Adèle Meijer als jongste raadslid in stoel van nestor Thom Kruisman (I t t Vaste bezoekers in geweer tegen aanleg douche Nuttig gebruik Velsense ambulance op Sri Lanka zakennieuws eenvoudigecamping s Schoonenberg blijft ie lel ut kort ijmondniöjws BS Gastendienst in Gereformeerde Kerk VOS-cursussen in buurtcentra Strandwachtdiploma’s voor leden IJmuider Reddingsbrigade Gezonde voeding thema voor NCVB-bijeenkomst Informatiemiddag in Buurtcentrum Zeewijk over WAO-Projekt „De Brulboei” start met vrouwengespreksgroep 4 5 IJMOND WOENSDAG 5 SEPTEMBER 19 7 9 weer door je echtgenoot te worden onderhouden”. (Van een onzer verslaggevers) Rijkdom Breien BEDANKBRIEF UIT ZUSTERGEMEENTE GALLE a-_ Rust en natuur Anticiperen Ieder wat wils OIO» VELSEN. „Vrij kort nadat ik me in 1976 in IJmuiden had gevestigd werd me al gevraagd óf ik zin had in het raadslidmaatschap. Ik vond toen dat ik nog te weinig wist van de gemeente en wat er zich afspeelde. Dat ik me nu echt meer Velsenaar voel komt ook door de school. Door de kinderen leer je de ouders kennen. Ik ben m’n baan aan de Vissering Scholengemeenschap trouwens kwijt. Ik wist dat het me boven het hoofd hing. Ik mag een half jaar WW genieten. Na die tijd word je als vrouw geacht Als ze gaan ouwehoeren dan ga ik zitten breien roffe- met In juni, toen de ambu- 50 iur jr 80 60 50 70 50 75 •nelis- inden tl. Nu ing te i van i ze. n het tenen, nding ;moet IA en n ver- ken- alaats nvan- haar land- vrou- rking steren ■rband •ronm- it van aldus Seve- tdieten Iet be- enige tieve dam- le en teren n het Hoewel iedere politieke partij er naar streeft zoveel mogelijk vertegenwoordi gers in bestuurlijke lichamen te krijgen gelooft Adèle Meijer toch in de waarde van de éénmansfractie. „Je constateert bij kleinere fracties meer betrokkenheid bij het werk. Belangrijker vind ik ook dat de stem van de acties wordt gehoord die je IJMUIDEN. Het Algemeen WAO- Projekt „Velsen” houdt vrijdag 7 septem ber een informatiemiddag in het Buurt centrum Zeewijk aan de Dennekoplaan in IJmuiden. Ook andere regelmatige bezoekers van Schoonenberg vinden dat dit kampeerter- reintje is bedoeld voor echte natuurlief hebbers. Mensen die de stilte zoeken en geen drukte om zich heen willen. Een verbetering van de accommodatie zou vol gens hen betekenen dat het karakter van de kampeerplaats verstoord kan worden. Toen kampeerders, die regelmatig op Schoonenberg verbleven, hier lucht van kregen zijn ze in het geweer gekomen. Mevrouw G. Kossen, één van de onder tekenaars, zegt: „We komen al zo’n twintig jaar op dit terreintje. We zoeken de rust en krijgen die hier ook volop. Tot 1971 was het een paspoortterreintje. Je kon daar alleen kamperen met een ANWB-pas- poort, waarvoor je een proef moest afleg gen. Nu is dat niet meer nodig. Al die tijd hebben we genoegen genomen met de voorzieningen die er waren. Toiletten en wasgelegenheid. Het is primitief want er is geen douche, geen verlichting of tele foon. Maar we zijn er tevreden mee. We genieten van de natuur”, aldus mevrouw Kossen. „Wij zijn zo”, reageert Adèle abrupt, „dat wij ons consequent blijven verzetten tegen een bezuinigingspolitiek. Dat was Adèle Meijer - „waarom zou ik door getrouwd te zijn mijn eigen naam niet meer gebruiken?” - gaat de plaats in de gemeenteraad van Velsen innemen die vrijkomt door het op stappen van de communist Thom Kruisman. Dirk Kuijper (Progressief Velsen) heeft al uitgerekend dat hij met de komst van Adèle niet meer het jongste gemeenteraadslid is. Sinds haar studentenjaren in Groningen is Adèle opgetrokken met Aad Zonneberg. Aad begon een tandartsenpraktijk in Velsen en Adèle wisselde haar baan (lerares Nederlandse taal- en letter kunde) aan het Ignatius College in Amsterdam in voor „de Vissering”. zijn er belazerd. Ik geloof dat één van de oorzaken is dat de