EX-TWEEDE KAMERLID JAKOB TIEDE VELLENGA: Nederland rustig „onweerland i fe GEEN TORNADO’S WEL VEEL BLIKSEM r Hf lip F ■3 25 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 19 7 9 1 (Van onze redactie binnenland) „Het werk als Kamerlid vraagt dermate de volle man, dat je het met het grootst mogelijke plezier en vol overgave moet kunnen doen. Nou, dat was in mijn geval niet meer mogelijk, ik had er niet zoveel lol meer in. En dan ben ik als Fries, of gewoon als Jakob Vellenga, het type van alles of niks”. De 58-jarige Jakob Tiede Vellenga overrompelde begin augustus de gewestelijke secretaris van de Partij van de Arbeid met een brief, waarin hij deze zonder veel omhaal van woorden op de hoogte stelde van zijn voornemen om in het nieuwe parlementaire jaar niet meer in de Tweede Kamer terug te keren. ï<- Jakob Tiede Vellenga Geen kwestie van niet tegen je verlies kunnen eind hoog Het werd onbegrijpelijk genoemd dat iemand die zo lang in de politiek zit en uit tientallen voorbeelden kan weten dat bestuurlijke posities al lerminst zeker zijn (er hoeft maar dit te gebeuren of je ligt eruit), zo’n conclusie zou trekken. Vellenga: „Iedereen die mij kent, weet dat ik zoveel verkiezingen en beslissingen heb meegemaakt, dat ik mij daar heel goed van bewust ben. Dat neem je, als je in zo’n partij en in zo’n functie zit”. Vellenga ontdekte vorig jaar no vember voor het eerst dat er zich bij hem verschijnselen van moeheid voordeden, van een zekere mate van verzadiging: „Een Kamerlid uit Friesland heeft meer dan honderd percent energie nodig om zijn werk echt goed te kunnen doen. Hij is een halve week van huis in Den Haag en de rest van de week is hij druk bezet, in het bijzonder in Friesland, het Noorden, maar als landelijk werkend Kamerlid eigenlijk in het hele land. Ik merkte de laatste tijd dat ik daarvoor de accu vaker moest opladen dan vroeger”. Sommigen hebben volgens Vel lenga die motieven niet goed weer gegeven of aangevoeld: „Er is in derdaad een relatie met het Kamer- voorzitterschap dat ik geambieerd zou hebben, maar anders dan som migen zich voorstellen. Sommigen zien het rechtstreeks: hij kan niet tegen zijn verlies en nu stapt hij op. Maar zo simpel ligt het. niet”. „Het is allemaal puur menselijk of misschien ook wel kleinmense lijk. Bovendien had ik verwacht dat het gewestelijk bestuur mijn brief en de daarin genoemde motieven wel in de pers zou brengen, als zij met de opvolger rond waren. Maar dat is achteraf dus allemaal wat spijtig verlopen”. Een tropische cycloon is in feite hetzelfde als een wervelwind of een tornado, maar dan op een veel gro tere schaal. In al deze gevallen is er sprake van een draaiende luchtbe weging rond een lage-luchtdrukge- bied. De tropische cyclonen zijn veel groter dan de tornado’s, daar om duren die cyclonen ook veel langer. Tropische cyclonen ontstaan bo ven het zeer warme water in de tropische gebieden. De verwarmde lucht stijgt op boven het water. Om dat er lucht wegstroomt ontstaat er een gebied met een luchttekort: een gebied met een lage luchtdruk. We niet meer het werk dat je alle dagen gedaan hebt, maar je blijft in het parlement functioneren. Het geeft je misschien nieuwe impulsen en langzamerhand ga je je daarop in stellen en verdring je de gedachte om te stoppen”. Als men de bevolking in een be dreigd gebied wil evacueren, moet men wel over communicatiemoge lijkheden in het bedreigde gebied beschikken. Dat laatste was niet het geval bij een van de grootste ram pen in de historie die een cycloon op De fractie besloot echter met een kleine meerderheid niet Jakob Vel lenga, maar Dick Dolman kandi daat te stellen. Een correct en rede lijk besluit volgens hem: „Een hele boel mensen uit andere fracties zei den: je moet wel kandidaat blijven, want we willen je graag hebben, maar