Schilderij van dans-echtpaar bestemd voor Muziektheater een Roots Jaap Vegter Onbenullig verhaaltje in zwakke opvoering Stripschapprijs voor tekenaar „Olof der Zotheid" muzikale feestneus Moniek Toebosch en Teo Joling in drama’s in zakformaat Van Goghs Wever door particulier aangekocht 3.998,- Jansweg Pro Theater speelt De Visitor in Toneelschuur KOLDERIEKE JUBILEUMVIERING Surrealisten voor Rotterdams museum Diefstal van aan Frans Hals toegeschreven werk JAN FEIJEN BV BOSCH KEUKENSTUDIO ca 13 19 7 9 SEPTEMBER VRIJDAG 1 4 KUNST va l-J I ind. apparatuur vanaf - r 26-28, AMSTERDAM. Met een dansmarathon vol variatie hebben het echtpaar Alexandra Radius en Han Ebbelaar en het Nationale Ballet hun publiek donderdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg een extra feestelijke avond bezorgd. Het zeer bijzondere van deze jubileumvoorstelling is, dat er onder de vleugels van het Nationale I Ballet ook als gasten een trio uit het Nederlands Danstheater en vier dansparen uit Parijs, Londen, Kopenhagen en Toronto optreden. een dansmarathon vol variatie l J Alleenverkoop vertonen: zeer wisselend van kwaliteit. Op ü- Fances Sanders in een van haar typeringen in de voorstelling De Visitor bij het Pro Theater. Dit alles dan ter gelegenheid van de 20- jarige danscarrière van Alexandra Ra dius en Han Ebbelaar of te wel Lex en Han. Het is aan de ene kant een perfecte demonstratie van het kunnen van het Na tionale Ballet met Serenade van Balanchi ne en Adagio Hammerklavier van Hans van Manen, en aan de andere kant een boeiende vergelijkingskans van onze so listen met hun collega’s uit het buitenland. Onze solisten komen er uitstekend uit tevoorschijn. Vooral leerzaam is het te zien wat voor werk deze gastdansers hier Park en Wayne Eagling overigens met humor, charme en vaardigheid worden gewisseld. Aardig om eens te zien, niet om jaloers op te zijn. Vanessa Harwood en Frank Augustyn uit Toronto zouden de pas de deux uit Doornroosje brengen maar Frank Augus tyn raakte geblesseerd en kon niet dan sen. Zijn rol werd op zeer korte termijn overgenomen door Wayne Eagling, die daarmee een knap staaltje vakmanschap vertoont maar ook niet meer: een ver plicht nummer. Grappig door zijn boertige humor is Greetings van Nils Christe op variaties die Igor Stravinsky schreef op Happy birth day to you. Een toepasselijke muziek voor een jubileum. Arlette van Boven, Gerard Lemaitre en Nils Christe brengen het op Scapino-niveau. Als vertegenwoordigers van het Nederlands Danstheater hadden we meer van hen mogen verwachten. Net zo teleurstellend is het gelegen- heidswerkje dat Rudi van Dantzig voor Lex en Han maakte op vier etudes van Frederik Chopin. Het zit vol technische moeilijkheden die ook nog feilloos door de jubilarissen worden overwonnen. Maar behalve de solo van Lex, die uitzonderlijk sterk is uitgevallen, hebben deze études niets met de muziek te maken en reiken ook lang niet tot het niveau dat we van Rudi van Dantzig gewend zijn. Con Dem mers is de pianosolist. Meer tot het echte niveau van Van Dantzig reikt Isadora op muziek van Johannes Brahms, mooi ge danst door Mea Venema. Maar het is feest, dus vrijwel alle num mers worden met gejuich en langdurig geklap door het publiek ontvangen en hoewel de voorstelling tot middernacht duurt, zorgt de afwisseling er toch voor dat het programma geen moment ver moeiend werkt. Lex en Han hebben zelf alle nummers uitgekozen en verdienen daarvoor een welgemeend compliment. Na veel bloemen en applaus beklimt de heer drs. A. G. F. Boersma van het comité Geschenk 20 jaar danscarrière Alexandra Radius met Han Ebbelaar, het toneel en biedt de jubilarissen de schets van een schilderij