gemeenteraad geen gebruik heeft gemaakt van de mogelijkhe den om meer greep te krijgen op de amb tenaren. Maar dan kom ik terug op wat ik juist zei: veel raadsleden lezen de stukken niet en verdiepen zich daardoor onvol doende in de problemen. Daarmee speel je ambtenaren in de kaart. Ik vind dat bemoeiingen van raadsle den funktioneel moeten zijn. Met raads- uitspraken kun je best invloed uitoefe nen op uitspraken van de ministerraad. W'at natuurlijk ontzettend belangrijk is en wat je in de raad van Velsen nauwe lijks bespeurt, is anticiperen op zaken. Oud-IJmuiden is een voorbeeld van wat er gebeurt als je dat nalaat. Met de ont wikkeling van de Velserbroekpolder kun je je dat als raad niet permitteren. IJMUIDEN. In de Petrakerk aan de Merwedestraat wordt zondag 9 septem ber een gastendienst gehouden. Het the ma is „Bestaat God?” De spreker is de heer Van de Berg uit Berkel en Rodenrijs. Bij het laatste onderwerp wordt inge gaan op het functioneren van de gemeen teraad, de invloed van reclame en televisie en zaken zoals groenvoorziening, speel plaatsen en winkels. De VOS-kursussen leggen een belang rijk accent op de eigen ervaringen van de deelnemers. Het doel van de kursus is door gesprekken meer zelfvertrouwen te wekken, te leren leven met onzekerheden en initiatieven te ontplooien. Vrouwen die met deze kursus mee wil len doen hebben geen bepaalde diploma’s of vooropleiding nodig. De bijeenkomsten worden op de maandagavond van acht tot tien gehouden in Buurtcentrum Zeewijk. Dennekoplaan 289 in IJmuiden en maan dagmiddag van half twee tot half vier in Buurthuis De Brulboei, Kanaalstraat 228, eveneens in IJmuiden. Ook in het buurt centrum De Spil gaat een VOS-kursus van start, alhoewel het tijdstip nog niet be kend is. In Buurthuis de Brulboei is een kinder oppas aanwezig. Aan de strandwachtexamens, die wer den georganiseerd door de Distriktsexa- mencommissie van de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenke lingen, namen 170 kandidaten deel. Tien werden afgewezen. Heropening bloemenzaak. Aan de zuid kant van de Kennemerlaan tussen de Gra- hamstraat en het Moerbergplantsoen her opent vrijdag de „bloemen- en kadoshop Beatrix” na een interne verbouwing die twee maanden in beslag nam. Drie perce len, tot voor kort als autoshop in gebruik, zijn bij het pand Kennemerlaan 56 getrok ken. Door de verkregen ruimtewinst kon het sortiment kunstnijverheidsartikelen als aanvulling op planten en bloemen aan zienlijk worden uitgebreid. De firmant de heer H. J. Koek was al sinds 1970 aan de Kennemerlaan gevestigd. VELSEN-NOORD. Voor de afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond spreekt op 11 septem ber Dr. F. Hettema uit Hilversum over „Gezonde voeding”. De bijeenkomst be gint om acht uur ’s avonds in de zaal naast de hervormde kerk aan de Dijckmans- straat en is bedoeld als opening van het nieuwe seizoen. Voor de wekelijkse bijeenkomsten, tel kens op dinsdag te houden, staan nu al als spreker genoteerd mevrouw Borst uit het Westfriese Tuitjenhorn (thema „Gods ge vangene”, voor 9 oktober), en de Amster damse mevrouw Bouwmeister op 13 no vember over „knipsierkunst”. naar het goed geoutil leerde ziekenhuis in Co lombo. Het plaatselijke ziekenhuis van Galle en kleinere ziekeninrichtin gen maakten er voor dat doel al meerdere malen dankbaar gebruik van. zeker Iterna- ehoud r hun deerd. door- n wei- ichure bouw graan- oen al tnster- an de ;erder ’angs- 1 van „Nu komen er mensen die geen hoge eisen stellen aan het kamperen en voor de na tuur hier zijn. Betere voorzieningen trek ken ook kampeerders die niet zozeer voor de rust komen. Schoonenberg wordt dan een gewone camping. Wij zijn dan ons plekje kwijt”, aldus mevrouw Kossen. Met „wij” bedoelde zij niet alleen de veertig ondertekenaars maar vertolkt zij ook de visie van veel