OOK STAKING IN PETROCHEMIE RSV levert Radarpistool Lichte vooruitgang in Midden-Oosten afgeschaft Buitenlanders bezetten Driejarige MAVO wordt Zes arrestaties in Groninger zwendelaffaire Minder zeggenschap universiteitsraad Aanleg Flevo-spoorlijn kan spoedig beginnen Damiate Pers werkplatform aan Mauretanië Stafmedewerkers bezetten gebouw Begin en Sadat sluiten akkoorden Laatste Koerdisch bolwerk omsingeld Brits journalist Pais in geheim ontwerp: Wattel benoemd Delmer overleden tot Kroonlid IJmuider Courant welzijnsbolwerk Chinezen zouden Kerstboter vanaf Bhoetan aanvallen eind oktober HOGE KORTINGEN NTEN GS beloven medewerking 0::r:g DONDERDAG SEPTEMBER 19 7 9 4 n r «MM Jc0Óe WVEÏ!® 6 BINNEN- EN BUITENLAND GASHAARDEN antieke gaskachels 10 modellen Gasfornuizen (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Zeventig man van de mo biele eenheid van de Rotterdamse politie heb ben vanmorgen vroeg een einde gemaakt aan de bezetting van het hoofdkantoor van het sleepbedrijf Smit-Internationale. De uitzetting van de bezetters gebeurde met goedvinden van de Rotterdamse burgemeester Van der Louw. 'i- Politie haalt slepers uit bezet kantoor 1 (ADVERTENTIE) gedemon- brandend 147,50 ptt post l s l I Het plan van Pais bevat volgens de bladen geen voorstellen voor ingrijpende wijzigingen in de samenstelling van uni versiteitsraad en college van bestuur. Wel moet voortaan de geleding van het weten schappelijk personeel in de universiteits raad voor het merendeel bestaan uit per soneel in vaste dienst. In de benoemings- en adviescommissies voor kroondocenten zullen de hoogleraren de meerderheid moeten vormen. In die commissies en in het faculteitsbestuur krijgen de studenten maximaal één plaats, aldus de universi teitsbladen. Pais wil voorts een inspectie voor het wetenschappelijk onderwijs in het leven roepen en het college van bestuur de be voegdheid geven, studenten die op de uni- versiteit „de orde verstoren” voor een bepaalde termijn de toegang tot de uni versitaire gebouwen te ontzeggen. Minister Pais heeft overigens gisteren laten weten, dat hij het afwijzend advies van de Academische Raad over zijn plan voor een twee fasen-structuur in het we tenschappelijk onderwijs naast zich neer legt. Volgens dat plan komt er in de eerste fase een vierjarige doctoraalopleiding. In de tweede fase mag veertig procent van de doctorandi doorstuderen. Pais vindt dat het negatieve advies van de Academische Raad over dit plan onvoldoende recht doet aan de opvattingen over de structuur van het universitair onderwijs in ons land zoals die in de academische wereld leven. Het Landelijk Overleg Grondraden (LOG) zegt zeer verheugd te zijn over de uit spraak van de Academische Raad. 1 1 1 1 1 t i 1 5 1 Tijdens het bezoek van Sadat aan Israel is een tijdelijk akkoord bereikt over het toezicht op de linies die in de Sinaï-woes- tijn de Egyptische en Israëlische troepen machten scheiden. Het mandaat van de vredesmacht van de Verenigde Naties in dit gebied is niet vernieuwd, hetgeen wrij ving tussen Cairo en Jeruzalem had ver oorzaakt. Tijdens een gezamenlijke persconferen tie werd door de twee leiders gezegd dat met de Verenigde Staten zal worden overlegd over een permanente regeling in de Sinaï-woestijn. Een datum werd door Sadat en Begin niet genoemd. Tijdens de persconferentie legden Sa dat en Begin de nadruk op die punten waarover men het eens was geworden. De blijvende onenigheid over het Palestijnse vraagstuk werd door beiden naar de ach tergrond geschoven. Ook werd geen overeenstemming be reikt over de status van de Isrealische hoofdstad Jeruzalem. Egypte vindt dat het oostelijk (arabische) deel van de stad onder Palestijns zelfbestuur moet vallen. Premier