Nieuwe Mercedes in S-klasse Luchtlanding T(r)ips Langlaufen Dierentuin een paar Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken lip" Opel komt met een nieuw en verbeterd Kadett-model Fruitcorso In elk massief eiken Oisterwiik-meubel zit 1 een paar nondeid jaar historie? m weg en wiel Maar dat vinden wij niet genoeg 4 Nieuws in 't kort en even tui Omslag in produktie en verkoop auto’s I JÉ 11 VRIJDAG SEPTEMBER 7 19 7 9 - i.a. - )RP Beverwijk, Parallelweg 100, tel. 02510-26923. U ziet het bij ons k in de toonzaal Massief eikehout waar een paar honderd jaar voorgeschiedenis in zit. En waaraan wij nog eens een handvol jaren zorg en liefderijke Oisterwijk kiest - die krijgt een stuk van blijvende waarde in huis. Dat met de jaren alleen maar mooier wordt. Zulke dingen gaan niet op een koopje. Maar ja, wat verwacht u anders - voor die vele, vele jaren dat de natuur en wij er mee bezig zijn geweest. Vermoedelijk is ’t dan ook het mooiste wat er in massief woon-eiken te zien en tegen geld te ruilen valt in dit land. Als u van massief eiken leefmeubelen houdt, moet u zelf komen kijken, bij het genot van een kopje verse koffie. Het dikke eike-woonboek vol kleurenfoto’s ligt voor u klaar om mee te nemen. Zodat u thuis rustig kunt overwegen hoe en waarmee u uw huis wilt gaan verrijken. I Een bezit om trots op te zijn Wie een kast, tafel, bankstel, wandcombinatie, dressoir, ledikant of één van de andere eike- schoonheden met het brandmerk voorbehandeling hebben gegeven. Plus het eigenzinnige vakmanschap van onze meubel makers. Die keuren, passen, proeven en vormen. Zuigend- zuivere pen-en-gat verbindingen. Massieve verlijmingen waar nooit van z’n leven een spat beweging in komt. Dat garanderen we X 12 jaar, zwart-op-wit uitgeschreven op uw naam. o Het bad van de waarheid Zo zou je de fase van het loogbad F kunnen noemen. i Want elke fout in het hout komt door logen genadeloos aan ’t licht. Met beitsen kun je gebreken in ’t hout verdoezelen, maar logen dwingt je alleen het allerbeste hout te gebruiken. Daarom logen wij al onze meubelen. Goeie DINGEN nemen hun tijd. Wie ongeduldig is, moet daarom nooit met eikehout willen werken, want de Europese zomereik is een trage groeier. Maar juist daardoor heeft zijn hout zo’n ongeëvenaarde rijkdom van kleuren structuur. Het hout van de kloostertafel die u bij ons in de^- toonzaal bewondert, zou bijvoorbeeld best een tijdgenoot van Napoleon kunnen zijn geweest. En ’t is de tijd, die er een weergaloos mooi I stuk eikehout van heeft gemaakt. Moeten wij ons dan ineens gaan haasten als we er meubels van maken? M Net als de natuur nemen wij onze tijd De eerste soort Europese eik, die wij o.a. in Frankrijk en op de Balkan uitzoeken, gaat niet zó direct de verwerking in als ’t bij ons in Oisterwijk binnenkomt. Eerst zorgzaam lageren in de wind (uit de zon, uit de regen) en daarna nog lange, lange tijd drogen in onze klimaatkamers. Zodat er geen greintje werking meer in zit. Al met al zijn we dus jaren met het hout bezig, vóórdat er eindelijk aan de meubels zelf kan worden begonnen. Maar om een weergaloos fraai massief eiken meubel te maken moet je geduld hebben. A LS-DR75I8 - 4» i ■is- <f> ïi ,ER even tussen UIT” is een f rubriek met t(r)ips voor onze J lezers, die er eens een paar j uur of wat langer uit willen (ADVERTENTIE) tertainer j en i tot SKRCkim W<k\K diner- i tot in 2 bars Voor het eerst in zijn meer dan vijfen veertig jaar bestaan gaat Ouwehands Die renpark in RHENEN er ingaande septem ber 1979 toe over een forse reductie toe te passen op