Liever westkust Rabobank Q dan „de hoek” nachtkluis OVER IJMUIDEN GESPROKEN Goed jaar voor de kleine zeevisserij Jongen beschoten op Heerenduinweg 4 Insingerschool Wandeling F WOENSDAG 5 6 IJMOND SEPTEMBER 19 7 9 f IR l Sr geld en goede raad ’t Veiligst is, het teveel aan kasgeld zo snel mogelijk naarde bankte brengen. Want, staat het op uw rekening dan kunnen er geen onbevoegden meer bij. En levert het ook nog rente op. Ook kunt u er dan een stuk handiger mee werken. Crediteuren en salarissen kunt u via simpele ver- zamellijsten betalen. En als u tijdelijk eens wat geld over hebt kan het snel worden overgeboekt op een speciale rekening met hogere rente. Omdat er 3100 vestigingen van de Rabobank zijn, is het vaak de Rabobank die het dichtst bij u in de buurt is. Meestal ook met een nachtkluis. En met rekeningafschriften waar uw boekhouding wat aan heeft. Met adviezen over systemen om debiteuren vlugger te laten betalen. Er is een speciale brochure over de voordelen van een rekening bij de Rabobank. Hij is bij alle vestigingen verkrijgbaar. iSKUi cl T- 1 A x< -.' - 1 (ADVERTENTIE) Kasgeld moet niet te lang in f Firma: 1-L J J I..I. I. I .1 1..I..1 .1 I I I I I I I l.,l IJ I T.a.v. Dhr/Mevr.: I1.1 1L 1_L_1._L JIILI.L.l Funktie. L1.L.L1. LLJ_1_L-L 1 1 1 1 I I I I I I I I I .de Rabobank is altijd in de buurt. Veilig idee. maart reeds stemmen in die richting op, dus wie weet zien we elkaar over een niet al te lange tijd weer terug, als tenminste iemand anders het initiatief hiertoe kan en wil nemen. We wachten maar af.” Cl kunt de brochure Hoe u via de Rabo bank meer kunt doen met een rekening- courantook toegestuurd krijgen. Als u deze bon even invult en opstuurt naar de Centrale Rabobank, Antwoordnummer 700. 5600 VB Eindhoven. IJMUIDEN. Een zestienjarige jongen uit IJmuiden, die als duopas- sagier op een bromfiets zat, werd maandagavond tussen half negen en negen uur door een kogel in zijn linkerhand geraakt. De jongen reed met zijn vriend op het fietspad langs de Heerenduinweg in IJmuiden. Nog niet bekend is uit wat voor type vuurwapen de kogel afkomstig is. Volgens een woordvoerder van de politie moet de dader zich verscholen hebben in het struikgewas langs het zwembad De Heerenduinen. Het on derzoek is nog gaande. r 1 r r Woonplaats: LJJ_LL.LJ J L _L_ 1..L L.1.J.J..I..I..I. .1. .1 I J A V W' - EEN EXTRA LADING kolen aan dek we zeiden al dat de meeste trolder- mannen daar niet gelukkig mee waren. Het is gebeurd (op 3 april 1931) dat een flinke kustboot naar de westkust zou gaan toen er een zware storm voor IJ muiden opstak. Omdat er rekening werd gehouden met een reis van twee weken en misschien zelfs langer was de trolder afgeladen met kolen, dus ook op het dek. Nauwelijks buiten de pieren kreeg de boot het al hard te verduren. Eenmaal in volle zee werd de situatie benard. Het was levensgevaarlijk zich nog aan dek te (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De kleine zeevisserij op kabeljauw, schol en tong heeft het in 1978 niet slecht gedaan. Voor het eerst sinds 1973 namelijk heeft de kottervloot weer zonder verlies kunnen varen. De vloot die even groot was als het voorgaande jaar heeft vijftig percent meer vangst aan de wal gebracht. De totale besomming was 353 miljoen gulden, zo’n zestien percent meer dan in 1977. Met de betere resulta ten, kon onder meer een deel van de verliezen in de afgelopen periode worden weggewerkt. Of de gunstige exploitatie zich dit jaar zal voortzetten is evenwel de vraag gezien de problemen op het gebied van