John Block wil d varende banenmarkt naar VS en Canada vliegen personeel Kantoren boven parkeerterrein Schiphol: weer acht procent meer passagiers >5 Spaarnwouder Meertje weer terug Janskliniek gokt op Verlovingsringen obe van der kdei juwelier bij werven W« kort ijmondnieuws Sheraton Schiphol Inn Breestraat 2-6 MARTIN AIR NU MET VRACHT NAAR BEEK I NIEUWE MAATSCHAPPIJ )N VRIJDAG IJMOND 7 SEPTEMBER 19 7 9 r --- iif. an iat ng VAN RIXEL zo'n drukker Oosterdulnweg 29 tel. 14768 IJmuiden Kom eens metz’n tweetjes, met vrienden of het gezin feestelijk dineren in ons specialiteiten-restaurant "The Brass Mill”. Onze chef de cuisine doet u de wereld misschien vergeten met zijn verzorgde keuze-gerechten. De mensen die u bedienen weten wat u van een goede gastheer verwacht. Even een telefoontje voor uw tafelreservering is misschien wel verstandig: telefoon 02503-15851, toestel 261. VOOR AL UW ELEKTRAWERK „BRANDENBURG” WHB BETER wHs DRUKWERK 1U BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? WHH HUWELIJK? (Van onze streekredactie) Staatssecretaris winkels handhaven (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) MM lODf •ENEN deren in het land dat die heffing int. De uitvoer van goederen in ongebruikte staat is zowel voor ondernemers als particulie ren vrij van omzetbelasting. Daarom kan ook niet worden gesproken van een vrij stelling met het doel bedrijven te onder steunen. Leverde de Haarlemse banenmarkt aan verpleegkundig personeel voor de Janskliniek niets op, De Vries is toch zeer tevreden. „We hadden veertien va catures voor niet-verpleegkundigen en die denken we dankzij de banenmarkt hier allemaal te kunnen vervullen. We hebben honderd sollicitatiebrieven bin nen gekregen”. Uiteraard hoopt René de Vries, dat de varende banenmarkt even veel resultaat zal opleveren. Het is niet de bedoeling, dat de functio narissen van de Janskliniek in de plaat sen die worden bezocht op pad gaan. De Vries: „We plaatsen tevoren adverten ties in plaatselijke bladen en we hopen, dat kandidaten dan naar de boot toeko men. Dat kan dan alleen op tijden, dat de patiënten van boord zijn, want primair blijft dat zij op vakantie zijn. Het vakan tie houden mag door de banenmarkt niet verstoord worden”. Block is van oordeel dat deze toestand volop ruimte biedt om vanuit Nederland Door de sterke verlaging van de tarie ven in het verkeer met de VS en Canada hebben zowel Martinair als (goeddeels) de KLM hun chartervluchten op de Noord- atlantische route prijsgegeven. Transavia heeft wel een "«rgunning voor charters naar de VS, maar maakt er evenmin ge bruik van. Daardoor zijn Nederlandse touroperators vrijwel geheel aangewezen op voornamelijk Amerikaanse charter maatschappijen voor het vervoer van hun sterk groeiende aantal Amerika-vakantie- gangers. een charterbedrijf met bestemmingen m Canada en de VS op te zetten. Hij wil daarvoor gebruik maken van de driemo- torige Boeing 727-200. Deze Boeing heeft een capaciteit van 187 passagiers en is daardoor zeer aantrekkelijk voor tour operators maar het vliegtuig heeft juist onvoldoende bereik voor een nonstopver- binding met de VS. John Block acht dit geen bezwaar, om dat de Boeing 727 wel voldoende brand stof kan meenemen voor een ononderbro ken vlucht van Nederland naar Gander op het Canadese Newfoundland. Na deze tus senlanding kan het vliegtuig andere be stemming in Noord-Amerika aanvliegen. nd ar- 30 or Het is niet nodig, dat zich de komende veertien dagen zeventig mensen melden. Concreet biedt de Janskliniek 26 banen aan. Er zijn op dit moment twee coördi nerende hoofden nodig, verpleegkundi gen met het A-diploma of krachten met een A- en een B-diploma, twintig zieken verzorgenden en vier bezigheidsthera peuten. Niet-verpleegkundig personeel is, denkt De Vries, hier in Kennemerland ■<fc grond komt een ontvangsthal met liften. Het gebouw, waarvan de kantoorruimte voor meer dan tweehonderd gulden per vierkante