Nieuwdorp beste Nederlander Geels moet het weer rustig aan doen Italië succesvol sportpuntiq Menotti kan niet zonder sterspelers Tal punt voor op concurrenten toernooi Riga op derde dag motorzesdaagse Voor WK-tweekamp tegen Gantwarg Estafetteploeg: zilver toto-lotto r I 0 iffii !hfi k 1 J 30 31 19 7 9 SEPTEMBER VRIJDAG 1 4 SPORT 1 I oo,- 50,- 00,- 00,- 00,- 00, 00,- 00,- 00,- 00,- 50,- 00,- 50,- 50,- 00,- 00,- 00,- 100,- '50,- '50,- O0,- 150,- >00,- XX),- >00,- '50,- >50,- XX),- XX).- ,50,- >50,- >50,- ,50,- ,50,- XX),- >00,- XX),- ,50,- 500,- XX),- N| Russen beheersen Ajax: extra trainingen Toekomstronde Oeki Heekema: buitenspel tegen Koeperman trainingsprogramma I /I vr Bert Larsen: verlies Wiersma oefent iwijs n en klaar atie-. Copersugar uit Brazilië zal wegens fi- nanciële moeilijkheden het komende sei- zoen geen deel uitmaken van het formule 1-circus in de autosport. De gebroeders Fittipaldi werd om die reden dan ook geen nieuw contract aangeboden. Frank Constandse zal de eerste weken van de volleybalcompetitie moeten mis sen. De Haagse international onderging woensdag een knie-operatie, die werd ver richt door dokter Strikwerda. RIGA (AFP). Na het uitspelen van de schaakpartijen voor de zesde ronde van het interzonetoernooi van Riga heeft oud-wereldkampioen Mik hail Tal een voorsprong van een vol punt op zijn naaste achtervolgers, de Deen Bent Larsen en de Hongaar An dras Adorjan. Zo heeft het tweetal pas deze week besloten dat Ajax vanmiddag zal afreizen naar Wassenaar om zich daar in een trai ningskamp voor te bereiden op de mor genavond in Alkmaar te spelen competi tiewedstrijd tegen AZ’67. Tevens is een extra-training ingelast voor aanstaande zondag, waarna de ploeg maandagmid dag zal afreizen naar Helsinki voor de Europa-Cupontmoeting tegen HJK. Het is de eerste keer dat de spelers voor een training op zondag bijeen moeten komen. Tijdens een van de trainingen, die de afgelopen dagen zijn afgewerkt moes ten de spelers een prestatieloop afleggen rond de Bosbaan. Voor het laatst was dat gebeurd onder Ivic, de oefenmeester die tot voor anderhalf jaar werkzaam was in Amsterdam. Haarms, die afgelopen zater dag met Beenhakker het werk van de ontslagen Cor Brom heeft overgenomen: „Langs deze harde weg moet Ajax zien te proberen om terug te komen”. Het begint er verdacht veel op te lijken, dat Sparta spijt moet hebben over de aankoop van Ruud Geels. Nadat de prijs- schutter afgelopen zaterdag dan eindelijk zijn opwachting maakte op „Spangen” tegen Utrecht, keerde de zeurderige pijn in de achillespees dinsdagmorgen terug. Reden waarom Sparta’s medische staf Geels na samenspraak met trainer Pete- scu opnieuw doorverwees naar de specia list Strikwerda. Deze oordeelde, dat de ex-Ajacied het vooralsnog opnieuw rustig aan dient te doen. Drie, hooguit vier aangepaste trai ningen per week, alsmede een halve wed strijd, zo luidde het advies van de Utrecht se arts, die eerder een achteruitgang con stateerde dan een verbetering. Geels teleurgesteld: „Opnieuw rustig aandoen, en mijn conditie was al ver bene den de maat. Niettemin blijf ik hopen op de wedstrijd tegen Feyenoord. Al is het maar voor een kwartier”. De tuchtcommissie van de KNVB heeft Oeki Hoekema, de spits van de eerste- divisieclub Cambuur, een schorsing van drie wedstrijden opgelegd. Bovendien moet hij een boete van 200 gulden betalen. Hoekema kreeg afgelopen zondag zijn derde gele kaart van dit seizoen, hetgeen