ENFB WIL DAT PROVINCIE GEMAAKTE FOUTEN RECHTZET I HET BOEK VAN DE MAAND kijk,economie I Slechts 15 leden op kader-bijeenkomst in Velsen F „We zijn vier a vijf keer zo rijk als onze grootouders. Waarom voelen we ons niet zoveel rijker? En gelukkiger? TOT EN MET6OKT f 19,50 DAARNA f 13,- DUURDER RG I I r '35,- )60,* r/ I I 11 IJMOND WOENSDAG 1 2 SEPTEMBER 19 7 9 (Van een onzer verslaggevers) »atie FE ERS 1 ■nor&er geslote (De aanbieding is geldig van 6 september t/m 6 oktober 1979. Echter zolang de voorraad strekt. n en chik- lem 4 bette- ir, dus zftkom reW* \,dank! iatwe n.^er ernde. (g mee ruime Moet „Kijk, economie” geschreven door Jan Pen, geeft - met sprekende voorbeel den uit ons dagelijks leven - antwoord op dit soort vragen. Verduidelijkt met foto’s en illustraties. „Kijk, economie” is een amusant, leer zaam kijk- en leesboek voor ons allemaal. Want economie gaat over ons allemaal. HAARLEM. De ENFB (de Echte Nederlandse Fietsersbond) vindt de aanleg van fietspaden door de steden niet louter een gemeentelijke taak. De Bond neemt daarmee stelling tegen het standpunt van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland. In het ontwerp-fietspadenplan van de provincie zijn slechts fietsroutes opgenomen buiten het stedelijk gebied. De fietsroutes binnen het stedelijk gebied moeten volgens GS door de gemeenten worden uitgezet. De ENFB is het daarmee niet eens. De fietsroutes door de steden vormen immers een scha kel in de doorgaande fietsroutes en dus ook een bovengemeente lijk belang. De provincie zou daarom tien percent van de aan- legkosten van stedelijke fietsrou tes voor haar rekening moeten nemen. jan pen Waarom verdient de buurman meer? Wat spookt de overheid met ons geld uit? *Wat betekent nivellering nou eigenlijk? Waarom zijn er vakbonden? *Hoe moet ik me de Nederlandse schatkist voorstellen? Collectieve sector, wie of wat is dat? i W I I 1 Auto heeft ruimte I van de fiets gestolen Om die vicieuze cirkel te doorbreken (ADVERTENTIE) Verlanglijstje fietsersbond (Van een onzer verslaggevers) f1 GSGEBIEO’ (Vervolg van voorpagina) Bij Hoogovens vuil werk 14755 niet af kopen met geld snigin- 1-17.00 1 zuiver talen. elijk door werkzoekenden worden opge vuld. Daarvan is toh nu toe helemaal niets terecht gekomen en ook dat heeft bijge dragen tot de onverschilligheid van de achterban ten aanzien van het cao-beleid. zo vond men. Door de toevloed van auto’s ook naar binnensteden, raakten deze laatste ver stopt, vol uitlaatgassen en moeilijk bereik baar. Het wonen (en werken) in de com pacte stad werd daardoor onaantrekke lijk. Wie het kon betalen verhuisde, met mee- neming van de auto, naar de buitenwij ken. Menigeen, die in de stad moest ach terblijven verlangde ook naar een woning in de buitenwijk. De vraag naar huisves ting buiten leidde tot nieuwe buitenwijken Vanuit Schalkwijk: Ulsterpad-Schip- holweg-Schalkwijkerstraat-Lange Brug- (of aftakking Spaarne oostzijde- Melkbrug)-Turfmarkt-Ged. Oude Gracht-Nassaulaan-Zijhuizen-Kenau- park-Kenaubrug-richting Haarlem-Nw. en Bloemendaal. Er ontstonden daardoor anders gerichte verkeersstromen. Gemoedelijke overzet veren kregen hoe langer hoe minder klan- disie, en moesten op den duur worden opgeheven. Hoewel schakel in een kortere route, voldeden zij niet langer aan de behoefte van de automobilisten, die ge makkelijker kilometers konden omrijden naar de brug. De wassende verkeersstro men riepen