lt Op VN-conferentie in Genève g PLO zelf niet enthousiast Oud Jordaans plan 3 Den Uyl praat met Chinese vice-premier korter werken Zware straffen f achtergrond ILO spreekt zich uit over Apen verraden drugssmokkel Betoging in Peking tegen bureaucratie bij bewind van theocraten voor Palestijnen voor neo-nazi’s Ongeloof leidt tot zelfmoord Iran dichter Kernenergie centraal in Zweedse verkiezingen n bh t t Treinongeluk Zuinige PTT Raspoetin Sophie 2 19 7 9 SEPTEMBER VRIJDAG BINNEN- EN BUITENLAND 1 4 (Van onze redactie buitenland) Itlopei u door Nico Scheepmaker^^ lemen' Roger dveili hande: L GENÈVE. De Nederland se ambassadeur in Genève, Ri chard H. Fein, heeft tijdens de VN-conferentie over het ver bod of de beperking van be paalde conventionele wapens gepleit voor een verbod van onder meer napalm. De Ame rikaanse ambassadeur George H. Aldrich, zei echter dat zijn land „niet bereid is beperkin- gen te accepteren voor het ge- zaterda|. bruik van brandwapens tegen militairen”. Wat betreft de burgerbevolking willen de Verenigde Staten wel probe ren tot een verbod te komen. trijfël Nederland vraagt verbod op napalm Het artikel heeft de weg gebaand voor van een toekomstige theocratische staat te oerscon- A) is op- n voor he er van d lerlid Ni ;t nieuw ig eerst' s Kame ktie zijl" eind vol 1 aanse ge e, brach' ingin Ju ministe snsiesta ministe e Zaken e branc- stadhui^ even mi et in di handele Et het as den afge van eft gists s land. n het co ;ober ee nen ove ie brand ij stelle t vooruit >rdt gere Hij betreurde het dat de meningen van de verschillende landen over deze categorie wapens na de voorbereidende conferentie van maart nog te sterk uiteenlopen om tot overeenstemming te komen. ü- PvdA-leider Den Uyl brengt momenteel een bezoek aan China. Gisteren voerde de oud-minister- president in de hoofdstad Peking besprekingen met vice-premier Li Xiannian. Samen met zijn echtgenote heeft Den Uyl bezoeken gebracht aan enkele grote steden, waaronder Sjanghai Over de besprekingen tussen Den Uyl en de Chinese autoriteiten zijn nog geen bijzonderheden bekend gemaakt. verdrag ingediend. Dit verdrag bevat ideeën die aan de basis van het Neder landse standpunt liggen, maar biedt mo gelijk tegelijkertijd voldoende ruimte voor andersdenkenden, aldus de Neder landse delegatie. Zo bestaat dê mogelijk heid om wel een clausule voor landmijnen en niet voor brandwapens te tekenen. Het doel van de conferentie is te komen tot een verbod of beperking van wapens die een te groot leed aanbrengen in ver houding tot het militaire nut ervan. Vol gens de Nederlandse delegatie is in ieder geval voldoende vooroverleg gepleegd over wapens die verwondingen veroorza ken en niet met röntgenstralen kunnen worden ontdekt, landmijnen en zoge naamde „booby-traps”. zaak van het verlies van de sociaal- democratan 1976, waren voornamelijk de milieuactiegroepen de zogenaamde „groene golf”, die zich keerden tegen de sterk uitbreidende kernenergie. In de verkiezingsstrijd haakten de liberalen hierop in en de Centrumpartij werd rij kelijk bedeeld met stemmen van onte vreden sociaal-democraten. De winnen de liberalen beloofden in een periode van stijgende werkloosheid 400.000 nieu we arbeidsplaatsen en een volledige af bouw van de zich sterk uitbreidende kernenergie. Na de nederlaag van de sociaal-demo craten werd een drie-partijencoalitie ge vormd. Deze bestond uit conservatieven, de Centrum- en Liberale Volkspartij. (Van onze redactie buitenland) PEKING. Bijna drieduizend boe ren en werkloze soldaten hebben giste ren op het plein van de Hemelse Vrede in Peking betoogd om in naam van Mao Zedong gerechtigheid te eisen en te protesteren. Zes sprekers veroor deelden „de onrechtvaardigheden, de honger en de vervolging van de bu reaucratie” en verdedigden de denk beelden van de Culturele Revolutie om hun protesten te rechtvaardigen. Een niet te controleren bericht, dat in Chinese kringen echter hardnekkig de ronde blijft doen, is dat het in augustus in de Chinese hoofdstad tot een forse botsing gekomen zou zijn tussen beto gers en politie, ondanks persoonlijk ingrijpen van vice-president Deng Xia oping. Ook gisteren werd hierover van uit Peking