Nieuwmarktbuurt wil blijvend teken van verzet in metrostation Schuilkelders voor duizenden mensen Zonnewarmte 9.- Wonen Holzbauer, Bijvoet en Holt hebben elkaar gevonden fetfe 0.- „Goed Gebit” si -MF7 V Burgemeester Polak vol verwachting naar Den Haag n gil „Zie je dat gat in de muur? Dat is het kunstwerk.” y^- num- w Foyer ZTJImïïim AMSTERDAM SEPTEMBER 1 2 19 7 9 WOENSDAG onder redactie van Theo van der Kaaij METRO-ARBEIDER: rf- «■BMW»* :ttes 30% vaar- De architekten Holzbauer, Bijvoet en Holt heb ben elkaar gevonden. Zij achten een combinatie van de plannen voor het nieuwe Amsterdamse stadhuis en nieuw operagebouw zeer wel moge lijk. De heren hebben vlak voor het afgelopen weekeinde zelfs een maquette kunnen tonen van de bouwwerken zoals die op het braakliggende Waterlooplein zouden kunnen verrijzen. De slopersbal hangt, compleet met ingedrukte muur, gaten en scheuren zijn zichtbaar en oude heipalen die door het plafond prikken worden provisorisch ge stut. Een metro-arbeider heeft zo zijn eigen kijk op het projekt: „Zie je dat gat in de muur? Dat is het kunstwerk”. azuur! 1 f gS K aag. wit, >ruin, S3R.... is <- 1975. in de Maart Oorlog Nieuwmarkt buurt. Het k stadsbestuur wil de metrolijn' L dwars door de h woonwijk laten lopen richting station, maar stuit op fel ver zet van buurtbe woners. Een leger van duizend tot de tanden gewapende politieman nen valt een rij huizen aan op de Rechtboomssloot. Met traangas, gummiknuppels en een tank wor den de bewoners gedwongen de panden te verlaten. Niet lang daarna bezwijkt de eerste muur onder het zware gebeuk van de slopersbal. WUSRS i ■P’W W SWf s eMM W; MB f 'rWwl i i dan esthetisch ür Gigantische stalen deuren kunnen de metrostations gasdicht afsluiten. I Liever grimmig a vele :herp rekt. In diepe stilte heeft de Dienst Bescherming Bevolking afdeling Amsterdam onlangs proeven genomen met gasdichtheid van de ondergrondse metrostations. „Om de bevolking niet te verontrusten” wordt aan de proeven geen enkele ruchtbaarheid gegeven. moeite waard blijken om op dat station Nieuw markt de reis even te onderbreken. Hier lijkt het of de caissonbouwers heb ben gespot met alle wetten van zwaarte kracht en waterdruk. Zo recht en gaaf als de metrobuis kilometers lang vanaf het Amstelstation is aangelegd, zo’n wanorde is het hier. Her en der uit het plafond schieten houten heipalen van de huizen bovengronds naar beneden, gestut door een netwerk van stalen H-profielen. De wanden van het metrostation vertonen scheuren en gaten en kijk, bovenaan het trappenhuis van het station bij de Ko- ningsstraat hangt een kolossale slopers- bal, dezelfde die destijds de vernietiging inluidde van honderden huizen in de Nieuwmarktbuurt. De bal heeft zojuist een fatale slag toe gebracht aan een stuk muur dat nu op instorten staat. Dan verstart het beeld. Er valt geen brokje puin naar beneden. De doffe dreun echoot slechts na in de oren van de pauzerende reiziger. Verbijsterd vraagt hij zich af wat hier bij de Nieuw- markt in godsnaam gebeurd is. a- De slopersbal, die destijds de vernietiging l inluidde van honderden huizen in de Nieuw- j marktbuurt, hangt nu in het metrostation. I (foto Lex van Rossen) K KT VS de stad. Opvangen met een constructie. Ze niet uit de weg gaan. Laten zien dat er bovengronds geleefd wordt als een onder gronds bewijs van het bestaan van die mensen, van die huizen, die er niet meer zijn. Dat wil dit projekt bewust maken”. Roel van den Ende werkt aan een dia presentatie die continu in het metrosta tion zichtbaar moet zijn. Elke twee maan den een ander programma dat slaat op het roerige heden en verleden van de buurt, zo wil het kunstenaarscollectief. Precies dit onderdeel van het totaal wordt door het gemeentebestuur nog even aangehou den voor goedkeuring. Al het andere is akkoord op basis van een begroting van ruim 200.000,-. Ook teksten en foto’s krijgen een defini tieve standplaats in het beruchte metro- Griepink: „We zijn niet teleurgesteld in de uitvoering. We