Opstellingen John McEnroe ronde verder Ajax beslist binnen veertien dagen over 100 meter Ovett: geen wereldrecord IJSLANDS VOETBAL STERK VOORUIT GEGAAN O Or yx. positie Cor Brom Sprintrecord Russische bondscoach mist drie geroutineerde basisspelers HUUB STEVENS OP MIDDENVELD Amateurs matig in Toekomstronde IB** 4 4 I IK* iiBl!»" II X 23 19 7 9 SPORT SEPTEMBER WOENSDAG 5 4 e f Problematisch Geen vrij-af Fatsoensnormen Twijfelachtig s Gemotiveerd (Van onze sportredactie) REYKJAVIK. Meer nog dan drie jaar geleden, toen Oranje op zeer fortuinlijke wijze maar net de baas bleef over de IJslandse gastheren (0-1), heeft Jan Zwartkruis gekozen voor de aanval. Geprik keld door alle problemen die hij tijdens de aanloop naar de EK- kwalificatiewedstrijd van vanavond heeft moeten overwinnen, eist de bondscoach van zijn selectie een klinkend resultaat tegen de IJslan ders. Het heeft er alle schijn van dat hij dit duel opvat als de mogelijkheid om zich te revancheren voor zijn teleurstellend debuut als Oranje’s voorman in 1976. IJSLAND: Olafsson (Keflavik); Edvalsson (Celtic), Sfeinsson (Akranes), Gudlaugsson (Hafnarjardar) en Petersson (Jonkpping); Edvasson (Valur), Gudmundsson (Keflavik) en Geirsson (Fram); Jonsson (Va lur), Petursson (Feyenoord) en Gudjohnsson (Reykjavik). NEDERLAND: Doel: Piet Schrijvers (Ajax); achter: Jan Poortvliet (PSV) Ruud Krol (Ajax), Ernie Brands (PSV) en Hugo Hovenkamp (AZ’67); midden: Willy van de Kerkhof (PSV), Huub Stevens (PSV) en Simon Tahamata (Ajax); voor: Tscheu la Ling (Ajax), Dick Nanninga (Roda JC) en René van de Kerkhof (PSV). Reserves: Pim Doesburg (Spar ta), John Metgod (AZ’67), Ben Wijnstekers (Feyenoord), Michel van de Korput (Feyenoord) en Michel Valke (PSV). 1 eming, <ers is Zwartkruis legt accent op Nanninga aanvoerder Ruud Krol tijdens de training met een selectiegenoot in Reykjavik als laatste voorbereiding op de interland 1 Sinds die 8-1 zege is er evenwel in het IJslandse voetbal wel het een en ander veranderd. Ijsland is niet langer de dwerg onder de Europese voetbalnaties. Zoals bijvoorbeeld een jaar geleden bleek in de eerste confrontatie met de IJslan- ders in Nijmegen, toen Nederland niet dan na de nodige dosis geluk een 3-0-zege kon bewerkstelligen. Sinds de Rus Joeri Iljitsjev vijf jaar geleden bondscoach van de IJslanders is geworden, is het spelpeil aanmerkelijk vooruitgegaan. Gestimuleerd door Iljitsjev hebben ook de clubs de zaken professioneler aangepakt en werd een aantal spelers opgeleid die het IJslandse voetbal naar een hoger plan stuwden, zodanig zelfs dat de verschillende Westeurope- se clubs, dankbaar hebben geprofiteerd van het zorgvuldig opgeleide IJslandse voetbaltalent, waarvoor doorgaans geen grote kapitalen betaald behoeven te worden. Joeri Iljitsjev, die behalve het nationale team ook trainer is van Vikingarna: „Dat is steeds het probleem met het IJsland se team. Het is vrijwel onmogelijk een aantal wedstrijden achtereen met hetzelfde elftal te spelen. Daardoor krijg je natuurlijk geen eenheid. Steeds moeten er nieuwe mensen worden ingepast. Dat heeft dan evenwel weer het voordeel vanavond bijvoorbeeld tegen Nederland, wiens tweevoudige vice-wereldkampioenschap op zich al een gegeven vormt om zich tot het uiterste teweer te stellen. dat jonge talenten sneller kunnen doorbreken en een aantal wedstrijden voor Ijsland kunnen spelen, vooraleer ze door buitenlandse clubs worden opgemerkt.” ilitatief et een ,an ter juro. ijf een staand eld. Ruud Wielart kon bij het hoogspringen de vorm van afgelopen zaterdag toen hij in Leiden zijn Nederlands record op 2.28 meter bracht, niet benaderen. De 2.21 me ter bleek hem dit keer te machtig. Op dit onderdeel probeerde de 18-jarige Dietmar Mögenburg. nadat hij als enige over de 2.27 meter was gekomen, tevergeefs het wereldrecord op 2.35 meter te brengen. BRUSSEL (ANP) Tijdens internatio nale atletiekwedstrijden te Brussel, on der de naam Ivo van Damme-memorial, heeft de Brit Steve Ovett een aanval gedaan op het wereldrecord 1500 