bericht naar aanleiding van de nieuwe onlusten. Laatst reikte de postbode mij mijn post aan. Met twee elastieken zaten 11 kranten, negen kleine enveloppen, twee grote enve loppen, twee weekbladen, twee ansichten en een pakketje bijeengebonden. U moet voor de grap eens uitrekenen hoeveel por to de PTT daar alles bij elkaar voor heeft gevangen. „Wacht” zei de postbode, en hij pakte het pakket weer even terug, „ik zal een elastiek er weer afhalen”. Hij haalde een elastiek eraf en legde dat terug in zijn postautootje. Heus, geloof me, die tekor ten worden niet veroorzaakt door noncha lant beheer van de zijde van de postbodes. Dick Walda kan het dan wenselijk vin den dat er in het Westen ook over getole reerde Sovjet-schrijvers met miljoenen oplagen in de USSR wordt geschreven, de Sovjet-autoriteiten vinden het blijkbaar niet wenselijk dat deze auteurs daar ken nis van nemen!... tieve Ar fgesloten ioneelsle khandeli sren. Dit Over de heer en mevrouw Berthelot heb ik nu aanvullende informatie gekregen van de heer G. Schipper uit Veen. Zij zijn beiden bij een treinongeluk gelijktijdig omgekomen en het kunnen alleen maar gevoelens van piëteit zijn geweest („Het zou onmenselijk zijn geweest dit op zo tragische wijze gelijktijdig om het leven gekomen echtpaar niet ook in de dood bijeen te laten blijven”), die het Panthéon- bestuur ertoe hebben gebracht ook So phie Berthelot haar laatste rustplaat in het Panthéon te gunnen. ien, om- ;n bewe- cistische laas van moeten n MHP- inmelen- jit angst al de Ne iteltlopei ten hon een hin het kam i „Didar iten rom i. ie heel lium vai zoor he period beschou ist staa 1 op 9, II tl gehou op 16 de ord( Hoe komt het dat de posterijen steeds met verlies werken? Smijten ze met geld? Wordt er niet zuinig genoeg beheerd? Ik weet wel beter. Ik behoor tot die groep uitverkoren Nederlanders die nooit geen post krijgen. Elke dag krijg ik post, en niet zo’n beetje ook. De brieven, kranten en drukwerken dienen steeds met brede bruine elastieken bijeen te worden gehou den. Ik ben gek op die elastieken, net als trouwens op plastic boodschappentassen, je zal ze mij nooit zien weggooien. Het mooie van die elastieken is bovendien, dat je ze gratis bij de post krijgt, zonder bijbetaling. Ik gebruik ze om de oude kranten bijeengebonden klaar te leggen voor de oudpapierophaaldienst van de oudercommissie van de lagere school en bijvoorbeeld ook om de kierende deur van de koelkast met een ketting van die elas tieken dicht te houden. Op 28 mei 1979 liet ik in deze rubriek de schrijver Dick Walda aan het woord, die schreef dat de Russische dissidenten in de westerse pers alle aandacht krijgen, er als het ware een abonnement op hebben, maar dat men in het Westen nauwelijks of in het geheel niet kennis kan nemen van wat er in de Sovjet-Unie gaande is. „Wat melden kritische schrijvers (met miljoe nenoplagen in de USSR) als bijvoorbeeld Aitmanow en Raspoetin?” vroeg hij zich af. Nu had dr. Marius Broekmeijer in janu ari van dit jaar al een uitvoerige bespre king in Vrij Nederland gewijd aan het werk van de door Dick Walda genoemde schrijver Raspoetin, maar wat blijkt nu? Broekmeijer heeft dat stuk tweemaal, in twee verschillende enveloppen, aan Ras poetin toegestuurd, en in een derde brief daar melding van gemaakt. Die laatste brief heeft Raspoetin ontvangen, de twee andere enveloppen met het stuk echter niet. PARIJS (Reuter). De douane op het vliegveld Orly bij Parijs vond het verdacht dat twee opgewonden apen probeerden door de tralies van hun kooi heen te bijten. Een nader onder zoek bracht aan het licht dat in de staven 21 kilo drugs ter waarde van ruim honderdduizend gulden zat. De eigenaar van de kooien, een Za ïrese student die uit Kinsjasa was aan gekomen, is aangehouden en de apen zijn doorgestuurd naar een dierenpark in Parijs. Het Permanente Comité van het Na tionale Volkscongres heeft gisteren op voorstel van premier en partijleider Hwa Kwo-feng nieuwe leden in de Chi nese regering benoemd. Ji Peng-fei, van 1972 tot 1974 minister van Buiten landse Zaken, wordt de nieuwe vice- premier. Ji heeft destijds nog deelge nomen aan de „Lange Mars" onder leiding van Mao. Voorts is het ministe rie van Justitie weer ingesteld. Dat departement was afgeschaft tijdens de Culturele Revolutie. 