maar: ’t Gonst, kriebelt, steekt en bijt, Letterkast E Goede Smaak al /I SA; door Theo van der Kaaij f'0 Sexloos I; p 0 ■I i n W- De mens is nergens zonder het insekt i, In hun metershoge, grillig gevormde bouwwer ken, gemaakt van grond en stront, leven de termie ten hun rimpelloos bestaan. Om de temperatuur binnenin de heuvels behaaglijk te houden ontwier pen zij een systeem van airconditioning en om aan de kost te komen verbouwen zij hun eigen schim mels. Sexloos leven de termieten voort, ieder in een eigen kaste. Dreigen er op een boze dag toch geslachtsorganen de kop op te steken bij de een of andere termiet, uit zich dat door het groeien van vleugels. Dan is het tijd geworden voor de bruids vlucht, natuurlijk met iemand van het andere ge- termietenkoningin moet zich voelen als een batte- rijkip en ziet er in werkelijkheid ook uit als een wandelende eierstok. Midden: het Zoölogisch Museum aan de Plantage Middenlaan in Amsterdam. Rechts: dit wordt het ..gratenpak huis" van het Zoölogisch Museum genoemd: helaas is de zaal niet voor publiek toegankelijk. S f 1 1 D f 1 1 Wat meer ontzag voor al wat minimaal is, kruipt of vliegt zou best op zijn plaats zijn, want waar niemand enig benul van heeft en wat biologen slechts durven te fluisteren: de mensheid is volledig in de macht van de insektenwereld! De beestjes zelf slaan zich op de knieën van pret bij Jiet zien van al die vertwijfeld om zich heen meppende mensen. Zij weten wel beter. Voor elk gedood insekt zijn in een oogwenk vijftig nieuwe aangemaakt. De mens is gast in de wereld van insekten en niet andersom. Zo’n 360 miljoen jaar na het ontstaan van het oerinsekt kwam het zoogdier mens pas een kijkje nemen. Het Zoölogisch Museum aan de Plantage Midden laan in Amsterdam openbaart dezë kennis sinds mei van dit jaar. Het is een betrekkelijk klein museum, gelegen in het gebouwencomplex van Artis en behorend bij het Instituut voor Taxonomi- sche Zoölogie der Universiteit van Amsterdam. „Kleine beestjes.Grote gevolgen” luidt de titel van de tentoonstelling die om de paar jaar plaats maakt voor een ander. „Wij willen laten zien dat de mens niet kan bestaan zonder de aanwezigheid van insekten”, zegt Ben van Wissen, samensteller van de tentoon stelling, „Iedereen ziet ze als vervelende beestjes die nog kunnen steken bovendien, maar waren ze er niet, dan zouden alle natuurlijke gemeenschappen van andere dieren en mensen als kaartenhuizen in elkaar storten. De insekten vormen de oudste dier- groep ter wereld. Miljoenen jaren geleden uit zee gekomen, land veroverd en daarna de evolutie van al het andere mogelijk gemaakt. Men weet het niet precies, misschien zijn er wel twee tot drie miljoen soorten insekten, maar zonder die kleine vieze beestjes zou de aarde nooit produktief gemaakt zijn. De oudste landdieren met een inwendig skelet, de amfibieën, leefden al van insekten en zouden zonder hen het land niet hebben veroverd. De zoogdiergroep waartoe de mens behoort had als voorouder ook al een kleine boombewonende in- sekteneter. Zonder insekten zouden er dus nooit mensen geweest zijn”. nu al insektensoorten die de door de mens vervaar digde vergiften beschouwen als hun nieuwe voed selbron: ze leven van DDT of aspirine. „Alleen insekten kunnen andere insekten in be dwang houden”, zegt Ben van Wissen, „en dat is misschien maar goed ook. Zij zijn de belangrijkste schakels in het web van de natuur. De belangrijkste planteneters, humusmakers en grondomwerkers zijn insekten. Ze vormen het voedsel van vele andere dieren en ze bestuiven vele planten. De schade die zij voor de mens aanrichten is naar verhouding veel geringer dan hun nut. Als we in staat zouden zijn insekten uit te roeien en zo dom waren om dat ook te doen, dan zou de mens daarmee een eind maken aan zijn eigen bestaans mogelijkheden”. Het museum laat zien hoe de insekten de mens in bijna alles verslaan: in spitsvondigheid, handig heid, oorspronkelijkheid, oorlogvoering en overle ving. De mimicry bijvoorbeeld of het boerenbe drog. De zwakke en weerloze zweefvlieg neemt het geelgevlekte uiterlijk aan van de vervaarlijke wesp en het gevolg is dat alle aanvallers uit de buurt blijven. In het dierenrijk voor smakelijk doorgaan