meter verhuurd zal worden, moet eind volgend jaar worden opgele verd. Volgens de heer A. de Vries van Mens Bedrijfsmakelaardij B.V. in Lisse bestaat er opvallend veel interesse voor dit complex bij importeurs, tandartsen en architectengroepen, medische groot handel en auto-importeur. De voordelen van het nieuwe kantoorgebouw zijn onge twijfeld de parkeerruimte en de ligging direct aan de Westelijke Randweg. De foto toont de maquette van het han dels- en kantoorgebouw aan de Leidse- vaart. wil belastingvrije Aan de 's Gravensandeweg, hoek Leidse- vaart in Haarlem is aannemingsbedrijf J. G. Nelis Zn. IJmuiden B.V. onlangs begonnen met de bouw van een opmerke lijk kantoorgebouw. Opvallend aan dit door architect G. A. Spoor ontworpen complex is, dat het op palen komt te staan boven een parkeerterrein voor meer dan vijftig auto’s. De drie verdiepingen krijgen een totaal vloeroppervlak van bijna vijfendertighonderd vierkante me ter. De bovenste etage krijgt gedeeltelijk de bestemming van dakterras of -tuin. Dak en glaswanden worden geïsoleerd uitgevoerd en verplaatsbare scheidings wanden maken het mogelijk de kamers naar eigen wens in te delen. Op de begane wel te krijgen. Een probleem vormt het vinden van huisvesting voor de eventue le nieuwelingen. De Janskliniek kan leerlingen wel onderbrengen in het eigen internaat, maar men zoekt juist ge schoolde krachten. De Vries: „Wat we kunnen doen is vier kamers beschikbaar stellen als tijdelijk onderkomen. In de tijd dat men daar woont kan men dan hier iets anders zoeken”. Nooteboom betoogt dat de winkeliers op Schiphol hun collega’s buiten de lucht haven geen grote concurrentie aandoen omdat het grotendeels gaat om aankopen die de passagiers elders in Nederland toch niet zouden hebben gedaan. Dat laatste argument gaat ook op voor de zogeheten botervaarten die vanuit Gro ningen naar een Duitse haven worden gemaakt. Het assortiment aan boord is gering, het aantal reizigers dat meerdere tochten maakt eveneens en bovendien zijn de meesten van hen niet van Nederlandse maar van Duitse nationaliteit. ving gedaan. Zondag 16 september vaart de Orca opnieuw uit met een groep van 34 patiënten. Het schip gaat dan naar Harderwijk, Deventer, Arnhem, Wage- ningen en Vreeswijk. Tijdens deze twee de reis komen de personeelsfunctiona rissen van de Janskliniek in actie in Harderwijk, Deventer en Wageningen. Het organiseren van de drijvende ba nenmarkt was niet nodig geweest als alleen de Janskliniek met vacatures had gezeten. Dat zijn er maar een paar. Waar het om gaat is personeel aan te trekken voor Overspaarne, de kliniek voor gees telijk gestoorde bejaarden die begin 1980 open gaat. Overspaarne start na een ingrijpende verbouwing als afdeling van de Janskliniek in de voormalige gebouwen van de Boerhaavekliniek in Naar het Spaarnwouder Meertje toe en rond het water komen fietspaden te lopen, waarvoor men kortgeleden ook al met de aanleg is begonnen. De komende maan den zullen op die fietsroutes hoog- ovenslakken worden gestort, die tijdens de wintermaanden de tijd krijgen zich te zetten in de grond. Pas in het voorjaar wordt met asfalteren begonnen, waarna de paden in gebruik genomen kunnen (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. In de eerste helft van dit jaar heeft de luchthaven Schiphol acht procent meer passagiers, elf procent meer vracht en acht procent meer post ver werkt dan in de eerste zes maanden van 1978. Alleen het aantal vliegtuigbewegin gen nam niet toe. Dat lag op vrijwel het zelfde niveau als in 1978, als gevolg van het winterse weer aan het begin van het jaar en het vliegverbod voor DC’s-10 in juni. Onder invloed van dat vliegverbod werden er in juni 0,4 procent minder starts en landingen uitgevoerd dan in juni 1978. Desondanks nam het aantal passagiers in juni nog met twaalf procent toe; vooral op de geregelde intercontinentale routes 22%) en in het charterverkeer binnen Europa 