Journalistieke OP VERZOEK VAN KAMERLID VNO-VOORZITER VAN VEEN: I Meer geslaagden voor rij-examens Boekje over OR is bestseller Vergunning bouw Spaanse reactor opgeschort NCOV tegen loonmaatregel moeilijk of niet beheerst worden, om dat bedrijven hun personeel eerder met pensioen kunnen laten gaan of meer vakantiedagen kunnen geven. Een nadeel van een loonmaatregel is prijs voor P. van ’t Veer Geen verbod op verscheping kernafval Europa Prijsverhoging aluminium- I verpakkingen VERWIJTEN AAN ADRES OVERHEID i Rechter in VS: 1 ft t Onderwijs 23 ECONOMIE VRIJDAG 7 SEPTEMBER 19 7 9 (door Pieter Graf) „Voor de drie doelstellingen het creëren van werkgelegenheid, de bestrijding van de werkloos heid en het handhaven van een redelijk niveau van sociale voorzieningen moeten maatregelen wor den ontworpen die niet met elkaar in strijd zijn. Het grote struikelblok op weg naar een evenwich tig beleid is momenteel echter de verziekte arbeids markt. Dat kan ik niet duidelijk genoeg zeggen”. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) zal laten onderzoeken of elektriciteitsbedrijven, die dure olie gekocht hebben, de extra kosten hiervan doorbe rekenen naar de consument. De bewindsman verklaarde dit gisteren in antwoord op een mondelinge vraag van het PvdA-Kamerlid Woltgens. BS e Minister onderzoekt prijs elektriciteit l ruimte 1 1 ndsen 9,12 267,00 Drs. Thijssen, de nieuwe voorzitter van de NDP. in de boom 1 In het aanpassingsproces naar de post industriële Sr-.TT Dagbladuitgevers: meer voor persvrijheid teerd «0,00 323.00 5,53 Volgens het NCOV kunnen de loon kosten ondanks een loonmaatregel welke instanties in de afgelopen tijden van dure olie daar gekocht hebben. De minister had de indruk dat eventuele prijsstijgingen eerder voorgesteld werden door sommige grote gemeenten, die op deze wijze hun tekorten willen verminde ren. In dit verband noemde Van Aarden- ne de gemeente Rotterdam. De oppositie ondervroeg de bewinds man over diens prijsbeleid voor aardolie- produkten. Vooral voor de laatste prijs verhoging van 4 augustus was volgens de PvdA geen reden aanwezig geweest, om dat de prijzen op de Rotterdamse markt in deze periode gedaald waren. De socialist Van der Hek verdacht de bewindsman ervan de prijsverhoging te hebben toege staan om daarmee tot energiebesparing te komen. Van Aardenne weigerde in te gaan op het verzoek van Van der Hek om in het vervolg dit argument niet meer te gebrui ken. Volgens de minister staat het prijsbe leid niet op zichzelf, maar wordt hierbij ook gekeken naar de eventuele maat schappelijke gevolgen, zoals energiebes paring. „Een schoksgewijze verhoging van de prijs zal eerder tot nadenken bren gen dan kleine stapsgewijze verhogin gen”, aldus de minister. Van Aardenne legde verder uit dat de verder dat na afloop ervan vaak een inhaaleffect ontstaat. Daarbij komt nog dat loonmaatre gelen vaak gepaard gaanmet een prijsstop en met maatregelen die te gemoet komen aan verlangens van de vakbeweging op het terrein van de medezeggenschap, aldus het blad. Het NCOV wil op centraal niveau en door een goed gecoördineerd CAO- overleg loonmatiging bereiken. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM Met de persvrij heid zitten wij in Nederland naar verhouding gunstig, er bestaat in ons land geen overheidscontrole op de functie-uitoefening van kranten en andere media. Maar het beeld gaat er toch anders uitzien, wanneer wij kij ken naar de speelruimte die dagblad uitgevers krijgen om de persvrijheid te gebruiken, omdat die bepaald wordt door zowel organisatorische als economische elementen. De NDP heeft vooral zorgen vanwege het geringe begrip, dat tot nu toe bij diverse huidige bewindslieden lijkt te be staan voor de achtergrond van de belas- ling, omdat het volgens Christern niet te verdedigen is dat onmisbare informatie voorziening en één deel van het land duur der zou moéten worden dan in een ander deel. Ook in deze zin behoort informatie volgens hem niet te worden belast. Een investeringsheffing voor dagbladbedrij ven sluit niet aan bij de geest - en mis schien zelfs bij de letter -- van de artikelen uit grondwet en Verdrag van Rome op het punt van de persvrijheid, aldus Christern. „Wij willen meer speelruimte. Niet om materiële redenen op korte termijn, maar omdat wij menen dat de pers haar functie ten aanzien van een optimale informatie voorziening alleen maar kan uitoefenen, wanneer zij dat in de grootst mogelijke vrijheid kan doen”, merkte Christern op. De NDP is er nog altijd niet over te spreken dat zij niet vertegenwoordigd is in de stuurgroep, die het Viewdata-experi ment van de PTT begeleidt. Ook volgt de NDP met zorg wat de NOS met Teletekst onderneemt, omdat daarmee de dagbla den concurrentie kan worden aangedaan. Met het uitspreken van zijn jaarrede nam Christern afscheid als voorzitter van de NDP in verband met zijn benoeming tot voorzitter van de hoofddirectie van de— Perscombinatie. Zijn opvolger is de 55-_ jarige drs. A. A. J. W. Thijssen uit Nijme gen, die al eerder vijf jaar bestuurslid van de NDP was. Thijssen is nu voorzitter van de directie van NV Audet in Nijmegen. De NDP-voorzitter bracht ook nog ter sprake het verschoningsrecht voor jour nalisten, dat de afgelopen tijd in de be langstelling heeft gestaan. Naar zijn oor deel mag een journalist zijn bron niet noemen als die bron om geheimhouding heeft gevraagd. Evenmin mag de journa listic) daartoe door welke instantie ook gedwongen worden. RIJSWIJK (ANP). Het Neder lands Christelijk Ondernemers Ver bond (NCOV) vindt dat de lonen moe ten worden gematigd, maar niet via een loonmaatregel. Dat zou zwarte beloning in de hand werken, aldus het NCOV in het septembernummer van zijn blad De Ondernemer. ting op informatie. „Gezamenlijk zullen wij onze bewindslieden moeten leren in te zien, dat het bij informatie toch gaat om iets wezenlijk anders dan bij de toeleve ring van andere zaken, die dan meestal in de discussie opduiken, zoals brood, ener gie en water”, zo voegde hij er aan toe. Christern keerde zich verder tegen de uit „onvermoede hoeken” gelanceerde ge dachte de regionale omroep te financieren door STER-reclame via deze omroepen, omdat dat volgens hem grote schade toe brengt aan de kranten. De NDP-voorzitter uitte ook bedenkin gen tegen de selectieve investeringsrege- MADRID (UPI). De Spaanse minister van Industrie, Bustelo, heeft de vergun ning voor de bouw van een kerncentrale in het gebied Extremadura in het westen van Spanje opgeschort, zo is gisteren in Madrid meegedeeld. Het plan voor de bouw van een kerncen trale met een vermogen van 975 megawatt in Valdecaballeros in de provincie Bada- joz heeft hevige protesten van de bevol king in het gebied uitgelokt. De burge meesters van meer dan honderd gemeen ten hielden een week de hal van het ge meentehuis van Vilanueva de la Serena bezet om gedaan te krijgen dat aan hun bezwaren tegen het plan gehoor wordt gegeven. 