ik heb meteen gezegd dat je dat natuurlijk niet kunt maken bij ambtswoning voor de Kamervoor zitter zou zijn vrouw in de gelegen heid stellen ook zo nu en dan over te komen naar Den Haag. „Desondanks waren er nog heel wat Kamerleden die op mij wilden stemmen, maar dat heb ik hen ern stig ontraden. Een nieuwe voorzit ter van je eigen partij moet er toch zo duidelijk mogelijk uit komen. Het is achteraf dan ook jammer dat hij toch nog onder de honderd stem men is gebleven”. De verkiezing van Dolman bete kende voor Vellenga weer een psy- de Partij van de Arbeid. Als de fractie officieel een kandidaat stelt, dan moet je je daarbij neerleggen”. chologische klap: „Dat gevoel van onbehagen kwam toen in verhevig de mate terug, maar het leek mij verstandig om de beslissing om er mee te kappen, waar ik vorig jaar al mee rondliep, te nemen zolang ik nog in de sfeer van het Binnenhof zat. Ik heb daarom het reces afge wacht en intussen hier en daar ad vies ingewonnen bij enkele vertrou welingen. Joop den Uyl heb ik in die tijd ook gezegd dat hij er ernstig rekening mee moest houden dat ik zou opstappen”. jaar. Er worden thans pogingen ge daan de cycloon wat te temmen, bijvoorbeeld door het inzaaien van de wolken met zilverjodide. Deze methode heeft nog geen noemens- waardig succes opgeleverd. Deze daling is een gevolg van het feit dat we nu meer in steden wonen en van de uitvinding van de blikse mafleider. Tijdens een onweer is het in een huis of stad veiliger dan op het platteland. Als u in het vrije veld wordt overvallen door een on weer, zoek dan geen bescherming onder een boom. Het beste is neer gehurkt het einde van het onweer af Onweer kan ons echt overvallen, omdat onweerswolken heel snel op gebouwd kunnen worden. Er zijn twee soorten onweerswolken. De ene soort ontstaat ten gevolge van opstijgende lucht boven een warm oppervlak, de ander onstaat als bij botsing van warme en koude lucht de warme lucht door de onderschui vende koude lucht wordt opgetild. Die tweede soort, het onweer dat samenhangt met een front, komt bij ons het meeste voor. Jakob Vellenga: „Dat is zo, maar het wezenlijke verschil is, dat dit politieke werk zo nauw luistert. Je moet niet alleen je werk daar (in Den Haag) goed doen, maar je moet ook hier steeds je achterban binden en in toespraken de mensen voor lichten en inlichten over alle moge lijke vraagstukken. De laatste tijd kwam ik erg vermoeid terug uit Den Haag, soms op vrijdagmorgen met de eerste trein, dan was ik niet Zoals bekend pakte het anders uit: Griet Visscher bedankte voor het Kamerlidmaatschap, omdat zij zich te oud vond en Irma van der Wal trok zich bij nader inzien terug, omdat haar Duitse afkomst „gevoe ligheden” zou kunnen oproepen. Het werd tenslotte een man: Heine Keuning. „Klaas Dankert was inmiddels Gedeputeerde en na hem kwamen Griet Visscher en Irma van der Wal. En ik herinner mij nog levendig die gewestelijke vergadering, waarop de Rooie Vrouwen met man en macht geprobeerd hebben om dat klaar te krijgen. Ik zag dit dus als een leuke oplossing en een beetje als compensatie voor mijn eigen gevoel van: je verlaat nu de troep, kan dat eigenlijk wel?” wolk naar de andere of van de wolk naar de grond geschieden. De ontladingsbuis die wij als blik sem zien, is slechts 15 cm breed doch vele honderden meters lang. Maar toen werd het januari 1979: „Zonder dat ik daar zelf over nage dacht had, kwamen mijn fractie en ook alle andere fracties in de Kamer bij mij met de suggestie: als Vonde ling weggaat, moet jij maar Kamer voorzitter worden, daarvoor zou ik in hun ogen bepaalde kwaliteiten bezitten. Wel, eerst wuif je dat weg, maar later denk je: hé, dat is zo gek nog niet, als je op die stoel zit, doe je (Door drs. Chriet Titulaer) De tropische cycloon David die onlangs een spoor van ver nieling