Arabieren willen van juni in plaats oorlogsstatus” af op 4 oktober (W)arme bakker Wegenbouwers niet te spreken Doorbraak gebruik van over regering f achtergrond ct. Niet Blij in de Rij „Dag van het aandeel” zonne-energie op komst „Vakantie in van augustus” Magere vanillevla halve liter tydelijk 69 ADVIES AAN SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD: Volgens Amerikaanse deskundigen Delegatie Chinees leger op bezoek ie. I I 5 I CT HD MR ■m 21 ECONOMIE 19 7 9 SEPTEMBER 1 2 WOENSDAG min Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. an: s: :ijn en, ere an- De oiïtöeosiatKimbt^ wet eeaa magen. Een baMtet in óe Amsterdamse Alban Cuypstraat doet dafopéen ortgfatie rrtanier: Het ur op gevet wegbeten enfsm een de in al en, aar ver nu ;en. ïld de Hopen we dat er geld komt om knelpunten sneller op te lossen. iiiiiiiiiiiiiiiiiKH^i’Sfiia Illlllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze redactie economie) DEN HAAG Per regio moet er een kantoor komen voor de afwikkeling van alle sociale verzekeringen. Daar door kan de behandeling per geval integraal gebeuren: ge richt op ieders individuele werk-, woon- en leefsituatie. per regio afwikkelen I idsen ■erd (ADVERTENTIE) e :kje t vel AMSTERDAM. Op 4 oktober wordt in Utrecht voor het eerst een nationale „dag van het aandeel” gehouden, georga niseerd door de Vereniging voor de Effec tenhandel, de Vereniging Effecten be scherming en de Nederlandse Centrale Vereniging van Beleggingsstudieclubs. Het thema „Aandeelhouder - nu en straks” wordt ingeleid door prof. dr. A. I. Diepenhorst van de Erasmusuniversiteit te Rotterdam en prof. dr. A. van Doom van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Tijdens deze dag zal aan de financieel journaliste mevrouw S. G. Lettinga-Veg- ter te Amersfoort het zogenoemde Blauwe Bord van de VEB worden uitgereikt. Dit Blauwe Bord wordt periodiek uitge reikt aan personen of instellingen die zich op het gebied van de bescherming van effectenbezitters, de bevordering van het effectenbezit en de bevordering van een gezonde ontwikkeling van Nederlandse vennootschappen bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt. 8,42 1.82 4.12 469,00 338,00 5,53 Dat bleek uit een toespraak van de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers J. J. de Moei, in Den Haag op de algemene vergadering van DEN HAAG (ANP). De wegen bouwers zijn niet zo best te spreken over de regering en met name niet over het systeem van aanvullende werken. wie drie vrouwen) onderzocht van de ongeveer 6000 mensen die in deze bedrij ven mogelijk aan vinylchloride hebben blootgestaan. Voor een goed onderzoek, aldus het blad, moet een veel grotere groep mensen worden genomen die in de loop van hun leven aan vinylchloride hebben blootgestaan, zowel huidige als ex-werknemers. Dat laatste hebben de onderzoekers niet gedaan, maar een belangrijker fout is dat een controlegroep van niet aan vinylchloride blootgestelden ontbreekt. Pas door vergelijking met zo’n groep zou te achterhalen zijn of meer mensen be paalde ziekten of afwijkingen kregen dan verwacht kon worden. Conclusie van het blad is verder dat voldoende controle op onderzoek van de arbeidsin spectie door andere belanghebbenden dan grote bedrijven nog ver te zoeken is. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie was het onderzoek terecht ge richt op 700 a 800 man. Inderdaad zijn in 1976 de resultaten, samengevat, aan de Tweede Kamer meegedeeld. Bij het on derzoek is trouwens - in tegenstelling tot de mening van Risicobulletin - wel een controlegroep ingëschakeld. Dat er se dertdien nog geen definitief rapport is verschenen, komt doordat het geheel voor een nadere statistische evaluatie in bewerking is, aldus het ministerie. Dat werk is sedert maart vorig jaar in handen van prof. Koemans van de Land bouwhogeschool Wageningen. Er is voor dit werk geen termijn af gesproken, zo dat niet bekend is wanneer het rapport afgerond zal zijn. De verdere verwer king van de resultaten werd opgedragen op advies van wetenschappelijke zijde, zo wist het ministerie nog te melden. Het blad Risicobulletin is een uitgave van de Stichting Arbeid en Gezondheid. In die stichting nemen deel wetenschap pers uit de Bond van Wetenschappelijke Arbeiders (BWA) en het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers (VWO). Samen