voor de tuchtcommissie op grond van de nieuwe reglementen aanleiding was om tot corrigerende maatregelen over te eaan. Een week eerder werd Peitsman van SW voor drie gele kaarten twee wedstrij den geschorst. De zwaardere straf voor Hoekema hing af 'van de aard van de gemaakte overtredingen. onttroond als titelhouder, nadat de Fries in een beslissingsontmoeting met 7-5 ver loor van Gantwarg. Ferenc Bene (35), de succesvolste voet baller van Hongarije tijdens de laatste vijftien jaar, heeft zijn actieve loopbaan beëindigd. Bene speelde 75 interlands. Vanaf het begin van de jaren zeventig was hij aanvoerder van de nationale ploeg. In de vriendschappelijke wedstrijd tegen Tsjechoslowakije nam hij officeel af scheid. Bene speelde enkele minuten mee Voor spelers van het kaliber Kempes en Ardiles staan ook in het talentrijke land Argentinië niet direct waardige opvolgers klaar. Met Kempes (Valen cia), Ardiles (Tottenham) en de 18-jari- ge vedette Maradona was Argentinië op zijn minst één klasse beter geweest tegen Duitsland, dat moeitloos won, al was dat aan de uitslag niet direct te Het Westduitse amateurelftal heeft in Oberhausen de eerste kwalificatiewed strijd voor de olympische spelen van 1980 in Moskou gewonnen. Na een ruststand van 1-0 werden de Finnen met een 2-0 nederlaag huiswaarts gestuurd. De doel punten werden voor 3000 toeschouwers gescoord door Wolf en Halbe. West-Duitsland speelt in een groep met Finland en Noorwegen. De Noren hadden al eerder met 1-0 van Finland gewonnen. BERLIJN (ANP). Cesar-Luis Me notti beheert als coach van de Argen tijnse nationale voetbalploeg een zwa re erfenis: zijn eigen. Als hij inder daad tot 1982 met experimentele elf tallen blijft spelen, wachten hem nog verschillende nederlagen. De vriend schappelijke interland woensdag te gen West-Duitsland (2-1 verloren) be wees dat de wereldkampioen niet zon der de „buitenlanders” kan. Deze zou bij het verwisselen van een band hulp gehad hebben bij het oppom pen van de nieuwe band. De internationa le jury besloot gisteren echter de Italiaan niet te diskwalificeren. De jury kwam tot deze uitspraak, omdat uit de reglementen niet kon worden opgemaakt of deze hulp wel of niet strafbaar was De derde dag werd een zeer succesvolle voor de Italia nen. In zeven van de tien literklassen was de overwinning voor een Italiaan. Ook Gualdi won: in de klasse tot 250 cc. De Nederlanders bereikten in geen van de klassen een plaats bij de eerste drie. In de strijd om de Trophy staat het Nederland se team zevende. Bij de strijd om de zilve ren vaas zestiende en voorlaatste voor Frankrijk. Na vier dagen kent de 54ste internatio nale motorzesdaagse al 130 uitvallers. Op de eerste dag gingen 385 rijders van start, hetgeen betekent dat nog tweederde hier van in de strijd is. De route van gisteren was nagenoeg dezelfde als die van de dag ervoor, alleen werd nu in tegenovergestel de richting gereden. Bovendien had de internationale jury gehoor gegeven aan een unaniem verzoek een zware en steile helling uit het parcours te nemen. Opval lend is dat de motorzesdaagse elke dag tienduizenden toeschouwers trekt, die de verrichtingen van de rijders op de voet volgen. Met betrekking tot de Nederland se prestaties heeft Gerard Kruiper uit Haarle in de vierde etappe over 313 kilo meter in het heuvelachtige landschap rond de Westduitse stad Siegen voortref felijk gereden. In de individuele rang schikking rukte hij op van de tweede