Zeker 185.000 extra banen beloofd CPN komt met plannen tegen crisis economie Uitspraak op jubileumcongres: Nederlandse handelsvloot OVER DE ALPEN Overname van Nuts-fabriek op komst Calais-Dover over Postbank duurt voort Graanoogst van Sovjet-Unie valt tegen CNV-jongeren willen dam Reizigers in Zwolse regio praten mee gehalveerd Vragen over achterzijde vrachtwagens Onzekerheid k- ft» D MMS 19 7 9 23 SEPTEMBER ECONOMIE VRIJDAG 1 4 IM \1ING v.o.n. IRC (Van onze redactie,economie) AMSTERDAM. Bij de grote spaarbanken heeft de vorige maand opnieuw een verslechtering van de spaarresultaten te zien gegeven in vergelijking met vorig jaar. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De belastingconsulent krijgt het steeds moei- lijker om te bepalen of nog net niet, of net wel belasting wordt ontdoken. „In twijfelgevallen moet hij niet als belastinginspec teur fungeren. In gevallen dat slechts een bijna-blinde de fraude over het hoofd kan zien, zal de consulent een kritisch standpunt niet kunnen vermijden”, sprak H. baron van Lawick, oud-plaatsvervangend directeur-generaal voor fiscale zaken van het ministerie van Financiën vandaag tijdens het jubileum congres van de Nederlandse Federatie van Belastingconsulen ten. De federatie bestaat 25 jaar. Het IPSO, het weten schappelijk instituut van de CPN, heeft giste- ji Ml w, :i3i< Spaarresultaten opnieuw slechter zoals moeten voor ndsen he 59 OP: isse oude luxe lijn net eet- t hoek glas, carpor an uitge- ot: Vastgoed De RPS constateert, dat er minder ingelegd is op enkele laag rentende spaarvormen waarschijnlijk door de ho ge rentestand van de korte termijndepo- sito’s. Dat er meer geld bij haar is opge nomen, houdt, volgens de RPS waar schijnlijk verband met de beperking van het consumptief krediet. De meeste spaarbanken zeggen de in druk te hebben dat de mensen de nei ging hebben hun bestedingspatroon on gewijzigd te laten, hoewel het inkomens niveau iets terugloopt. Het inkomensni veau wordt niet meer zo snel aan de inflatie aangepast als in het verleden. Het gevolg is, dat op de reserves wordt ingeteerd. Voorts werd het vakantiegeld dit jaar meestal geheel opgenomen en niet in ELST (ANP). Het Engelse zoetwaren concern Rowntree Mackintosh Ltd. en Nuts Chocoladefabriek BV voeren onder- handelingen met het oog op de verkrijging van het gehele aandelenkapitaal van Nuts Chocoladefabriek door Rowntree Mac kintosh. Nuts is een Nederlands bedrijf dat te Eist chocolade-artikelen vervaar digt. Vestigingen van Rowntree Mackin tosh verkopen de produkten van Nuts al in Frankrijk en Italië. Het oorspronkelijke familiebedrijf van Nuts werd ongeveer 40 jaar geleden be gonnen. Het voornaamste produkt sinds meer dan 20 jaar is de Nuts-reep, waar voor een gevestigde markt bestaat in een groot gedeelte van Europa. In de fabriek in Eist zijn 380 mensen werkzaam. Het is de bedoeling van Rowntree Mac kintosh, aldus een gezamenlijke medede ling, dat als de overneming doorgaat, de overgang van de eigendom gepaard zal gaan met de grootst mogelijke aandacht voor de belangen van de werknemers van Nuts. ZWOLLE (ANP). De regio Zwolle heeft sinds gisteren een adviesraad voor het openbaar vervoer met een voor Neder land nieuwe structuur. Het bijzondere is volgens een woordvoerder van het ge- west-Zwolle dat in de raad de gebruikers van het openbaar vervoer zijn vertegen woordigd. Het gaat om de Stichting Reizi gers Openbaar Vervoer, de Plattelands Vrouwenorganisaties en de Kamer van Koophandel. Zij kunnen in de raad met vertegen woordigers van het gewestelijk bestuur en de vervoersorganisaties meepraten over de verbetering van de dienstverlening in het openbaar vervoer. Het kan hierbij gaan over bijvoorbeeld het afstemmen van dienstregelingen van bussen op die van treinen. andere spaarvormen omgezet. De achte ruitgang van de spaarresultaten is al