vriendelijke volkskunst Nog geen eigen visie in werk Meir Salomon Performing Arts Group: ^TD Goedkope uitstapjes met Townsend Thoresen Zwaansmeerjeugd krijgt noodschoot toegewezen veilingen beverwijk 1 Scholen gemeenschap voor elfhonderd leerlingen TH Eui DE KRAMER bv I PERSOONLIJKE LENINGEN DOORLOPEND „BIJDEHAND KREDIET” WONINGFINANCIERING ENZ. r ar Pakistani dansen met trommel en pincet Verscheidenheid in stijl en kwaliteit Onderzoek naar baarmoederkanker Groenten F grens lachine ngebiec olg vat emmer- cwestie Amster lachine ngebiei n „Ha it nu a ior dea tald ei ïl op dt nde za lit eigei ■n aan Sloop „De Schulpen” vrijwel zeker 1 V F/ immm» TASTBAAR RESULTAAT KRAAKAKTIE WESTZIJDE 262 - ZAANDAM - TEL. 075-163028 Weekend LONDON DEN HAAG. In de Koninklijke Schouwburg konden we vrijdag avond kennismaken met de vriendelijke volkskunst uit Pakistan. The National Performing Arts Group brengt hoofdzakelijk dansen, slechts afgewisseld door zang of muziek om de dansers de gelegenheid te geven zich te verkleden. Het programma is kort, wordt snel afgewerkt en zal zondagmiddag om 3 uur herhaald worden in het Tropeninstituut in Amsterdam. V- LZ IX TvT rT (ADVERTENTIE) t meer) rf- De heer F. W. de Wit van het Regionaal Instituut trekt de vlag naar het hoogste punt. (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) DE WEETERING Vlag op hoogste punt van Berlingh College Een artikel als nerinen wekenlang in de belangstelling leverde vrijdag met moeite nog maar 40 cent per stuk op. Anjers varieerden in prijs van 15 tot 33 cent en de prijs van de rozen viel terug naar 22 tot 49 cent. Gladiolen komen er nu in vele partijen en variëteiten, maar meer dan twee dub beltjes per stuk leverden deze bloemen niet op. Ook de prijs van de freesia kwam aanzienlijk lager te liggen. De zomer-bui- tenbloemen kwamen ook onder druk te staan, hoewel hier nog geen sprake was van een grote terugval. De buiten-tros- chrysanten moesten ook een veer laten, maar de mooie partijen leverden toch nog rond 150 cent op. Het aanbod van potplanten was deze week bescheiden. In het begin van de week lagen de slaprijzen nog ruim boven een gulden, wegens een grote vraag vanuit België en Frankrijk. Toen werd er op de veiling gezegd: „De sla doet maar 75 cent”, maar op zich is dat een beste prijs. Vrijdag liep de score trouwens al weer op tot boven een gulden. Niet alle sla is evenwel van exportkwaliteit en heel wat partijen leve ren minder op, maar beneden de zeven stuivers was er toch geen krop te koop. ge produkten worden voor goede prijzen verkocht. Alleen de tomaten vormen een uitzondering op deze gang van zaken. Die blijven goedkoop. De prijs van de spinazie hield ondanks de warmte goed stand, maar dat produkt is wel zeer onderhevig aan weersinvloe den. Woensdag betaalde men er nog tot 135 cent per kilo voor, maar vrijdag was 85 cent het hoogste bod. Er komt nog zo’n 8500 kilo per veilingdag. Andijvie mist tot nu toe de prijzenboot. Het aanbod ligt nog altijd boven de 20.000 kilo, met prijzen van 33 tot 45 cent. De aanvoer van bospeen loopt ook terug, maar daar waren de volksfeesten in Heemskerk niet helemaal vreemd aan. In de bonensector lopen de prijzen wat op en nemen de aanvoeren af. Verschil lende zomerprodukten verdwijnen al van de markt. )ok niet om eet ialfweg Amstel ►ostelijk en naai sze weg >ordzee- uden ei n. Zoali ng vooi mdelini r mottif jevoerd icteerdi m vaar i oostei irikaha binden le zaak zar vai vaarwe Braak aantas er mee een be an. Ooi zou vol oedkeu zerigen tak, lig met he rdelijki 5) moe loor be Sraak i ijkdooi ider he jk (des - n willet .Hamer’ istanties subsidit .Hamer' rag vat ilpverle /olg vai lappeli) >men te tellingen ties val Hen vat ■voorstel 1. en W - ist. Nog ilpverle- enen op >idiëring an voor- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Vrijdagmiddag is - precies volgens het bouwschema - het hoogste punt bereikt van het nieuwe Berlingh College. De secretaris van het Regio naal Instituut Openbaar Voortgezet Onderwijs Mid- den-Kennemerland, de heer F. W. de Wit, was met klem verzocht de vlag naar