Volgende week zijn de Vietnamezen er al haalt Op het nippertje een snippertje Ie d Expositie en forumdiscussie over beter en minder gebruik van energie weer naar Beverwijk Toonkunst’ NPO-winterserie FOTOLOEK ANDERSON I voor al uw bontwerken ■a Vijf concerten in de Vredevorstkerk Gastadressen Goederen Geld Algemeen Tien dagen in buurtcentrum Bibliotheek weer Verbetering Koolstraat ffl [withuis Afzwemmens in Sportfondsenbad Vier solisten Jubileumconcert q°mt ,,De Zandkraai" -J IJMOND 19 7 9 SEPTEMBER 7 6 IFJUM //2 VRIJDAG KLEURENFOTO'S IN 2 DAGEN PERFECT AFGEDRUKT igen in september Bij inlevering van elke kleuren film een GRATIS VERGROTING innO |**A*T» I (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Onder auspi ciën van de afdeling Beverwijk en omstreken van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst geeft het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest komend seizoen weer vijf woensdagavondconcerten in de Beverwijkse Vredevorstkerk. In drie uitvoeringen wordt het NPO geleid door de Poolse diri gent Jerzy Katlewicz, die na de afgelopen vijftien jaar regel matig als gastdirigent te zijn op getreden de dirigeerstok nu definitief van André Vander noot heeft overgenomen. digd voor een bezoek aan de tentoonstel- OJICI! Op Zaterdag J Nu oproep voor snelle hulp aan bootvluchtelingen in Heemskerk (ADVERTENTIE) fi la£| In Heemskerk zijn alle scholen uitgeno- ling en de reacties zijn over het algemeen - - -■ fresto Rint 30 u.: 24 u.: t 13a, llling Jong itcon- New iroen- door waart door ïtbal- d als n een item- men- iport- inen- elsen mber Pro- at in uizen teert, deur tgiro- geen ?ur sr. •eman r kop- edaan pelen, eind- k van tls te oppel inatie ijven. Daarom gaat er ook een geldinzame lingsactie van start. Er is behoefte aan enkele grotere speelwerktuigen, zoals schommel en wip; aan een inrichting van HEEMSKERK. Bij elk ziekenhuis verwachten bezoekers een winkeltje voor bloemen, fruit, versnaperingen en al die zaken die in de loop weg worden meege nomen voor de patiënten. Bij het oude ziekenhuis in Heemskerk was dat een welvoorziene en goed beklante kiosk. Het ziekenhuis verhuisde naar de Bach- straat, maar het winkeltje kon niet mee verhuizen. Integendeel, de heer Stengs raakte als exploitant in moeilijkheden, want vele vaste klanten reden wel even langs het winkeltje bij het oude zieken huis, maar de grote loop raakte er natuur lijk uit toen het nieuwe ziekenhuis op te grote afstand in gebruik werd genomen. Hij probeerde een plekje te verwerven bij het. nieuwe ziekenhuis maar hij raakte verzeild in de papierwinkel van officiële procedures en toen alles na veel wanho- Met geld kan veel op een snelle wijze worden „ingevuld" wat de behoeften be treft en daarom zijn giften bijzonder har telijk welkom. Goederen overigens ook, omdat daar mee op een goedkope wijze en eveneens snel hulp kan worden geboden. sitie is deels ontstaan als antwoord op de propaganda voor kernenergie eri deels als tegenwicht voor de tentoonstelling die het Nederlands Atoomforum door het land laat reizen. Om de vluchtelingen hun weg te laten vinden in de plaatselijke samenleving zijn contacten onontbeerlijk en daarbij wordt gedacht aan gastgezinnen en gast adressen. een deskundige aanwezig, die groepen maaar ook individuele geïnteresseerden kan begeleiden en vragen beantwoorden. De eerste contacten zullen ongeveer veertien dagen na aankomst geleidelijk aan worden gelegd. Mensen die bereid zijn deze taak op zich te nemen, kunnen zich vanaf maandag aanstaande opgeven bij de Algemene Hulpdienst, telefoon 43585, van 9 tot 11 uur en van 14 tot 16 uur; buiten die tijden bij de heer C. van ’t Schip, telefoon 37262. Ook vrouwenorganisaties zijn uitgeno digd, omdat er in het eigen huis ook veel mogelijkheden zijn om energie te be sparen. BEVERWIJK. In het Sportfondsen- bad zijn de volgende kinderen geslaagd voor een zwemdiploma. Kleuter brevet: Anne van Driel, Mariëlle N. Droge, Loek de Groot, Patrick Heider- gott, Marcel v. d. Neut, Arjan Schweitzer. A-diploma: Angela Assendelft, Pia C. M. van Boven, Rody Bleyi, Sander Corne- lisse, Pascal de Dood, Marcel J. F. Duine- veld, Suzette Eeltink, Berry Freriks, San- Violist Theo Olof viert volgend jaar met een bijzonder concert zijn gouden jubileum als solist. Dit vignet is uw zekerheid voor vakmanschap en kwaliteit van het materiaal Bontmantels in alle prijsklassen 19 en 24 u. 10 u >nald en 24 21.15 24 u.: i5.3ö, 30 u.: Van- 16 j. 19 en Bak- ur jr. 1 der rzilay •rstr., g: 14, vtjes 2539). sr met 1-16.00 e ron- l over afde- delijk e van ishen: iwaar amen, erden Maa- le 144 ilaats. n zich -Bag- amen tie te- ardon an de Van i door lames score ot de w Ki- oot. Gebr van der Stelt Wagenweg 11. 