c Treinongeluk combinatie r van fouten c v v F a v het weer] Veel wijken zonder elektriciteit Chaos in Rotterdam door stroomstoring Scheveningen Radio nog jaren in functie en dan dit nog I Inzameling knoopcellen Satellietsysteem niet voor alle schepen WERKGEVERS BEZORGD OVER OVERHEIDSINVLOED p Mr. H. Zeevalking kandidaat voorzitter D’66 „IN STRIJD MET AFSPRAKEN NA LOCKHEED-AFFAIRE” r. ti O P 19 7 9 SEPTEMBER DONDERDAG 6 BINNEN. EN BUITENLAND 2 C 95 L iS Boerderijbrand Argentinië BE"-», Vais alarm Keuringsdienst 14 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft zich geërgerd over het feit dat prins Bernhard gisteren in Londen, bij de begrafenis van de ver moorde Lord Mountbatten, verscheen in het uniform van luitenant-admiraal van de Koninklijke Marine. Dit is volgens de socialisten in strijd met de afspraken die drie jaar geleden na de Lockheed-affaire met de prins zijn gemaakt. Koninkrijkscommissie Unie-rijksdaalders iï3' a. S „Stopkogel” Unicefkaarten Subsidie Ombudsman g PvdA stoot zich aan geüniformeerde prins (Van onze redactie binnenland) I Regering wil discussie consumptiebeleid over WEERRAPPORTEN 27 0 0 L.. i UTRECHT. Het treinonge luk bij Nijmegen van vorige week dinsdag, dat aan acht men sen zeven passagiers en een machinist het leven kostte, is te wijten aan een combinatie van technisch en menselijk falen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Een korte uit slaande brand in een hoogspannings- centrale heeft Rotterdam gistermid dag in een chaos gestort. Doordat de elektriciteit uitviel, ontstonden grote problemen bij het openbaar vervoer, aangezien de tram stil kwam te staan. Het verkeer raakte in de knoop door het uitvallen van verkeerslichten. aanwijzingen te verkrijgen omtrent het beleid, dat zij naar de maatschap pelijke inzichten zou moeten volgen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Hoewel de tele communicatie tussen schip en wal steeds meer geautomatiseerd zal wor den, zal het kuststation Scheveningen Radio in IJmuiden nog vele jaren een belangrijke functie blijven vervullen, vooral in het nood-, spoed- en veilig- heidsverkeer. 12 14 13 10 13 12 13 11 15 11 10 18 18 10 16 13 9 9 10 6 9 11 18 17 13 18 19 15 6 21 12 10 16 7 tl 7 18 21 23 23 17 straks ook via elektronische weg brieven versturen. „Al die veranderingen in de maritieme telecommunicatie zullen de eerste jaren echter op slechts een beperk te categorie schepen van toepassing zijn”, zo meende ir. Wit. Voorzitter V. Winkelman van het IMCO, een organisatie voor radiocommunicatie, pleitte voor omvangrijker informatiestro men vanaf wal-organisaties naar diverse categorieën schepen. Deze hebben de in formatie nodig voor hun veilige vaart of passage en moeten die op doelmatige wij ze kunnen ontvangen en verwerken. De transmissie van deze informatie dient in ternationaal gecoördineerd te worden. Desondanks meende Winkelman te moe ten spreken van een „informatiecrisis” op zee. „De vraag komt naar voren in hoever re de moderne zeeman nog voldoende routine onderhoudt om bij het uitvallen van een of meer van deze systemen in staat te zijn op de conventionele be kwaamheden van zelf positie bepalen te rug te vallen”, aldus Winkelman. Mr. H. Sondaal, voorzitter van Inmar sat, de internationale organisatie voor ma ritieme satellieten, maakte duidelijk dat de conventionele communicatiemiddelen blijven bestaan naast het satellietsysteem van Inmarsat. Gebruik van het systeem is een vrije keuze. Wel moeten de gebruikers er op rekenen, dat de tarieven voor de satellietcommunicatie vermoedelijk zul len dalen, maar dat de tarieven voor con ventionele communicatie juist zullen stij gen. Volgens Sondaal wordt het nieuwe maritieme satellietsysteem zodanig ont worpen en uitgevoerd, dat het verenig baar is met de bestaande openbare ge schakelde netten en diensten. Prins Bernhard had gisteren overigens de uitdrukkelij ke toestemming van minister-president Van Agt om zijn uniform voor deze gelegenheid te dragen. Behalve de PvdA heeft ook D’66 haar bevreemding over deze ge beurtenis geuit. De democraten hebben echter begrip voor de bijzondere omstandigheden, evenals het CDA. Na de Lockheed-affaire het omkopingsschandaal waar prins Bernhard een rol in speelde besloot de regering-Den Uyl in 1976 dat de prins „zijn banden met de krijgsmacht zal verbreken