NSF hekelt regering en parlement in open brief Zuidafrikanen 99 beschikbaar Frits Pirard OP NEDERLANDS PROFTENNISCIRCUIT AZC-ers weer Nationale titel Van Heugten in gelijk gesteld Ierse regering r F KEIZER EN WEERINK STELLEN NIEUWE STRAFMAATREGEL VOOR I Beroepsmensen Onvermogen 19 7 9 SEPTEMBER WOENSDAG 1 2 SPOfT 24 1 25 F W komt I i- NSF-secretaris dr. Wim van Zijll overhandigt de brief aan Kamervoorzitter Dick Dolman. Die alternatieven zijn, letterlijk geci- JAN BLIJBOOM ü- Peter Petursson: geblesseerd. Ajax krijgt in de eerste ronde van het d- Roscoe Tanner: naar Nederland ÉS Op een speciaal belegde bijeenkomst, enige uren voordat de NSF elders in Amsterdam haar jaarvergadering hield, gaf federatiesecretaris dr. Wim van Zijll een exposé van de briefinhoud en een toelichting, doorspekt met harde cijfers, die er weinig twijfel over laten bestaan dat met name de Tweede Kamer door gebrek aan voldoende deskundigheid de sport al jarenlang óf negeert, óf zich zo (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het water is de Ne derlandse Sport Federatie zo langza merhand tot de lippen gestegen. En om te voorkomen dat de positie van de vrijwilligers in de sport en de knelpun ten die zich met name voordoen op verenigingsniveau, straks tot een totale ontwrichting van het nationale sport- bestel gaan leiden, heeft de Federatie gisteren regering (staatssecretaris Wal lis de Vries) en parlement (kamervoor zitter Dolman) een open brief aangebo den waarin weloverwogen en gedocu menteerd gepleit wordt voor meer fi nanciële armslag en een versoepeling van fiscale aanslagen voor sportvereni gingen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. In een tijd waarin volop overbezui nigen wordt gesproken, behoeft de winnaar vjn het proftenniscircuit, dat van 2 tot en met 7 oktober in Nederland wordt afgewerkt, slechts vijf partijen te spelen om maar liefst 60.000 Amerikaanse dollars rijker te worden. Omgewisseld tegen de huidige koers van 1.93 betekent dat 115.800. Niet voor niets hebben de beide organisatoren, Schweitze Roffel en Frans Steur, dan ook niet al te veel moeite gehad om de beide Wimbledon-finalisten Björn Borg en Roscoe Tamer te strikken, alsmede Eddy Dibbs, Tim Gullikson en Tom Okker. Op Wimbledon moest Borg immers twee volle weken in actie komen om „niet meer” dan 40.000 collar in de wacht te slepen. Moeilijker voor de organisatie bleek dit jaar dan ook het zoeken naar een nieuwe sponsor. Na twee jaar tók de Westland-Utrecht Bank zich terug en diende zich ange tijd geen nieuwe geldschieter aan. Tot Niemeyer op de markt verscheen. Dit bedrijf wenste niet langer nee te rijden met Jan Lammers en wilde het daardoor uitge spaarde geld in de tennissport steken. Beide paitijen hebben elkaar voorlopig voor één jaar gevonden, waarbij het bedrijf een optie heeft voor meerdere jaren on de sponsoring voort te zetten. Met de vervanging van de sponsor is ook de opzét van het toernooi veranderd. De afgelopen twee jaar namen acht tennissers aan het evenement deel en werd de eerste drie avonden op twee verschillende plaatsen in Neder land gespeeld. Dit jaar worden in totaal zes sporthallen aangedaan. Op 2 oktober wordt gestart in de Martinihal in Groningen, op 3 oktober wordt gespeeld op het tennis- Petur Petursson, de linksbuiten van Feyenoord, komt vanavond niet voor Ijs land uit in groep 4 van het Europees kampioenschap tegen de DDR. De Scan- dinavier liet weten dat een liesblessure hem ervan weerhoudt in Reykjavik te spelen. Het gevolg van onvoldoende deskun digheid in de Tweede Kames als het om het welzijnssector sport gaat, is dat steeds meer verenigingen onder hoge druk komen te staan omdat hun kader, de leidinggevende vrijwilligers dus, de steeds hogere eisen die door ontwikke lingen in sport en samenleving worden gesteld, niet meer aankunnen. Een be perkte professionalisering als handrei king is daarbij onontbeerlijk. 