Op Wereldoliecongres in Boekarest EG-ministers stellen besluit over PLO uit Relatie beide landen bekoeld Stakingen teisteren Italianen opnieuw zo a Vance verzekert Europa steun Op zoek naar „humane” oorlog Uit erfenis van voor Nederland Picasso wordt museum ingericht Geen toezegging meer EG-banen achtergrond Gekaapt bier ontspoord k ïg Hopelooze pech! Lampenlak Luchtafweer Lichtdooving 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 SEPTEMBER WOENSDAG 1 2 (Van onze redactie buitenland) iektei r. i I BOEKAREST. Onder de ruim 4500 oliedeskundigen uit alle landen van de wereld, die sinds maandag in de Roemeense hoofdstad bijeen zijn voor het tiende Wereldoliecongres, heerst optimisme over de aanwezige voorraden van olie en gas in de wereld. V’ers term; N door Nico Scheepmaker nswe litsinj huizei trïjfël Experts optimistisch over oliereserves i Kritiek Dajan na bezoek aan Bonn ie van oorge- n vrij- an Ul- aanlei- erover inister ken en Juiten- sselen. ran de nener- landse mon- plaats- deiden Ier als epson- r meer rdat er ig van lebben jrotere deren. •e Jong komen najaar werven rijwilli- sen die r of zes d) een ht aan- i moge- >e mari- rij ern- techni- (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De Franse regering heeft bekendgemaakt dat zij 700 tot 800 kunst werken die bij wijze van successiebelas ting zijn gevorderd van de erfgenamen van Pablo Picasso, zal plaatsen in een nieuw museum. Dit komt te staan in het Marais-district in Parijs. De kunstwerken worden volgende maand aan het publiek getoond. Het catalogiseren van de collectie van de schilder en de onderhandelingen met de erfgenamen hebben sinds 1973, zijn sterfjaar, geduurd. overeenkomen met de grootte van vond sten in de Noordzee. De afgevaardigden uit 68 landen zul len tot 28 septefnber daarom spreken over wapens die geacht worden bur gers en militairen zonder onderscheid te treffen of zodanige verwondingen aanbrengen dat er niet meer gespro ken kan worden over een zekere even redigheid tussen het toegebrachte leed en het militaire nut. produktie zou volgens de Spanjaarden een miljard vaten kunnen overschrijden. Dat deed ook de Russische staatssecre taris Chalimov voor Oliezaken. Hij zei dat het jaarlijks olieverbruik aan het eind van deze eeuw zes miljard ton zou kunnen zijn, het dubbele van het verbruik in 1977. Het stemt echter cynisch dat er tege lijkertijd meer dan ooit wordt uitgege ven aan bewapening. De uitgaven zul len dit jaar volgens het Internationaal Instituut voor Vredesonderzoek SIPRI in Stockholm en het Internationale In stituut voor Strategische Studies in Londen ongeveer 400 miljard dollar bedragen. Dit bedrag stijgt ieder jaar. Oorlogen en militaire conflicten heb ben sinds 1945 voor de dood van zeker 15 miljoen mensen zorg gedragen. De conferentie die nu in Genève wordt gehouden zal er zeker ook in Dat wetend wordt het streven naar evenredigheid tussen het leed dat bij voorbeeld napalmbommen, fragmen- tatiewapens, decompressiebommen en landmijnen aanbrengen en het militai- re nut ervan, tot een wat moedeloos makende bezigheid. De uiteindelijke tekst die de Ierse minis ter van Buitenlandse Zaken over veertien dagen zal uitspreken in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties zal wor den vastgesteld als de ministers op 26 september in New York opnieuw bijeen komen. Door deze stellingname is volgens Da jan een verwijdering opgetreden in de Tevens benadrukten de ministers dat zij belang hechten aan een Euro-arabische dialoog. Zij spraken de hoop uit dat er spoedig omstandigheden zullen ontstaan waarin deze dialoog kan worden gevoerd. In deze verklaring heet het dat de V.S. aan de „flexibele verdediging” vasthou den die sinds vele jaren de grondslag van de Amerikaanse strategie vormt. Nederland komt ongeveer 70 posten „te kort”. aldus Van der Mei. Europees