Reusachtige aardgasvondst Aftrek van rente blijft beïnvloed door Russen op Cuba Vliegtuig stort neer: 31 doden Ondernemingsraad KLM dreigt met het weer vanderpol 3ó Ceolat Onenigheid in kabinet reden hypotheek in ’80 de kantonrechter „Dodental Irian Jaja aanzienlijk” „Dweilploegen” en werkwilligen weer slaags Senatoren: SALT het woord is aan... vandaag: Gasophoping en opgeblazen gevoel „DE DAMIAATJES” V\ VELLINGA W 'ASSURANTIËN alle verzekeringen pers, leningen hypotheken wonlngbemiddeling Huurdersprotest Vluchtelingen Strandverwachting agendo poging 9 Dansjubileum Koel en droog Elma Plast bv HET MOTORHUIS HEEFT WEER IETS BIJZONDERS kijk maar in onze showroom... Het Motorhuis IJmond airconditioning..? Het nieuwste dossier VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 (ADVERTENTIE) 1 R. van der Meulen: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 22 Veilinghuis I voor exclusieve Herenmode Goedsmakende kauwtabletten Verpakkingen a 20 en 50 stuks in doordrukstrips Lees vooraf de I gebruiksvoorschriften Uitsluitend bij apothekers en drogisten .31 en 33 2 21 21 GANGSTERS schilderijen wandplastieken .- reproducties kunsthandel Kunststof konstrukties PERSPEX PLEXIGLAS Ruiten en dubbele beglazing Doqina's schröder danstip 69ste jaargang no. 265 verdwijnen snel en betrouwbaar met Beurs Binnen- en buitenland 2, 3 en 4 23 25 11 19 11 13 ..9 5,6,7,9 KLEVERLAAN 192 Economie Eigenhandig Er even tussen uit Filmpagina Filatelie Kunst Medische diensten Plaatselijk nieuws Puzzel21 Radio en televisie/Strips.... 15 Schrijvende lezers11 Sport Weerrapporten Weg en wiel Zee-viswijzer... iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiim (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De sta king in de Rotterdamse haven begint een met de dag grimmi ger aanzien te krijgen. Op het terrein van Seaport Terminals in de Waalhaven zijn vanmor gen hevige vechtpartijen uit gebroken tussen werkwilligen en postende stakers. Het ver keer in de Waalhaven en om geving werd enige tijd lam ge legd. Gisteren deden zich bij Seaport Terminals ook scher mutselingen voor, toen leden van „dweilploegen” werkwilli ge havenarbeiders uit de kra nen haalden. Havenstakingen steeds grimmiger (ADVERTENTIE) CHACHA 4 In de stukgoedsector werd vanmorgen nog steeds gestaakt, hoewel de indruk bestaat dat het aantal werkwilligen met de dag toeneemt. Er is in de havens duide lijk sprake van een toenemende agressivi teit, volgens burgemeester Van der Louw. Ook het conflict met de stadsslepers van Smit Internationale zit, na drie weken, nog steeds muurvast. Bij Seaport Terminals wilde vanmor gen de ochtendploeg weer aan het werk gaan. Rond negen uur verschenen hon derd a honderdvijftig man van het actie comité. Ze. duwden een spoorwagon door de toegangshekken van het bedrijf. De politie, die zich op het terrein bevond, trok zich terug toen de toegangspoorten het begaven en de stakers het terrein opgin gen. De politie heeft niet ingegrepen bij de vechtpartijen tussen leden van het actie comité en werkwilligen. (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. De ondernemingsraad van de KLM zal desnoods via de rechter proberen te voorkomen, dat de lucht vaartmaatschappij gaat vliegen met de Airbus A 310, die is uitgerust met een cockpit die het zonder boordwerktuigkun dige kan stellen. Uit een oogpunt van veiligheid acht de OR het onverantwoord, dat door de KLM toestellen worden ge kocht die ook door een tweekoppige be manning gevlogen kunnen worden. De KLM-directie heeft steeds gezegd dat er niet aan wordt gedacht de boord werktuigkundige uit het toestel te houden. De OR begrijpt niet waarom het dan no dig is geweest om tien Airbussen A 310 te bestellen.met een cockpitaanpassing die dit mogelijk maakt. Gisteren is de directie gevraagd alsnog