21%). Daarentegen was er in het charterverkeer buiten Europa sprake van een sterke daling (- 41%), omdat er vrijwel geen chartervluchten meer wor den uitgevoerd naar de Verenigde Staten. Die vluchten zijn overgenomen door lijn- dienstmaatschappijen. In juni kwam er op de Noordatlantische route weer één lijndienstmaatschappij bij: Branlff International, die sinds begin juni vier keer per week met een Boeing 747 op Boston en Dallas vliegt. Het aantal De Janskliniek gaat niet zomaar luk raak de boer op met banen; er is voor overleg geweest met arbeidsbureaus. Gebleken is, dat bijvoorbeeld in Harder wijk bij het arbeidsbureau twintig zie kenverzorgsters staan ingeschreven. Het spreekt voor zich, dat Harderwijk een van de plaatsen is, die worden aange daan. De eerste groep van 34 patiënten vertrok met het motorschip Or ca. De reis gaat naar Hoorn, Schoonho ven, Zierikzee, Middelburg en Gorkum. In Hoorn en Middelburg wordt aan wer- worden. Tegen die tijd hoopt men ook dat de eerste begroeiingen in en rond het Spaarnwoudermeertje zichtbaar zijn. DEN HAAG. John Block, oprichter van Transavia en daarna van nog twee vliegbedrijven, heeft besloten opnieuw een luchtvaartmaatschappij te stichten. Block wil zich vanaf de volgende zomer toeleggen op het Noordatlantische char terverkeer. De Rijksluchtvaardienst heeft bevestigd dat Block eind augustus een aanvraag heeft ingediend. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De regering is niet van plan in te gaan op het verlangen van het PPR-Tweede Kamerlid Jansen die een eind gemaakt wenst tezien aan de belasting vrije verkopen aan passagiers met ’n bestemming binnen de EEG op de luchthaven Schiphol. Al eerder dit jaar liet staatssecretaris Nooteboom van financiën weten dat de bestaande belastingvrijdom op ondermeer de nationale luchthaven geheel in overeenstemming is met de nationale wetgeving op dit terrein. Voor de KLM, de lucthaven en het Nationaal Bureau voor Toerisme is de belastingvrijdom een belangrijk promotie-argument in het buitenland. Volgens cijfers van Schiphol komt een kwart van de intercontinentale internationale reizigers speciaal naar het vlieg veld in de Haarlemmermeer vanwege de mogelijkheid te winkelen in de tax-free shops. heeft men meterslange houten platen moeten gebruiken om de werktuigen een stevige ondergrond te geven. De ongeveer 30.000 kubieke meter grond die men de afgelopen weken heeft afgegraven, is in dë omgeving van het meertje gestort. Daar kan het de komende tijd indrogen en verwacht wordt dat er dan weinig van over zal zijn, omdat het praktisch alleen uit veen- en rietresten bestaat. SHERATON HOTELS INNS WORLDWIDE E-10, KRUISWEG495, 2132 NA HOOFDDORP.THE NETHERLANDS (Van onze streekredactie) SPAARNWOUDE. De aanleg van het Spaarnwouder Meertje, een onderdeel van het recreatiegebied „Spaarnwoude”, is bijna gereed. Sinds half juli is een gebied van bijna drie hectare af gegraven en verwacht wordt dat volgende week enkele dammen kunnen worden doorges token, om het meertje te laten vollopen. Het water ligt op dezelfde plaats als het vroegere moerasgebied, dat bekend stond als Spaarnwouder Meertje. Die naam heeft men in de plannen voor het recrea tiegebied willen handhaven. Het afgra ven, in het midden tot een meter diep en aan de kanten tot een halve meter, leverde aanvankelijk grote problemen op. Het moerasgebied kon de zware kranen en zandwagens maar nauwelijks dragen en na de regenval van de afgelopen zomer bleek werken op de drassige grond hele maal niet meer mogelijk. Uiteindelijk Nooteboom vreest dat afschaffing van de bestaande faciliteit op Schiphol voor reizigers wier bestemming binnen de EEG ligt met zich mee zal brengen dat luchtha vens in Zwitserland, Oostenrijk en in Zweden daar profijt van zullen trekken door een groter passagiersaanbod. Daar mee verbonden zouden de luchtvaart maatschappijen in die naties klanten van de KLM overnemen. luchtvaartmaatschappijen