Nieuwe Algemene Plaatselijke Verordening in discussie 'g- Jordaan Leemte in juridische hulpverlening opgevuld Nieuwe halte e Stadshersteller „Monsterachtig' „Amsterdam-Vrij wil plezier van de straat terug HEEL "NEDERLAND! ONDERDAK! lil i! a z ■ii Spreekkoren Rosse buurt 181 1 11 AMSTERDAM DONDERDAG 6 SEPTEMBER 19 7 9 1( A ijnen 9^ „Een ieder wordt geacht de wet te kennen”. Slechts onuitstaanba re politieagenten willen deze dooddoener nog wel eens gebrui ken bij het uitdelen van een bon. En dan gaat het nog vaak om de simpelste wetten die liggen beslo ten in de Algemene Politieveror dening (APV). In Amsterdam is dit een lijvig geschrift met 300 artikelen om de burger in zijn vrijheid te beknotten, maar wie zal daar ooit notitie van hebben genomen? Burger kan vrijer ademhalen maar teugels blijven strak Overheid neemt taken ur Een sr van Rechtswinkel over mkelijk g, maar iligheid Airbus cockpit man is techni- >op van gen, zo nd toe. veront- met de roefko- Elvin matiek dat ik s Indu- :mans- ?le last Airbus 'e van ■ij, de i jaar- ■oot is vraag jaar- t, dan merk- :t lijkt slecht, ag 27 Justus eelhe- Op het vlak van de vrijheidsrechten kan de burger vrijer ademhalen. Er is vrijheid tot het houden van een demonstratie of betoging. Vergunning aanvragen is niet meer nodig. De politie houdt alleen be voegdheid om in geval van verstoring van Op het gebied van de rechtshulp zijn per 1 september in Amsterdam belang rijke wijzigingen gekomen. De Rechts winkel op de Rozengracht stoot een groot aantal taken af en het Buro voor Rechtshulp zet het werk met verdubbel de krachten voort op een nieuw adres. Het Buro verruilt de tijdelijke behui zing in het Rijksadministratiekantoor aan de Droogbak voor een nieuw kan toor op het adres Spuistraat 10. periode inspraak de nieuwe Intern is op het stadhuis breedvoerig ge discussieerd over de mogelijke liberalise ring van „graffitti” op palen, muren, bus haltes en alle andere onmogelijke plaat sen. Voorstanders waren van mening dat sommige mensen of groepen maar moei lijk toegang tot de media kunnen krijgen. een half uur op een plek spelen en er mag geen vergoeding gevraagd worden. Het geven van een vertoning of vermakelijk heid op straat blijft aan een vergunning verbonden (behalve op koninginnedag). Akrobaten, goochelaars, vuurvreters en evenwichtskunstenaars dienen zich dus te beheersen. Het is september en dus weer tijd voor het traditionele Jordaanfestival. Slechts op de spitsuren stopte tot nu toe bus 41 aan de Wenckebachweg. Voor de 360 personeelsleden (in wis- seldienst) en de vele bezoekers aan het huis van bewaring was deze ene busstop bij lange na niet voldoende. de openbare orde in te grijpen. De burger heeft ook het recht gekregen waar en wanneer dan ook gedrukte stukken te verspreiden en hij mag spreekkoren en toespraken houden, tenzij ook dit tot ex cessen leidt. Eén uitzondering is gemaakt op de nieu we soepelheid in de vrijheidsrechten van de burger: het klad- en plakverbod blijft. In wat doorgaat voor de gezelligste en levendigste buurt van Amsterdam moet deze feestweek wel het neusje van de zalm zijn. Dit jaar van 7 t/m 17 september tussen Elandsgracht en Palmgracht. Enige hoogtepunten van de festiviteiten: kermis op de verlich te Palmgracht, het „Enige Onverval ste Jordaancabaret” in gebouw De Palm, op zaterdag en zondag feest- markt op de Lindengracht, drum- band-festival met medewerking van korpsen uit heel Nederland, de ver kiezing van miss Jordaan met een ballonnenwedstrijd op de Elands gracht (zaterdag), vrijmarkt tussen Rozengracht en Looiersgracht, zes kamp voor kinderen en volwassenen op de Elandsgracht. Het Jordaanfes tival wordt op zondag 16 september besloten met een wielerronde voor kinderen, de professionele „Ronde van de Elandsgracht” en een auto- pedwedstrijd voor dames. jbiolo- ver de j i in de '77 en I ebben klap- ju, als t eerst loeten uiter- en. De n van eel dat tig vele rt ogen- g voor eren is Daar- pit on- irin zij Fran- van de m ver- meens. hen de Belgen e man engst; 4 van 531,09 schol, g ka- 1635 19475 6690 72093 al kg: '7. Via kladden en plakken zouden zij een