eerder begonnen, veelal begin dit jaar, al constateert de Centrumbank, dat deze ontwikkeling al langer aan de gang is. Ontsparingen registreerden de Bonds spaarbank Centraal Nederland 2,8 mln tegen een overschot van 2,4 mln in augustus vorig jaar), de Spaarbank Rot terdam 3,7 mln tegen een overschot van 7,9 mln), de Nutsspaarbank West Nederland 6,2 mln tegen een ontspa- ring van 2,0 mln), de Bondsspaarbank voor Midden en Oost Nederland (ƒ5,1 mln tegen een overschot van 3,7 mln in dezelfde maand van vorig jaar), de Nuts spaarbank Den Haag 1,4 mln tegen een overschot van 13,1 mln) en de Spaarbank Limburg 2,4 mln tegen een overschot van 3,0 mln). Een lager spaaroverschot boekten in augustus de RPS 49 mln tegen 85 mln augustus vorig jaar), de Bonds spaarbank voor Noord-Nederland 0,4 mln tegen ƒ2,4 mln), de Centrumbank (ƒ2,1 mln tegen ƒ4,9 mln) en de Bonds spaarbank Breda tenslotte 1,5 mln te gen 2,3 mln). De oplossing die de IFC de derde wereldlanden aandraagt komt voort uit haar conclusie dat de ontwikkelingslan den als gevolg van een vrijwel onont koombare aanpassing van het energie beleid en stagnatie in de economische groei van de industrielanden komen te staan vor een onaanvaardbaar laag bru to nationaal produkt en een matige ex- portvergroting. De IFC vormt samen met de Wereld bank en de Internationale Ontwikke- lings-Associatie (IDA) een groep instel lingen ten dienste van de Derde Wereld. De IFC heeft als bijzondere taak de tot haar beschikking staande gelden uit te lenen dan wel aandelen ermee te verwer ven in particuliere ondernemingen in ontwikkelingslanden. Naar de IFC meldt voorziet een zestig tal ontwikkelingslanden (exclusief de OPEC-lidstaten) in zes procent van de oliebehoefte in de wereld terwijl zij be schikken over zestig procent van de mo gelijke oliereserves. De IFC heeft in het afgelopen boek- gelegenheid door solidari teit” gekomen omdat deze Gouda >0-21730 8.95 6,71 5,36 kons, iheiden t. hby- (Van onze redactie economie) WASHINGTON. De ontwikke lingslanden moeten meer en in ho- ger tempo geld steken in de ontgin ning van hun energiereserves om hun betalingsbalans een beter aan zien te geven. Dat staat in het jaar verslag van de Internationale Fi nancieringsmaatschappij (IFC) over het boekjaar tot en met 30 juni. ROTTERDAM (ANP). De Nederland se handelsvloot is in de afgelopen 16 jaar gehalveerd. Het aantal zeeschepen, dat onder Nederlandse vlag vaart, is met 64 procent teruggelopen, terwijl het brutore- gistertonnage (BRT) van de vloot in de zelfde periode gedaald is met ongeveer 42 procent. De Nederlandse handelsvloot telt thans 541 zeeschepen met een tonnage van 2,9 miljoen BRT, zo meldt het Instituut voor Maritieme Economie in Bremen. De handelsvloot bereikte in 1963 een hoogtepunt. Toen voerden 1496 zeesche pen met een tonnage van 5 miljoen BRT de Nederlandse vlag. Sindsdien is het aan tal handelschepen voortdurend teruggelo pen. Het instituut wijt deze negatieve ont wikkeling voor een groot deel aan het feit dat vele Nederlandse schepen om fiscale redenen op de Antillen worden geregi streerd. 65,80 9,70 90.50 13,90 46.40e 142,70 32,70 66.60 46,50 86.50 32.00 61.50 108.00 111,70 85.50d 39.50 99.50 67,00 121,00 52,50 44.80 29,50 166,40 119,00 69,40 40,80 134,50d 42,00 56.00 53,00 68,00 52,80 132,80a 48,60 57,30 58.00 49,00 3,70 53.50 72,50 81,00 54,00a 152,50 47.50 53,50 124,50 38,00 48,90 88,10 71,50 98,00 49,20 33.30 95,00 129,00 52.20 59,00 192,50 36,80 85,00 144,00 43,00 45,00 40.50 56,50 285,00 725,00 198,00 160.00 340,00 j 180,00b n. lit uvel •0 T economisch opzicht voorspoedig ge gaan. In het jongste boekjaar groeide het bruto nationaal produkt van die lan den met vijf procent, een evenaring van het record van 1978. Daar staat tegeno ver een groei van 3,7 procent in de indu strielanden. De ontwikkelingslanden im porteerden het