Com missaris Tugerdhat heeft wel begrip voor het Nederlandse probleem maar deed geen concrete toezeggingen", zo zei hij. (ANP). De Nederlandse voor Europese Zaken, oet de dingen en bie- estelde val” in maar mtbre- ,’oor on. ïziekten rtmeije e Zakei vakbe nodig as Hart ministe bij he dat dt 'ijf jaa Op de avond van de dag (vrijdag 1 september 1939) waarop de Duitse legers Polen binnen vielen, stond in het Alge meen Handelsblad een advertentie die op dat moment „niet meer van deze wereld” was. Op een landweggetje staat een jonge vrouw, leunend tegen een hekje, met haar hand in een „ojeetje”-gebaar tegen de wang gedrukt, naar de gesprongen band van haar automobiel te kijken. Een teke ning. Daarnaast staat het volgende vers: „O, wat een hopelooze pecht! Het ging zoo goed, de hééle weg. Totdat, hier vlak bij Amsterdam, Die spijker in de voorband kwam”. Daaronder de letters Cl. D. waaruit ik opmaak dat Clinge Doorenbos de dichter was. En daaronder weer, blijkbaar buiten Clinge Doorenbos om ontstaan, de volgen de pakkende regels: Maar strakjes lacht U: Dé lunchroom wacht U! De handel, altijd op zijn best in benarde tijden, stond al meteen klaar om de licht- dooving (de gewone man sprak al gauw van „verduistering”) tot een succes te ma ken. In advertenties werd het „Sjako" lichtafschermkapje voor 0.25 aangebo den, en terwijl het Gemeentelijk Elektrici teitsbedrijf van Zaandam per advertentie meldde: „Wegens de gewijzigde internati onale omstandigheden zal de RECEPTIE ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan NIET DOORGAAN”, adverteerde op die 2e september de Mij. voor Oppervlak en Metaaltechniek al met „Luchtbescher ming van Gebouwen, Fabrieken en Werk plaatsen door middel van ASOL op het Vliegveld Waalhaven te Rotterdam, waar bij bleek, dat in gebouwen, waar ’s nachts moet worden doorgewerkt, zonder be zwaar gebruik kan worden gemaakt van lampen tot een lichtsterkte van 150 Deca- lumen, indien de ruiten aan de buitenzijde worden bestreken met ASOL en tevens de elektrische lampen worden gedompeld in ASOL-lampenlak. De ASOL laat overdag voldoende licht door voor de gewone werkzaamheden. De kosten aan grond stoffen bedragen 3 a 5 cent per vierkante meter glasoppervlak en ongeveer 2 cent per lamp”. id) liploma MAVO- delbaar rsussen pleiden staat in twikke- i de be- Weten- tssecre- Jen op- ïi giste- dat het MBO nn heel in minis :ng ero woning Tussei )or dez rijksbij n zes to (Van onze redactie buitenland) DUBLIN De ministers van Buiten landse Zaken van de EG-landen hebben gisteren in Dublin geen beslissing geno men over het eventueel betrekken van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO bij de vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten. Dit kwam door interven tie van Nederland en West-Duitsland. Om een duidelijk beeld te krijgen van de aanwezige olievoorraden, zouden de vele definities die hiervoor gelden, zoals „be wezen, gemeten, mogelijke en speculatie ve reserves” moeten worden gestandaar diseerd, zodat iedereen weet waar men het over heeft, aldus Chalimov. Spaanse afgevaardigden hadden het over nieuwe olievondsten in de Middel landse Zee. Er zijn hier al vier velden in produktie met een gezamenlijke capaci teit van 200 miljoen vaten, maar de totale slagen om een enkel goed voornemen om te zetten in weer een overeenkomst. Verbod of beperking van het gebuik van bepaalde conventionele wapens zal de betrokken regeringen echter niet beangstigen. Zij laten de wapenfabri kanten gewoon hun produktiepakket enigszins veranderen. Deze zorgen zo tegelijkertijd dat hun inkomsten op die manier verzekerd blijven. Een advertentie van The American Lunchroom, Kalverstraat 16-18. Van ge heel andere aard (mag ik zonder overdrij ving zeggen) was de advertentie in hetzelf de Algemeen Handelsblad van 1 septem ber 1939, van het Comité