de olievoorziening. zer. Toen school J in de Cornells Dreb- bestraat was gereedgekomen werd Fa ber daar hoofd met als leerkrachten o.a. de dames Schols, Van Rooyen en Visser, alsmede de heren Prakke. De Vries en Bremerkamp. Veel leerlingen wagen. Om acht uur ’s avonds werd de trolder door een gigantische stortzee ge troffen die de boot opzij wierp. De be manning rekende op het ergste: een zo zwaar beladen trolder had weinig kans nog overeind te komen. BIJ DE SCILLY Eilanden ving men vooral rog, vleet en zeesnoek maar de resultaten waren onvoldoende om de visserij lonend te maken. Aan de zuid kust, tussen Wight en Kaap Lands End, werden ook wel pogingen gedaan maar dikwijls haalde men slechts een kuil vol haaien met een lengte tussen één en twee meter op. Kreeg men toch schol en schar in de netten dan was deze van mindere kwaliteit dan de vis die men in de Noord zee placht te vangen. Waar hier geen gebrek aan was: kreeften. HET WAS TOEN dat de schipper, een van de vele uitstekende troldermensen over wie IJmuiden kon beschikken, zijn boot op een bijzonder moedige manier wist te redden. Hoewel de hoge zeeën die over het dek heen kwamen hem ieder ogenblik dreigden mee te sleuren wist hij het roer te grijpen en zo te manoeu vreren dat de trolder zich weer oprichtte een staaltje niet alleen van durf maar ook van zeemanschap waarover in IJ muiden nog lang zou worden gesproken. De kustboot kwam zonder grote averij aan de westkust van Engeland. Ondanks het moeilijke begin van de reis keerde de trolder na twaalf dagen in de thuishaven terug. Met een flinke vangst waarop de tien opvarenden echt wel een beetje trots waren. Om een indruk te geven van de financiële resultaten in die tijd: na twaalf dagen van hard aanpakken van vroeg tot laat op een boot met extra exploitatiekosten bracht de lading vis 3300 op. EL J Bovenstaande gegevens zijn afkomstig uit een rapport van het Landbouw Eco- momisch Instituut te Den Haag. Deze in stelling maakte tevens bekend dat de gro te zeevisserij een minder jaar had dan in 1977. Deze vorm van visserij is in hoge mate van de vangst van haring afhanke lijk en zoals bekend is deze de laatste jaren aan sterke beperkingen onderhevig. Het kleine overschot dat deze trawlervis- serij in 1977 nog kende sloeg verleden jaar om in een gering verlies. Dat dit niet groter was is te danken aan het veelvuldig stilliggen van de vloot. Dat werkt allereerst kostenbesparend terwijl anderzijds de staat een premie toekent in het kader van die stilligrege- ling. De visserij op alternatieve soorten als makreel en blauwe wijting heeft wel een grotere vangst in totaal opgeleverd maar de opbrengst daarvan is lager dan i van een geringere hoeveelheid haring. De I alternatieve visserij was verhoudingsge wijs nog het meest profijtelijk via de grote vrieshektrawlers die zich het best voor deze activiteit lenen. huis zijn. „Het was in één woord een zeer ge slaagde reünie van zo ongeveer 125 men sen. Een van de deelneemsters bekende mij later door de telefoon dat ze dagen nodig had gehad om een en ander te kunnen verwerken. Ook de beide leer krachten waren weer aanwezig en de heer Selling heeft ons met z'n historisch overzicht van de school zeer geboeid. Er zijn tijdens de bijeenkomst vele foto’s gemaakt zodat de reünisten nog een blij vende herinnering aan deze dag hebben overgehouden. Is zo’n reünie voor een herhaling vatbaar? Er gingen op 31 nou?” en het resultaat was dat we op 31 maart van dit jaar na veel voorberei dend werk een reünie hebben gehad in de bovenzaal