Outrageous: ongewoon en amstcrdam aandoénlijk ondanks Sally Field als onbuigzame arbeidster in Norma Rae haarlem van tevredenheid Film filmhuizen filmverbod teruggetrokken Operatie Ogre van festival Actie tegen Boliviaans geringe produktiekosten Cineast Sjoeksjin toont laatste reservaten I K s M Sobere feiten in Battle of Britain Vervolgingswaanzin Festival korte films in Filmmuseum Paardrijdster Norma Rae Klute Imitatietalent fï r 19 FILM VRIJDAG SEPTEMBER 1 4 19 7 9 Z Charles Boost Amsterdam heeft deze week uitgepakt met een vijftal premiè res van wisselende kwaliteit. Daar is dan bij de vampier-paro- die „Love at first Bite” die Calyp so en Kriterion broedelijk op hun programma hebben genomen. Het merkwaardige van „Game for Vultures” de füm in Bellevue is dat het onderwerp betrekking heeft op clandestiene wapenleve- ranties van Engeland aan een Afrikaans land dat door guerril lastrijders bedreigd wordt, dus zeg maar Rhodesië of Angola, waarbij door de filmmakers een zekere neutraliteit in acht wordt genomen. iii 3 a y 3 F' rf- Sally Field en Ron Leibman in Norma Rae Game for Vultures is vlees noch vis A Vassilij S/oeks/in (links) als acteur in de door hem geregisseerde Rode Vlier. 1 onrustig element aangeschreven staat. Ze heeft de nodige mannen achter de rug, want ze is niet eenkennig en Henleyville heeft weinig vertier te bieden. Dan verschijnt in het dorp Reuben Was- hovsky. Hij is afgevaardigd door de vak bond van Textielarbeiders met de op dracht de arbeiders in dit afgelegen oord te organiseren. Geen eenvoudige taak, want de leiding van de fabriek voelt niets voor vakbonden en de arbeiders zelf staan Vanavond om 19.30 uur wordt in het Filmmuseum te Amsterdam een mara- thonvoorstelling van meer dan 3^ uur begonnen waarop de prijswinnaars van Oberhausen, het „festival van de korte film”, een voor een aan bod komen. Dit ter gelegenheid van het feit dat Oberhau sen dit jaar voor de 25ste maal een heel festival uitsluitend besteedde aan de kor te film uit bijna alle landen van de wereld. daar het eindexamen en gaf enige tijd les aan een avondschool voor volwassenen. Daarna kreeg hij de kans aan de Moskou- se filmacademie te studeren (van 1954 tot 1960) waar hij werkte onder de beroemde regisseur Michaïl Romm. Van zo’n vakbondsactie in achtergeble ven gebieden in deze tijd heeft Martin Ritt een boeiende film vol ondergrondse span ningen gemaakt, daarbij vooral geholpen door de aanwezigheid van de actrice Sally Field die sterk en onsentimenteel de on buigzame en fanatieke Norma speelt die zelfs haar nieuwste echtverbindenis met een gescheiden man (Beau Bridges) in de waagschaal stelt door haar fanatiek en tijdrovend werk voor „de zaak”. „The last Embrace” in Nöggerath is een min of meer belachelijke thriller die be gint als Harry Hannan (Roy Scheider) de zenuwinrichting verlaat na een mentale inzinking als gevolg van de gewelddadige dood van zijn vrouw. Hij krijgt, eenmaal terug in de werkelijkheid, het onaangena me gevoel bedreigd te worden wat de vorm van vervolgingswaanzin begint aan te nemen. Op het perron van de subway krijgt hij de indruk dat iemand hem onder de aan komende trein tracht te duwen, zijn flat blijkt tijdens zijn afwezigheid zonder zijn voorkennis bewoond door een studente die hij dadelijk begint te wantrouwen (naar later blijkt terecht), hij krijgt een schriftelijke boodschap waarop alleen een mysterieus teken voorkomt dat door kenners uitgelegd wordt als een oude, Armeense bedreiging uit wraak, van alle kanten dreigt gevaar en de nerveuze