de entreeprijs voor de dieren tuin ten behoeve van 65-plussers. Wie hou- Primo” onder leiding van de Oostenrijkse skileraren Hans Danzl, Robert Rieml en Paul Eberharter. De langlaufdemonstraties zullen wor den gegeven door de Nederlandse lang- lauftop, aangevuld met de twee leraren: Hans Biesboer en Dolf Heringa. Volgens de laatste gegevens heeft onge veer de helft van het totaal aantal winter sporters het „langlaufen” beoefend. Wie echter denkt, dat „langlaufen” een sport is voor ouden van dagen, vergist zich. Naast een uitstekende konditie komt er ook een behoorlijk stuk vaardigheid bij kijken. Wie gaat „langlaufen”, doet er goed aan op de een of andere manier van te voren te trainen. Met het oog daarop heeft „II Pri mo” een langlauftraject aangelegd. Rond de piste voor het alpineskiën loopt nu een smalle loipe van kunststof, waarop alle bewegingen van deze tak van de ski-sport, onder leiding van gediplomeerde skilera ren kunnen worden geleerd en geoefend. Bij de voorwielaandrijving werden McPherson-veerpoten toegepast, achter is voor een miniblok-veerconstructie ge kozen. Dezelfde constructie wordt ook gebruikt bij de Senator- en Monza-mo- dellen. Door vergroting van de spoor breedte voor en achter, werd het rijcom- fort verhoogd. Met uitzondering van de basisuitvoering, bezit de nieuwe Kadett - zelfs een rembekrachtiging achter. Bij het ontwerpen van de Kadett is veel aandacht besteed aan het snel kun nen uitvoeren van servicebeurten. De voorspatborden zijn niet gelast maar geschroefd; de koppeling kan worden vervangen zonder motor of versnellings bak te verwijderen en op alle nieuwe Kadett-modellen is de 1000 km-beurt vervallen. Hoewel de nieuwe wagen korter is dan zijn voorgangers, is onder meer de kof ferruimte vergroot: zo heeft de drie- en de vijfdeursuitvoering een bagageruim te van 390 liter. Als de achterbank is weggeklapt ontstaat zelfs een ruimte van 710 li.er. Op de internationale autotentoonstelling in Frankfurt introduceert Daimler- Benz een nieuwe Mercedes in de S-klasse. Dit topmodel met zijn nieuwe vormgeving is door het gebruik van nieuwe materialen aanzienlijkl ichter geworden dan de voorgaande Mercedes-modellen in zijn klasse. Dat heeft geresulteerd in een verminderd brandstofverbruik met gemiddeld tien percent. Door zijn nieuwe lage vorm is tevens de luchtweerstand met zo’n veertien percent afgenomen, wat ook weer het verbruik ten goede komt. De nieuwe modellen-serie krijgt speciale V-8 motoren van lichtmetaal. De foto toont de nieuwe Mercedes in de S-klasse. Amerika telt thans 115 miljoen perso nenwagens op een bevolking van 217 miljoen zielen. Toyota, de op twee na grootste auto producent ter wereld, heeft onlangs de tienmiljoenste wagen geproduceerd. Om dit aantal te bereiken had de Japanse fabriek slechts tien jaar nodig. Deze tienmiljoenste auto ging naar Amerika, dat is uitgegroeid tot de grootste afne mer van Toyota-auto’s. Het openbaar vervoer komt er in dat zelfde land echter nog bekaaid af. Vol gens een recent onderzoek maakt slechts zes percent van de Amerikanen gebruik van het openbaar vervoer om naar het werk te gaan. Van de Amerikaanse wer kende Bevolking gaat 65 percent alléén met de auto naar het werk. 19 percent neemt nog iemand mee. Ook in Amerika tekent zich een terug gang af. Werden daar verleden jaar nog ruim 4,9 miljoen personen- en combina- tiewagens geproduceerd, dit jaar zal het produktiecijfer ongeveer uitkomen op 4,6 miljoen: een daling met ca. 7 percent. De hause in de autoverkopen lijkt in Duitsland voorbij. Naar verwachting