zijn zelfs redelijk tevreden. Vanaf het begin zijn we er zelf steeds bij geweest”. Het metrostation Nieuwmarkt is nog slechts bereikbaar via een smalle houten trap die uitkomt in een betonnen put. Er wordt hard gewerkt aan de rails, perrons en betegeling. Burgemeester Polak heeft al gezegd heel snel met plannen en maquette naar Den Haag af te reizen om premier Van Agt op de hoogte te stellen van het jongste broedsel van de bouwmeesters uit respektievelijk Wenen en Haarlem. Polak zal Van Agt mede kunnen delen dat het nieuwe plan een besparing oplevert van een dikke tachtig miljoen gulden. Bovendien is het glasoppervlak drastisch teruggebracht, waardoor tegemoet gekomen wordt aan het bezwaar van de regering als zou het oorspronkelijke stadhuisontwerp een energieslurper van de eerste orde zijn. Om de dames en heren bestuurders in Den Haag alvast vriendelijk te stemmen, zij moeten uiteindelijk de meeste miljoenen fourneren voor het projekt, heeft burgemeester Polak laten uitrekenen dat, mits snel begonnen, omstreeks oud en nieuw van 1984-’85 de opera, ook muziektheater genoemd, in gebruik kan zijn. Merkwaardig genoeg blijft het Amster damse gemeentebestuur toch nog vasthouden aan de oor spronkelijke ideeën: stadhuis op het Waterlooplein en opera aan de Ferdinand Bolstraat. De lelijke streep die premier Van Agt op 9 april door de Amsterdamse rekening haalde met totale afwijzing van de plannen zit het gemeentebestuur nog danig dwars. B. en W. blijven van mening dat Den Haag beloftes uit het verleden met voeten heeft getreden. Een .optimistische burgemeestel Polak afgelopen weekeinde: „De B. en W. van Amsterdam willen in de Indische Buurt 127 woningen en 19 wooneenheden voor jongeren laten bou wen, uitgerust met zonnecollectoren. De woningen krijgen wel een normale cen trale verwarming: de collectoren moeten aanvullende energie leveren. Er zijn in Nederland nog enkele van dergelijke woningbouwprojecten, onder meer in Zoetermeer en Amstelveen. De woningen in de Indische Buurt moeten worden gebouwd voor het ge meentelijk woningbedrijf. De stichtings- kosten worden geraamd op ruim 18,4 miljoen gulden. De maandhuur voor een woning zal bijna 333 gulden zijn, die voor een „jongereneenheid” ruim 175 gulden. Bij het ministerie van Economi sche Zaken en de Europese Commissie is subsidie aangevraagd in verband met de zonnecollectoren. spreid met als thema „van zoet wordt je niet goed”. Onder de schooljeugd van 6 tot 12 jaar zal een kleurwedstrijd wor den gehouden. Op de affiches zal een lachend meisje te zien zijn van wie de tanden ernstig zijn aangetast door tand- wolf en gebitsziekte. Volgens project coördinator Joop Meijer is na de actie van vorig jaar gebleken dat „een wat harde, schokkende aanpak de beste re sultaten oplevert”. Ook zou het publiek deze platen waarderen. Om informatie te geven aan jongeren die in Amsterdam betaalbare woon ruimte zoeken is voor de derde maal het „Amsterdams Jongeren Woonboek” uit gegeven. De regels in de warwinkel van het wonen worden kort en duidelijk uit eengezet. Naast alle mogelijkheden bij het zoeken naar en het huren van woon ruimte bevat het boekje een grote hoe veelheid adressen van instellingen, bu reaus en gemeentelijke diensten. Het is een uitgave van het Stedelijk Overleg Jongerenhuisvesting en is te bestellen bij het SIKH, tel. 020-222938, kosten 2,75 exclusief verzending. Met gigantische stalen deuren kunnen de stations Wibautstraat, Waterlooplein en Nieuwmarkt afgesloten worden, waarna schuilkelders ontstaan voor ettelijke dui zenden Amsterdammers. De ondergrondse ruimtes zijn bestand tegen bom aanvallen vanuit de lucht, radio-aktieve straling en gaswolken. Speciaal in de stations aangebrachte installaties zorgen voor overdruk, luchtverversing en zuive ring van water en lucht. Er zijn ook voedselpakketten opgeslagen. Amsterdam heeft de kunst afgekeken van Rotterdam. Hier neemt de BB sinds vorig jaar proeven met de gasdichtheid en het functioneren van de noodinstallaties