en springerige Roy Scheider is een dankbaar object voor dit soort vage angsten van voortdurend in een gevarenzone te lopen. Het einde speelt zich heel toepasselijk af op een rots bij de Niagara Falls aangekon- digd als de beste plaats voor zelfmoorde naars, waar de schuldige omkomt in de waterval zonder dat daarmee iets wordt opgelost. Luxor heeft voor de nachtvoorstellin- gen „Klute” uitgezocht, een detective-ver- haal waarin Donald Sutherland de speur der Klute speelt die de verdwijning van een belangrijk zakenman moet oplossen. Het Cultureel Centrum Zandvoort ver toont zaterdag de kinderfilm Gulliver’s Reizen. Deze tekenfilm gebaseerd op het beroemde verhaal van Jonathan Swift wordt gedraaid om 11, 1.30 en 3.30 uur. Het Cultureel Centrum bevindt zich aan het Gasthuisplein 9b in Zandvoort. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De Cineclub Vrij- heidsfilms voert een actie tegen het ver bod van de Boliviaanse autoriteiten om de Boliviaanse speelfilm De Moed van het volk te vertonen. Deze film, van cineast Jorge Sanjines, betreft een historische reconstructie van massamoorden in Bolivia tussen 1942 en 1967 en draait al sinds 1972 in Nederland. Sinds het begin van deze maand geldt in Bolivia een verbod op vertoning van de film. De Cineclub Vrijheidsfilms is bezig met het inzamelen van handtekeningen onder een brief aan de minister van Binnenland se Zaken in Bolivia waarin wordt geëist dat het filmverbod wordt opgeheven. Zijn laatste film was Samuel Fuller The big red one een documentaire over de Amerikaanse filmregisseur. Deze film is al op verschillende festivals getoond en zal komende februari in een verkorte ver sie worden uitgezonden op Nederlandse televisie. MADRID (AP). Een film van de Itali aanse regisseur Gillo Pontecorvo over de aanslag door Baskische separatisten op de Spaanse premier Carrero Blanco in 1973 is teruggetrokken van een filmfesti val in San Sebastian, naar het schijnt uit vrees dat de film aanleiding zou kunnen zijn tot nieuwe gewelddadigheden in Bas kenland. De festivalcommissie zei Operatie Ogre, die zaterdag vertoond had moeten wor den, wegens technische redenen was te ruggetrokken. De Film-Inn Zandvoort vertoont zater dag, 15 september de korte speelfilms van cineast Thijs Ockersen. Ockersen, die 15 jaar in Zandvoort woonde, produ ceerde zijn eerste zestien-mm film in 1967 Sleutel, met in de hoofdrollen Bernard Fijma, Marja Kok en Edo van Tetterode. Daarna volgden Barkeeper en Surprise, Surprise (zijn eindexamen Filmacademie project). In 1971 maakte hij Jachttafereel een film die zich afspeelt in Zandvoort naar een verhaal van Lodewijk Henri Wiener. houding weinig strubbelingen en geweld voor vergeleken bij „Harlan County USA”. Een hoogtepunt vormt het optre den van Norma Rae als zij weigert op last van de directie de fabriek te verlaten en op een verhoging zwijgend de toege stroomde arbeiders, waaronder uiteraard veel vrouwen het opgeheven bord laat zien waarop zij „Union” - Vakbond geschreven heeft. Daarvóór zijn, als op commando een voor een de weefmachines uitgeschakeld. Film-Inn Zandvoort vertoont zaterdag de films Sleutel, Surprise, Surprise, Jachttafereel, Aan de deur, Je filmt het zus of zo en de documentaire over Samuel Fuller. De Film-Inn zaal is in de Openbare Bibliotheek aan de Prinsesseweg 34 in Zandvoort. Aanvang 21 uur. Een onvoorziene moeilijkheid die de reislustige vampier voor problemen plaatst. Palace maakt gebruik van het verlate mooie weer om dit komische nie- mandalletje in de zomer-uitverkoop te