zal men bij de komende registratie in sep tember duidelijk gaan merken, dat het aantal verkopen lager ligt dan verleden jaar. Die neerwaartse lijn is in april begonnen en als dit doorzet zal straks blijken, dat er zo’n twaalf percent min der wagens zijn verkocht, dan in septem ber verleden jaar. Voor oktober ver wacht men verkoop die acfet percent lager ligt, dan in dezelfde maand vorig jaar. In totaal zal naar raming het aantal verkochte wagens dit jaar rond de 2,6 miljoen bedragen. Verleden jaar was dat 2,66 miljoen. Daar staat tegenover dat in Amerika de vraag naar bromfietsen sterk is geste gen. Men heeft in Amerika ontdekt dat de bromfiets zuinig en handig is en zich uitstekend leent voor vele soorten van^ vervoer. jp. Bief- sbakken 33.50 Zaterdag 8 september trekt het Oogst- Fruitcorso voor de negentiende keër door TIEL, het hart van de Betuwe. De „fruit- tuin” van Nederland, uniek in de wereld, toont in deze optocht haar ware gezicht, een rijkdom aan produkten wordt op de g op en. Opel heeft de normale sedanuitvoe- ring en de City-versie van de oude Ka dett als basis genomen voor de vorm van de nieuwe Kadett. Dat betekent een ver beterde aërodynamische vormgeving, en meer ruimte voor benen en hoofd van de passagiers. De luchtweerstand werd met 15 percent verlaagd en het verbruik ligt dankzij onder meer een spoiler vóór en een oplopende daklijn 5 per cent lager dan bij de voorgaande Kadett- modellen. Bij de nieuwe Kadett kan men kiezen uit vier motoren. Zij zijn dwars voorin gemonteerd. Onder deze motoren be vindt zich bijvoorbeeld de 1,3 N motor, die dit voorjaar werd geïntroduceerd voor de Ascona en Manta. Deze kracht bron is nu ook leverbaar voor de nieuwe Kadett. Het vermogen bedraagt 44 kW (60 pk) bij 5800 t.p.m. Volgens de fabriek verbruikt deze krachtbron per 100 kilo meter stadsverkeer 8.9 liter normale benzine. Bij een constante snelheid van 80 km/uur is het verbruik 6,6 per 100 kilometer. Zaterdag 15-september zullen 120 para chutisten van de 10th Parachute Regi ment om ongeveer 12.00 uur landen op de Ginkelse hei te EDE. De landing van dit regiment, dat onder leiding staat van lui tenant kolonel J. Orr, staat in het teken van de herdenking van de Slag om Arn hem. Ongetwijfeld zullen duizenden er weer getuige van willen zijn hoe die grote vliegtuigen zo’n 34 jaar geleden de men sen en het materiaal boven de Edese heide hebben gelost. Na de korte herdenking bij het Airbor ne-monument tegenover de herberg Zuid- Ginkel is de plechtigheid afgelopen. Er komt ook nog een sportieve versie van deze Kadett, die onder meer wordt uitgerust met sportstoelen, lichtmetalen velgen en spoilers vóór en achter. De foto toont de nieuwe Kadett in vierdeur- suitvoering. Opel komt met een geheel nieuwe Ka dett op de markt. Het succesvolle model uit het Duitse Rüsselsheim, dat reeds lange tijd de ranglijst van meest ver kochte wagens aanvoert, heeft niet al leen een aantrekkelijke vorm meegekre gen, maar ook meer binnenruimte en comfort. Bovendien is de wagen, uitge rust met voorwielaandrijving, dankzij een nieuwe 1,3 S motor sneller gewor den. Voor de verschillende uitvoeringen waarin de nieuwe Kadett op de markt komt, variëren de topsnelheden van 140 tot 158 km/uur. Er is een mini-tachograaf op de markt, die ook bijzonder geschikt is voor mon tage in de personenwagen. De voordelen van een tachograaf zijn onder meer, dat men nauwkeurig gemaakte overuren kan administreren, bij een ongeval de feiten precies kan reconstrueren en be tere mogelijkheden heeft om rijstijl en snelheid