naar de eerste plaats. Van de zeventien gestarte landenteams in de Trophy-race zijn er nog negen in de strijd, in de vaas-race nog elf. De stand na de vierde dag is: Trophy: 1 Italië 117.4 verliespunten, 2 West-Duits land 196.1, 3 Oost-Duitsland 361.2, 4 Tsje choslowakije 416.2, 5 Zweden 1020.8, 7 Nederland 1489.7. Vaas: 1 West-Duitsland 131.2, 2 Oost- Duitsland 270.4, 3 Tsjechoslowakije 285.2. Uitslag van toto/normaal systeem no. 36 van 9-9-1979 NEUNKIRCHEN (ANP). Het trophy team van Italië is de leiding in het klasse ment gisteren tijdens de motorzesdaagse niet kwijtgeraakt. Woensdag had één van de baancommissarissen een rapport op gemaakt naar aanleiding van een ver meende overtreding van één van de Itali aanse rijders, Franco Gualdi. In deze toto vielen in totaal 895 prijzen. Inleg 70.904,00. Prijzenbedrag: 38.966,09. Ie prijs: geen winnaars, van het bedrag van de eerste prijs gaat V» deel naar de jackpot van week 37. Het overige Vs deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs. 2e prijs: 1 winnaar, die bruto 7.035,40 ontvangt. 3e prijs 1 winnaar die bruto 4.035,40 ont vangt. 4e prijs 335 winnaars, die elk 34,80 ontvangen. 5e prijs 558 winnaars, die elk 17.80 ontvangen. Jackpot be stemd voor week 37 ƒ3.246,49. (Sov) 34 38 minuten en 41 seconden; 2. Goessinov (Sov) 34.41,59; 3. Katsjirin (Sov) 34.44,24; 4. Wilmann (Noo) 34.46,20; 5. Ne vens (Bel) 34.47,15; 6. Morozov (Sov) 34.47,20; 7. Clivatti (Ita) 34.48,12; 8. Krawc zyk (Pol) 34.49,36; 9. Bodier (Fra) 34.52,26; 10. Lang (Pol) 34.52,34; 23. Nieuwdorp 35.00,16; 27. Winnen 35.03,38; 38. Van Peer 35.25,45, Kuiken 35.55,49; 67. Van Dongen 36.13,44; 87. Boom 38.19,01. MEXICO STAD (AFP). De Neder landse herenestafette op de 4 x 400 meter heeft de universitaire spelen afgesloten met een zilveren medaille en een Neder lands record. Dit bracht de totale Neder landse oogst aan eremetaal op twee gou den, vier zilveren en drie bronzen me dailles. Het kwartet Hugo Pont, Marcel Klaren beek, Koen Gijsbers en Harry Schulting, dat in de series de limiet voor de Olympi sche spelen van volgend jaar in Moskou (3 min. 5 sec.) met een nationaal record van 3.04.37 al had doorbroken, ging in de fina le nog harder. Het viertal kwam uit op een tijd van 3.03.18 en moest alleen de ploeg van de Verenigde Staten (Taylor, Harris, Kerr, McCoy) voor zich dulden. De Ameri kanen finishten in 3.00.98. zien. Menotti verklaarde na de wed strijd: „Als het wereldkampioenschap nu gespeeld moest worden, waren Kempes en Ardiles er natuurlijk bij”. De kettingroker heeft zich kennelijk verkeken op de kwaliteit van de mee gevoerde doelman Vidalle. Deze had schuld aan beide Duitse treffers. „Vi dalle is een van de beste doelverdedi- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Om te bewerkstelligen dat de discipline weer terugkeert in de spelersgroep van Ajax, heeft het nieuwe trainersduo Leo Beenhakker-Bobby Haarms een aantal ingrijpende maatregelen genomen. (Van onze sportredactie) UTRECHT. In de bossen van Rijssel (Overijssel) gaat Harm Wiersma zich de komende weken gedegen voorbereiden op de herkamp om het wereldkampioenschap dammen tussen hem en de Rus Antoli Gantwarg. De 26-jarige prof-dammer uit Leeuwarden trekt zich terug om aan zijn lichamelijke conditie te schaven, nieuwe snufjes uit te dokteren met nationaal grootmeester Hans Clerc en trainingspartijen te spelen tegen de ex-wereldtitelhouder Iser Koeperman. rf- Ruud Geels: weer rustig