brengen. achterdochtig tegenover de „communist’' uit de stad die bovendien nog joods is. Ze willen geen onrust in hun armoedig maar gelijkmatig leventje. Norma Rae is echter direct van de par tij. Ze is van nature opstandig en er zijn veel dingen in het bedrijf die haar niet zinnen. Ze wordt dus al gauw de rechter hand van de vakbondsman, ze maakt pro paganda in de fabriek, terwijl Reuben buiten het hek pamfletten uitdeelt. Er komen bij deze gang van zaken naar ver- International Velvet is een re-make van de klassieke Amerikaanse film „National Velvet”, in 1944 gemaakt door Clarence Brown, de man die zoveel Garbo in zijn films deed. „National Velvet” werd een groot succes en maakte de toen 12-jarige Elizabeth Taylor tot ster (naast Micky Rooney). Haar rol wordt in deze verbeter de herdruk van Brian Forbes gespeeld door de inmiddels 14 jaar geworden Ta tum O’Neal, dochter van een beroemde vader. Het verhaal concentreert zich op Sarah Brown, een jong meisje dat wees is gewor den en liefdevol door haar tante in Enge land wordt opgenomen. Sarah is een goed paardrijdster en ambitieus. Zij speelt met de gedachte het Goud op de Olympische spelen te winnen via een tussentitel op de Grand National. Dat is een te kleine intri ge voor een hele film zodat er allerlei neven-complicaties (hoe tante de liefde van haar nichtje won, hoe Sarah spaarde voor een jongere loot van het paard waar mee eens tante de Grand National won plus nog een ruwe overtocht met de paar den tijdens een vliegtocht in noodweer) erbij gehaald moeten worden om wat lege plekken te vullen. En als dan eindelijk de serieuze paarderennen beginnen met keu- ze-rondes en jury-rondes en tenslotte de eigenlijke race met hindernissen dan gaat het een beetje op Studio-sport lijken met dit verschil dat je zeker weet dat Sarah zal winnen, zelfs met een gekneusde schouder. „International Velvet” is een lief meis jesboek geworden ook al gebruikt de trai ner wel eens ruwe woorden. En Bryan Forbes accentueert de vertedering rond de schattige (maar wat gezet geworden) Tatum O’Neal met mooie rlatuur-opna- men die de chaotische film natuurlijk niet kunnen redden. Verder zorgen de nachtvoorstellingen opnieuw voor de afwisseling in dit week- programma. Zoals bijvoorbeeld „Outra geous” in Studio, een Canadese film van regisseur Richard Benner, min of meer gebouwd rond het imitatietalent van de in Canada en daarbuiten bekende travestiet Craig Russell. Diens imitaties van beken de filmsterren als Marlene Dietrich, Bette Davis, Judy Garland, Mae West komen in de film weliswaar voor maar niet als extra attractie. Ze krijgen een functie in het geheel. In de film „Outrageous” speelt Craig Russell een homofiele kapper, Robin, die zijn dor bestaan opvrolijkt door imperso- naties te geven van bekende persoonlijk heden uit de show-business. Zijn bestaan verandert als Liza (Hollis McLaren) bij hem komt inwonen nadat ze gevlucht is uit een zenuwinrichting waar men haar jarenlang tevergeefs behandeld heeft Niettemin zijn grote delen van „Game for Vultures” in Zuid Afrika opgenomen, in Noord Transvaal, bij Pretoria en Jo hannesburg. De film is dan ook vlees noch vis. Hij toont begrip voor de opstandelin gen die echter ongehoorde wreedheden begaan en zich daardoor weer uit de markt prijzen. Die weegschaal-methode wordt in de hele film gehandhaafd, zodat de eindstand nul-nul wordt, zoals het laat ste beeld ook laat zien dat in twee helften uiteenvalt met aan de ene kant een blanke die zijn geweer richt op een zwarte en aan de andere een Afrikaan die