trok in het Caraïbisch gebied en in de Amerikaanse staat Florida vergde meer dan duizend mensenlevens. Op een kleine schaal werd nog niet zo lang geleden ook in ons land tol betaald. Een voetbalwedstrijd werd overvallen door een on weer: één dode en vier gewon den. De vraag is: kunnen we deze fatale ongelukken voor komen? te wachten. Vermijd ook het water. Tijdens een onweer is zwemmen zowel als varen in een boot relatief gevaarlijk. Passages als „Ik heb besloten de knoop door te hakken en verdwijn” en „Ik ben enige weken niet bereik baar” lieten er geen misverstand over bestaan dat het Vellenga me nens was en dat er na dertien jaar Kamerlidmaatschap niet meer op hem kon worden gerekend. Omdat Anne Vondeling enige maanden eerder al naar het Europese parle ment in Straatsburg was verhuisd, was ineens een einde gekomen aan de Friese tandem Vondeling-Vel lenga, die jarenlang in politiek Den Haag als een gegeven werd be schouwd en daar moeilijk leek weg te denken. Overigens is Nederland met 20 onweersdagen per jaar een „rustig” land. In het Middellandse-Zeege- bied moet men rekenen op 30 on weersdagen per jaar, maar er zijn ook plekjes op aarde in Afrika en Zuid-Amerika waar het bijna de helft van alle dagen onweert. Het ontstaan van onweer hangt samen met opstijgende lucht en met onder koelde druppels water en ijskristal len in die lucht. Ten gevolge van deze processen vindt er in een half uur tijd eerst een opladen en daar na een ontlading van een wolk plaats. De ontlading kan van de ene Tropische cyclonen komen, zoals de naam al zegt, alleen in tropische gebiedeh voor. In de VS worden ze „hurricanes” genoemd, in Zuidoost- Azië taifoens en in Australië Willy Willy’s. Sedert de Tweede Wereld oorlog worden tropische cyclonen in het Atlantische gebied aangeduid met meisjesnamen. Sinds een paar jaar ook met jongensnamen. Men begint elk jaar met een naam die begint met de letter A en werkt zo het alfabet af. De reeks namen wordt voor het begin van het jaar afgesproken. Vaak wordt er niet slechts één cel lucht opgeladen en ontladen maar een groot aantal. Onweer duurt hierdoor vaak langer dan een half uur, tot enkele uren toe. Omdat het hele proces van het ontstaan van onweer zich zo snel afspeelt, kun nen we echt worden overvallen door onweer. Zo komen we aan de spreekwoordelijke donderslag bij heldere hemel. Als u er mee wordt geconfronteerd, zoek dan indien mogelijk een bebouwde omgeving op. Vermijd het open veld en schuil zeker niet onder een alleenstaande boom. Jacob Vellenga heeft in zijn dertienjarige loopbaan als parlemen tariër vijf verschillende fracties meegemaakt. Hij behoorde tot de oude garde, waarvan na zijn vertrek en dat van Anne Vondeling alleen Joop den Uyl en Joop Voogd nog zijn overgebleven. De onder invloed van alle vernieuwingen sterk veranderde sfeer in de PvdA-fractie heeft geen enkele rol gespeeld bij zijn besluit om op te stappen. Die sfeer is volgens Vellenga altijd goed geweest. Zijn besluit moet uitsluitend worden toegeschreven aan wat zijn WD- collega Annelien Kappeyne van de Coppello eens „metaalmoe heid” heeft genoemd: „En die draait veel korter mee dan ik”. Jacob Vellenga, wiens enige functie op het ogenblik die van ambtenaar van de burgerlijke stand is, is als Kamerlid altijd een onafhankelijke man geweest, die zijn eigen wegen ging en geen enkele behoefte voelde zich aan te sluiten bij bepaalde „kliekjes” binnen de fractie. Hij was de laatste tijd voorzitter van de vaste Kamercommissie (en van de fractiecommissie) voor Binnenlandse Zaken en lid van de commissies van CRM en Antilliaanse Zaken. Daarvoor heeft hij jarenlang zijn paadje schoongeveegd op het terrein van sociale zaken. Hij was het die indertijd als eerste heeft gepleit voor de koppeling van de AOW aan het minimumloon; zijn motie werd