BONDSCOACH ZWARTKRUIS: Anderlecht Stand groep 4 Bestuurslid Amersfoort gedaagd Cor Brom eist opnieuw kansloos maatregelen tegen Schrijvers „IN DE RUST HEB IK ZE GESHOCKEERD” Ierse katholieken kloppen Noordierse protestanten f Wh 1 I I I I Niet te boven Recordprijs Dicht bij treffer 25 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 19 7 9 SPORT 6 Opvallend herstel Nederlands elftal (Van onze sportredactie) Nanninga: twee treffers 3 1 1 7 11- 6 Politie-controle bij de ingang van het Haarlem-terrein. JAN BLIJBOOM de. Vooral tegen deze aantij ging heeft Alleman het kort geding aangespannen. Zweden Luxemburg (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Cor Brom, de om streden trainer van landskampioen Ajax, eist van het bestuur dat discipli naire maatregelen tegen doelman Piet Schrijvers worden getroffen. Gebeurt dat niet, dan zal Schrijvers niet wor den opgesteld in de wedstrijd tegen Haarlem die voor het komend week einde op het programma staat. ..6 4 4 6 6 0 0 0 0 10 6 6 4 0 zijn begroet: twee hardwerkende partijen die koste wat kost al het mogelijke en bij voorbaat ook onmogelijke in het werk stelden om langs de kortste weg het doel van de tegenpartij te bereiken. En als het niet lukte met enig vernuft de vijandelijke defensie uit positie te brengen, dan werd de opvatting „dan maar door de man héén” in praktijk gebracht. Met en dat Twee minuten voor tijd kreeg de zege nog meer inhoud. Uit een voorzet van Metgod kopte Nanninga de laatste treffer fraai in, waarmee de Roda-reus voor de zoveelste keer bewees een zeer gevaarlij ke spits te zijn, die nauwelijks meer uit Oranje valt weg te denken. Dat geldt uiteraard niet voor Ling, die zich in het Nederlands elftal nog nooit echt heeft kunnen waarmaken. Hij gaf ook toe zijn na die tweede treffer toch weer noncha lance in ons spel. Een weinig professione le houding. De spelers weten immers dat de doelcijfers doorslaggevend kunnen zijn voor kwalificatie. Vandaar dat ik tot aan het eindsignaal vanaf de kant heb aangedrongen op meer doelpunten,” ver telde Zwartkruis. De Soesterbergse sport- officier werd op zijn wenken bediend. In de 28e minuut zette Willy van de Kerkhof de ongrijpbare Tahamata weer eens aan het werk. Twee IJslanders werden knap om de tuin geleid, waarna Nanninga een voudig nummer drie kon laten aante kenen. laatste kans te hebben verprutst, al hoopt hij zich nog eens te kunnen terugvechten. dag op „Birkhoven” waar hij zijn spelers voor de beker te gen EHC zag uitkomen. Ook zondag in de uitwedstrijd te gen Telstar zijn de door hem aangetrokken spelers van de partij. Hans Vahstal: „Ik ga me nu wel strikt zakelijk opstellen. Ik eis een duidelijke beleids nota van het bestuur voor de komende jaren en een finan ciële begroting. Daar heb ik recht op. Dit wil ik graag voor de komende thuiswedstrijd weten”. Verder heeft Vahstal een lijst opgesteld met een tiental punten, die hij door Cees Storm gerectificeerd wil zien. Doet Storm dat niet, dan zou een tweede kort geding wel eens snel kunnen volgen. Borussia Mönchengladbach heeft de inhaalwedstrijd voor de Bundesli ga tegen Bayern München met 2-1 gewonnen. Bij de rust leidde de thuis club door doelpunten van Göres en Nickel met 2-0. Dümberger kon voor Bayern in de tweede helft de score een dragelijker aanzien geven. Door het resultaat kelderde Bayern van de zesde naar de achtste plaats en klom Borussia op naar de elfde positie. Glasgow Rangers heeft zich ge plaatst voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese voetbalbe- ker voor bekerwinnaars. De Schotten wonnen de uitwedstrijd in de voor ronden te Oslo tegen Lilleström met 2-0. Bij de rust was de stand 1-0 door een doelpunt van Alex McDonald. Derek Johnstone zorgde een minuut voor tijd voor de tweede Schotse tref fer. Er waren ruim 6000 toeschou wers. Het eerste duel eindigde in een zege met 1-0 voor de Rangers. 