2012 NA Haarlem Tel (023)31 20 86 i? (v.h. Kamperman) KENNEMERLAAN 85-87 IJMUIDEN, TEL. (02550) 159 62 I De tentoonstelling is samengesteld dooi de Stichting voor Milieu-Edukatie die er mee op doorreis is in Nederland. De expo- des Heils. Om de gedachten wat te bepa len, opdat men iet overspoeld wordt met goederen waar men niets of nauwelijks iets aan heeft, wordt in eerste instantie gedacht aan: kleding tot en met maat 38, speelgoed en met name worden genoemd puzzels en wat groter speelgoed, zoals driewielers; voorts kinderzitjes, kinder en wandelwagens, kinderstoelen, boxen, naaimachines en fietsen. Op het gevaar af beledigend te zijn, moet toch maar even worden opgemerkt dat het uiteraard gaat om zeer schone, goede kleding en goed bruikbare andere materialen, want het doel is de vluchtelingen te helpen en niet om zelf van allerlei spullen af te komen. De goederen kunnen maandag 10 sep tember van 10 tot 19 uur en dinsdag 11 september van 10 tot 12 uur worden be zorgd bij het voormalig ziekenhuis, in gang Bachstraat. Pijlen verwijzen naar de verzamelplaats. De kerngroep heeft niet de verwachting dat alles wat nodig is op deze wijze bijeen gebracht zal kunnen worden. BEVERWIJK/HEEMSKERK. Met in gang van 1 september zijn de vestigingen van de openbare bibliotheek in Beverwijk en Heemskerk weer elke zaterdag nor maal geopend voor het publiek van 10 tot 12.30 uur. De tentoonstelling laat zien hoe in de loop der eeuwen energie is opgewekt, wel ke gevaren er kleven aan het toenemend gebruik en misbruik, welke mogelijkhe den er zijn voor alternatieve energiebron nen, het uitgeput raken van energiegrond- stoffen en wat we er in de eigen omgeving van huis, tuin, keuken, gemeente en regio aan kunnen doen om enerzijds energie te besparen en anderzijds gebruik te maken van andere energiebronnen, zoals de zon en windkracht. ieilig- ‘t o.a. taring Band, isici. Van- epen. eweg, ivond ollege Vrijwilligers van het Rode Kruis verle nen assistentie bij de inrichting van het oude ziekenhuis en de eerste opvang. Af zonderlijke werkgroepen zullen zo goed mogelijk de begeleiding in de Heemskerk se samenleving regelen, zoals bij voor beeld de contacten met onderwijs, volks gezondheid en al die instanties die de vluchtelingen op hun weg zullen vinden. Die werkgroepen, die weer vertegenwoor digd zijn in een kerngroep, zorgen ook voor ontspannende en sociaal-culturele aktiviteiten en voor de totstandkoming van een crèche na enkele weken. Die kinderopvang is nodig om de ouders in staat te stellen de lessen Nederlands te volgen gedurende een aantal uren per dag. Kerngroep en werkgroepen krijgen de steun van onder andere de Stichting Vluchtelingenwerk Nederland, de Stich ting Buitenlanders „Peregrinus” en de gemeetelijke sociale dienst. Het coördinatie-adres blijft voorlopig de Gemeenschapsraad, telefoon 38352. Deze hebben tot taak de vluchtelingen ondanks de taalmoeilijkheden wegwijs te maken in de plaatselijke situatie en de Nederlandse Woon- en leefgewoonten, zonder ervan uit te gaan, dat zij „Neder lands” zouden moeten worden. Hun ver- BE VERWIJK. Na herhaaldelijk overleg met de bewoners heeft de gemeen te een plan gemaakt voor de noodzakelij ke verbetering van de Koolstraat. Het trottoir langs de betreffende gedeelten van de C. H. Moensstraat zal worden doorgetrokken, maar in het gedeelte ach ter de Zeestraat, dat slechts vijf meter breed is, zullen geen beloopbare trottoirs kunnen worden aangelegd, omdat daar het laden en lossen van vrachtauto’s mo gelijk moet blijven. In het andere gedeelte van de straat is ook geen verbreding van de trottoirs mogelijk, omdat aan de even- zijde parkeren blijft