1 (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. De internationale overkoe pelende vakorganisatie ILO wil de werk tijd verkorten met een percentage dat niet groter mag zijn dan de stijging van de arbeidsproduktiviteit. In een rapport voor een regionale conferentie van de ILO die volgende maand wordt gehouden, wordt verder aangedrongen op het scheppen van nieuwe deeltijdbanen en het opsplit sen van volledige banen om de werkgele genheid te bevorderen. De ILO raamt de economische groei in Europa tussen 1976 en 1990 op minder dan één percent per jaar. Wellicht zal dat slechts 0,7 percent per jaar worden, tenzij een doelmatiger gebruik wordt gemaakt van arbeid, aldus de ILO. De internationale laagconjunctuur en de energiecrisis eisten hun tol en ook in Zweden werd steeds meer gesproken over het aanhalen van de buikriem. Oor- Nederland heeft, in de hoop dat gedu rende de twee weken durende conferentie een overeenkomst kan worden bereikt, samen met Groot-Brittannië een ontwerp- coalitie werd dan ook onhoudbaar. Te meer daar ook de werkloosheid bleef stijgen en de economie steeds wankeler werd. In oktober 1978 was de toestand voor premier Falldin onhoudbaar geworden en zag hij zich gedwongen af te treden. Olaullsten, leider van de Liberale Volks partij, werd premier in de minderheids regering. Opvallend was dat tegelijker tijd in Zweden het wantrouwen jegens politici in het algemeen steeds sterker begon te worden. Opiniepeilingen gaven aan dat de maatregelen van de regering afbreuk deden aan het vertrouwen van de kiezers in hun gekozen vertegenwoor digers in het parlement. Tientallen lekken in de kernreactoren en zelfs brand in de controlekamer van een ervan, deed het debat over kernener gie steeds hoger oplaaien. De regering zag zich gedwongen toe te geven aan de eisen hierover een volksstemming te houden. Dit referendum zal echter pas op 16 maart volgend jaar plaatsvinden. gassen, ze willen geen communisten do den. Tenminste nu nog niet. Als ik hier te hard wordt gestraft, sluit ik niet uit dat aanhangers van mij wraak zullen nemen”. De advocaat van de ex-luitenant de militair had onder meer affiches ver spreid met de slogans als „Koop niet bij joden” en „vecht tegen de jodenpartijen KPD, SPD. CDU, CSU. FDP” vond dat zijn cliënt niet tegen joden had opgehitst. „In Duitsland bestaat geen jodenpro bleem; er zijn nog nauwelijks joden”, al dus de advocaat. De voormalige luitenant kreeg vier jaar gevangenisstraf. Een voormalige sergeant werd tot elf jaar veroordeeld. De 27-jarige neo-nazi had onder andere deelgenomen aan een overval op soldaten van het Nederlandse leger in Bergen-Hohne in februari vorig jaar. Daarbij werden vier pistoolmitrail- leurs buit gemaakt. Het plan voorziet in zelfbestuur van de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoe- ver als onderdeel van een „verenigd Ara bisch koninkrijk” dat onder leiding staat* van de Jordaanse koning Hoessein. In 1972 wees de toenmalige regering van Golda Meir het voorstel van de hand. Volgens Ha’aretz heeft Jordanië het plan ter sprake gebracht tijdens gesprek ken met Amerikaanse functionarissen en vertegenwoordigers van andere Arabi sche staten. Een concrete aanduiding werd door het blad niet 'gegeven. Het Jordaanse plan voorziet in Jordaan se verantwoordelijkheid voor de defensie en de buitenlandse betrekkingen van het zelfstandige gebied op de Westelijke Jor- daanoever. Oost-Jeruzalem, het Arabi sche deel van deze stad, moet volgens Jordanië de hoofdstad van dit gebied wor den. Israel heeft zich steeds fel gekant tegen een opdeling van Jeruzalem. De Gaza-strook zou volgens het Jor daanse plan in de toekomst bij het Pales tijnse gebied kunnen worden betrokken. Overigens schijnen de Palestijnen zelf met name de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO nog weinig voor het Jor daanse plan te voelen. PLO-leider Jasser Arafat brengt tot en met morgen een bezoek aan Spanje, dat net als Griekenland, nooit het bestaans recht van de staat Israel heeft erkend. zal optreden als „behouder van 's lands zaken”, bij ontstentenis