verworpen. In een latere fase hebben anderen de zaak weer opgepakt. „Ook onjuist is, dat men mijn besluit te veel in verband heeft ge bracht met de toestanden in de par tij, met het royement van de „drie van Groningen” bijvoorbeeld en van christelijke zijde werd beweerd dat christen-socialisten als ik hun slinger niet meer zouden hebben in de Partij van de Arbeid. Nou, dat heeft er allemaal niets mee te ma ken. Het is gewoon een beslissing van deze ene man, die sommigen goed en anderen fout zullen vinden, maar die ik heb genomen nadat ik daar maanden heel sterk mee bezig ben geweest en in juli in verhevigde mate”. De adviezen van intimi varieer den van bijval tot: „zit de rit fot ’81 uit en doe het wat kalmer aan” en „wacht tot je zestig wordt”: „Dat had dan nog net een jaar kunnen duren, zondag word ik 59. Maar dat vond ik erg kunstmatig. Bovendien redeneerde ik zo: Kees Zijlstra volgt Vondeling op en die heeft het nodige in zijn bagage, dus die redt zich wel”. „Degene die mij zou opvolgen, zou echter aan een jaartje kamer- Momenteel worden cyclonen in tensief bestudeerd bijvoorbeeld door een vliegtuig in het centrum van een cycloon, het bizarre 50 km grote oog, een angstig stiltegebied, te laten vliegen. Er werd ook een wereldomvattend project naar het ontstaan van cyclonen uitgevoerd. Aan de zuidkust van Puerto Rico werden de golven eind vorige maand hoog opge zweept door „David' gaan spreken van een cycloon als in deze depressie tenminste wind kracht 12 (dat is 119 km per uur) wordt gemeten. In de praktijk blijkt, dat het water een tempera tuur van minstens 27 graden Celsi us moet hebben om een tropische cycloon te laten ontstaan. De cycloon heeft normaal een le vensduur van ongeveer negen da gen, maar bij uitzondering worden wel cyclonen die vier of vijf weken duren geregistreerd. Een cycloon kan 500 km groot zijn en tijdens de passage van een depressie kunnen windsnelheden tot 360 km per uur worden gemeten. Juist omdat de cycloon een verschijnsel is dat een levensduur heeft van vele dagen, kan men vaak de bevolking van bedreigde gebieden waarschuwen en evacueren. Zo’n grootscheepse evacuatie is nu in Florida op gang gekomen. In het algemeen worden cyclonen tijdig ontdekt. Vooral weersatellieten hebben ertoe bijge dragen dat men een cycloon meteen na zijn ontstaan opmerkte. zijn naam schreef. Op 12 november 1970 kwamen naar schatting 300.000 mensen in Bangladesj ten gevolge van een cycloon om het leven. De hele wereld zag enkele dagen tevoren de ramp al aanko men, maar de mensen in het be dreigde gebied konden niet gewaar schuwd worden. lidmaatschap niet zoveel hebben, als je vanaf 1981 weer zou meed raaien. Als hij in september erin zou komen, dan heeft hij tenzij Van Agt „ploft” - twee jaar om zich in te werken, dat is net genoeg. Met als bijkomend voordeel, en daarin schuilt achteraf mijn grote teleur stelling, dat het een vrouw zou worden”. Het besluit van Vellenga, zeggen sommigen, zou niet zo elegant zijn tegenover zijn kiezers, die hem voor vier jaar hun vertrouwen hebben geschonken. Bovendien: iemand van zijn leeftijd die in een fabriek aan de lopende band staat, kan ook niet zomaar de pijp aan Maarten geven. Een politieman uit Kansas maakte vorige maand deze foto van de onheilspellende trechter van een tornado, die overigens geen schade aanrichtte. Omdat weersatellieten ons in staat stellen mensen te waarschu wen en te evacueren, daalt de tol die cyclonen eisen. Van 1920 tot 1944 stierven er in de VS gemiddeld 170 personen per jaar ten gevolge van een cycloon. In de jaren '60 was dat nog slechts 50 per jaar. De schade die cyclonen aanrichten wordt jaar lijks groter. In de VS alleen rekent men op 1 miljard gulden schade per Zo’n voorzitterschap opende ook perspectieven voor zijn gezinsleven. Ging hij de laatste