en alle daarmee samenhan gende functies zal opgeven. Tot die functies behoren met name het inspecteur-generaalschap van de krijgsmacht”. In overleg met de prins werd daarna besloten dat hij ook nooit meer zijn uniformen zou dragen. Hoewel hij daar formeel, als zijnde eervol uit de militaire dienst ontslagen, het recht toe had. Bijvoorbeeld op prinsjesdag verscheen prins Bernhard daarna steeds in burger. De prins heeft afgelopen week zelf aan minister-presi dent Van Agt gevraagd om bij de uitvaart van Lord Mountbatten, een zeer persoonlijke vriend van de prins, als een laatste eerbetoon zijn marine-uniform te mogen dragen. Mountbatten was zelf admiraal. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst vereiste bovendien het protocol van de uitvaart het dragen van een uniform. Minister-president Van Agt belde gistermorgen per soonlijk de fractieleiders van PvdA, CDA, WD en D’66 op met de mededeling dat prins Bernhard in Londen, tegen de afspraken in, een uniform zou dragen en dat hij daar zijn persoonlijke toestemming voor had gegeven. Tegelijk liet hij via de Rijksvoorlichtingsdienst een ver klaring hiervoor verspreiden. Alleen waarnemend PvdA-fractieleider Ed van Thijn (Den Uyl'verblijft in China) en Jan Terlouw (D’66) zagen daarin aanleiding om te reageren. Van Thijn stelde overigens de handelwijze van Van Agt, om de politici van tevoren in te lichten, zeer correct te vinden. Maar hij is het niet eens met de toestemming op zich. Volgens de PvdA is de directe consequentie van het ontslag van prins Bernhard uit de militaire dienst en het verbreken van alle banden met de krijgsmacht, dat hij niet meer bij officiële gelegenheden als militair dus in uniform dient te verschijnen. Prins Bemhard is in dit geval niet als privé-persoon naar Londen gegaan, maar in zijn officiële hoedanigheid als prins-gemaal en vertegenwoordiger van het konings huis, zo vindt men bij de PvdA. En hij valt daardoor onder de verantwoording van de regering. De socialisten vinden het voorts vreemd dat een protocol burgers (wat de prins volgens hen is) verplicht om in uniform te verschijnen. In schriftelijke vragen aan Van Agt heeft Ed van Thijn gisteren om de verzekering gevraagd dat de regering nog steeds de gevolgtrekkingen onderschrijft, die door de vorige regering zijn verbonden aan het rapport van de Commissie van Drie over de Lockheed-affaire. Van Thijn vraagt de regering haar beleid daarop voortaan af te stellen. In een korte verklaring stelde Jan Terlouw van D’66 gisteravond het te betreuren dat door het gebeurde de Lockheed-affaire, „die indertijd naar de mening van onze fractie op bijzonder correcte wijze is behandeld, weer in de herinnering is gebracht”. Maar gezien de „bijzondere omstandigheden” ziet D’66 hierin geen aanleiding de regering nader ter verantwoording te roepen. Bij een boerderijbrand in het Betuwse Slijk-Ewijk zijn gistermorgen 98 kalveren om het leven gekomen. Het vuur ontstond in de kalverschuur en sloeg later over naar de boerderij zelf. De bewoners ble ven ongedeerd. De rijkspolitie schat de schade op een ton. De PvdA-kamerleden Van den Bergh en Rienks hebben minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) gevraagd te protes teren bij de regering van Argentinië, die een wetsvoorstel heeft ingediend dat be oogd zes a zevenduizend in Argentinië verdwenen personen nu officieel dood te verklaren. Volgens beide kamerleden be tekent dit, dat de Argentijnse regering geen opheldering zal verschaffen over het lot van de verdwenen burgers. Ook willen zij, dat de minister andere Europese rege ringen vraagt eveneens te protesteren te gen deze gang van zaken. el< de ha onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew onbew. zw. bew. onbew. geh. bew. onbew. regen onbew. onbew mist geh. bew. onbew. onbew. h. bew. 1. bew. geh. bew. onbew. h. bew. onbew. h. bew. onbew. zw. bew. motregen onbew. onbew. h bew 1. bew. mist 1. bew. 1. bew. I. bew. h. bew. zw. bew. 