meter, dat met 3.32.1 op naam staat van zijn landgenoot Sebastian Coe. Ovett slaagde net niet. Hij eindigde eentiende seconde boven het wereldrecord: 3.32.2. Hoe precies alle accenten liggen in het tactische strijdplan van de bondscoach, moet in de wedstrijd blijken. „Ik ben niet van plan om vandaag via de pers mijn tegenstander alle informatie te verstrek ken, die hij nodig heeft om passende tegenmaatregelen te nemen. De IJslan ders zijn toch al een problematische te genstander. En dan bedoel ik vooral het ongewisse, dat in deze wedstrijd een rol speelt”.' „Van dat vijftal heb ik er nu nog maar twee tot mijn beschikking, waarbij Taha- mata nu ook een andere rol is toebedeeld. De spelers zullen zich er dan ook terdege van bewust moeten zijn dat de gekozen tactiek strikt moet worden uitgevoerd. In de wedstrijd is het namelijk praktisch onmogelijk om verbeteringen aan te bren gen of om te schakelen. Je kan dat als coach vanaf de kant wel willen, maar dat lukt gewoon in negen van de tien gevallen niet. Je moet er dan ook van uitgaan dat verkeerd beginnen betekent dat je ook verkeerd eindigt”. Vooral daarom willen we graag precies weten om de feiten te onderzoeken. We zijn van plan binnèn twee weken de zaak rond te hebben. Ik geloof dat het hele gebeurde ook van grote invloed op de spelersgroep is. Gelukkig staan we in het weekeinde tegenover Haarlem. Vóór AZ, volgende week zaterdag, of het vertrek naar Helsinki op maandag 17 september, moet alles achter de rug zijn”. succesvol werd bestreden. Toen namelijk kon hij beschikken over de in zijn ogen ideale kern Krol, Jansen, Peters, Nees- kens en Tahamata. zijn, waarbij wij met allerlei omstandighe den rekening houden. Het raakt tenslotte niet slechts één man, maar een heel gezin. Niet alleen de uitdaging om tegen de vice-wereldkampioen Nederland zelfs met een gehandicapt team een goede wed strijd te spelen vormt een motivatie voor de IJslanders, maar ook het feit dat de IJslandse voetbalbond dit jaar zijn 75- jarig bestaan viert en dat met nog enkele weken competi- tievoetbal voor de boeg de IJslanders dit graag met een verrassing willen onderstrepen. MEXICO STAD. De Italiaan Pietro Mennea heeft dinsdag tijdens een atletiek wedstrijd in Mexico Stad, die een soort oefening voor de wedstrijden op de Uni versiade was, het Europees record op de 100 meter verbeterd. Mennea won de af stand in 10.01 seconden. Het oude Europe se record stonds sinds de Olympische Spelen van 1972 in München op naam van Valeri Bortsov (Sovjet-Unie) met 10.07. I Logisch Als logisch gevolg van die eis dient het KNVB-keurkorps zich vanaf het begin strikt te houden aan de tactische beleids lijnen, die volgens de bondscoach op en kele essentiële punten afwijken van het strijdplan, waarmee in mei Argentinië Grote pech voor de IJslanders is, dat men uitgerekend tegen Nederland niet in zijn sterkst mogelijke opstelling kan verschijnen, omdat de voor Belgische clubs spelende IJslanders geen vrijaf wordt gegeven voor deze Europa- Cupinterland. Dat betekent dus dat Ilitsiev niet minder dan drie geroutineerde spelers zal moeten missen: Asgeir Sigurvinsson van Standard Luik, Karl Thordarsson van La Louvière en de pas 17-jarige Amor Gudjohnsen, die voor Lokeren uitkomt. Het bestuur van Ajax heeft de laatste dagen over de plotseling naar buiten ge treden affaire geen contact met de trai ner gehad. Harmsen: „Vier, vijf weken geleden is met Brom gesproken. Wanneer de genoemde fraude werkelijk is ge pleegd, zou Ajax eventueel kunnen ont komen aan bepaalde financiële conse quenties. Van die mogelijkheden zal de club geen gebruik maken. Dat namelijk zien wij als misbruik. Wij willen de fat soensnormen zoveel als enigszins moge lijk is in acht blijven nemen”. Dat laatste is evenwel zeer twijfelachtig, want de Westeu- ropese topclubs hebben tegenwoordig overal hun spionnen, die hun opdrachtgevers snel en accuraat de vorderingen van bepaalde spelers doorgeven, spelers die door hun betrekke lijke goedkoopte erg welkom zijn in het Westeuropese voetbal. Zoals bijvoorbeeld Amor Gudjohnsen, die nog maar één interlandwedstrijd heeft gespeeld en daarna on middellijk door Lokeren werd gecontracteerd. 