toegestaan. Wel zal de rollaag van klinkers worden vervangen door trottoirbanden, terwijl de bestaande betegeling wordt vernieuwd. Om de bestrating een wat levendiger karakter te geven worden er schuine vier kante vakken van gekleurde tegels in op genomen. De kosten worden geraamd op 42.500. blijf in ons land kan tijdelijk zijn en dat „wegwijs maken” dient dus het element van vrijblijvendheid te hebben. „Opdrin gerigheid” is de tegenpool. Deze woorden kunnen slechts aanduiden wat de bedoe ling is van die gastadressen: een brug slaan tussen, maar het zijn allemaal be grippen die ten opzichte van de gastadres sen later nog toegelicht moeten worden. In eerste instantie worden adressen ge zocht van mensen die bereid zijn geduren de de gehele opvangperiode van ongeveer een jaar contacten met een familie of mogelijk met een alleenstaande te onder houden. Gastgezinnen kunnen bij voor beeld gezamenlijk met de vluchtelingen boodschappen doen, de omgeving verken nen en hen in staat stellen de pas geleerde Nederlandse taal in het oude ziekenhuis krijgen zij direct taallessen in de prak tijk te brengen. Van de gastadressen wordt nogal wat gevraagd. Dat dient men te beseffen, maar anderzijds behoeft men ook niet te aarzelen als de bereidheid groot is, want ook die gastgezinnen of alleenstaande gastheren en -vrouwen worden begeleid en onderhouden contac ten met elkaar voor het uitwisselen van ervaringen. dy Groenewegen, Arnold Hollenberg, Mu riel Hopman, Sabrina Hühl, Robby de Jong, Iwan Manshanden, Barbare H. F. Metten, Richard Meijland, Margot Mul der, Doen Niesten, Esther Peppels, Terry Schotvanger, Dave Schoonenberg, San dra Schouws, Jan-Willem Talen, Feikje J. M. Vermeule, Eveline de Vink, Marcel van Vuuren, Carmen Weel, Raymon Wesse ling, Stefan Wiegman. 1 144, Kra- Sie- 4, De Maandag en dinsdag aanstaande is er een inzamelingsactie van goederen. De vluchtelingen bezitten weinig meer dan wat zij aan hebben. De overheid verstrekt kleedgeld, maar particuliere hulp is toch onmisbaar, want de vluchtelingen, die ta melijk zelfstandig gaan wonen in afzon derlijke wooneenheden en zelf gaan ko ken en wassen, hebben zoveel nodig. De inzamelingsactie wordt gecoördi neerd door kapitein J. Kor van het Leger Die forumavond sluit een tentoonstel ling af, die van dinsdag 18 september af in hetzelfde buurthuis wordt gehouden onder de titel „Energie Edukatief”. Bur gemeester J. H. Kok verricht die avond de officiële opening. In het forum op de slotavond zullen onder meer vertegenwoordigers zitting nemen van de gemeente, het PEN, Hoog ovens, het reactorcentrum in Petten en het PEB, dat is een provinciaal bureau dat zich speciaal bezighoudt frtet de energie besparing. Het adres voor exclusieve mantels Alle mantels in eigen atelier verwerkt met volledige garantie De Poolse dirigent Jerzy Katlewicz, die André Vandernoot als vaste NPO-dirigent is opgevolgd. Het nieuwe jaar wordt ingezet met een concert op 16 januari, waarin vier NPO- leden als solist naar voren treden, te weten eerste concertmeester Gijsbert Beths op viool, Wout van Wilgenburg op cello, Henri Gouder de Beauregard op hobo en Paul Csonka op fagot. Onder leiding van Jerzy Katlewicz voeren or kest en solisten een programma uit, dat varieert van de Don Quichotte Suite van Telemann tot de Symfonie Concertante op. 84 van Haydn en de Enigma Varia ties van Elgar. Elyakum Shapirra fungeert op 13 fe bruari als gastdirigent van het NPO, dat die avond werken speelt van Richard Strauss (Don Juan), Chopin (pianocon cert no. 2), Dvorak (serenade in d kl. t. op. 44) en Enescu (Roemeense Rhapso- die no. 1). Michel Blok speelt de piano solo’s. De winterserie van het NPO wordt op 12 maart besloten met een bijzonder concert, waarin violist Theo Olof zijn gouden solistenjubileum viert. Het hal ve eeuwfeest wordt luister bijgezet met een programma, dat werken van Bach (Brandenburgs Concert no. 3), van Pro- kofieff (tweede suite uit de opera Ro meo en Julia) en Brahms (vioolconcert in D gr. t. op. 77) omvat. Het NPO wordt bij deze unieke slotavond geleid door Jerzy Katlewicz. De vijf woensdagavondconcerten wor den in Beverwijk gegeven in de Vrede- vorstkerk aan de Laan der Nederlanden, en