aan dat de Spaanse schilders Arranz Bravo en Bartoluzzi van hen zul len maken in de hoop, dat het resultaat van het schilderij een even sublieme een heid zal opleveren als het danspaar deze avond heeft vertoond. Verder maakt spre ker gewag van een Lex en Han-fonds om sommige dansers sociaal en artistiek te kunnen helpen. (Het rekeningnummer hiervoor staat in het programma afge drukt: 43.41.04.612 bij de AMRO-bank in Sempre Crescendo en het dansorkest Het Salon pal om aan alle moeilijkheden die tijdens de om wille van het humoris tisch effect uiterst grillige tocht door het ijzeren repertoire werden opgeroepen, het hoofd te kunnen bieden. De jubilaris zelf en de pianist Daniël een langgerekte act in de sfeer van Wach ten op Godot onderuit halen. De gesublimeerde krankzinnigen die dit programma maken zijn naast Toebosch en Joling ook nog Kees Klaver die de gehele muzikale omlijsting op zijn verant woording neemt, Monika van der Zwan die haar deel aan de kakofonische harmo nie bijdraagt met een elektrisch versterk te cello, en Mello van Assum, die licht, geluid en saxofoonspel voor zijn rekening neemt. Opvallend is het vaak prachtig samen gaan van de twee uiteenlopend gespeciali seerde talenten van Moniek Toebosch en Teo Joling. Toebosch heeft een geschool de stem van een indrukwekkend timbre en volume; Joling daarentegen is een ver- Amsterdam). Han en Lex geven meteen daarna de schets en dus het schilderij aan burgemeester Wim Polak om het na mens de gemeente in de schouwburg te laten ophangen. De heer Polak: „Als je hebt gezien, de perfectie en blijheid van deze kunst en het enthousiasme van het publiek, dan is het duidelijk. Deze stad, dit publiek en deze dansers hebben recht op een echt muziek theater. Dit schilderij zal dan ook tijdelijk op een opvallende plaats in de schouw burg hangen maar moet in de toekomst een plaats krijgen in dat nieuwe muziek theater. stilde bewegingsclown die zijn aandeel in de voorstelling met grote artistieke in breng en allure vorm geeft. Jolings bewe gingen, dikwijls in verfijnde en beheerste slow motion, leiden tot ware mime-ju- weeltjes. Zo is in deze theatrale collage van Toebosch en Joling een knap even wicht ontstaan, dat tijdens de voorstelling die ik zag nog niet helemaal was doorge voerd, maar waarop wel al een duidelijk zicht ontstond. Teo Joling bewonder ik bijvoorbeeld vooral bij zijn dromerige uitbeeldingen: een Pierrotachtige figuur, een jager op groot wild en een macabere bruidegom. Zo is zijn optreden dikwijls een mooi' rustpunt tegenover het brute vocale ge weld van Moniek Toebosch. Toebosch geeft in deze show enkele briljante parodieën ten beste. Op de Spaanse flamengodanseressen, op de Ita liaanse operadiva en vooral op de recente lijk in ons land te bewonderen Peking Opera. Wie het hoogtepuntenprogramma van die Chinese opera heeft bijgewoond, herkent in het op losse schroeven zetten daarvan door Moniek Toebosch een groot Als in een soort kijkdoos ontrolt de voorstelling zich, met veel zenuwachtig heen en weer gedraaf, matige belichting, waarbij de opzet nogal chaotisch is. De dramatisch zwakke constructie van het stuk, waarvan de geheimen vrij doorzich tig zijn, is de oorzaak van het trage ver loop van de handeling, hoewel er voortdu rend tempo gesuggereerd wordt. Alle inzet ten spijt is de tweede voorstel ling van Pro Theater een oninteressant gebeuren geworden. Het betreft hier ook de tweede regie van Panagopoulos, die eerder De stoelen van Kassandra regis seerde. Die voorstelling werd vorig jaar al uitgebracht en vorige week in de Toneel schuur nog eens als première gepresen teerd. Bezien we nu deze werkelijk nieuwe produktie, dan dringt zich