uitweg moeten vinden voor hun publici- teitsdrang. „Dat kan echt niet”, was de slotsom van de voorbereidingscommis sie.” De mogelijke belemmeringen die een organisatie of individu ondervindt bij het op deze wijze verspreiden van berichten wegen niet op tegen de vervuiling van het stadsgezicht”. de soort hulp kwamen vragen. De vol gende individuele problemen van cliën ten heeft de Rechtswinkel geprobeerd structureel aan te pakken: onenigheid tussen huurder en verhuurder, winkel personeel en direktie, buitenlander en Vreemdelingenpolitie. Daarbij werd de handel en wandel van organisaties aan de kaak gesteld. Zo zagen rapporten over de Vreemdelingenpolitie en de ge meentelijke dienst Bouw- en Woningtoe zicht het daglicht. De Rechtswinkel liep vooraan bij de landelijke akties „Hand haaf de huurbescherming” en „Heel Ne derland onder dak”. m sa- 3uitse n om De beroepsjuristen van de Rechtswin kel zullen zich nog meer dan in het verleden toeleggen op structurele hulp verlening. Cliënten blijven welkom, maar de spreekuren zijn drastisch inge perkt. Bovendien zal eerder naar het Buro voor Rechtshulp worden verwe- inrich- van de I stel een sr twee leklaar zerkpe- jwk uit jeïntro- mmers dat al is Van De prostituees op de Wallen kunnen voortaan met een gerust hart in de kus sens leunen achter hun vensters. In de nieuwe APV wordt hun handel en wandel in de rosse buurt niet langer oogluikend toegestaan, maar volledig gelegaliseerd. 54- Dit kleine clubje akrobaten zonder vergunning trekt veel belangstelling op de Dam, maar ook onder de nieuwe APV blijven ze in overtreding. Maken ze alleen muziek, dan doet de politie niet moeilijk. zen. De Rechtswinkel blijft zich bewe gen op terreinen waar sociaal zwakke ren en minder draagkrachtigen (zowel Nederlanders als buitenlanders) de kans lopen in moeilijkheden te raken: stads vernieuwing, huurrecht, arbeidsrecht, gezondheidszorg en sociale verzekerin gen. De aktiviteiten van de Rechtswinkel zullen verder bestaan uit het geven van voorlichting op scholen en buurthuizen en het schrijven van informatieve stuk ken in dagbladen en buurtkranten. Het Buro voor Rechtshulp is op het nieuwe adres aan de Spuistraat 10 beter dan voorheen in staat de toenemende stroom van cliënten van dienst te zijn. Op dit moment komen er honderd be zoekers per dag. Maar: „Het is aan een persoon van wie redelijkerwijze kan worden aangenomen dat deze zich aan prostitutie overgeeft, verboden op of aan de openbare weg door handelingen, houding, woorden, geluiden, gebaren of anderszins iemand aan te lok ken”. Dus prostitutie en tippelen buiten de door B. en W. als Eros-zone aangemerkt stadsdeel is uit den boze. Er rijdt ook nog een busje voor parti culier groepsvervoer, maar dit ver dwijnt met de komst van buslijn 39 die deze week een nieuwe route gaat rijden. Centraal Nederland stuurt de ze bus nu vanaf het Amstelstation via de Spaklerweg naar de Wenckebach weg. Vandaar weer via de Spakler weg de bekende route door het indu striegebied Amstel. De gemeente Amsterdam voert nog overleg met het ministerie van verkeer en water staat over de kosten van afbouw van het vlakbij de Bijlmerbajes gelegen metrostation Spaklerweg. van de landelijke akties die de Rechtswinkel ondersteunt. Geheel nieuw is het artikel in de APV waarin het automobilisten verboden wordt de motor van hun voertuig zonder noodzaak op de openbare weg draaiende te houden. Het vrijblijvende „Brug open, motor af” is nu een verplichting. Ook voertuigwrakken mogen niet meer zo maar langs de stoeprand worden achter gelaten. Amsterdam volgt hiermee de trend van de hele provincie Noord-Hol- land om paal en perk te stellen aan de opeenhoping van roest. Caravans, kam peerwagens, bagagewagens en boottrai lers mogen niet langer dan drie dagen op een plek geparkeerd staan en grote vrachtwagens worden verwezen naar spe ciale parkeerterreinen aan de rand van de stad. Projekt-ontwikkelaar en makelaar Gerard W. Bakker krijgt het moeilijk in de hoofdstad. Bakker heeft in het recente verleden beruchtheid gekre gen door zonder vergunning huizen te slopen op plekken waar hij iets lucratievers