d e TH. KRUISMAN STAPT NA 33 JAAR UIT RAAD VELSEN t Wethouder ziet jacht als vorm van recreatie politienieuws Raad steunt visie college inzake ontwikkeling Velserbroekpolder Rommelmarkt voor een autobus Fm tonen eigen kweekprodukten It Pils vloeide rijkelijk in Heemskerk Heemskerker gewond bij ongeval op Warmbandwalserij Kursus Nederlands voor buitenlandse werknemers Activiteit Optimisme Leden „Wijkeroog” NOTITIE INVENTARISEERT TE VERWACHTEN PROBLEMEN /4W ->s 5 4 IJMOND VRIJDAG 7 SEPTEMBER 19 7 9 (Van een onzer verslaggevers) 1 zijn dankwoord uit te o o ar de ering VELSEN Thom Kruisman, het CPN-raadslid dat na een onafge broken zittingsperiode van 33 jaar afscheid nam van de gemeente raad, had eindelijk het laatste woord. Unaniem had de raad van Velsen de zetelvaste communist de erepenning van de gemeente Velsen toegekend met de daarbij-behorende oorkonde. Ook de Mak- kummer tegel met het gemeentewapen, het traditionele cadeau voor vertrekkende raadsleden, was overhandigd terwijl de heer Kruisman (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het college van burgemeester en wethouders heeft aan de raad een notitie voorgelegd, waarin een inventa risatie werd gemaakt van de gang van zaken ten aanzien van de ontwikkeling van de Velser broekpolder en de problemen die daarmee gepaard gaan. In de nieuwe wijk komen 20.000 mensen te wonen. van de raad een scheerapparaat aangeboden kreeg. Na afloop van de huldiging en na alle toespraken geduldig te hebben aangehoord beklom het raadslid het spreekgestoelte om j spreken. (Van een onzer verslaggevers) jJ- F. Reichenveld (Van een onzer verslaggeefsters) annië. Erepenning voor scheidend CPN-raadslid r steeds 0 0 0 5 I aan, is van tien- Brit- n vier )g niet perso- üngen nden), henen tannië n zijn een omdat e regi- nen. emme, chting tverle- gevers if ten. „Het is niets bijzonders”, begon Kruis man alle drukte te relativeren, „U zult het allen na korte of langere tijd meemaken”. Na een korte terugblik op zijn periode als raadslid probeerde het CPN-raadslid de oorzaak aan te geven waarom zijn partij doof de jaren heen zo klein was gebleven. Als twee belangrijkste oorzaken noemde hij de betrekkelijke welvaart en de angst voor veranderingen („Ik weet wat ik heb en weet niet wat ik krijg”) en de macht van de media die de communistische be ginselen niet die onbevooroordeelde aan dacht zouden schenken die zij verdienen. Hij reageerde hiermee donderdag avond in de raad op uitlatingen van wethouder mevrouw M. A. M. van Heel (WD). In een krante-artikel stelde zij van de gemeente die uw volle liefde had. U heeft zelf veel positiefs bereikt en anderen tot positieve dingen weten, te brengen, zonder u zal deze raad nooit meer dezelfde zijn,” aldus de burgemeester die vervol gens onder luid applaus van de gehele raad de heer Kruisman en zijn vrouw1- die eveneens in de hulde werd betrokken - de erepenning en de oorkonde overhandigde. i? De feestelijke receptie in de burgerzaal van het stadhuis waar in een wat minder formele sfeer afscheid genomen kon worden van het vertrekkende raadslid dat de jacht een vorm van recreatie is, evenals bijvoorbeeld het vliegen met modelvliegtuigen. In de raadsvergade ring herhaalde zij deze stelling en meen de dat in het recreatiegebied Spaarne- woude ruimte moet zijn voor het beoefe nen van de jacht als sport. De wethouder voor recreatie en toeris me was bovendien van mening dat de visie van de PvdA thans weinig zinvol is. De jachtverhuurovereenkomst is op 11 oktober 1978 afgesloten tussen de stich ting Beheer Landbouwgronden (SBL) en de jagersvereniging voor een periode van zes jaar. Het bestuur van de Stich ting Spaarnwoude is weliswaar op 8 december van het vorig jaar ingelicht over de afgesloten jachtovereenkomst, maar heeft geen zeggenschap. De Stich- verstand. „In grote lijnen deel ik de visie van het college, tijdens de bewuste ver gadering waarin in het krante-aritkel verslag wordt gedaan heb ik echter niet exact dezelfde woorden gebruikt als eer der achter de collegetafel,” aldus de wet