van de dorps kern gelegen, is de verblijfplaats van vele Nederlanders die Zakopane via een reisorganisatie bezoeken. Het hotel is in alle opzichten comforta bel, het eten is uitstekend en een zwerrt- bad, sauna en kegelbaan staan de gasten ter beschikking. Maar zo’n hotel mis staat eigenlijk in de Poolse gemeen schap. Het is een, zoals in zovele hotels in de Oostbloklanden, een dollarhuis waar in de typisch l uuise eethuisjes lopen sterk uiteen. Onze ervaring was dat het personeel geen letter over de grens spreekt en voor een paar gulden een dagschotel levert die zeer matig en voor- al vet is. En de vriendelijkheid van de Polen, die nogal eens wordt geroemd. Zakopane heeft zijn ei gen rustige bekoring, ook al kan er meer mis gaan, dan in de traditionele goed geo liede westerse gebieden Op de achtergrond de Kae- prowy. x Voor wintersportenthousiasten zijn de „Ski Happ’s” inmiddels een begrip geworden. Deze tentoonstellingen, waar alle nieuwtjes uit de winter sport worden vertoond, worden dit jaar weer in vier plaatsen gehouden. In Den Haag (Houtrusthallen van 12 tot en met 14 oktober), Arnhem (Rijn hal van 19 tot en met 21 oktober), Amsterdam (RAI van 26 tot en met 28 oktober) en Rotterdam (Ahoy’ 2 tot en met 4 november). De exposities zijn geopend van 19.00 tot 23.00 uur. Za terdag en zondag is de Ski Happ open van tien uur ’s morgens tot zes uur ’s avonds. JE EERSTE REACTIE IS een kracht term, wanneer je pontificaal aange kleed staat, ski's over schouder, en de skileraar komt vertellen dat de lift niet gaat. Het zachte briesje aan de grond blijkt daarboven krachtiger vormen te hebben aangenomen. Te veel wind in ieder geval voor de cabine. In de Alpen moet het behoorlijk spoken wanneer de lift aan de grond blijft en in landen als Oostenrijk en Zwitserland is het na tuurlijk volstrekt ondenkbaar dat de lift een paar uur moet wachten omdat de industrie eerst een beetje stroom moet hebben. En toch heeft het Poolse Zakopane zijn bekoringen. Alles is er anders, maar je bent snel geneigd je daarbij neer te leggen. Voor iemand die de traditionele westerse wintersportgebie den kent is Zakopane een avontuur. Waar lopen de kippen vrij rond over de pistes en waar kun je je voor een dub beltje aan een lift omhoog laten hijsen? Het centrum van Zako pane ademt een grote rust uit. maar verandert rond vier uur in de middag toch in een gezellig après ski-gebiedje. (Foto links). HET CENTRAAL BUREAU VOOR DE STATISTIEK heeft Oostenrijk aan gewezen als de meest populaire bestem ming bij de Nederlandse wintertoerist. Een kwart van alle winterse vakantie gangers die in Europa blijven trekt naar dat land. Spanje trekt in de koude maanden vijftien percent, West-Duits- land veertien, Zwitserland tien en Frankrijk negen percent. Het Oosten rijks Verkeersbureau in Amsterdam (Singel 464, telefoon 020-255933) bereidt zich dan ook al weer voor op een bestor ming van haar kantoor door mensen die om inlichtingen komen. Om de toeris- W ten een handje te helpen bij het maken DE OOK IN NEDERLAND verschijnende SKI-atlas van de Duitse skibond is allesbehalve objectief. De atlas heeft winter sportplaatsen bewust weggelaten omdat zij weigerden te beta len voor vermelding in de atlas. De ANWB verkoopt het boekwerk, waarin honderden skigebieden staan, dit seizoen voor het eerst. De atlas kost 42 gulden (in West-Duitsland DM 24.50). ZAKOPANE HEEFT RUIME lang- laufmogelijkheden. In het dorp zelf, maar