tijd vaak met tegenzin dinsdagmorgen in Leeu warden op de trein om liefst don derdagmiddag al weer terug te ke ren, de aanwezigheid van een „Je analyseert die zaken mis schien later pas, maar als een soort graadmeter beschouwde ik dit: ik was in 1976 en 1977 de Sinterklaas van het Binnenhof geweest, daar had ik een groot plezier in en vol gens anderen had ik daarmee ook een leuk succes, maar toen men mij daarvoor vorig jaar weer benader de, had ik daar helemaal geen zin in, ik was toen eigenlijk al een bee tje „down”. Dat was dus al een eerste aanwijzing dat ik, los van die kandidatuur voor het Kamervoor- zitterschap, gedacht zou hebben aan beëindiging van de periode”. Vellenga is, een kleine maand la ter, weer te bereiken. Net terug van zijn „onderduikadres” op Terschel ling, waar hij met zijn vrouw de rust heeft gezocht en in het begin elk contact met de buitenwereld heeft vermeden en geen krant heeft inge keken, is hij graag bereid zijn be sluit nader toe te lichten: „Ik heb dat niet eerder gedaan, want eind juli was ik zo moe en afgepeigerd; ik dacht: ik schrijf nu eerst die brieven (aan gewestelijk secretaris Joop van den Berg en aan fractie voorzitter Joop den Uyl - red.), dan ben ik daar van af”. eens naar bed geweest na een nach telijke zitting”. „En dan moet je zaterdagmorgen op een gewestelijke vergadering al weer present zijn met een goed en oppeppend verhaal. Wel, daar kon ik niet meer tegenop, dan was ik zaterdagavond volkomen aan het eind van mijn Latijn. Vroeger had ik daar geen last van, generatiege noten als Vondeling en Den Uyl hebben dat nog niet, maar ik denk dat die mentaal en fysiek beter zijn toegerust”. Vellenga kan terugkijken op een zeer werkzaam leven in de politiek. Wat gaat hij nu doen? „Ik hoop dat er over niet te lange tijd weer enkele jobs komen wat dichter bij huis. Nee, ik heb nog niets op het oog en ik heb nog geen speciale aanbiedin gen gehad. Het is ook mijn stijl niet om, zoals Jaap Boersma, weg te gaan en dan twee weken later be kend te laten maken dat je bij de OGEM zit; dan zou je inderdaad gaan denken dat het één verband houdt met het ander”. Onlangs is Heine Keunig (61) beëdigd als zijn opvolger. Er gaan geruchten dat de ontslagbrief van Jakob Vellenga niet in de Tweede Kamer is voorgelezen, omdat deze hatelijkheden zou bevatten aan het adres van de Partij van de Arbeid. Vellenga, eerst verbaasd omdat hij het voor het eerst hoort, dan na enig nadenken: „Ja, ik weet waar dat op slaat; op een PS-je onder de brief. Daarin had ik geschreven dat wan neer er enige woorden aan mijn afscheid zouden worden gewijd, ik liever niet zou hebben dat de nieu we voorzitter dat zou doen”. Dus toch een competentiestrijd tussen beiden? „Dat zit er natuurlijk wel een bee tje in, ja, hoewel Dick Dolman en ik altijd uitstekend hebben kunnen opschieten. En dat is nog het geval. Maar voor mezelf vond ik het toch wat moeilijk te verwerken, als uit gerekend hij bij mijn afscheid iets zou moeten zeggen. Achteraf zeg je: had dat PS-je maar achterwege ge laten Met cyclonen heeft ons land overigens niet veel te maken. Met bliksem wel. In Nederland sterven nu per jaar gemiddeld zes personen ten gevolge van blikseminslag. Mer kwaardig genoeg lag dat cijfer vroeger veel hoger. Van 1909 tot 1918 stierven er in ons land gemid deld 15 personen per jaar door de bliksem. Een ontladingsbuis wordt gevormd door een voorontlading gevolgd door een hoofdontladine in dezelf de buis die slechts 0,001ste seconde duurt. In de ontladingsbuis wordt de temperatuur 25.000 graden Celsi us. De lucht zet door deze hoge temperatuur uit. Het is de uitzetten de lucht die de donder veroorzaakt. De stroom die in de ontladingsbuis wordt gemeten kan oplopen van 10.000 tot 200.000 Ampère.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25