Luchtafweer Amsterdam. Als iets me, het spoor terug volgend naar het allereerste begin van de Tweede Wereldoorlog nu veertig jaar ge leden, met stomme verbazing vervuld heeft, dan was het wel deze advertentie! Er staat boven: „Laat ze maar praten, zegt UI” en dan volgt deze tekst: „Want U is overtuigd, dat Amsterdam zijn luchtafweer moet hebben, want U weet, dat alleen modern luchtafweerge schut Amsterdam vrij houdt van lucht aanvallen. Desondanks stelt U het storten van uw bijdrage nog steeds uit. Laat ze maar praten, zegt U! Voor degenen die 1 procent van hun jaarhuur, of 3 promille, dus drie duizend ste, van de waarde van hun onroerend goed met inventaris storten op Postgiro- nummer 358000, gelden bovenstaande harde woorden niet. Integendeel, zij ver dienen den dank van geheel Amsterdam en voor hen hopen wij ook, dat vele ande re hun voorbeeld zullen volgen, opdat Amsterdam zijn vijf batterijen van drie stukken luchtafweergeschut zal krijgen. Barcelona werd, met de aanwezigheid van luchtafweergeschut, niet meer ge bombardeerd; Madrid was ’s avonds nor maal verlicht. Hoe zal het in Amsterdam zijn? Als de sirenes eenmaal loeien, dan kunt ge de vijandelijke vliegers niet met uw goede voornemens verjagen". (Van onze redactie buitenland) BONN/TEL AVIV/CAIRO. Volgens de Israëlische minister Dajan van Buitenlandse Zaken moet West-Duitsland niet proberen de Israëlische poli tiek in het Midden-Oosten te beïnvloeden. Na afloop van zijn driedaags bezoek aan de Bondsrepubliek uitte Dajan kritiek op de Westduitse regering omdat Bonn voor zelfbeschikking is van de Palestijnen. WASHINGTON (DPA). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, heeft zich gekeerd tegen alle speculaties over een verminderende Ame rikaanse defensiebereidheid in Europa. Vance heeft in een in Washington uitgege ven verklaring de verzekering gegeven, dat de VS hun Europese bondgenoten ingeval van een oorlog zowel met conven tionele als met kernwapens, afhankelijk van de situatie, zullen verdedigen. ikkoorc tweedf 3rdoms ase zijn rtig gul cht. Nt ipe gel ding zal gebruik ogelijk- □ruiken ere ver- bandei 10 me maar ii een ver aange re maat emendf in he •n. B. et tendens Sinds maandagavond vertrekken al le treinen met een uur vertraging en vanaf vanavond rijden ze 24 uur lang helemaal niet meer. Morgen gaat het voltallige overheidspersoneel in sta king en dat betekent niet alleen dat ministeries en kantoren gesloten blij ven. maar ook dat de posterijen niet zullen functioneren en dat de zieken huizen die dag uitsluitend eerste hulp en spoedoperaties zullen verrichten, maar voor de rest ook helemaal niets. De zieken die ongelukkigerwijze al op genomen zijn, krijgen niet alleen geen thermometer of ondersteek, ze krijgen zelfs niet te eten. De eilanden zijn die dag weer eens afgesloten van het vasteland. En ook wanneer de treinen weer gaan rijden, blijft het voorlopig nog een chaos, want verschillende categorieën (kaart verkoop, bewaakte overwegen, enz.) zullen vrijdag om de beurt drie uur staken. Maandag blijven de stadsbussen en trams in alle steden van het land 24 uur lang in de remise. En wanneer de Itali aanse ouders de volgende dag hun kin deren na drieëneenhalve maand va kantie weer naar school brengen, moe ten zij er rekening mee houden dat de eerste twee dagen de schooltijd met twee uur wordt bekort, voor intern vakbondsberaad van de leerkrachten. De derde dag daarentegen blijft de school helemaal dicht, want dan is er staking. De reden voor al deze vakbondsacti viteiten ligt in de glijdende loonschaal, die voor het overheidspersoneel heel wat minder glad verloopt dan voor de overige arbeiders. In de Italiaanse industrie worden de lonen om de drie maanden aangepast aan de voorthol lende inflatie; voor het overheidsperso neel geldt deze aanpassing maar eens in het half jaar. Wie