van de twaalfde imam van de sjia-sekte, die 1100 jaar geleden verdween en van wie de sji’iten geloven dat hij op een dag zal terugkeren. Een van de weinige afwijkende stem men in het debat in de door geestelijken beheerste raad van grondwetsdeskundi- gen, was die van Rachmutolah Maragheh. Deze zei: „Als je de regeringsmacht in handen legt van een bepaalde groep door gebruik van de macht van de islam, dan is dat niet aanvaardbaar voor de samenle ving”. Maragheh, een van de weinige we reldse leden van de raad, voegde daar echter aan toe dat hij de leiding van Khomeini aanvaardde. Overigens hebben islamitische revoluti onaire rechtbanken in drie steden in Iran weer zeven mensen ter dood laten bren gen. Het aantal mensen dat sinds de revo lutie ter dood is gebracht bedraagt nu 557. Zware smog in Los Angeles (Van onze redactie buitenland) LOS ANGELES. Honderden inwo ners van de Amerikaanse stad Los Ange les zijn gisteren met ademhalingsmoeilijk heden opgenomen in ziekenhuizen als ge volg van smog, welke in een kwart eeuw nog niet zo erg is geweest in het zuiden van Californië. De stad is in de afgelopen dagen door inwerking van de zon op industriële afval- gassen in een dichte wolk van vuile lucht gedompeld. Overigens verwachten de me teorologen dat de smog de komende da gen zal verminderen door verandering van de weersomstandigheden. Onze ambassadeur constateerde in zijn rede dat de publieke opinie terecht vraagt om een verbod van het gebruik van brandwapens, waartoe napalm behoort. De Spaanse regering heeft steeds ver klaard pas tot erkenning van Israel over te gaan als de Palestijnse kwestie is opge lost. Arafat voerde gisteren besprekingen met premier Suarez. Details werden na afloop niet bekendgemaakt. De PLO-leider overlegt ook onder ande re met minister Oreja van Buitenlandse Zaken, leiders van enkele politieke partij en en vakbondsorganisaties. De Spaanse regering vindt dat het Camp David-akkoord tussen Israel en Egypte de Palestijnse zaak ernstig heeft geschaad. Met het oog op de eigen toetre ding tot de Europese Gemeenschap zou Spanje in de nabije toekomst Israel echter toch willen erkennen, mits Spanje zich heeft verzekerd van olieleveranties door de rijke Arabische olielanden. (Van onze redactie buitenland) BÜCKEBURG. In West-Duitsland in Bückeburg, zijn zes neo-nazi’s veroor deeld tot gevangenisstraffen van vier tot elf jaar, de hoogste straffen die ooit in de Bondsrepubliek aan rechts-extremisten zijn opgelegd. De leider van de neo-nazi’s, een 24- jarige ex-luitenant van de Duitse Bundes- wehr, verklaarde in zijn weerwoord dat het bestaan van een nieuwe nationaal- socialistische stroming in de Bondsrepu bliek een feit is. „Onze jongens willen geen joden ver- verkendt wet dat de opperste macht geeft aan heeft dt een religieuze leider. id giste de CA( jr op hui de ayatollah Khomeini om formeel hoofd kantie ii werkne worden. Het bepaalt dat de hoogste leider ting vai Premier werd Thorbjörn Falldin, de lei der van de agrarische Centrumpartij, die een twee jaar durende, met compro missen geplaveide lijdensweg bewan delde. Conservatieven en liberalen, net als de sociaal-democraten voorstanders van uitbreiding tot twaalf stuks van de zes kernreactoren van nu, wisten de pre mier te dwingen toestemming te geven tot het opstarten van nog twee reacto ren; iets wat hij categorisch had beloofd nooit te zullen doen. De toestand in de (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Iran is een stap dich ter gekomen bij de vorming van een theocratische regering met de goed keuring van een artikel in de grond- (Van onze redactie binnenland) JERUZALEM/WASHINGTON/ BEIROET/MADRID. Jordanië probeert steun te vinden voor een zeven jaar oud plan voor een oplos sing van het Palestijnse vraagstuk. Het Israëlische blad Ha’aretz en het Amerikaanse Newsweek hebben dit bericht. Ik schreef laatst over het Panthéon in Parijs, en over de Franse coryfeeën die in de gewelven van het Panthéon een laatste rustplaats hadden gekregen. De enige vrouw die daar ligt, is Sophie Berthelot, die volgens de gids enkele ogenblikken na haar beroemde echtgenoot, Marcelin Ber thelot, chemicus en staatsman, de laatste adem