met de zogenaamde we tenschapswinkels verlenen deze als ad viesgroep Veiligheid en Gezondheid in de industrie al enkele jaren steun aan mensen die onderzoek willen laten doen naar de risico’s van hun arbeid. Dit gebeurt onder meer in samenwerking met de bonden van de FNV. De maatregel van de Londense ver zekeraars is genomen nadat het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken had laten weten dat terroristen een tankschip tot zinken zouden kun nen brengen in de Straat van Ormoes, de toegang tot de Perzische Golf en een van de drukst bevaren zeestraten ter wereld. Ongeveer de helft van alle olie die in de wereld wordt verhandeld pas seert in tankschepen de Straat van Ormoes. bekendmaakte is er vanuit de landen aan de Perzische Golf al krachtig tegen geprotesteerd. De premieverhoging geldt tot dusver overigens uitsluitend voor verzekering van de schepen zelf, niet van hun la ding. Koeweit heeft inmiddels laten weten dat het voor zijn schepen geen premieverhoging zal accepteren. Er is ook al geopperd dat de landen aan de Perzische Golf hun schepen voortaan maar zelf moeten verzekeren. Vlakke zonnecollectoren kunnen vol gens Goldberger onder gunstige klimato logische omstandigheden nu al rendabel worden toegepast voor verwarming en de bereiding van warm water. In Californië staan al dertigduizend huizen die zonne warmte gebruiken voor de verwarming van het water in de cv-installatie. Dat kost ongeveer even veel als elektrische verwar ming. De installatiekosten zijn erg hoog. Naar uit de voordracht van Goldberger verder blijkt hebben onderzoekers van de Universiteit van Princeton goede hoop in 1981 klaar te zijn met de bouw van een installatie voor het bruikbaar maken van kernfusie (samensmelting van de kernen van lichte atomen, in tegenstelling tot de splitsing van de kernen van zware atomen in de huidige kerncentrales). Verwacht wordt dat de nieuwe reactor een goede bijdrage zal kunnen leveren tot het vinden van een oplossing voor de technische pro blemen die bij kernfusie komen kijken, aldus Goldberger. 1.17 267,00 Telefoon 02274-3196 140,00 63,50 9,70 90,00 14,90 48.00 147,50 31.40 65.00 46.50 84,00 34,00a 59,40 108,50 113,50 87,50 39,50( - 100,10 1 68,20 118.70e 52.50 45.00 29,90 157,50 112,50 68,50 40.50 C 137,50 42.10 57,00 54.50 68,50 52,00 134.001 48,20 54,50 148,00 58,80 49,00 3,70 54,90 72,50 80.50 55.00 151,90 48.20 54,00 122,50 38,50 48,50 88,80 69,70 97,80 49.30 95,50 130,50 51,50 60,20 186,50 35,80 85,00 141,00 43.10 45.00 41.00 57.30 290.00 200.00 165.00 344.00 180.001 9,10 6,76 o 2 b OO Vorig jaar zijn er nog aanzienlijke pro gramma’s aan aanvullende werken in uit voering genomen, die spoedig voltooid zullen zijn. Nieuwe aanvullende werken zijn niet in het vooruitzicht gesteld. Deze abrupte beëindiging van het aanvullende werkenbeleid moet wel problemen oproe pen. Men had een ontwenningsperiode, waarin het aanvullende beleid zou wor- dem afgebouwd, moeten instellen om te voorkomen dat de kosten geheel op de bedrijfstak zouden drukken, aldus de voorzitter van de wegenbouwers. den opgelost, zoals het vinden van een goed evenwicht tussen de verantwoorde lijkheid en invloed van de centrale overheid en die van de sociale partners. Bovendien zal de bedrijfstaksgewijze organisatie van de sociale partners moe ten worden verenigd met een doorzichti ge, klantgerichte en regionale uitvoering, die zorgt voor een integrale gevalsbehan deling. SCHIPHOL (ANP). Om zich te oriën teren op de scheepsbouw, vliegtuigbouw en aanverwante industrieën is begin deze week een uit veertien leden bestaande delegatie van het bevrijdingsleger van de Chinese Volksrepubliek voor een werkbe zoek aan ons land op Schiphol aange komen. De delegatie, die wordt geleid door het plaatsvervangend hoofd van de generale staf, generaal Wang Chang Rong, maakt de reis op uitnodiging van de chef Defen- siestaf van de Nederlandse Strijdkrach ten, generaal A. D. J. Wijting. Het bezoek aan Nederland is een onderdeel van vriendschappelijke werkbezoeken aan de landen van de Benelux, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van De fensie meegedeeld. Maandagmiddag werd de delegatie ont vangen door minister Scholten van Defen sie. Op het programma van de delegatie staan bezoeken aan de Fokker vliegtuig fabriek, Wilton Fijenoord en de optische industrie „De Oude Delft”. De delegatie werd op Schiphol opge wacht door de Chinese ambassadeur in ons land, mevrouw Ding Xuesong, en commodore Evelo van de Koninklijke Luchtmacht. De Chinezen vertrekken vanmiddag van het vliegveld Zestien- hoven. Tevens zal het gehele organisatienet- werk moeten worden gecoördineerd. De organisatievorm dient ook een goede ver taling te zijn van het toekomstige sociale beleid voor de ongeveer 21.000 personeels- (ADVERTENTIES) Ratten, muizen, wespen, kakkerlakken?"" motten, mieren, vlooien, houtworm Wering van duiven overlast poep. W PREVENTA Speciaaibedrijf voor ongedierte-bestrijding. BOEKAREST (DPA). Ameri kaanse deskundigen verwachten dat het binnen afzienbare tijd tot een doorbraak bij de opwekking van elektriciteit door middel van zonne warmte zal komen. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De maand augustus moet uit de Nederlandse vakantie-agenda worden geschrapt en vervangen worden door de maand juni. Het probleem van de vakantiespreiding is dan opgelost en er komt bij dat in die periode in geen enkel ander Europees land vakantie wordt genomen. Aldus een van de stellingen waarover gisteren in Amsterdam op een bijeen komst van Swiss Chalets-Interhome met als thema Vakantie, het Onbekende Pro- dukt uitvoerig van gedachten werd gewis seld. Drie andere stellingen waren: veertien dagen vakantie is te kort en vier weken te lang. Drie weken vakantie is precies goed. Het thuisleven wordt zo goed mogelijk nagebootst indien men ieder jaar naar hetzelfde adres gaat. Reisorganisatoren dienen zich te beperken tot zakelijke gege vens en omschrijvingen als „mooi, heer lijk, comfortabel” moeten achterwege blijven. Interhome verhuurt vakantiewoningen van derden en bemiddelt uitsluitend tus sen verhuurder en huurder. De organisa tie, met hoofdkantoor in Zurich en sinds kort een nieuwe vestiging in Amsterdam, had vorig jaar een omzet van 94 miljoen gulden. In totaal 252.000 vakantiegangers (waarvan 52.000 Nederlanders). Volgens een woordvoerder van de orga nisatie heeft 1,8 percent van hen klachten. Vorig jaar hadden Nederlanders de mees te klachten over Joegoslavië (9,3 percent) en de minste aanmerkingen golden Oos tenrijk (1 percent). De meeste klachten hebben betrekking op het niet schoon zijn van het vakantiehuisje, te veel bouwla- waai en fouten in de beschrijving. Dit zegt Marvin Goldberger, president- directeur van Standard Oil of Indiana, in een voordracht die gisteren namens hem op het Wereldoliecongres in Boekarest werd voorgelezen door John Swearingen, president van het American Petroleum Institute. Goldberger merkt op dat met lichtge voelige cellen gewonnen elektriciteit op het ogenblik nog ongeveer tien maal zo duur is als stroom uit een centrale met kolenstook. Maar onderzoekers van het Californische Technologische Instituut (Caltech) in Pasadena verwachten vol gens Goldberger dat de kosten voor 1986 gehalveerd kunnen worden. Toch zal ook naar hun mening rechtstreeks door zon newarmte opgewekte elektriciteit voor 2000 nauwelijks een rol kunnen spelen bij de oplossing van het energievraagstuk. zijn vereniging. Hij sprak zich uit tegen het systeem dat de regering jarenlang heeft gehanteerd. Bij de verkrijgers van subsidie, voornamelijk de gemeenten, ont staat gewenning. Zo kan bij de opdracht gevers de neiging ontstaan zelf wat terug houdend te zijn bij het ter hand nemen van werken. nemers leverkanker had veroorzaakt. Nadat een onderzoek was beloofd, is vanuit de Tweede Kamer herhaaldelijk om snelle publikatie van de resultaten gevraagd. Minister Boersma deelde in 1976 voorlopige onderzoekresultaten mee. Gesteld werd toen „dat bij een aantal onderzochte personen lichte af wijkingen werden gevonden”. Ook werd gezegd dat nadere analyse van de onderzoekresultaten en aanvul lende informatie nodig zijn om te kun nen beoordelen of en in hoeverre deze het gevolg zijn van blootstelling aan vinylchloride. In 1977 heeft Boersma de Kamer nog bericht dat het wetenschap pelijk gedeelte van het rapport tijdro vender was dan was voorzien. Risicobul letin zegt dit best te willen geloven nadat het dit rapport toch in handen had ge kregen. Het onderzoek omvatte alle vinylpro- ducerende en -verwerkende bedrijven. In totaal werden 707 werknemers (onder leden die werkzaam zijn in de uitvoering van de sociale