vooral ook even daar buiten liggen tientallen kilometers sneeuwweg voor de langlaufenthousiasten. Op ruim tien kilometer van Zakopane, in Bukowina, hangen fantastische loipen tegen de bos rand aan. In Bukowina kan aan alpines kiën worden gedaan. Vooral voor kinde ren is dit gebiedje ideaal. Men kan naar hartelust de eerste kennismakingen met de sneeuw maken. Op doordeweekse dagen ziet men slechts een handjevol mensen op de pistes. Wachttijden bij de liften zijn er nauwelijks. Dat is overigens anders bij de liften in Zakopane. In het weekeinde moeten de Polen zelf vaak drie uur of langer wach ten voordat ze de Kasprowy op kunnen. De buitenlandse toeristen kunnen in hun hotel steeds 24 uur van tevoren een kaar tje kopen voor de cabinelift. Op de tic kets is de vertrektijd aangegeven. Hoewel de Poolse toeristenorganisa ties Zakopane sneeuwzeker noemen van december tot en met april, moet hierbij worden aangetekend dat dit alleen geldt voor de Kasprowy. De afgelopen winter was de Gubalowka begin maart al ver anderd in een groot weiland. En zelfs op Zakopanes hoogste berg was de sneeuw- toestand allesbehalve ideaal. AAN DE GUBALOWKA-ZIJDE van Zakopane liggen de moderne hotels en staat een beetje nieuwbouw, bestemd voor de opvang van toeristen. Het gehele Tatragebergte, 55 kilometer lang en 18 kilometer breed, is tot natuurreservaat uitgeroepen en mag niet verder worden aangetast. Het verhaal wil dat aan de Zakopanekant van Tatra nog één wilde beer leeft. Omdat de Tatra niet verder voor skipistes mag worden uitgebouwd, moet het dorp het doen met de Gubalow ka. Voor de komende jaren zijn twee nieuwe liften gepland. Er zijn nu 15 sleep-, vijf zetel- en twee cabineliften. De Polen maken niet veel haast met de verdere ontwikkeling van hun winter sportplaats nummer een en houdt de wintersporters kort. De industrie gaat in alles voor. Er is weinig geld, is de veel gehoorde kreet. De ontwikkeling van andere wintersportplaatsen met als doel een betere spreiding te verkrijgen, is in studie. Zakopane trekt jaarlijks drie mil joen toeristen van wie de helft het 27.000 inwoners tellende dorp in de1 zomer op zoekt als het startpunt voor tochten in de Tatra. Hongaren, Joegoslaven en Oost en Westduitsers zijn de belangrijkste groepen toeristen. ZAKOPANE HEEFT 40.000 bedden. Een nieuw hotel staat op stapel, maar het wachten is op het benodigde kapi taal. Het luxueuze hotel Kasprowy, het meest gerenommeerde hotel van de iedereen zijn best doet om aan sterke valuta te komen en waar prostituees voor de animatie zorgen. Zakopane heeft eèn aantal kleine res taurants en enkele barretjes. De menin gen over de kwaliteit van het gebodene 'X valt best tegen. den punt van Oostenrijk, Zwitserland en Italië, met als vakantieplaatsen Pfunds en Nauders, met de mogelijkheid van een drie- landen-skisafari. Een van de zonnebestemmingen voert naar het Portugese vakantiedorp Da Aleeia in de Algarve. Opvallend in het activiteitenprogramma: kooklessen en les in de Por tugese taal. Weer eens wat anders. Amerika komt in het programma uitgebreid voor en natuurlijk het Verre Oosten, een van de stok paardjes van Christoffel, waarin ook de mogelijkheid om vanuit Hong Kong een tour naar Kanton in de Volksrepubliek China te maken, gehandhaafd bleef. GTW REIZEN, dat is overgenomen door de Ag- fra Holding BV en daarvoor Arke Reizen als „moeder” heeft gekregen, houdt het accent op busreizen. Maar ook