3 1 0 0 1 0 0 2 4 6 3 0 16-3 7- 2 7- 5 5-11 2-16 AMERSFOORT. De be stuurscrisis bij FC Amers foort nadert een climax. Op maandag 17 september zal na melijk voor de arrondisse mentsrechtbank van Utrecht een kort geding plaatsvinden, dat Amersfoort-trainer Hans Alleman heeft aangespannen tegen bestuurslid Cees Storm. Hans Alleman eist dat Storm enkele uitspraken over hem, in diverse interviews gedaan, terugneemt. BRUSSEL (Belga). Ook op de derde speeldag in de Belgische voet balcompetitie is Anderlecht zonder punten gebleven. De Brusselse club, die geplaagd wordt door een reeks blessures, verloor ditmaal de uit wedstrijd tegen Standard Luik met 2-5. 8- 7- Nederland... Polen Oost-Duitsl.. Zwitserland Ijsland 1 1 1 4 6 In een radio-interview heeft Piet Schrijvers ernstige kritiek geuit op Cor Brom, die in de ogen van de Ajacied niet capabel is de landskampioen te trainen. Voorzitter Ton Harmsen van Ajax is in ieder geval van plan Schrij vers op het matje te roepen, als deze vandaag met het Nederlands elftal te rugkeert uit Ijsland. Ook zal het bestuur van Ajax zater dag gaan praten met Cor Brom over de beschuldigingen, die tegen de trainer zijn geuit. Zo zou Brom van een ama teurclub 5000 gulden hebben ontvan gen, een bedrag dat voor de spelers was bestemd. Ook zou hij een rijpaard en een half geslacht varken hebben gekregen. Voorzitter Ton Harmsen: „Waar Brom van beschuldigd wordt, zullen we nooit gebruiken om hem te ontslaan”. Uit de woorden van Harmsen mag worden opgemaakt, dat een eventueel ontslag van Brom alleen op zuiver technische gronden zal plaatsvinden. Harmsen: „Voor de eerste wedstrijd om de Europa-Cup moet orde op zaken zijn gesteld”. Dat de trainer ontslagen gaat worden, wordt door Harmsen niet met klem ontkend: „Het zou kunnen”. Het bestuur van Ajax houdt al reke ning met de mogelijkheid, dat er naar een opvolger voor Brom moet worden gezocht. „Als er een trainer komt, dan hoef ik daarvoor niet in het buitenland te kijken. Er komt geen trainer van buiten Ajax”, zegt Harmsen waarmee hij een terugkeer van Ivie van de hand wijst. Zwartkruis ziet de Oranje-toekomst voor de grillige Ajacied echter zeer som ber in. De bondscoach mag dan verheugd zijn over het resultaat, de zwakke eerste helft wenste hij beslist niet te vergeten. „Daar moeten we lering uit trekken,” al dus Zwartkruis, die voor zichzelf opnieuw de conclusie had getrokken dat „je met de virtuositeit van bijvoorbeeld Ling alleen geen wedstrijden kunt winnen. Er zal vooral ook met een grote mate van agres siviteit moeten worden gevoetbald.” Al in de vierde minuut kon de eerste Voor een bedrag van 1,27 miljoen pond sterling (ongeveer 5,735 miljoen gulden) heeft Manchester City zich versterkt met middenveldspeler Ste ve Daley van Wolverhampton Wan derers. Inclusief BTW is met deze transfer, een record voor het Britse voetbal, 1,45 miljoen pond (6,53 mil joen gulden) gemoeid. De duurste voetballer tot dusver was Trevor Francis, die dit jaar voor een bedrag van ongeveer 1 miljoen pond van Birmingham City naar Nottingham Forest ging. Malcolm Alison, mana ger van Manchester City, was verrukt over zijn 26-jarige aanwinst: „Ik zag hem al spelen toen hij negentien was. Een geweldig talent. Ik geloof nog steeds dat hij in het Engelse elftal zou moeten spelen.” Daley maakt deel uit van de Engelse B-selectie. IJSLAND: Bjarneson, Haradsson, Gud mundsson, Bjornsson, Gersson, Johan Edvaldsson, Bordarsson, Atli Edvalds- son, Torleisson (Palsson), Sveinson en Petursson. NEDERLAND: Schrijvers; Poortvliet, Krol, Brandts en Hovenkamp, Willy van de Kerkhof, Stevens en Tahamata, Ling (Metgod), Nanninga en René van de Kerkhof. „Ik wil Amersfoort niet stuk maken”, zegt Vahstal echter. „Daarom mogen de spelers voor de club blijven uitko men”. Hans Vahstal, die vol gens de notulen op pro Deo- basis als parttime-manager voor SC Amersfoort mag op treden (een gegeven overigens dat door Cees Storm wordt bestreden), was afgelopen zon was toch puur Brits het principe van „geven en nemen”. Dit alles gebeurde onder aanvoering van de aloude, stoere