dat geregeld diensten uitvoert op Schiphol, is daarmee op 62 gekomen. In juni viel er een» sterke teruggang te constateren in het intercontinentale char- tervrachtvervoer (- 35%), doordat Martin- i air sinds enige tijd vrijwel al zijn (vracht)- chartervluchten van en naar het Midden oosten van Beek i.p.v. Schiphol uitvoert. Doordat het geregelde intercontinentale vrachtvervoer met dertien procent steeg, was er in juni toch nog sprake van een stijging van het vrachtvervoer 7%). Martinair maakt, aldus een woordvoer der van deze maatschappij, de laatste tijd veel van het Limburgse vliegveld Beek gebruik, omdat de eigen luchtvloot gro tendeels aan buitenlandse maatschappij en is uitgeleend. Voor het vrachtvervoer naar Azië worden nu vliegtuigen van een Joegoslavische luchtvaartmaatschappij gehuurd. Vooral omdat veel vracht voor het Midden- en Verre Oosten uit Duits land komt, is het sneller deze vliegtuigen op Beek te laden en te lossen dan op Schiphol. Bijkomend voordeel is, dat de vrachtafhandeling op de Limburgse luchthaven vlotter verloopt dan die op Schiphol. Volgens de woordvoerder is het niet Martinairs bedoeling om aan Schip- hols functie als thuishaven van de eigen vloot te tornen. „Maar we zijn wel blij met de mogelijkheid van Beek”. De omzet van alle vierhonderd winkels op de luchthaven was verleden jaar een kleine 150 miljoen gulden. Nooteboom kan niet vertellen welk bedrag aan belas ting daarmee correspondeert. In zijn ant woord aan Jansen, die de kwestie al eer der aanroerde, wijst de staatssecretaris erop dat van gederfde belastinggelden (zoals de PPR-vertegenwoordiger het stel de) geen sprake kan zijn. Immers, de omzetbelasting is een belasting die wordt geheven op verbruik en gebruik van goe- Nieuw lesuur. Bij de Turnvereniging Santpoort blijkt de belangstelling voor recreatief volleybal zo groot te zijn dat besloten is donderdag 6 september te be ginnen met een nieuw lesuur voor dames, vanaf 19.30 uur in de Bernard Alfrink- school te Santpoort-Noord. De leiding is in handen van P. Dikker. Gezinsdienst. In de hervormde Dorpskerk aan de Burgemeester Ensche- délaan te Santpoort-Noord wordt zondag 9 september om tien uur ’s morgens een speciale gezinsdienst gehouden onder lei ding van ds. G. J. Rijks. Collecte. De Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren afdeling Velsen en omstreken heeft collectanten nodig voor de collecte, die in de week van 1 tot 6 oktober voor de Dierenbescher ming wordt gehouden. Men kan zich aan melden bij mevrouw Schaap, Gijzenvelt- plantsoen 175 in IJmuiden. Telefoon 02550-12412. Haarlem. Er kunnen straks tijdelijk 70 patiënten worden opgenomen. Er ont staan eveneens 70 vacatures, vertelt De Vries. Men acht het bij de Janskliniek onmogelijk voldoende geschoolde krachten te kunnen werven in deze re gio. Vandaar de poging elders in het land personeel aan te trekken. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Als Mohammed niet naar de berg komt, moet de berg maar naar Mohammed komen, luidt, vrij ver taald, een bekend gezegde. De Janskli niek in Haarlem, verpleeghuis voor li chamelijk zieke bejaarden, brengt het spreekwoord in praktijk. Het verpleeg huis gaat de komende twee weken pro beren nieuw verpleegkundig personeel te werven met een varende banen markt. Een idee van hoofd civiele dienst René de Vries. „We hadden dit jaar weer twee boottochten voor de patiënten gepland naar het oosten en het zuiden van het land. Omdat we tijdens de Haarlemse banenmarkt geen verpleegkundigen of ziekenverzorgen den hebben kunnen strikken heb ik het idee geopperd de vakantiereizen te combineren met personeelswerving”. (ADVERTENTIE) Bij Sheraton weten ze wat verwennen is. Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterdulnweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-13405 (ADVERTENTIE) TEL: 02503-15851 .TELEX 41646 --W'

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9