DUIZENDEN BEZOEKERS VERWACHT BIJ MARITIEME MANIFESTATIE in i en s burgerlijke stand Werkgroep ’t Kan Anders start vredesbureaus Midden-Kennemerland” bundeling geestelijke gezondheidszorg 1 Explosie Catamaran race Radioamateurs ■ld Verjaardagsfeestje VIJF GEMEENTEN BIJ INITIATIEF BETROKKEN it Voetbalwedstrijd Voorbereiding Scheidsrechters „IJmond” bijeen in KIC -kantine Toenadering Symposium Informatie over dienstweigeren voorziet in behoefte Smal 5 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 19 7 9 IJMOND VELSEN Tel. 023- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Tienduizend be zoekers worden er verwacht bij de grote maritieme manifestatie die zaterdag tussen de pieren van IJmuiden wordt gehouden ter ge legenheid van het 75-jarig be staan van het Rijkskuststation Scheveningen Radio, „PCH” voor radio-amateurs en andere intimi. Tussen twee- en vier uur ’s middags zullen in de haven mond twee scheepsrampen in scène gezet worden aan de hand waarvan de afhandeling van der gelijke noodgevallen door de daarbij in actie komende hulp verleningsdiensten zal worden gedemonstreerd. 241266 bij goed weer uw lunch of diner op ons terras k W De regionalisatieplannen ontstonden al (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 50 M. PCH speciaal voor deze gelegenheid ontworpen datumstempel en een stempelvlag. Boven dien krijgen de stukken in Den Haag nog een tweede stempel, waarna zij bij de geadresseerden worden bezorgd. Na de start van de catamaranrace wordt de ont vangst van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margriet voorbereid die rond half twee bij Scheveningen Radio verwacht wordt en die de rest van de dag met haar gehele gezin in IJmuiden door zal bren gen. Tenslotte wordt ook nog Open Huis Het feest is eigenlijk afgelopen dinsdag al begonnen toen alle inwoners van de gemeente Velsen die evenals „PCH” gehouden aan boord van het Marineschip Hr. Ms. Fret. De openingstijden voor het publiek zijn van twee tot vijf uur, het schip ligt afgemeerd aan de steiger van Wijsmuller aan het Sluisplein. in september van dit jaar 75 jaar werden, een ontvangst kregen bij Scheveningen Radio. Tijdens dit plaatselijke „verjaar dagsfeestje”, dat een rustig en intiem ka rakter had, werd onder meer een film vertoond die een indruk geeft over het functioneren van het kuststation. Boven dien werden de feestgangers rondgeleid over de diverse afdelingen van Schevenin gen Radio. Vandaag werd in het RAI-congrescen- trum in Amsterdam een symposium ge houden over maritieme radio-communi- catie in de toekomst waarbij alle aspecten van dit onderwerp onder de loep genomen worden. Als gastsprekers zijn er diverse vooraanstaande mensen uit de wereld van de radio- en telecommunicatie. sole en proce- ad hij uw in an de leren nocht hem is een )f, de i heb- groot enis”, 30 50 50 70 50 75 TÜr HZ. M. HARMS „Onlangs”, zegt hij vervolgens, „is het recht op dienstweigeren in volgens ons positieve zin verruimd. Tot het vorig jaar kon een dienstweigeraar zich alleen be roepen op „godsdienstige of zedelijke” motieven. Nu is dat verruimd tot „per soonlijke” gewetensbezwaren. Van de „IJmond”-leden promoveert het lid Eddy van Eijk (Uitgeest) met ingang van het nieuwe voetbalseizoen naar het betaald voetbal. Andere verschuivingen betroffen de heren G. J. de Graaf (naar groep 1), B. Bleyli (naar groep 2) en de leden J. de Boer, J. Korf, G. Verwoordt en J. Zwaan die gezamenlijk naar groep 4 opschoven. De leden J. Docter, G. Hermus en A. Kuyper verhuisden naar groep 5. Ook voor morgen (vrijdag) is er een heel programma samengesteld dat zich in IJ muiden zal afspelen. Van één tot vier uur is er open huis aan boord van het Rijkska- belschip Directeur-Generaal Bast, welk schip ligt afgemeerd aan de Steigerweg. Van half twee tot vier uur is er open huis aan boord van Hr. Ms. Fret, gelegen aan de steiger van Wijsmuller en om vier uur wordt er op het sportpark Schoonenberg een voetbalwedstrijd gehouden tussen de bemanning van de „Fret” en personeel van Scheveningen Radio. Om acht uur geeft de IJmuider Harmonie tenslotte een muzikale demonstratie op het Marktplein, de show wordt door Scheveningen Radio aangeboden aan de bevolking van IJmui den. Belangstellenden kunnen ook zondag nog een kijkje nemen aan