in de metrostations. In Rotterdam bieden de zeven ondergrondse stations plaats aan 30 000 mensen. Volgens de berekening: twee personen op een vierkante meter. De Amsterdamse metro moet over dik een jaar op 13 oktober 1980, rijden over het volledige trajekt van Bijlmermeer naar Centraal Station. Op dit moment worden de stations van betegeling voorzien en de kilometers rail verankerd in de bodem. Wanneer de metro rijdt zal de aankleding van de stations nog lang niet gereed zijn. Zo is het nog onzeker waar de toegang vanaf het nieuwe stadhuis annex muziekthea ter naar het station Waterlooplein komt, enkele toegangen tot de stations Nieuw markt en Centraal Station zullen niet klaar zijn en bovendien zal het Stationsplein voor het CS volgend jaar nog het beeld van een chaos te zien geven, omdat nog jaren gemoeid zijn met de reconstructie. De gemeente Amsterdam heeft geld geréserveerd voor kunstwerken in de metro stations. (Totale kosten metro: tegen de 1,2 miljard gulden). In het station Nieuw markt zijn de kunstwerken van zeer bijzondere aard, wat blijkt uit bijgaand verhaal. In het station Waterlooplein komen vitrines met archeologische vondsten, wan dschilderingen en verlieiite voetstappen. Het CS krijgt ondergronds schilderingen ^van metro’s in diverse wereldsteden. station. In de gaten en scheuren van Bert Griepink komen sterk uitvergrote foto’s van de sloopaktiviteiten van destijds. Tine Hofman krijgt ruim baan om teksten aan te brengen op zuilen en perrons. „Wonen is geen gunst, maar een recht”, krijgt een ereplaats. Tine zegt er zelf over: „Altijd is er over ons gelopen, onze belangen, gevoe lens, verknochtheid aan de buurt, ver driet, vrijheid, eigenwaarde en toekomst. Dit alles is met voeten getreden. Een paar sporen willen we daarvan achterlaten, een paar fundamentele beginselen van ons verzet, een paar teksten in de vloer”. De kunstenaars zijn de afgelopen we ken hard aan het werk geweest in de metroput om samen met metselaars en timmerlui de verschillende onderdelen van het projekt klaar te krijgen. Bert Oktober 1980. Het is ruim vijf jaar ver der en de metrobuis is klaar. Passagiers komen van het landelijke station Gaas- perplas in de Bijlmermeer in krap twintig minuten op het Centraal Station. De reis gaat, via Wibautstraat, Weesperplein, Wa terlooplein en Nieuwmarkt. Het zal de -i Houten heipalen laten zien dat er bovengronds geleefd wordt. En dat is precies de bedoeling geweest van het kunstenaarscollectief dat verant woordelijk is voor de aankleding van het metrostation Nieuwmarkt. Als er één brief van het gemeentebestuur aan de bewoners van de Nieuwmarktbuurt aan leiding heeft gegeven tot minachting, emotie en tweespalt, is het wel die van twee maanden na de gewelddadige ontrui ming van de huizen. Of de bewoners voel den voor inspraak bij het bepalen van het soort kunstwerken in het zo gehate metro station. De mensen beseften dat dat hele maal niet kón. Daarvoor lagen de afschu welijke gebeurtenissen nog te vers in het geheugen. Bovendien had van de meesten dat metrostation er nooit mogen komen. Drie jaar later kwam de gemeente op nieuw met de vraag naar de Bewoners raad van de Nieuwmarktbuurt: willen jul lie invloed uitoefenen op de kunstwerken, doe het dan nu, anders geven wij zelf de opdracht. Op een buurtvergadering in de cember vorig jaar viel de beslissing na urenlang roerig en emotioneel discussië ren. De kernvraag kwam steeds weer te rug: „Moet je nu wel of niet iets in die metro doen, die door de meeste buurtbe woners nog steeds afgewezen wordt. Moet je je laten spannen voor het karretje van degenen die aan de ene kant komen met de knuppel en aan de andere kant met geld?” Op twee bewoners na ging de vergade ring akkoord met het voorstel van de gemeente. Twaalf kunstenaars en buurt bewoners kregen de opdracht te studeren op versieringen. Uitgangspunt was dat de grimmigheid daarvan zwaarder moest wegen dat de esthetiek. Een groepje van vijf bleef over: Louis van Gasteren, Bertus