H 5 Zeker 8 doden Door Rotterdamse rechtbank door Frederick Zwartboek over PTT-plannen ongelijk loon 1 radio-producer r Populariteit Carter [Jmuider Courant verder gedaald Nu 62 doden burger-donors van Defensie Zimbabwe-top in het slop Vorig jaar 31 klachten over Opnieuw geding Libanongangers Onderzoek naar nevenactiviteiten CDA weer grootste partij na treinramp Damiate Pers i I Vrije dag voor „Bezuinigingen op korte termijn onmogelijk” t B a O ij V VRIJDAG 19 7 9 1 4 SEPTEMBER 4 BINNEN- EN BUITENLAND - eni set om hei vei on< (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Rotterdamse rechtbank zal vermoedelijk woensdag beslissen of het derde proces-Menten op dinsdag 25 september kan gaan beginnen. Dit is gisteren bekend geworden, kort na de aanbieding van het rapport, dat de commissie Schöffer heeft geschreven over het vervolgings- en opsporingsbeleid van de overheid in de affaire-Menten vanaf de bevrijding tot juli 1976. 3 va; de En de - (Van onze redactie binnenland) HAARLEM. Het zwartboek „Tante Pos verkracht woonbuurten”, het resultaat van landelijk overleg tussen buurtcomités uit Haarlem, Arnhem, Den Bosch, Roosendaal, Utrecht en Groningen is gistermid dag aangeboden aan de leden van de vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Scholten van Defensie heeft in een eerste reactie kritisch gereageerd op de gisteren gepubliceerde „Defensienota 1979” van de PvdA. Volgens de bewindsman hebben de voorgestelde bezuinigingen - tot 1984 ruim 1,8 miljard gulden en daarna jaarlijks zeven- tot achthonderd miljoen - voor een belangrijk deel betrekking op maatregelen die de rechtspositie van het personeel raken. r - Kritiek Scholten op Defensienota PvdA 147,50 Enquête wijst op Volgens een woordvoerder van Defen sie verwacht men geen gigantische stroom van vrije dagen voor burger ambtenaren. NEW YORK (ANP). President Car ters populariteit is opnieuw verder ge daald. De laatste dertig jaar is er geen Amerikaanse president geweest die zulke lage cijfers haalde. Een en ander is geble ken uit een opiniepeiling waarvan de uit slag gisteren werd gepubliceerd. Van de 1.599 ondervraagde Amerikanen sprak zich 19 percent ten gunste van Carter uit. afnemen bij een van de militaire bloed transfusiediensten. Deze diensten zijn allemaal gelegerd in de grote leger plaatsen in ons land. Maar juist daar bevinden zich over het algemeen wei nig burgerambtenaren. Een aantal van de meer dan 400.000 mensen dat voor de nu in kracht afnemen de orkaan is gevlucht, is naar hun huizen teruggekeerd. jl- De kracht van de orkaan Frederick bleek zo groot, dat een groot zeilschip in Gulf Shores, in de staat Alabama, over het woonhuis werd heengesmeten. MOBILE (AP). De orkaan Frederick heeft zich gisteren naar het binnenland verplaatst nadat hij over een strook van 160 kilometer van de zuidkust van de Verenigde Staten was geraasd. Tenminste acht mensen verloren het leven, terwijl er grote materiële schade werd aangericht. Volgens de autoriteiten is het dodental laag gebleven omdat veel mensen gehoor hadden gegeven aan de oproep tot evacu atie. Omdat er in sommige plaatsen wordt geplunderd, zijn eenheden van de Natio nale Garde naar het gebied gezonden. President Carter heeft 30 districten in de staten Mississippi, Florida en Alabama tot rampgebied verklaard, zodat ze in aan merking komen voor federale hulp. Hij inspecteert het getroffen gebied vandaag per helikopter. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De afdeling perso neelszaken van de NOS heeft op verzoek van de Raad van Beheer (het dagelijks bestuur) van de NOS een onderzoek inge steld naar vermeende nevenactiviteiten van radioproducer George Tor. Het zou hier onder meer handelen om nevenactiviteiten die Tor gehad zou heb ben tijdens de Ronde van Frankrijk van dit jaar en de wereldkampioenschappen voetbal in Argentinië van 1978. Het onder zoek is met name op gang gebracht naar aanleiding van beschuldigingen aan het adres van Tor in het weekblad Haagse Post. George Tor zelf wenst geen commen taar te geven op de beschuldigingen in het weekblad. Wel liet hij weten het artikel sterk overtrokken te vinden. Menten heeft zelf enige tijd geleden om schorsing van de behandeling gevraagd, omdat hij niet in staat zou zijn de psychi sche en lichamelijke belasting van een nieuw proces te verdragen. Als bewijs daarvoor voerde hij een verklaring van een zenuwarts aan. De rechtbank nam daar echter geen genoegen mee en stelde een commissie van drie deskundigen in. Deze commissie heeft begin deze week rapport uitgebracht over Mentens gezond heidstoestand. De rechtbank zal aan de hand hiervan beslissen of het proces op de geplande datum kan beginnen. zorewa diplomatieke erkenning en het op heffen van de al 14 jaar oude economische sancties. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije uu: am br< Na eet wo BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning wi. tot ge] ba tig dk Van Agt sinds mei van dit jaar vrijwel gelijk is gebleven, dat de steun voor het optreden van Van Agt wat is verminderd, terwijl even veel ondervraagden hun steun geven aan een coalitie PvdA-CDA als aan de huidige coalitie. Voor de enquête zijn duizend mensen ondervraagd. Van hen verklaarde 34,4 procent bij verkiezingen op het CDA te zullen stemmen. 31, 9 procent zou PvdA stemmen, 13,9 procent VVD en 12,9 pro cent D’66. Bij een onderzoek in mei van dit jaar waren deze cijfers achtereenvolgens (met tussen haakjes het percentage dat behaald werd bij de verkiezingen van 1977): CDA 31,1 (31,9), PvdA 33,4 (33,8), WD 14,9 (18) en D’66 11,7 (5,4 procent). In een eerste reactie wees WD-Tweede- Kamerlid De Korte op de nogal forse verschillen tussen deze enquête en de uit slagen bij de Europese verkiezingen (toen de WD 16 procent van de stemmen haal de) en het laatste NIPO-onderzoek (15,5 procent). Namens CDA en D’66 toonden de Kamerleden Schakel en Engwirda zich uiterst tevreden met het enquêteresultaat. DEN HAAG (ANP). Vijf van de elf dienstplichtige militairen die op 25 sep tember tegen hun zin naar Libanon zullen worden gezonden, hebben gisteren in een kort geding tegen de Staat der Nederlan den voor de Haagse arrondissements rechtbank de wettelijke grondslag voor deze uitzending aangevochten. Het Haagse gerechtshof had op 9 augus tus in een ander geval bepaald dat er twijfels bestaan over de rechtsgrond van onvrijwillige uitzending. De minister van Defensie heeft inmid dels een Koninklijk Besluit uitgevaardigd waardoor die rechtsgrond er wel zou zijn. Naar de mening van de advocaat van een der dienstplichtigen ontbreekt echter in dit besluit een omschrijving van het be grip „buitengewone omstandigheden”. De president van de arrondissements rechtbank doet op 20 september uit spraak. E ker tiei Eei pin Ma wo de ke Ve da he: gel k E o b ti ti v Woensdag beslissing over Menten-proces n o: is s< d n ri STALAC (AP). Terwijl het officiële dodencijfer de 62 heeft bereikt, waren reddingsploegen vandaag nog steeds be zig met het zoeken naar lichamen in de passagierstrein die gisteren in botsing kwam met een goederentrein in de Joe goslavische plaats Stalac. Autoriteiten deelden mee dat niet duide lijk was hoeveel personen er nog worden vermist. Bij de botsing raakten ongeveer 100 mensen gewond. h< hi O’ ei si VI (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De topconferentie in Lon den over de toekomst van Zimbabwe