houder. Gestolen auto terecht. De zondagnacht van de Zeestraat in Beverwijk gestolen bestelauto van een winkelier is terecht. De eigenaar kon het onbeschadigde voer tuig donderdag weghalen van een par keerterrein in Zaandam. Kruimeldiefstallen. Persoonlijke bezit tingen van twee deelnemers aan de Bever- wijkse zwemvierdaagse zijn donderdag na diefstal uit het bad „De Waterakkers” weer aan de Kingsford Smithstraat terug gevonden. De buit omvatte portemonnees met kleine geldbedragen, horloges, sleu telbossen en handdoeken. problemen die meespeelt met de aan te stellen projektorganisator is het feit dat de ontwikkeling al in gang is gezet. Ener zijds wil het college voorkomen dat daarom de organisator in een keurslijf wordt gestopt en anderzijds moet deze zich inpassen in het stadium van de ontwikkeling. Om te voorkomen dat in de toekomst een aantal zaken moet wor den teruggedraaid, wordt het huidige tempo van de ontwikkeling van de Vel- serbroek enigszins geremd. Alle partijen wezen op de noodzaak van een grondige voorbereiding en een intensieve studie. Volgens de notitie ver dient het opstellen van een verkennende schets van stedelijke functies de aan dacht. Het sociografisch onderzoek dat hierover onder meer duidelijkheid moet brengen wilde de PvdA door eigen amb tenaren laten doen. De personele uitbrei ding van het ambtenarenkorps verdient eveneens de aandacht. Verder worden zaken bestudeerd als ontsluiting, relatie met Umondgemeenten, verkeer en ver voer, alsmede de voorbereidingskosten. Vanuit zowel het college als de politie ke partijen werd er uitdrukkelijk op gewezen dat door de ontwikkeling van de Velserbroek de stedebouwkundige ontwikkeling in andere delen van de gemeente niet in de verdrukking mag komen. Uit de inventarisatie blijkt dat er in de Velserbroek tussen de vijf- en zevendui zend woningen gebouwd zullen worden. De verschillende partijen wezen er dan ook op dat de ontwikkeling meer in moet houden dan alleen maar het bouwen van huizen. Voor de bouw van de wijk wordt nog advies ingewonnen bij onder meer de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, alsmede andere externe des kundigen zoals diverse ministeries. In middels heeft het college ook een bezoek gebracht aan Alkmaar en Zwolle, omdat daar stedebouwkundige projekten in ontwikkeling zijn, die vergelijkbaar zijn met de Velserbroekpolder. jn en n- ij- an m 3P g- in eft ie- T. de m, De en “P- ag TITV an de uit s van onen, erleg. „Dat e bon- zoals (7000 mma- igsge- j een 5 pro- appij, lereid (onus- HEEMSKERK. Op de topdag van de volksfeesten met de draverij is het ’s avonds en ’s nachts wel onrustig geweest in de kom van Heemskerk, maar ernstige incidenten of ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Op het Burgemeester Nielen- plein vloog een bromfiets in brand, een Heemskerker „waggelde” door een spie gelruit van aanzienlijke afmetingen. Men ging flink aan het togen met afzethekken en andere materiaal, maar verder hadden de honderden kratjes en liters bier alleen maar tot gevolg dat zich opzienbarend veel dronken feestgangers door de straten bewogen. Op bepaalde tijden was er geen taxi meer te krijgen. ting is namelijk geen partij. De partijen worden gevormd door de S.B.L., als grondeigenaar en de jachtvereniging. Pas wanneer de overeenkomst is afgelo pen kan volgens mevrouw Van Heel een inhoudelijke discussie gevoerd worden over het fenomeen jacht als vorm van recreatie. Zij toonde zich verbaasd dat pas nu reacties komen omdat volgens haar deze kwestie al diverse malen in openbare vergaderingen is behandeld. Namens de PvdA sprak fractievoorzit ter A. Schiltmeijer de heer Kruisman toe. Schiltmeijer was vooral onder de indruk van het aantal jaren dat de CPN’er in de raad had doorgebracht. „Ieder mens zou een deel van zijn tijd voor de gemeen schap moeten inzetten”, aldus Schiltmeij er, „maar van wie zou je ooit een dergelijk lange tijd mogen verwachten? Dan kom je toch al gauw op het terrein van zendelin gen en missionarissen. Ook Thom Kruis man heeft op zijn geheel eigen wijze