het hoogste punt te trekken, want zeer velen hadden het gevoel dat die eer hem nu eens te beurt moest vallen. Toch bleven er daarnaast nog wel wat kleine verrassingen te genieten. Een Ka- szware strijdig met he e proa en daa op ee irocedi dat h( buurgi Haai chreve der va d er eei wat da :hoten. Aan de groenteveiling blijft het vooral met de sla uitstekend gaan. Ook de overi- WW Om gezellig te winkelen of zo maar de bezienswaardigheden te bekijken. Vertrek elke don derdag vanaf Rotterdam Euro poort om 23.59 uur. Aankomst Rotterdam Europoort: zondag om 19.00uur. Inclusief hotelac- comodatie in Londen en ontbijt. v.a.f166,-p.p Vrijdag waren de prijzen: andijvie 33- 42, bleekselderij 45-56, bloemkool 45-96, bospeen 42-133, selderij 10-25, breekpeen 33, Chinese kool 32-39, groene kool 24-31, komkommers 24-55, peterselie 15-32, pos telein 55-77, prei 77-86, pronkbonen 120- 210. rabarber 52-68, radijs 16-42, snijbo nen 160-340, sperziebonen 100-210, spina zie 24-82, sla 38-102, spitskool 15-32, toma ten 300-390, uien 26-41, waspeen 40-47, champignons 136-141, ijsbergsla 43-50, rammenas 47-56, brocelie 270-290. Hij heeft bergen werk verzet voor de bouw van die enorme complexen voor de grote openbare scholenge meenschappen in de hoek van de Van Riemsdijklaan en de Jan van Kuikweg, precies op de grens van Beverwijk en Heemskerk, maar op Heemskerks grondgebied. Ondanks de strenge winter is men niet achter geraakt op het bouwschema en dat betekent dat de tweede fase van de nieuwbouw voor het Berlingh College, met de voor de gemeenschap van de school zo belangrijke aula, volgend jaar juli gebruiksklaar zal zijn, zodat het vol gende schooljaar kan beginnen in de nieuwe behuizing. Het had eerder gekund, maar in overleg tussen minis terie en Regionaal Instituut heeft de scholengemeen schap „De Blinkerd” voor lager en middelbaar beroeps onderwijs, die er naast ligt, voorrang gekregen in de „bouwstroom” van scholencomplexen, omdat die bouw nog urgenter was. Het Berlingh College wordt nu niet in semi-permanente bouw afgebouwd, maar in permanen te bouw en dat betekent dat er niet wordt uitgegaan van een tijdelijke voorziening met een beperkte bouwsom die met dat tijdelijke karakter overeenstemt. Vanwege het definitieve karakter mocht het nu allemaal wat beter en duurder worden. Het Berlingh College voor mavo, havo, atheneum en gymnasium telt nu zo’n dertienhonderd leerlingen, van wie er zo’n elfhonderd nog grotendeels in houten nood gebouwen zijn gehuisvest. Tweehonderd onderbouw- leerlingen bezoeken de dépendance in Castricum en dat blijft zo. Het nieuwe complex wordt dus gebouwd op- neen leerlingental van elfhonderd. Het Berlingh College wordt op dit moment nog niet geconfronteerd met een terugloop van het aantal leerlingen. Integendeel. Als het nieuwe gebouwencomplex gereed is betekent dat ook een oplossing voor de nu nog aan de Brederode- laan gevestigde openbare leao-school. Die kan dan na melijk beschikken over een gedeelte van de halfstenen school die dan vrij komt door het vertrek van het Berlingh College. Volgend jaar zullen dan naar schatting zo’n driedui zend leerlingen één van de klassen bezoeken van de openbare scholengemeenschappen tussen Van Riems dijklaan en Jan van Kuikweg: Berlingh College voor mavo, havo, atheneum en gymnasium. „De Blinkerd” voor lager of middelbaar beroepsonderwijs, of de leao. Al deze scholen ressorteren onder het Regionaal Insti tuut, dat net op tijd wat de scholenbouw betreft de wind in de zeilen heeft gehad. VELSEN-NOORD. Het mo menteel leegstaande gebouw „De Schulpen” aan de Melklaan in Vel- sen-Noord zou voor ƒ50.000,- voor buurthuisactiviteiten geschikt ge maakt kunnen worden. Zo’n uitga ve achten B. en W. voor dit doel onverantwoord. Zeker daar het om een tijdelijke huisvesting zou gaan. Het bestuur van De Mei, waarvoor de gebruiksmogelijkheden onder zocht zijn, deelt dat standpunt. Sloop van dit voormalige schoolge bouw blijft daarmee als enige mo gelijkheid open. Door herstel van gas- en elektra-aan- sluitingen wordt de optrek waar tot voor kort een LEAO-school