144,00 62,10 9,50 90.50 15,70 47,80 143,30 33,10 63,80 47,50 84,00 35,10 57,00 107,50 112,80 87.00 42,00 101,50 67.70 lim, n. Hjhe n ■en. dit euvel tan. I Voorzitter mr. Chris van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) wil beslist niet de vakbeweging de schuld geven van de „verziekte arbeids markt”. Volgens hem hebben we het met z’n allen aan ons zelf te wijten. „Wij hebben in Nederland een wettelijk systeem in ons sociaal-maatschappelijk patroon geïncor poreerd dat een behoorlijke stimulans is geworden voor de thans verziekte arbeidsmarkt. De uiteindelijke verant woordelijkheid daarvoor ligt bij diverse achtereenvol gende kabinetten. De overheid zal het voortouw moeten nemen bij het aandragen van oplossingen. Het is zaak dat ze dat snel doet, want anders is eigenlijk iedere evenwich tige aanpak uitgesloten”. De arbeidsmarkt zit verstopt en Van Veen vindt dat we gezamenlijk moeten zoeken naar een pakket van maatre gelen om de arbeidsmarkt weer stromend te krijgen. Essentieel is daarbij voor hem dat we donders goed uitkijken welke instrumenten we kiezen en dat bij iedere keuze een behoorlijke afweging plaatsvindt, waarbij zo veel mogelijk rekening wordt gehouden met andere maatschappelijke verlangens. Eisen van de vakbeweging voor een 35-urige werkweek en invoering van 5-ploegen- diensten vindt de VNO-voorzitter gevaarlijke instrumen ten, waarmee het wezenlijke probleem niet wordt aange pakt. „Kijk, wij zitten in een enorm aanpassingsproces. Oude industrieën sterven af en nieuwe komen op. Dat is een heel natuurlijk proces. Ik voorzie een enorme verschui ving van de industriële sector naar de commerciële dienstensector en hoewel voorspellingen moeilijk zijn, geloof ik dat in de dienstensector enorm veel arbeids plaatsen zullen ontstaan. In de micro-elektronica en de informatica zit namelijk een gigantische groei. Daar moeten we op inspelen. De overheid heeft daarbij een sturende taak. Zij moet het bedrijfsleven lucht geven. Iedere verdere lastenverzwaring is funest. In Nederland zitten we in de situatie, waarin we in alle nuchterheid kunnen constateren: de overheid zit te hoog in de boom en zij moet terug". Van Aardenne wees er op geen bewijs voor dit optreden van de elektriciteitsbe drijven te hebben. Hij noemde de werking van de vrije oliemarkt in Rotterdam on doorzichtig, waardoor het onduidelijk is (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Prijs voor de Dagbladjournalistiek is dit jaar pos tuum toegekend aan de onlangs overleden Parool-redacteur Paul van ’tVeer. De jury heeft hem onder scheiden voor een reeks artikelen die hij vorig jaar schreef. Van ’t Veer wordt door de jury ge prezen om zijn kennis, ervaring en scherpzinnigheid. Deze kwaliteiten hebben zijn artikelen tot een voor beeld voor de huidige en toekomstige journalistiek gemaakt, aldus de jury. De prijs wordt jaarlijks toegekend door de Vereniging De Nederlandse Dagbladpers. prijsstijging van augustus nog een gevolg was van de OPEC-prijsverhogingen in het voorjaar. Inmiddels zijn deze verhogingen volledig in de prijs van de aardoliepro- dukten verwerkt. Dit is zo snel gebeurd, omdat het ministerie onder meer in au gustus een grotere stijging dan de maxi male 2 cent per liter benzine toestond, aldus Van Aardenne. Volgens de minister heeft het aanbod aan ruwe olie zich in de afgelopen maan den wat gunstiger ontwikkeld dan het zich in het voorjaar liet aanzien. Vandaar dat de prijzen op de Rotterdamse markt na de stijgingen van juni eerst wat gedaald zijn. Sindsdien zijn ze min of meer constant gebleven, „zij het op een blijvend hoog niveau”, aldus Van Aardenne. De bewindsman ontkende dat de