Begin verklaarde echter tijdens een persconferentie: „Jeruzalem is de on deelbare hoofdstad van Israel”. Egypte en Israel hebben een akkoord bereikt over de leverantie van Egyptische olie aan Israel. Per jaar zal Cairo leveran tie van twee miljoen ton olie leveren. Over de prijs moet op ministersniveau nog wor den onderhandeld. Voor Israel is de Egyptische olie van wezenlijk belang. Na de toekomstige overdracht van de Israëlische olievelden in de Sinaï aan Egypte, moet Jeruzalem vrijwel alle olie invoeren. De olievelden in de Sinaï voorzien nu in een derde van de Israëlische oliebehoefte. Volgens een medewerker van de Israëli sche minister Dajan van Buitenlandse Za ken heeft Dajan al zeker acht ontmoetin gen gehad met Palestij nen op de bezette UTRECHT (ANP). De stafmede werkers van de Stichting Tjandu, een landelijke stichting voor hulpverle ning aan Molukse druggebruikers, hebben gisterochtend het gebouw van de stichting aan de Varkenmarkt in Utrecht bezet. Directe aanleiding voor de bezetting was een weigering van het bestuur met de staf te praten over de volgens de stafleden „niet werkbare situatie”. Dit is later door een bestuurslid ontkend. Met de beztting willen de stafleden bereiken dat ze wel bij het beleid worden betrokken. De hulpverlening gaat gewoon door. In principe praten bestuur en bezetters op 14 september met elkaar, maar de staf probeert deze datum te vervroegen. Pais wil, aldus beide universiteitsbla den, dat het college van bestuur de plaats inneemt van de universiteitsraad. Het col lege van bestuur krijgt in Pais’ plan de bevoegdheid alle universitaire zaken te regelen en te besturen, met uitzondering van de zeggenschap over de begroting en het ontwikkelingsplan van de universiteit, en de vaststelling van het bestuurs- en kiesreglement. Maar voor het overige wordt de rol van de universiteitsraad vooral een controlerende, stimulerende en adviserende. De bevoegdheden van de raad op het punt van het budgetrecht worden ingeperkt: de universiteitsraad zal gebonden zijn aan het jaarlijks door het parlement vast te stellen algemeen financieel schema, aldus de universiteits- kranten. ’s Nachts werd onderhandeld met de directie en de politie. De burgemeester liet zich niet zien, ’s Morgens lieten de bezetters, het waren er toen nog 87, zich zonder verzet afvoeren naar het hoofdbureau van politie waar proces-verbaal werd opgemaakt wegens huisvredebreuk. De slepers staken nu twee weken. Hun actie wordt door zowel vakbonden als directie afgewezen, omdat er voor hen dit jaar al een CAO tot stand is gekomen. De staking in de Rotterdamse haven, voor welke bedrijfstak nog geen CAO is afgesloten, sloeg gisteravond over naar het petrochemische bedrijf Cyanamid in de Maasstad. Het ongeveer driehonderd man tellende personeel van dit bedrijf legde het De boter moet verpakt zijn in wikkels met de opdruk „Speciale verkoop EEG”. De Europese Gemeenschap''heeft ons land dit jaar 7500 ton kerstboter toegewezen, tegen 3400 ton vorig jaar. RIJSWIJK (ANP). Kerstboter zal in ons land vanaf 29 oktober voor ten hoog ste 1,80 per pakje van 250 gram te koop zijn. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft dit gisteren meegedeeld. De Industriebond heeft inmiddels brieven gestuurd naar ande re bedrijven waarvan de directies zich verzetten tegen de vak- bondseisen, zoals Shell Chemie, ICI, Tiofine en Aluchemie. In die brief wordt gedreigd met acties als de CAO-onderhandelingen niet snel worden hervat. De staking van havenwerkers gaat inmiddels onverminderd voort. Hoewel bij de vakbonden de indruk bestaat dat vele werknemers hier akkoord gaan met de dinsdag bereikte CAO- akkoorden, blijft het actiecomité bij zijn eisen. Deze zijn: dertig gulden schoon per week erbij, 35 uur werken in vijfploegen dienst, vrijwillig uittreden op zestigjarige leeftijd, vijfhonderd gulden ineens als voorschot op een nieuwe CAO. De vakbonden houden vandaag en morgen een schriftelijke stemming onder de havenarbeiders over het CAO-akkoord. Hoe groot de groep werknemers is die zich wel in het akkoord kan vinden, maar de 28,50 extra terug wil laten werken tot januari in plaats van tot juli, is niet bekend. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Zoals werd verwacht heeft minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen tegen het advies van de Utrechtse universiteit in, prof. dr. A. Wattel uit Groningen per 1 september benoemd tot Kroonlid van het college van bestuur van de Rijksuniversiteit Utrecht. De universiteitsraad en het college van bestuur hadden dr. A. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Ne derlandse hervormde kerk, voorgedra gen, en krachtig geprotesteerd toen bleek dat Pais voor Wattel had geko zen. Volgens Pais zou Van den Heuvel in tegenstelling tot Wattel geen erva ring hebben met het besturen van een universiteit. Een woordvoerder van de Rijksuni versiteit Utrecht zei vanmorgen: „We zullen prof. Wattel op gepaste wijze ontvangen. We hebben niets tegen hem als persoon, maar we hebben en hou den wel grote bezwaren tegen de door Pais gevolgde benoemingsprocedure”. ALMERE (ANP). De aanleg van de Flevospoorlijn kan op korte ter mijn beginnen. In 1987 zouden Alme- re en Lelystad kunnen zijn aangeslo ten op het Nederlandse spoorwegnet. De aanleg van de Flevospoorlijn, een aftakking van de spoorlijn Amster- dam-Bussum ter hoogte van Weesp, kan vanuit Almere gebeuren. lijn zullen meewerken door een soepele en vlotte toepassing van de juridische proce dures te bevorderen. DIRECTIE: Damiate Persb.v. Mr. H. C. van der Mije i 1 1 i x i 5 1 r ROTTERDAM (ANP). Het Rijn- Schelde-Verolmeconcern (RSV) heeft een dezer dagen een voor Chinese rekening gebouwd zelfheffend werkplatform opge leverd. Het wordt op het ogenblik naar Mauretanië versleept. Met de opdracht was een bedrag van meer dan 10 miljoen gulden gemoeid. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning 1 I i i i 1 s 1 i t 2 I 1 r v 1 I V f I t r I 1 x z e t 1 2 r v 40 MOD. worden streerd Atag - Etna - Dordrecht - Sauter - Pelgrim Gierstraat 31 - Haarlem Tel. 023-312460 De leerlingen die dit jaar aan het drieja rige MAVO zijn begonnen, zullen die op leiding nog kunnen afmaken. Voor deze vorm van onderwijs blijkt tamelijk weinig belangstelling te bestaan. Bovendien past het vierjarige MAVO beter in het gelden de systeem van tienjarige leerplicht (zes jaar lager onderwijs, waarna vier jaar MAVO). Leerlingen aan het MAVO kunnen in de toekomst nog steeds eindexamen blijven doen op twee niveaus per vak. Mevrouw Ginjaar deed aanvankelijk het voorstel de keuze voor het niveau van het eindexa men te laten doen in februari van het vierde schooljaar. Konings (PvdA) gaf er de voorkeur aan helemaal niet te laten kiezen, maar de leerlingen van de verschillende niveaus tot en met het eindexamen bijeen te hou den. Het examen zelf zou dan een een beoordeling naar verschillende niveaus moeten geven. Mevrouw Ginjaar besloot tenslotte haar voorstel in te trekken. De mogelijkheden tot het invoeren van zo’n „scheidende toets” moeten nog door het Centraal Instituut voor Toetsontwik keling worden onderzocht. De invoering zal dan ook nog enkele jaren op zich laten wachten. (ADVERTENTIE) I (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. De politie in de pro vincie Groningen heeft gisteren zes men sen aangehouden op verdenking van me deplichtigheid aan een zwendel, waarbij banken voor miljoenen