Olielanden willen Toespraak voor Japanse ondernemers Vragen over kernenergie STAND HYPOTHEEKRENTE 1 Weinig stijging in consumptie beurs deze week eigen persbureau „Prijsstijging olieprodukten past in beleid” Teleurstellende ontwikkeling Wall Street Bon. Stuur mjj informatie. I 1 II ll ^■1 15 19 7 9 SEPTEMBER ZATERDAG 8 1 Naam: Adres: Plaats: De bon in open envelop aan KNAC, Sophialaan 4,2514 JP Den Haag. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club, als behartiger van de belangen van de Nederlandse automobilisten, stelt zich ten volle achter de nieuwe aktie van Bovag en Rai: ’’Niet Blij in de Rij”. Ook wij zijn van mening dat de minister van Verkeer en Waterstaat de gelegenheid moet krijgen om ernst te maken met de aanpak van de knelpunten in ons wegennet. Files eisen onnodig energie, kosten onnodig tijd en geld en veroorzaken onnodig ergernis. Vandaar. Met onderstaande bon kunt u informatie aanvragen over files en knelpunten. En over wat de KNAC nog meer voor u kan doen. Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club i- ó7* I ECONOMIE 'T J i| (Van onze redactie economie) TOKIO. „Wat in elk geval nu even nodig is als in 1974 is een gecoördineerde benade ring van de ingewikkelde pro blemen van de wereldecono mie waarin het Internationale Monetaire Fonds (IMF) een leidende rol behoort te spelen.” Witte veen: leidende rol IMF in wereldeconomie WITTEVEEN (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) Rentepercentages per 4 september 1979. Naam Bank: A.B.N. Amrobank 1 Ned. Middenstandsbank Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Westland Utrecht/standaard DEN HAAG(ANP) De prijsstijgingen van olieprodukten vanaf december vorig jaar passen geheel in het prijsbeleid van de regering en waren uitsluitend het ge volg van de prijsverhogingen voor ruwe olie. Ze hebben niet geleid tot een verho ging van de winstmarges der oliemaat schappijen. Voor leningen op minder courante objecten en tophypotheken zal door de banken een wat hoger percentage worden gevraagd. Grote verwachtingen zijn op korte termijn niet te verwachten. Publicatie verzorgd door ’vereniging eigen huis’ te Amersfoort. Minister Van Aardenne vertelde dit donderdag in de Tweede Kamer waar de socialist Van der Hek had gevraagd op welke bepaling in de maximum-prijsrege- ling voor aardolieprodukten de minister 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar 10 jaar 9,75 9,5 9,5 9,5 9,7 9,5 9,5 9.2 9,52 9,52 10,11 10,11 10.14 10,25 9.91 9.91 9,87 9.85 10,39 9,52 9,52 10.38 10,38 10.14 10.53 9,91 9.91 9,87 9,85 10,61 Onder deze omstandigheden had ook de Amsterdamse beurs weinig reden tot opti misme en koppelde de voortgaande af brokkeling aan de verwerking van bin nenkomend bedrijfsnieuws. Maar het gedrag van Wall Street leverde toch wel de grootste verrassing op. Hoe wel het nieuws over de fusie-onderhande- lingen tussen Van Ommeren en het Hage- meijer-concern ook het nodige stof deed op waaien. Voor vele beursmensen was de val van de New Yorkse beurs deze week een flinke tegenvaller. Er was op voortzet ting van de hausse gerekend. Maar voor insiders in Amerika zelf was de omme zwaai niet zo’n grote verrassing. De oplopende koersen van Wall Street hebben vorige maand duidelijk de scepcis over de toekomstige beursontwikkeling vergroot. Nu waren er ook vele factoren die het beursmoreel ondermijnden. De kredietbe- van juli van dit jaar in Genève in principe al toe besloten. Er bestaan ook plannen voor het schrijven van de geschiedenis van de OPEC en voor het maken van een avondvullende film over haar huidige ac tiviteiten. Zowel de geschiedenis als