beginnen steeds om 20.15 uur. Inlich tingen over de verkoop van abonnemen ten op de gehele serie zowel als over de losse kaartverkoop zijn verkrijgbaar bij mevrouw G. van der Pol-van der Linde, Moensplein 2, 1942 ER Beverwijk, tel. 02510-24609. Donderdagsavonds geopend tot 21.00 uur. een hobbyruimte en aan de aankleding van de nu nog wat kale ruimten. Daarom is er een girorekening en een bankreke ning open gesteld. Het gironummer is 440.410 en het bankrekeningnummer is bij de Rabobank in Heemskerk 3262.80.111, beide ten name van Kern groep Aktie Opvang Vluchtelingen, p/a J. van Polanenstraat 110. Van daag- iger— iel 94. um ir jr. adé r jr. ichtp. —Ris Jong- trube 04.76, rnen- n der irtner lijn— 02.61, genheid geleid door gastdirigent Ed Spanjaard terwijl als solist de pianist Christopher Sager optreedt. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In een poging een brede maatschappelijke discussie op gang te brengen over energievraagstuk ken ook in de eigen omgeving wordt donderdagavond 27 september een open forumdiscussie gehouden in het buurt huis „De Zandkraai” aan de Handel- straat. In nauwe samenwerking met de pro grammacommissie van het NPO heeft Jerzy Katlewicz (die zijn functie bij het NPO combineert met zijn dirigentschap bij het Philharmonisch Orkest te Kra kow) gezocht naar een andere program- ma-aanpak. Na onder meer de compo nistenserie en de landenserie, wordt het winterprogramma van het NPO voor het nieuwe seizoen gekenmerkt door een grote verscheidenheid aan „muziek vormen”. De nieuwe winterserie van het NPO gaat wat de uitvoeringen in Beverwijk betreft van start op 10 oktober. Onder leiding van Jerzy Katlewicz en met Boris Belkin als viool-solist worden uitge voerd de Ouverture Bajka van Monius- ko, een viool-concert van Glazunow, een gedeelte uit de opera Tristan und Isolde van Wagner en de suite uit het ballet Het Zwanenmeer van Tschaikowsky. Op 14 november bestaat het program ma uit de Vier Noorse Dansen van Grieg, een Burleske van Richard Strauss en de Symfonie no. 2 van Rach maninoff. Het NPO wordt bij deze gele- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Zeer snel al vol gende week zullen de honderdtwintig Vietnamese bootvluchtelingen in het voormalige St. Jozefziekenhuis arrive ren. Voor de aanvullende hulpverlening zijn er nu een kerngroep en werkgroepen gevormd, maar duidelijk is, dat deze al leen kunnen funktioneren met de mede werking van zeer velen in Heemskerk en omgeving. Ook die medewerking dient evenwel geordend te worden. Elders zijn inmiddels enige ervaringen opgedaan. Op basis daarvan wordt de aktie in Heemskerk op dit moment gericht op drie onderdelen: inzameling van geld, inzameling van goederen en de vorming van een kring van gastadressen. De tentoonstelling is van 18 tot 28 sep tember alle dagen open van 10 tot 12 uur, van 2 tot 5 uur en 's avonds van 8 tot 10 uur; ’s zaterdags alleen ’s morgens en ’s middag en ’s zondags alleen tijdens de middaguren van twee tot vijf. Opberging mantels in speciaal gekoelde ruimte Lid Sti< litinv Bontn cuirhori’ Z pen toch nog voor elkaar leek te komen, maakten onder meer de winkeliers van het Bachplein bezwaar tegen zijn neder zetting. Voor wie de gehele voorgeschiedenis kent is de fraaie kiosk, die nu bij de ingang van het ziekenhuisterrein wordt gebouwd - zoveel tijd nadat het nieuwe ziekenhuis in gebruik werd genomen - bijna illustratief. Het mag er staan in een zeer hellende groenstrook met een puntje op straathoogte en voor de rest met bouw kundige ingrepen op hoogte gebracht, zwevend boven de glooiing en bijna boven het water, niet op het ziekenhuisterrein maar op een minimaal klein stukje open baar groen van de gemeente. Maar wel met een trots puntje op het dak en ook op een gouden puntje, naar de exploitant mag hopen na zoveel tegenslagen en pro blemen. Gebr van der Stelt Hertenlaan 8.1861 EJ Bergen ZSs Tel (02208) 55 30 zeer positief, omdat de tentoonstelling op vele scholen aansluit bij projekten die men in het kader van het onderwijs zelf heeft opgezet rond het aktuele vraagstuk van de energie. Tijdens de tentoonstelling is permanent

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7