heeft tot nu toe geen enkele wezenlijke vooruitgang geboekt. Hoewel gisteren leek dat de delegaties met concrete onder- handelingen begonnen, heeft tweedracht in de afvaardiging van de regering-Moezo- rewa er onder meer voor gezorgd dat de conferentie in het slop is geraakt. Eén van de leden van de Zimbabwe- delegatie, dominee Sithole, benadrukte in een schriftelijke verklaring dat zijn partij voorstander is van het uitschrijven van nieuwe verkiezingen in Zimbabwe en het opnemen van guerrillastrijders van Nko- mo en Moegabe in het leger van Zimbab we. In april van dit jaar werd Sithole tijdens de door het Patriottisch Front ge boycotte verkiezingen verslagen door bis schop Moezorewa. Volgens Sithole is bij die verkiezingen fraude gepleegd. Zowel Sithole als oud-premier lan Smith van Rhodesië namen gistermiddag Ook alle politieke partijen hebben een exemplaar toegezonden gekregen. In het zwartboek wordt fel van leer getrokken tegen de PTT-plannen voor de bouw van Expeditie Knooppunten (EKP’s) in deze plaatsen. Deze EKP’s maken onderdeel uit van het grootscheepse reorganisatie plan in het postvervoer, waarvoor de PTT twaalf EKP’s wil bouwen. Het complex in Groningen is inmiddels gereed. De gezamenlijke buurtcomités, samen gebracht in het Landelijk Overleg Buurt comités, willen proberen vragen los te weken in de Tweede Kamer. De komst van de EKP’s is in alle betrokken woon buurten slecht gevallen. In het zwartboek wordt geprotesteerd tegen de onaan vaardbare overlast die van de nachtelijke werkzaamheden in en rond de EKP’s wordt verwacht. Ook vreest men lawaai overlast en verkeersonveiligheid door de PTT-transporten. De nucleaire taken van het Nederlandse leger in de visie van de PvdA tot één of eventueel twee worden teruggebracht. Zelfs na de afschaffing van duizend kern koppen door de NAVO behoudt de ver- dragsorganisatie volgens de alternatieve Defensienota nog voldoende „afschrik- kings”-kracht over. De ontwikkeling van een wapen als antwoord op de Russische SS-20-raketten is volgens de PvdA niet nodig. De rol van de NAVO-secretaris-gene- raal (op dit moment oud-minister Luns, red.) moet volgens de socialisten worden teruggeschroefd tot de oorspronkelijke: het leiding geven aan het ambtelijk appa raat. Politieke uitspraken behoren vol gens de PvdA niet tot die taak. Binnen Europa moeten er volgens de PvdA afspraken komen over industriële samenwerking, compensatie-orders en export. Op die manier kan de Europese defensie-industrie volgens de PvdA weer gezond worden. De alternatieve Defensienota pleit ook voor industriële contacten met Frankrijk dat uit de militaire organisatie van de NAVO is gestapt. De Nederlandse marine moet zich in de toekomst meer toeleggen op scheepsbouw-ondersteunende activi teiten. Tenslotte spreekt de PvdA zich uit tegen de legering van een tweede brigade in West-Duitsland. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Burgerambtenaren van het ministerie van Defensie die als donor bloed afstaan, kunnen sinds kort in aanmerking komen voor een vrije dag. Daarmee heeft Defensie de vrije-dagregeling die al sinds vele ja- ren voor de militaire donors geldt, ook tot het burgerpersoneel uitgebreid. groei Democraten (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. D’66 blijft sterk doorgroeien en het CDA wordt weer de grootste partij. Dat zijn de meeste in het oog springende resultaten van een recente enquête van het bureau-Lagendijk. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat indien nu verkiezingen gehouden zouden worden, de PvdA een gering verlies zou lijden. Het verlies van de WD zou doorzetten. De resultaten van de enquête zijn giste ren bekendgemaakt in een AVRÓ-radio- programma. Andere uitkomsten zijn on der meer dat de steun voor het kabinet- Onder meer bij het Rode Kruis is enige bevreemding gerezen over de voortrekking van deze ambtenaren boen andere burgers. „Als we dit niet doen, zal het aantal donors flink afne men”, zegt men op defensie. Defensie geldt als een van de grote bloedleve- ranciers. De eerste reactie op het rapport-Menten van de commissie Schöffer kwam gister- avond van de werkgroep Recht op Open heid in de zaak-Menten. Deze groep tegen standers van de van oorlogsmisdrijven verdachte Blaricumse antiquair vindt dat het rapport nog lang niet alles boven water heeft gebracht in de affaire-Men ten. In een toelichting op het rapport zei prof. Schöffer gisteren tijdens een pers conferentie dat dit niet vergeleken kan worden met de rapporten die bijvoor beeld in de zaak-Aantjes zijn uitgebracht. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Dit percentage ligt 6 punten onder dat van een voorgaande opiniepeiling, uitge voerd in juli. Vijfentwintig percent van de democratisch stemmende Amerikanen gaf zijn steun aan Carter, wat 8 punten onder het percentage van juli ligt. De commissie heeft niet het hele ar- chief-Kortenhorst mogen inkijken. Ze heeft wel de stukken mogen raadplegen over onder andere het na de oorlog opge richte Comité voor Rechtszekerheid, dat de strijd aanbond met de bijzondere rechtspleging en waarin veel bekende Ne derlanders zaten. Het advocatendossier over de zaak-Menten wilden de erven- Kortenhorst echter niet openstellen. Hier over is de commissie nog steeds ver bolgen. „Wij hebben nadrukkelijk gekozen voor een historische beschrijving”. Zijn mede opsteller van het rapport dr. Blom, voegde daar nog aan toe dat het rapport niet in de i eerste plaats berust op getuigen-verhoren, maar op het onderzoek van archieven. DEN HAAG (ANP). Vorig jaar heb ben 24 vrouwelijke en 7 mannelijke werk nemers een advies gevraagd aan de com missie voor gelijk loon voor mannen en vrouwen over naar hun oordeel ongelijke beloning in strijd met de wet. Dit blijkt uit het jaarverslag dat de commissie heeft uitgebracht aan de minister van Sociale Zaken. De commissie bracht in het verslagjaar zes adviezen uit: in vijf gevallen oordeelde zij dat terecht een beroep was gedaan op de wet. In één geval was het advies nega tief: er was geen sprake van ongelijke beloning. Sinds het in werking treden van de wet vier jaar geleden heeft de commissie 139 aanvragen ontvangen. Zij bracht 25 advie zen uit. Dat in een groot aantal gevallen geen advies is uitgebracht heeft, aldus een persbericht van het ministerie van Sociale Zaken, verschillende oorzaken. In enkele gevallen is tijdens de behandeling van de aanvrage, mede door tussenkomst van de commissie, alsnog overeenstemming be reikt tussen werkgever en werknemer. Ook komt het voor dat een werknemer een al ingediende klacht weer intrekt. Bovendien hadden sommige aanvragen geen betrekking op het beginsel van gelij ke beloning zoals dat is vastgelegd in de wet. Tijdens zijn persconferentie noemde de bisschop zijn gesprekspartners Nkomo en Moegabe „bloeddorstige moordenaars” en „dictators in de dop”. Moezorewa liet gisteren weten dat hij overweegt naar Zimbabwe terug te keren als de besprekingen over de formulering van een grondwet zijn afgerond. De ook door de regeringsleider goedge keurde agenda voorziet na de grondwets- kwestie in een bespreking van de nieuwe militaire en ambtelijke structuur van Zimbabwe. In het Britse voorstel voor de nieuwe grondwet zou naar verluidt aan de blanke minderheid de macht worden ontnomen om gedurende tien jaar grondwetswijzi gingen te kunnen blokkeren en controle uit te oefenen over hoge militaire en