de film moet in september 1980 het twintigja rige bestaan van de organisatie markeren. DEN HAAG(ANP) In de periode maart tot en met mei van dit jaar is volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de totale consumptie van de Nederlandse bevol king nauwelijks gestegen. Het indexcijfer van de comsumptieve bestedingen van de Nederlandse bevol king (1975 is 100) bedraagt voor deze peri ode van drie maanden 114 tegen 113 in dezelfde periode van vorig jaar. Dit komt neer op een stijging van minder dan een procent. In de periode maart tot mei vorig jaar was de consumptie in vergelijking met het jaar daarvoor met 3,5 procent gestegen. I i'1 v>>(4 9,75 9,75 9,75 9,75 9.7 9,5 9.5 9,2 4 0 Bouwf. Ned. Gem. Centraal Beheer Centrum-bank Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank Li A 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 2 I 1.5 1.5 1,5 1,5 1,5 9,2 9,2 9,5 9.5 9,4 9,5 9.5 9.5 9,3 9,5 9,5 9,2 9.2 9.75 9,75 9.4 9,75 9,5 9,5 9,3 9.5 9.7 AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. werkgeverskring, bezorgdheid ook in vak bondskringen en natuurlijk bezorgdheid in beurskringen. Medio september zal blij ken in hoeverre ook de bezorgdheid op regeringsniveau is toegenomen. Want for se loonsverhogingen aan de vooravond van de jaren ’80 plaveien de weg voor een steeds snellere opkomst van de chips, de mini-computers, en daarmee voor een krachtige versnelling van de automatise ring. Niet de ondernemingen zelf zullen daar bij het loodje leggen, maar wel de werkge legenheid, want op arbeidskrachten wordt dan steeds meer bespaard. Boven dien dreigt het gehele financiële sane ringsplan van de regering onder de tafel te raken, als de leiding van de sociale partners de achterban niet in de hand kan houden. Vandaar deze week ook op de Amsterdamse beurs de nodige terughou dendheid, die voorts in de hand werd gewerkt door een stroom van halfjaarcij fers. Deze laatste zijn van gemengde aard en vallen over het algemeen mee. Maar zijn ook weer niet denderend te noemen. In elk perking, de naderende recessie, ditmaal weer dreigend geworden in flink dalende autoverkopen rond Labourday, de moeite waarmee de dollar zich staande kan hou den en de steeds verder stijgende goud prijs. Bovendien de ontdekking dat de Russen op Cuba al enige jaren een flink detachement troepen hebben gestatio neerd en het dreigement van het Ameri kaanse Congres pas dan de SALT II- akkoorden goed te keuren als die soldaten van het eiland zijn verwijderd. Kortom, redenen voldoende om de bordjes te verhangen. Maar het betekent wel dat het koerspeil van de New Yorkse beurs hierdoor ongeveer 45 punten bene den het niveau van een jaar geleden kwam te liggen, terwijl het peil er vorige week juist bovenuit was gestegen. Met grote nadruk worden nu alle bin nenkomende bedrijfsgegevens opgewacht en bestudeerd. Want als de van vele kan ten voorspelde recessie zich in Amerika werkelijk zal aandienen, moet het nu ge beuren. Daarbij stijgen ook de sociale spanningen, want vele grote bedrijfstak ken, zoals de automobielindustrie, staan voor belangrijke loononderhandelingen. Het grote General Motors-concern is daarbij als slachtoffer uitgekozen, om di rect te worden getroffen door massale werkstakingen indien het niet snel tot een akkoord komt. Sociale spanningen ook in ons land. Deze week opnieuw bleven de werksta kingen aanhouden en breidden zich zelfs hier en daar uit. Bezorgdheid hierdoor in voor het Japans ondernemersverbond Keidanren. Hij sprak ter gelegenheid van de officiële opening van een AMRO-kan- toor in Tokio. Ten aanzien van de geen olieproduce rende