Onderzoek naar buitenland Uitgelekt rapport toont aan: Reddingboot voor sportvissers De hoogste NMB spaarrente u ECONOMEN IN BOEK OVER BOUWGIGANT: Miljoenenorder streekbussen NMB Britten profiteren het minst van EG Eind deze eeuw 24 supersteden I Proef in Rijswijk met energiebesparende kas ONDERHANDELINGEN BUNA ROND l VasteTermijn Spaarrekening: vaste looptijd,vaste rente. I De NMB denkt metu mee. 4- SEPTEMBER 19 7 9 E R D A G 6 O N ECONOMIE ak jf- >n •g 21 kunt nü profiteren van de hoge spaarrente bij de NMB. Van die hoge rente kunt u 6 jaar lang verze kerd zijn. Met een Vaste Termijn Spaar rekening van de NMB weet u tevo ren precies waar u aan toe bent. Naar keuze 6, 5, 4, 3 of 2 jaar. Bij de langste looptijd hoort de hoogste rente. En let u eens op het percentage: nü is het voor u bijzon der gunstig om zo’n rekening te openen. s te 1e ie NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK pompen en kompressoren uit voorraad leverbaar M 1 M (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Fractielei der Lubbers van het CDA heeft als minister van Econo mische Zaken in het kabinet- Den Uyl in 1976 de Tweede Kamer voorgelogen tijdens de debatten over het Nederhorst- concern. Dit staat in het boek „De uitvaart van Nederhorst” dat is geschreven door de Am sterdamse economen R. de Lange en D. J. Haank. Het boek behandelt de opkomst en de neergang van het Gorin- chemse staal- en bouwcon cern. - i iiit! fl i B (ADVERTENTIE) Nederhorst-concern CDA-fractieleider Lubbers mdsen y (ADVERTENTIE) VN-raad zoekt oplossing voedseltekort in wereld tl 9 '/4°/o Op een spaarrekening met een vaste looptijd van 6 jaar krijgt u het hoogste rentepercentage. teerd 460,00 323,00 5,54 142,50 61.80 9,20 93.50 15.60e 47,20 138,80 33,20 63,80 46,10 83.00 35,00 57,80 109,80 110,00 87,20 40,50 102,00 67.00 117,50 schrijvers kan ook de matige kwaliteit van veel antwoorden van de kant van het ministerie van Economische Zaken op heel exacte vragen uit de Kamer worden toegeschreven aan Lubbers’ persoonlijke belangen in Nederhorst-concurrent Hol- landia. Hoe groot de „janboel” was bij Neder- horst bleek volgens de auteurs in de perio de toen duidelijk werd dat het concern het niet langer zelfstandig kon bolwerken. Op 27 mei 1975 ontving het concern van de overheid 100 miljoen gulden aan finan ciële steun. Ruim drie maanden later meldde president-commissaris van Ko ninklijke Scholten Honig (KSH) en voor malig KLM-president-directeur G. van der Wal - die als waarnemer door de regering was aangesteld - dat er al drie kwart, 75 miljoen gulden van het steunbe drag was opgemaakt. Van der Wal verklaarde niet te kunnen achterhalen waarvoor het geld was ge bruikt en soms niet erachter te zijn geko men waar het geld naar toe was gegaan. Hoewel de regering in de Kamer anders suggereerde zijn beide auteurs van me ning dat, toen het Nederhorst-concern in moeilijkheden kwam, er al direct is uitge gaan van een aparte oplossing voor de staalpoot. De staat zag Nederhorst eerst en vooral als een staalprobleem. De afbouw van die staalpoot had vol gens de auteurs iets onontkoombaars, een noodlotsituatie een Grieks drama waar- Minimale storting f1000,-. Tegoeden niet tussen tijds opvraagbaar. Directeur-generaal voor de ndustrie J. A. M. Molkenboer van Economische Za ken heeft in een bepaald stadium van de besprekingen tegen de vertegenwoordi gers van de vakbeweging gezegd dat tota le sluiting van de staalpoot eigenlijk de beste oplossing zou zijn. Hij voegde eraan toe dat alleen uit sociale overwegingen was besloten dat niet te doen. BANGKOK (AP). Bangkok zal aan het eind van deze eeuw een van de 24 agglomeraties in de wereld zijn Nederhorst had in feite een heel zwakke financiële structuur. Een