Inmaken nu gemakkelijker Doorgeef kastjes zijn handig Onzichtbaar vast maken van wandplanken Snijden soms beter dan zagen Decoratieve schakelaars 25 F5 Constructie kW tF 200 70 DOORSNEDE »n sn les iur len iten 35 35 f i Een aantal jaren geleden waren doorgeefkastjes tussen de keuken en de woonkamer heel populair. Je kon er het servies en dergelijke inzetten, zodat je er zowel vanuit de keuken als vanuit de woonkamer bij kon. Dit was natuurlijk vooral handig als er geen verbindingsdeur was en je altijd moest omlopen via de hal. Toen steeds meer mensen de keuken gingen openbreken, was het met de doorgeefkastjes vrijwel afgelopen. De open keuken is echter inmiddels ook al weer op zijn retour, dus is het wel zinnig om weer eens over de doorgeefkastjes te gaan denken. 60 L EIGENHANDIG )er AF- '4790 I ities meter in de gaten houden, rubber ringen en klemmen, met het risico De horizontale balkjes steken 10 cm uit en de verticale steken ca. 2,5 cm in de horizontale balkjes door. Er is een uitstekende doe-het-zelf-me- thode om wandplanken voor boeken e.d., weliswaar tot een maximum breed te van ca. 30 cm, te bevestigen zonder dat er iets anders zichtbaar is dan die plan ken zelf. Die methode heeft nog andere voordelen: in plaats van de normaal gebruikelijke ca. 18 mm dikke panelen, die vooral bij wat langere lengten nogal „iel” aandoen, kunnen schappen van forse diktematen worden toegepast. Het hele kunstje komt hierop neer: voor elke schap neemt u twee stroken spaanderplaat van 18 mm dik, dat is samen 36 mm. Die lijmt (schroeft, spij kert) u met een tussenlaagje van bijvoor- Zo heeft Leifheit een inmaaksys- teem gelanceerd dat het inmaken van zowel kleine als grote hoeveel heden van (gekochte dan wel zelf gekweekte groenten, enz.) mogelijk maakt. De inmaakglazen zijn zo uit gevoerd dat ze tegelijkertijd als sierlijke „opdienschalen" te gebrui ken zijn. mits het een halfsteens muur betreft. Is het een dragende steensmuur, dan doet u er beter aan om de Voor bijvoorbeeld twee kastjes van 60 cm breed en 60 cm hoog wordt dat dan dus een rechthoek van 60 bij 120 cm. De kastjes komen binnen een houten raamwerk van balkjes van 7 cm in het vierkant. Teken daarom een rand van 7 cm rond de oorspronkelijke rechthoek. Zet nu eerst dit raamwerk in elkaar, waarbij u er voor moet zorgen dat de kastjes er precies binnen passen. De vorm van het raamwerk is op de constructietekening te zien. stand in de lengterichting is van belang. Het is daarom verstandig om tijdens het boren van de gaten een helper mét een „zuiver oog” te laten kijken of u de boormachine in de juiste stand hebt. Leg nu de inmiddels geconstrueerde plank (de twee stroken plaatmateriaal met een tussenlaag van triplex) op de uit de muur stekende stukken betonijzer. Schrijf nauwkeurig de positie van de betonijzers af op de plank. Neem die over op de achterkant van de plank en boor precies in het midden van de dikte gaten in de plank. Het is wel han dig om de diameter van die gaten 1 mm groter te nemen, dus bij betonijzer van 8 mm, gaten van 9 mm in de planken. Maak de gaten in de planken ca. 1 cm dieper dan de uit de muur stekende lengte van de betonijzer. Zuig de gaten stofvrij. U kunt nu de planken eenvoudig op de stukken betonijzer steken. Controleer eerst of alles past (met name: of de achterkant van de planken strak tegen de wand aansluit) en dan haalt u ze er weer af om ze af te werken. Schilderen, bekleden met hardplastic of vinyl, fine ren, alles is mogelijk. Dan brengt u ze aan. De betonijzers dragen elke plank volstrekt onzichtbaar. Ze zijn zo nodig ook weer te verwijderen. tafel wordt er wel heel eenvoudig door gemaakt. In de warenhuizen. 