aan en werd vervolgens vervangen. Hongarije won de vriendschappelijke ontmoeting te gen de Europese kampioen met 2-1. Ferenc Bene maakte zijn internationale debuut in 1965. Een jaar later was hij met twaalf doelpunten topscorer van het olympisch voetbaltoernooi in Tokio, waar Hongarije onder zijn leiding de gouden medaille won. In 1966 was hij ook produk- tief tijdens het eind toernooi om het we reldkampioenschap in Engeland. Bene is inmiddels aangesteld als technisch advi seur van de club Ujpest Dosza, waar hij altijd speelde. Op de eindstreep had Katsjirin een voorsprong van 3.35 op de Belg Nevens en zijn landgenoot Goesseinov, die als twee de en derde eindigden. De Belg Ronny Claes moest na een val in de afdaling van de Cormet de Roselend naar het zieken huis van Bourg Saint Maurice worden vervoerd. Daar is hij onderzocht op even tuele beschadiging van de wervelkolom. Even na de Belg kwam op dezelfde afda ling de Tsjechoslowaak Milos Hrazdira ten val. Ondanks verwondingen aan het gezicht hervatte hij de race. De beste Nederlander in de negende etappe was Nieuwdorp met een twintigste plaats. Hij had een achterstand van 6.49 op de win naar van de rit. De Est Sergej Soekho- roetsjenkov behield de gele trui. Door zijn etappeo ver winning is Kasjirin opgerukt naar de derde plaats. Ook de tweede plaats is door een renner uit de Sovjet unie, Goesinov. De uitslag van de negende etappe is: 1. Joeri Katsjirin (Sov) 4.44,02 (gemiddelde snelheid: 32.425 km/uur); 2. Nevens (Bel) 4.47,37; 3. Goessienov (Sov) z.t.; 4. Delgado (Spa) 4.47,43; 5. L. Teixeira (Por) z.t.; 6. Morozov (Sov) z.t.; 7. Cattaneo (Zwi) z.t.; 8. Krawczyk (Pol) z.t.; 9. Soekoroetsienkov (Sov) z.t.; 10. Wilmann (Noor) z.t.; 20. Nieuwdorp 4.48,51; 40. Winnen 4.55,06; 53. Van Peer 5.06,09; 68. Van Dongen 5.12,44; 79. Kuiken 5.20,46; 88. Boom 5.54,58. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Sergei Soekhoroetsjenkov VAL D’ISËRE (AFP). Joeri Katsjirin heeft gisteren de negende etappe van de Ronde van de Toekomst gewonnen. De Russische coureur legde de 153,5 kilometer lange rit van Aix-Les Bains naar Val d’Isère af in 4 uur 44 minuten en 2 seconden. Larsen gaf zijn afgebroken partij tegen de Braziliaan Francisco Trois zonder verder spelen remise. Adorjan versloeg de Rus Vitaly Tsjekovski. De ze won op zijn beurt van zijn landge noot Lev Poloegajevski. De uitslagen van de overige afgebro ken partijen: Slim Bouaziz (Tun)-Tony Miles (Gbr) 0-1, Edmar Mednis (VS)- Lubomir Ljubojevic (J.S1.) remise, Ru ben Rodriquez (Phil)-Oleg Romanisjin (Sov) remise, Herman van Riemsdijk (Bra)-Mednis (VS) remise. De stand na de zesde ronde: 1 Tal (Sov) 5'A pnt., 2/3 Larsen (Den) en Ador jan (Hon) beiden 4'A pnt., (Roe) en Rbli (Hon) beiden 4 pnt., 6/7 Poloegajevski (Sov) en Miles (Gbr) beiden 3'A pnt, 8 Ljoebojevic (J.S1) 3 pnt., 9 Romanisjin (Sov) 2'A pnt en 1 afg. partij, 10 t.m. 12: Van Riemsdijk (Bra), Tarjan VS) en Koezmin (Sov) allen 2'A pnt., 13 t.m. 15 Grünfeld (Isr), Mednis (VS) en Trois (Bra) allen 2 pnt., 16 Tsjekovski (Sov) 1'A pnt. en 1 afg. partij, 17/18 Rodriguez (Phi) en Bouaziz (Tun) beiden l‘A pnt. Deze nieuwe kamp was noodzakelijk, omdat een paar maanden daarvoor beide kemphanen op het wereldtiteltoernooi bo venaan eindigden. Wiersma hoeft daar financieel overigens niet zo rouwig om te zijn, want het prijzengeld in Utrecht liegt er niet om. De winnaar van het 20 partijen durende gevecht strijkt 50.000 gulden