wil bouwen. Hij maakt ook gebruik van knokploegen om krakers uit zijn woningbezit te ver drijven. De plannen van deze „stads hersteller”, zoals Bakker zich graag noemt, om kantoren voor zichzelf, appartementen en parkeergarage te bouwen op de Weteringschans, hoek Spiegelgracht, zijn nu ook het ge meentebestuur in het verkeerde keel gat geschoten. De projekt-ontwikke laar vestigde eind vorig jaar zelf de aandacht op zijn plannen toen hij uit zijn naam een groepje slopers de da ken van een drietal huizen op die plaats liet slaan. Er was geen sloop vergunning en de huizen werden door krakers bewoond. De politie heeft de illegale sloopaktie op het nippertje kunnen verhinderen. De gemeeneraad moet zich binnen kort uitspreken over de afgifte van de bouwvergunning. Wethouder Jan Schaefer heeft al laten weten dat hij in geen geval de noodzakelijke sloop vergunning zal afgeven. Schaefer voert als argument aan, dat hij bij zijn streven naar bouw van betaalba re woningen in de stad in de wielen gereden wordt door dit plan dat voor ziet in sloop van deze soort woningen en nieuwbouw van dure apparte menten. De Rechtswinkel opende in 1972 de deuren van een pand in de Rozenstraat om in een dringende behoefte te voor zien. Wie de drempel van een officieel advocatenkantoor te hoog vond en de kosten van rechtshulp bovendien niet kon betalen, vond de weg naar de Rechtswinkel. Juridisch geschoolde mensen stonden daar klaar, niet om de cliënt geld uit de zaak te kloppen, maar om hem kosteloos van advies te dienen De Bijlmerbajes heeft zijn eigen bushalte. Een jaar lang is de grootste gevangenis van het land verstoken geweest van openbaar vervoer. zal niet meer door de politie worden wan neer zij spelend in de stad worden aangetrof fen. Er zijn wel voorwaarden aan hun De raadscommissie stadsvernieu wing bestempelde het plan van Bak ker als „monsterachtig” en „niet wel kom”. De conclusie van de raadsle den was, dat „alle juridische moge lijkheden moeten worden aangegre pen om dit te verijdelen. „Het wapen in de handen van de gemeenteraad om de bouwvergunning niet te verle nen is de tekst van het programak- koord, dat B en W zijn overeengeko men. Hierin staat dat binnen de Sin- gelgracht geen parkeergarages mo gen worden gebouwd om geen onno dig autoverkeer aan te zuigen. Het plan van Bakker valt hier buiten, maar zou om deze reden toch wegges temd kunnen worden. De projekt- ontwikkelaar heeft intussen laten we ten door toedoen van de gemeente Amsterdam in financiële moeilijkhe den te zijn geraakt. Niet alleen dit' plan voor de bouw van zijn eigen hoofdkantoor krijgt een te grage be handeling binnen de gemeente, ook zijn plan voor de bouw van enkele honderden premiekoopwoningen in de Indische Buurt is niet gunstig ont vangen. Gemeente èn buurtbewoners zijn het met elkaar eens dat de bouw vallig Indische Buurt meer gediend is met de bouw van betaalbare huurwo ningen. De panden aan de Weteringschans zijn door veertig personen gekraakt. Zij zouden allen de straat op moeten als. G. W. Bakker de vereiste vergunnin gen krijgt. De open dag die het afge lopen weekeinde door de bewoners is georganiseerd heeft de gestarte handtekeningenaktie tot een groot succes gemaakt. Uit stad en land blij ven ook solidariteitsverklaringen binnenkomen. missie voor Algemene Zaken, is om com mentaar toegestuurd aan vele instanties, waaronder alle wijkcentra. De APV moet als lokaal wetboek het openbare leven in de stad regelen voor zover rijk en provincie daar geen regels voor heb ben opgesteld. De nieuwe APV telt 112 artikelen en komt in de plaats van de sterk verouderde Algemene Plaatselijke Verordening die 300 artikelen kent. Na behandeling in commissies, waarbij de suggesties en opmerkingen vanuit de burgerij worden bekeken, komt de nieu we APV voor goedkeuring in de gemeen teraad. Een nieuw comité „Amsterdam-Vrij” is inmiddels opgestaan om de ontwerp verordening aan de kaak te stellen aan gaande de punten „vrijheid op straat”. Het comité neemt geen genoegen met de bepaling dat muzikanten maximaal als trio mogen optreden en daarbij niet eens mogen mansen (geld ophalen). Dat