prijs stijgingen gediend hadden om de winsten van de oliemaatschappijen te vergroten. „Elke stijging sinds december 1978, op één uitzondering na, is uitsluitend veroor zaakt door het doorberekenen van de ge stegen prijzen”, aldus Van Aardenne. Die ene uitzondering had betrekking op een stijging van de prijs voor gasolie in febru ari, die plaats vond om te verhinderen dat te veel van deze stof naar Duitsland zou „weglekken”. De verhoging is inmiddels ingelopen. ü- De voorzitter van de jury voor de Prijs voor de Dagblad/ournalistiek 1979. de 'commissaris der koningin in Noord-Brabant van der Harten overhandigt de prijs aan Laura van 't Veer WASHINGTON (Reuter). Op het ver laden van nucleair afyal uit onder andere Nederlandse kerncentrales via de haven van Portsmouth in de Amerikaanse staat Virginia komt voorlopig geen verbod. Dit heeft een federale rechter in Washington besloten. Een groepering die zich Virginia Sun shine Alliance noemt, had voor de rechter betoogd dat het vervoer onaanvaardbaar is wegens de eraan verbonden gevaren in geval van een ongeluk óf bij sabotage. F Het nucleaire afval is ook afkomstig van kerncentrales in België, Frankrijk, West- Duitsland, Groot-Brittannië en Zweden. Het is bestemd voor opwerking in Savan nah (Georgia) krachtens een akkoord tus sen de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Eura tom) dat voor 25 jaar is gesloten. De groep liet weten in beroep te gaan bij het Amerikaanse Hof van Appèl. 52,10 44,50 29,50 136,00 106,50 64,70 40.00 140,50 41,50 57,00 52,3 68,30 52,00 133,00 49,00 54,20 148,00 58,O0i 47.50 3,70 54.50 73,50 80,00 56,30 154,00 48,50 54,50 123,00 45.30 85,00 69,00 97.40 50,00 31,80 96.50 130.00 51,00 58,80 186,20 35,40 85,00 44,20 46,00 I 40.30 54,10 290,00 700,00 168,00 167,00 325,00 180,00 Overheid zit te hoog maatschappij moet de overheid volgens Van Veen het geboorteproces van nieuwe activiteiten bevorderen en het zoeken naar die activiteiten stimuleren. Zij moet zeker niet via steunverlening doen aan stervensbegelei ding en van ten dode opgeschreven bedrijven het leven kunstmatig rekken. Afbouw op een verstandige manier is veel beter, vindt hij. „Dat wil niet zeggen dat ik de sociale aspecten daarbij wil verwaarlozen, zeker niet! Mensen die door aanpassingsmoeilijkheden in de kou komen te staan, moeten kunnen terugvallen op behoorlijke voor zieningen”. „Je moet in de eerste plaats nieuwe werkgelegenheid creëren door nieuwe processen op gang te brengen en de moeilijkheden die daarbij optreden wegmasseren. Daar naast moet je de werklozen remobiliseren (heractiveren, red.). Behalve subsidies voor nieuwe activiteiten heb je opleidingen nodig en hulp. Hulp voor het overbruggen van afstanden, ook psychologische”. In steunverlening aan ten dode opgeschreven bedrijven ziet de VNO-voor zitter niets. „Dat is niet de taak van de overheid”. Over de steun aan bijvoorbeeld Volvo Car is hij wél te spreken. „Dat vind ik een gelukkige zaak. Bij Volvo Car maken ze immers een goed produkt”. Van Veen kan niet voorzien hoe de zaak zich ontwik kelt. Dat hangt van een paar factoren af: de kwaliteit van het produkt, de levertijd en de prijs. Met nadruk zegt hij: „Wat dat laatste betreft moeten we er alles aan doen om de kostenspiraal naar beneden te drukken. De loonon derhandelingen voor het komende jaar zijn in dit opzicht heel belangrijk. Als het volgend jaar een uitschieter naar boven wordt, zou dat wel eens rampzalig voor de activi teiten bij Volvo kunnen zijn”. Door het geven van subsi die aan Volvo Car