aan zending gedaan en gezien de tijd die hij daaraan gegeven heeft mag van bezieling gesproken worden. Het is jammer dat hij weggaat, want wij verliezen een fijn raadslid; mensen als hij zijn het zout in de pap van onze samenleving. Toch moeten we aan de andere kant zo reëel zijn om te bekennen dat het een keer tijd werd want anders wordt er een hele generatie overgeslagen en dat willen wij je opvolg ster Adèle Meijer toch niet aandoen.” De avond werd tenslotte besloten met een feestelijke receptie in de burgerzaal van het stadhuis waar de raadsleden en de vele belangstellenden op de publieke tri bune de heer en mevrouw Kruisman ten afscheid nog even de hand konden druk ken in een wat minder officiële sfeer. VELSEN-NOORD. Directeur W. Bes kers van de afdeling groenvoorzieningen bij openbare werken van Velsen zal zater dag de inzendingen keuren op de jaarlijk se tentoonstelling van bloemen, groenten en fruit op het volkstuincomplex „Wijke- roog”. Het evenement wordt zaterdag en zondag gehouden in ,,’t Praathuis”, de clubkantine van volkstuindersvereniging Wijkeroog. De openingstijden zijn: zater dag 14.30-17.30 uur, zondag 11.00-17.00 uur. De toegang is gratis. Leden van de organiserende vereniging kunnen hun in zendingen, uitsluitend zelf gekweekte pro- dukten, zaterdag tussen negen en twaalf uur afleveren bij het clubhuis. IJMUIDEN. Een 20-jarige inwoner van Heemskerk moest donderdag met beenletsel in het Beverwijkse Rode Kruis Ziekenhuis worden opgenomen na een ongeval op de produktie-afdeling Warm bandwalserij 1 bij Hoogovens. Bij verwij dering van zogenoemde schrotkantrollen uit een schrotput raakte een rol los van een kraan en trof de man tegen het rech terbeen. De Heemskerker, die als maga zijnman op Warmbandwalserij 1 werk zaam is, kreeg een kniefractuur en boven dien kneuzingen aan het (rechter)onder- been. Burgemeester P. J. Molendijk had in zijn toespraak veel lovende woorden voor de activiteit van de heer Kruisman. „U bent in uw werkwijze direct en doelgericht en kan zonder omhaal van woorden tot de kern van de zaak doordringen. U laat zich leiden door een konsekwent beleden maatschappelijk ideaal waarin centraal staan de overtuiging en het geloof dat onvermijdelijk is dat de mensen tot het inzicht zullen komen dat alleen een socia- listisch systeem aanvaardbaar is”, aldus de burgemeester. Tenslotte maakte de heer Molendijk de balans op van 33 jaar raadslidmaatschap. „U heeft met wisselend succes en onder moeilijke omstandigheden al die jaren invloed uitgeoefend op de ontwikkeling IJMUIDEN. Op korte termijn start onder leiding van zuster L. C. van Hilst een groep vrijwilligers weer met kursus- sen Nedelands voor buitenlandse werk nemers. De groep is ruim tweeëneenhalf jaar bezig met deze vorm van onderwijs, waar bij de vrijwilligers de mensen thuis onder wijzen. Vrouwen worden bezocht door vrijwilligsters, terwijl mannen door vrij willigers worden begeleid. Deze opzet leidt tot een bijna doorlo pend tekort aan docenten. Belangstellen den kunnen informatie krijgen bij zuster L. C. van Hilst, telefoon 02550-11468. s5- De heer en mevrouw Kruisman bekijken de erepenning van Velsen en de bijbehorende oorkonde die hen kort tevoren door burgemeester Molendijk is overhandigd gemeester stelde de raad gerust met de belofte dat daar constant gelegenheid voor is. Vanuit diverse hoeken werd een ac cent gelegd op de inspraakprocedure. Volgens de notitie moet er in de ontwik keling van de Velserbroek ruimte zijn voor een goed gestructureerde inspraak van maatschappelijke groeperingen en toekomstige bewoners. Alhoewel CDA woordvoerder ir. H. van der werff waar schuwde dat inspraak kan leiden tot tijdverlies ondersteunde zijn fractiege note M. van Lakke een voorstel van de progressieve partijen vooraf te komen tot een inspraakverordening. De burgemeester schetste op vragen over de positie en het karakter van de aan te trekken projektorganisator, een figuur die als een spin in zijn web zit. Op verschillende niveaus participeert deze organisator in de ontwikkeling