midvoor, de robuus te stormram die uitsluitend behoort door te douwen en te scoren. Dundalks Hilary Carlyle was het prototype van zo’n centrumspits. En aangezien zijn medevoor- waartsen Cathal Muckian en Terry Daly Een combinatie-uit-het-boekje vormde de inleiding van Oranje’s tweede treffer. Krol fungeerde weer als startpunt en via Hovenkamp werd Willy van de Kerkhof belast met de afronding. Dit succes smaakte naar meer. „Enkele keren zag ik (Van een speciale verslaggever) REYKJAVIK. Met vereende krachten hebben bondscoach Jan Zwartkruis en aanvoerder Ruud Krol het Nederlands elftal in het EK-kwalificatieduel met Ijsland juist op tijd op het goede spoor weten te zetten. Nadat Oranje in de eerste helft met meer geluk dan wijsheid aan een dreigende debacle was ontsnapt een 3-1 achter stand bij rust zou gezien het spelbeeld geenszins in strijd met de verhoudingen zijn geweest werd het met zorgen tegemoet geziene karwei na de hervatting op een imponerende wijze naar een succesvol einde geleid. De 0-4-zege is ook naar internatio nale maatstraven een aansprekende prestatie. Ter illustratie: Polen, Oranjes gevaar lijkste concurrent in groep 4 van het Europese kwalificatietoernooi, kwam vorig jaar in het Laugardalvollur-stadion van Reykjavik niet verder dan 0-2. De stand in groep 4 is nu: 5 0 3 3 2 0 Tien minuten voor rust kroop Neder land opnieuw door het oog van de naald. Balverlies van de falende Ling stelde Sveinsson in staat Thobjornsson de diepte in te sturen. Tussen twee Oranjeverdedi- gers in slaagden de IJslanders er nog in doelman Schrijvers onder vuur te nemen. De bal ging maar net voorlangs. Het was de laatste aanvallende actie van betekenis van de thuisploeg. Na rust liet Zwartkruis’ keurkorps, met Metgod als invaller voor Ling, de ruim 10.000 toe schouwers eindelijk zien tot welk hoog staand voetbal de tweevoudige vice-we- reldkampioen in staat is. Het was uiter aard niet alleen het gevolg van de vervan ging van Ling, die tot consequentie had dat René van de Kerkhof als rechter- en Tahamata als linkerspits gingen opere ren, dat Nederland nu wel aan de ver plichtingen van zijn stand wist te voldoen. De basis van het succes werd vooral ge vormd door de ouderwetse agressiviteit die, gepaard aan beweging, de ruimte schiep voor oogstrelende combinaties. 1 8 1-12 Toen Cees Storm dit bleef weigeren, heeft Hans Vahstal zich eind vorige week terugge trokken als bestuurslid. Daar mee is in wezen de positie van SC Amersfoort zeer wankel. Immers, als directeur van Vahstal BV had Hans Vahstal liefst negen spelers, onder wie Leen van der Merkt, Johan Vlietstra, Hulshoff en Jos Brink, aangetrokken voor SC Amersfoort. Lokeren bleef, dankzij een beschei den overwinning op Waterschei (1-0), als enige club ongeslagen en haalde de volle winst uit drie wedstrijden. Charleroi en Standard delen de twee de positie met ieder vijf punten. De uitslagen zijn: Club Brugge Beringen 1-0, RWD MolenbeekFC Luik 2-1, WinterslagBeveren 1-1, BeerschotWaregem 1-1, Lokeren Waterschei 1-0, Standard LuikAn derlecht 5-2, LierseBerchem 1-2, HasseltCercle Brugge 2-1, Charle roiAntwerp 0-0. De stand aan de kop na drie wed strijden is: 1 Lokeren 6 punten, 2-3 Charleroi en Standard 5 punten. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Niet het favoriet geach te Linfield uit Belfast, maar de republi keinse representant Dundalk zal het Ier se voetbal binnenkort gaan vertegen woordigen in het toernooi om de Europe se beker voor landskampioenen. Nadat beide partijen hun eerste beslissingswed strijd in Belfast met 1-1 hadden afgeslo ten, werd de tweede ontmoeting ge speeld in Haarlem omdat Linfield we gens ongeregeldheden op zijn veld voor twee duels naar een niet-Engelstalig ge bied werd verbannen terecht door Dundalk met 2-0 gewonnen werd door Krol en de zijnen niet serieus genomen. „Onbewust toch weer een kwestie van onderschatting,” meende Zwartkruis. „Andere excuses waren er gewoon niet. Het veld was goed; het was uitstekend