uitblies, terwijl volgens de „Ro bert”, de gezaghebbende Franse encyclo pedie, Marcelin iets later overleed dan zijn vrouw, op die 18e maart 1907. Over Sophie Berthelot weten de encyclopedieën niets te melden, ze was kennelijk de vrouw van haar man, op zichzelf al verdienstelijk genoeg, daar niet van, ze zal het huis altijd keurig aan de kant hebben gehouden, maar dat geldt voor miljoenen Franse huisvrouwen en echtgenotes, zonder dat zij daarom in het Panthéon worden be graven. Het feit dat zij zo kort na elkaar stier ven, heeft blijkbaar zoveel indruk ge maakt op degenen die bepalen wie wel en wie niet in het Panthéon worden bijgezet, dat Sophie daar als enige vrouw haar laatste rustplaats heeft gevonden. Ik vond dat nogal curieus, en daarom vermeldde ik het, ook al omdat het in deze mannen maatschappij „bon ton” is, te verwachten dat de vrouw van de beroemde weten schapper of staatsman na het overlijden van haar man, door verdriet overmand, de geest geeft en niet omgekeerd. In be paalde onderontwikkelde streken was het immers wel de gewoonte, althans heel vroeger, dat de weduwen van de overle den man tegelijk met het stoffelijk overschot werden verbrand, maar niet dat de weduwnaar de brandstapel besteeg als zijn echtgenote, of een van zijn echtgeno tes, was overleden... (Door Henk Ruyssenaars in Stockholm) Zondag worden in Zweden tege lijkertijd provinciale, gemeentelijke en parlementsverkiezingen gehou den. De laatste opiniepeilingen ge ven de sociaaldemocratische oppo sitie samen met de communisten 1,5 procent voorsprong. Alles wijst er echter op, dat het een nek-aan-nek- race gaat worden. Op provinciaal en gemeentelijk niveau mogen ook in Zweden werkzame buitenlanders hun stem uitbrengen. In 1976 kwam een abrupt einde aan het vrijwel onafgebroken 44-jarige be wind van de sociaal-democraten, dat binnen één generatie Zweden van een voornamelijk agrarische maatschappij had weten te veranderen in een hoog geïndustrialiseerde welvaartsstaat. Een sociaaldemocratische welvaartsstaat waarvan de mythe in het buitenland pas enkele jaren geleden begon af te brok kelen. MOSKOU (UPI). Dissidentenkringen in de Russische hoofdstad Moskou heb- d ben verklaard dat een joodse vrouw uit de lerikaar Sovjet-Unie zichzelf heeft doodgehongerd en haar dochter zelfmoord heeft gepleegd omdat zij in de waan verkeerden dat zij na acht jaar wachten nog geen visum voor Israel hadden gekregen. De visa waren in januari verstrekt, maar de vrouwen dachten dat het alleen maar om een provocatie van de Russische geheime dienst, de KGB, ging. In 1971 had de man des huizes de visum- aanvraag ingediend. Vanaf 1974 weiger den de vrouwen hun woning te verlaten. Ze wilden pas naar buiten komen als de visa waren verstrekt. De echtgenoot en vader van de vrouwen dé°Eer- verliet vorig jaar het huis en mocht in juni l.c naar Israel. De twee achtergebleven vrou- insjesdar wen ^*even geloven in een psychologische truc van de KGB en besloten onlangs zich van het leven te beroven. Op die manier hoopte men een debat hierover uit de verkiezingscampagne te houden, hetgeen overigens niet is gelukt. Protestmarsen en demonstraties waaraan tienduizenden deelnamen heb ben de afgelopen maanden duidelijk ge maakt dat veel Zweden het niet eens zijn met de richtlijnen van de regering voor uitbreiding van de kernenergie. Het ver trouwen in het economische beleid van deze regering kreeg ook een klap toen minister van Financiën Gösta Bohman, tevoren de devaluering van de Zweedse kroon bekendmaakte. Dat kwam de schatkist op een verlies van miljarden te staan. Momenteel leent de Zweedse staat miljarden in het buitenland. Vergelijkt men de verkiezingspro gramma’s van de vijf grootste partijen, dan ontdekt men veel overeenkomsten. Volgens de opiniepeilingen is het aantal zogenaamde „zwevende kiezers” groter dan in 1976 en daardoor de uitslag onze kerder dan ooit. Winnen de sociaal-democraten, dan is de regeringsformatie geen punt. Krijgen daarentegen de zogenaamd burgerlijke partijen de overhand, dan kan een lang durige koehandel worden verwacht over de post van premier en de „zware porte feuilles”.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3