op een blanke mikt Regisseur James Fargo kiest dus veilig heidshalve geen partij, het is hem te doen om het avontuur, om bloedige gevechten tussen verzetstrijders en groepjes pa trouillerende soldaten, aangevuld met westerse huurlingen. En dan loopt als rode draad door het geheel de aankoop van Amerikaanse legergoederen, in Duits land, voornamelijk helicopters en de pro blemen om die in het betrokken Afrikaan se land te krijgen zonder dat de controle rende VN-functionarissen en de guerrilla strijders deze overtreding van gemaakte afspraken in de gaten krijgen. Van Engel se zijde is daarbij betrokken de zakenman Richard Harris en een cynische kolonel die door Ray Milland gespeeld wordt. De eindstrijd wordt uitgevochten op een landingsstrip in het oerwoud, waarheen de helicopters gevlogen zijn en waar de 'grote tegenstanders in dit politieke duel 'elkaar voor het eerst ontmoeten, met het geweer in de aanslag. Dat zijn Richard ;Harris, de Engelse avonturier en Gideon de humane leider van de vrijheidsstrij ders (Richard Roundtree). Regisseur Fargo heeft handig van actu ele gebeurtenissen gebruik gemaakt om, zonder zijn vingers te branden, een wat frommelige avonturenfilm te maken, ■waarvoor Zuid-Afrika dus uitgebreid op- namefaciliteiten verleend heeft. Waaruit ook de nodige conclusies te trekken vallen. Ockersen begon vroeg in de jaren ze ventig voor diverse bladen en kranten te schrijven en gaf ook les aan de Academie van Beeldende Kunsten in Rotterdam. In oktober vorig jaar werd zijn film voor de Nier Stichting Nederland over een 17- jarige nierpatiënte uitgezonden over KRO-televisie. City heeft de nieuwste film van Martin Ritt op zijn programma genomen die bon dig als titel de naam van de hoofdpersoon „Norma Rae”. Martin Ritt is een veel zijdig filmer die op toneel en in televi sie begon en later les gaf op de befaamde Actor’s Studio waar hij onder meer Paul Newman, Joanne Woodward en Rod Stei ger onder zijn leerlingen telde. Zijn eerste film maakte hij in 1956, „A Man is Ten Feet tall” met John Cassavetes en Sidney Poitier. Daarna werkte hij veel samen met het echtpaar Newman-Woodward („The Hot Summer”, „The Sound and the Fury”, „Paris Blues”) en raakte met zijn latere films als „Sounder” en „The Front” in de hoek van sociaal bewuste filmers. Dat is hij ook in „Norma Rae”, waarin hij het verzet behandelt van een textielfa briek in het Zuiden tegen de erkenning van arbeidersvakbonden, parallel daar mee het bewustzijnsproces ontwikkelend dat Norma Rae als arbeidster op de be trokken fabriek ondergaat die in haar eentonig bestaan het ideaal aangrijpt om mee te werken aan de sociale verbeterin gen die een vakbond binnen het bedrijf kan afdwingen. Norma Rae, dertig jaar oud woont met haar twee kinderen van verschillende va ders in bij haar ouders die beiden, evenals zij op de enige fabriek in Henleyville hun brood verdienen. Norma is door het leven een harde, zelfstandige vrouw geworden die het afgeleerd heeft zich te laten com manderen en in de fabriek dus al als een De enige première van deze week is „Love at First Bite”, een niet ongrappige parodie op de vampier-film. Ditmaal verlaat Dracula zijn schuilplaats uit Oost-Europa omdat hij een afbeelding onder ogen heeft gehad van een bloedmooi Amerikaans meisje dat hij gaat opzoeken om zijn bloedige wellust te bevredigen. Maar als variant op wat er op dit terrein voorafging, is de Amerikaanse helemaal niet bevreesd voor de beet met de uitgegroeide slagtanden van Dracula. Integendeel, ze vindt het heerlijk en het