structuur die er volgens Haank en De Lange in de loop der jaren absoluut niet beter op is geworden. De president van de WFC, Arturo Tanco van de Filippijnen, merkte op dat de politieke wil aanwezig moet zijn om een oplossing te vinden voor het voedselvraagstuk. De regeringen van de landen die over voldoende voedsel beschikken moeten op zich nemen om een einde aan de honger te maken. Er moeten toereikende voedselvoorraden worden aangelegd, de distributie van het voedsel moet worden verbeterd en er moet meer voedsel hulp komen voor de 43 armste landen, zo meende hij. De Wereldvoedselraad is 4,5 jaar geleden opgericht als reactie op de voedselcrisis van het begin van de jaren zeventig. De organisatie vergadert nu voor de vijfde keer. Zij stelt zelf geen programma’s op maar houdt binnen het geheel van de Verenigde Naties een oogje op alle instellingen die met de voedselvoorzie ning van de arme landen te maken hebben. De meeste landen zijn vertegenwoordigd door hun minister van Landbouw. (Van onze redactie economie) OTTAWA. In de Canadese hoofdstad Ottawa is deze week een vergadering van de Wereldvoedselraad (WFC) van de Verenigde Naties begonnen. Er wordt aan deelge nomen door 36 industrielanden en ontwikkelingslanden die spreken over de mogelijkheden om een oplossing te vinden voor het voedselprobleem in de wereld. Volgens berekeningen van de VN lijden een miljard mensen honger en zijn er 450 miljoen ondervoed. Premier Joe Clark van Canada heeft in zijn openingstoespraak onder meer gezegd dat er een wereldomvattend systeem van waarborgen voor de voedselvoorziening moet komen en dat het beschikbare voedsel gelijkmatiger over de wereld moet worden verdeeld. Het zijn de steden Tokio, Osaka, Seoul, Shanghai, Peking, Manilla, Ja karta, Calcutta, Bombay, Delhi, Ma dras, Karachi, Teheran en Bangkok. Op een conferentie van de Ver enigde Naties in Bangkok is voor speld, dat als de huidige ontwikkelin gen zich voortzetten in Azië 14 van dergelijke bevolkingscentra zullen ontstaan. Over de problematiek van herstructure ring hebben de beide schrijvers „sombere gedachten”. De Lange en Haank: „Je hebt in wezen te maken met bedrijfstakken en die zijn eigenlijk niet te overzien èn je hebt te maken met individuele ondernemingen, die primair aan zichzelf denken”. In dat spanningsveld is het vinden van een op lossing eigenlijk onmogelijk, vinden zij. De order, waarmee en bedrag van in totaal circa 40 miljoen gulden is gemoeid, gaat naar de buitenlandse concurrenten Mercedes, Volvo en de Belgische bussen bouwers Jonckheere en Van Hooi. Alleen DAF, dat voor 76 bussen het chassis (on derstel) levert, pikt als enige Nederlandse fabriek nog een graantje van de order mee. ESO, samenwerkingsorgaan van de streekvervoerbedrijven in ons land, heeft de order aan het buitenland gegund in overleg met het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Een woordvoerder van ESO zei desge vraagd dat het gaat om een noodmaatre gel om een acuut dreigend tekort aan bussen op te vangen. Hainje en Den Oud sten, min of meer vaste leveranciers van het openbaar vervoer konden niet op zo korte termijn leveren. „Toen waren we wel gedwongen bij wijze van uitzondering met het buitenland zaken te doen”, aldus de ESO-woordvoerder. UTRECHT (ANP). Gebrek aan pro- duktiepersoneel is er de belangrijkste oor zaak van dat de Nederlandse carosserie- bouwers Den Oudsten in Woerden en Hainje in Heerenveen noodgedwongen een miljoenenorder voor 176 streekbussen aan hun neus voorbij moeten laten gaan. Frappant is naar de mening van Haank en De Lange de rol van drs. G. M. V. van Aardenne. Als (WD)-Kamerlid was hij het destijds niet eens met het beleid van de regering inzake Nederhorst. Als be windsman kon hij later