van hotel Royal in de Ken- nemerlaan, een reünie die werkelijk klonk als een klok. Veel deelneemsters en deelnemers hadden elkaar na de schooljaren niet meer gezien en de uit roepen van verbazing en blijdschap wa ren dan ook niet van de lucht. mee ze dikwijls op de Noordzee werden geconfronteerd. Verreweg de meesten voelden zich niet „happy” bij het zien van de lading kolen die de kustboten doorgaans ook aan dek moesten meene men om voor de lange reis over voldoen de brandstof te beschikken. Het pleit voor de varensgezellen dat ze deson danks liever de westkust opzochten dan een tijdlang doelloos aan de wal te zijn, daargelaten nog de financiële gevolgen. TEN NOORDWESTEN van Trevose en aan de mond van het Kanaal van Bristol werden de „fijne vissoorten dus tong en tarbot gevangen. Schelvis zag men er zelden of nooit. Wel haalde men over het algemeen gróte hoeveelhe den steenwijting op maar omdat hier voor geen markt was werd deze direct weer in zee gedeponeerd. Zeepaling, door de mannen van de trolders „com- mer-aal” genoemd, werd graag gevan gen; het gebeurde nogal eens dat men exemplaren van een zeer respectabele grootte in zijn bezit kreeg. Nu en dan werd ook een „vioolvis”, zo genoemd naar zijn eigenaardige vorm, met een gewicht van tussen de vijf en tien kilo aan boord getrokken. Postcode. L De heer J. S. Kelderman, Haarlem: „Dat kleine oorzaken grote gevolgen kunnen hebben is wel bewezen door het feit dat op 2 augustus 1978 een artikeltje van mij werd opgenomen in deze ru briek. Het betrof de tekst bij een foto op een plein in Aken, genomen tijdens een driedaagse schoolreis naar Nuth in Zuid-Limburg in 1926. De reacties hier op waren zodanig dat in december daar op een reünie werd gehouden van de leerlingen die nog te bereiken waren. Ook de vroegere leerkrachten, mevr. Houtsma en de heer Selling, waren van de partij. „Tijdens deze kleine reünie werd het plan geopperd een reünie in groter ver band te laten volgen van alle oud-leerlin- gen van de Insingerschool tot zo onge veer het jaar 1940. Er werd een commis sie samengesteld, er volgde een oproep in de rubriek ..IJmuiden wat vertel je me HET WAS VOOR IJmuiden niet zo best wanneer er trolders in „de hoek” kwamen, met andere woorden: tijdelijk werden opgelegd. De eerste klap kregen schipper en bemanning op te vangen. Niet varen betekende nu eenmaal geen inkomsten. De plaatselijke neringdoen den ondervonden uiteraard weldra de consequenties. De situatie was ook on plezierig voor de grote toeleveringsbe drijven rondom de Vissershaven die zich geen stilstand konden veroorloven. Om een idee te geven van de betekenis van de visserij voor het oude IJmuiden: al leen de stoomtrolders gebruikten al jaarlijks driehondermiljoen kilo kolen en tachtigmiljoen kilo ijs ten behoeve van de aanvoer van zo’n zeventigmiljoen kilo vis. REEDS VOOR DE grote economische wereldcrisis moesten kustboten nogal eens een ligplaats in „de hoek” zoeken. Dat gebeurde met name in de maanden april, mei en juni. De visgronden in de Noordzee leverden dan te weinig op om een lonende besomming mogelijk te ma ken. Toen al werd gesproken van overbevissing, van het „uitmoorden” van bepaalde vissoorten. Anderen spra ken van een „periodieke armoede” op de visgronden. OM HET BEDRIJF gaande te houden lieten sommige reders hun kustboten in de slappe maanden reizen naar de west kust van Engeland maken. Ze wisten dat de visserij daar weinig kans op een be hoorlijke winst bood. De exploitatiekos ten waren namelijk belangrijk hoger dan op de