313, of A. C. (Van onze sportredactie) REYKJAVIK. „Een wedstrijd tegen Ijsland is en blijft voor een Nederlands elftal altijd een moeilijke zaak.” Oran- je-captain Ruud Krol doelt daarbij niet zozeer op het spel van deze Europa-Cuptegenstander, maar veel meer op het uiteindelijke resultaat dat vanavond naar Nederland kan worden doorgeseind. „Want”, legt de Ajacied uit, „Neder land moet zonder meer een royale overwinning op Ijsland behalen. Een 3-0-zege heeft in Holland een hoop kritiek tot gevolg; bij 5-0 raakt men ook nog niet enthousiast. Pas wanneer Nederland met korfbalcijfers, zoals zes jaar gele den die 8-1 in Deventer, wint, komt er enige waardering los. Terwijl Petur Petersson zich momenteel bij Feyenoord ontwikkelt tot een bijzonder gevaarlijke speler, zijn Johan nes Edvalsson (bij Celtic Glasgow), Jon Petursson (bij het Zweedse Jonköping) en Asgeir Sigurvinsson (bij Standard Luik) de laatste jaren tot vaste basisspelers van Westeuro pese topclubs uitgegroeid, spelers die ontegenzeggelijk door hun succes in het buitenland hun jongere en eerzuchtige landgenoten hebben gemotiveerd. AMSTERDAM. Het bestuur van Ajax zal binnen twee weken een beslis sing nemen in de zaak van trainer Cor Brom, die beschuldigd is van fraude tij dens de voorbereiding van de club op de competitie. Brom zou van een amateur club 5000 gulden, bestemd voor de spe lers, hebben aangenomen en achterge- houden. De trainer zou daarbij ook nog een rijpaard en een half geslacht varken hebben ontvangen. Na de vergadering, dinsdagavond, van de speciaal bijeenge roepen ledenvergadering zei Ajax-voor- zitter Ton Harmsen: „Het bestuur moet eerst een aantal feiten onderzoeken voor een beslissing kan worden genomen”. De basisformatie van Zwartkruis kent slechts één kleine verrassing. In het mid denrif heeft hij namelijk niet AZ-speler Metgod, maar de PSV’er Stevens ingezet. Met deze keus is er min of meer een veiligheidklep ingebouwd. Bij de geplan de offensieve uitstapjes van de vleugel- verdedigers Poortvliet en Hovenkamp kan de brekende middepvelder Stevens zonodig de honneurs in de defensie waar nemen. Verder heeft de oefenmeester geen concessies willen doen aan zijn of fensieve aanpak, die Zwartkruis onder streept dat nadrukkelijk geheel is aan gepast aan centrumspits Nanninga. „Ik wilde per se drie aanvallers en daar bij vraagt de speelwijze van Nanninga om twee specifieke vleugelspitsen; in dit ge val Ling op rechts en René van de Kerk hof op links. Daarnaast zie ik Tahamata, die na de wedstrijd tegen Argentinië in Bern niet meer valt weg te denken uit Steve Ovett ti/dens zijn vergeefse poing het wereldrecord op de 1500 meter te veroeteren „Brom zal”, vervolgde Ton Harmsen. „aan het werk blijven tot het bestuur zijn definitieve beslissing heeft genomen. Daar hebben beide partijen recht op, hoe moeilijk het werk in de komende dagen ook zal zijn". DOLE. De Fransman Jean-Franpois Rodriguez heeft dinsdag de eerste etappe van de Ronde van de toekomst gewonnen. Rodriguez legde de 166 kilometer van Di- vonne-les-Bains naar Dole (Jura) af in 4 uur 24 minuten en 46 seconden. Wies van Dongen was met een vierde plaats de beste Nederlander. Van Peer werd der tiende, Nieuwdorp negentiende, Kuiken twintigste, Winnen eenentwintigste, Mer tens negenennegentigste en Boom hon- derdnegentiende. (Van onze sportredactie) NEW YORK Slechts twee niet-Ame- ri kanen zijn doorgedrongen tot de kwart finales van het tennistoernooi om de open titel van de Verenigde Staten op Flushing Meadow. Het zijn Wimbledon kampioen Björn Borg en de verrassende Zuidafrikaan Johan Kriek. Vooral in de thuiswedstrijden in het Laugardalsvollur- stadion, dat een capaciteit heeft van iets meer dan 10.000 1 toeschouwers, kan de IJslandse ploeg derhalve zo af en toe een flink stuk boven zijn normale kunnen presteren. Zoals i Jan Poortvliet (rechts) en tegen