afgelopen boekjaar vijf tien procent meer met het gevolg dat hun gezamenlijk negatief saldo eind 1977 tegen de 200 miljard uitloopt verge leken met een tekort van 90 miljard dollar eind 1972. De toevloed van privé-kapitaal was in 1979 zeventig procent groter dan in 1978, en was aldus een van de oorzaken van de recordgroei van het bnp. De olie-expor- terende landen die voor het eerst sinds de forse verhoging van de olieprijzen in 1973-74 te maken hadden met een tekort op hun betalingsbalans, leenden bijna elf miljard dollar. De overheidshulp uit Westerse landen stagneerde. Gemiddeld gaven de indu strielanden het afgelopen boekjaar 0,3 procent van hun bruto nationaal pro dukt uit aan ontwikkelingshulp. Die kwam dan voornamelijk ten goede aan de allerarmste en kleinste landen met een gemiddeld inkomen van slechts 281 dollar (562 gulden) per jaar per hoofd van de bevolking. De in vele opzichten minst bedeelde landen moeten het heb ben van dergelijke regeringshulp en steun van de IFC. Het afgelopen boek jaar werd van de in Europese valuta’s luidende kredieten tweederde verstrekt aan tien als middelmatig arm gerang schikte ontwikkelingslanden. H. baron van Lawick wees erop dat bij een zo algemeen optreden van het ver schijnsel fraude, er voor de belastingcon- DEN HAAG (ANP). Bouw tussen Calais en Dover een dam en gebruik de stromingen van het water voor het opwek ken van energie. Dit idee is geboren op de driedaagse bijeenkomst, die de werkende jeugd-CNV van het disctrict Zuid-Holland heeft gehouden. De jongeren veronder stellen, dat zo het energieprobleem voor Europa kan worden opgelost. Ze kunnen niet alle consequenties overzien, maar denken dat er nog meer voordelen zijn te behalen naast het aanbo ren van. een onuitputtelijke energiebron. Er zal werkgelegenheid komen in de aan loopperiode en er komt een vaste oever verbinding tussen Groot-Brittannië en het Europese vasteland. De werkende CNV-jongeren hebben het gevoel, dat deze voordelen voldoende moeten zijn om het plan verder te laten uitwerken. Ze beseffen dat zo’n dam ook gevolgen en mogelijk problemen oplevert: wijziging van zeestromen, verandering van kustlijnen en invloeden op flora en fauna. De werkende jeugd-CNV van Zuid-Hol land gaat proberen de komende maanden de ideeën verder uit te werken. Daartoe worden reacties van anderen ingewacht. Het is de bedoeling het plan dat er uit voortvloeit, in maart volgend jaar aan te bieden aan het Europees parlement, aldus de werkende jongeren. ïk Deze twee olifanten, Rangoon en Ceylon, lopen aan het hoofd van een expditie door de Franse Alpen. De dieren behoren toe aan de 35-jarige vroegere filosoof-docent Jack Wheeler uit Los Angeles, die samen met een aantal helpers de beroemd geworden tocht probeert na te doen van koning Hannibal met zijn olifanten in de Tweede Punische oorlog tegen Rome, 2197 jaar geleden. eerd 8 9 2 0e 473,00 O 3 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet worstelt nog steeds met de Postbankwet. Minister Andriessen wilde gisterochtend helemaal geen toezegging doen over de datum waarop het kabinet zijn standpunt over de Postbank bij de Kamer zal bekendmaken. De minister was „op het matje geroepen” door PvdA-Kamerlid Kombrink omdat hij al enkele keren toezeggingen aan de Kamer over de standpuntbepaling niet was nagekomen. Andriessen wilde niet uitsluiten dat het wetsontwerp, dat oorspronkelijk door het kabinet-Den Uyl is ingediend, zal worden ingetrokken. Het vorige kabinet heeft j voorgesteld de Girodienst en de Rijks- postspaarbank samen te voegen tot één Postbank, die een volwaardige concur rent van de grote handelsbanken zou kun- nen zijn. Vooral in de VVD bestaan echter 1 grote bezwaren tegen dat plan omdat de I overheid door middel van de Postbank J invloed zou kunnen krijgen op de gang van zaken bij bedrijven die bij de Post- bank