vervolgens de vervanging van oude smalle bruggen op door brede beton nen exemplaren. De dupe van deze ont wikkelingen was alweer de fietser, die met lede ogen zijn vertrouwde pontveer zag verdwijnen. Verschillende ENFB-afdelingen geven in de reactie voorbeelden van dit achter blijvend beleid. Zo hekelt de ENFB-Haar- lemmermeer het feit, dat een groot deel van het gemeentelijk fietspadenplan on langs van de meerjarenplanning is ge- schrapt. En de ENFB-Amsterdam klaagt er over, dat de enige echte fietsroute in de Hoofdstad de Groene Zoomroute onlangs is afgesloten. Dat gebeurde uitge rekend voor uitbreiding van het RAI-com- plex (bolwerk van automobilisme en de „Blij-dat-ik-rijpropaganda). De Amster damse afdeling wijst er op, dat het juist de taak is van het provinciaal bestuur om er voor te zorgen, dat uitvoering van grote werkzaamheden’' niet ten koste gaat van het fietsverkeer. „Anders laat het op vita le plekken na. wat het beleidt: bevorde- ring van het fietsverkeer’’. Niet alleen met het oog op de volksge zondheid is de aanleg of het herstel van fietsroutes noodzakelijk. Ook een eerlij-.' ker verdeling van de verkeersruimte ten gunste van de vervoerszwakken in de sa menleving is hierbij in het geding, (autolo ze gezinnen, vrouwen, bejaarden, kinde ren) Eerherstel voor de fiets betekent ten slotte en vooral ook een herstel van de in verval gerakende steden en belangrijke besparing van energie. De ENFB stelt in de reactie op het provinciaal fietspadenplan, dat de laatste jaren het besef is gegroeid dat verder gaan op de weg van de autobevordering heilloos is. De auto wordt niet langer zonder meer ruim baan gegeven. Alom wordt de bevordering van het openbaar vervoer en het fietsverkeer bepleit. Vooral in aktieve gemeenten zijn inmiddels ten behoeve van de fiets een aantal verbete ringen tot stand gekomen. In veel gemeen ten blijft het echter bij mooie woorden en is nog weinig ten goede veranderd, aldus de ENFB. Opmerkelijk was overigens dat de 35- urige werkweek door de kaderleden bij Hoogovens niet eens meer als mogelijke vorm van arbeidstijdverkorting werd ge noemd. Men had het uitsluitend over za ken als vervroegd uittreden, langere va kanties en vijfploegendiensten. Cornelis sens: „Er moet een soort raamovereen komst komen met als algemeen uitgang spunt dat de werkgelegenheid en arbeid stijdverkorting nummer é-é-n staan, maar de vorm van arbeidstijdverkorting kan per bedrijf verschillen”. De Hoogovens-kaderleden spraken ook uit dat de vakbeweging via de arbied- splaatsenovereenkomsten (APO) hardere garanties op tafel moet zien te krijgen dat arbeidsplaatsen die bijvoorbeeld door vervroegd uittreden vrijkomen ook werk- Daar, waar fietsroutes door autowegen in tweeën worden gesneden, moet alsnog de onderbroken verbinding worden her steld, en wel via de kortste manier (met een bruggetje of tunneltje). Natuurlijk moet dat gebeuren op kosten van het rijkswegenfonds. Het gaat immers om verkeersruimte die door de auto's van de fietsers is gestolen. De fietsers zijn het slachtoffer gewor den van een ruimtelijk beleid ten gunste van de auto’s. Het autoverkeer kreeg in de Het ontwerp-loonakkoord in de havens en de looneisen van de havenstakers wor den gepresenteerd als een soojJ extra geldeiijke beloninv voor het vuile, zware werk in de havens. Opvallend was dat de kaderleden bij Hoogovens waar ook vuil zwaar werk ge over is er niets voor voelden