de vlindersoorten tooien zich als giftige soortgeno ten en genieten daardoor bescherming voor het leven. Absoluut weerloze insekten nemen de kleur aan van de tak of het blad waar zij het liefste verblijven. Insekten hebben bekken als lebberma- chines, stofzuigers en dweilen, maar ook kaken als kniptangen en shredders. Bovendien gaat hun voortplanting met fenomenale snelheid. Het gebeurt nog maar zelden dat er een nieuwe zoogdiersoort op aarde wordt gevonden. Nieuwe soorten insekten worden echter dagelijks gevonden en beschreven over de gehele wereld. Insekten komen in onvoorstelbare aantallen voor. Een gemiddelde zwerm sprinkhanen bestaat uit 50 miljard individuen. Een vierkante meter bosgrond bevat tot een diepte van 30 centimeter tussen de 50.000 en 400.000 springstaarten. Deze minuscule beestjes zorgen voor afbraak van dode plantenresten en voor de verspreiding van sporen, schimmels en bacteriën. Hun leven bestaat uit het fabriceren van de vruchtbare humus. In diezelfde vierkante meter leven voorts nog 100 tot 600 kever- larven, 100 tot 1000 vliegen- en muggenlarven en tot 15.000 andere insekten. Een enkele dwaas heeft het totaal aantal insekten op aarde wel eens proberen uit te rekenen. Hij kwam tot een getal met 15 nullen: twee miljoen miljard individuen. De tentoonstelling „Kleine beestjes.Grote ge volgen” blijft nog minstens een jaar in het Zoölo gisch Museum. Daarna komt er een expositie met als thema „Mannetje - Vrouwtje” .Om de tentoon stelling voor kinderen extra aantrekkelijk te maken is er een soort speurtocht uitgezet. Zij kunnen een formulier krijgen om vragen te beantwoorden en wie daarmee klaar is kan naar de suppoost gaan om te horen wat goed en fout is. (Het Zoölogisch Museum in Amsterdam is gele gen aan de Plantage Middenlaan 53, ingang hoge trap. Ook naast de hoofdingang van Artis is een deur naar het museum, maar die is niet voor publiek toegankelijk. Openingstijden (behalve op zaterdag en maandag): van 9 tot 17 uur. Op zondag van 10 tot 17 uur. Toegang volwassenen 1, kinde ren 0,50. Groepen reduktie. Rondleidingen op aanvraag, tel. 020-5223624). Bzzzzzzz. Pats! Dat is eigenlijk de enige vorm van communicatie tussen insekt en mens. De doodklap met een krant of verplettering via schoenzool is het enige antwoord van de mens op het uitnodigend zoemen, gonzen, kriebelen, steken, bijten en hinderlijk volgen. slacht. Het paar vliegt uit om elders een nieuwe kolonie te stichten. Eveneens zonder het geweld en de verdeeldheid die de sexuele lusten met zich meebrengen. Hallo mensheid, bent u daar nog? Op bijna griezelige wijze tonen de insekten dat zij de mensheid de baas zijn. Wij mogen hier wonen en de grond bebouwen, maar zij zijn heer en meester. Dat blijkt goed uit de landbouwplagen. Hoe vaak gebeurt het niet dat in de tropen plotseling de zon verduisterd wordt door gigantische zwermen sprinkhanen? Wellustig vreten zij in luttele minuten de oogst op waarvan duizenden mensen hadden moeten eten. Het Zoölogisch Museum heeft een kooi met levende sprinkhanen tentoongesteld. Elke dag moet er een flinke bos groenvoer in, anders vretep ze elkaar op. De tentoonstelling laat zien hoe de mens heeft gefaald in zijn pogingen insekten te bestrijden met vergif. Het resultaat was dat al het leven gedood werd behalve de insekten waarom het ging. Er zijn „Het schijnt in Nederland een schande te zijn om een goede smaak te hebben. Koningin Juliana vindt het niet meer nodig om handschoenen aan te trekken en een hoed op te zetten als ze ergens op statiebezoek gaat. Ook de prinsessen dragen bijna geen duidelijk gesigneerde kleding. Die kopen liever in een anonieme winkel om de hoek of in Italië, waar ze soms een winkel binnenstappen. Helaas is het ook met de meeste artiesten zo gesteld”. Einde citaat. Een smaakvol stukje proza, vindt u ook niet? Echt fijntjes! Het is dan ook geschreven door de heer Frank Govers en die is mode-ontwerper, vandaar. Die zal niet weten wat goede smaak is, hél, het is z n vak tenslotte! Toch stipt hij het voor de zekerheid nog maar even aan, in de eerste zin. Want u had toch begrepen dat hij daarmee uitsluitend bedoelt: Ik, Frank Govers, heb een goede smaak, en wel als een van de weinigen in