op, terwijl de verliezer het met 20 mille min der moet doen. Wordt de stand 20-20, dan blijft Gantwarg in het bezit van zijn titel en ontvangt hij 45.000 gulden. De uitda ger, Wiersma dus, verdient dan 35.000 gulden. Harm Wiersma, die dit jaar zijn Neder landse titel verloor aan Hans Jansen, heeft Rob Clerc als zijn secondant aange trokken. „Ik had aanvankelijk grotere plannen om mij voor te bereiden, maar door geldgebrek heb ik het een en ander met Rob op vriendschappelijk basis kun nen regelen. Ik vind het beschamend om jongens aan te trekken en hen dan geen cent toe te schuiven. En om alles nu uit eigen zak te betalen vind ik ook te gek. Daarom beperk ik me tot Clerc als trai ningspartner. Ja, in Rusland gaat zo’n voorbereiding natuurlijk wel even an ders”. Toch gelooft Wiersma dat hij kansen heeft tegen Gantwarg. Hij zegt: „Ik hoop zeven beslissingen te forceren in die twin tig partijen. Ik verwacht niet dat Gant warg net zo behoudend zal spelen als in Italië, tenslotte hebben we nu te maken met twintig partijen, en niet met zeven. Ik kan nu meer risico’s nemen. Bovendien heb ik ten opzichte van hem nog wat goed te maken. We hebben tot nu toe twintig partijen tegenover elkaar gezeten, hij won vier keer en ik tweemaal”. Het publiek heeft geen directe toegang tot de partijen, maar hoeft niets te mis sen, omdat alles prima te volgen is via monitoren. Bovendien zal Ton Sijbrands tijdens de tweekamp met een aantal gedi plomeerde damleiders in het Gilden- kwartier demonstraties geven op ver schillend niveau. Tijdens de Universiade in Mexico Stad is het basketbaltoernooi gewonnen door de Verenigde Staten, dat met 88-70 van Joegoslavië won. Derde werd Cuba. Het waterpolotoernooi werd eveneens door de Amerikanen gewonnen. In de laatste wed strijd versloegen zij de Sovjet-Unie met 8- 6. Het voetbaltoernooi leverde winst op voor Mexico, dat in de finale met 5-3 zegevierde over Uruguay. Uitslag van toto-gelijk no. 36 van zon dag 9-9-1979 Dankzij de diskwalificatie van de als eerste eindigende Amerikaan Stew Neff heeft de Nederlander Mark Neelman de vijfde raace voor het wereldkampioen schap zeilen in de finjollenklasse voor de kust van Weymouth (Engeland) gewon nen. Neeleman voer tijdens de tweede helft van de achttien zeemijl lange wed strijd voortdurend vlak achter Nef. De Amerikaan werd wegens een te vroege I start gediskwalificeerd. De tweede plaats was voor de Westduitser Thomas Jung bluth Derde werd Hans Butzmann uit I Oost-Duitsland. In het vierlandentoernooi in Praag heeft het ijshockeyteam van Canada de eerste overwinning behaald. Het versloeg Finland met 3-1. Bij de Olympische Spelen in hetzelfde Mexico Stad van elf jaar geleden werd zowel het wereld- als het Europees record gevestigd, die nog altijd standhouden. Het wereldrecord staat op naam van de Ame rikaanse ploeg met 2 min. 56.1 seconden. De grootste indruk op de laatste dag maakte de Italiaanse herenploeg op de 4 x 100 meter, die met een tijd van 38.42 seconden het Europees record evenaarde. Dat werd elf jaar geleden op dezelfde baan in Mexico Stad gevestigd door de Franse ploeg bestaande uit Fenouil, De- lecour, Piquemal en Bamback. De Itali aanse ploeg bestond uit Lazzer, Grazioli, Fontanella en als laatste loper Pietro Mennea, de nieuwe wereldrecordhouder op de 200 meter. gers van ons land”, zei Menotti tot de hooglijk verbaasde toehoorders. „Ik heb Fillol en reservedoelman Baley thuisgelaten, omdat ik op zoek