7^ Een geschikte boordiameter is 8 mm. Zuig de gaten stofvrij. Zet in die gaten op maat gezaagd betonijzer met een dia meter van 8 mm. De lengte van de stuk jes betonijzer hangt af van twee facto ren: de diepte van de boorgaten en de breedte van de planken. Stel dat de gatdiepte 8 cm is en u wilt planken van 25 cm breed bevestigen. Dan is een ge schikte lengte 8 plus 15 is 23 cm. Sla de stukjes betonijzer in de gaten. Kijk of ze inderdaad goed recht uit de muur steken; vooral hun horizontale van toch nog open gaan) maar het gaat gewoon met schroefdeksels. Het inmaken van groenten, fruit en dergelijke kent menigeen nog uit zijn kinderjaren, toen om wille van het geldelijk voordeel voedsel, in de tijd dat het op zijn goedkoopst was, werd „geweckt" voor de winter. Het heeft er lange tijd op geleken dat onze geringer wordende behoefte om een paar dubbeltjes uit te spa ren, èn het feit dat je tegenwoordig alles „vers” uit de diepvries in de supermarkt kunt kopen, het hele nostalgische ritueel van het wecken naar de historie heeft verwezen. Dat ligt echter andérs! De belang stelling voor het zelf kweken van groenten en fruit neemt toe. we worden wat kiener op zinnige be sparingen En dus is „inmaken" weer in de lift. Bovendien weet je dan zeker dat er geen nare chemica liën in zitten. Intussen is dat inmaken ook een voudiger geworden. Er is geen in- maakketel meer voor nodig, het ge doe met klemmen en ringen is ach terhaald. Er zijn nu inmaaksyste- Leifheit heeft er inderdaad een aantrekkelijk, compleet systeem van gemaakt. Wie in het inmaken plezier krijgt, kan alle attributen, zoals vultrechter, glastang, ontpit- ters, appelsnijder. etiketten voor de inmaakglazen, enz. erbij kopen. „Eigen inmaak" is met dit sy steem geen alchemistisch gedoe meer zoals vroeger (met zo'n enor me ketel op het fornuis, de thermo- Behalve de mogelijkheid van het doorgeven, hebben f de doorgeefkastjes nog een bijkomend voordeel. Zij besparen namelijk ruimte, doordat de kastjes voor de dikte van de muur pakweg 11 cm zitten ingebouwd. I Dit is natuurlijk altijd mooi meegenomen, maar soms is het zelfs precies de ruimtewinst, die u nodig heeft. Bijvoorbeeld in de volgende situatie, die in veel 1 Nederlandse woningen voorkomt: een vrij lange, maar smalle keuken met aan een van de lange zijden het I aanrecht, het fornuis en dé koelkast. Door al die apparaten is het aantal bergkastjes klein. De keuken is te smal om tegen de andere wand een tafel te zetten. terwijl men toch wel graag in de keuken zou willen kunnen eten, of in elk geval ontbijten. Kortom: te weinig bergruimte en geen plaats voor een tafel Doorsnee I Voor deze problemen laat de doorsnede een oplossing I zien. Tegen de muur hangt een 70 cm brede plank met daarboven, als extra ruimte ter compensatie van het smalle tafelblad, een afzetplank van 30 cm. Deze planken hangt u het makkelijkst op met behulp van de standaardsystemen, die in de handel zijn voor boekenplanken en werkbladen. Boven de planken zijn kastjes van 30 cm diep in de muur ingebouwd. Kastjes van deze diepte zijn ideaal voor het opbergen van borden, schalen, glazen e.d. De kastjes steken nog geen 20 cm de keuken in. Het verschil lijkt gering, maar zorgt er wel voor dat de keuken ook visueel niet nog smaller wordt dan hij al is. Al naar u