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o o 0.1 o o o 4 o o o o o o 1 o o o o 1 o o o o 0.1 be de ge Dc ge se sc go ro zo be is ge 1 tie he ge' loc aa le. zei ho m< m< gis ka on da be bc I sci ge] col Br ca; hel on, Br we on: tie: ap] coi bes res vai Be bel ma grc zie nis 2 rer wr hui lei 21 21 21 22 22 22 21 20 21 22 21 28 27 18 30 23 22 21 17 20 19 19 26 23 24 34 30 28 18 25 17 23 24 18 19 20 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis Het merendeel van de Nederlandse be veiligingsinstallateurs heeft zich aange meld als lid van de sectie beveiliging van de Unie van Elektrotechnische Onderne mersorganisaties. De sectie is in Den Haag opgericht. Dit deelt de UEO in een persbericht mee. De oprichting van de sectie beveiliging is een gevolg van „alarmerende berichten over de kwaliteit van beveiligingssyste men”. Vals alarm is een van de klachten, aldus de UEO Twee afdelingen van de Amsterdamse Keuringsdienst van Waren zullen met in gang van maandag voorlopig geen werk zaamheden meer verrichten waarbij met brandbare stoffen en open vuur wordt gewerkt. De twintig personeelsleden op het laboratorium voor analytisch-che- misch onderzoek en de afdeling specialis tisch onderzoek hebben hiertoe besloten wegens ernstige gebreken aan de brand veiligheidsvoorzieningen in hun werk ruimten. Zij wensen duidelijkheid over de noodzakelijk geachte nieuwbouw en op korte termijn verbeteringen in het oude gebouw. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering ver wacht naar aanleiding van haar giste ren uitgebracht nota „Consument en Consumptie” een maatschappelijke discussie op gang te brengen over het consumptiebeleid. Zij hoopt daaruit Mensen raakten vast in liften, zieken huizen en andere grote openbare gebou wen moesten op noodaggregaten overschakelen. Warenhuizen en andere winkels in de binnenstad gingen vroeger dicht, omdat men zonder licht kwam te zitten en het gevaar van diefstal te groot werd. De brand deed zich voor in een hoog- spanningsschakelkast van het Gemeente lijk Energiebedrijf in de binnenstad. Daardoor kwam al meteen een deel van de binnenstad zonder stroom te zitten. Door het uitvallen van het schakelhuis raakte de centrale aan de Schiehaven overbelast, waardoor ook die het begaf. De Curacaose sectie binnen de Konink rijkscommissie heeft in een telegram aan de voorzitter, Barend Biesheuvel, om op heldering gevraagd over uitlatingen die zouden zijn gedaan door een of meer leden van de Nederlandse sectie in de commissie, dat de staatkundige toekomst van de Nederlandse Antillen reeds is vast gesteld. Ook aan minister Van der Stee is een telegram verzonden waarin om ophel dering wordt gevraagd. Weer in binnen- en buitenland Het onderzoek dat de Nederlandse Spoorwegen samen met de gemeente politie van Nijmegen uitvoeren naar de oorzaak van de botsing tussen een lege trein uit Wijchen en een volle reizigerstrein uit de tegenovergestel de richting, heeft namelijk uitgewe zen dat de machinist van de lege trein geen lastgeving had om het linker spoor te berijden. Eerder was al vastgesteld, dat het sein tengevolge van een technisch mankement ten onrechte op groen is blijven staan, toen de lege trein bij een wissel op het linker spoor terecht kwam. Maar een machinist mag, of het sein nu op rood of op groen staat, niet links rijden tenzij hij daartoe vooraf een schriftelijke opdracht heeft ontvangen van de treindienst leider. Het onderzoek van NS en poli tie naar de toedracht van de botsing gaat nog verder. Staatssecretaris Nooteboom van Finan ciën heeft bepaald dat in totaal twintig miljoen Unie-rijksdaalders 1979 zullen worden aangemunt. De Rijks Munt in Utrecht heeft tot nu toe elf miljoen exem plaren van de rijksdaalder geslagen. Al dus gisteren het ministerie van Financiën. De Unie-rijksdaalder is in januari in omloop gebracht ter herdenking van het feit dat 400 jaar geleden de Unie van Utrecht werd gesloten. Het verdrag van de Noord-Nederlandse Gewesten tot ge meenschappelijke verdediging tegen de Spanjaarden wordt algemeen beschouwd als de grondslag van de Nederlandse staat. c en pri ree ge: I do ter mt nk tal •gr< hu mi O gei se vei po jeï scl I ov< hei kr; pei dei leii die kle I do, pai de vai in! Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI: Overgang naar minder zonnig weer en mogelijk een bui. Koeler. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: aantal uren zon 1 tot 8. Min. temp, omstreeks 12 gr. Max. temp, omstreeks 18 gr. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal 50 percent. Nog meer wijken van Rotterdam en ook delen van Schiedam en Vlaardingen kwa men daardoor zonder elektriciteit te zitten. In kantoren waar met elektronische beeldschermapparatuur wordt gewerkt, vielen de systemen uit. Bij kranten, waar tekst op beeldscherm wordt gezet, moest men grote delen opnieuw gaan maken. In huizen en cafés werd het stil doordat de muziekinstallaties zwegen. Buiten ont stond een run op (extra) autobussen, op de metro en op taxi’s, nu de trams het moes ten laten afweten. Duizenden mensen pro beerden naar huis te liften. De stroomstoring begon door een kort sluiting, die zich om even over vieren voordeed. De brand die daarbij uitbrak, was betrekkelijk snel geblust maar de gevolgen waren rampzalig. Pas om kwart over zeven was de storing voor het groot ste deel verholpen. De trams reden toen weer. Rond acht uur was in de binnenstad de toestand weer normaal; in veel kanto ren werd tot diep in de nacht doorgewerkt om achterstanden weg te werken en zaken die door de storing teniet waren gedaan te herstellen. Deze verwachting heeft ir. C. Wit, hoofddirecteur Telecommunicatie van de PTT, uitgesproken op het symposium dat vandaag ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Scheveningen Radio in de RAI in Amsterdam werd gehouden. Via satellieten of geautomatiseerde marifoon wordt het mogelijk vanaf zee direct een bestemming te kiezen. Vanuit het schip kunnen verbindingen gemaakt worden via het PTT-datanet dat in 1980 in bedrijf komt. Bemanning en familie kunnen De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat de vaste comiïiissies van Binnen landse Zaken en Justitie „op de kortst mogelijke termijn” bijeenkomen om zich te beraden over de mogelijke invoering van de stopkogel als munitie voor de nieu we politievuurwapens. De PvdA-Tweede-Kamerleden Staffe len en Roethof schrijven aan de voorzit ters van de commissies dat het rapport van de commissie-Valken als ten dele ach terhaald en ten dele ongefundeerd moet worden beschouwd. De commissie-Val ken was tot de conclusie gekomen dat de stopkogel als munitie moest worden aan bevolen voor het nieuwe politiepistool. Staatssecretaris mevrouw J. G. Kraaije- veld-Wouters van CRM heeft gistermid dag in het Rotterdamse museum van land en volkenkunde de najaars-wenskaarten- actie van Unicef gelanceerd. Deze hulp organisatie voor het kind wil in Nederland vier miljoen, voornamelijk op feestdagen geënte wenskaarten en veertigduizend agenda’s aan de man brengen. Unicef hoopt daarmee in Nederland 3,7 miljoen gulden bijeen te brengen. In CDA-kringen (fractieleider Lubbers was overigens ook in het buitenland) werd gesteld, dat men berust in het gebeurde en dat men de verklaring van premier Van Agt accepteert, dat het hier om een zeer uitzonderlijke zaak ging. Bij de WD bestond geen behoefte om commentaar te geven. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Burgemeester mr. H. Zeevalking van de Zuidhollandse ge meente Rijswijk is kandidaat voor het voorzitterschap van D’66, een functie die vacant komt, nu de vroegere staatssecre taris Glastra van Loon zich reglementair niet meer verkiesbaar kan stellen. Als burgemeester Zeevalking inder daad wordt gekozen zal hij zijn voorgan ger voor de tweede maal in functie opvol gen. In mei 1975 trad Zeevalking op als staatssecretaris van Justitie, nadat Gla stra van Loon wegens een meningsver schil met de toenmalige minister Van Agt die functie had moeten neerleggen. Kan- didaat-voorzitter Zeevalking heeft laten weten het voorzitterschap van D’66 te kunnen en te mogen combineren met het ambt van burgemeester. Een tweede kandidaat voor het voorzit terschap is A. van Wijk, personeelsadvi- seur in Eindhoven en woonachtig in Weert. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) en staatssecretaris Hazekamp (idem) hebben dit gisteren bij de presenta tie van de nota gezegd. In een reactie hebben werkgeversorganisaties zich gis teravond enigszins bezorgd uitgelaten over de „overheidsinvloed op het con- surrtptieproces”. Tot teleurstelling van de consumen tenorganisaties wordt in de nota geen echt beleid uitgestippeld. „Dat kan ook niet”, aldus minister Van Aardenne. „Het con sumentenbeleid van de overheid bevindt zich nog maar in een beginfase. Er is nog veel uit te werken en daarom komen er in de nota weinig concrete beleidsvoorne mens voor. Een allesomvattend beleid kan pas worden geformuleerd als de maat schappelijke discussie, die deze nota moet bevorderen, duidelijk heeft gemaakt, wat