wordt liefde op de eerste bijt. De korte film is geen algemeen bekend onderdeel van de filmactiviteit hier en in andere landen. In de bioscoopprogram- ma’s is geen plaats voor het kleine werk, zijn enige kans om in de algemene aan dacht te komen is de televisie die van dit voorrecht slechts een spaarzaam gebruik maakt. Wie zich niettemin interesseert voor deze verwaarloosde spruit van de internationale filmerij waaronder korte speelfilms, animatiefilms en documentai res ressorteren kan zich dus een globaal beeld vormen van de stand van zaken op dit ogenblik en verbaasd staan over wat er in vijf minuten, een kwartier of een half uur op het doek aan de orde kan worden gesteld. En het feit dat er een kleine vijf tien korte en langere films vertoond gaan worden houdt al in dat het aan variatie op dit marathon-gebeuren niet zal ont breken. Na deze spectaculaire inzet van het nieuwe Filmmuseum-seizoen, wordt op de avonden van maandag 17 tot en met vrij dag 21 september als bijdrage aan de Kunsttiendaagse aandacht besteed aan een hier vrijwel onbekende Russische re gisseur, Vassilij Sjoeksjin die enige jaren geleden op Film International geïntrodu ceerd Werd met „Rode Vlier” uit 1974 een film die op donderdag opnieuw vertoond zal worden, trouwens ook in Rotterdam waar ongeveer gelijktijdig het retrospec tief Sjoeksjin in het filmhuis Gouverne- straat zal draaien. Dat Sjoeksjin die in 1929 werd geboren en in ’74 stierf, slechts vier complete films heeft nagelaten en het scenario voor een vijfde dat in ’77 door twee collega’s in een film werd omgezet, is te wijten aan een wisselvallige levensloop die hem pas laat met de film in aanraking bracht. Vassilij Sjoeksjin komt van het Russi sche platteland. Hij noemt zichzelf een boer van de oude stempel. Hij is op het land gaan werken toen hij nog kind was en kon daardoor de school niet afmaken. Het was midden in de oorlog toen hij bij de Marine werd ingedeeld en pas in 1952 werd hij uit de dienst ontslagen. Hij keer de terug naar zijn geboortedorp, haalde voor schizofrenie. Om de angst aanjagende verschijningen te verjagen met wie zij bij tijden in haar gespleten geest te maken krijgt, gaat Robin zijn imitaties van vrouwelijke beroemdheden opvoeren die de boze dromen van Liza weg moeten dringen. En zo vindt dit won derlijke tweetal een modus om elkaar te steunen in hun geïsoleerde en door discri minatie verstoorde bestaan dat in hun samenspel dragelijk gaat worden. Dit samenspel tussen twee, in wezen rasartiesten als Craig Russell en de actri ce Hollis McLaren die de gestoorde vrouw speelt levert een ongewone en bij tijden aandoenlijke film op, waaraan de geringe productiekosten (3 ton) wel vallen af te zien (vooral de kleur is vaak niet mooi) maar die zwakke kant valt gemakkelijk te negeren als men eenmaal opgenomen wordt in dit bizarre drama. In de Sovjet-Unie was Sjoeksjin meer bekend als acteur dan als regisseur. Ten slotte maakte hij maar vier films en ver vulde hij in meer dan twintig films, waar onder twee van hemzelf, op opvallende wijze een hoofdrol. Zijn afkomst van het platteland heeft de filmer in geen van zijn films verloochend. De natuur speelt een voorname rol in zijn werk dat bovendien zijn motieven ontleent aan de uitgestrekte Russische vlaktes die in cultuur gebracht worden. Zijn hoofdfiguren zijn meestal boerenjongens of van eenvoudige af komst, die soms in conflict komen met de meer gestudeerde stadse jeugd of met de stadse gewoontes. Critici van Sjoeksjin maakten bezwaar dat hij de bewoners van het platteland