over olieverbruik Gierek bezoekt Parijs Huis van Afgevaardigden: Slecht nieuws Gevangenen Iran over situatie slecht behandeld economie VS aanvallen China Vertegenwoordiger bevrijdingsbeweging: Castro boekt succes op top in Havanna Zweedse klacht Bandenbrand over schending van territorium Streven naar gezamenlijk standpunt Extra beraad van EG Vice-president Egypte naar VS Vietnam meldt Besnoeiing op hulp VS aan buitenland eninge v. Schadevergoeding van vier mark - w* Bevelhebber NAVO wil uitbreiding van kernmacht WASHINGTON (ANP). Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig- 'rdam linatie ktails naker idheid bank ariaat nheid de FN den heeft een wetsontwerp aangenomen waarin de buitenlandse hulp iterrein - van de Verenigde Staten voor het op 1 oktober beginnende begrotings jaar op 7,7 miljard dollar is gesteld, 1,4 miljard minder dan president Carter had gevraagd. De afgevaardigden gingen akkoord met het voorstel van Carter om 207 miljoen dollar extra uit te trekken voor hulpverlening aan de vluchtelingen uit Indochina. Rhodesische Mozambi- vannacht nog Radio Mozambi- gisteravond dat troepen tot op minder dan 160 kilometer van de hoofdstad zijn opgerukt. De belangrijkste brug over de rivier de Limpopo is daarbij vernield. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De drie dagen geleden begonnen aanval van strijdkrachten op que duurde steeds voort, que meldde Rhodesische llende Aanval van Rhodesië op Mozambique duurt voort Dictatuur El Salvador wordt steeds grimmiger elk land zijn eigen doelstelling zou formu leren. Het besluit een extra ministerraadsver gadering te houden heeft te maken met het negatieve resultaat van het overleg dat deskundigen op het gebied van de ener gievoorziening begin deze week hebben gepleegd over de wijze waarop de beper king van het olieverbruik moet worden aangepakt. De zeven industrielanden werden het er in juni in Tokio over eens dat het geza menlijk olieverbruik van de industrielan den dit jaar met vijf percent moest wor den verminderd. Afgesproken werd dat De EG besloot echter te proberen het gezamenlijke verbruik van de negen lan den dit jaar onder de 500 miljoen ton te houden. Dat lukt niet. De Europese Com missie heeft dezer dagen vastgesteld dat het verbruik in de eerste helft van het jaar met 7,1 percent is toegenomen en dat het in het hele jaar op 515 tot 525 miljoen ton zal uitkomen als geen drastische maatre gelen worden genomen. Justitie 1 onder- loor een en kran- vacatu- ities als srlandse p tegen gisteren en Suri- icht van ^kenden men ge- 1 in het ■dieping •dieping van het brand- cocktail weg te heeft de eginnen school- tmaker. verking Wegen- Wet op is ener- an vak- ijds het bestrij- Het Huis van Afgevaardigden heeft flink op het totale bedrag gesnoeid, vooral met betrekking tot de Amerikaanse bij dragen aan internationale instellingen als de Wereldbank. Volgens conservatieve af gevaardigden gebruikt de bank Ameri kaans geld voor hulp aan communistische landen. In het wetsontwerp staat dat de internationale instellingen geen Ameri kaans geld mogen gebruiken voor hulp aan Vietnam, Cuba, Cambodja, Laos, An- Het Rhodesische hoofdkwartier in Sa lisbury deelde mee dat tot nu toe minstens driehonderd Frelimosoldaten en guerilla- strijders van Robert Moegabes ZANU zijn gedood. Twaalf Rhodesische soldaten, on der wie ’s lands beste ijugbyspeler, sneu velden tijdens de gevechten. Het militaire opperbevel in Rhodesië waarschuwde ook opnieuw Zambia, dat dit land eveneens nieuwe aanvallen van Rhodesië kan verwachten, als er geen einde komt aan de infiltraties vanuit dit land. Er was gistëren al sprake van een schermutseling. Bisschop Abel Moezorewa vertrok gis- Radio Mapoeto berichtte dat Rhodesi sche straaljagers de steden Mapai, Maxai- la en Mabalane hebben gebombardeerd. In Maxaila zou zich het hoofdkwartier van ZANU bevinden. Salisbury zegt dat de gehele logistieke infrastructuur