Griepink, Jan Sier huis, Tine Hofman en Roel van den Ende. Zij vonden elkaar in een projekt dat moet uitdrukken wat voor waardevols er in de Nieuwmarktbuurt leefde en wat verwoest werd voor de aanleg van de metro. De buurtbewoners waren enthousiast over de eerste schetsen en maquettes van het col lectief. Elke kunstenaar heeft de filosofie achter zijn aandeel in het projekt onder woorden gebracht. Verantwoordelijk voor het ophangen van de slopersbal is Jan Sierhuis: „Deze bal is het synoniem van geweld. Een blijvend teken van ver zet. Machteloos hebben wij immers moe ten toekijken naar de afbraak van onze woningen en de vernietiging van ons leef milieu”. Bertus Griepink maakt de scheuren en gaten in de caissonwand: „Bewoners zijn gedwongen te vertrekken uit de Nieuw marktbuurt. Met minachting van mense lijke verhoudingen worden massa’s men sen van tekentafel naar tekentafel gescho ven. Het bankroet van dit denken wordt uitgedrukt door de scheuren en gaten in de metrowand”. Louis van Gasteren beeldt de wortels van de stad uit: „Iedereen kan éfen metro bouwen. Een kwestie van geld en tech niek. Maar wat weegt zwaarder: bouwkos ten of menselijk leed? Uzelf zou wegen zoeken om geen huizen te slopen, geen palen uit de grond te trekken, niet deze buurt te beschadigen, niet de mensen te verjagen. U zou alles doen om de huizen te laten staan op hun palen: de wortels van onderhandelingen daarover duren nog steeds voort met Den Haag, maar ons alternatief is misschien acceptabeler”. Wie in het kostenaspekt duikt van stadhuis en opera steeks zich in een wespennest. Deskundigen slaan elkaar met miljoe nen om de oren en elke optelsom na afloop krijgt een ander bedrag tot uitkomst. In grote trekken staat in elk geval vast dat het Rijk bereid is 230 miljoen gulden te betalen als bijdrage in de bouwkosten voor beide projekten. Deze totale bouwkosten variëren van 350 tot 400 miljoen gulden. Amsterdam moet dus zelf 170 miljoen op tafel leggen, maar het combinatieplan levert een besparing op van 80 miljoen gulden. Voor 90 miljoen gulden, een koopje dus, is Amsterdam uit de brand. Daarna beginnen de problemen helaas pas goed. Er is nog geen enkele overeenstemming over de exploitatie van het muziektheater. Amsterdam vindt dat het Rijk moet aantreden voor volledige subsidiëring van Operastichting, Nationaal Ballet en Concert gebouworkest. Het laatste woord is hier nog niet over gevallen. Het heeft weinig zin op deze plaats de nieuwste maquette te reproduceren, omdat er bitter weinig op te zien valt. Men stelle zich de oorspronkelijke vormen voor van het operagebouw, maar nu op de hoek van het Waterlooplein nabij de Blauw brug. Het stadhuis omsluit dit bouwwerk voor de helft in de vorm van een zuivere rechthoek, parallel aan twee zijden van het plein. De opera is speels van vorm en variërend in hoogte, het stadhuis kan het beste omschreven worden met twee langwerpige schoenendozen, waar, althans op de maquette, kraak noch smaak aan valt te ontdekken. Dat kan ook haast niet anders, want Holzbauer stond voor de taak een omhulsel te vinden voor 14.000 vierkante meter kantoorruimte. De royale foyer uit zijn oorspronkelijke plan moest hij vergeten. Het is de bedoeling dat de ambtenaren gebruik maken van de foyer van de opera. j x .A... h'! FA- L: t'.... De Amsterdamse stichting „Goed Ge bit” heeft september uitgeroepen tot de jaarlijkse aktiemaand tegen het tandbe derf. Ter gelegenheid daarvan is een voorlichtingscampagne gestart. Zo ver schijnt er een boekje waarin naast de gebruikelijke onderwerpen over gebits- verzorging ook veel aandacht wordt be steed aan het voorkomen van tandvlees ontstekingen. Verder is er een fluoride- folder en het plan van de Amsterdamse schooltandverzorging om dit jaar op kleine schaal te starten met klassikaal fluoride-spoelen („één minuut per .week”). Ook zullen affiches worden ver- .1 - J» b* - K| IFwk s. w MS -..W .«4. **lrn[ II - We 3 «HISS

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13