voortrok boven de mensen van de stad en ze beschuldigden hem er zelfs van hoofd personen te verzinnen die niet typerend waren voor het landleven, te geïdealiseerd werden voorgesteld in hun zoeken naar waarheid (soms zelfs naar god) en in hun deugden van goedheid, mededogen en ge rechtigheid. Dit alles maakte de filmer niet populair bij de autoriteiten en is waarschijnlijk de oorzaak van de geringe productiviteit van de idealistische Sjoeksjin. Zijn films zouden door hun landelijke rust, onderlinge vriendschap, familiefees ten en zingende boerinnen wel eens de stadsbewoner heimwee naar de steppen en korenvelden kunnen geven en dat kan nooit de bedoeling zijn van het verindu- strialiseerde Rusland. Om dat aspect al leen al zijn de films van Sjoeksjin het bekijken waard. Zij tonen de laatste reser vaten van tevredenheid en eigen initiatief waar de stem van „Big Brother” uit Mos kou nog nauwelijks doordringt. Hij komt bij zijn onderzoekingen in aan raking met de call-girl Bree Daniels (Jane Fonda). Samen duiken ze in het mysterie om er als een gelukkig stel uit te voor schijn komen. Een charmante, luchtige Franse come- die „Une belle Fille comme moi” is het nachtelijk vertier in Roxy. Palace komt met zwaarder geschut en wel met de historische reconstructie van „The Battle of Britain”, de beslissende luchtstrijd die zich in het najaar van 1940 afspeelde. Regie over dit grootscheeps op gezette gebeuren voerde Guy Hamilton, producent was Harry Saltzmann. Beiden hadden al enkele malen samengewerkt bij een James Bond-project, waarmee niet gezegd wil zijn dat het tweetal alleen de fantastische en sensationele kanten van hun onderwerp hebben geaccentueerd. De film heeft een langjarige voorberei ding gekend en er is getracht zo sober mogelijk de feiten te laten spreken. Die komen er op neer dat Hitler na vergeefse pogingen gedurende de zomer van ’40 om met Engeland tot een vredesakkoord te komen, op 13 augustus de tegen het onwil lige Albion gerichte operatie „Seelöwe” in werking stelde. Engeland stond toen alleen tegenover een tegenstander die West-Europa in zijn macht had, ieder ogenblik een landing kon ondernemen, maar zich voorlopig vergenoegde met een luchtmacht die het drievoudige bedroeg van waarover op dat ogenblik Engeland kon beschikken, groot scheepse aanvallen op Londen en andere grote steden te ondernemen. Het enige wat Engeland kon doen was met enkele honderden jagers zoveel mogelijk Duitse bommenwerpers te onderscheppen. En het ongelooflijke gebeurde. De uiteindelij ke uitslag van de ongelijke strijd was dat Duitsland zijn suprematie in de lucht vol ledig kwijtraakte en dat daarmee toen al over het uiteindelijke lot van Duitsland beslist was. Met vijftien Engelse en vijftien Duitse technici en piloten en met een cast die namen bevatte als die van Sir Laurence Olivier, Michael Caine, Trevor Howard en Curd Jurgens heeft regisseur Guy Hamil ton een stuk historie doen herleven waar op de Britten nog altijd bijzonder trots zijn en dat van een grote dramatische werking blijft, ondanks onze kennis over de uitslag. James Bond’s „Moonraker” is naar Roxy verhuisd, Herman van Veen’s „Uit Elkaar” is zijn vierde week in Luxor inge gaan en ook „City on Fire” in Lido en „Kentucky Fried Movie” in Studio blijven het goed doen. Voor de jeugd is in Studio op de matinees een Poppeye-festival te beleven, samengesteld uit een tiental avonturen van de spinazie-eter, en in Pa lace kunnen ze kijken naar „Een dolle dwaze vrijdag”.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19