ontwikkelingslanden is een opval lend aspect van hun recente prestaties dat het Aziatische gebied zowel de hoogste groeivoet als de laagste inflatie van de verschillende regio’s heeft behaald. Dit is volgens Witteveen des te opvallender om dat dit gedeelte van de ontwikkelende wereld dichter bevolkt is en betrekkelijk arm aan natuurlijke hulpbronnen. „De verklaring daarvoor schijnt te zijn dat het in de regel conservatieve financië- WENEN Hoge ambtenaren uit de dertien lidstaten van de Organisa tie van Olie Exporterende Landen (OPEC) komen maandag in Wenen bijeen om de oprichting van een ei gen persbureau voor de OPEC te bespreken. De olielanden hopen via een eigen pers bureau beter in staat te zijn de opvattin gen van de organisatie uit te dragen. „Ze voelen er niets voor om nog langer als zondebok voor alle economische proble men in de wereld te worden aangezien,” aldus een woordvoerder van de voorlich tingsdienst van de OPEC in Wenen. Het hoofd van het voorlichtingsbureau van de OPEC, Hamid Zaheri, zei gisteren dat aan een „vrij agressieve perscampag ne” wordt gedacht om de onjuiste denk beelden over de bedoelingen van de orga nisatie weg te nemen. Tot nu toe heeft de organisatie zich in de verdediging laten dringen en dat heeft het beeld dat men elders in de wereld van de olielanden heeft geen goed gedaan, aldus Zaheri. „Sinds 1973 valt iedereen ons aan en het wordt hoog tijd dat we daar eens wat tegen gaan doen”. Als onderdeel van de plannen van de OPEC om haar public relations te verbe teren wordt de oprichting van een OPEC Nieuwsdienst overwogen. De ministers van Olie hadden daar in hun vergadering geval is de inhoud van wat tot dusver aan bedrijfsmededelingen is verstrekt geen di recte beursstimulans. Het positieve nieuws werd voor kennisgeving aangeno men en het minder gunstige nieuws in flinke koersdalingen omgezet, die zich na enkele dagen weer enigszins herstelden. Het geheel viel daarom mee. Van de hoofdfondsen moest de KNSM 5 afstaan, Van Ommeren verloor 6, maar dat was als eerste reactie op het bericht dat de onderneming over een fusie met Hagemeijer onderhandelt. De koers van dit fonds kon er wel flink door stijgen en van 52 op 62 terechtkomen. van Economische Zaken zijn toestem ming baseerde voor een extra verhoging van de benzineprijs. De verhoging van vier augustus lag, volgens de minister, ook binnen de regels. „Het maximum werd gehandhaafd, alleen de stapjes werden versneld gezet”, aldus Van Aardenne. Schoksgewijze verhogingen stemmen de consument eerder tot nadenken dan regelmatige, kleine verhogingen. Dan wordt het de consument duidelijk dat er toch sprake is van een zekere schaarste. Als het produkt goedkoop blijft gaat men daar aan twijfelen, meent Van Aardenne. Intussen heeft het aanbod zich wat gun stiger ontwikkeld dan in het voorjaar viel te voorzien. Over de oliesituatie, met na me tijdens de naderende winter, gaat een evaluatierapport naar de ministerraad. Daarin wordt onder meer aangegeven hoe de olievoorziening in de koude maanden kan worden veilig gesteld. OOk WIJ: Niet Blij in de Rij Rente vast Afsluitprov. gedurende: in proc. van de geen olie producerende ontwikke lingslanden verergeren, en die zullen in de komende jaren in elk geval ernstig worden.” Als noodzakelijke tegenhanger zou de wereld voor de beschikbaarheid van meer officiële financiering via het IMF moeten zorgdragen. Gelukkig heeft het IMF vol gens Witteveen op het ogenblik ruime financiële middelen ter beschikking. De quota’s zijn met 50 procent toegenomen. Grote terugkopen hebben de liquiditeit van het Fonds verbeterd. In vele gevallen zijn landen