echter ook niet de zaken ingrijpend wijzigen. (Van onze redactie economie) BRUSSEL. De veelgehoorde Britse klacht dat Engeland minder van de uitgaven van de Europese Gemeenschap profiteert dan de an dere acht lidstaten van de Euromarkt heeft steun gekregen in een rapport ri co o CD S sche sn sen. dit euvel tan. aim, in. (ADVERTENTIE) Zwanenburg tel. 02907- 35 41 1,18 b 265.00b zegslieden te vertellen dat het verschil tussen de bijdragen en de ontvangsten van de meeste lidstaten onbetekenend is. Over de oorzaken van de scheve verhou ding tussen de bijdragen van Engeland en de mate waarin het van de EG profiteert wordt in het rapport het volgende opge merkt: Doordat Engeland een betrekke lijk kleine landbouwsector heeft profi teert het minder dan zijn partners in de EG van het gemeenschappelijk land bouwbeleid, dat ongeveer driekwart van de middelen van de EG opslokt. Doordat Engeland meer handel met landen buiten de gemeenschap drijft dan de overige acht lidstaten heeft het meer invoerrech ten en draagt het dus ook meer af aan de gemeenschappelijke kas. Verder betaalt Engeland naar verhou ding het grootste bedrag aan BTW-op- brengst aan de gemeenschap doordat de Britten relatief meer goederen verbruiken die aan BTW onderworpen zijn dan de overige ingezetenen van de Euromarkt. Bij de onderhandelingen over de toetre ding van Engeland tot de gemeenschap is een formule bedacht die het scheef trek ken van de verhouding tussen de bijdra gen en de ontvangsten van Engeland moest voorkomen maar dat systeem heeft niet gewerkt. dig. De regering was van mening dat de staalonderdelen moesten worden afge splitst. Zij heeft dat nooit openlijk bekend gemaakt. Zelfs de ondernemingsraad is nooit van dit uitgangspunt in kennis ge steld, aldus De Lange en Haank. In het boek wordt ook diep ingegaan op de rol die de OGEM vanaf 1975 is gaan spelen. De argumentatie voor het in zee gaan met OGEM was dat dit concern belangstelling had voor heel Nederhorst, dus inclusief de staalpoot. Uit stukken blijkt volgens De Lange en Haank echter dat OGEM nooit belangstel ling voor de staalpoot heeft gehad. Het concern wilde alleen optreden als bemid delaar voor de eventuele verkoop daar van. Bijzonder merkwaardig is naar dë mening van de auteurs, het feit, dat uit sluitend een OGEM-rapport over Neder horst heeft gediend als basis voor de on derhandelingen met de overheid. Haank en De Lange: „Dat is net zoiets als een koper bij een gedwongen verkoop het taxatie-rapport laten opmaken. Reken maar dat alle gebreken worden opge- somd”. I van de Europese Commissie. Het gaat om een rapport dat het dage lijks bestuur van de EG in opdracht van de Europese Raad heeft opgesteld voor de raad van ministers van Financiën die op 17 september bijeenkomt in Brussel. De inhoud is vertrouwelijk maar een deel ervan is uitgelekt. De Europese Commissie in niet alleen tot de conclusie gekomen dat de Britse klacht gegrond is maar heeft ook bere kend dat het bedrag dat Engeland toe komt het komende jaar met ongeveer een kwart zal afnemen, aldus de zegslieden in Brussel. Het rapport raamt de Britse bijdrage voor volgend jaar op netto 1,55 miljard rekeneenheden (4,29 miljard gulden). Dat zou driemaal zoveel zijn als dit jaar. Hoe groot het bedrag is dat Engeland volgend jaar uit de middelen van de gemeenschap toekomt is niet meegedeeld. Wel wisten de (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Op verzoek van de Tweede Kamer wordt door minister Van Aardenne van Economische Za ken een onderzoekscommissie inge steld die de gang van zaken rond het Nederhorst-concern vanaf 1975 gaat bekijken. Over enkele weken wordt de naam van de commissievoorzitter ver wacht, alsmede de opdracht voor het onderzoek. Van de commissie