ben naar de juiste derde doelman”. Zonder zijn in het buitenland roem en geld vergarende vedetten Kempes en Adri les heeft Menotti voldoende zorgen. Tijdens beide helften stelde hij twee verschillende voorhoedes op. Het wa ren zonder uitzondering doorsnee- voetballers en bepaald geen opvolgers van de groep Luque, Kempes, Bertoni en Ortiz. Bovendien was de gemiddel de leeftijd van Menotti’s onervaren se lectie met 24,5 jaar vrij hoog. Het is dan ook aan te nemen dat Menotti in 1982 andermaal Ardiles en Kempes zal op roepen. Daaraan kan ook het onlangs in Japan gewonnen jeugdwereldkam- pioenschap niets veranderen. In deze toto vielen in totaal 11 prijzen. Inleg: 495.218,00. Prijzenbedrag: 259.936,79. Ie prijs: geen winnaars, van het bedrag van de eerste prijs gaat ‘A deel naar de jackpot van week 37. Het overige deel wordt in gelijke delen verdeeld over de le en 3e prijs. 2e prijs: 3 winnaars, die bruto elk ƒ32.802,30 ontvangen. 3e prijs: 111 winnaars, die elk bruto 1.098,40 ontvangen. Jackpot bestemd voor week 37 39.599,88. Joegoslavië heeft het Davis Cup-tennis- duel tegen Portugal met 5-0 gewonnen. Op de laatste dag won Ilin met 6-1, 6-0 en 6-2 van Cordeira en klopte Ostaja Villeila: 2- l 6, 7-5, 6-4, 4-6, 7-5. In Tel Aviv nam Israel op de eerste dag een voorsprong van 2-0 tegen Monaco. Steve Krulevitz versloeg Borfiga met 6-2, 6-1, 3-6 en 6-2. Schlomo Glickstein had weinig tegenstand aan Bal- leret: 6-3, 6-1, 6-4. Viktor Kortsnoi, nationaal kampi oen Ger Ligterink en Europees jeugd kampioen John van der Wiel geven vanavond in Leiderdorp een simul- taan-seance. Het evenement wordt ge organiseerd naar aanleiding van het 1200-jarig bestaan van die plaats. DEN HAAG (ANP). In de lotto en toto Hsrm Wiersma: „Het is jammer dat de bond niet genoeg in kas heeft voor een aantrekkelijk van week 36 vielen in totaal 36.669 prijzen. Uitslag lotto 36 van zondag 9-9-1979 In deze lotto vielen in totaal 35.660 prij zen. Inleg: ƒ3.299.338,00. Prijzenbedrag: 1.699.368,23. le prijs: geen winnaars, van het bedrag van de le prijs gaat ‘A deel naar de jackpot van week 37. Het overige 'is, deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m 5e prijs. 2e prijs: 12 winnaars, die elk bruto 24.404,80 ontvangen. 3e prijs: 130 winnaars, die elk bruto 2.855,50 ontvan gen. 4e prijs: 8.919 winnaars, die elk 50,40 ontvangen. 5e prijs: 26.599 win naars, die elk 16,90 ontvangen. Jackpot bestemd voor week 37 136.139,54. „Het is jammer dat de Nederlandse Dambond niet genoeg in kas schijnt te hebben om mij een aantrekkelijk trai ningsprogramma voor te schotelen, maar zo moet het ook lukken. Ik heb er alle vertrouwen in”. De revanchewedstrijd tegen de 30-jari- ge Rus Gantwarg vindt van 1 tot en met 27 oktober plaats in het Utrechtse Volmac- gebouw aan het Radboutkwartier op Hoog Catharijne. Het organisatiecomité heeft tot voor anderhalve maand behoor lijk in spanning gezeten of het dit evene ment zou kunnen financieren. De heer Jurg, secretaris van de werelddambond (FMJD): „We hebben in een tijdsbestek van een jaar 38 bedrijven benaderd om deze herkamp te sponsoren, maar er heeft zich uiteindelijk een bedrijf garant ge steld. Vandaar dat er op korte termijn veel geregeld moest worden. Maar alles is gelukkig nog op zijn pootjes terechtge komen”. De tweevoudige wereldkampioen Harm Wiersma werd in maart van dit jaar in het Italiaanse Arco di Trento -Z

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 31