was gevestigd, nu weer als tijdelijk onderkomen voor de wijkjeugd geschikt gemaakt. Wethouder C. J. M. Bodewes van jeugdzaken helpt de „dakloze” jongeren aan dit tijdelijke on derkomen onder voorbehoud dat hieraan geen recht kan worden verbonden voor definitieve huisvesting in een verdere toe komst. Op den duur moeten de noodloka- thak dans uitgevoerd door vijf mannen met in hun handen rode doekjes, begint nogal sloom, maar krijgt aan het eind toch een fraaie ontwikkeling als iedere man een eigen wervelende variatie gaat uitvoe ren, waarbij die rond draaiende rode doekjes in hun handen als vurige vlam men gaan werken. Interessant is ook de Bhangra dans uit Punjab, één van de vruchtbaarste staten van Pakistan. Hij wordt uitgevoerd op het ritme van de Dhol, een grote tweevellige trommel en de Chimta, een soort reuzen pincet (ongeveer een meter lang) waarmee al dichtklappend een grappig ritme gesla gen kan worden. Op muzikaal gebied is het meest interessante dat te vermelden valt een solo op de Sarinda, gespeeld door Munir Sarhadi. Het is een gestreken snaarinstrument met naast het gebruik van bourdontonen. een rijke variatie in klankkleur, maar dat kan natuurlijk ook aan de bespeler liggeii CONRAD VAN Wie verwacht een groep dansers met uiterst gestyleerde handgebaren in de vorm van moedra’s te zien, komt bedrog- ne uit. Pakistan kent deze dansvorm, zoals wij die kennen uit India en Indonesië wel, maar bij deze National Performing Arts Group kregen we maar één dans in dat genre te zien. Dat werd dan ook wel me teen het hoogtepunt van de avond. Het is een slangenbezweerdersdans waarin de handen van de danseres nu eens de kron kelende slagn voorstellen, dan weer de razendsnel toegrijpende handen van de slangenvangster. Bij het zien van dit boei ende nummer werd het opeens weer dui delijk dat dans niet alleen maar een boer tig nadoen van bewegingen van katoen- plukkers of vissers hoeft te zijn en dat muziek meer is dan het zingen van twintig coupletten, ieder gevolgd door een door het publiek meegeklapt refrein. HAARLEM. Vierhand beschikt in het bedrijf aan de Kleine Houtweg in Haarlem over een heel behoorlijke expo sitieruimte die aan een soliërende kun stenaar alle mogelijkheden te bieden heeft om representatief naar voren te komen. Het vullen van een dergelijke ruimte vraagt voor het welslagen van die tentoonstellingen echter ook een beleid dat de motivatie van de steeds te nemen keuzes duidelijk maakt. Tot zover is het bij Donnelley-Vierhand nog niet gekomen. Vlak voor de vakantie betrof de eerste exposant Poppe Damave, een keuze voor gerenommeerde kwaliteit waarmee echter nog geen beleid wordt gemaakt. Damave’s naam is immers al elders gemaakt en Donnelley-Vierhand speelde met hem dus duidelijk op veilig. Nu, met een tweede tentoonstelling die meer zou moeten verklaren, blijkt er even min nog sprake te zijn van een duidelijke koers. Het gaat om Meir Salomon, een jonge Israëliër die sinds een aantal jaren in ons land verblijft waar hij in het grafi sche bedrijf werkzaam is. Hij toont bij Donnelley-Vierhand zijn werk in een zo’n grote verscheidenheid aan stijl en kwali teit dat je tot de conclusie moet komen dat zijn werk nog nauwelijks een eigen ge zicht heeft. In feite komt het er op neer dat Salomon een beetje verdronken is in de voor hem veel te grote ruimte. Hij brengt werk dat hij in de afgelopen zes, zeven jaar heeft gemaakt en laat daarmee zien dat hij die len wijken voor de bouw van het politie bureau dat op die plek gepland is. De activiteiten die de Zwaansmeerjeugd in het nieuwe onderkomen voor ogen heeft zijn te rangschikken onder het open jeugdwerk dat vanuit het buurthuis „De Schans" zonder al te nadrukkelijke dwang begeleid wordt. Isen za ot „aai ispreke n zwaï re bibli Amstei is ee oor he t op (1 antsoen ;en. is com icentsre beschik egrotini rder ge zal zijn van he een be Iden ge sten, dir neld be se sport ünklijta allbond theekge vering i periode heeft gebruikt om nog tal van stijlen te onderzoeken zonder dat daaruit een min of meer vast omlijnde visie is ontstaan. In zijn meeste