n Kunstwerk materiaalkeus la] *s Vindingrijkheid goed beloond in zwembad defect door verkeerde Auto vooral gebruikt bij ongelukken met gevaarlijke stoffen i» i ten nt vanURK F Frank Bontmode presenteert uit z’n nieuwe kollektie: HW JS ■■■I ii .korting] I 4 IJMONO WOENSDAG 1 2 SEPTEMBER 19 7 9 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN.Sinds kort heeft de brandweer van Velsen een nieuwe commandowagen in gebruik. De aanschaf was noodzakelijk gewor den doordat de in gebruik zijnde wagen „op” was, het bekende Citroën-busje had de assemblage-lijn al weer zestien jaar geleden verlaten. Bovendien waren voor die auto geen onderdelen meer verkrijgbaar zodat het gevaar bestond dat de commandowagen in geval van serieuze „panne” niet meer operationeel kon zijn. En een commandowagen is voor een professioneel brandweerkorps te be langrijk om het gebruik ervan af te laten hangen van de hoop dat de auto het niet zal begeven. Aanwijzingen natuurlijk beter Kosten F" r PROGRAMMA Analyse Verbindingsfunctie In vele soorten Zweeds lam - rr "viking lamb" - tosuaans lam. TRANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK zoals geleerd door 36 ■r F Nieuwe commandowagen brandweer optimaal inzetbaar bij rampen voort- (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) A ,50 vanaf ƒ698 uur lur ,80 ,60 ,50 ,70 .50 .75 iet van [en het ^plaats Neder- j De de- ringen ien. omroep lie van- jedeeld, zwaarst t dat de ostema, loor zal overleg tie een id) i wordt dredac- k Haag- 9 In de boeken staat ook of en op welke manier de betreffende stof gevaarlijk is voor het menselijk lichaam. Alle gegevens zijn voorhanden: de symptomen die men sen vertonen wanneer zij met een bepaal de chemische verbinding in aanraking komen, er staan EHBO-aanwijzingen in, wenken voor de artsen. De Jong: „Dat moet ook, die mensen kunnen natuqrlijk onmogelijk alles uit hun hoofd weten. Én Bovendien werd bijna alles van het ge bruikte materiaal overgebouwd vanuit de oude commandowagen, de gebruikte ap paratuur was immers nog wel goed van kwaliteit. De Jong: „Er zijn natuurlijk wel wat verbeteringen aangebracht, zo is de zendaccommodatie natuurlijk verbeterd door de uitschuifbare, zeven meter lange mast op het dak. Daardoor is het bereik van de mobilofooninstallatie vergroot van zo’n vijf kilometer tot ongeveer twintig kilometer. Ook zijn wat meer faciliteiten aangebracht voor het duikteam, daarvoor wordt deze auto ook nog gebruikt. Als ons duikteam wordt opgeroepen om te assiste ren rukt de auto onmiddellijk uit, zij ver kleden zich onder het rijden en kunnen bij aankomst zo het water in. In de vorige wagen was die accommodatie minder. verticale buizen die gevuld zijn met water. Elke buis is verbonden met een foto-elek- trische cel die een signaal geeft wanneer het licht voor de buis verbroken wordt, bijvoorbeeld wanneer er iemand langs loopt. Dat signaal zet een mechanisme in werking dat van onderen lucht in de buis blaast, zodat er luchtbellen ontstaan die in het water opstijgen. Het visuele effect dat daardoor ontstaat symboliseert de relatie tussen het zwemgebeuren in de bassins en de activiteiten op het droge. te deel vanaf norgen iet een Haarlem, Bartel|orisstraat 5, Amsterdam, van Baerlestraat 84, Hilversum, Winkelcentrum Hilvertshof, d) en op 2 en ge- eet dat ar het imalho parle- L (010) 36 35 00 mir. Donderdagavond 1921 u. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De vloeistofwand, het kunstwerk dat in het kader van de één- procentsregeling is geïnstalleerd in het zwembad „De Hoogeberg” aan de Tromp straat in IJmuiden werkt nog niet. Oor zaak hiervan is dat het gebruikte materi aal (plexiglas) de druk van het water niet kan weerstaan en scheurtjes gaat verto nen. De ontwerpers van het kunstwerk, de Amsterdamse kunstenaars Jeffrey Shaw en Theo Botschuyver, hopen de vloeistofwand nu eind oktober in ge bruik te kunnen stellen. Half oktober krijgen zij de beschikking over ander materiaal dat de druk wei zou kunnen doorstaan. Aanvankelijk was ook voor het materi aal, dat half oktober arriveert, gekozen. Bij de bestelling bleek echter, dat er een levertijd was van enige maanden. De leve rancier raadde de ontwerpers toen een ander type kunststof aan dat aan alle voorwaarden zou voldoen. Nadat de wand geïnstalleerd was en gevuld met water bleek echter dat het materiaal de druk van het water niet kon weerstaan en be gon te scheuren. Daarop besloten Bot schuyver en Shaw alsnog te kiezen voor het oorspronkelijke materiaal en de defi. nitieve plaatsing van het kunstwerk nog even uit te stellen. De extra kosten die niermee gepaard gaan komen voor reke ning van de leverancier en de kunste naars. De vloeistofwand bestaat uit een aantal De inrichting is echter geheel in eigen beheer gedaan, de factor arbeidsloon speelt dus in het geheel geen rol. In principe is het gewoon een standaard bestelwagen van 25 duizend gulden, zo hebben wij hem ook gekocht. Er zaten alleen een kachel en een ventilator in. Voor de verbouwing hebben wij onge veer drieduizend gulden aan materiaal gebruikt en er is in totaal een kleine acht maanden aan gewerkt. Die zelfwerk zaamheid heeft ons inderdaad een hoop gescheeld, ik schat dat deze wagen, wan neer wij hem zo kant en klaar hadden moeten kopen, toch gauw zestigduizend gulden gekost zou hebben." eerder ormeel uitslag Zes personeelsleden van Hoogovens kregen maan dagochtend flinke geld sommen voor in totaal vier kostenbesparende ideeën. De grootste beloning ging naar de heer T. Plug uit IJmuiden, technicus bij de bedrijfsdienst. Zijn voor stel houdt in de slag van de veerbalans van de in blokwalsen 3 in gebruik zijnde plakkentang te be perken waardoor ombou wen van de tang niet meer nodig is. De heer Plug die al in het bezit is van een zilveren ideeënspeld, ont ving uit handen van de di- rekteur produktie de heer B. de Heer 4100 gulden. Het idee van de heren T. A. van Bellen en L. A. van De commandówagen heeft alles bij el kaar een kleine 28 duizend gulden gekost, betrekkelijk weinig voor een dergelijke auto. Dat vindt zijn oorzaak in het feit dat de inrichting van de auto door de brand weer geheel in eigen beheer is gedaan. uwelij- Lurdes ran een tot de I ijn. 'kiezin- ?ember den. •es be- in het ilitie te en het t alter- De voornaamste functies van de com mandowagen zijn de verbindingsfunctie in geval van een ramp en de inzetbaar heid bij ongelukken, branden of lekka- ge’s waarbij gevaarlijke stoffen zijn be trokken. De inrichting van de nieuwe commandowagen is dan ook helemaal afgestemd op deze taken. De wagen zit volgepakt met alle meetapparatuur die nodig is om te bepalen of en hoeveel gas er vrijgekomen is en of er explosiegevaar is. Bovendien is er een kleine „biblio theek" aan boord bestaande uit boeken met alle mogelijke gegevens over alle in gebruik zijnde gevaarlijke stoffen. Ten slotte zijn er diverse soorten verbin- dingsapparatuur ingebouwd; er is zowel mobilofoon, portofoon als radiotelefoon „aan boord”. - - - “-“L De nieuwe commandowagen van de brandweer van Velsen Door de uitschuifbare antenne, die een maximale hoogte van zeven meter kan bereiken, heeft de mobilofooninstallatie