Demonstratie voor stadhuis naar stembus Notaris verdacht Banenmarkt wordt rage uitbreiden IJmuider Courant veroorzaken Amnesty voert B. en W. geschokt Guatemala-actie na brand in heroïne-café Vergeer blijft voorlopig aan Frankrijk wil kernmacht sterk Vervuiling zee kan kanker Portugal begin december van aandeel in miljoenenzwendel Weer bomaanslag in Zuid-Tirol Jacobs toch weg bij tv-rubriek Haagsche Kringen Damiate Pers L Opnieuw acties bij Gorleben Voorlopige opvolgers van Neto benoemd „Milieu-eisen stookolie gaan veel geld kosten” Treinstaking in Frankrijk Scherpe kritiek CDA en VVD op minister Pais B Géén quoteerden willen stoppen met matigen Berekening van NCW: CM WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 4 1 2 SEPTEMBER 19 7 9 V I **1 r (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De Rotterdamse burgemeester Van der Louw en de wethouder voor Havenzaken Riezenkamp hebben vanmiddag een gesprek gehad met een delegatie van stakend haven- en sleepbootpersoneel. te. gSHii Havenstakers praten met Van der Louw ir MINISTER PAIS. bedragen, het dubbele van wat minister Ginjaar (Milieuhygiëne) heeft opgegeven. t 147,50 Het NCW had eerder gewaarschuwd tegen dit zogenaamde zwavelbesluit, dat Ginjaar toch heeft doorgezet ondanks de grote bezwaren van de kant van de indu strie. Het verbond zegt dat niet alleen de (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De banenmarkt lijkt uit te groeien tot een nieuwe rage. Na de zeer goed bezochte markten in Utrecht en Haarlem bestaan er plan nen om in 37 andere plaatsen, waaron der Amsterdam, dergelijke evenemen ten te organiseren. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken gisteren bekend gemaakt in Utrech,t waar op 27 en 28 september een tweede banen markt wordt gehouden. Er bestaan verder plannen om in de eerste helft van het volgend jaar een banenmarkt voor vrouwen te houden. In Sittard is komende vrijdag een banenmarkt spe ciaal voor schoolverlaters. Het gemeentebestuur van Rotterdam zal vooralsnog geen verzoek indienen bij de minister van CRM om Rotterdammers die tengevolge van de havenstaking geen inkomen hebben, in aanmerking te laten komen voor een sociale uitkering. Bij de Vervoersbonden FNV is inmiddels de in druk ontstaan dat het aantal werkwilligen groeit. Men krijgt volgens een woordvoer der meer telefoontjes van havenarbeiders die niet naar het werk durven uit angst voor represailles van het actiecomité. De Industriebonden FNV hebben de directie van Shell een ultimatum gesteld. Voor 21 september, volgende week vrij dag, moet overeenstemming zijn bereikt over werktijdverkorting bij de petroche mische bedrijven van het concern in de Rijnmond. Gebeurt dit niet, dan breken stakingen uit, aldus de bonden. Ruim duizend stakers trokken vanmor gen na de dagelijkse vergadering in Rot- terdam-Zuid naar het stadhuis De beto ging was bedoeld om de burgemeester te laten merken dat zijn optreden in de ha venstaking rot dusver weinig waardering heeft geoogst bij de stakers. Van der Louw heeft tot nu toe driemaal de politie ingezet, tweemaal bij het ontruimen van bezette kantoren en eenmaal bij het weg halen van een partij fruit. dat de werkloosheid inderdaad zal af nemen als de lonen matigen. Eveneens een kwart van de onder vraagden meent dat het kabinet-Van Agt ,,de meest geslaagde combinatie” is om de huidige problemen op te los sen. Iets meer dan eenderde voelt voor een combinatie PvdA-CDA en twaalf BRUNICO (AP). Een krachtige bom ontploffing heeft gistermorgen een oor logsmonument verwoest in het Italiaanse plaatsje Brunico. Dit stadje heette vroe ger Bruneck en ligt in Zuid-Tirol, dat vroeger tot Oostenrijk