olieverven bij voorbeeld die van recente datum zijn, spreekt een sterke voorkeur voor het ma gisch- of fantastisch realisme. Je merkt wel dat hij op dit gebied de nodige ideeën heeft, maar de technische ontwikkeling in zijn werk heeft deze stijlverandering niet bijgehouden. Want wat daarvoor is ge maakt wijkt in ieder opzicht af van wat hij nu doet. Salomons oriëntatie op de op-art is een poosje onmiskenbaar geweest, maar hij heeft zich de essenties van die stijl nooit eigen kunnen maken. Dat be wijst het nieuwe werk waarin nog elemen ten van de op-art voorkomen, maar ze maken een verdwaalde en geïsoleerde in druk. Van vrij recente datum zijn ook zijn watertekeningen, een nogal armoedige techniek waarin hij zonder gebruik van verf vormen in water op het blad aan brengt. Dat geeft een licht reliëfachtig effect, maar het bezit lang niet de kwali teiten die een blinddruk kan hebben. Ook op dit terrein is Salomon nog druk aan het experimenteren zonder dat je kan zien wat hij nu werkelijk wil. Meer rust en evenwicht in zijn werk en in de eerste plaats technische verbetering zijn de voornaamste wensen die overblijven bij het zien van deze presentatie. (Tot en met 28 september, op werkda gen geopend van 8.3Ó-17 uur). CEES STRAUS BEVERWIJK. De bloemenhandel heeft bepaald geen voordeel van dit on verwachte na-zomertje: grote aanvoeren met als gevolg, vooral vrijdag, zeer lage prijzen. Tot eind september biedt Townsend Thoresen u de keus uit 2 aantrekkelijke uitstapjes naar Engeland. auerna. ■as. Dit toe, dat in Am. imming lineweg worden et Wes. auerna- ■rikaha- ven ten d, daar pt. kon net o os- i oosten [ÊXCURSIEBON code5 t Stuur mij informatie over de uitstapjes met Townsend Thoresen. a Naam Adres Plaats I Bon opzenden aan Townsend Thoresen Leidsestraat 32. 1017 PB AMSTERDAM I 4 UW ADVISEUR Shopping-trip FELIXSTOWE Twee dagen er even tussenuit om lekkergoedkoop te kunnen winkelen in Felixstowe of Ips wich. Vertrek dagelijks (behal ve zaterdagvanaf Rotterdam Europoort om 23.59 uur. Inclu sief hotelaccomodatie en ont bijt in Felixstowe, vervoer naar en van hotel. v.a. Vul voor nadere informatie over deze aantrekkelijke uitstapjes de coupon in of vraag uw reisbureau BEVERWIJK. Eén lokaal van de noodschool aan de Laan der Nederlanden komt binnenkort beschikbaar voor de zelfde jeugdgroep die afgelopen dinsdag na een kraakaktie uit dit gebouw verwij derd werd. Een dertigtal jongeren uit de omliggende wijk, bekend als de „Zwaans meerjeugd”, betrok dinsdagavond ille gaal het noodgebouw. Diezelfde nacht werd de jongerengroep alweer door de politie uit het gebouw gezet. Ramen en deuren werden vervolgens dichtgespij kerd en ook de aansluitingen voor gas- en elektriciteit werden onklaar gemaakt. Een gesprek op het stadskantoor en overleg binnen B. en W. donderdagavond hadden tot resultaat dat de Zwaansmeer jeugd alsnog het gebouw mag betrekken, maar nu volkomen legaal. BEVERWIJK/HEEMSKERK. In de gemeenten Beverwijk en Heemskerk wordt het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker in de komende maanden voortgezet. Voor deelneming komen thans in aan merking de vrouwelijke bevoking, gebo ren in de jaren 1920, 1923, 1926, 1929, 1935, 1938, 1941, 1944, 1947 en 1950. In Beverwijk worden bovendien uitge nodigd degenen die geboren zijn in 1954 en in Heemskerk de vrouwen met als geboortejaar 1953. Het onderzoek voor Beverwijk en de wijken Zuidbroek en Oosterwijk in de gemeente Heemskerk wordt gedaan in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10 in Be verwijk, gedurende de periode van don derdag 13 tot en met dinsdag 25 septem ber. Het onderzoek voor Heemskerk wordt voortgezet in het wijkgebouw Bachstraat, gedurende de periode van 25 september tot en met 1 oktober. De persoonlijke oproepen zullen tijdig worden verzonden. Voor verdere infor matie kan men zich wenden tot de ge meentelijke sociale diensten, in Bever wijk. Pres. Kennedyplein 2, telefoon 42724, toestel 10 en in Heemskerk. Kerk- laan 32, telefoon 40804, toestel 159. ■s. I i: 7

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7