4 miljoen in 1979. Hiervan is ongeveer de helft jonger dan 18 jaar”. toernooi om de Europese beker voor landskampioenen een scheidsrechter uit de Sovjet-Unie en een uit Portugal. De uitwedstrijd tegen het Finse HJK wordt geleid door Sjklovski uit de Sovjet-Unie, de return in Amsterdam door de Portu- gets Silva-Luis. De Italiaan Michelotti leidt de uitwed strijd van FC Twente tegen het Griekse Paaionios in het toernooi om de Europese beier voor bekerwinnaars. In Enschede is de Ier Carpenter de scheidsrechter. De Hongaar Palotai fluit Feyenoord- Everton. FSV-Gijon, eveneens in het UEFA-be- kertoernooi, wordt geleid door de Engels man Hunting, de return door de Westduit- ser Roth. Het Nederlands studentenvoetbalelftal is cp de tiende studentenwereldspelen op de /ierde plaat geëindigd. In het duel om de nronzen medaille werd met 1-4 verlo ren van Roemenië. Bij de rust was de staid 1-1. te Italiaanse stervoetballer Romeo Benetti, speler van AS Roma en de natio- nak ploeg, zal worden aangeklaagd we gens afpersing. Tijdens de bekerwed- stri.d Bari-AS Roma wilde Benetti van een fotograaf die enige foto’s van hem had geschoten, 125 gulden hebben. De fotograaf weigerde. Benetti pakte daarop Zjn toelichting hierop: „De vereni- gngen met hun vaak niet altijd deskun- dg werkende penningmeesters, omdat de onvoldoende boekhoudkundige ken- nfc hebben, worden door de overheid gewoon aangepakt als professionele in stellingen. We weten dat dit haar plicht is Maar juist daarom pleiten we in onze brief voor alternatieven om de sport, die in vergelijking tot andere welzijnssecto- rei een schijntje aan subsidie krijgt, ter wile te zijn". teerd: op korte termijn maatregelen tref fen voor de knelpunten met betrekking tot belastingen en sociale lasten, en in het bijzonder de penningmeesters te ont lasten; op langere termijn de belasting wetgeving in overeenstemming te bren gen met het grotere belang dat aan het vrijwilligerswerk wordt gehecht. Wim van Zijll ten slotte: „De sport gaat niet demonstreren op het Binnen hof. Maar als je merkt dat andere wel- zijnsgroepen het wél doen en daarmee succes lijken te hebben, dan vraag je je wel eens af of we ons misschien niet wat te netjes opstellen”. het toestel van de man, haalde de film er uit en wierp die in het water. DUBLIN (ANP). De Ierse regering zal de tournee van het Zuidafrikaanse rugbyteam „The Barbarians” in Ierland verbieden als de Ierse Rugby Bond die niet afzegt. „Als de Rugby Bond niets doet, worden wij actief”, verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken O'Ken- nedy. „Sportontmoetingen met Zuidafri kanen zijn niet in overeenstemming met de politiek die wij voeren ten opzichte van de apartheid”. Henk Lichtenveldt, voorzitter van de werkgroep nationale waterpoloselecties, heeft weinig fiducie in een nieuw gesprek met AZC. „Wij zijn in alle stadia van het probleem, dat alleen en uitsluitend bij AZC op tafel lag, die club ter wille ge weest. Ik zie niet in, dat een vervolg nieuwe feiten boven water brengt, die de terugkeer van de spelers met zich mee brengen”. Het Nationaal Sport Overleg heeft zich in beginsel op 9 juni van dit jaar uitgesproken voor de aanstelling van duizend man, hoofdzakelijk afgestu deerde ClOS-mensen, terwijl de NSF al in een eerder stadium heeft aangedron gen op het aantrekken van eveneens duizend beroepsfunctionarissen in de administratief-organisatorische sector. Wim van Zijll: „Natuurlijk druppels op een gloeiende plaat, maar er moet er gens een begin mee worden gemaakt". ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP). Ton Buunk, Gijze Stroboer, Frank van den Akker en Eddy van Es hebben te kennen gegeven te willen terugkeren in de selectie van het Nederlands waterpo- loteam. Daartoe hebben zij langs formele weg (via het AZC-bestuur) een schrijven aan de KNZB gericht. In die brief dient het bestuur van de Alphense vereniging het viertal aan als mogelijke kandidaten voor het Nederlands zevental. ÜJ z Z) UJ 3 De welzijnszorg van de overheid heeft nu op geen stukken na gelijke tred ge houden met deze stormachtige ontwik keling. Er zijn, volgens de NSF, onvol doende pogingen in het werk gesteld om niet al te zeer achterop te raken. Meer dan eens heeft de NSF in het verleden wensenpakketten bij regering an parle ment