behoorde. Het monument wordt gezien als een symbool voor de Italiaanse autoriteit in het gebied. Het is voor de derde maal sinds de oprichting vlak na de oorlog dat het wordt opgeblazen. In Zuid-Tirol zijn dit jaar negen bomaanslagen gepleegd op culturele en economische doelen. PARIJS (DPA en AP). De Franse regering wil haar strategische atoom- macht in de komende tien jaar op hetzelf de technologische peil brengen als de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie nu al hebben. Dit blijkt uit een regeringsrap port dat gisteren is gepubliceerd en dat begin volgende maand aan het parlement zal worden aangeboden. Volgens het rapport is de Franse strate gische kernmacht de afgelopen drie jaar in omvang verdubbeld. Naar verluidt zijn alle raketten van het type M-2 in de Fran se onderzeeërs inmiddels vervangen door de geavanceerde M-20-raket, die een gro tere reikwijdte en nauwkeurigheid heeft. Bovendien ontwikkelt Frankrijk raketten die met meerdere kernkoppen kunnen worden uitgerust en op verschillende doe len kunnen worden gericht. Overigens blijkt uit een enquête die het NIPO vanmorgen heeft gepubli ceerd dat 63 percent van 1055 onder vraagden meent dat de zaken er in Nederland „niet best voorstaan”. Over de eigen situatie blijkt men in het alge meen veel optimistischer. Een meer derheid ziet de ontwikkeling van het eigen inkomen niet pessimistisch in. BOEKAREST (DPA). De vervuiling van de zee door aardolie kan de gezond heid van de mens aantasten en kanker veroorzaken, zo hebben geleerden op het wereldoliecongres in Boekarest meege deeld Bepaalde bestanddelen van de olie, po lycyclische aromatische koolwaterstof fen, komen in vissen terecht en worden slechts zeer langzaam afgebroken. Vooral de kankerverwekkende stof ben- zopyreen komt dikwijls in bijzonder ster ke concentraties in vissen voor, veel meer dan de tien milligram per kilo die in normale levensmiddelen voorkomt, tot het honderdvoudige toe. Het eten van der gelijke voeding verhoogt daarom het risi co op kanker, aldus de geleerden. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het feit dat sedert 1 september geen stookolie met een zwavelgehalte van meer dan twee procent als brandstof mag worden gebruikt, zal het bedrijfsleven veel geld gaan kosten. Dit zegt het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) dat heeft berekend dat de totale meerdere kosten ongeveer 300 miljoen gulden zullen HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning m in ht tr cr ai v< m ei is tl m g' sl d rr C( d< c V( V( g< C( la ai i 2 S f: k is a n n Si q k v V k r s t> d o V V o ii t z V s I z c t GRONINGEN (ANP). In de Groning se zwendelaffaire, waarbij verschillende banken voor miljoenen guldens zijn opge licht. is opnieuw een arrestatie verricht. Het is een 65-jarige notaris uit Sappemeer. Hij wordt ervan verdacht op onwettige wijze akten te hebben opgesteld voor de hoofdverdachte in de affaire, een 32-jari- ge Veendammer. De politie heeft tot nu toe twaalf arres taties verricht. Zeven verdachten zijn in middels weer vrijgelaten. Onder de ver dachten bevinden zich twee voormalige bankdirecteuren. Eén bankdirecteur heeft bekend zonder toestemming van het bankbestuur en zon der voldoende dekking de hoofdverdach te voor 3,5 miljoen gulden aan kredieten te hebben verstrekt. Enkele verdachten zouden verschillen de banken voor miljoenen guldens heb ben opgelicht door gebruik te maken van vervalste taxatierapporten waardoor veel te hoge hypotheken werden verkregen. De Tweede-Kamerfracties van PvdA en D’66 hebben gisteren in een verklaring de eisen van de havenstakers afgewezen. De PvdA stplt dat inwilliging van de eisen onvermijdelijk