en'advi seert de beslissingsbevoegde organen. De vraag is nog open of een man of vrouw wordt aangetrokken. Eén van de Verder vroegen enkele raadsleden zich af of de wethouder in het openbaar niet de visie van het college moet vertol ken, haar in het bewuste krante-artikel weergegeven standpund zou echter af wijken van het standpunt van het colle ge. Volgens mevrouw Van Heel een mis- Donderdagmiddag bezochten ongeveer 800 belangstellenden de rommelmarkt, die werd gehouden in de tuin van htet ver pleegtehuis Velserduin in Driehuis. De ont- spanningscommissie nam de organisatie voor haar rekening Beter weer had zij niet kunnen wensen Behalve diverse kraamp jes, waar de bewoners verschillende arti kelen konden kopen zonder daarvoor naar de stad te hoeven, was er een rad van avontuur en werd er een loterij gehouden. In het trefcentrum ging om vier uur het kampioenschap „bedden opmaken van start. Acht paren streden om de eerste prijs. Het duo Dik en Ria, twee verpleeg kundigen, behaalde de eerste plaats met een tijd van 1 minuut 17,5. Evenals de tweede en derde prijswinnaars kregen zij daarvoor een beker en een taart. De rom melmarkt is mede georganiseerd om het de opbrengst een eerste aanzet te geven voor de financiering van een bus. De ontspanningscommissie wil binnen een jaar een eigen bus hebben voor dagtocht- jes en andere uitstapjes. Hiervoor wordt een fonds gesticht Óp korte termijn orga niseert de commissie meerdere activiteiten om de 50.000 gulden, die nodig zijn voor de aanschaf van de bus. bij elkaar te krijgen. VELSEN. „Mijn fractie is van mening dat het hier gaat om een openbaar re creatiegebied (Spaarnwoude-red.), op gezet met gemeenschapsgelden, waar de jacht uitsluitend uitgeoefend mag worden ten dienste van het beheer, uit gevoerd door beroepsjachtopzieners met kennis van zaken en niet door lie den die deze feodale sport uitsluitend om het genot van het doden uitoefe nen”, aldus PvdA woordvoerder F. Rei chenveld. Niettemin' beleed Kruisman opnieuw zijn onverwoestbare optimisme: „Ik zal het misschien niet meemaken, maar ook in Nederland zal het socialisme komen. Er zal een samenwerking komen van mensen die een eind zullen maken aan de uitbui ting. Mensen die een gelukkig leven willen bevorderen voor iedereen. Er zitten in deze raad veel mensen die het met dit laatste eens zijn maar de weg erheen nog niet weten te vinden. Ik heb een heel klein richtingaanwijzertje geplaatst, maar mocht u in de toekomst toch nog een gids nodig hebben dan stel ik mij daar gaarne voor beschikbaar.” Het toekennen van de erepenning be vestigde de goede verstandhouding die er altijd is geweest tussen de CPN’er Kruis man en zijn mede-raadsleden ondanks het verschil in politieke overtuiging. „Ik dank de raad dat ik waardig gekeurd ben om ereburger van Velsen te worden. Ik be twijfel of dit in een andere gemeente ook mogelijk geweest zou zijn”, aldus Kruis man. Tenslotte bood hij de raad een van zijn „fineerwerken” aan, een soort schil derij - voorstellende een dorpsgezicht - dat geheel was vervaardigd uit stukjes ver schillend gekleurd houtfineer. Deze vorm van kunstnijverheid - een soort kruising van houtsnijwerk en mozaïëk-leggen- is een van de hobbies van het scheidende raadslid. Alle partijen konden instemmen met de hoofdlijnen van deze notitie, die door burgemeester P. J. Molendijk werd gekarakteriseerd als een eerste aankondiging. In de notitie gaat het college uit van het besluit van de raad in april 1978, dat de ontwikkeling van de Velserbroek zou geschieden met behulp van een orojek- torganisatie. B. en W. vinden de tijd rijp dat op korte termijn een dergelijke orga nisatie wordt aangewezen voor het lei den van de voorbereiding en uitvoering van de ontwikkeling van de Velser broek. Verschillende partijen waren het met het college eens dat er snel gehandeld moet worden, alhoewel er van diverse kanten op werd gewezen dat er genoeg tijd moet zijn om via raad en comi üssies in te spelen op de ontwikkeling. Do bur- Mi

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5