gedeponeerd. „Maar”, aldus Wim van Zijll, „daar zijn nauwelijks reacties op gekomen. Men staat daarentegen wel onmiddellijk klaar met kritiek op rand verschijnselen”. Van Zijll in de brief: „De sport heeft zich ontwikkeld tot de grootste welzijns sector met het grootste aantal vrijwilli gers. Het aantal sportbeoefenaren nam toe van circa 1,5 miljoen in 1963 tot circa In Peturssons vaderland twijfelt men echter aan die blessure. Feyenoords Euro- pa-Cupduel tegen Everton en het feit dat de relatie met Sigurvinsson (sterspeler van de nationale elf van Ijsland) te wensen overlaat, zette de IJslandse voetbalbond in zoverre aan het denken, dat men dins dag met de gedachten speelde een medi sche verklaring op te vragen. Zonder Wladyslaw Zmuda en Antoni Szymonowski treedt het Pools voetbalelf tal vanavond in Lausanne aan tegen Zwit serland in een wedstrijd voor groep vier van de strijd om het Europese kampioen schap. In die poule neemt Nederland de koppositie in met tien punten uit zes wed strijden. Polen en Oost-Duitsland volgen met zes uit vier, maar hebben twee duels minder gespeeld. Maandag had de Afrikaanse sportraad in een telegram aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Carrington, ge vraagd de tournee van the Barbarians niet toe te staan. Ondanks al deze acties heeft de club gisteren de ploeg bekendge maakt, die op 30 september naar Groot- Brittannië zal vertrekken voor de tournee in oktober. Het team bevat naast acht blanke spelers, acht kleurlingen en acht zwarten. Onder hen zijn de international Kevin de Klerk en de jeugd-international Martiens le Roux. De secretaris-generaal van de Afrikaan se sportraad, Jean-Claude Ganga, heeft gisteren in een telegram aan Lord Car rington nogmaals gewezen op het feit, dat de multiraciale samenstelling van de ploeg van the Barbarians niet betekent dat de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek is afgeschaft. Ganga vroeg Carrington al het mogelijke te doen de rugbytournee door Groot-Brittannië te voorkomen. Afrikaanse sportlieden zouden anders in dit pré-olympische jaar in een moeililjke positie worden gebracht. Ganga doelde hierbij op de boycot door de zwarte Afri kaanse landen van de Olympische spelen van 1976. Deze landen deden niet aan de Spelen van Montreal mee, nadat Nieuw- Zeeland door het Internationaal Olym pisch Comité niet van deelneming werd uitgesloten. Een Nieuwzeelands rugbyteam speelde in het begin van 1976 een aantal wedstrijden in Zuid-Afrika. jl- Frits Pirard kampioen vijftig kilometer voor profs. Het kwartet spelers werd op 22 augus tus in Bussum door Ivo Trumbic en Henk Lichtenveldt te verstaan gegeven, dat zij niet langer deel uitmaakten van de natio nale selectie. Als reden daarvoor gold de weigering van de AZC-spelers het trai ningsprogramma van de KNZB te volgen. Buunk en zijn ploeggenoten meenden dat de KNZB te weinig rekening hield met de clubbelangen. Een bemiddelingspoging- van Bram Leeuwenhoek, chef de mission van de Olympische ploeg, en mr. J. van der Krol, vice-voorzitter van het NOC, bracht weliswaar een oplossing van het meningsverschil tussen AZC en de KNZB, maar tot een terugkeer van het kwartet AZC-ers kwam het niet, omdat de leden van de nationale selectie hiermee niet instemden. Inmiddels is de selectie zonder Erik Noordegraaf en Nico Lande- weerd naar Genua vertrokken voor een trainingskamp van een week. In die perio de zal het team zes wedstrijden spelen tegen wereldkampioen Italië. Als (tijdelij ke) vervangers van de AZC-spelers zijn vier jeugdspelers in de ploeg opgenomen. Centraal in deze brief, voorzien van de alarmerende titel „Positie vrijwilliger in gevaar”, staan twee uit de hand gelopen hoofdzaken: ten eerste het welzijnsbe leid van de overheid en ten tweede de waardering voor hen die zich vrijwllig inzetten om nog meer mensen aan sport te laten doen en degenen die zich als passief geïnteresseerden betrokken voe len bij het hele gebeuren, ook aan hun trekken te laten komen. nu en dan hevig gaat opwinden over negatieve zaken die dan meteen worden gezien als doorsnee-praktijken. En van uit die kortzichtige visie