zullen waarschijnlijk onder andere deskun digen op juridisch en economisch ge bied deel uitmaken. waar meer dan 10 miljoen mensen wonen. De auteurs wijten daar de ondergang van het concern aan. Een beschuldigende vin ger heffen zij in de richting van het ac- countantskantoormMoret en Limperg. De accountants hebben volgens de auteurs de Nederhorst-zeepbel te lang heel gelaten. Haank en De Lange: „De accountants hadden veel eerder aan de bel moeten trekken. Met allerlei kunstgrepen bleef Nederhorst volgens het jaarverslag posi tief draaien. Te lang hebben de accoun tants het rooskleurige beeld van de Raad van Bestuur ondersteund”. De Lange: „Over tien jaar kunnen we zo’n verhaal misschien ook wel over de OGEM schrijven”. „Voortdurend werd gedaan alsof een echte oplossing werd geboden. Dat is ech- ter nooit gebeurd”, aldus de schrijvers. Tenslotte namen De Groot Zwijndrecht en Hollandia de staalpoot over. Haank en De Lange: „Wij kunnen aan tonen dat dat beneden de liquidatiewaar- de gebeurde”. Op welke manieren er vol gens de schrijvers gekonkeld is zal echter wel nooit helemaal boven water komen. Voor wat betreft de bouwpoot van Ne derhorst wijzen de schrijvers erop dat iedere intentieverklaring altijd in het voordeel vanve OGEM was. Zo was voor zien in een overgangsperiode, waarbij de OGEM zich te zijner tijd kon terugtrek ken. Die mogelijkheid bestond er voor de overheid niet. Tevens lagen alle financiële risico’s bij de overheid. De OGEM heeft altijd geschermd met de inbreng van ma nagementcapaciteit, een punt waar Haank en De Lange een levensgroot vraagteken bij zetten. Tijdens de debatten in 1976 verklaarde minister Lubbers dat hij pas in maart van dat jaar met de firma Hollandia, waarvan hij voordien directeur was, te maken had gekregen. Nederhorst-concurrent Hollan dia was volgens de twee genoemde au teurs echter al bijna een jaar eerder op het departement van Lubbers geweest om te praten over de steun die de overheid van plan was het Nederhorst-concern te geven. In het ruim tweehonderd pagina’s tel lende boek wordt uitvoerig stilgestaan bij de houding van Lubbers. Volgens de ■ir Burgemeester Barends van Tholen heeft gisteren de eerste zeehengelsportreddingboot in Nederland overgedragen aan de werkgroep Veiliger Bootvissen. Dat gebeurde in het Flauwersha- ventje aan de Oosterschelde. De boot heeft een afmeting van zes bij tweeéneenhalve meter. De Wereldvoedselraad buigt zich deze week over een aantal gedetailleerde voorstellen die ertoe moeten bijdragen dat de ontwikkelingslanden zelf meer voedsel produceren en dat de rijke landen daarvoor meer financiële hulp verschaffen. Onder meer zal worden gesproken over het resultaat van onderhande- lingen met instellingen als de Aziatische Ontwikkelingsbank (ADB), de Wereldbank en de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC). Sommige van deze instellingen hebben al geld beloofd voor verbetering van de voedselvoorziening van de ontwikkelingslan den. Het voornaamste probleem is echter het ontbreken van waarborgen dat de voedselvoorziening op gang blijft. Dit pro bleem is ernstiger geworden sinds het mislukken van de onder handelingen over een nieuwe internationale tarweovereenkomst in februari van dit jaar in Genève. Tanco merkte hierover op dat de kans op een nieuwe voedsel crisis in de armste landen als gevolg van het uitblijven van een internationale marktregeling voor tarwe groter is geworden. Een van de aspecten van de voorgestelde tarweovereenkomst was de aanleg van buffervoorraden waarmee schommelingen in het aanbod van tarwe kunnen worden opgevangen. Als die voorra den er niet komen zullen de landen die niet genoeg geld hebben honger moeten lijden in tijden van schaarste, aldus Tanco. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN heeft de WFC een boodschap gestuurd waarin hij onder meer zegt dat de oude problemen van de voedselvoorziening nog steeds niet zijn opge lost ondanks diverse vergaderingen van de Wereldvoedselraad. Hij jnerkte op dat het geld dat voor bestrijding van de honger in de wereld wordt besteed maar een fractie is van het bedrag dat voor bewapening wordt uitgegeven. Er moet naar zijn mening een wereldvoedselvoorraad komen ter stabilisering van de prij zen van levensmiddelen. besparende kas voor de glastuinbouw. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft voorgesteld het tekort in de financiering van dit project voor zijn rekening te nemen. Indien het bestuur daarmee volgende maand akkoord gaat en de initiatiefnemers van het Demonstra tieproject Energie-arme kas (DENAR) de onderhandelingen in Rijswijk voor één hectare grond positief afronden, kan met de voorbereidingen worden begonnen. Het project, een idee van de Vereniging van Nederlandse Tuinbouwstudiegroe- pen (NTS), omvat drie kassen. Eén daar van wordt voorzien zowel van glas als van zogenaamde Stegdoppelplatten, platen van een doorzichtige kunststof die energie bespaart, doordat hij weinig warmte laat ontsnappen. Ter vergelijking zullen ook een standaardkas van glas en een geheel van Stegdoppelplatten voorziene kas wor den gebouwd. De NTS had aanvankelijk op 1 septem ber met de bouw van het complex willen beginnen om in het najaar de experimen ten te kunnen starten. Die start wordt nu door problemen rond de financiering en de plaats van vestiging begin vol gend jaar verwacht. Het project zal zo’n drie miljoen gulden gaan kosten. De EG-commissie wees een subsidie af, maar het ministerie van Eco nomische Zaken zegde een subsidie van 450.000 gulden en een goedkoop krediet van een half miljoen gulden toe. Voor de DÉN HAAG (ANP). Binnen afzienbare tijd zal, vermoedelijk in het Zuidhollandse Rijswijk, een experiment worden begonnen met een energie- verwachte exploitatietekorten van dit voor twaalf jaar voorziene project (jaar lijks tussen de 250.000 en 400.000 gulden) is aan het Landbouwschap subsidie ge vraagd. Met de stijgende energiekosten wordt ook in de glastuinbouw naar mogelijkhe den gezocht energiegebruik en -verlies te verminderen. „Stegdoppelplatten” bespa ren volgens Westduitse gegevens veertig procent aan energie. „Veelzeggend is dat nog niet”, aldus een woordvoerder van de NTS, „omdat er geen gegevens bekend zijn over de produktiemogelijkheden on der deze stof”. Het dek van de futuristische DENAR- kas zal voor een derde deel dan ook uit glas blijven bestaan en voor tweederde deel uit Stegdoppelplatten. De drie kassen zullen een oppervlakte hebben van ieder ongeveer 3200 vierkante meter. De Steg doppelplatten hebben ongeveer hetzelfde isolerend vermogen als dubbel glas, we gen minder en hebben minder lichtverlies. Dubbel glas geeft 11,7 procent minder licht door dan enkel glas, bij de Stegdop pelplatten is dit percentage 9,4 procent. Het is de bedoeling in principe alle ge wassen onder de drie experimentele kas sen onderling te vergelijken in kosten en opbrengsten. Er zei echter begonnen wor den met tomaten- en komkommerteelt. In een later stadium zullen snijbloemen en potplanten met een relatief korte teelt- duur worden beproefd. 52,10 44,50 29,50 123.00 104.50 38.80 140,50 40,50 57.00 51,80 67.00 51.20 136,00 48,80 53.00 148,00 58.00 46,00 3,70 55,00 74.00 78,50 a 56,20 155,00d 48.50 55,00 123,00 38,50 44,00 83,008 69,00 99,00 50,10 32,50 96,50 50,50e 58,50 185,20 36,20 84,00 138,OOd 44,40 47,30 41.30 53.50 290,00 165,00 160,00 321.00 b 180,00b Lubbers loog over 9,20 7,01 WWW. i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21