boord van de „Fret” en wel van twee uur tot vijf uur. BEVALLEN: H. M. J. van der Linden-Molenaar, d., Santpoort; M. M. Over-van Buggenum, d., IJmuiden; A. van der Meij-Zeeuw, z„ IJ muiden. OVERLEDEN: N. W. Tol, 76 jaar, weduwnaar van G. Klomp, Santpoort; L. Noordij, 73 jaar, echtgenote van A. J. Frudiger, IJmuiden; C. J. Jasperse, 74 jaar, weduwnaar van A. tie Bruijn, IJmuiden. ur jr zijn er al genoeg aktiegroepen die goed werk doen op het terrein van milieu en energie zodat het voor ons weinig zin had om ook een milieugroep op te richten, alhoewel ecologische zaken in onze werk groep de meeste aandacht vragen, aldus Harms. ’t Kan Anders houdt op elke eerste en derde donderdag van de maand zitting in respectievelijk het Gebouw Velserduin aan het Velserduinplan 5 in IJmuiden en het Zwanennest, een pand van de Kriti sche Gemeente aan de Dommelsingel 4a in Beverwijk. Het bureau in IJmuiden is geopend van acht tot negen uur ’s avonds en het bureau in Beverwijk van zeven tot negen uur, eveneens ’s avonds. De voorbereiding voor het vredesbu reau heeft een jaar in beslag genomen. De voornaamste informatiebrochure, die ver krijgbaar is op het bureau, is het boekje „Bijna alles over dienstweigeren”, een co- produktie van de Vereniging Voor Dienst weigeraars, de Doopsgezinde Vredes groep en Kerk en Vrede. Verder heeft ’t Kan Anders veel informele kontakten met bijvoorbeeld de Steungroep Dienstweige raars in Den Haag en Kerk en Vrede in Amersfoort, maar ook met de groep On- kruit in Groningen. „De groep Onkruit werkt op het terrein van de totale dienstweigering. Dat wil zeggen dat zij het recht van de staat niet erkent om iemand op te roepen voor mili taire dienst. Zij benaderen het dienstwei geren vanuit een anarchistische visie. Wij kunnen alleeen mensen begeleiden die zich willen beroepen op een wettelijke regeling. Totale dienstweigeraars kunnen we niet helpen”, aldus Harms. Scheepsramp” wordt climax van feest rond Scheveningen Radio 1) ten in laatste Na de k, zijn rijders jmeter I ns met fdstad en de inne- na de >k hun te drie overd. s heb- I cht in VELSEN-NOORD. De heer J. W. van de Vijver, districtssecretaris van de KNVB-scheidsrechterscommissie West I, is als spreker uitgenodigd voor de sei- zoensopening van de scheidsrechtersver- eniging „IJmond” op 10 september. In de KIC-kantine op het sportcomplex Roos- wijk bespreekt hij de nieuw ingevoerde scheidsrechtersformulieren en de door- stromingsmogelijkheden voor arbiters vanuit de afdeling naar de KNVB. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. doorgeeft aan een helicopter die daarna met het reddingswerk begint. Langzamer hand krijgt de ramp echter het karakter van een stranding waardoor ook de red dingsbrigade, de reddingsboot, Wijsmul ler en het Rode Kruis ingeschakeld wor den. Wanneer de hele operatie voorbij is en het „wrak” de haven wordt binnenge sleept wordt door alle aan de actie deelne mende schepen een vlootschouw gegeven, waarmee de maritieme manifestatie beëindigd wordt. Betrokkenen bij de nieuwe bundeling zijn in directe zin het Medisch Opvoed kundig Bureau en de Sociaal-Psychia- trische Dienst. Als onderdeel van het regi- overbond ontstaat voor de laatste dienst ruimte voor uitbreiding met de secties Jeugdpsychiatrie en geriatrie (werk voor bejaarden). Vanuit de toekomstige bunde ling „Midden-Kennemerland” wordt toe nadering gezocht tot ook het Bureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden en op den duur ook het Instituut voor Multidi sciplinaire Psychotherapie (belangrijk voor behartiging van het taakgebied psy- cho-therapie) en de Psychiatrische Inrich ting „Duin en Bosch” te Bakkum. De nieuwe samenwerkingsvorm zal in een afzonderlijke gemeenschappelijke re geling voor de vijf betrokken gemeenten worden ondergebracht. Eerdere plannen voor aansluiting bij een districtsgenees- kundige dienst, voor de IJmond overigens nog steeds niet in kannen en kruiken, is afgezien. Motief daarvoor: vrees voor ver warring van de werksoorten en ook de gezagsverhoudingen binnen de DGD- structuur waar de commissie van voorbe reiding nogal moeilijk mee zat. Voor op treden in regioverband noemt de eindnota als voordelen: een betere onderlinge af stemming van taken en vormen van dienstverlening en een duidelijker „ge zicht” naar de buitenwereld toe wat te vens betere bereikbaarheid inhoud. Het regionalisatieplan past helemaal in de be leidslijn in 1974 uitgestippeld in de „Struc tuurnota Gezondheidszorg” van het Mi nisterie van Volksgezondheid, waarin sterk op gewestelijke samenwerking werd aangedrongen. Eveneens ter gelegenheid van het jubi leum van „PCH” zullen de zendamateurs van de Radio Club Kennemerland een amateur radiostation inrichten in de voormalige Wilhelminaschool aan de Houtmanstraat in IJmuiden. Voor deze lokatie is gekozen omdat het kuststation daar van 1945 tot 1951 gehuisvest is ge weest. Dit station gaat vrijdagavond open om zes uur en zal een etmaal lang onafgebroken in bedrijf blijven. De ama teurs zullen via diverse communicatie technieken verbinding maken met diver se andere amateurs, onder wie de liefheb bers uit de regio Den Haag die voor deze gelegenheid een studio hebben ingericht op een schip in de haven van Schevenin gen. Verder zal er regelmatig een diaserie vertoond worden van ongeveer twintig minuten over Scheveningen Radio. De aanwezige zendamateurs zullen daarbij tekst en uitleg geven en eventuele vragen van het publiek beantwoorden. in 1976 binnen de Stichting voor Geestelij ke Volksgezondheid in Noord-Holland. In een commissie van voorbereiding die in 1977 voor het eerst vergaderde kregen onder meer zitting vertegenwoordigers van alle betrokken gemeenten en ook in stanties als het Medisch Opvoedkundig Bureau, de in de IJmond werkzame Soci- aal-Psychiatrische Dienst en tenslotte de Psychologische Afdeling. De regionale dienst treedt straks in de plaats van eer dergenoemde provinciale dienst voor de geestelijke volksgezondheid die vanuit een bureau-adres in Limmen het IJmond- gebied bestrijkt. Zodra de regionale dienst van de grond is volgt overdracht van personeel en goederen van het bureau in Limmen. Met de Ziekenfondsraad is hierover thans overleg gaande. De Psy chologische Afdeling, nu nog gekoppeld aan de provinciale activiteiten vanuit Limmen, wordt voorlopig om organisato rische redenen buiten de regionalisatie gehouden. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Vanavond start de werk groep ’t Kan Anders een vredesbureau in zowel IJmuiden als Beverwijk. Het bu reau houdt zich hoofdzakelijk bezig met het verschaffen van informatie over dienstweigeren en de begeleiding van dienstweigeraars. „Dienstweigeren is een recht. We zeggen niet dat je dienst moet weigeren, maar wijzen op het recht dat je als komend dienstplichtige hebt”, aldus W. A. Harms, een van de tien initiatiefne mers van het vredesbureau. De eerste openbare bijeenkomst van de WEPS was het in1 juli georganiseerde sym posium over terrorisme, dat werd gehou den in de Mozes en Aaronkerk in Amster dam. Er kwamen verschillende sprekers, onder wie Bram van der Lek, oud PSP- kamerlid, advokaat Van Bennekom en publicist Arthur Lehning. Ook meester Hein van Wijk, oud-eerste-kamerlid sprak op het symposium. Hij ging met name in op de situatie van dienstweigeraars in Griekenland. De werkgroep ’t Kan An ders in IJmuiden heeft een jaar geleden over hetzelfde onderwerp in samenwer king met Amnesty IJmuiden een schrijfa- vond gehouden. Dienstweigeren in Grie kenland is als gevolg hiervan opgenomen als nationaal punt van Amnesty Internati onal. Behalve het vredesbureau start de werkgroep ’t Kan Anders op korte termijn een kursus alternatief koken in IJmuiden. „Wij denken dan aan sociaal koken”, ver klaart Harms. „Met deze kookkursus doorbreken wij de traditionele rolpatro nen, waarin alleen de vrouw in de keuken staat. Wij denken aan een manier van koken waaraan alle gezinsleden deelne men. Ook willen we af van de bestaande wijze van consumeren. Veel en altijd vlees is tenslotte ook niet nodig”. Het secretariaat van de werkgroep ’t Kan Anders is gevestigd aan het Aard beienvlak 1 in IJmuiden. Brit- ■ner is werd siding id en ess de ■ef hij De ramp die wordt ingeleid door een demonstratie van een helicopter-belood- sing, zal zodanig worden geënsceneerd dat alle facetten van twee soorten rampen daarin verenigd zijn: een stranding en een ramp op open zee. Op een schip vindt een explosie plaats, waarna het schip vuurpij len de lucht in schiet. Ook worden telegra fisch en radiotelefonisch noodseinen