zogenaamde „na- tuurkampeerders”. Zo zou ook de heer Lok uit Groningen, een van de laatste bezoekers van Schoonenberg dit jaar, de Aktief zijn op politiek gebied is niet alleen maar leuk. Er komt een stuk ver antwoordelijkheidsgevoel bij. Als je be paalde kwaliteiten hebt en je bent in de gelegenheid die te ontplooien dan kun je niet voorbij gaan aan wat er in het leven om je heen gebeurt. Of die manier van redeneren juist is weet ik niet. Ik doe het omdat ik zo ben. Het is een drijfveer. Daarnaast realiseer ik me deel te zijn van de massa die op elk moment op alle moge lijke manieren wordt bedreigd. Dat veran dert niet omdat ik op dit moment een dak boven mijn hoofd heb, geen geldzorgen ken en gezond ben. Ik ben me bewust dat je met het vrijwillig in de publiciteit tre den de kans loopt dat mensen je morgen niet meer aardig vinden. Dat wil natuur lijk niet zeggen dat je dat dan ook niet bent...”. ziet idslag 3.000 idden WD it hui- jr op s- ten late bezoeker van schoonenberg uit Groningen IJMUIDEN. Vijftien leden van de IJmuider Reddingsbrigade hebben exa mens voor verschillende strandwachtdi- ploma’s, die in het afgelopen weekend werden gehouden, met goed gevolg afge legd. Slechts één kandidaat moest wor den afgewezen. De voorzitter, de heer Th. Burger, ver richt om half drie de opening, waarna om tien minuten over half drie de heer J. Oud van het Buro voor Levens- en Gezinsmoei lijkheden in Beverwijk een inleiding over gespreksgroepenwerk houdt. Vanaf drie uur krijgen de bezoekers de gelegenheid om informatie in te winnen over de aktivi- teiten die worden georganiseerd. Men kan vanaf twee uur in het Buurt centrum terecht. Na het programma kan men met elkaar van gedachten wisselen over de aktiviteiten van het Algemeen WAO-Projekt „Velsen”. Voor mensen in de WAO zijn er intekenlijsten voor aktivi teiten en cursussen, waarbij begeleiders en docenten aanwezig zijn voor verdere informatie. VELSEN. Het buurthuis De Brulboei heeft voor de komende maanden een „Vrouwengespreksgroep” in voorberei ding met ruimte voor maximaal tien deelneemsters. Vaste tijd hiervoor is dinsdagavond tussen acht en tien uur. Zijn er plaatselijke zaken die het nieuwe raadslid sterk aanspreken? „Ik geloof dat er in Velsen problemen liggen die niet zo ver verwijderd liggen van de problemen die ook landelijk de aandacht vragen. Onderwijs, gezond heidszorg, volkshuisvesting om maar eens wat te noemen. Typisch Velsens probleem is natuurlijk oud-IJmuiden. De mensen Zeker niet als het om voorzieningen gaat waar ze geen behoefte aan hebben”, aldus Wedemeijer. „Tegenwoordig”, vervolgt hij, „worden de zogenoemde ééndag-kampeerders niet meer weggestuurd van de Duindoorn. Een jaar of drie geleden wilden het nog wel eens voorkomen dat mensen werden doorgestuurd naar Schoonenberg. Nu kan je stellen dat kampeerders kunnen kiezen tussen wel of geen accommodatie. Doel van de gespreksgroep is via ander mans ervaringen (onderlinge gesprekken daarover) inzicht verschaffen in de ach tergrond van specifieke vrouwenproble men meestal terug te voeren op een opge legd rollenpatroon via radio, tv en andere media nog steeds met grote hardnekkig heid gepropageerd. De gespreksthema’s kunnen door de deelneemsters zelf worden bepaald. De staf van „De Brulboei” somt er vast een paar op in een aankondiging: vrouw en uiterlljk, opvoeding (van jezelf en je kin deren), sexueel geweld en tenslotte ook de gehandhaafde scheiding van man en vrouw op het punt van taak en gedragin gen via het reclamewezen. Aanmelding voor de nieuwe gespreksgroep is mogelijk via het telefoonnummer 02550-10652 (buurthuis) of 02550-21634 (Vera Mulder). Twee jaar geleden kreeg het college een verzoek van één van de bezoekers van Schoonenberg om een koude douche aan te leggen. Openbare Werken, die vorige maand een begroting