ande re vormen van kunst zoals toneel, mime, en in procedures bij te stailn. De initia tiefnemers van de Rechtswinkel wilden aantonen dat grote groepen mensen in Amsterdam juridisch in de kou stonden, omdat de officiële advocatenkantoren er letterlijk geen brood in zagen. Door het openen van de Rechtswinkel zou tevens de overheid gewezen worden op een grote leemte in de hulpverlening. In 1974 boekten de juristen van de Rechtswinkel succes. Zij hadden al sub sidie gekregen, maar de overheid had de hint begrepen. Het eerste Buro voor Rechtshulp in Nederland werd geopend, ressorterend onder het ministerie van justitie. De Rechtswinkel kon veel geval len van individuele juridische hulp door verwijzen naar het Buro en zich meer toeleggen op structurele rechtshulp. Om niet eindeloos bezig te blijven met indivi duele hulp zou ontdekt moeten worden waarom zoveel mensen vaak om dezelf- Het is een verouderd, onoverzichtelijk en moeilijk leesbaar juridisch hoogstand je uit het begin van deze eeuw, toen paard en wagen en schilleboer het straatbeeld vulden. Het gemeentebestuur heeft inge zien dat het merendeel van de artikelen in de jaren tachtig niet langer geloofwaardig is en zette een nieuwe APV op stapel. Geen Algemene Politieverordening meer, maar Algemene Plaatselijke Verorde ning, hoewel de teugels voor de burgerij strak blijven. De oude APV is volledig uitgekleed, want het was een vergaarbak geworden voor alle mogelijke voorschriften. Zo staat vrolijk naast elkaar te lezen dat het de burger verboden is straatkolken of putten te openen, benzinepompen te plaatsen, bomen te planten, delen van het gemeentewater aan te plempen, pluimvee uit te laten vliegen, het beroep van vletter- man uit te oefenen, beerputten te ledigen, een openbaar middel van vervoer te water te exploiteren, ziekenhuizen in gebruik te stellen, een gebouw te gebruiken voor het opbaren van lijken en paarden te voorzien van oogkleppen. De verjongingskuur van de APV is vol ledig geweest. In totaal zijn vijftig artike len volledig geschrapt en de rest is gewij zigd, aangevuld en opnieuw geredigeerd. Archaïsche of verouderde termen zijn ver vangen door hedendaags taalgebruik. Ge poogd is bovendien om de gewijzigde op vattingen omtrent de verhouding overheid-burger zoveel mogelijk te laten doorklinken. Het gemeentebestuur wil in de nieuwe APV ruimte scheppen voor de eigen verantwoordelijkheid van de bur ger. Hiertoe werden artikelen ingetrokken als het verbod om aan de openbare weg te kaarten of te dobbelen en de verplichting het eigen straatje na sneeuwval schoon te vegen. Blokfluiters, gitaristen, trommelaars violisten en harmonicaspelers kunnen straks vrijuit ademhalen. Hun instrument y? De Wallen worden in de nieuwe APV gelegaliseerd als Amsterdamse Eros-zone. Dames die zichzelf aldaar in de vensterbank etaleren hoeven niet bang te zijn voor een bekeuring. Voor het inrichten van sextheaters in de warme buurt waren de regels al versoepeld. muzikale optreden verbonden. Het •aantal musicerenden mag niet meer dan drie bedragen, zij mogen niet langer dan circus en feesten niet vrij zijn vindt het comité een belachelijke zaak. „Wij wil len het plezier van de straat terug, „al dus het comité. Om de aandacht te vestigen op de nieuwe APV en de bezwaren daartegen organiseert „Amsterdam-Vrij” op zater dag 15 september in samenwerking met de Melkweg, Festival of Fools, Zomer- straattheater en Oktopus demonstraties op verschillende plekken in de stad. In dividuen en groepen kunnen zich opge ven om op die dag een staaltje van hun kunnen te laten zien. (tel. 245249 en 717699). Om de aktie kracht bij te zetten komt het gezelschap „The Comedians” uit Ca- talonië (Spanje) op 15 september naar Amsterdam. Zij zullen laten zien wat vrijheid op straat betekent, bogend op een ervaring van negen jaar. De Catala nen brengen muziek, clowning, mime, akrobatiek, goochelen, steltlopen en jongleren. r De van op Algemene Plaatselijke Verordening in Amsterdam duurt tot 1 no vember. Het ontwerp, dat globaal is goed gekeurd door de raadscom-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11