dit platvloerse land; misschien wel als énige! xo6'O* Diezelfde mens laat zijn vliegenmepper be schaamd vallen wanneer hij zich enigszins verdiept in het sociale leven van bijvoorbeeld de termiet. Daar valt nog heel wat van te leren. Wat hebben deze beestjes gedaan om met duizenden tegelijk op eikaars lip te kunnen leven zonder noemenswaardi- ge belangenconflicten? Zij banden de sex uit. In bepaalde perioden van hun leven worden manne tjes- en vrouwtjestermiet sexloos, kunnen zich niet meer voortplanten en bouwen in deze neutrale gemoedstoestand een uiterst vreedzame samenle ving op. Hun sociaal leven vertoont gelijkenis met dat van mier, wesp en bij. Er is sprake van een matriarchaat, geleid door de koningin. Een of meer mannen zorgen voor constante bevruchting. De f? Bij de foto's boven. Links: termietenheuvels in een re genwoud; ze zijn hard als beton en zijn voorzien van airconditioning. Nee, Govers is bij wijze van spreken de vleesgeworden Goede Smaak. En in zo'n positie kun je je natuurlijk het een en ander veroorloven. Dan mag je rustig vaststellen, dat onze vorstin erbij loopt als een zwerver, want dat doet hij, zij het in andere (op het eerste gezicht nettere) bewoordingen. Zij vindt het niet meer nodig je ziet het hem neerpennen, met afgewend gelaat. Het is hem een gruwel. Het boezemt hem een bijna lichamelijke afkeer in. En dan de prinsessen: opgegroeid voor galg en rad, wat wil je?! Hun halve garderobe is afkomstig van het Waterlooplein! En de rest is bij de Edah uit een koopjesbak gegraaid en tussen de pils en chips in het boodschappenkarretje geflikkerd. Maar duidelijk (door Govers!) gesigneerde kleding?ho maar! Dat koopt couponnetjes bij spaghettivreters, waar ze o huivering! soms een winkel binnenstappen, nét als de andere artiesten. Nou vraagt hij u: Waar moet dat allemaal naar toe??? Arme, arme Govers. Dit land is te klein voor hem. Je merkt het aan zijn stukje: alleen de Hele Groten kunnen zoiets schrijven. Alleen de Hele Groten krijgen het trouwens ergens afgedrukt. Welk blad laat hem daar dus zo onbeheerst te keer gaan? S8-Plus-magazine, staat erop. Wat een naam! Wat kan dat betekenen, bij Thor?! B3, D2, A4 die ken ik wel; handelsnamen en een papierformaat. D'66, E’55, P’77 nee, dat zijn twee cijfers; één letter en één cijfer moet ik hebben. S5 Ho! S5??l Als je dat hebt, dan ben je volgens de generaal niet goed snik. De S staat voor „stabiliteit” en de cijferschaal loopt van 1 tot en met 5.1 wil zeggen „stabiel”, 5 „labiel”. Je zult S8 hebben! Dan ben je een goede toneelspeler! Ik zal u uit de droom helpen. S8-Plus is de naam van een groep Nederlandse stoffengrossiers. Geen wonder dat Govers’ jeremiade rechtstreeks naar de zetterij werd gebuisd. Want niet alleen de heer Govers heeft niet meer te vreten als koningshuis en jet-set zich in slobbertrui en spijkerbroek hullen, ook die stoffenboeren kunnen het dan wel schudden. Zoiets zal erachter zitten. Rest de vraag waarin de grote couturier het dwalende Oranjehuis dan graag gekleed zag gaan. In de angora- en softwoollook, denk ik, want daarnaar signaleert hij een trend en trends zijn heilig in de mode. En aan welke kleurtjes had Zijne Verhevenheid gedacht? Ook het antwoord op die vraag staat in het blad: zwart, bordeaux-rood, groen en paars. Nou ja! Hoe moet dat dan op 30 april? Aan Dick Passchier zal het niet liggen; die babbelt er wel omheen. Maar iedereen heeft tegenwoordig toch kleurentelevisie? KEES TOPS In onze serie museumverhalen de ze week aandacht voor het Zoölo gisch Museum behorend bij de Uni versiteit van Amsterdam. Een groot deel van de collectie is helaas niet toegankelijk voor publiek. Zo zijn de tientallen geraamtes van dieren, het „gratenpakhuis”, uitsluitend te be zichtigen door de ramen naast de hoofdingang van Artis. Toch blijft de rest de moeite van een bezoek waard. Het museum werkt met wisselende exposities, dit jaar gewijd aan het insekt onder de titel „Kleine beest jes. Grote Gevolgen”. 5* /r I HP ■•4 rf- Foto rechts: een insekt voelt zich zo veilig als een mens in een harnas. ■A Foto links: Ben van Wissen van het Zoölogisch Mueseum met een vlo op grote schaal ,erF-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 31