een lening zouden sluiten. DEN HAAG (ANP). Het WD-Twee- de-Kamerlid Van de Ven wil dat minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat in Europees verband stappen onderneemt om de achterkant van vrachtwagens veili ger te maken. Uit onderzoek is gebleken dat een kwart van de dodelijke ongevallen waarbij personen en vrachtauto’s betrok ken zijn, te wijten is aan het feit dat de personenwagen onder de achterzijde van de vrachtwagen schuift. De autoverzekeraars hebben inmiddels ook al op een spoedige verbetering van de Europese normen voor de technische uit voering van de beveiliging aangedrongen. 7 'Oe 264,00 DEN HAAG (ANP), uit van de bescherming lopende uitgaven 5 miljard van de koopkracht en het gulden kan worden bezui- herstel van de volledige nigd door minder bewape- prijscompensatie. De soci- ningsuitgaven, WIR- en an ale uitkeringen mogen niet dere subsidies en EG-bij- worden aangetast evenmin dragen. ren in Den Haag een ais het inkomen van het plan op tafel gelegd ter overheidspersoneel. bestrijding van de hui dige economische cri- sulent vele voetangels en klemmen liggen. „Aan de grenzen van de fraude ligt een soort niemandsland van nog net niet en net wel ontduiken”. De belastingconsulent wordt geconfron teerd met handig op de markt gesmeten financiële constructies, waarvan hij de morele accepteerbaarheid en de fiscaal technische haalbaarheid betwijfelt. „Een terughoudend advies zet hem echter te kijk als iemand die meer denkt aan zijn reputatie bij de inspectie dan aan het belang van de cliënt” zei de Rotterdamse consulent mr. J. Daniëls op het congres dat als thema „Adviseur in een groeiend spanningsveld” heeft. Naar de mening van mr. Daniëls zal de belastingconsulent ook in de toekomst pa raat dienen te zijn als een onafhankelijk raadgever en niet als produktmanager. Van de wetgever mag worden verwacht dat hij gunstige voorwaarden schept in het belastingsysteem. „Een principiële in bouw van misbruikvoorkoming in de be lastingwetgeving leidt er meer toe dat de regeling zelf aan zijn doel voorbij schiet dan dat het misbruik werkelijk wordt voorkomen. De consulent moet geen ver tolker van het rechtsbewustzijn worden,’,, oordeelde Daniëls. Door het ontgaan van belastingen krij gen hogere tarieven volgens Daniëls het karakter van een boete op domheid. De belangstelling voor alles wat met belastin gen te maken heeft groeit met de dag. „Niet alleen door de publiciteit maar ook doordat de hogere tarieven de benutting van fiscale aftrekposten en constructies lucratief maken voor een groter deel van de belastingbetalers”. Over de moeilijke situatie waarin de consulent vaak moet werken zei de Rot terdamse belastingconsulent verder: „Als de huidige ontwikkelingen zich voortzet ten, wordt de zaterdagochtendkrant de belangrijkste kennisbron van de belas tingconsulent. Bij de resultaten van het kabinetsberaad van vrijdag zoekt de con sulent de aankondigingen van de per za terdag ingaande wijzigingen in de fiscale wetgeving. Althans, de aankondigingen van wat de regering voornemens is in wetsvoorstellen vast te leggen, die met ingang van de bewuste zaterdag al in werking zul|en treden”. jaar voor 48 projecten in 33 landen 425,4 miljoen dollar (951 miljoen gulden) toe gezegd, 26 procent meer dan in het boek jaar 1978. Overeenkomstig de doelstel lingen werd ruim 45 procent van het geld geïnvesteerd in landen met een gemid deld inkomen van niet meer dan 581 dollar (1162 gulden) per hoofd van de bevolking. Bijna veertig miljoen dollar (80 mil joen gulden) is gestoken in projecten voor de ontwikkeling van natuurlijke hulpbronnen. Van de uitgaven van de IFC is 29 procent terecht gekomen in Zuid-Amerika, een even groot deel in Azië, 25 procent in Afrika en 17 procent in Europa en het Midden-Oosten. De IFC heeft het afgelopen jaar met succes opnieuw geprobeerd om