van de ZANU-guerrillastrijders door- deze aanval werd vernietigd. HAARLEM. Autobanden, die lagen opgeslagen in de loods van een touring- car-bedrijf in de Waarderpolder, -zijn gis teren in brand gevlogen. De brand werd veroorzaakt door een schip, dat volgeladen met afval aan de wal lag en vlam vatte. De hitte van het vuur sloeg over naar de loods. De oorzaak van de brand van het schip is onbekend termiddag vanuit Salisbury naar Londen, om daar aan de nieuwe vredesgesprekken deel te nemen. Hij verklaarde nog eens dat hij de aanval op Mozambique gerecht vaardigd achtte, aangezien Mozambique van plan was om door een militaire inval zijn regering omver te werpen. Hij be schouwt de plannen van Mozambique ook als een bedreiging voor Zuid-Afrika. Moezorewa zei gisteren voor zijn ver trek naar Londen ook dat het niet aan hem zal liggen als de conferentie mislukt. Als het Patriottisch Front uit de onder- handelingen wegloopt wil Moezorewa al leen met de Britse regering verder praten over een nieuwe grondwet voor Zimbab- we-Rhodesië. De Rhodesische delegatie rekent er op dat tenminste een vleugel van het Patriottisch Front niet in staat of bereid zal zijn tot een compromis en van de onderhandelingstafel weg zal lopen, zo verluidt het in politieke kringen in Salis bury. Tot Moezorewa’s delegatie behoren ook ex-premier Ian Smith en dominee Sithole, die bij de verkiezingen van april door Moezorewa’s partij werd verslagen. VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft de Rhodesische aanval op Mozambi que scherp veroordeeld. Hij ziet in de actie een gevaar voor vrede en veiligheid in geheel zuidelijk Afrika. UTRECHT (ANP). De bevrij dingsbewegingen in El Salvador pro beren nu hun krachten te bundelen om het bewind van president Carlos Humberto Romero omver te werpen. Maar hoewel die bewegingen de be volking steeds meer achter zich krij gen, neemt de dictatuur steeds meer in hevigheid toe. Dit zei gisteren een vertegenwoordiger van een Salvado- riaanse bevrijdingsbeweging op een bijeenkomst in Utrecht, die was be legd door het comité El Salvador Ne derland. Volgens hem zullen de overvallen der Rhodesische strijdkrachten geen enkele uitwerking hebben op het verloop van de conferentie. Robert Moegabe is gisteren ook in Lon den aangekomen. WASHINGTON (ANP). Er is gisteren slecht nieuws over de Amerikaanse eco nomie gekomen. Er werden forse prijsstij gingen gemeld en de werkloosheid is toe genomen. Het aantal werklozen in de Verenigde Staten is toegenomen van 5,8 miljoen in juli tot 6,1 miljoen vorige maand, waar door het werkloosheidspercentage steeg van 5,7 tot 6,0. De toeneming werd vooral veroorzaakt daardat er veel werknemers bij gebrek aan emplooi naar huis werden gestuurd, zo heeft het Amerikaanse mini sterie van Arbeid meegedeeld. Het aantal werkenden verminderde met 310.000 tot 96,9 miljoen, waardoor de verbetering van 456.000 in de voorgaande maand groten deels verloren ging. Verder zijn vorige maand de groothan- delsprijzen in de VS met 1,2 procent geste gen na een stijging van 1,1 procent in de voorafgaande maand. Het indexcijfer van de groothandelsprijzen (1967 100) Van het ministerie van Arbeid kwam uit op 217,3, met correctie voor seizoensinvloeden. Dat betekende dat het 11, 1 procent hoger was dan het gegeven voor augustus vorig jaar. De Verenigde Staten dienen rekening te houden met een versoberingsperiode van tenminste twee jaar om de inflatie aan banden te leggen, zo heeft de minister van Financiën, G. William Miller, verklaard. Naar zijn oordeel dienen de werknemers genoegen te nemen met minder reëel inko men en de ondernemingen met een uithol ling van hun winsten. tieke gevangene uit El Savador, die nu politiek asiel geniet in Venezuela. Hij was zonder vorm van proces op 21 december 1977 gearresteerd en onder een andere naam opgesloten in een niet-officiële ge vangenis. Hij zat in een cel van één bij twee meter, waarbij