aan te passen aan het gewenste brandstofverbruik. der is van een zogenaamde 65-pluskaart kan er van 1 september tot 1 april bij Ouwehand dagelijks mee terecht voor een toegangsprijs van 4 per persoon, dat is de helft van de normale prijs. Deze actie wordt gevoerd in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen en de streek- vervoeronderneming „Centraal Neder land”. Daarmee inhakend op de vrije dag reizen van de Nederlandse Spoorwegen. Zeker in de maanden september en okto ber en ook in het prille voorjaar kunnen ouderen op deze manier van een aantrek kelijk en vooral voordelig uitstapje profi teren. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll praalwagens tentoongesteld. De ontwer pers in de omliggende dorpen hebben in de wintermaanden hun creativiteit de vrije loop gelaten om weer iets heel nieuws te bedenken. Vaak op het laatste moment wordt nog veel moeite gedaan om de juiste kleuren en groenten te bemachti gen. In de vroege ochtend van corso-zater- dag rijden de praalwagens naar de vei linghallen in Tiel. Om twee uur start daar de stoet met veertien wagens afgewisseld met vele muziekkorpsen, de oogstfee, haar hofdames en de fruitmeisjes. Bij gunstig weer verwacht men 80.000 bezoe kers, van wie vele per trein naar Tiel komen. Op een groot aantal stations in Nederland zijn dan ook gecombineerde biljetten te koop, die tegen een geredu ceerde prijs toegang geven tot het par cours. De zuid-Ooster busonderneming heeft voor het corso een speciale halte ingelast aan de Molenstraat. Na afloop kan men de praalwagens van 17.30 tot 22 uur van heel dichtbij bekijken in de Vei linghallen van Tiel. Ook op zondag be staat daarvoor de gelegenheid. Tribune plaatsen kosten 9,-, staanplaatsen 4,-, kinderen krijgen korting. iiiiiiitiiiMiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiniiiiiiii FOORTSE september, punt de plaats. Een hostorische optocht op zaterdag 8 september om 13.30 uur is een van de vele evenementen waarmee tot en met 22 sep tember het 1200-jarige bestaan van LEI DERDORP wordt gevierd. De flora-veilinghallen in RIJNSBLRG vormen zaterdag 8 september van 20.30 uur af het toneel van een mars-, show- en majorettenconcours. De dertig deelne mende korpsen defileren ’s middags om 5 uur voor het gemeentehuis. Hoogtepunt van de viering van het 600- jarige bestaan van het stadsrecht van S’HEERENBERG (aan de autoweg Am- hem-grens) zijn een grote historische op tocht en een massale openluchtmaaltijd voor ingezetenen en bezoekers op zater dag 8 september. Op de laatste dag van de AMERS- „keistadfeesten”, zaterdag 8 vindt om 14 uur als hoogte- traditionele keitrekoptocht NDINA- r. Prijs 5Ó. Elke lag v.d. »r tijdig. b thuis koude Nieuw voor deze Kadett is de 1,3 S motor, die 55 kW (75 pk) bij 5800 t.p.m. levert. Evenals de 1,3 N krachtbron, be zit deze motor een aluminium dwars- stroom cilinderkop, bovenliggende nok- kenas en vijfmaal gelagerde krukas. Er is een hydraulische begrenzer van de klepspeling aanwezig, zodat nastellen van, de kleppen overbodig wordt. Traditiegetrouw wordt het skiseizoen bij „II Primo” in het Noordhollandse BE RGEN geopend met ski-en langlaufde monstraties. Dat gaat zaterdag 8 en zon dag 9 september al gebeuren van 14.00 uur af op de kunststofbanen van het voormali ge Openluchttheater aan de Duinweg 1. De alpine-ski-demonstraties worden verzorgd door de skischool Windischgar- sten (Oostenrijk) en door leden van „II iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim «S' <8*

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11