zou leiden tot aantasting van omvang en kwaliteit van de collectie ve voorzieningen en sociale uitkeringen. Ook de WD-fractie wijst het optreden van de havenarbeiders van de hand. dat hij moest worden opgenomen in het brand wondenziekenhuis in Beverwijk. De stichting voor beheer en exploitatie van de Amsterdamse opvangprojecten voor Surinaamse verslaafden heeft in een reactie gezegd, dat de brandstichting ge tuigt van racistisch optreden. De verhou ding van Surinamers en Nederlanders heeft daardoor een dieptepunt bereikt, aldus de stichting. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Voorzitter Vergeer van de KVP heeft gisteravond op uitdrukke lijk verzoek van de kringvoorzitters van zijn partij, besloten voorlopig aan te blij ven. Voorwaarde is dat voor de eerste oktober een oplossing moet zijn gevonden voor wat hij zelf noemt „het vrij ernstig zakelijk meningsverschil met het KVP- bestuur”. Vergeer heeft vanwege zijn zware ver plichting als Europees parlementariër en vice-fractievoorzitter van de christen-de- mocraten in het EG-parlement onvoldoen de tijd over om bezig te zijn met de uitein delijke fusie van het CDA, die uiterlijk oktober volgend jaar moet plaatsvinden. Het bestuur heeft zijn voorstel om meer vice-voorzitters aan te stellen verworpen uit vrees dat dan onvoldoende mensen over de kwestie geraadpleegd zouden worden. Inmiddels heft de politie de opsporing van de daders met kracht ter hand geno men, aldus een verklaring. De buurt wei gert daarbij elke medewerking, zo werd gezegd. De politie heeft opdracht gekre gen bij de overige opvangcafés voor drugsverslaafden verscherpt te surveil leren. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd. 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal laagzwavelige olie belangrijk duurder is dan hoogzwavelige, maar dat door de kop peling van de aardgasprijs aan die van olie ook die aardgasprijs en de elektrici- teitstarieven automatisch omhoog gaan. Volgens de minister zouden de totale kosten voor overheid, huishoudens en be drijfsleven ongeveer 148 miljoen zijn, waarvan 85 miljoen voor het bedrijfsle ven. Het NCW komt echter op een totaal van ƒ297. Behalve de kosten is er met betrekking tot de voorraadvorming van stookolie nog een extra ontwikkeling. Ge zien de dreigende tekortsituatie als gevolg van de Iraanse troebelen heeft het be drijfsleven voorraden hoogzwavelige olie aangelegd om de winter zonder storingen door te komen. Volgens het besluit van minister Gin jaar mogen deze voorraden nog geduren de een maand worden gebruikt, maar per 1 oktober is dat dan afgelopen. Die korte termijn getuigt naar de mening van het NCW van weinig realiteitszin. Los van het feit dat dit besluit de oliemarkt voor de Nederlandse bedrijven nog krapper maakt, hebben zich dit jaar zoveel storm achtige gebeurtenissen voorgedaan op de oliemarkt dat op zijn minst uitstel van de maatregel dan wel aanpassing van de termijn had mogen worden verwacht. Dit is het resultaat van een enquête van het weekblad Nieuwsnet, welke representatief wordt genoemd voor de werkende bevolking van Nederland. De meeste ondervraagden blijken werkloosheid als het voornaamste pro bleem van deze tijd te beschouwen, maar slechts een kwart is van mening (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Zestig percent van negenhonderd ondervraagde loontrek kers wil een reële loonsverhoging. Slechts negen percent is bereid minder te verdienen. De rest, 31 percent, wil genoegen nemen met prijscompen satie. CDA-woordvoerder Van Leijenhorst diende een motie in waarin werd ge vraagd om een duidelijke taakstelling voor de programmacommissie voor de integratie van