wilt, kunt u de kastjes als echte doorgeefkastjes uitvoeren of de achterzijde gewoon dicht laten en de muur aan die kant netjes afwerken. Om en om kan natuurlijk ook. Spijker dan voor een dicht kastje aan de keukenzijde een plaat zachtboard of kurk om allerlei dingen op te kunnen prikken. Zo'n plaat is in elke keuken erg handig, bijvoorbeeld voor boodschappenlijstjes. Het inbouwen van de kastjes is geen moeilijk karwei. beeld 4 mm dik triplex op elkaar. Langs beide lange zijden komt zo’n strookje; ofwel u neemt een strook triplex van dezelfde breedte als de schappen zelf. Dat levert een totale dikte van 4 cm op. Zet op de wand een zuiver horizontale lijn uit, op de plaats waar de boeken plank moet komen. Kruis op onderlinge afstanden van ca. 50 cm de plaatsen voor de boorgaten af. Boor daar gaten tot ca. 9 cm diep (in een halfsteensmuur: tot ca. 7 cm diep) en zorg ervoor dat deze in beide '-ichtingen haaks geboord worden. Het plezier van eventueel zelf ge kweekt zomervoedsel op de winter men verkrijgbaar die een flinke pan (22 of 24 cm) geschikt maken om eens een inmaak-avontuur te wa gen. Het kan zelfs al in een snel kookpan. :ems- etbar met jp 2 /lizo- I met huishoudelijke zaken, enz. meer informatie over te krijgen. Het overkomt menigeen: na het ver fraaien van een wand, bijvoorbeeld met schroten, wandpanelen. wandtextiel. enz., steken ineens de opnieuw gemon teerde schakelaars en stopcontacten wat „klinisch" af. Een leverancier van scha- kelmateriaal heeft daar een leuk sy steem voor bedacht: direct op de be staande „doos” van schakelaar of stop contact kan een nieuwe afdekplaat wor den gemonteerd. In plaats van de oude witte knopjes komen dan moderne „wip pers" met „omlijsting" in fraaie metalli sche afwerking. Niet düur en echt een verbetering van het aanzien van een fraai afgewerkte wand. Ten tweede is het met een mes heel w.at gemak kelijker om precies op maat en langs een zuiver rechte lijn te werken. Be halve genoemde decora tieve wandplaten laten zich ook hardboard, gipskartonplaat, dunne spaanderplaat (tot 4 mm) enz. veel exacter en ge- makkelljker met een mes bewerken dan met de zaag. Het is wel zaak om de juiste spullen te gebrui ken en op een vlakke on dergrond te werken. Voor het snijden kan een gewoon vakmes. zoals het Stanleymes, worden gebruikt, of een zgn. af- breekmes. Dat laatste hulp van een vakman in te roepen, die uit ervaring weet hoe hij dit varkentje moet wassen. Maar bij een niet dragende muur kunt u het rustig zelf doen. Begin met op de muur af te tekenen waar de kastjes moeten komen. Hak nu een gat in de muur ter grootte van de grootste rechthoek. Begin voorzichtig met een beitel een gat te hakken en haal dan steen voor steen weg. Valt er een steen te veel uit de muur, dan kunt u die er later met wat specie wel weer inzetten. Voor de uitstekende horizontale balkjes moet u in de hoeken een halve steen extra weghakken (zie tekening). Plaats vervolgens het raamwerk voorzichtig in het uitgehakte gat en zet dit vast met een viertal 20 cm lange spijkers, door deze in de horizontale voegen te slaan. Nu kunt u de kastjes plaatsen; met één kant gelijk met de muur zoals op de tekening aangegeven, maar eventueel ook naar beide kanten evenveel uitstekend. Schroef de kastjes van binnen uit onder en boven vast aan het raamwerk. Als laatste volgt het netjes afwerken van de muur met specie en het opnieuw schilderen of behangen van de muur. pvc). In de eerste plaats voorkomt de snijmetho- de het