guldens zouden zijn opgelicht. In deze zaak, die vorige week aan het licht kwam, zijn inmiddels tien aanhoudingen verricht. Een van de arrestanten is directeur ge weest van een Groningse spaarbank. Hij heeft inmiddels gedeeltelijk toegegeven ongedekte kredieten te hebben verstrekt. Het Gereformeerd Politiek Verbond in Zuidhorn, waarvoor de arrestant raadslid is, heeft in verband hiermee stappen on dernomen om de man te ontheffen van zijn politieke functie. Gisteravond werd het hoofdkantoor van Smit-Internationale bezet door ruim driehonderd stakende slepers. Zij eisten een gesprek met de directie van het concern over hun looneis van vijftig gulden per week en een gesprek met Van der Louw. LONDEN (Reuter). De bekende Brit- i se buitenland-journalist Sefton Delmer is i op 75-jarige leeftijd overleden. Hij werd geboren in Berlijn, kreeg zijn opleiding zowel in Duitsland als in Engeland en versloeg in de Londense Daily Express de I opkomst van Hitler. Deze krant bleef hij van 1927 tot 1959 trouw. De politie van het Westduitse Hamburg heeft een nieuw wapen" geïntroduceerd tegen automobilisten die het niet zo nauw nemen met de snelheidsbeperkingen Voordeel van dit radarpistool is volgens de politie, dat het minder opvalt dan de radarwagens, waardoor een effectievere controle mogelijk is. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-HAIFA. Tij dens een persconferentie gisteren hebben president Sadat van Egypte, op bezoek in Israel, en de Israëlische premier Begin laten weten overeen stemming te hebben bereikt over een aantal punten met betrekking tot het vredesakkoord. Uit Washington kwam vanmorgen het bericht, dat de reizende ambassadeur voor het Mid den-Oosten, Strauss, morgen naar Cairo en Jeruzalem vertrekt. Vertegenwoordigers van vijftien orga nisaties van buitenlanders weigeren het gebouw te verlaten uit protest tegen het feit, dat de gemeente hen te weinig in spraak geeft bij de reorganisatie van het welzijnswerk voor buitenlanders in de hoofdstad. Het gemeentebestuur heeft be sloten tot liquidatie van de stichting van wege de al jaren slepende interne tegen stellingen en de toenemende weerstand van de buitenlanders zelf tegen de werk wijze van de SWBW. Een liquidatiebe- stuur moet het welzijnswerk draaiende houden tot een nieuwe structuur is gevon den. De bezetters hebben middels brieven naar B. en W. en het ministerie van CRM plaatsen opgeëist in het liquidatiebestuur. B. en W. hebben gezegd inspraak niet nodig te vinden, omdat „het een techni sche kwestie betreft”. De organisaties zijn van zins de bezetting voor onbepaalde tijd vol te houden. Dit zijn de voornaamste resultaten van een bespreking die gisteren is gevoerd op het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Onder voorzitterschap van minister Tuijnman vergaderden vertegenwoordi gers van de provincie Noord-Holland, het gewest Gooi- en Vechtstreek, de zuidelijke IJsselmeerpolders, een aantal betrokken gemeentes en de Nederlandse Spoorwe gen. De resultaten van het overleg werden gistermiddag door landdrost Lammers van de IJsselmeerpolders bekendge maakt op een persconferentie in Almere. Tot nu toe had de minister steeds gezegd dat de aanleg van de Flevospoorlijn in Weesp moest beginnen. Omdat juist daar problemen waren met het precieze tracé, lag de aanleg van de lijn stil. Nu Tuijnman heeft gezegd dat de bouw in Almere kan beginnen, kan de lijn veel eerder klaar zijn, aldus Lammers. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land zegden gisteren toe dat zij aan een zo snel mogelijke aanleg van de Flevospoor- (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Stichting Welzijn Buitenlandse Werknemers in Amsterdam wordt vandaag opgehe ven, maar het gebouw aan de Wete ringschans is sinds gisteren bezet. f 14,80 42,60 56,50 f 167,70 f 220,50 0,75 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer gaat algemeen akkoord met het af schaffen van het driejarige MAVO. Het voorstel daartoe was ingediend door PvdA-Kamerlid Konings. Deze kreeg tijdens het debat een vaasje met rode rozen aangeboden van zijn WD-collega mevrouw Ginjaar- Maas. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM/LEIDEN. De universiteitsraad van een universiteit of hogeschool zal na 1 september 1982, als de huidige Wet op de Univer sitaire Bestuurshervorming (WUB) afloopt, niet langer het „hoogste or gaan” zijn binnen de universitaire gemeenschap. Dit staat volgens de vandaag verschenen bladen van de Amsterdamse en de Leidse universi teit, Folia Civitatis en Mare, in het nog vertrouwelijk Voorontwerp van wet op het wetenschappelijk onder wijs dat minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen eind deze maand zal publiceren. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Het dagblad Times of India meldt vandaag, dat Chinese grens troepen de afgelopen maand verscheide ne malen het koninkrijkje Bhoetan, in de Himalaja, zijn binnengevallen. Volgens het blad heeft de Chinese rege ring protesten hiertegen van Bhoetan en van India genegeerd. India heeft geprotes teerd, omdat de gemelde Chinese activi teiten plaatsvonden in het gebied dat grenst aan de landengte die het Indiase Noord-Bengalen verbindt met andere In diase deelstaten. werk neer met de eis dat zo snel mogelijk onderhandelingen beginnen om een CAO tot stand te brengen voor de petrochemie. Men wil verbetering van de arbeidsomstandigheden met betrek king tot veiligheid en gezondheid. Eerdere eisen in de petroche mie, als een 35-urige werkweek en vijfploegendienst, worden gehandhaafd. De staking wordt nog niet door de vakbonden gesteund, maar woordvoerder Scheele van de Industriebond FNV zei gister avond al: „Wij zullen de mensen bij Cyanamid niet in de kou laten staan.” Westelijke Jordaanoever. Verschillende regeringspartijen zouden Dajan voor deze contacten ter verantwoording willen roepen. In Zuid-Libanon is de Nederlandse ko lonel J. Tsjassens doelwit geweest van de mannen van ex-majoor Haddad van de christelijke militie. De kolonel is hoofd van de Nederlandse UNIFIL-troepen. Tsjassens werd niet geraakt. Even tevo ren had hij op een ambassadeursbijeen- komst uitgelegd wat voor gevaren er in Zuid-Libanon dreigden. (Van onze redactie buitenland) THEHERAN. Volgens berichten in Teheran is de stad Sardasht, het laatste bolwerk van de Koerden ingesloten. Na de val van Mahabad begin deze week, zijn duizenden Koerdische guerrillastrijders gevlucht naar Sardasht, dat 800 kilometer ten westen van Teheran aan de grens met Irak ligt. Naar in de Iraanse hoofdstad verluidt, gaan het Iraanse leger en de revolutionaire garde door met het inne men van de ene Koerdische stad na de andere en versterken zij intussen ook hun greep op de steden die zij de laatste drie weken op de Koerden hebben veroverd. Drie belangrijke Koerdische leiders heb ben inmiddels hun toevlucht gezocht in Irak. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Een van zijn grootste primeurs had hij met de brand in het Rijksdaggebouw in februari 1933, nadat hij de leiders van de nationaal-socialistische partij had leren kennen. Terwijl niemand naar binnen mocht ontdekte Hitler Delmer en liep met hem het brandende gebouw binnen. „Dit is een teken van God. Als, wat ik geloof, de communisten de brand aangestoken heb ben, dan bent u getuige van een groot nieuw tijdperk in de Duitse geschiedenis”, jo zei Hitler tot Delmer.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4