verzekering. De samenstellers van het rapport advi seren de SER en minister Albeda van Sociale Zaken met klem het initiatief te nemen tot het instellen van een breed samengestelde overleggroep voor de voor bereiding van de reorganisatie. Het organisatiebureau Berenschot, Bos boom en Hegener heeft dit voorgesteld nadat van de Sociaal-Economische Raad (SER) de opdracht werd gekregen de toe komstige organisatie van de sociale verze keringen te onderzoeken. Volgens het bureau moet worden aange sloten op de regionale arbeidsvoorziening, waardoor gezondheids- en welzijnszorg mogelijk is. Toezicht en bedrijfsinforma tie moeten worden verbeterd. Het bedrijfsleven blijft volgens het or ganisatiebureau verantwoordelijk voor de toepassing van de regeling en uitvoe ring van premie-incasso en verwante re gelingen per bedrijfstak. Voor de totale uitvoering zou een gemeenschappelijk be stuursorgaan in het leven moeten worden geroepen. Volgens de deskundigen is deze opstel ling van de toekomstige structuur vooral gericht op belangen van de klant als werk gever en werknemer, als premiebetaler en burger, als verzekerde en uitkeringsge rechtigde. Bij de opstelling van het eind rapport over deze reeds jarenlange sle pende materie is rekening gehouden met te verwachten toekomstige veranderingen in het stelsel van sociale verzekeringen. Volgens het rapport is beheersing van het uitkeringsvolume en doeltreffende aansluiting aan het totale sociale- en wel zijnsbeleid van nationaal belang. Voordat echter uitvoering kan worden gegeven aan al deze suggesties, zullen nog enkele tientallen miljarden aan uitkerin gen via de huidige kanalen aan de uitke ringsgerechtigden worden uitbetaald. De samenstellers van het rapport zeg gen, dat de Sociaal-Economische Raad zelf enkele jaren nodig zal hebben om de nodige adviezen uit te brengen. Hierbij zal een aantal kernproblemen moeten wor- (Van onze redactie buitenland) LONDEN Vertegenwoordi gers van landen aan de Perzische Golf gaan morgen met het verze keringsconcern Lloyds praten over intrekking van het besluit van de Londense Zee-assuradeu- ren om de Perzische Golf tot oor logsgebied te verklaren, zo is maandag in Londen vernomen. Het besluit van Lloyds houdt in dat oorlogsrisico niet meer onder de alge mene dekking valt maar apart en tegen een hogere premie, moet worden verze kerd. Afgevaardigden uit Irak, Saoedi- Arabië, de Verenigde Arabische Emi raten en Bahrein zullen proberen Lloyds ervan te overtuigen dat het zee gebied van de Perzische Golf niet meer oorlogsrisico oplevert dan andere wa teren. Nadat het verzekeringssyndi- caat zijn besluit zes weken geleden Kritiek op rapport vinylchloride (Van onze redactie economie) UTRECHT De arbeidsinspectie levert knullig werk als het erom gaat werkne mers te beschermen tegen gevaren van chemische stoffen. Dit zegt het Risicobulle tin, een tijdschrijft dat uitgaat van de Stichting Arbeid en Gezondheid. De uitspraak slaat in het bijzonder op een rapport dat werd gemaakt naar aanleiding van een onderzoek over het voorkomen van gezondheidsschade door de kankerverwekken de stof vinylchloride. Het gaat volgens het blad om een tot dusver geheim gehouden rapport van de arbeidsinspectie en vier bedrijfsartsen. Toen in 1974 alarmerende berichten over vinylchloride de ronde deden, gaf de toenmalige minister van Sociale Za ken, Boersma, de opdracht een onder zoek in te stellen. Terecht ligt het rap port nu ergens in een bureaula, zegt Risicobulletin, omdat het beneden de maat is. Het ministerie van Sociale Za ken ontkent echter dat hier van een geheim rapport sprake is. „Het onderzoek zat niet zo goed in elkaar; zo ontbrak de noodzakelijke con trolegroep geheel. Het werkelijk weten schappelijke gedeelte is er niet.” Vol gens het blad is het treurig dat de Twee de Kamer „zo weinig aanhoudende aan dacht heeft voor dit ernstige gezond heidsrisico, dat er nooit naar dit rapport is gevraagd”. In 1974 kwamen er meldingen dat vi nylchloride in de VS bij tientallen werk- „Deze overleggroep is vooral nodig ter regulering van belangenconflicten en ter beheersing van het sociale en organisato rische veranderingsproces dat zich reeds tijdens het onderzoek naar de vereenvou diging in gang heeft gezet.” zo wordt gezegd. „Sociale verzekering I i l

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21