een Airbus te kopen van een type dat door een driekoppige bemanning moet worden gevlogen. Toen de directie liet weten niet op deze eisen te zullen ingaan, werd door de OR een motie aangenomen. Hierin wordt de KLM-directie gevraagd zo spoe dig mogelijk over deze zaak met de over legorganen van de vliegers en boordwerk tuigkundigen te gaan praten. Wanneer dat overleg tot niets leidt, zal de kantonrechter gevraagd worden het aankoopbesluit nietig te verklaren. De nieuwe Wet op de Ondernemingsraden biedt ondernemingsraden de mogelijk heid in dit soort zaken een rechterlijke uitspraak te vragen. Het is de eerste keer dat een OR daar gebruik van maakt. De motie van de OR werd unaniem gesteund. Stakers en werkwilligen raakten vanmorgen slaags bij Seaport Terminals Het toegangshek werd vernield, waarna ..dweilploegen het werk onmogelijk maakten. Later ging het er wat rustiger aan toe in de Waalhaven. OSLO (DPA). Het nieuwe aardgas veld dat onlangs is ontdekt in het ten noordwesten van Bergen gelegen blok 31-2 in de Noorse sector van de Noordzee heeft een reusachtige omvang. De Noor- it De moeder van de journalistiek is het scepticisme. Alexandra Radius en Han Ebbelaar zijn donderdagavond naar aanleiding van hun 20-jarige danscarrière gehul digd in de Amsterdamse Stadsschouw burg. Eerder op de dag ontvingen zij tijdens een bijeenkomst in de ambtswo ning van burgemeester Polak de zilve ren medaille van de stad Amsterdam. Op de foto v.l.n.r. Han Ebbelaar, burge meester Polak en Alexandra Radius. Zie ook de kunstpagina. De Velsense huurders stellen zich massaal teweer tegen doorvoering van de periodieke huurverhogingen waar voor de rijksoverheid ruimte schept. Onder het motief „achterstallig onder houd" gaan binnenkort driehonderd be zwaarschriften naar de huurcommissie in Haarlem. Een fors percentage hier van komt uit de IJnmuidense Zeehel denbuurt waar de kwaliteit van de meeste (huur)woningen een heleboel te wensen overlaat. De huurdersvereni- ging Velsen vervulde bij formulering van de woonklachten een belangrijke rol. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Grote Houtstraat 59 - Haarlem Tel. 023-321965 THE SPECIALS Jos de Graaff Gierstraat 47 Tel. 312801 H’lem Het adres voor al uw omlijstingen In de nacht en ochtend enkele mistban ken, minimumtemperatuur van 10 gra den aan zee tot omstreeks vier graden in het binnenland en een kleine kans op nachtvorst. Overdag droog en perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Matige noordwesten wind. Spaarnwouderstraat 36 Tel. 023 -322220 Kloosterstraat 7 Tel. 023 - 261502 Beverwijk: Koningstr. 40/42, hoek Markt telefoon 02510 29162 IJmuiden: Wijk aan Zeeërweg 107/113, telefoon 02550 23450 bioemendaaiseweg 275/overveen tei (023 259491 DANSCENTRUM Na Heemskerk krijgt ook Beverwijk binnenkort een groep Vietnamese vluchtelingen binnen zijn grenzen. Voor opvang en hulpverlening wordt een werkgroep in het leven geroepen be staande uit vrijwilligers. Goed bruikbaar in dit kader zijn ervaringen in Heems kerk waar de opvang van een eigen contingent „bootvluchtelingen" woens dag uiterst soepel verliep. (Zie verder de plaatselijk pagina's) Hog druk krijgt meer invloed. Morgen een noordwestelijke zeewind, overwe gend zonnige perioden en in de middag 17-18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: hoge druk zal het strandweer de komende dagen vrij gun stig bepalen door zon en redelijke tem peraturen. (ADVERTENTIES) (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. In de Verenigde Sta ten is zowel van democratische als repu blikeinse kant verklaard dat de aanwezig heid van een Russische gevechtseenheid op Cuba invloed zal hebben op de behan deling van het SALT-2-akkoord in de Senaat. Nadat senator Frank Church een week geleden had gezegd dat de ondertekening