een bereik van twintig kilometer. TM> De heren C. A. Kuenen uit Heerhugowaard, toe zichthouder elektrotech nische dienst en F. Ferket uit Oudorp. walser, moch ten 3200 gulden delen. Zij kwamen op het idee om de trekrolinstallatie achter de eindgroepen in de wal- beoordelen en bovendien kunnen er hoor fouten optreden. Gezien de ingewikkelde samenstelling van diverse chemische stof fen en de moeilijke namen die zij vaak hebben is die kans beslist niet denkbeel dig. Door de radiotelefoon kunnen wij iedereen direct bereiken, ongeacht of wij de informatie die wij nodig hebben in Beverwijk of in Maastricht moeten halen.” mbach BX121 Het opzoeken van de natuurkundige en fysische eigenschappen van een gevaarlij ke stof die door wat voor oorzaak dan ook is vrijgekomen is een van de belangrijkste activiteiten bij het bestrijden en indien mogelijk voorkomen van rampen. Wan neer in de kortst mogelijke tijd een analy se gemaakt kan worden van de conse quenties van het vrijkomen van de stof kan immers veel onheil voorkomen worden. Brandweercommandant J. de Jong: „Veel gevaarlijke stoffen worden ver voerd onder de fabrieksnaam, vooral bij katalysatoren is dat het geval. Aan die naam alleen heb je echter niets, je moet de samenstelling van de stof weten, de struc- tuurformule. Die kunnen wij opzoeken in de commandowagen, zodat wij vrijwel onmiddellijk weten wat wij kunnen ver wachten. Om maatregelen te nemen is het voor ons bijvoorbeeld van groot belang om te weten of de stof zwaarder of lichter is dan lucht. Of in geval van brand, dan treden er vaak nevenverschijnselen op zoals verdamping. Welk deel van de stof verdampt dan en in hoeverre is dat deel schadelijk voor het menselijk lichaam. Die gegevens halen wij uit de boeken zodat we zeker weten dat de maatregelen die wij nemen om de lekkage of de brand te stoppen ook de juiste zijn.” Bij branden wordt de commandowagen niet automatisch ingezet. Bij kleinere branden is dat overbodig; alleen bij grote branden rukt de auto bij het eerste alarm uit. Dan immers is de verbindingsfunctie van de wagen van groot belang. Tegelij kertijd kan me diverse plaatsen contact onderhouden worden dankzij de aanwe zigheid van drie stystemen: mobilofoon, portofoon en radio-telefoon. De Jong: „Wij zijn tot deze constructie gekomen door de ervaringen in het verleden. Daar bij bleek het vaak noodzakelijk dat je tegelijkertijd contact hield met diverse andere plaatsen, zoals met de mensen „aan het front” én met de kazerne. De radiotelefoon heeft een heel andere functie. Het bereik van de portofoon is heel gering, de mobilofoon reikt wat verder. De radiotelefonie kent geen beperkingen wat betreft afstand. Stel wij zitten met een lekkende tankwagen, dan kan het nodig zijn dat de brandweerlui ter plekke direct contact opnemen met de fabrikant over de beste en meest veilige manier om een eind te maken aan de lekkage. Op de plaats des onheils is vaak geen telefoon, dan kan je over de mobilofoon iemand in de kazerne de opdracht geven om de fa brikant te bellen om opheldering te vra gen over bepaalde zaken. Goed, die man belt en neemt nadien weer contact op met de mensen ter plekke via de mobilofoon. Ten eerste duurt dat veel langer en ten tweede vergroot je de kans dat er fouten gemaakt worden. De man in de kazerne is er niet bij, kan de zaak minder goed cregen. auto- dingen in de chtwa- Id. >n met ot bos. oorbe- lee on- )or het -inslaat van nieuw 1.900. - (180.- per maand) !.900.- <260. per maand) L500.(190.