hij voortdurend ge bonden en geblinddoekt was. Hij kreeg eens per week te eten, enkele maispanne- koekjes, waarin, na achteraf bleek, enkele druppels vergif zaten. Na negen maanden en tien dagen wist hij zich van zijn boeien te bevrijden en te ontsnappen door een raampje van 20 bij 25 centimeter. nis kon ook niet zonder meer geschieden. Eerst moest Zij aangifte, doen op het ge meentehuis, waar zij te horen kregen dat de dood van haar zoon officieel het gevolg was van „auto-ongeluk”. Ook met de vrijheid van vakbonden in El Salvador is het mager gesteld. Volgens de vertegenwoordiger van het bevrij- dingsfront bestaat de werkende bevolking van het land voor ongeveer zestig percent uit boeren, die onder zeer armoedige om standigheden leven. Wanneer zij zich wil len organiseren, worden zij door de rege ring aan alle kanten tegengewerkt. Van de ongeveer 400.000 werknemers in de industrie is naar schatting tien percent georganiseerd. Een klein deel daarvan is lid van een van de democratische vakbon den die ook geen genade vinden in de ogen van de regering. Verreweg het grootste deel van de industriële werknemers is aangesloten bij een bond, die wordt ge controleerd door de regering, aldus de vertegenwoordiger. geweest. Radio-Teheran noemde geen speciale reden voor het bezoek. Omdat er een groot ontwikkelings programma voor het gebied op stapel staat, wil de regeringsleider zich ech ter kennelijk persoonlijk op de hoog te stellen van de situatie. 'ijf jaar i in een erblind- :er voor ’t de mi sten. In ar door voor dit erblind- veroor- WUNSTORFF (AP). De Ameri kaanse generaal Bernard W. Rogers, die als opvolger van Alexander Haig opperbevelhebben van de NAVO- troepen in Europa is geworden, heeft gisteren gezegd dat de NAVO de kernbewapening moet uitbreiden. Tijdens een persconferentie ter ge legenheid van het begin van de in de herfst gebruikelijke serie oefeningen, zei hij dat de NAVO een beslissing moet nemen om (ie tactische kernwa pens te moderniseren. Hij zei dat verbeterde tactische en lange-afstandsraketten nodig zijn om „in de jaren tachtig een geloofwaar dige nucleaire afschrikking” te zijn. „Ik ben optimistisch dat de NAVO die beslissing zal nemen”, zo zei hij. In het komend najaar zullen er in totaal 26 oefeningen worden gehou den van Noorwegen tot Turkije. Zij dienen niet om te tonen „hoe goed we zijn”. Maar vooral om er te leren, zo zei de generaal. hebben richt in ank Ne- Amster- rbaasde Merce- and het poging j echter mie niet .■he ver- proleta- ie door de tech- idigheid r. ir. J. iposium akbewe- gerings- lijvende Ierland. 1 beper- ers dat proble men. De lier Van iort „Et- nschap- gsbeleid De FNV Op de bijeenkomst was ook een verte genwoordiger van „Moeders van vermiste personen in El Salvador”. Haar relaas ging over haar zoon, die na vermissing ergens dood en geheel verminkt werd .aangetroffen. Na identificatie mocht zij hem mee naar huis nemen, maar niet voordat zij geld had betaald. De begrafe- i en mu- in Am- ebleken. lig stad- dat zo- oogpunt i en als sen vol lak van d naar le archi- aan B. HAVANNA (Reuter). Na een stor machtig debat in de agendacommissie van de topconferentie van niet-gebonden landen in Havanna heeft de Cubaanse leider Fidel Castro een tactische overwin ning geboekt: de commissie bereikte overeenstemming over een aanbeveling dat de zetel van Cambodja tot 1981 vacant zal blijven. Dat besluit is een nederlaag voor de gematigde landen, die wilden vasthouden aan de erkenning van het verdreven be wind van Pol Pot. Tijdens de roerige bij eenkomst. die zes uur duurde, betitelde Castro de gematigde leden als „saboteurs en stromannen van het imperialisme”. Cuba steunt het door Vietnam geïnstal leerde bewind van Heng Samrin. De gematigden daarentegen kregen op een ander punt hun zin: zij verhinderden een poging om Egypte te veroordelen van wege het vredesverdrag met Israel. Maar de centrale vraag of de beweging