heeft opgesteld, kwam tot de conclusie dat een warme douche niet zoveel duurder zou zijn. De kosten voor de aanleg bedroegen 15.000 gulden. aanleg van een douche een slechte zaak vinden. „Ik zoek de rust en de stilte op. Ik heb geen behoefte aan drukke campings. Ik ben hier het vorig jaar ook geweest en ik zou het jammer vinden als deze kam peerplaats verloren zou gaan. De kans daarop is groot als er betere voorzienin gen komen”, aldus de 73-jarige Groninger. Directeur A. H. Wedemijer van de dienst sport en recreatie juicht het even eens toe dat Schoonenberg blijft zoals het is. Een eenvoudige doortrek camping voor rustzoekers en natuurgenieters. „We hebben in de gemeente een officiële camping, de Duindoorn. Mensen die be hoefte hebben aan goede accommodatie kunnen daar terecht. Bovendien komt er binnen enkele jaren een tweede camping in Spaarnewoude. Daarbij speelt dat de staangelden verhoogd zullen worden als er betere voorzieningen komen in Schoonenberg. Ik kan me voorstellen dat de mensen daar geen trek in hebben. VELSEN-ZUID. Vorige maand werd een handtekeningenaktie op touw gezet om de aanleg van een douche op het kampeerterrein Schoonenberg aan de Driehuizerkerkweg in Velsen-Zuid tegen te houden. Veertig ondertekenaars spra ken hun ongenoegen uit bij het vooruit zicht dat het karakter van het kampeer- terreintje aangetast zou worden. Het col lege van Burgemeester en wethouders is het eens met deze zienswijze en heeft daarom afgezien van het plan om op de gemeentelijke doortrekcamping een dou che te bouwen. onder Den Uyl met zijn drie miljard voor het bedrijfsleveri en dat is ook onder Van Agt zo gebleven. Nederland barst van het geld. Daarom houden wij vast aan „On derwijs ja, defensie nee”. Of zoals we vroeger al zeiden „Geen geld voor defen sie maar voor ’t zieke mensie!”. VELSEN. De ambu lance die met giften uit de Velsense bevolking aan medische autoritei ten in de zustergemeen- te Galle (op Sri Lanka) is overgedragen heeft zijn nut al dubbel en dwars bewezen. Duide lijk blijkt dit uit een bij de gemeente binnenge komen brief, waarin verslag wordt gedaan van een ernstig busonge luk en de rol van de nieuwe ambulance bij de hulpverlening. Leerde Adèle de Velsenaren kennen door de leerlingen die ze onder haar hoede kreeg, de Velsenaren leerden de commu niste kennen toen ze in 1976 het voortouw nam bij de actie ten behoeve van het behoud van het Zeewegziekenhuis. Het kan nauwelijks toevallig zijn dat de com munisten - in de voorste gelederen waar het gaat om zaken van volksgezondheid - door de bedreiging van het voortbestaan van het Zeewegziekenhuis de gelegenheid kregen hun mogelijke toekomstige belan- genbehartigster in de raad van Velsen te introduceren. En tegelijkertijd werden wenkbrauwen gefronst; een communiste getrouwd met een tandarts... was dat nu wel te rijmen? VELSEN. Eind september gaan de VOS-kursussen, Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving, in Velsen weer van start. Onderwerpen die aan de orde komen zijn onder meer rolverdeling tus sen man en vrouw, vrouw en opvoeding en de wereld om ons heen. Na de officiële overdracht vorige maand, gepaard gaand met uitvoerige dankbe tuigingen, wordt in bovenaangehaald schrij ven, gedateerd 2 augus tus, opnieuw erkentelijk heid betuigd aan de gulle gevers in het Velsense. De geslaagde leden van de IJmuider Reddingsbrigades zijn: Jeugdbrevet strandwacht: Relinde Gigengack (13 jr.), Mar jon Krab (16 jr.), Sonja Lindeman (14 jr.), Anita Jansen (14 jr.), Lizelotte Leef- lang (15 jr.), Xandra Tijssen (14 jr.), Peter van Duyn (13 jr.), Peter Iskes (14 jr.), John Gozeling (13 jr.), Peter Rozemeijer (15 jr.). Strandwachtdiploma A: Rainier de Groot (16 jr.), Antoinette Leuns (17 jr.) en Helen van Wolferen (17 jr.). Strandwachtdiplo ma B: Jan Langkamp (17 jr.), Hans Roze