samen met handelsbanken andere kapitaal krachtigen te interesseren voor projec ten waar de IFC al belangen in had. Er werd voor 200 miljoen dollar (400 mil joen gulden) aan aandelen verkocht aan vooral commercieel geïnteresseerden in kapitaalexporterende landen vergele ken met 140,6 miljoen dollar (281,2 mil joen gulden) vorig jaar. Aan het einde van het boekjaar had de beleggingspor tefeuille van de maatschappij zelf een waarde van 1,1 miljard dollar (2,2 mil jard gulden) waarvan 890 miljoen in de vorm van leningen en 220 miljoen als deelnemingen in het aandelenkapitaal van ondernemingen. Ongeveer 200 maatschappijen in 65 landen vielen le ningen van de IFC ten deel. iic; is de oii.wiKaeimgslanden de afge lopen vijf jaar (tot en met 30 juni jl.) in WASHINGTON (ANP). Het Ameri kaanse ministerie van Landbouw heeft zijn raming van de om vang van de graan- produktie in de Sovjet-Unie in het huidige seizoen verlaagd van 185 miljoen ton tot 180 miljoen ton. In de Verenigde Staten heeft het goede weer vorige maand ge zorgd voor een recordoogst van voeder- graan en sojabonen. Het ministerie voor spelt echter dat de wereldgraanproduktie dit jaar iets zal afnemen, hoofdzakelijk als gevolg van de slechte weersomstandighe den in India en de Sovjet-Unie. De verlaging van de schatting van de Russische graanoogst valt toe te schrijven aan een vermindering van de tarwepro- duktie. De omvang hiervan wordt nu ge raamd op 85 miljoen ton tegen 90 miljoen ton in de schatting van vorige maand. De ramingen van de produktie van voeder- graan en andere granen in de Sovjet-Unie zijn onveranderd en bedragen respectie velijk 85 miljoen ton en 10 miljoen ton, zo zei het ministerie. De jongste schatting van de totale Russische graanproduktie is aanzienlijk lager dan de recordproduktie van 237 miljoen ton in het vorige seizoen. Het Amerikaanse ministerie van Land bouw heeft de raming van de graanpro duktie verlaagd op grond van gegevens die de Sovjet-Unie heeft verstrekt in het kader van de Amerikaans-Russische landbouwovereenkomst. Hieruit bleek ‘C dat het tarwe-areaal en het totale graana reaal kleiner waren dan was gedacht. De Amerikaanse produktie van voeder- graan zal dit jaar 221 miljoen ton bedra gen, zo schat het ministerie. Dat is nog iets meer dan de overvloedige oogst van vorig jaar. De tarwe-oogst zal met ongeveer 58 miljoen ton achttien procent groter zijn dan vorig jaar, terwijl de omvang van de sojabonenproduktie naar schatting miljoen ton zal bedragen. IFC: energiereserves hulp voor arme landen De inkomsten van het De vijfploegendienst en Rijk kunnen onde meer sis. De voorstellen in andera maatregelen ter worden verhoogd door een het plan Voor werk en verkorting van de arbeid- kapitaalexportbelasting, een beter bestaan, kun nen volgens het IPSO ongeveer 185.000 ar beidsplaatsen veren. stijd zoals de 38-urige een extra belasting van ho- werkweek moeten worden gere inkomens en afro- ingevoerd. Bij de overheid ming van winsten waaron- arbeidsplaatsen der die op het aardgas. Dit ople- worden geschapen ter ver- levert een bedrag op van betering van de dienstver- 3,5 miljard gulden waar- lening en het voorzienin- door een extra begroting- Het IPSO is met dit alter- genpeil. Stadsvernieuwing stekort ontstaat van 3 mil- natief plan voor Bestek ’81 en sociale woningbouw jard gulden. De CPN vindt en het PVDA-plan „Werk- moeten worden bevorderd, dat de grote banken ver plicht moeten worden le- De meeruitgaven van het ningen tegen een lage rente voorstellen geen oplossing Rijk belopen in het plan aan de staat teverlenen ter bieden voor de huidige 11,5 miljard gulden. Daar financiering van dit extra problemen. Het plan gaat staat tegenover dat op de tekort. „Belastingconsulent krijgt het steeds moeilijker 8,40 1,78 4,08 338,5( 5,52 - s.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23