heeft de overheid werkgelegenheid gecreëerd. Inzet van die subsidie is volgens Van Veen het behoud van een zelfstandige activiteit in Nederland. Hij heeft er alle vertrouwen in dat dat ook gebeurt. Geen angst dus voor overheveling van hoogwaardige arbeidsplaatsen naar Zweden. Waar zouden wij trou wens de nodige mensen vandaan moeten halen, als de bedrijfsleiding daar geen kans toe zou zien? De VNO- voorzitter: „Als je kijkt naar de arbeidsmarkt, hoef je beslist niet de vlag uit te steken over de hoeveelheid kwaliteit die wij beschikbaar hebben. En hebben wij nou bij uitstek vakmensen op het gebied van de auto-indu- strie?” Van Veen gelooft van niet. Hij vindt het ook niet zo belangrijk of „een bepaalde meneer nou hier of in Zweden zit”. Hem gaat het om „de totaliteit van de activiteit”. Andermaal zegt hij: „Zijn wij in staat om tegen een aanvaarbaar kostenniveau een kwalitatief goed produkt te maken? Dat is het punt waar het om gaat!” De suggestie van de vakbeweging dat de staat maar een Christern herinnerde eraan dat het par lement eind vorig jaar het aanvankelijk tot 1 januari van dit jaar geldende BTW- nultarief met én jaar verlengde. Dat bete kent dat dit onderwerp dus weer aan de orde moet komen en de invoering van het BTW-vierprocentstarief weer om de hoek komt kijken. Het gaat naar de mening van Christern niet in de eerste plaats om die vier procent - ook al komt die ten laste van het gezinsbudget en ook al moet rekening worden gehouden met een concurrentie positie ten opzichte van de omroep, waar voor kijk- en luistergelden uit politieke overwegingen laag worden gehouden. Het gaat volgens hem om het zeer principiële bezwaar tegen belasting op actuele nieuwsvoorziening en -becommentarië ring. Pi '■p RIJSWIJK (ANP). Steeds meer men sen slagen voor een rij-examen. Van alle kandidaten voor een rijbewijs voor de personenauto slaagde vorig jaar 37,2 per cent. In 1977 was dit 33,9 percent. Voor alle soorten rijbewijzen slaagde 35,8 per cent, tegen 32,8 in 1977. Dit blijkt uit het jaarverslag van het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBS) in Rijswijk. Hoewel het aantal geslaagden voor het theoretisch gedeelte vorig jaar opnieuw groeide, hield het geen gelijke tred met het sterk gestegen aantal geslaagden voor het praktisch gedeelte. Hierdoor werden ruim 6700 aanvragen voor een herexamen theo rie méér ingediend dan in 1977. De belang stelling voor het rijbewijs blijft groeien. Vorig jaar dienden 853.153 mensen een aanvraag in: ruim 9000 meer dan in 1977. Net als voorgaande jaren slaagden vo- ■■■I Tig jaar meer mannen dan vrouwen. Van de ruim 443.000 vrouwelijke kandidaten - slaagde 30,6 percent. Bij de 407.288 man nen was dat 41,4 percent. Iets meer dan de helft van de aanvragers (52 percent) is vrouw. DEN HAAG. Het Voorbeeldreg- lement Ondernemingsraad, dat de Sociaal Economische Raad (SER) half juli heeft uitgegeven, blijkt een bestseller. Tot nu toe zijn al drie drukken van in totaal 45.000 exem plaren uitverkocht. Een vierde druk van nog eens 10.000 exemplaren is in voorbereiding. Dagelijks krijgt de SER zo’n 90 bestellingen. De meeste bestellingen zijn afkom stig vanuit het bedrijfsleven en de non-profitsector waar men een on dernemingsraad heeft of gaat krij gen. Bovendien blijkt er vanuit de onderwijskundige invalshoek veel belangstelling voor te bestaan. DEN HAAG (ANP). De producenten J van aluminium verpakkingsmaterialen zien zich genoodzaakt op korte termijn t een prijsverhoging door te voeren in de J. orde van grootte van 