meijer (17 jr.). „Dat berust”, aldus Adèle, „op een mis verstand over wat communisten zijn. Wat ze willen. Het gaat ons er niet om rijkdom te bestrijden maar armoede. Het streven is gericht op verbetering van het peil van de massa. Voor communisten in het alge meen is het eenvoudiger om met VVD-ers te praten dan met CDA-ers. Communisten annaliseren de maatschappij. Ontwikke len hun inzicht daarin en begrijpen daar om het gedrag van liberalen. Bij CDA-ers en in zekere zin ook bij socialisten wordt het inzicht in die maatschappelijke ver houdingen belemmerd door hun moralise rende levensvisie”. De gemeente moet daarom ook een plek beschikbaar blijven stellen voor mensen die geen behoefte hebben aan een veel heid van voorzieningen. De doortrekcam- pint Schoonenberg' staat in de ANWB-gids bijvoorbeeld aangegeven als een camping met eenvoudige accommodatie”. Het beheer en toezicht van het terrein van de Driehuizerkerkweg komt voor re kening van de gemeentelijke bewakings dienst. Een vijftal recreatieassistenten controleren ’s morgens en 's avonds het terrein het halen het staangeld op. lance op de plaats van bestemming al operatio neel was, eiste bovenge noemd ongeval zeven tien slachtoffers. Twee inzittenden waren op slag dood. Van de vijf tien gewonden moest een drietal met het nieuwe voertuig in ijltempo naar een hospitaal in Colom bo worden overgebracht voor een levensreddende spoedoperatie. De ambu lance blijkt in zijn alge meenheid uitermate be langrijk voor snel en doelmatig vervoer van zieken en gewonden Geslaagd. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam behaalde de Santpoorter Hans Zaal dezer dagen het getuigschrift MO-B Scheikunde. Gastendienst. In de gereformeerde Pe trakerk aan de IJmuidense Merwede straat begint zondagavond om zeven uur een gastendienst met als thema „Bestaat God?”. Ds. J. van den Berg uit Berkel/ Rodenrijs verzorgt de predikatie. Luisterliedjes. Luisterliedjes evangelische strekking worden zaterdag avond om acht uur door Gerda Holleman uit Maassluis ten gehore gebracht in de IJmuidense Ichthus Burcht (Fahrenheit- straat). Zij brengt haar programma van Nederlandstalige liedjes (zang met gitaar- begeleiding) in IJmuiden op uitnodiging van Youth For Christ-IJmuiden. Alleenstaanden. In september gaan in de Heemskerkse buurthuizen „De Zand- kraai” en „De Schuilhoek” verschillende aktiviteiten van start voor alleenstaanden. Woensdagavond 5 september wordt een algemene informatie-avond gehouden in „De Schuilhoek” aan de Bronckhorst- straat, tijdens welke men zich tevens kan laten inschrijven. Rommelmarkt. Vanaf half negen 's morgens wordt zaterdag 8 september in en rond de Prinsesselaankerk aan de Prinsesselaan in Beverwijk een rommel markt gehouden. Kinderfilm. In het Beverwijkse buurt centrum „De Schans', aan de Schans wordt vrijdagmiddag van vier uur af een spannende Nederlandse film vertoond voor de kinderen van zes tot twaalf jaar. Kaarten. Eveneens in „De Schans” be ginnen op vrijdag 7 september de kaarta vonden weer, die stees op de eerste en de derde vrijdag van elke maand worden gehouden. ondersteunt. De raad moet luisteren. Ik vergelijk de gemeenteraad met het raden- werk in de studentenwereld. Goed be schouwd is zo’n gezelschap een ijdel opge blazen wereldje. Ik realiseer me dat terde ge. Er zitten heel wat raadsleden in die te beroerd zijn de stukken te lezen waarover ze moeten beslissen. Ik weet dat ik mezelf niet moet laten meeslepen door emoties. Ik bedoel als ik bijvoorbeeld merk dat iemand zit te liegen. Als ze te veel gaan ouwehoeren, ga ik zitten breien.'”. Welhaast traditioneel is de communisti sche kritiek op het aanschaffen van „de straaljager”. Zal Adèle Meijer in dezelfde trant het accent leggen op de bezuinigingspolitiek?

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5