de vraag op of een bepaalde bezinning bij het Pro Thea ter geen kwaad kan. KO VAN LEEUWEN Eén echt grote speelrol zit er dus in De Visitor, die van de actrice. Frances San ders mocht de verschillende splitsingen van de persoonlijkheid van die vrouw in beeld brengen. Zij doet dat met afwisse ling en deelt de toeschouwer daardoor mee dat zij zeker in staat is behoorlijke rollen te spelen. Bij een dergelijke pro duktie blijft het helaas bij eerste aanzet ten en kan van een werkelijke artistieke prestatie nauwelijs sprake zijn. De prijs van Het Stripschap, aan Vegter toegekend voor zijn gehele oeuvre, zal worden uitgereikt tijdens de elfde Strip- dag in Dronten op 15 september. Jaap Vegter studeerde aan de Konink lijke Academie voor Beeldende Kunsten en de Vrije Academie in Den Haag. Na een aantal jaren reclame ontwerpen, ging hij voor zichzelf werken. Zijn series ver schijnen regelmatig in verschillende kran ten en tijdschriften. (Van onze kunstredactie) ARNHEM Het schilderij De wever van Vincent van Gogh dat onlangs werd ontdekt door de Arnhemse kunsthande laar Peter Albricht op de zolder van een particulier in Ede, zal niet in een museum terechtkomen. Het schilderij blijkt finan cieel niet haalbaar voor het Textielmu seum in Tilburg en is nu aangekocht door een particuliere belegger. Aanvankelijk leek de transactie tussen museum en de handelaar zo goed als rond te komen, maar op het laatste moment bleek er een tekort van 12 duizend gulden op de vraagprijs van 375 duizend gulden. Het Tilburgse museum waar zich het weefgetouw bevindt dat op het schilderij voorkomt, moest De Wever daarop overla ten aan de particulier. Deze koper, die anoniem wenst te blij ven, heeft het werk aangeschaft omdat hij vreesde dat het anders naar Amerika of Japan zou gaan. Er bestond enorme inte resse voor het uit 1884 daterende schilde rij dat binnenkort in een Nederlandse bankkluis terecht zal komen. Voor alle sportieveilngen, die er eens op uittrekken zonder vervoermiddel. Of u nu jong of oud bent, of u nu gewoon wandelt of snelwanden. Sport-Roots brengen u moeiteloos waar u wezen wilt. Kijk trou wens ook eens naar de andere Rootsmo- dellen Nu in de kleuren: zwart - bruin - cognac (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM De Stripschapprijs 1979 is toegekend aan de tekenaar Jaap Vegter voor onder andere zijn vervolgse- ries Jeroen en De avonturen van Bartje. Kruisweg 50. Haarlem (bij station) Breestraat 43, Beverwijk Jubileumgala Radius en Ebbelaar HAARLEM. Een onbenullig verhaal tje over een eertijds beroemde actrice die vijf rollen in één stuk wilde spelen en daardoor wegens krankzinnigheid in een psychiatrische inrichting terechtgeko men is, vormt de intrige van het toneel stuk De Visitor. Het Pro Theater, een nog jong gezelschapje uit Amsterdam, gaf er donderdagavond in de Toneelschuur de première van. De Visitor is geschreven door de Griekse artistieke leider van Pro Theater, Apostolos Panagopoulos en ver taald door leden van de groep. Diezelfde ochtend hebben Lex en Han van burgemeester Polak al de hoogste onderscheiding voor een doordeweekse dag gekregen, de zilveren legpenning van de stad Amsterdam (de gouden legpen ning van Amsterdam is nog maar één keer uitgereikt en wel aan sir Winston Chur chill). Zoals bekend vierde de bekende Neder landse violist Theo Olof zijn gouden solis tenjubileum met dit evenement, waarvan de baten door hem bestemd werden om de stichting mogelijk te maken van een Fonds voor zeer jeugdig muziektalent. Het zal Olof daarom extra verdroten heb ben dat Carré niet tot de nok toe gevuld was, maar dat, integendeel, de helft van de plaatsen onbezet bleef. AMSTERDAM. Voor mensen