kleuter- en basisonderwijs. Volgens het CDA-Kamerlid had Pais daarmee de hand gelicht. Zonder daar van tevoren over te reppen heeft deze commissie een uitvoerende taak gekregen terwijl alleen een adviserende taak was overeengekomen, aldus Van Leijenhorst. WD-woordvoerder mevrouw Ginjaar- Maas vond dat (haar partijgenoot) Pais er op bepaalde punten maar weinig van maakt. Waarom weer een commissie als er al zoveel zijn die zich met dat onder werp bezighouden, zo vroeg zij zich af. Volgens minister Pais is er genoeg werk voor de commissie te doen. De bewinds man verklaarde doorgaans eerder ge neigd te zijn commissies op te heffen dan in te stellen. De betreffende commissie houdt zich bezig met de voorbereiding van „de voor- scholing voor nascholers”. Dit houdt in het opleiden van mensen die de nascho ling verrichten van enkele tienduizenden onderwijskrachten in verband met de sa mensmelting van het kleuter- en basison derwijs. In de komende jaren krijgen ruim 73.000 leerkrachten er mee te maken. Mevrouw Ginjaar uitte de vrees dat de commissie in haar programma te weinig speelruimte overlaat voor eigen invulling door scholen. Pais bestreed dit. 14,80 42,60 56,50 167,70 f 220,50 0,75 percent wil een geheel links kabinet. FNV-voorman Drabbe zei gisteren in een reactie op de enquête, dat de signa len dat de „matigingsrek” eruit is, er toe zullen leiden dat de FNV meer per bedrijfstak gaat onderhandelen om hardere eisen te kunnen stellen. DEN HAAG (ANP). In de afgelopen maanden zijn in het Middenamerikaanse Guatemala minstens 2.000 mensen door martelingen, politieke moorden en ont voeringen om het leven gekomen. Dit maakte Amnesty International vandaag bekend bij het begin van een internationa le actie om aan de schendingen van men senrechten in Guatemala een halt toe te roepen. Slachtoffers van intimidatie, ontvoering en moord zijn vooral actieve vakbondsle den, politici, leden van kerken, kaderle den van plattelandsorganisaties, juristen en journalisten. De bezetting van het FNV-kantoor aan de Westzeedijk in Rotterdam werd ook vanmorgen voortgezet, hoewel het actie comité slechts tot gistermorgen zijn steun hieraan verleende. Volgens waarnemers duidt een en ander op een machtsstrijd onder de stakers. Het actiecomité bestaat voor het grootste deel uit CPN-leden, ter wijl de bezetters van het vakbondskan- toor worden geleid door een lid van de maoïstisch georiënteerde Kommunisti- sche Eenheidsbeweging Nederland. AMSTERDAM (ANP). B. en W. van Amsterdam hebben gistermiddag hun af schuw uitgesproken over de brandstich ting in een café aan de Lijnbaansgracht dat diende voor de opvang vap heroïne- verslaafden. Na het naar binnen gooien van molotovcocktails brandde het café maandagnacht geheel uit. Er werden vijf mensen gewond, van wie een zo ernstig (Van onze redactie buitenland) LISSABON. In Portugal worden op 2 december vervroegde verkiezingen ge houden. Dit is bepaald in een decreet dat gisteren werd ondertekend door het staatshoofd, generaal Antonio Ramalho Eanes. Tevens werd het huidige parle ment ontbonden. De kiezers worden een half jaar eerder naar de stembus geroepen dan formeel nodig zou zijn. Men hoopt dat de uitslag een oplossing zal brengen voor de voort durende politieke crisis. De socialisten van Mario Soares be schikken over de meeste zetels in het parlement, maar weigeren een coalitie te sluiten. De andere partijen konden het niet eens worden over een geschikt alter natief. Vorige maand werd de eerste vrouwelij ke premier in Portugal, Maria de Lurdes Pintasilgo, geïnstalleerd als hoofd van een kabinet van niet gebondenen, dat tot de verkiezingen aan het bewind zal zijn. Twee weken na