wordt het Ne derlandse sportgebeuren zo verwerpe lijk geacht, dat het eigenlijk helemaal niet voor subsidiëring in aanmerking zou moeten komen. Ongeveer met deze woorden mis schien wat ongenuanceerd maar in de kern van de zaak de realiteit schetste Wim van Zijll het onvermogen van de parlementatiërs om de sport binnen het kader van de welzijnszorg in haar juiste proporties te zien. Zijn pleidooi voor meer begrip en waardering geldt met name de 500.000 mensen die leiding ge ven in 27.000 a 28.000 sportverenigingen op basis van vrijwilligheid. Zij laten zo’n vier miljoen sportbeoefenaren aan hun trekken komen, mede in het belang van de volksgezondheid. nooi te hebben. Wij hebben hem toen laten weten dat hij kan komen als Borg uitvalt”, aldus Roffel, die een reserve verder onder meer zoekt onder de deelnemers aan de Davis Cup-wedstrijden die het komend weekeinde wor den afgewerkt. Roffel: „Stel dat Italië wordt uitgescha keld, dan zou Adriano Panatta voor ons een uitstekende speler zijn”. Een tegenvaller hebben de organisatoren overigens al te verwerken gehad. Die Nastase, die in maart toegezegd had om te komen en daarvoor ook zijn handtekening had geplaatst, liet het plotseling afweten en moest worden vervangen door Dibbs. Roffel: „De nieuwe manager van Nastase had buiten medeweten van Ilie om een ander contract afgesloten in Zuid-Amerika. Gezien de goede samenwerking die we altijd met Nastase hebben gehad, hebben we hem niet aan zijn verplichtingen willen hou den. Te meer ook omdat we in Dibbs een goede vervanger hebben gevonden”. Dat Dibbs vorige week tijdens de open Amerikaanse kampioenschappen in New York zijn partij in de kwartfi nale tegen John McEnroe wegens een rugblessure moest opgeven, heeft de organisatoren niet kunnen verontrus ten: „Dibbs is hersteld: hij speelt”. Het volledige programma voor het proftenniscircuit ziet er als volgt uit: 2 oktober (Groningen) Borg-Dibbs en Okker-Gullik- son; 3 oktober (Ede) Okker-Dibbs en Tanner-Gullikson; 4 oktober (Goirle) Tanner-Dibbs en Borg-Okker; 5 okto ber (Haarlem) Okker-Tanner en Borg-Gullikson; 6 okto ber (Huizen) Borg-Tanner en Gullikson-Dibbs; 7 oktober (Rotterdam) finale en duel om derde en vierde plaats. JAN PREENEN Deze manche moest'de beslissing bren gen over het Nederlands kampioenschap. De twee enige nog kansrijke combinaties - Van der Laan/Van Vliet en Ton van Heugten/Frits Kiggen kwamen tijdens de voorlaatste ronde met elkaar in bot sing. Na de botsing zetten Van der Laan en Van Vliet de wedstrijd voort en won nen de manche. Van Heugten en Kiggen vielen uit. Na afloop van de wedstrijd dienden Van Heugten en Kiggen een pro test in bij de wedstrijdleiding, omdat ze van mening waren dat Van der Laan en Van Vliet met opzet op hen waren inge reden. Wie nu Nederlands kampioen is, werd nog niet beslist. Dat gebeurt pas tijdens de bijeenkomst van de overlegcommissie van de beide Nederlandse Motorsportbon- den NMB en KNMV. rechtersniveau plaatsvindt. Over twee jaar is de KNVB gastheer van de interna tionale fluitisten en zal het congres op het sportcentrum in Zeist worden gehouden. ALKMAAR (ANP). Frits Pirard uit Breda is gisteravond op de Alkmaarse wielerbaan Nederlands kampioen vijftig kilometer voor professionals geworden. Hij was een van de acht renners, die een ronde voorsprong had op het veld, waar uit Hans Langerijs als tweede en Aad van den Hoek als derde te voorschijn kwa men. Pirard reed de vijftig kilometer in 1 uur, 7 minuten en 27 seconden. Het kampioenschap ploegenachtervol- ging werd met overmacht gewonnen door de Zwaïuwen. Het gereputeerde kwartet, Ponsteen, Van Egmond, Stamsnijder en Lammertink van de Almelose club, ver sloeg in de eindstrijd Alcmaria Victrix. De Pool Jean Brrezny heeft de zevende etappe in de ronde van de toekomst ge wonnen. Brzezny legde de 135 kilometer lange rit naar Divonne-les-Bains af in 3 uur 40 minuten en 33 seconden. Hij was in een sprint met veertig renners de Rus Averine (tweede) en zijn landgenoot Lang (derde) te snel af. Van de Nederlanders eindigde alleen Nieuwdorp in de eerste groep. Hij werd 22e. DEN BOSCH (ANP). De wedstrijd leiding van de motorcross in Rosmalen, onder auspiciën van de Nederlandse Mo- torsportbond (NMB), heeft het duo Wil van der Laan/Jaap van Vliet schuldig bevonden aan het incident, dat zich zon dag heeft voorgedaan tijdens de tweede manche van de wedstrijd voor zijs pannen. tEen andere zorg die de NSF bezig hrndt is, aldus Van Zijll, dat „sport het jichtterrein is geworden van de fiscus”. Om te illustreren hoe hard de fiscus soms bij meestal kleine sportverenigingen kan toes laan, de volgende voorbeelden: Zwemvereniging AZ en PC uit Amersfoort: navordering van 60.000. Kantinehulpen krij gen een vergoeding van f 3,75 per week. Turnvereniging Turnlust uit Alkmaar: navordering van 40.000. Werkt met leidsters en leiders onder supervisie van twee professio nele krachten. Een niet bij naam genoemd volleybalclubje in Naarden: navordering ƒ2100. Betaalt de trainer een all-inn vergoeding van f 2000. Björn Borg en Roscoe Tanner trekpleister park Tesqua in Ede, op 4 oktober in het tenniscentrum Pellikaan in Goirle, op 5 oktober in de Kennemerhal in Haarlem, op 6 oktober in de Kronehal in Huizen en op 7 oktober wordt de reeks wedstrijden afgesloten met de finale in het Sportpaleis Ahoy in Rotterdam. Roffel en Steur, die zes jaar geleden met hun tenniscir cuit zijn begonnen, hebben tevens voor de eerste maal besloten vijf spelers voor hun „circus” op te trommelen. Roffel: „De eerste drie jaar namen vier spelers deel. We kregen toen van de internationale tennisfederatie te horen dat we acht spelers moesten uitnodigen als we ons toernooi niet in een zogenaamde vrije week zouden organiseren. Aangezien we ons toernooi dit jaar in zo’n vrije week hebben kunnen plannen, konden we zelf het aantal deelnemers bepalen. Vier spelers vonden we te weinig, omdat je dan een dubbele competitie moet afwer ken, vandaar dat we voor een halve competitie met vijf man hebben gekozen. De twee die na afloop bovenaan staan, spelen de finale”. De organisatoren kunnen altijd nog op die volledige competitie met een kwartet spelers terugvallen als een van de sterren alsnog zou besluiten af te haken. Een reserve is namelijk op dit moment nog niet beschikbaar. Roffel: „We hadden Arthur Ashe achter de hand, maar die heeft zoals bekend een hartaanval gehad. Er is een kansje dat Jim Connors alsnog komt opdraven als Borg mocht wegvallen. Borg en Connors allebei naar Neder land halen bleek te duur. In eerste instantie was het erg moeilijk onderhandelen met Connors, of liever gezegd met een vriend van de moeder van Jim, die ook zijn belangen behartigt. Van daar dat wij gekozen hebben voor Borg. Later heeft Connors alsnog laten weten belangstelling voor ons toer- Petursson niet tegen Oost-Duitsland (Van onze sportredactie) NOTTINGHAM. Jan Keizer en Hen- nie Weerink hebben op een internationaal congres van voetbalscheidsrechters, dat onder auspiciën van de Engelse voetbal bond tot vrijdag in Nottingham wordt gehouden, een nieuwe strafmaatregel voorgesteld. In overleg met de scheids- rechterscommissie van de KNVB en de clubs uit het betaalde voetbal verdedigt het duo de invoering van een gele kaart ook in internationale wedstrijden, waarin het nemen van vrije schoppen onderhevig is aan spelbederf. Jan Keizer: „Wanneer wij de indruk hebben dat bij het toekennen van een vrije trap de verdedigende partij erg traag reageert bij de vorming van „de muur” en niet de aanwijzingen van de scheidsrech ter opvolgt om de vereiste 9.15 meter in acht te nemen, moet er naar onze mening een gele kaart worden getrokken. Datzelf de geldt wanneer de bal tot tweemaal toe in de muur terechtkomt wanneer de af stand niet in acht genomen is, maar om wille van de snelheid van het duel de vrije schop wel wordt genomen. De speler die het dichtst bij de plaats van de vrije schop staat, zal dan een gele kaart moeten krijgen”. Het plan dat dinsdag door Keizer en Wee rink aan de Europese toparbiters is voor gelegd, vormt een onderdeel van de dis cussie die om de twee jaar op dit scheids- Positie vrijwilliger in gevaar”

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25