trein-, vlieg- en autorei- j zen maken deel uit van het pakket. Alle bestemmingen blijven binnen Europa. KNAC PULLMAN bracht haar programma uit onder de noemer „Witte Ho rizon", maar besteedt ook ruim aandacht aan zon- en hoofdstedenreizen, cruises en andere trips. De eerste tien pagina’s worden op geëist door de Zwitserse sneeuw. Overigens heeft Zwitserland het er de laat ste tijd niet al te makkelijk mee om haar positie in de toeristische wereld te hand haven. De dure Zwitserse VOOR ZEER GEROUTINEERDE skiërs heeft Zakopane misschien iets te weinig te bieden, maar beginners en gevorderden kunnen goed uit de voeten. Er zijn eenvoudige, niet te lange afdalin gen die allemaal aantrekkelijk zijn van wege de mooie stukjes natuur die deze pistes omzomen. Voor de betere skiërs ligt er de 1985 meter hoge Kasprowy. De kilometers lange afdaling is een ruige tocht, zeker wanneer de piste gekozen wordt die ook voor wereldcupwedstrij- den wordt gebruikt. Zo uitgelaten zonnig als dit meisje op het Spaanse strand kan iedereen zijn die met een beetje speurzin de nieuwe vakantiegidsen induikt. Frank heeft het een behoor lijke klap toegebracht. Dat leidde er toe dat in het sei zoen '77 ’78 in de Zwitserse hotels 25 percent minder Nederlanders verbleven 1 si- De kneuterigheid van de Oostenrijkse bergdorpjes blijft voor de Nederlandse wintertoe- risten een grote trekpleister. WINTERVAKANTIES ZIJN DIT JAAR gemiddeld elf percent duurder dan vorig jaar. Vliegreizen naar Spanje en de Canarische Eilanden zijn gemiddeld zelfs met ruim 23 percent in prijs gestegen. Wintersportvakanties per trein, bus of auto werden (slechts) drie percent duurder en vliegvakanties naar de wintersport zijn bijna 21 percent duurder dan verleden jaar. ALDUS DE UITKOMST van een grove becijfering van Consumentencontact, dat in het maandblad Koop kracht een pakket winter- vakanties vdn vier grote touroperators vergeleek met de prijzen van vorig jaar. Hieronder nog een pafir nieuwe gidsen die ons de laatste dagen bereikten. Op de vorige toeristische pagina werd al een aantal besproken. EVENEMENTSREIZEN heeft zoals de meeste van haar collega’s zon en sneeuw in twee gescheiden brochures samengevat: winterzon en wintersport dus. Het bedrijf heeft een deel van de tot nog toe ver schenen wintergidsen naast elkaar gelegd en is daarbij gestuit op prijsverschillen van tientjes tot enkele hon derden guldens. In een ex treem geval liep die zelfs naar een bestemming in de Canarische Eilanden op tot 368. Evenementsreizen vergeleek de perioden begin november en midden fabru- ari. De uitkomst bewijst weer eens dat het aanbeve ling verdient zelf een flink 'aantal reisgidsen door te werken en te vergelijken. Een leuk (en tijdrovend) karweitje voor een rege nachtige zomeravond. U kunt er een flink centje aan overhouden. Doen dus. CHRISTOFFEL REIZEN kwam ook met twee pro gramma’s uit. Een nieuwe bestemming in het sneeuw- programma is het drielan- Naast vele stands met winterspor- tartikelen, is een groot aantal ver keersbureaus aanwezig. Op een kunststofskibaan worden demon straties gegeven. Op een ruilmarkt kan men overtollige uitrusting te koop aanbieden of ruilen. Dat laatste kan zeer nuttig zijn, dus zet de data even in uw agenda. dan in hel winterseizoen daarvóór. De regering in Bern heeft nu extra miljoe nen in het toerisme ge pompt, in de hoop daarmee het tij te keren.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15