er het meest van te lijden heb ben, zijn (zoals dat met overheidsdién- sten gaat) niet in de eerste plaats de werkgevers, dat wil zeggen, de rege ring, maar de overgrote meerderheid van de burgerij. Het zal het aanzien noch van de regering, noch van de vakbonden ten goede komen. Maar dat schijnt nu wel het laatste te zijn waar men zich in Italië om bekommert. BRUSSEL staatssecretaris Van der Mei, heeft gisteren in Brussel van de Europese budgetraad geen harde toe zegging gekregen dat er meer Nederlan ders benoemd zullen worden op hoge pos ten bij de diensten van de Europese Com missie. Hij heeft daarom de reserve die Nederland bij voorbaat gelegd had op de post personeelskosten in de Europese be groting gehandhaafd. Was dat geen beminnelijke oorlog, waartegen je je verweren kon door middel van luchtafweergeschut dat door particu liere bijdragen bijeen werd gebedeld! Blijkbaar was er geen Comité Luchtaf weer Rotterdam, gezien het resultaat op 14 mei 1940. Dat men niet blind wilde varen op het succes van het Comité Lucht afweer Amsterdam, en er op voorhand niet op vertrouwde dat Amsterdam net als Madrid de lichten ’s avonds op het Leidse- plein kon laten branden, moge blijken uit een artikel in het Handelsblad van 2 sep tember 1939: „Hoe te handelen, indien lichtdooving wordt gelast”. Ik citeer: „Dit beteekent dat in elk huis, winkel of bedrijf moet worden nagegaan, in welke vertrekken men noodzakelijkerwijs des avonds moet verblijven. In deze vertrek ken wordt alles waardoor licht naar bui ten kan treden, afgeschermd met niet- doorschijnend materiaal. In alle overige vertrekken waar men dus bij avond niet behoeft te zijn, schroeve men de lampjes uit de fittings. Men moet dan tevens zor gen dat geen licht bij het openen van deuren of ramen naar buiten straalt, en dat indirect geen licht wordt weerkaatst door op den grond liggende voorwerpen, gebroken glas, spiegels of waterplassen”. Conventie en het verdrag tot beper king van strategische bewapening SALT I. SALT II wacht nog op ratifi catie door het Amerikaanse Congres. De Amerikaanse geoloog Halbouty heeft gisteren in Boekarest gezegd dat de nog niet ontdekte olievelden tezamen wel licht evenveel olie bevatten als alle ont dekte velden bij elkaar. Hij riep op tot intensiever onderzoek naar nieuwe olie voorraden. (door Francoise Ledeboer) In Genève is maandag een conferen tie van de Verenigde Naties begonnen over het verbod of de beperking van het gebruik van bepaalde conventione le wapens. Uitgangspunt daarbij is dat het voeren van een oorlog nu eenmaal moeilijk verboden kan worden in een conferentiezaal, maar dat er tenminste een poging gedaan kan worden om oorlogen zo „humaan” mogelijk te maken. De Europese Gemeenschap zal een be drag van 4 miljoen Europese rekeneenhe den (tien miljoen gulden) ter beschikking stellen voor voedselhulp aan Cambodja. De ministers namen geen besluit over wie de zetel van Cambodja zou moeten inne men in internationale organen, het ver dreven bewind van Pol Pot of het nieuwe van Heng Samrin, die door Vietnam wordt gesteund. Canadese en Amerikaanse deskundigen wezen op het gunstige resultaat van on derzoekingen die sinds 1973 worden ge daan in de Labradorzeë, tussen Groen land en Newfoundland. Hier zouden olie- en gasvoorraden te vinden zijn die Naar verwachting komt het tot een verbod op het gebruik van fragmenta- tiewapens die voor röntgenfoto’s on zichtbare plastic deeltjes verspreiden en zal men het eens worden over mij nen en vallen. Het Rode Kruis, dat afgevaardigd is omdat het controle op de naleving moet uitoefenen krijgt er daardoor een taak bij. Zijn grootste taak zal echter blijven: het verzorgen van dè wonden die door andere wapens toegebracht zijn. verstandhouding tussen Israel en West- Duitsland. Volgens Dajan heeft hij van zijn West duitse gesprekspartners de