Mini-rail met heel wat mogelijkheden Op zoek naar ideale keuken Goot schoonmaken; let op lekkages I KIER SI WEGSTRIJK Oliepeilmeter op dashboard 23 Kringloop Veel beters Tips ln heel wat gezinnen wordt over een nieuwe keuken gedacht. In de herfst of winter verbouwen betekent dat er nu beslissingen genomen en afspraken gemaakt moeten worden. Er zijn te genwoordig prachtige keukens te koop, compleet of uit (aanbouw-)ele- menten samengesteld. Een keuken specialist heeft een grote keuze, niet alleen op papier, maar ook als show model. Het lijken allemaal perfecte keukens, met de allermodernste snuf jes. Toch zijn ze in de praktijk niet altijd zo perfect en het gebeurt maar al te vaak dat, wanneer de huisvrouw een tijdje in haar nieuwe keuken werkt, ze nog gebreken tegenkomt. Jammer ge noeg is het dan meestal te laat om nog veranderingen aan te brengen De keuken is een werkplaats die goed moet functioneren en die zo weinig mogelijk inspanning moet vergen. Een keuken is bovendien iets persoonlijks, waaraan iedereen zijn eigen eisen stelt. De organisatie in een keuken wordt ook bepaald door het gezin en zijn specifieke eisen. juiilitifin j x ’vKmX'X 'o )l 1. Een gangbaar keukenmodel 3. Luchtstroom bij radiator en convector ije. an en In de loop der tijd zijn in dit soort Maar dat vuil houdt straks de ijzige noordoosten wind niet tegen. en id Om een nieuw keukenplan te beginnen de volgende tip: Als standaardinrichting heeft deze keu ken aan één lange zijde een keukenblok, waarin aanrecht, koelkast, gasstel en oven opger.omen zijn. Niet zo veel berg- en werkruimte en niet erg praktisch. Opbergen (koelkast, kast) - werkblad voor het plaatsen van allerlei spullen - schoonmaken (afwasbak) - werkblad en gereedschap om te prepareren - pannen, borden - gasstel of oven - werkblad om pannen op te zetten - het op tafel brengen - eten - wegzetten (werkblad) - afwassen (afwasbak en -machine) - werkblad voor schoon servies - wegzetten. Het geheel houdt een kringloop in en kan dan ook het beste in een kringloop georganiseerd worden. Soms aan één lange zijde een deur naar woon-eetkamer of, van enige jarèn terug daterend, een doorgeefluik. worden wat goed was en wat fout, wat in de nieuwe keuken dus anders moet. Laten we eens de meest voorkomende keuken in Nederland bekijken (zie fig. 1). Aan de rail bevestigde spots kunnen dan ook in twee van elkaar onafhankelij ke groepen worden in- en uitgeschakeld. Tot voor kort waren spanningrails nog wel een inbreuk op het interieur. Met de intrede van de zogenaamde „minirail” (van Philips) is ook aan dat bezwaar tege moet gekomen. Het op maat maken van de rails, het koppelen van meerdere rails, aansluiten enz. is helemaal geen probleem. Er wordt bij elke set een uitstekende handleiding geleverd. Lees die eerst eens zorgvuldig door, voordat u een klus begint. De mini rail bevat drie geleiders (de middelste is de „nul”) en dat maakt het mogelijk ook serieschakelingen toe te passen. 1. In Nederland zijn tegenwoordig maar weinig huizen voorzien van een kelder of een bijkeuken. Levensmiddelen die vroe ger hier werden bewaard, zullen nu hun plekje in de keuken moeten hebben. Wat dacht u van de ruimte boven de hangkast- jes? Vaak ongebruikt. Plaats boven die kastjes nog een kastje, tot het plafond. De tegenover liggende lange zijde is voorzien van een werkblad of tafel, waar aan ook gegeten kan worden. Bovenkast- jfes zorgen voor iets meer bergruimte. Wanneer aan de tegenover liggende zij de een tweede keukenblok is geplaatst, is er veel meer berg- en werkruimte. Er wordt echter wel eens geklaagd dat er in deze keuken niet gegeten kan worden en men met alles naar de eettafel moet lopen. De keuken is naar de andere