bur- gerfuncties. L 14,80 42,60 56,50 167,70 f 220,50 0,75 De enkele tienduizenden burger ambtenaren van Defensie die in en om Den Haag zijn gestationeerd, kunnen dus in slechts geringe mate van de nieuwe regeling profiteren. De nieuwe regeling geldt namelijk alleen voor mensen die hun bloed laten Staking (Vervolg van voorpagina) Het gezamenlijk actiecomité heeft in middels de havenarbeiders opgeroepen voor een vergadering in het Feijenoord- stadion in Rotterdam. Daar zal het ver loop van de actie tot dusver worden be sproken en ook de vraag worden opge worpen hoe het nu verder moet. De Vervoersbonden FNV hebben in middels aan Rotterdams burgemeester Van der Louw laten weten bereid te zijn om te praten over de stakingen als zo’n gesprek tenminste uitzicht biedt op een einde van de stakingen en een oplossing biedt voor de financiële noodsituatie waarin veel stakersgezinnen zijn komen te verkeren. In Rotterdam-Zuid is een hulpcentrum ingericht waar stakersvrouwen die geen geld meer hebben, eetbonnen kunnen krijgen. De bonnen kunnen bij twee su permarkten in de buurt worden ingewis seld. FNV-voorzitter Wim Kok vindt dat de vakbeweging werkwillige vakbondsleden, die finacieel in de problemen komen, niet in de steek mag laten. Op een FNV-bijeen- komst in Klaaswaal opperde hij het plan om de werkwillige leden uit de vakbonds kas een financieel steuntje in de rug te geven, bij wijze van voorschot op een eventuele loonvordering op de werkge vers. De Vervoersbond CNV meent, dat de havenwerkgevers de verplichting hebben aan werkwilligen het loon door te betalen. „Bij weigering daarvan zullen wij in overleg met de juridische afdeling van het CNV nagaan in hoeverre de werkgevers aansprakelijk kunnen worden gesteld”, aldus vanmorgen C. Zwijnenburg, voor zitter van de bedrijfsgroep watervervoer. Scholten vindt die bezuinigingen op de korte termijn die de PvdA beoogt daarom onmogelijk. Nog afgezien van de wense lijkheid daarvan, aldus de minister. De door de socialisten voorgestelde be zuinigingen op investeringen zijn volgens Scholten niet meer dan een verschuiving van betalingen naar later en betekenen voor een deel aantasting van de gevechts kracht. Over de modernisering van de tactische kernwapens heeft de PvdA nog geen standpunt bepaald. Het is volgens de mi nister overigens onduidelijk op grond waarvan de Kamerfractie van de PvdA meent dat een beslissing hierover nog geruime tijd kan worden vooruitgesch oven. Scholtens voorganger, het huidige PvdA-Kamerlid Stemerdink presenteerde zoals gemeld gisteren de altermatieve De fensienota. Hij vindt dat de NAVO de beslissing over het moderniseren van kernwapens voor de middellange afstand nog niet dit jaar moet nemen. De PvdA wil dat eerst met de Sovjet-Unie wordt onder handeld over afspraken met betrekking tot deze atoomwapens. Nederland moet zich volgens de socialisten niet door de NAVO onder druk laten zetten om ge haast te besluiten tot het stationeren van nieuwe, danwel gemoderniseerde, atoom wapens op Nederlands grondgebied. niet deel aan de beraadslagingen - die overigens maar een half uur duurden. Het tweetal had zich „wegens ziekte” afge meld. Tijdens de conferentie heeft regerings leider bisschop Moezorewa Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten dringend ge vraagd zijn bewind te erkennen als zij willen voorkomen dat het Oostblok en Cuba een nog grotere rol gaan spelen in de zeven jaar oude guerrilla-oorlog. De Russen, Oostduitsers en Cubanen steunen volgens Moezorewa openlijk en actief het Patriottisch Front van Nkomo en Moegabe. De uitslag na de verkiezingen van april in Zimbabwe rechtvaardigt volgens Moe- V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4