Ijsland hedenavond. „In Argentinië heb ik al eens gezegd, dat wij tegen tegenstanders als West-Duits- land, Oostenrijk en Italië niet voor schut konden gaan. Maar tegen een ploeg als Ijsland ligt dat veel moeilijker. Net als bij het schaken, waar een grootmeester zich niet van te voren kan instellen op de zetten van een amateur, omdat die de gebruike lijke speelwijze niet kent. Je kan ook zeggen, dat Ijsland het soort voetbal speelt als bij ons in het zaterdagvoetbal: kick en rush. En dat houdt gewoon erg veel gevaar in”. Het tweede gevaar, dat Zwartkruis voorziet, is de mogelijkheid dat zijn spe lers, net als drie jaar geleden, de opponent onderschatten. „Destijds heb ik drie we ken na de wedstrijd de spelers naar Zeist gehaald om over de teleurstellende pres- Oranje, als hangende vleugelspits op links. Hij is geen echte buitenspeler, maar zijn mogelijkheden passen helemaal in mijn concept, dat bijna honderd percent anders is dan ik aanvankelijk, met Kist als centrumspits, in mijn hoofd had”. tatie te praten. Krol heeft toen gezegd, dat er onbewust sprake is geweest van onder schatting. Woensdag zullen we daar tij dens de tactische bespreking nog eens extra-aandacht aan besteden (naast de Ajacied kunnen dan ook de gebroeders Van de Kerkhof uit eigen ervaring spre ken red.) en dan zal ik ook nadrukkelijk eisen dat die fout niet voor de tweede keer wordt gemaakt”. In de strijd van de laatste acht volgt een reprise van de Wimbledonfinale. Borg speelt namelijk tegen Roscoe Tanner, die in drie sets Tim Gullikson uitschakelde: 6-3, 6-4 en 7-5. Gisteravond laat comple teerde John McEnroe het achttal kwartfi nalisten door met 6-2, 6-4 en 6-1 van Tom Gorman te winnen. Bij de dames kwamen Chris Lloyd (4-6, 6-0 en 6-2 tegen Sherry Acker) en Tracy Austin (4-6, 6-1 en 7-6 tegen Kathy Jordan) zonder al te veel problemen bij de laatste acht, al was het opvallend, dat beide meis jes drie sets nodig hadden. De Westduitse Sylvia Hanika zorgde voor een verrassing door Diane Fromholz uit het toernooi te stoten: 6-7, 6-4 en 6-4. Hanika speelt in de kwartfinales tegen Austin. In die 1500 meter liepen ook de Neder lander Joost Borm en Klaas Lok. Joost Borm profiteerde uitstekend van het tem po dat werd gemaakt. Hij kwam ondanks een negende positie tot 3.38,3 en bleef daarmee precies één seconde boven het nationale record, dat Evert Hoving op 5 juli 1976 in Stockholm liep. De nationale kampioen zorgde met zijn tijd voor de beste Nederlandse seizoenprestatie. Klaas Lok eindigde in 3.43,5 als dertiende. Van de overige Nederlandse vertegen woordigers leverde Arno Körmeling een goede prestatie door op de 800 meter vijfde te worden in 1.47,4, de beste Neder landse seizoenprestatie. De wedstrijd werd gewonnen door de Keniaan James Maina in 1.46,1. Veteraan Mike Boit ein digde als tweede (1.46,2) en de Amerikaan, Robinson en de Belg Tondeur kwamen in 1 47,3 gelijk over de streep. Tilly Verhoef moest op de 400 meter in 51.47 gewonnen door Irena Szewinska ook genoegen nemen met een vijfde plaats. De nationale kampioene kwam tot een tijd van 53.23 en bleef daarmee bijna een halve seconde verwijderd van haar beste seizoenprestatie (52.77). Hij vertelde voorts dat het bestuur van 24 leden van de raad volmacht had gekre gen en niet opnieuw zijn „parlement” bij elkaar te roepen om tot een definitieve beslissing te komen. „Het bestuur en de ledenraad zitten volledig op dezelfde golf lengte. Het bestuur zal niet onmiddellijk een beslissing nemen, omdat ik zelf tot vrijdagavond in het buitenland ben en penningmeester Brandsteder zelfs tot 0 i maandag. Wij vinden het onjuist deze g zaak in de huidige sfeer te behandelen. We willen proberen de emoties enigszins te laten bezinken. Bovendien willen we eerst onderzoeken in hoeverre de beschuldigin gen juist zijn. We hebben iets geweten het voetbalwereldje is klein tenslotte maar we wisten ook niet alles. Wanneer wij een beslissing nemen zal het er een 7 .'■'J-:.: V r‘' l -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23