verzekering gekregen dat Bonn de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO niet zal erkennen en er geen officiële betrekkingen met de PLO zullen worden aangeknoopt, zolang de PLO niet het bestaansrecht van Israel erkent. Recent contact tussen Westduitse politi ci - onder wie oud-kanselier Willy Brandt - en PLO-leider Jasser Arafat hebben het ongenoegen van Israel gewekt en de be trekkingen tussen beide regeringen bekoeld. Egypte, Jordanië en Libanon zijn vol gens Dajan ook tegen de vestiging van een Palestijnse staat. Palestijnse vertegen woordigers in de Gaza-strook en op de Westelijke Jordaanoever liepen volgens Dajan ook niet over van enthousiasme. Israel onderhandelt niet met de PLO zo lang zij Israel wil uitroeien en uitvallen uitvoert op Israëlische steden, zo liet de Israëlische bewindsman weten. Hij waarschuwde er voor dat „het recht op zelfbeschikking” voor de Palestijnen, zowel door arabische als andere landen zou worden geïnterpreteerd als „het recht op de stichting van een Palestijnse staat”. Bondskanselier Helmut Schmidt zal op een nog nader vast te stellen datum een bezoek aan Israel brengen. Europees Commissaris voor Energieza- ken Brunner heeft gisteren in Brussel gezegd dat de EG dit jaar wellicht meer dan de vastgestelde half miljard ton olie zal verbruiken. Hij bevestigde hiermee een vertrouwelijk rapport van de Europe se Commissie, waaruit eerder bleek dat het totale verbruik van de negen EG- landen zou kunnen uitkomen op 525 mil joen ton. De negen ministers legden wel een ver klaring over Libanon af. In deze verkla ring bevestigden zij „hun volledige en complete solidariteit met een bevriend land waarvan de bevolking lichamelijk en economisch wreed heeft geleden en waar van de kwetsbare stabiliteit wordt be dreigd". Alle partijen in het conflict werd gevraagd de operaties van de VN-vredes macht volledig te ondersteunen en de be slissingen van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties te respecteren. (Van onze redacteur in Italië, Hein ten Kortenaar) ROME. Het Italiaanse publiek is door lange ervaring gewend aan een veel slechtere bediening door de overheid dan in welk ander Europees land ook. In de komende dagen wordt het levenslang beoe fende geduld nog zwaarder op de proef gesteld door een lange serie stakingen in verschillende overheidssectoren. De omstandigheden zouden echter iets moeilijker zijn door de vele ijsbergen in deze zee. Snel verplaatsbare boor plat forms en schepen om de ijsbergen weg te slepen kunnen oplossing brengen, zo zei de Canadese geoloog McMillan. Als zijn voorspelling uitkomt kan de Labradorzee een belangrijke olieleverancier worden voor de Verenigde Staten. Goede voornemens op het gebied van de ontwapening dan wel wapenbe heersing hebben al geresulteerd in vele verdragen of overeenkomsten. Zo be staan er een Non-proliferatieverdrag. Zeebodemverdrag, Bacteriologische De Russische geoloog Kontorovitsj sprak over zeer grote olievoorraden in het westen van Siberië, maar hij wilde geen exacte gegevens verstrekken. Ook andere deskundigen waren van mening dat in de Sovjet-Unie en naar alle waarschijnlijk heid ook in China, enorme olievoorraden zullen worden gevonden. De Amerikaanse onderhandelaar Ro bert Strauss heeft er bij de Israëlische regering op aangedrongen het tempo van de vredesbesprekingen met Egypte te ver hogen. Strauss kwam gisteren uit Cairo waar hij onder andere met de Egyptische president Sadat besprekingen had gevoerd. TÜr Leden van het Ierse Republikeinse leger kaapten gisteren op de spoorbaan Dublin-Belfast een goederentrein met 14 tankwagens vol bier. Nadat de machinist de trein had verlaten lieten de kapers deze onbestuurd doorrijden. Na verloop van tijd ontspoorde hij. waarbij een aanzienlijke ravage ontstond.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3