lange zijde open gemaakt en vaak voorzien van een eetbar. Er is meer bergruimte. Een nadeel van de open keuken is, dat een aansluiting voor een wasautomaat verboden is. 5. Het aanrechtblad moet kras- en snij- bestendig zijn en moet bestand zijn tegen hitte (pannen) en zure stoffen (azijn). Te genwoordig worden weleens geglazuurde tegeltjes als aanrechtblad gebruikt. Ver geet dan niet een speciale specie te nemen, Van zo’n „gewone” keuken kan iets veel beters gemaakt worden. Let eens op de volgende dingen: 2. Monteer onder het aanrechtblad wat meer laden. Deze zijn niet alleen handig bestek, maar ook voor mixers, enz. Hou ten planken en een kruidenla naast het gaskomfoor zijn erg handig. keukens persoonlijke veranderingen aan gebracht, zoals: 6. Koelkast, diepvrieskast en oven wor den druk gebruikt. Plaats ze op „grijp hoogte”, dan hoeft u niet steeds te bukken. De vloer is erg belangrijk in het geheel. Plavuizen zijn erg mooi, maar in de winter koud aan de voeten. Een houten vloer is aangenamer. Brengt u veel tijd in de keu ken door, dan is kunststof vloerbedekking met schuimvulling een weldaad voor uw voeten. De vergelijking tussen lopen op trottoirtegels en op gras komt overeen met die tussen de plavuizen en de kunst stof vloerbedekking. Tot slot nog enkele hahdige tips voor de algehele inrichting. Elke werkplek in de keuken heeft zijn eigen licht nodig. Een indirecte t.l.-lamp onder een hangkastje is ideaal. een en Voordat de herfst gaat invallen, is een inspectie rond al die zwakke pun ten de moeite waard. Kieren tussen kozijnen en ramen bijvoorbeeld blij ven grotendeels aan het oog onttrok ken omdat ze aardig vol zitten met vuil. Dat een juist oliepeil erg belangrijk voor uw motor is, weet u zo langzamer hand wel. Het blijft echter een wat omslachtig en vies karwei. Niet elke auto is brandschoon onder de motor kap. Voor hen die zich daar steeds weer aan ergeren, is hier de oplossing; een oliepeilmeter op het dashboard. De kap hoeft niet meer open (tenzij bijvul len noodzakelijk is), de oliepeilstok kan op zijn plaats blijven. Even een druk op de knop en het oliepeil kan in een oogopslag worden afgelezen. De ombouwset bestaat uit een buis met sluitdop die in de plaats van de bestaande peilstok komt, een leiding van de peilbuis naar de meter die op of onder het dashboard gemonteerd kan worden. Geen ingewikkelde elektroni ca, dus makkelijk zelf te monteren. Peuter met een oude schroevedraai- er of iets dergelijks dat vuil er maar eens uit. Wanneer er dan een open ruimte van enkele millimeters zicht baar is, kan een zaterdagkarweitje u gedurende het volgend stookseizoen veel profijt opleveren. De set is geschikt voor alle verbran dingsmotoren en ook voor bootbezit- ters met binnenboordmotor een uit komst. Importeur is de firma Amtech in Amsterdam. Voor ongeveer 55 gulden hoeft u uw handen niet meer vuil te maken. Na een druk op de knop is het oliepeil op de schaal af te lezen. J .Wl Op bijgaande foto is iemand bezig met een van de voor dit doel geschikte materialen, namelijk Sylglas Stoppas- ta, dat met een plamuurmes wordt ingeperst. Breng kit of pasta zó aan, dat het een beetje uit de kier perst en duw het daarna met een nat gemaakte vinger aan. Daarbij strijkt u het tevens mooi glad af. Rechthoekig, vrij smal, aan de ene kant een deur naar de gang en aan de andere kant een deur naar buiten of een raam. Siliconenkit is ook goed bruikbaar, maar wanneer het om meters kieren gaat, wel een beetje prijzig. Kijk ook eens goed aan de onderkant van raam- dorpels; daar wil het ook nogal eens „lekken”. Wanneer u denkt aan wat meer comfort in de huisverlichting, is het railsysteem zeker een serieuze mededinger. Er is in de elektrotechnische