gewone Noordzee-reizen het geval was. In de eerste plaats moest er een grotere afstand worden afgelegd zo dat er veel meer kolen door de stroom- trolders werden gebruikt. Een tweede factor was dat de netten op de rotsachti ge bodem aan de westkust meer risico liepen om te scheuren; er werd wel een zogenoemde klossenpees van dertig tot vijftig centimeter gebezigd maar een af doende maatregel bleek dit niet te zijn. Het pleit voor de reders dat ze hun kustboten toch liever naar de westkust stuurden dan deze naar „de hoek" te verwijzen. DE OPVARENDEN van de trolders waren over het algemeen niet enthousi ast voor de visserij aan de westkust, ondanks het feit dat daar niet de ruwe weersomstandigheden heersten waar- „Oud-IJmuidense, Haarlem: „Wat werd er in mijn jeugdtijd toch veel ge wandeld. Ik herinner me dat we vaak lopend van IJmuiden naar Wijk aan Zee gingen. Je kreeg van thuis wel drie cen ten mee om het bootje naar het Fort te nemen en vandaar naar Wijk aan Zee te wandelen maar dat vond je als kind zonde van het geld - daar kocht je liever een ijsje voor. We liepen daarom via de sluis naar Wijk aan Zee, op en ook buiten de paden, maar dan moest je op je hoede zijn voor de koddebeier v.d. Kolk.” (Reacties: schriftelijk aan dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). opgevolgd door Pleijler, in wiens plaats later Faber kwam. In het vrijge komen gedeelte van het gebouw aan de Kerkstraat werd de Cort van der Lin- denschpol van de Neutrale Schoolver eniging gevestigd met als hoofd Keij- 'V I - - I KR. - De heer L. van den Nieuwendijk te IJmuiden stelde ons deze foto ter be schikking, daterend van 1924-1925. De tweede klas van school A 1 heeft alle aandacht voor de fotograaf. Namen die de heer Van den Nieuwendijk voor ons noteerde: op de achterste rij mej. S. Veldman, Wim Vis, NN, Leendert van den Nieuwendijk, Albert Groen, Alex van der Zijl, Jan Lichtendaal, Klaas Schol en Jan Donselaar; tweede rij: Henk Maas, Karel Rutgers, Ben Schouten, Arend Verschoor, Henk van der Linden, Frits Ringers, Joop Riet dijk en Cor van der Meer; derde rij: Truusje Prins, Marlet je Tusenius, Agatha Groen, NN, Sietske de Vries, Jopie Troost, Betsy Poldervaart, Aga tha Siewertsen, Ina Snakenbroek, Bet sy de Waal en Coba Giltay; voorste rij: Greetje Visser, Anneke Slikkerveer, Jeannette Rutgers, Agatha Schol, Ebentje Visser, Robbie Rutten en Jan Moot. „Voor zover ik me kan herinneren", aldus de heer Van den Nieuwendijk, „bestond school A toen uit twee lagere scholen, A 1 en A 2, en een Muloschool. Het hoofd van dit scholencomplex was de heer Jansen. Leerkrachten aan de lagere scholen waren o.a. de dames Veldman, Lonbar Petri - later mevr. Vallentgoed, Krab - later mevr. Boe- ree, Schols en Romein - later mevr. Van Rooyen, alsmede de heren Prak ke, Van Dijk, Van Dalen, Bremer kamp, Slabbekoom, De Vries en De Groot. Aan de Muloschool waren de leerkrachten Kooy, Renes en Coppee verbonden. Conciërge De Waal had o.m. als taak een buiten- en binnenbel te luiden om het begin en het einde van de schooltijd aan te geven. Bij het in gebruik nemen van de nieuwe Ulo school in IJmuiden-Oost werd Jansen daar hoofd. Bij school A werd hij van school A die m het nieuwe IJmui den („Over de brug’j woonden gingen naar de nieuwe school. Hoofd van school A werd Klimp met o.a. de leer krachten mevr. Vallentgoed, Scher mer, Van Dalen en Slabbekoom. ömuiden-fi wat vertel je me nou? Adres: I—L~l_l_E 1L L .1 J. JJ... L1L1 L1U_L L±_LL_1_J C\'| 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 6