met ernstige financieringsproblemen er nauwelijks in geslaagd de inflatie te overwinnen en de betalingsbalans in evenwicht te brengen. Er zullen dan ook strenge voorwaarden voor trekkingen op het Fonds vereist zijn. „Er zijn echter ook landen die zich in de laatste vier jaar met redelijk succes heb ben aangepast maar die nu weer in de financieringsproblemen zijn terugge drukt door onder meer de hogere olieprij zen. lijk 10.30 10.03 9,91 9.91 10,43 9,84 9,85 9,52 Rentepercentages met Gem.gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk 10,30 10.30 10,17 10.17 10,43 9,84 9,85 9,52 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland variabel 3/5 jaar variabel 5 jaar 5/10 jaar Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmerkingen: De hypotheekrente stabiliseert zich momenteel op 9.5 (gegarandeerde leningen). rf- De Zweedse oud-premier Olof Palme, nu oppositieleider terwijl een interrimkabinet van liberalen op de Zweedse staatszaken past, houdt hier een toespraak in het kader van de komende algemene verkiezingen in zijn land. Hij wordt omringd door demonstranten tegen kernenergie, die hem vragen of zijn sociaaldemocratische partij van plan is zich tegen kerncentrales te richten. Minder gunstige bedrijfsberichten, vaak ook door de ongunstige gevolgen van de strenge winter, deden Houthandel Pont van 205 naar 190 dalen; Holec van 125 naar 115 en OGEM van 23 naar 21. KBB Bijenkorf daarentegen blijkt zo goed gewerkt te hebben dat de beurs daar grif 4 meer voor betaalde, hetgeen Ahold eveneens 4 deed aantrekken. Na tionale Nederlanden beantwoordde de goede winstcijfers over de eerste helft van dit jaar met een koerswinst van 2. Uni- kap herstelde zich met 12 en ook aande len in de hypotheekbanken wisten zich, na een periode met dalende koersen, eniger mate te herstellen. Lager op de bedrijfsresultaten waren echter Elsevier, NDU en Grasso, die beide 6 verspeelden. Hoogvlieger Arnhemse Scheepsbouwmaatschappij moest deze week weer terug, maar bleef rond de 1000 hangen. p 7: 9’5 60 5 7 V'9 «4-9 le beleid erin is geslaagd de inflatie laag te houden zonder de groei af te remmen. Dit lijkt de gedachte te weerleggen dat landen voor de prijs van meer inflatie meer groei kunnen kopen. Het tegendeel schijnt waar te zijn: weinig inflatie leidt tot gezondere en snellere groei. Inflatoire financiering moet eerder als een verleiding worden gezien, die arme landen vaak moeilijk kunnen weerstaan”, aldus Witteveen. Teneinde deze verleiding zo klein moge lijk te houden zou volgens Witteveen het financiële klimaat voor de debiteurlanden wat minder gemakkelijk gemaakt moeten worden dan het de laatste vijf jaar was. Dat betekent meer terughouding bij het verlenen van internationaal bankkrediet, in het bijzonder via de Eurovaluta- markten. ,De centrale banken van de voornaam ste industrielanden dienen een gecoördi neerd beleid te ontwikkelen dat op mati ging van de groei van de Eurovalutamarkt is gericht terwijl de grote voordelen be houden blijven. Deze maatregelen zouden echter de financieringsproblemen vooral (Van onze redactie economie) De met spanning verbeide eerste beursdagen na de maandag gehou den feestdag (Labourday) in de Ver enigde Staten hebben voor Wall Street een teleurstellende afloop ge had. Het koerspeil volgens de Dow Jones-methodiek liet ongeveer 22 punten vallen, na vorige week vrijdag de augustusmaand op het hoogste niveau van dit jaar te hebben afge sloten. Dit zei dr. H. J. Witteveen, adviseur van de Raad van Bestuur van de AMRO-bank en ex-directeur van het IMF, in een rede

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15