vakhandel informatie over verkrijgbaar. Neus die eerst eens door. U hoeft geen doorgewinterde dhz- elektricien te zijn om ermee overweg te kunnen; wél is wat begrip van de elektro technische installatie vereist. Het systeem zal de meest allround doe-het-zelvers best aanspreken. Met een middelhoog keukentrapje kunt u daar gemakkelijk bij en voor weinig ge bruikte dingen of de extra-voorraad blik jes een ideale plaats (zie fig. 2). In onze isolatiedrift (een heel zinnige zaak natuurlijk) gaan we vaak voorbij aan juist die kleine „lekken” in de woning. De kieren tussen kozijnen en deuren of ramen, tussen dakbeschot en bovenkant gevelmuur enz. Juist die kleine, soms niet eens opvallende ope- ningen in de „huid van het huis” laten heel wat kostbare warmte door. Om van het ongemak van tochtverschijnse len nog maar niet te spreken. Doet u veel zittend werk, dan kan een stoel op wieltjes een heel gemak zijn. Al de voorgaande tips zijn hulpmidde len om te proberen een perfecte keuken naar uw wensen te maken. Schroomt u vooral niet met uw wensen en platte- grondtekening naar een keukenspecialist te stappen. Hij weet dan veel beter wat u wilt en kan daar met zijn adviezen op inspelen. houdsbeurt liever een afspraak met een te goeder naam en faam bekend staand bedrijf en vraag die mensen of ze de hele toestand even willen bekij ken. Het kan nodig zijn om een nieuwe, waterdichte bekleding aan te brengen. Dat is tegenwoordig niet zo moeilijk. U kunt het trouwens zelf ook doen, wan neer u geen angst hebt voor het werken op een ladder. Om een goot van een nieuwe bekle ding te voorzien kunt u kiezen uit enke le systemen: Een laag polyesterhars, met glasve- zelmatten versterkt; de beste oplossing wanneer het zink inderdaad in erg slechte staat is. Aanbrengen van een speciale tape (sylglas); een „vies werkje”, waarbij u het best plastic of rubber werkhand- schoenen kunt aantrekken (wat die meneer op de foto overigens heeft na gelaten; hij heeft wel moeite gehad zijn handen later schoon te krijgen). Bedenk wel dat een „gezonde goot” u niet alleen druipoverlast bespaart, maar ook vporkomt dat vocht de hou ten draagconstructie aantast. En wan neer zo’n proces zich lange tijd achter een voortzet, kan dat tot gevolg hebben dat u een hele nieuwe goot moet laten aanbrengen. Gordijnen zijn vaak ondingen in een keuken. Ze nemen bovendien erg veel ruimte in. Het handigste zijn rolgordijnen die, in een harmoniërende kleur een ver rijking voor de keuken zijn. Bovendien kunnen ze ook als gedeeltelijke zonwering en lichtregelaar dienst doen. Algemeen kan aangehouden worden, dat van links naar rechts gewerkt wordt, althans voor rechtshandigen. Bent u linkshandig, dan werkt u van rechts naar links. Het werken vanaf het voorbereiden van een maaltijd tot het wegzetten na de afwas geschiedt als volgt: 2. Een kleine (240x300) goed doordachte keuken I Maak van uw keuken een plattegrond (schaal 1:20), waarin deuren, ramen, radi atoren enz. zijn aangegeven. Knip nu van gekleurd karton rechthoekjes op schaal van die dingen die u wilt behouden. Een nieuwe keuken houdt niet in dat alles nieuw moet zijn. De koelkast, oven en (af)wasmachine kunnen ingebouwd wor den. Maak vervolgens voor uzelf duidelijk hoe u in de keuken werkt, wat uw werk- hoogte is en waar u het meeste bezig bent; aan het aanrechtblad of aan een tafel in de keuken. Markeer nu hoe in de oude keuken de wegen waren die van de ene handeling naar de andere afgelegd wer den en hoe vaak. Hieruit kan afgeleid ratieve elementen in het interieur van een lichtbundeltje te voorzien. 