de overheid wel moet doen en wat zij moet nalaten, welke consumptie zij moet aan moedigen en welke zij dient te ontmoe digen”. Met de aanbieding van deze nota aan de Tweede Kamer is gehoor gegeven aan een motie van Tweede-Kamerlid Kolthoff (PvdA), welke werd ingediend bij de be handeling van de begroting van het minis terie van Economische Zaken voor het jaar 1976. De nota moet het „zeer grote belang” onderstrepen, dat de regering hecht aan consumptievrijheid van het individu. Er zijn echter situaties, waarin de overheid vindt dat zij, met instemming van het parlement, de vraag naar bepaalde goede ren en diensten moet beïnvloeden. Zij moet ook corrigerend optreden als het gedrag van de ene consument in strijd komt met het belang van de andere. De bewindslieden doen in hun nota, naast veel vage omschrijvingen van wat eventueel een consumptiebeleid zou kun nen aangeven, ook de suggestie om de consument meer invloed te geven bij de ontwikkeling van nieuwe produkten door bedrijven, zodat minder nieuwe produk ten of produktvarianten mislukken. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM is niet bereid terug te keren op zijn I besluit om -de subsidie voor de Stichting De Ombudsman in te trekken. Dat bleek gisteren tijdens mondeling overleg met de vaste kamercommissie voor CRM. De PvdA heeft daarop onmiddellijk het ver slag van het overleg op de kameragenda laten plaatsen. Over de Ombudsman-af-1 faire zal daarom, vermoedelijk binnen1 veertien dagen, een plenair kamerdebat volgen. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gaf gisteren in Den Haag het startsein voor de inzamelingsactie van kwikoxyde-batterijen (knoopcel), die onder meer worden gebruikt in gehoorapparaten en fototoestellen. Berekeningen wijzen uit, dat door het inzamelen van dergelijke gebruikte batterijtjes het milieu zeker vijf ton kwik-afval kan worden bespaard. V u. u. r ZO ZO zo ozo ozo ozo ozo o ozo o zzo windst. no ozo zzw zo o windst. nnw windst. w w nnw windst. ono windst. windst. windst. windst. o ono o n wnw nw no ono nno z zw nnw 28 VRIJDAG 7 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.00 uur, onder 20.15 uur Maan op 20.56 uur, onder 08.05 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 4.53 uur en 17.20 uur Laagwater 13.09 uur en uur Thans mislukken ongeveer acht van de tien nieuw op de markt gebrachte pro dukten. Beïnvloeding van de ontwikkeling van nieuwe produkten zou kunnen gebeuren via onafhankelijke behoefte-onderzoek of door zogenoemde vemieuwingspanels. Ook de detailhandel kan hierbij wellicht een bemiddelende functie vervullen. De positie van de consument op de markt kan sterk worden verbeterd door goede infor matie en het is de vraag of de reclame voldoet aan de behoefte aan informatie, aldus de regeringsnota. De regering zal de Commissie voor con- sumenten-aangelegenheden van de Soci aal Economische Raad (SER) advies vragen over de informatieve waar de van reclame; ook van de reclame voor produkten, waarvan de consumptie op gespannen voet staat met bepaalde be langrijke overheidsdoelstellingen, zoals bevordering van de milieuhygiëne en de volksgezondheid. Ook zullen adviezen worden gevraagd aan de Sociaal-Econo- mische Raad over de wettelijke regeling van de prijsbekendmaking, en over de specificatie van rekeningen voor installa tie-, reparatie- en onderhoudswerkzaam heden. Verder moet het de burger mogelijk worden gemaakt zijn klachten te uiten over diensten van de kant van de overheid. Zoals gemeld, is er bezorgdheid over de regeringsnota van de kant van de werk geversorganisaties het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond (KNOV), het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) en het Nederlands Christe lijk Ondernemers Verbond (NCOV). Zo vindt het KNOV een verregaande overheidsinvloed op de bestedingen van de consument onaanvaardbaar. Volgens deze organisatie dringt in de nota de ge dachte zich op aan een conusmptienivelle- ring. Naar het oordeel van het NCOV is de nota echter een nuttige eerste terreinver kenning met betrekking tot het consump tiebeleid. Het NCW pleit voorts in en reac tie voor „het fundmentele element con sumptievrijheid in onze vrije westerse sa menleving”. Dat uitgangspunt onder schrijft de nota overigens ook.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2