- per maand) 396.900. - ir dan 100 vleugels o.a.: Ibach, nner en Yamaha. Vleugels v.a. 4500 gld. hier staat het zwart op wit: welke medicij nen ze moeten gebruiken in bepaalde ge vallen en in welke hoeveelheden, zelfs de fabrikanten van de diverse medicijnen worden in deze boeken vermeld. Het spreekt dan ook vanzelf dat in geval van een ramp deze boeken ook ter beschik king staan van de artsen die bij de medi sche hulpverlening zijn betrokken.” Een andere taak waarbij de auto wordt ingezet is die van het vrijgeven van brand stoftanks van schepen voordat daaraan enige werkzaamheden verricht mogen worden. De Jong: „Als zo’n tank gerepa reerd moet worden wordt hij eerst schoongemaakt, uiteraard. Voordat met het werk mag worden begonnen moet de brandweer een certificaat afgeven dat dé tank ook werkelijk „schoon” is, dat is een voorschrift van de arbeidsinspectie. Wij bekijken dan of een eventueel aanwezige concentratie van gevaarlijke stoffen de explotatiegrens (een wettelijk vastge stelde norm-red.) niet overschrijft. De ap paratuur die wij daarbij gebruiken zit ook allemaal in deze wagen”. CHT VAN KOOP anaf 50.-P6'maand ja. 150.- P®r maand CFDT T heb-- betere MAHARISHI MAHESH YOGI Wetenschappelijk onderzoek bevestigt dat: Lichamelijk: De alerte rusttoestand die tijdens TM ontstaat blijkt dieper te zijn dan de rust tijdens de slaap, waardoor diepgewortelde spanningen en vermoeidheid (stress) worden opgelost. Geestelijk: TM ruimt geestelijke span ningen uit de weg. verbetert het geheu gen, concentratievermogen en reactie snelheid; zij bevordert de mate van „zelf verwerkelijking Sociaal: Persoonlijkheidstesten wijzen uit dat door TM positieve eigenschappen als zelfvertrouwen, vriendelijkheid, stabi liteit, creativiteit en spontaniteit toene men, terwijl negatieve kwaliteiten als ner vositeit. agressiviteit, prikkelbaarheid, ge remdheid en onzelfstandigheid sterk min der worden. Introduktielezing Vrijdag 14 sept. en 28 sept. De lezing wordt gehouden op het Haar lemse Centrum en is vrij toegankelijk Aan vang 20 00 uur. Centrum voor het Transcendente Meditatie Programma Hazepaterslaan 16, Haarlem Tel. 023-324167 TTljJ In* J Svoor 34257 2.795.- 44*5- 2.845.-I 4.979.- 3.395.- bAtt 5.400.- 54457. 3.375.- 54597- 3.390.- &4907- 5.450.- 64457 5.195.- 74697- 5.900.- 34457- 2.695.- 144997 9.900.- 64805 5.295.- 1846C-11.900.- 84857-6.450.- 84«r-5.410.- serij tijdelijk een aantal toeren sneller te laten draaien dan de laatste walstuig. Hierdoor is de kans op af keur van het ma teriaal kleiner. De heer Kuenen ontving behalve het geld ook nog de gou den ideeënspeld voor zijn derde beloonde idee. Een speld in zilver en 1600 gul den kreeg de heer J. P. Burger uit Beverwijk, ver lader in blokwalserij 3. Hij stelde voor de zijsteunen van de mobiele kranen in opslagpark „De Caeg” te voorzien van voetplaten, waardoor de halfgewalste platen, die tot dusver (Oer voor worden gebruikt, voor de verkoop beschik baar komen. Slooten uit Beverwijk was 2900 gulden waard. Deze werknemers hadden zich geworpen op het slijtage probleem dat zich eenmaal in de tien jaar in oxystaal- fabriek 2 ten aanzien van de staalpannen voordoet. De slijtage, die zich mani festeert aan de sluitbussen op de „hijsoren” van staal pannen, kan worden ver minderd door de bussen om te zetten. akbon- igeslo- ;n ver- s -zJAS CHERNY Heagele" Pag 9 1? 30 Petrof’ Schimmel Yamaha Pleyel Lindbergh BECHNER 1 Het interieur van de nieuwe commandowagen. Achterin is een soort bureau gemaakt met twee stoelen. Op het bureau zijn de bedieningspanelen van de communicatiesystemen gemonteerd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5