3. Uitrolbare werkbladen bieden een zee aan ruimte en bovendien kan er aan ont beten worden (fig. 2). Deze werkbladen zijn erg fijn wanneer ze langs een raam geschoven kunnen worden. Dat geeft goed licht. Een voordeel van het minirailsysteem is, dat het op een wand of plafond geen ontsierende indruk maakt. Nog belang- rijker is wellicht dat het een veilig systeem is. Aanraking, ook door onderzoekende kinderhandjes, kan geen kwaad. De sple ten naar de spanningvoerende geleiders in het massieve kunststofprofiel zijn slechts 0,7 mm breed. Alleen bij uiterst kwade opzet zou het mogelijk zijn de (met een laagje kunststoffolie geïsoleerde) ge leiders aan te raken. De stand van de aansluitadaptor (het deel van het armatuur dat op de rail wordt „geklikt”) bepaalt op welke van de twee groepen de bewuste lamp wordt aangeslo ten. Wilt u een spot later toch liever op de andere groep hebben? Uitklikken, halve slag omdraaien, vastklikken klaar! Met de intrede van de zogenaamde spanningrail is het zelf monteren van nieuwe aansluitmogelijkheden voor ver lichting een heel stuk mdkkelijker gewor den. Aan zo’n rail kunnen door een simpel kliksysteem spotjes en andere armaturen worden bevestigd. Om de verlichting in een vertrek uit te breiden hoeven dan ook geen leidingen van plastic buis te worden aangebracht (die zijn ontsierend, en „in werken” in de muur vergt problematisch hakwerk), maar u schroeft op wand en/of plafond de strakke rails (tegenwoordig ook in bruin verkrijgbaar); aansluiten op de „doos” in muur of plafond en u hebt uiterst flexibele mogelijkheden om overal waar u dat wilt lampjes aan te brengen. Voor aanlichten van planten, voor „fors” licht in een werkboekje, voor sfeerverlich ting enz. Door middel van adaptors klik ken de armaturen in de rail. Ook leuk om bijvoorbeeld schilderijen of andere deco- In veel plaatsen wordt in deze tijd huis aan huis aangebeld door mensen die u voorstellen om uw goot schoon te maken. Soms zijn dat in zulk werk gespecialiseerde bedrijven (vaak an nex met schoorsteenveegservice), in andere gevallen wordt u benaderd door studenten e.d. die er wat bij willen verdienen. Een loffelijk streven, maar hoe weet u nou dat het werk ook vak kundig gebeurt? Wanneer iemand met een ladder te gen uw gevel klimt en even later met emmers vuil uit de goot afdaalt, hebt u wellicht het gevoel dat het allemaal weer in orde is. Dat kan ook best zo zijn, maar wanneer bij het schoonma ken niet wordt gelet op de toestand van de goot zelf, kunt u na een paar flinke regenbuien letterlijk van de regen in de drup komen. Zo’n oude „koek” vuil in de goot heeft misschien al jaren een zwakke of poreuze plek aardig dicht gehouden. Is de goot schoon, dan gaat het water daar meteen doorheen. Als u dan de gootreinigers de schuld geeft, is dat niet helemaal terecht. Bij elke schoonmaakbeurt dient de zinkbekleding meteen grondig te wor den bekeken. Aansluiting van afvoer pijp en goot kan een zwakke plek zijn. Maak daarom voor zo’n gootonder- Dergelijke kieren kunnen het best worden gedicht met plastisch blijven de afdichtingsmiddelen. In sommige gevallen is het handig om zo’n kit uit een spuitbus of tube in de kier te per sen. Ook met een smal plamuurmes kan het materiaal worden aange bracht. 4. Een raam in een keuken, waar vaak een c.v.-radiator of convector voor staat, geeft nogal eens problemen. Deze mogen immers niet dichtgebouwd worden. De warmtestroom moet ongestoord zijn weg kunnen vinden. Fig. 3 geeft mogelijke oplossingen om er toch een werkbare ruimte voor te maken. die tegen hoge temperaturen en zuren bestand is en die bovendien goed schoon gemaakt kan worden. Een opstaand rand je aan de voorkant van het aanrechtblad houdt alle water tegen, dat anders langs de kastjes naar beneden druppelt. 5 c CM jen

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23