die Moniek Toebosch niet kennen, haar nog nooit hebben zien optreden, zou je het best een vergelijking kunnen maken met de Amerikaanse Bette Midler. Midler heeft in haar theatershows maling aan conventies; Toebosch vreet evenzeer aan bestaande zekerheden en laat daarbij ook die van haarzelf niet met rust. Het nieuwe programma dat Moniek Toebosch samen met mimespeler Teo Joling gemaakt heeft, toont La Toebosch weer in een scala van absurd- theatrale situaties. Losse sketches, door Toebosch en Joling drama’s in zakformaat genoemd onder de titel Dhr. en/of Mevr. 18 operettes in bedrijf. A De jubilerende Theo Olof (rechts) en Daniël Wayenberg tijdens het feestconcert verkleed als kozakken. Wayenberg traden daarbij veelvuldig en vanzelfsprekend in aangepaste stijl solis tisch op, totdat er in de vorm van een cancan en met behulp van de Amsterdam se politiekapel een daverend eind aan het geheel werd gedraaid. JOHAN VAN KEMPEN (Van onze kunstredactie) BEEKBERGEN. Uit de woning van een inwoner uit het Gelderse Beekbergen is een schilderij gestolen dat volgens de eigenaar een originele Frans Hals zou zijn. Op het doek is Titus, de zoon van Rembrandt, te zien. De waarde van het schilderij zou enkele tonnen bedragen. De Apeldoornse recherche wil in sa menwerking met deskundigen van het museum Boymans van Beuningen in Rot terdam nagaan of het nu ontvreemde schilderij inderdaad authenthiek is. Gratis advies en uitgebreide offerte (ADVERTENTIES) T 1"^ ROTTERDAM (ANP). De gemeente raad van Rotterdam wordt voorgesteld toppers aan te kopen uit het werk van Dali en van Magritte. Het museum Boy- mans van Beuningen kan daardoor in Europa een centrum van het surrealisme worden. Onder de werken bevinden zich hoogtepunten als „Impressions d’Afri- que” van Dali dat een sleutelpositie in zijn oeuvre inneemt en „Le modèle rou ge”, een indrukwekkend groot schilderij van Magritte. der ooit de indruk van slaafsheid te wekken. neth MacMillan als choreograaf zich on technisch eenzame hoogte staat Peter Schaufuss uit Kopenhagen. Een danser van dit niveau ontbreekt nog in ons Natio nale Ballet. Hij brengt met Leslie Collier uit Londen, de klassieke pas de deux uit Don Quichote: biljant vuurwerk maar niets nieuws. De verrassing van de avond is Sonatine van George Balanchine op muziek van Maurice Ravel. Het wordt charmant, speels en muzikaal gedanst door de Fran se gasten Wilfride Piollet en Jean Guize- rix. Het is een wonder van eenvoud en raffinement waarmee Balanchine toont ook na zijn 70e jaar nog over een grote fantasie te beschikken. Het is vooral zo gaaf omdat de choreograaf prachtig alle muzikale bindingen van Ravel volgt zon- vakmanschap. Haarscherp, tot in kleinste detailleringen, ontmantelt zij de Chinese operastijl, zoals zij dat in eerdere pro gramma's al met meer bekende westerse theatertradities deed. Om daarna zichzelf dan weer relativerend tegenover die draakstekerij te plaatsen. Deze drama’s in zakformaat krijgen een agressieve muzikale begeleiding. Kees Klaver bedient de vele kraakinstrumen- ten, speelt een waanzinnig pianist, maar blijkt een te zwakke inbreng te hebben als hij met tekst aan een sketchje deelneemt. Samen met Mello van Assum is hij goed voor scheurende saxofoongeluiden. Voor al aan het eindeloos voortdurend slot als in het absurdistische The Wedding het publiek van geestdrift ontroofd de plaats van het optreden verlaat. Een programma waaraan overigens nog heel wat gesleuteld kan worden, maar dat in opzet en mede door het alerte improvi serend vermogen van dit vijftal verade mende idioten voor mij een uitermate plezierige confrontatie betekende. Nog tot en met komende zondag in Shaffy. KO VAN LEEUWEN