onaangename arbeidsomstan digheden „af te kopen met geld”. Dan moeten die arbeidsomstandigheden wor den verbeterd. „Want die paar extra cen ten zijn de mensen die dat vuile werk Schalkwijk. Amsterdam. r De ENFB-Haarlemmermeer heeft als wegovergang-Westerstraat-Leidse- straat-Leidsebrug-Raamsingel-Gast- huissingel-Kampersingel-(resp.vest)- Langebrug-richting oostelijk stadsdeel. Schalkwijk. Amsterdam. - en ging samen met een nieuwe groei van het autoverkeer. Deze ontwikkelingen werkten als ontbindende (middelpuntvlie dende) krachten op de stad, uitvloeiing van voorsteden en buitenwijken over het platte land en een langzame, dun gesprei de verstening van de landelijke ruimte. Kilometers omfietsen was de bood schap, maar dat kwam veelal neer op een ondoenlijk karwei, vooral in het woon werkverkeer. Gevolg was een overstap naar de allengs voller rakende streekbus, die in de loop der jaren steeds erger kwam vast te zitten in het autoverkeer. De keus voor de auto in do file was daarvan weer het gevolg: een nieuwe kringloop in een van de talrijke vicieuse cirkels, waartoe het op de auto gerichte ruimtelijk beleid heeft geleid. Een en ander staat in een commentaar van de Echte Fietsersbond op het provin ciaal fietspadenplan. In het commentaar wordt benadrukt dat het autoverkeer in de loop van de tijd heel wat verkeersruim te aan de fietsers heeft ontstolen. Door alle ruimte aan de auto te geven en naar een scheiding van wonen, werken en voor zieningen te streven, heeft ook het provin ciaal beleid de fietsers in de knel ge bracht. De fouten uit het verleden kunnen echter nog gedeeltelijk worden goedge maakt door de aanleg van nieuwe fietspa den in de stad en daarbuiten, herstel van verbroken fietsverbindingen etc. De af standen tussen wonen, werken, scholen, winkels en recreatiegebieden moeten weer befietsbaar worden. Dat betekent dat de afstanden moeten worden bekort en de routes voor de fietsers moeten wor- den beschut en beveiligd tegen het auto- geweld. De ENFB wijst er op, dat veel genoeglij ke fietsverbindingen van vroeger zijn on derbroken door de aanleg van brede au tosnelwegen. De verkeersdeskundigen dachten alleen aan het belang van de automobilisten en lieten de fietsers een voudig kilometers omrijden om de auto wegen te kruisen. Ook in het stedelijk gebied moet onnodig worden omgefietst. Doordat de steden verstopt raakten met auto’s, ging men over tot het instellen van eenrichtingverkeer, waardoor ook fiet sers werden gedwongen tot het maken van omwegen. De fietsers hebben echter geen boodschap aan de door het autover keer opgeroepen maatregelen. Ze willen gewoon zo vlug mogelijk beschut, droog en veilig naar hun doel kunnen fietsen. Daarom moeten er in het stedelijk gebied veilige, korte en beschutte fietsroutes ko men, zonder hinderlijk eenrichtingver keer. wijd opgezette nieuwbouwwijken volop de ruimte (voor hóge, maar intussen nog wel steeds verboden, snelheden in de be bouwde kom). De ruime opzet van deze wijken maakte openbaar vervoer onren dabel en fietsen onaantrekkelijk. De grote woon-werk-afstanden en de situering -van ruime werkgebieden ver van stations en met gebrekkig busvervoer, werkten het gebruik van de auto nog meer in de hand. pleit de ENFB voor eerherstel van diver se. in de loop der jaren opgeheven, pont- verbindingen. Daarmee kan immers de verbroken schakel in veel korte fietsver bindingen worden hersteld, en worden aangehaakt