van niet-gebonden landen beide machts blokken op gelijke afstand zal houden, of toenadering zal zoeken tot het Russsische blok, bleef onopgelost. Het zag er gister avond niet naar uit dat de top op tijd zou worden afgesloten. In een verklaring op het vliegveld van Londen veroordeelde Moegabe de jongste overvallen van de Rhodesische strijd krachten in Mozambique. CAIRO (AP). De Egyptische vice- president Mobarak zal maandag naar Washington vliegen om een boodschap van de Egyptische president Anwar Sadat aan de Amerikaanse president Jimmy Carter over te brengen, zo heeft het Egyptische dagblad Al-Akhbar gis teren bekendgemaakt. Gedurende zijn zevendaagse verblijf in de Verenigde Staten zal Mobarak besprekingen voeren met vice-presi dent Walter Mondale, minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance, mi nister van Defensie, Harold Brown, veiligheidsadviseur Zbigniew Brze- sinski en met leden van het Congres. In de loop van volgende week zullen ook de Israëlische ministers van Bui tenlandse Zaken, Mosje Dajan en van Defensie, Ezer Weizman, in Washing ton aankomen om over de toestand in het Midden-Oosten te praten. De mede-leider van het „Patriottisch Front” herhaalde evenwel zijn weigering, een bestand af te kondigen tijdens de conferentie. „Wij aanvaarden slechts een bestand als wij concrete bewijzen hebben van een regeling gebaseerd op de overdracht van de macht aan de zwarte meerderheid”, aldus Moegabe. BRUSSEL. Op 20 september wordt een extra vergadering van de ministers van Energie van de Europese Gemeenschap gehouden, zo is gisteren in Brussel meegedeeld. Het is de bedoeling dat de ministers een gezamenlijk standpunt bepalen in verband met het gesprek over bezuiniging op het verbruik van olie dat West-Duitsland, Frankrijk, Engeland en Italië op 26 september voeren met de Verenigde Staten, Canada en Japan. gola en het Centraalafrikaanse Keizerrijk omdat in die landen de mensenrechten op flagrante wijze worden geschonden. De regering-Carter had zich tegen het verbod op hulpverlening aan genoemde landen uitgesproken. Zij vreesde dat de Amerikaanse bijdragen aan de internatio nale kredietverlenende instellingen in ge vaar zouden komen. Verwacht wordt dat Carter zal proberen de beperkende bepa lingen uit het wetsontwerp geschrapt te krijgen als het in de Senaat wordt behan deld. Het extra geld voor de Indochinese vluchtelingen zal worden gebruikt om het aantal mensen dat in de Verenigde Staten wordt toegelaten te vergroten van 700 tot 16.000. Op de vluchtelingenconferentie die in juli in Genève is gehouden was van Amerikaanse kant de opneming van 16.000 vluchtelingen toegezegd. STOCKHOLM (Reuter). Zweden heeft zich officieel bij de Bondsrepubliek beklaagd over schendingen van zijn lucht ruim door Westduitse militaire vliegtui gen. Dit heeft de minister van Buitenland se Zaken gisteren in Stockholm gezegd. Sinds Zweden op 1 juli zijn territoriale wateren van vier tot twaalf mijl heeft uitgebreid, zouden twintig Westduitse toestellen het luchtruim daarboven heb ben doorkruist. De Westduitsers hebben de uitbreiding in beginsel wel erkend, maar hebben nog niet alle piloten van deze maatregel op de hoogte gesteld, al dus een woordvoerder van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken. Naar verluidt maakt Zweden zich ook zorgen over een bezoek van de Ameri kaanse marine aan de Oostzee, omdat de V.S. de uitbreiding van de Zweedse terri toriale wateren niet erkennen. ersme- .a T„ »n bri PNV be- snzelfde wil niet n nader le effec- re oefe- 1 in de ■zegging fend, zo Volgens hem zijn er in de eerste helft van dit jaar in El Salvador ruim tweehon derd personen vermist zonder dat er maar iets over hun lot bekend is. De regering beweert - wanneer familieleden al de moed hebben om van vermissing aangifte te doen - daarvan niets af te weten. Dit werd onderstreept door een ex-poli- „De taak die Israel op zich heeft genomen