5 a 7 procent zo heeft J, de Vereniging Aluminiumverwerkers Al- paflex bekendgemakt. Sinds januari zijn de aluminium blok fc prijzen met rond 30 procent gestegen. »- Aluminiumfolie dat veelal voor verpak- kings- en isolatiedoeleinden wordt ge- bruikt is dit jaar met ongeveer 20 procent in prijs gestegen. Prijsverhogingen voor •T’ de verpakkingsmaterialen vervaardigd uit aluminiumfolie en aluminiumband zijn dan ook volgens Alpaflex onvermij delijk zeker gezien de eveneens sterke prijsverhogingen voor kunststoffen (50 procent hoger) cacheerpapier (20 procent hoger en andere materialen die in combi natie met aluminiumfolie worden ver- - werkt meerderheidsbelang in Volvo Car moet nemen, teneinde de overheveling van hoogwaardig werk naar Zweden te voorkomen, is zijns inziens te simplistisch. Dat zou ook geen garantie geven voor het behoud van werkgelegen heid. En wat dan nog. De rol van de aandeelhouder is een erg beperkte. „Ik zou het bovendien een volstrekt foute ontwikkeling vinden, als de overheid door zo’n meerder heidspositie op een kunstmatige manier op de stoel van het management gaat zitten. Dan zijn we aan de volsla gen verkeerde kant bezig”. Om de arbeidsmarkt weer beter te laten functioneren moet ook in het onderwijs een aantal zaken worden aangepakt. Van Veen wil dat er heel nadrukkelijk sterker dan voorheen twee elementen in het beroep- sonderwijs worden gebracht. „Ten eerste moet de be- roepsopleiding zich richten op algemeen vakmanschap. Dus niet alleen maar timmerman, metselaar of loodgie ter, maar iemand die binnen een bepaalde discipline meerdere taken in zijn leven zou kunnen vervullen. Wij moeten komen tot multifunctionele opleidingen”. De kreet: ze kunnen nog geen hamer vasthouden, spruit volgens hem voort uit het feit dat in de beroepsop leiding het aantal uren echte vakopleiding sterk is afge nomen. Het zwaartepunt moet daarom weer komen te liggen op de vakopleiding. In een verlenging van de duur van het onderwijs ziet Van Veen niets. „Verlenging van de onderwijsduur is een kostbare zaak. Dat moet je dus weer afwegen tegen andere wensen die in de maatschap pij leven. Talloze leerlingen zullen overigens helemaal geen zin in een verlengde opleiding hebben”. Als minister van Onderwijs (van 1971 tot 1974 in het kabinet Biesheuvel, red.) heeft Van Veen destijds gepro- beerd de produktiviteit van het onderwijs op te voeren. - „Ik houd staande dat het mogelijk moet zijn met een uur minder les hetzelfde te doen of met hetzelfde aantal uren meer. Overal is sprake van opvoering van de produktivi teit. Waarom niet in het onderwijs? Als je kijkt naar moderne onderwijsmethodieken, geloof ik dat er best efficiënter kan worden gewerkt. Tja, dit standpunt heeft, toen ik minister was, niet bijgedragen tot mijn populari teit”. „Ten tweede moet bij de vakopleidingen in hoge mate aandacht worden besteed aan de stormachtige ontwikke lingen op het gebied van de micro-elektronica en de informatieverwerking. Daar moeten aparte beroepsop- - leidingen voor komen. Hulp van de overheid is nodig. - maar haar taak gaat verder. Zij zal in deze een duidelijk - leidende rol moeten spelen. Het technisch onderwijs is nu eenmaal de toeleverancier voor de beroepen die in deze branche zullen ontstaan”. Deze mening uitte voorzitter H. A. Christern van dé Vereniging de Neder landse Dagbladpers gistermiddag in zijn jaarrede voor de buitengewone ledenver gadering van deze organisatie van dagbladuitgevers in Amsterdam.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23