van het verdrag in gevaar was gekomen door de aanwezigheid van twee- tot drie duizend Russische gevechtsmilitairen, zei de democraat Russell Long gisteren dat het verdrag niet kan worden geratificeerd zolang die eenheid op Cuba wordt ge handhaafd. De leider van de republikeinen in de Amerikaanse Senaat, Howard Baker, heeft bij (de democratische president Car ter erop aangedrongen spoedig een stand punt over de Russische eenheid in te nemen. Carter wordt volgens Baker door de Sovjet-Unie op de proef gesteld. Een snel en krachtig antwoord is volgens hem ge boden. Baker is een van de mogelijke kandidaten voor het presidentschap tij dens de verkiezingen eind volgend jaar. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De voorstellen van professor Hofstra om onder meer verandering te brengen in de totale belastingaftrek van de hypotheek rente, gaan ook het volgend jaar niet door. Er zal door het kabinet aan die aftrek in 1980 niet worden getornd. Reden is, dat er in de ministerraad op Italiaanse kwamen. Volgens ploegen is door de bliksem getroffen en vervolgens brandend tegen een berg gevlogen. I Haarlem - Tel. 25841T In ons veilinghuis bestaat nu gelegenheid tot inbreng van goud, zilver, juwelen, schil derijen. klokken, antieke meubelen en an dere interessante verzametaarsobjecten onder aantrekkelijke voorwaarden. SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730 - 322008 (na 19.00 uur 023-325273 CAGLIARI (AFP). Een DC-9 van de Italiaanse binnenlandse luchtvaartmaat schappij ATI is vannacht neergestort op Sardinië. Vlak voordat het toestel zou landen stortte het neer, waarbij alle 31, inzittenden om het leven Er is, door het uitkomen van het rapport der commissie-Schöffer, weer een nieuw document toegevoegd aan de stapels pa pier die de naakte waarheid van de affai- re-Menten bedekken. De commissie ver richtte een ’’historisch onderzoek” in op dracht van de regering en snuffelde daar toe in de beschikbare dossiers, terwijl tussendoor vraaggesprekken werden ge voerd met 150 personen die geacht kon den worden enige toelichting te kunnen verschaffen. Het resultaat was een boek werk van bijna 1000 pagina’s, waarin haast feitelijke bevindingen ook interpre taties van die bevindingen worden gege- Iven. De heren Schöffer, Blom en ’t Hart hebben zich niet (en dat viel ook te ver wachten) kunnen onttrekken aan conclu derende analyses, waarde-oordelen en veronderstellingen, waardoor zo’n rap port een zeer subjectief stempel krijgt. Maar dat laatste is nu eenmaal het voor recht van de historische onderzoeker, die weliswaar harde feiten niet uit de weg mag gaan, maar de ontbrekende gegevens over andere feiten moet opvullen met ei gen interpretaties. Het rapport van de commissie-Schöffer leidt tot de algemene conclusie dat van samenzweringen, omkoperij van hoge functionarissen, chantages en doofpot praktijken niets is gebleken. Dingen die vermoed werden op dat gebied konden niet boven water gebracht worden. Wie zichzelf wil kwellen met de veronderstel- linf dat enkele bijzonder schokkende mis stappen van figuren op hoog niveau ook door deze commissie niet meer konden worden achterhaald door gebrek aan ge gevens, kan dat doen maar treft daardoor alleen zichzelf in zijn vertrouwen op de coryfeeën van het politieke establishment, zonder enige hoop dat de waarheid nog ooit aan het daglicht kan worden ge bracht. Het rapport-Schöffer, doortrokken van tolerantie ten opzichte van aanwijsbare en bewijsbare ’’fouten en vergissingen” en geformuleerd in de geest van een veron derstelde afwezigheid van boos opzet, is eigenlijk alleen maar hard en ondubbel zinnig ten aanzien van het geruchtmaken de vonnis van de Haagse rechtbank van 4 december 1978, waarbij Menten de dans ontsprong omdat de rechtbank aannam dat er een toezegging zou