de parlementsverkiezin gen worden in Portugal op 16 december gemeenteraadsverkiezingen gehouden. HANNOVER (DPA). Het verzet van tegenstanders van kernenergie tegen het werk voor de bouw van een opslagplaats voor atoomafval bij Gorleben in Neder- Saksen werd vandaag voortgezet. De de monstranten richtten wegversperringen i op om vrachtwagens tegen te houden. De politie heeft versterkingen gekregen. Gisteren hadden de tegenstanders auto banden laten leeglopen, remleidingen doorgesneden en zand en suiker in de benzinetanks gestrooid. Alle vrachtwa gens werden daardoor uitgeschakeld. Het werk was maandag begonnen met het vellen van een vier hectare groot bos. Dat is volgens de autoriteiten de voorbe reiding voor proefboringen waarmee on derzocht wordt of de ondergrond voor het project geschikt is. (Van onze redactie buitenland) LOEANDA. De maandag in Moskou overleden Angolese president Neto is voorlopig opgevolgd door minister van Economische Planning, Jose Eduardo dos Santos. Deze neemt ook de functie van de regeringsleider waar. Het centrale partij- comité van de MPLA had deze functie op 10 december vorig jaar af geschaft. Lucio Lara is de overledene opgevolgd als voor zitter van de MPLA, de enig toegestane partij in Angola. De Russische president en partijleider Brezjnjev en de Russische premier Kosi- gin hebben in een boodschap aan Neto’s weduwe haar man een „overtuigde revo lutionaire internationalist” genoemd. Het officiële Russische persbureau Tass noemde Neto een „groot vriend van de Sovjet-Unie”. De regering van Portugal, dat Angola vroeger bestuurde als kolonie, kondigde een periode van drie dagen nationale rouw af. Naar verluidt zal president Ea nes mogelijk de begrafenisplechtigheid in Loeanda bijwonen. De Nederlandse regering heeft meege deeld het overlijden van Neto zeer te be treuren. Diens leidende rol in de onafhan kelijkheidsstrijd en zijn pogingen om een oplossing te vinden voor de problemen in Zuidelijk Afrika, hebben hem een promi nente plaats in internationaal kader gege ven, aldus het ministerie. h- Bij de poort van het bedrijf Multi Terminals aan de Rotterdamse Waalhaven ontstonden gisteren incidenten toen postende stakers werkwilligen de toegang tot hun bedrijf ontzegden. De politie moest eraan te pas komen. Burgemeester Van der Louw heeft de politie opdracht gegeven de stakers hun gang te laten gaan om uit de hand lopen van het havenconflict te vermijden. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. Hans Jacobs wordt ontheven van zijn functie als eindredac- teur van de VARA-televisierubriek Haag sche Kringen. Het dagelijks bestuur van de omroep heeft in de arbitrage-uitspraak die van ochtend aan de betrokkene is meegedeeld, het behoud van de rubriek het zwaarst laten wegen. De beslissing betekent dat de „oude” HK-ploeg met Van Tijn, Postema, Van Wijnen en Suurhoff (regie) door zal, gaan. De projectgroep moet nu in overleg met de Haagsche Kringen-redactie een nieuwe eindredacteur zoeken. PARIJS (DPA). Het overgrote deel van de treinen in Frankrijk zal vanaf vanavond acht uur tot zaterdagmorgen zes uur niet rijden in verband met een staking. De socialistische vakbond CFDT en de communistische vakbond CGT heb-' ben tot deze actie opgeroepen om betere arbeidsvoorwaarden te krijgen. Aangezien een aantal kleinere vakbon- den zich niet bij de staking heeft aangeslo ten zal een klein deel van de treinen ver moedelijk wel rijden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regeringspartijen CDA en WD hebben gisteren scherpe kritiek geleverd op minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen. lp

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4