voetbalweer en de tegenstander was ui terst sportief. Dat wij zo in de verdruk king raakten, was uiteraard geen kwestie van niet kunnen, maar een kwestie van mentaliteit. Er was totaal geen speldisci- pline en als we zo waren doorgegaan, zouden we ongetwijfeld voor de eindstrijd van het Europees kampioenschap zijn uit geschakeld. Ik ben daar echt bang voor geweest.” Nederland kende slechts één opleving in die miserabele periode. In de tiende mi nuut trok Tahamata, die met Stevens en in iets mindere mate Krol ondanks een terugval in de slotfase ook al in de eerste helft een voldoende wist te scoren, op avontuur. Na een knappe één-twee- combinatie met Nanninga manoeuvreer de de populaire Ajacied zich in kansrijke positie, maar een inzet ketste af op de paal. De daarop volgende poging van Wil ly van de Kerkhof werd in de levende IJslandse muur gesmoord. Maar Cees Storm zei meer. Hans Vahstal zou volgens hem alleen maar spelers voor SC Amersfoort aangetrokken hebben om zich via SC Amers foort te verrijken. Een breuk in het bestuur was het gevolg. Cees Storm kreeg het drietal Stapel, Van der Brink en Buursma achter zich, Hans Vahstal kon maar op de steun van twee bestuursleden (voor zitter ad-interim Sprangers en Beeris) rekenen. Zelfs met twee advocaten erbij, kon de eenheid in het bestuur niet meer terugkeren. Vahstal had namelijk onder meer als eis gesteld, dat Storm het bestuur moet verlaten en dat hij zijn uitspraken terug moet nemen. De gastheren kwamen daarna nog twee keer heel dicht bij een doelpunt. In de zevende minuut trok Brandts in het straf schopgebied onnodig aan de noodrem. Scheidsrechter Clive Thomas (Wales), die drie jaar geleden in Zagreb tijdens de EK-finalewedstrijd tussen Oranje en Tsjechoslowakije de Nederlanders tegen zich in het harnas joeg door Van Hane- gem en Neeskens uit bet veld te sturen en Cruijff een gele kaart voor te houden, was nu erg coulant. Hij zag slechts een geval van obstructie in Brandts’ overtre ding en gaf daarom een indirecte vrije trap. Op aangeven van Edvansson knalde aanvoerder Johannes Edvalsson net naast. Er moeten heel wat harde woorden zijn gevallen tijdens de rust. Krol had daar voor in het veld al geprobeerd zijn colle ga’s tot meer activiteiten te dwingen. Zijn aanwijzingen bleven echter zonder het gewenste resultaat. In de rust kreeg hij steun van Zwartkruis. „Ik heb ze geshoc keerd; ze onbarmhartig met de neus op de feiten gedrukt. De IJslanders hadden voor de rust aangetoond dat ze ons met wat meer geluk op een ruime achterstand konden zetten. Ik heb de spelers duidelijk gemaakt dat zij de IJslanders noch dat geluk langer mochten tarten.” „Nee, het was niet wat je noemt een donderspeech van Zwartkruis. Maar er is natuurlijk wel erg veel gepraat. Daar was dan ook alle aanleiding toe,” vertelde Krol, die overigens ondanks de zonder meer bedroevende verrichtingen van de Nederlanders in het eerste bedrijf geen moment bang is geweest voor een afgang. „In mijn achterhoofd was en bleef ik ervan overtuigd dat onze klasse, zowel als team als persoonlijk, de doorslag zou ge ven. Maar dat neemt niet weg, dat er in de tweede helft wel wat moest gebeuren.” Niets, maar dan ook werkelijk niets deugde er aan het spel van de gasten in de eerste helft. Het tempo lag verschrikke lijk laag; er werd totaal niet bewogen; de passes waren zeer slordig; de organisatie liet alles te wensen over, kortom Oranje faalde op alle fronten. Het pleit niet voor de wel vechtende IJslanders dat zij hun opponenten toen niet de passende af straffing konden bezorgen, al gebiedt de eerlijkheid daarbij aan te tekenen, dat de ploeg van de Russische coach Iljetsev geen greintje geluk had bij zijn offensie ve acties. Al in de eerste minuut leverde IJslands eerste hoekschop een goede kans op, maar de kopstoot van Atli Ed valdsson kon nog net door de attente Schrijvers onschadelijk worden ge maakt. Deze duidelijke waarschuwing Dit puur Ierse gebeuren een primeur voor Nederland