zijn gedaan dat zijn zaak geseponeerd zou blijven. De Haagse rechtbank wordt door de conclu sies van de commissie verweten dat zij ongemotiveerd, lichtvaardig en zonder be hoorlijke grond heeft geoordeeld en recht gesproken. Daarvan was trouwens ieder een al overtuigd, maar nu is dat onmis kenbaar aangetoond. Intussen moet ten aanzien van de Men- ten-geschiedenis eigenlijk worden vastge steld dat Menten een nog steeds levend, maar wel erg bejaard voorbeeld is van de wijze waarop een verdacht man met veel relaties en geld tot aan het einde zijner dagen uit handen van de justitie kan blij ven, als hij aan die ontsnapping zijn hele leven wijdt en daarbij beschikt over de talenten (van zichzelf en van goed-betaal- de anderen) die ervoor nodig zijn. Bestraffing van Menten na uiteindelijke veroordeling is illusoir geworden. Men moet genoegen nemen met de gedachte dat hij zichzelf gestraft heeft met zijn levenslange ontduiking van zijn boete. 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll mededelingen van reddings- de DC-9 in een hevig onweer De „dweilploegen” kondigden vanmor gen aan zo alle havenbedrijven af te zullen gaan om te voorkomen, dat de mensen aan het werk gaan. Bij andere bedrijven ging men echter kalmer te werk. Overi gens heeft een schriftelijke stemming on der het personeel van Seapoort uitgewe zen dat de meerderheid het setemberak- koord voor de haven-CAO 1979 28,50 per week erbij) aanvaardbaar vindt. Burgemeester Van der Louw van Rot- i terdam heeft de stakingsleiders gister avond opgeroepen ervoor te zorgen dat de stakers geen geweld gebruiken. Hij deed deze oproep in een telegram aan het actie comité, omdat het gemeentebestuur zich zorgen maakt over de toenemende span ning tussen stakers en werkwilligen. Lees verder op pagina 4 dit punt geen overeenstemming kon wor den bereikt. Professor Hofstra kreeg van het vorige kabinet in 1975 opdracht een onderzoek in te stellen naar „inflatie-neutrale belas tingheffing.” Volgens oud-staatssecretaris Van Rooijen, nu CDA-Kamerlid, in 1975 met minister Duisenberg verantwoordelijk voor de opdracht aan Hofstra, tonen de betrokken bewindslieden in het huidige kabinet gebrek aan politieke moed. Van Rooijen spreekt van een „schijnverto ning” van de WD. Ook zal volgens de oud-staatssecretaris de onzekerheid op de huizenmarkt er niet minder op worden. Voor invoering van het plan-Hofstra was door het kabinet Den Uyl ruim een miljard gulden opzij gelegd. Van Rooijen ziet dit potje langzaam in de algemene middelen wegvloeien. Volgens het Kamer lid is er nog maar 800 miljoen over. JAKARTA (AP). Bij de aardbeving die woensdagochtend de noordkust van Irian Jaja, het voormalig Nederlands Nieuw-Guinea, trof, zijn in ieder geval vijftien mensen om het leven gekomen. Dit dodental zal volgens ooggetuigen die over het gebied vlogen, aanzienlijk stijgen. Zij deelden mee dat sommige delen van het eiland Japen, waar 40.000 mensen wonen, geheel in zee verdwenen zijn. De beving, die een kracht van 8,0 op de schaal van Richter had, heeft de stad Ansus op het eiland geheel verwoest. Functionarissen van het presidentiële paleis in Jakarta zeiden dat president Soeharto opdracht had gegeven tot on middellijke hulp aan de slachtoffers. De hulpverlening wordt bemoeilijkt door het ontoegankelijke karakter van het gebied. se minister van Olie en Energie, Bjart- mar Gjerde, verklaarde gisteren dat het veld gedurende de rest van deze eeuw van levensbelang zou kunnen worden voor de energievoorziening van Europa. Deskundigen van de olie-industrie schatten de aardgasreserve in het veld op ongeveer een biljoen kubieke meter. Wanneer deze schatting juist is, betekent de vondst een uitbreiding van de Wes- teuropese aardgasreserves met 25 procent.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1