jJ- Alexandra Radius en Han Ebbelaar in de gelegenheids-Pas-de-deux die Rudy van Dantzig voor het jubilerende danspaar maakte. Donderdagavond was de eerste echte voorstelling in het Shaffy Theater, woens dag woonde ik grotendeels rollend van pret om zoveel humor de laatste try-out bij. Een try-out van een produktie vol improvisatie die zeker ook bij de première nog geen vaste vorm zal hebben bereikt. Daarvoor gebeurt er te veel op een rom melige manier. Maar wel een voorstelling die bruist van vitaliteit, parodie en bewegingspoëzie. Of het er werkelijk achttien waren, die drama’s in zakformaat, weet ik niet. Je raakt bij zoveel theatergeweld zo gemak kelijk de tel kwijt en belangrijk is dat ook niet. Bij elkaar was het toch ruim twee uur plezierige ontregeling in een afwisse lende vorm, waarbij Joling en Toebosch aan het slot ook hun eigen optreden door AMSTERDAM. Er gingen donderdagavond in het Amsterdamse theater Carré diverse violen op steeds verschillende manieren kapot. Het kolderfestijn „Olof der zotheid” stond dan ook, en wel op ongebruikelijke wijze, in het teken van het „strijken”. Vandaar dat er niet alleen een cricket-tas vol strijkstokken aan te pas kwam, maar er ook strijkplanken en vooral ook bouten op het podium werden gebruikt. Degenen die dit programma van „hu mor, jjolder en gags met als uitgangspunt muziek” hebben bijgewoond, konden de stemming, ondanks het cliché-matige van alle grappen en grollen, er samen met de artiesten best inhouden. Ook het bij het programmaboekje geleverde zakje, in houdende een ballon, een feestneus en idem toeter, een blikken knipkikker en wat ongepelde pinda’s, droeg aan de vreugde bij. De Amsterdamse pantomime-speler Rob van Reijn, die zelf ook voor een paar komische sketches zorgde, had samen met de overige leden van zijn theater de orga nisatie in handen. Dat het visuele element minstens zo belangrijk zou zijn als de muziek, was tevoren al bekendgemaakt. Maar waar het dan toch de muziek betrof, stonden het studentenmuziekgezelschap De aankoop betreft een reeks werken uit de collectie van de Engelse Edward James Foundation. De gemeenteraad wordt gevraagd garant te staan voor wat ontbreekt aan de aankoopsom van 3,6 miljoen gulden. Van Dali zijn het vijf schilderijen en twee grote tekeningen uit de jaren 1936 en 1938, alsmede het genoemde schilderij van Magritte, dat in 1937 werd gemaakt. Twee jaar geleden kocht Boymans van Beuningen uit dezelfde bron twee schilde rijen van Dali en vijf werken van Magrit te. De voorgenomen aankoop vormt het sluitstuk van de verwerving door het Rot terdamse museum. De nieuw aan te kopen werken van Dali behoren tot de centrale stukken die te zien waren op de grote Dali-tentoonstelling van acht jaar geleden. Hiermee werd de grondslag geleged voor de nauwe betrek kingen tussen het museum en de grote begunstiger van Dali in de jaren dertig, de verzamelaar en surrealistisch dichter Ed ward James. Belangrijke bijdragen van landelijke en plaatselijke fondsen maken de aankoop voor Rotterdam mogelijk. Daarmee wordt duidelijk het nationale belang ervan on derstreept. aldus het museum. De Visitor wordt door Pro Theater een psycho-revue genoemd. De vorm waarin Panagopoulos’ verhaal gespeeld wordt is inderdaad revue-achtig. Misschien waren premièrezenuwen de oorzaak van de ver krampte presentatie, die nogal hol overkwam, donderdag. Vocaal geweld en verfijnde mime De Engelse gasten laten zien dat Ken- I HClll IVAdC AVAllldll dlo VI1UI C-CJgA ddA 1 vil" geveer op operette-niveau beweegt. Zijn duet Manon is niet veel meer dan een serie zeer acrobatische kussen die door Merle

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13