bij de hernieuwde belangstel ling voor de fiets. (Het is intussen tot veel automobilisten doorgedrongen, clat er verband bestaat tussen het toegenomen aantal hartinfarkten en het vervettende bestaan achter het autostuur). Kenmerkend voor de kaderbijeenkomst in Velsen was de magere opkomst: er kwamen welgeteld 15 kaderleden (op een totaal van 19.000 Hoogovens-werknemers) opdraven en dat geringe aantal is volgens kaderlid Jasper Verhagen symbolisch voor één van de grootste problemen waar- mee de vakbeweging momenteel worstelt. „Veel mensen op de werkvloer geloven het wel. Ze zeggen jij bent kaderlid, ga jij maar. Het probleem is dus hoe je de mensen meer kan betrekken bij het cao- beleid”. Op deze vergadering werd ook duidelijk dat het Hoogovens-kader betrokkenheid van de achterban bij de gang van zaken onder meer wil vergroten door de vorm van arbeidstijdverkorting meer aan de mensen zelf over te laten. Hans Corneliss- nes, onbezoldigd vakbondsbestuurder bij Hoogovens: „Vorig jaar werden de men- sen bij Hoogovens van bovenaf opgeza deld met de 35-urige werkweek. Maar dat leefde helemaal niet bij de mensen. Als ik nu weer met die 35 uur de vloer op ga, krijg ik een stuk ijzer in m’n nek”, aldus Cornelissens. „Wij zeggen dus, voor de werkgelegenheid moeten we de arbeid- stijdverkoring van zoveel procent nastre ven in zoveel jaar. Maar laat de vorm van arbeidstijdverkorting afhangen van de wensen van de mensen in een bepaald bedrijf. Solidariteit is allemaal best maar de mensen willen niet matigen voor een vorm van arbeidstijdverkorign waar ze zelf niks voor voelen. Dat willen ze zelf in eerste instantie bepalen, dat moet niet het bondsbestuur in Amsterdam doen”. Lange Veerstraat-Korte Veerstraat- Melkbrug-richting oostelijk stadsdeel en verder. Vanuit Haarlem-noord: Kennemer- brug-Noorderbrug-Bolwerkspad-Kruis- weg-Kruisstraat-Krocht-N w. Groen- markt-Z ijlstraat-Koningsstraat-G ier- straat-Grote Houtstraat-Houtplein-Wa- genweg/Dreef-richting Heemstede. Vanuit IJmond, Santpoort: Rijk- straatweg-Schoterweg-Frans Halsplein- Kennemerbrug. Over een klein gedeelte is een fietspad aanwezig. Daar deze rou te ook een hoofdroute is voor gemotori seerd verkeer, zal aan beide zijden het fietspad doorgetrokken moeten worden. Vanuit fietsroute Leidsevaart, Haar- lem-west: Prins Hendrikbrug-Keizer- straat-Bairrevoetestraat-Botermarkt- Ged. Oude Gracht-alle andere routes. Vanuit Heemstede, Haarlem-Zuid: Kleine Houtweg-Houtbrug-Kleine Hout- straat-Lange Veerstraat-Riviervisch- markt-J ansstraat-J ans weg-Bol werk- Pad achterom-Kennemerbrug-richting Haarlem-Noord- (alternatief via Pres. Steynbrug voor fietsers). Vanuit Overveen: Garenkokerskade- Nieuwe fietsbrug over Kinderhuissin- gel-Nieuwe Gracht tot Nassaubrug-Nas- saustraat-Ridderstraat-Korte Jans- straat-Zakstraat-Koudenhorn-richting noord of oost. Vanuit Haarlem Zw.: nieuwe fiets brug over Raamsingel-Ged. Raam- en V oldersgracht-J acobstraat-Korte Z i jl- straat-W itte Herenstraat-N assaulaan- andere routes. Vanuit Overveen en Ramplaankwar- tier: Vlaamseweg-De Ruyterweg-spoor- ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim 4405? Op zeer korte termijn openstelling G - --- moeten opknappen toch zo weec kwijt als de prijzen omhoog gaan. De kaderleden vonden ook dat de werk- gelegenheidsdoelstelling niet te rijmen valt met handhaving van de koopkracht voor iedereen. Dat is niet zoveel, vonden ze. Vandaar