mocht dan met allerlei pikanterieën zijn omgeven, zoals de haat gevoelens die er tussen katholieken (Dun dalk) en protestanten (Linfield) bestaan, waardoor de sfeer in die eerste ontmoe ting danig werd verziekt, in Haarlem ont wikkelde zich een krachtmeting die uit sluitend uitblonk door hardheid en ge brek aan elementaire voetbalkunde. On voldoende inzet kon beide partijen aller minst worden verweten, maar wat ze er in technisch en tactisch opzicht van terecht brachten kon de toets van zelfs de mildste kritiek nauwelijks doorstaan. Het leek op een krachtmeting zoals die zo’n 25 a 30 jaar geleden op de Nederland se velden misschien met instemming zou De moeilijkheden in het Amersfoort-bestuur traden half mei naar buiten. Toen zei bestuurslid Cees Storm in een interview onder meer dat niet Hans Alleman maar de spon sor van Amersfoort, Hans Vahstal, het elftal samenstel- Simon Tahamata in actie tijdens de interland tegen Ijsland. vrucht worden geplukt. Uit een haarzui- vere dieptepass van Krol („Ik kon nu meer initiatieven ontplooien omdat er nu wèl gaten op het middenveld werden getrokken”) belandde de bal bij Metgod, die niet onfortuinlijk langs laatste man Gudmundsson wist te glippen en vervol gens doelman Bjarnason kansloos liet. De moegestreden IJslanders kwamen de ze klap niet meer te boven. Door massaal te gaan verdedigen alleen Feyen- oorder Petursson waagde zich nog eens aan een offensief uitstapje, maar hij kreeg geen enkele kans meer van voor- stopper Brandts, die overigens net als twee weken geleden een gele kaart overhield aan zijn bewakingsdienst te genover Petursson wisten zij nog ruim twintig minuten overeind te blijven. Het Franse voetbalelftal heeft in Stockholm met 3-1 gewonnen van Zweden. Het betrof een wedstrijd in de voorronden van het toernooi om het Europese kampioenschap (groep 5). Bij de rust was de stand 1-1. De Franse doelpunten kwamen op naam van Lacombe, Platini en Battiston. Voor Zweden scoorde Backe tegen. Door dit resultaat behield Frankrijk een kleine kans om winnaar van de poule te worden. De Fransen speel den vijf wedstrijden en behaalden zeven punten. Tsjechoslowakije heeft echter de beste papieren, het heeft zes punten maar speelde twee wed strijden minder. De stand in groep vijf is: Frankrijk 5 Tsjechoslowakije 3 4 4 doelpunt van Dundalk voor zijn rekening te nemen. Overigens dankzij enige verde- digingsblunders bij Linfield, die men bij het lagere amateurvoetbal in Nederland nauwelijks zou aantreffen. De ploeg uit Noord-Ierland had eerder in de tweede helft een uitstekende kans op de gelijkmaker een strafschop onbe nut gelaten. De man die ongetwijfeld nog nachten wakker zal liggen over die misser was Warren Feeney, tegen wie in het straf schopgebied een openlijke overtreding was begaan. Uitgerekend hij was de spe ler die in het eerste treffen het Linfield- doelpunt had gemaakt en nu het uitzicht op een gelijkspel, en daarmee een verlen ging en eventueel derde wedstrijd in Haarlem, tot bijna nul reduceerde. Eén troost, misschien, is er voor de sponsor van Linfield, die alle reis- en verblijfskosten van beide ploegen met hun officials betaalde. Die maakten hem 70.000 gulden lichter. Zo werd hem giste ren een tweede aderlating bespaard. Mis schien dat hij voor het uitgespaarde be drag een paar redelijk goede voetballers kan kopen... Wat Dundalk betreft, wellicht dat de eerste ronde tegen Hibernian uit Malta te overleven is. Maar dan moet toch meteen het ergste voor de ploeg uit de Ierse Republiek worden gevreesd: een stevige afstraffing. Er waren duizend toeschou wers. in pure aanvalsdrift nauwelijks voor hem onderdeden, kreeg Linfield het zo zwaar te verduren dat het nauwelijks aan geladen offensieve acties toekwam. Na bijna een kwartier spelen was het volkomen in overeenstemming met het spelbeeld dat Muckian de score opende. Vijf minuten voor het einde bewees hij zijn nut opnieuw door ook het tweede

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25