ter bescherming van de christenen van Libanon strekt zich al leen maar uit tot de christelijke bevol king van Zuid-Libanon”, aldus giste ren de chef van de Israëlische generale staf, generaal Raphael Eytan. De generaal vervolgde: Wij hebben de mrele verplichting te voorkomen dat deze bevolking, die op- ons ver trouwt. prooi wordt van de Palestijnse terroristen”. Generaal Eytan zei verder dat er geen stilzwijgend akkoord tussen Syrië en Israel bestaat over de aanwezigheid van militaire vliegtuigen van beide luchtmachten in het luchtruim van Libanon. „Wij opereren naar mate van de be hoefte van onze veiligheid en wij wor den niet geremd door een regeling die voorkomt dat de toestellen van onze luchtmacht en die van Syrië elkaar tegenkomen”, aldus Eytan. Hij merkte op dat zulk contact niet meer heeft plaatsgehad sinds het luchtgevecht van juni, toen de Syriërs een paar straaljagers verloren. HONGKONG (Reuter). Vietnam heeft China er gisteren van beschuldigd dat het verscheidene aanvallen heeft uit gevoerd in het grensgebied tussen de bei de landen. Hierbij werden vijf mensen gedood, twee gewond en drie ontvoerd, zo heeft het Vietnamese persbureau meege deeld. Vietnam en China beschuldigen elkaar de laatste tijd voortdurend van vijandige acties. De vredesonderhandelingen, die de beide communistische landen voeren sinds hun grensoorlog in het begin van dit jaar, verkeren nog steeds in een impasse. ROME (DPA). Een toerist uit Zwaben in de Bondsrepubliek heeft in Italië om schadevergoeding gevraagd en deze ook gekregen voor het schuivende ledikant waarin hij slapen moest. Het in Rome verschijnende dagblad „II Tempo” berichtte gisteren dat een reisbu reau in Porto Recanati op de Adriatische kust een gast uit Suttgart een brief met vier mark had gestuurd om hem Schade loos te stellen voor de spijker die hij had gekocht om het ledikant vast te zetten. De toerist uit Zwaben, een streek in het zuiden van West-Duitsland. waarvan de bewoners volgens het persbureau DPA bekend staan om hun zuinigheid, had om terugstorting van het bedragje gevraagd. De Poolse partijleider Gierek kwam gisteren in Parijs aan voor besprekingen met de Franse president Giscard dEstaing. Zij willen onder meer nagaan of ze tot een gezamenlijke ontwerp resolutie kunnen komen voor de nieuwe conferentie over Europese veiligheid en samenwerking, die volgend jaar in Madrid wordt gehouden. Militaire kringen in de Rhodesische hoofdstad hebben meegedeeld dat Freli- mo-troepen van Mozambique de guerrilla strijders tijdens hun operaties in Rhode sië steunden en dat vooral in de provincie Gaza een groot offensief werd voorbereid dat bedoeld was om de komende gesprek ken tussen alle partijen in Londen in de war te sturen. PARIJS (Reuter). Een Franse advocaat, die een internationale or ganisatie voor de mensenrechten ver tegenwoordigt, heeft gisteren ver klaard, dat politieke gevangenen in Iran vastgehouden worden onder verschrikkelijke fysieke omstandig heden. Zij hadden hem gezegd, dat zij door hun islamitische bewakers mis handeld waren. Michel Zavrian van de in Parijs gevestigde Internationale Federatie van Mensenrechten (FIDH) heeft op een persconferentie in Parijs, na een bezoek aan Iran, verder gezegd, dat de situatie ten aanzien van essentiële vrijheden in het begin van de revolu tie verbeterde, maar op een ver schrikkelijke manier verslechterde in de afgelopen paar maanden. De VN-commissie tot bescherming van minderheden heeft gisteren de regering in Teheran telegrafisch ver zocht „de gemelde terechtstellingen zonder voorafgaand proces van tal rijke Koerden in Iran” onmiddellijk te staken. De Iraanse premier Bazargan is gisteren naar Mahabad gereisd, dat een centrum van Koerdisch verzet is Radio-Teheran n de in ■esident, i bezoek li Bewe- 1 in de erzet te tatie ter /elke op t gehou- yids om een de- de Dok- jerplein, rdt ge-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3