uit gezonden. De kapitein maakt de positie van het schip bekend en verzoekt om onmiddellijke hulpverlening. Via de ge luidsinstallaties luidsprekers op de pier, de boulevard en het strand is alle noodverkeer voor het publiek te volgen waardoor een inzicht verkregen kan wor den wat er allemaal bij een reddingsope ratie komt kijken en welke taak een kust station als Scheveningen Radio bij een dergelijke operatie vervult. Aan dit eerste deel de ramp op open zee wordt hulp verleend door behal ve Scheveningen Radio de Marine luchtvaartdienst die met een vliegtuig de exacte positie van het schip vaststelt en Medewerking aan het gebeuren wordt verleend door onder meer de Luchtvaart dienst van de Koninklijke Marine, het Rijksloodswezen, de Rijkshavendienst, KLM-helicopters, de Koninklijke Noord en Zuid-Hollandse Reddingsmaatschap- pij (KNZHRM), de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenke lingen (KNBRD) vertegenwoordigd door de bij de bond aangesloten kusthrigades uit IJmuiden, Bloemendaal, Wijk aan Zee en Zandvoort, de afdeling Velsen-IJmui- den van het Nederlandse Rode Kruis, het Duikteam IJmond, Bureau Wijsmuller, Aannemingsmaatschappij De Branding, de Co-operatieve Vereniging van V letter lieden en vele anderen. De maritieme manifestatie is overigens niet de enige activiteit in het kader van het 75-jarig jubileum van Scheveningen Ra dio op de zaterdag. Om elf uur ’s ochtends start een catamaran-race van IJmuiden naar Scheveningen waaraan tientallen zeiljachten zullen deelnemen. De finish van deze zeilwedstrijd wordt verwacht tussen vier en vijf uur ’s middags, waarna staatssecretaris mevrouw N. Smit-Kroes rond zes uur in Scheveningen de prijzen uit zal reiken aan de winnaars van de verschillende categorieën. Ook in Scheve ningen zijn voor de gehele zaterdag aller lei manifestaties georganiseerd zoals op tredens van de PTT-harmonie en de drumbandvereniging „Onder Ons” en de monstraties van zeilen, windsurfen, de marine en de KNZHRM. De activiteiten in IJmuiden beginnen zaterdagochtend met het verladen van de speciale „zeepost” aan boord van het Rijkskabelschip Directeur-Generaal Bast. Speciaal voor de Nederlandse filatelisten krijgen alle meegenomen poststukken een Het initiatief voor het vredesbureau is genomen door lezers van het blad ’t Kan Anders, een blad dat wordt uitgegeven door de WEPS, AN VA, respectievelijk Werkgroep voor Ecologie, Pacifisme en Socialisme en Algemene Nederlandse Vredes Aktie. „We denken dat er in de IJmond zeker behoefte is aan een dergelijk bureau”, aldus Harms. „Tijdens het voorbereidend jaar zijn er bijvoorbeeld vier jongens bij me geweest die wilden dienstweigeren. In de IJmond houdt zich momenteel nog geen andere aktiegroep bezig met dienst weigeren. De regio die we willen bedienen bezuiden het kanaal loopt tot Haarlem, en ten noorden het kanaal tot aan Castricum en Uitgeest. In de aangrenzende gebieden zijn andere Vredesbureaus bezig. In Alk maar en Hoorn werken verwante groe pen. In de toekomst willen we samen met deze groepen een overkoepelend orgaan van de grond brengen”, aldus Harms. De WEPS, onder wiens vleugels enkele iniatiefnemers van het vredesbureau van daan komen, is een nog jonge groepering, die zich niet-partij politiek opstelt. De leden komen uit kringen van de PPR en de PSP. De werkgroep geeft in haar naam de volgorde in prioriteit aan van de zaken waar ze zich mee bezig houdt; Ecologie, Pacifisme en Socialisme. „In de IJmond Een rustig en intiem verjaardagspartijtje. Ruim twintig inwoners van de gemeente Velsen die - evenals Scheveningen Radio - deze maand hun 75ste verjaardag vieren werden dinsdag ontvangen op het Rijkskuststation. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Voor de vijf IJmondge- meenten Velsen, Heemskerk, Beverwijk, Uitgeest en Castricum wordt een regiona le dienst voor de geestelijke gezondheids zorg voorbereid onder de naam „Midden- Kennemerland”. De bundeling geldt in eerste instantie de gevestigde instellin gen voor ambulante geestelijke gezond heidszorg (gericht op patiënten buiten inrichtingen). In de zojuist verschenen eindnota samengesteld door een commis sie van voorbereiding wordt 1 januari 1980 als mogelijke startdatum genoemd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5