hindergelijk „ra felen” van het materi aal. Ook met een fijnge- tande zaag is er niet aan te ontkomen dat aan de „tegenkant” van het ma teriaal van die rafels ontstaan. Het triplex- laagje is nl. vaak van „waaiboomkwaliteit”. Algemeen in gebruik zijn de bekende wandplaten, op dragers gelegd. Die dra gers zijn dan weer bevestigd in wand- rails met gaatjes en sleuven. De waar dering voor dergelijke systemen is niet bij iedereen even groot. De rails en de dragers vormen in een strak en modieus interieur toch een zekere verstoring. Sommige fabrikanten van dergelijke systemen hebben gepoogd dit zo goed mogelijk te ondervangen door de rails wat minder opvallend te maken, dus zonder gaatjes maar met een lange doorlopende heel smalle gleuf. De rails en de dragers blijven niettemin zicht baar. net spoor van ue ge maakte snede verder snijden, tot u helemaal (of nagenoeg helemaal) door het materiaal heen bent. Het spreekt vanzelf dat u onder het materi aal een strookje triplex legt, zodat u niet in de vloer snijdt. Het makke lijkst werkt u meestal op de vloer, waar de hele plaat mooi vlak ligt. Op het laatst kunt u de plaat eventueel „bre ken”, altijd met de on derkant benedenwaarts werkend. En zo nodig haalt u het mes dan nog even over de achterkant, waar de breuklijn zich al duidelijk zichtbaar heeft gemaakt. Meestal is het voldoende om even een stukje schuurpapier of een schuurstaal over de afgesneden kant te ha len, om een perfect glad de afwerking te ver krijgen. De snijmethode geeft ook een betere precisie dan zagen. Het is immers niet zo gemakkelijk om over lange afstand zui ver langs een rechte lijn te zagen. Met een mes langs de rij is dat heel eenvoudig. Ook het uit zagen van openingen voor schakelaars enz. is meestal erg lastig; met een mes gaat het gemak kelijker en preciezer, mits u natuurlijk eerst heel secuur de plaats voor de opening afte kent. In materiaal dat dikker is dan 4 mm wordt de snijmethode wat minder aantrekke lijk. Onder de naam Berkër Modul kunt u dit „renovatie-schakelmateriaal” bij'de elektrohandel, bouwmarkten, enz. kopen. ietwat versleten, dan breekt u eenvoudig een stukje van het mespro fiel af, en er is weer een nieuwe, vlijmscherpe punt beschikbaar. Ei genlijk is verder ook een stalen rij nodig, een soort lineaal van stevig staal, in diverse lenetei verkrijgbaar, met of zon der cm-verdeling erop. Meet de snijlijn op het materiaal secuur af. Op bepaalde materialen zo als gefineerde wan dplaat of printplaat, gaat dat met het al genoemde mes beter dan met een potlood. Stel dat u van een wandplaat, 244x60 cm groot, een stuk van 198x43 moet maken. Snij dan eerst het 4e veel in lengte af. Meet aan beide lange kanten van de plaat de 198 cm af. Leg de stalen rij (eventueel: een zuiver rechte, niet smalle hardhouten lat) op de afgeschreven lijn tjes en maak de eerste snede heel oppervlakkig. Haal de snede met wat meer kracht over. Mees- tal kunt u dan de rij of de lat al wegnemen en in heeft het voordeel dat u altijd over een scherpe Er bestaan diverse vaak door doe-het-zel- vers gebruikte materia len die zich beter laten snijden dan zagen. Een heel goed voorbeeld daarvan: gefineerde tri- plex-wandplaten (of printplaten; ook dun tri plex met een opdruk van 1 muur: 2 wandplank. 3 betonijzer (drager) A - strookjes triplex. B spaan derplaat: C boorgaten in plank D betonijzer (dra ger) E uit de muur ste kend deel, F in de muur bevestigd deel

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25