dat wat hen betreft bij het cao-beleid voor volgend jaar de koop kracht wordt gehandhaafd tot en met ..Jan Modaal” (pakweg 33 mille per jaar). De mensen die meer verdienen moeten maar wat „opofferen” en dat „offer” moet niet ih het bedrijf zelf blijven zitten maar in een werkgelegenheidspot worden gestopt. Als het aan de Hoogovens-kaderleden ligt wordt die prijscompensatie bovendien uitgekeerd in een bruto-gelijk bedrag voor iedereen. van de aanwezige route door de Amster- damse Waterleidingduinen tussen de Oase en het Naaktstrand. Aanleg van de verbinding tussen Kraantje Dpk/De Blinkert en de Zeeweg nFRlAN ter hoogte van Middenduin, (t.o. ingang Kennemerduinen). Het aansluiten van de Zuid-Schalk- wijkerweg via een in ere hersteld pont- veer op de Cruquiusdijk (Reeds opgeno- men in bestemmingsplan „Zuidschal- kwijkerweg”). Daarnaast een op zeer korte termijn openstelling van een fiets- verbinding via de Lage Kadijk, tussen Zuidschalkwijkerweg en de Molenpias. Een fietsverbinding tussen indu- striegebied Waarderpolder/recreatiege- bied Spaarnwoude door een verlenging van de Prins Bernhardlaan over de auto- route A5 en over de spoorlijn Amster- dam/Haarlem. Het industriegebied en het recreatiegebied Spaarnwoude/Mooie miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim concrete wensen onder meer: Een beperking dan wel een verbod E van autoverkeer op de Ringdijk Zuid en de Aalsmeerderweg bij Rijsenhout. Invulling ontbrekend stukje fietspad langs de Spieringweg tussen Zwaans- hoek en Beinsdorp; Verbinding tussen Rijsenhout en het fietspad over de Geniedijk naar Hoofd- dorp, langs de Aalsmeerderweg; -3 Liever een fietspad langs de Hoofd- vaart, dan langs de Schipholspoorweg (Hoofddorp-Nieuw-Vennep-Abbenes). Verbetering van de bewegwijzering (vooral in nieuwbouwwijken en andere situaties waar oriëntatie moeilijk is). Nel is vanuit de oostelijke Haarlemse wijken (Parkwijk; Amsterdamse Buurt en Schalkwijk) slecht bereikbaar, via de omweg A’damse Poort-Oostersingel- gracht-Oude Weg. Een zeer snelle doortrekking van het Liewegje onder beide Schipholwegen door Een reeds lang slepende affaire, waardoor er nog steeds geen verbinding is tussen de Groene Zoom rond Schalk wijk en het Spaarnwouderbos e.o. Het verbeteren van de fietsroute over de Lage Dijk (tussen Spaarndam en Penningsveer) door het weren van door gaand verkeer. Snelle aanleg van het fietspad langs de Liniedijk tussen Vijfhuizen en Hoofd dorp. Door het fietspad langs de noord oostzijde van de dijk te maken, worden de fietsers aldus tegen de heersende windrichting beschermd. Doortrekken fietspad tussen Heem stede en Zandvoort over de vroegere trambaan. Voor het fietsverkeer in Haarlem stelt de ENFB de volgende hoofdroutes voor (in en om het centrum): Vanuit Amsterdam of Spaarnwoude- gebied: Friese Varkensmarkt-Gonnet- straat-onderlangs spoordijk-Station- splein-Rozenstraat-Kenaupark-richting west. Vanuit Overveen e.o.: Brouwers- vaart/Zijlweg-heropende Zijlbrug-Zijl- straat-Grote Markt-Riviervischmarkt- HAARLEM. In de reactie op het provinciale fietspadenplan heeft de af deling Haarlem van de ENFB een groot aantal concrete verlangens op tafel van het provinciaal bestuur gelegd. Een snelle openstelling van de Oor- logsweg via de Kennemerduinen door Duin en Kruidberg naar IJmuiden. Een aanwezige, maar verwaarloosde verbin- ding. I M Mm,

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11