HUURDERSVERENIGING VELSEN AGEERT TEGEN HUURVERHOGING politienieuws s Traditionele jaarmarkt rond Engelmunduskerk -gevonden voorwerpen Verstarring halt toegeroepen door nieuwe competitievorm haven- berichten langs sluizen en havens g" Oud-rector van Kennemer overleden J 9 Bridgeclub De Jump it ■■OM Kamer van Koophandel: Schiphollijn naar RAI OPBRENGST VOOR RESTAURATIEFONDS Huurdersfront Stoomlokomotief op bezoek bij Hoogovens Uitslagen 5 IJMOND 19 7 9 VRIJDAG SEPTEMBER 1 4 4 (Van onze streekredactie) (Van een onzer verslaggevers) 1 (Van één onzer verslaggevers) sdag gaan i het s- en gtot VELSEN ZUID. Mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn, wethouder van de gemeente Velsen, verricht zaterdag 22 september om half tien de opening van de traditionele Velser jaarmarkt die rondom de Engelmunduskerk in Velsen-Zuid wordt gehouden. De opbrengst van de markt is bestemd voor het restauratiefonds van de kerk. VELSEN. De huurdersver- eniging Velsen heeft 300 bezwaar schriften mee helpen opstellen om via een wettelijke mogelijk heid, niet accepteren van huur verhoging wegens achterstallig onderhoud, de huur per 1 juli van RODEN. In Roden is zondag op 82-jarige leeftijd drs. E. van Men overleden. Hij was 35 jaar verbonden aan het Kennemer Lyceum in Overveen, waarvan dertien jaar als rector. In 1961 nam Van Meir af scheid van het Kennemer. dit jaar te bevriezen. Vrijdag avond 14 september houdt de huuurdersvereniging voor het laatst spreekuur voor huurders die alsnog een bezwaarschrift willen indienen. Het spreekuur vindt plaats in buurthuis de Spil aan de Rembrandtlaan in IJ muiden. AI driehonderd bezwaarschriften wegens achterstallig onderhoud oud-IJmuiden en de Lorentzstraat. l ■ir Achterstallig onderhoud, een mogelijkheid om - gesteund door de wet - te weigeren een huurverhoging te betalen. >0 ARIE VAN DER VEER Tuijnman zei in februari de railverbin- ding met de RAI te willen overwegen. Op het ministerie wordt daarnaar een studie gemaakt, maar een besluit is nog niet genomen. Jaarlijks komen ruim twee mil joen bezoekers naar de RAI, schrijft de Kamer van Koophandel aan Tuijnman. Alleen al daarom is de doortrekking van de Schiphollijn van belang. Bovendien kunnen reizigers vanaf het RAI-complex snel in de binnenstad kokem, aldus de Kamer. ur ir week zond an de op de aedge- iwets- ieuwe r van ieuwe >lanke lomen swijzi- ntrole n bur- ade de mo en aaars” lat hij keren lering Het marktfeest in het oude dorp Velsen kent enkele hoogtepunten. Zo wordt om tien uur de „Pinkenveiling” gehouden. Een traditioneel gebeuren, waarbij elf pinken (jonge koeien) door de heer M. Markerink en notaris K. W. Roeda geveild worden. Een extra attraktie bij deze vei- In de tweede helft van de dertiger jaren werden enkele loggers van een sterke mo tor voorzien om met meer succes aan de trawlvisserij te kunnen deelnemen. Er werden zelfs enkele nieuwe motorloggers aan de vloot toegevoegd met een vermo gen van 240 pk, die in de zomermaanden ter haringvisserij gingen maar daarnaast des winters de trawlvisserij uitoefenden. Zij maakten dan zogenaamde overweekse reizen en betekenden een concurrent van de kuststoomtrawlers. Wat Scheveningen betreft waren dat bijvoorbeeld de Oceaan V SCH. 118 en de Oceaan VI SCH. 121 van de Rederij Arie van der Zwan Zonen, van de N.V. v/h J. J. Tuijt de Deli SCH.225 en van Katwijk herinneren we ons nog de Maria Jacoba KW.73, die kort voor de tweede wereldoorlog nieuw in bedrijf kwam voor de N.V. v/h A. den Duik. bal-Siegers vergaarden 240 punten, goed voor de derde plaats. Bij de Howells kon het echtpaar De Groot (302) de andere koppels royaal ach ter zich houden. De dames Bosma-Sinte- nie (283) werden met een achterstand van 19 punten tweede. Van den Burg-Kramer sr. (275) lieten de derde positie voor zich aantekenen. VELSEN. In de week van vrijdag 7 september tot en met donderdag 13 sep tember werden in de gemeente Velsen de volgende voorwerpen aangetroffen: ring met 2 sleutels, sleutelhanger met 5 sleu tels, donkerbr. portemonn. met inh., 1 b.b., sleutel, 3 sleutels, bruin afdekzeiltje kin derwagen, bril met getint glas, muskaton- haak met 10 sleutels, rozenkrans, donker grijze nappa dameshandschoen, beige ge ruit wollen jack, sleutel label, leren han ger (R) met 2 sleutels, goudkl. armbandje met nm.pl. zonder naam, sleutel met label Danielle, verz.pl. PBN-223, ring met 2 au tosleutels, bruin/witte hond, damesknip met inh. 7 sleutels, bruine herenporte- monn. met inh., ring met 2 sleutels, zwarte tas inh. Yashica filmtoestel, blauw trai- ningsjack, sleutelhanger (C) met 2 sleu tels, ring met 4 sleutels. Afhalen gev. voor werpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbureau van pol. alhier. Kijk dag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. iet op- nische DONDERDAG VERTROKKEN: Ellis- pontos, IJmuiden, Cleveland; Hartebeest, Velsen, Cont.Plat.; Mount Pelion, Monro via; Sotka, Reykjavik; Reint, Velsen, Hamburg; Mari, Liverpool; Strymon, Bra ke; Royal Viking Sky, Southampton; Sue- derel, Zaandam, Skopta; Sarnia, Antwer pen; Queenford, Gr. Yarmouth; Pacific Forrester, Velsen, Antwerpen; Huai Jas mine, Bremerhaven; Nedlloyd Talbot, Aarhus; Schoonebeek, Zaandam, Delfzijl; Els Teekman, Delfzijl; Springbuck, Vel- sen, Cont.Plat.; Frans, IJmuiden, Noord zee; Ming Xe Hai, Antwerpen; Sybille, Rotterdam; Fidias, Bremerhaven; Aquila, Helsinki; La Paloma, Antwerpen; River Jimini, Lagos; Tor Nerlandia, Gotenburg; Sea Rhine, Erit; Viscount, Poole; Friedel, IJmudien, Rochester. VRIJDAG AANGEKOMEN: Bayem- stein, Bremen; Westland, Delfzijl; Stirling Oak, Cont.Plat., IJmuiden; Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; Hollandia, Antwerpen; Bomma, Antwerpen; Piquence, Gr. Yar mouth; Transfjel, Oslofjord. 10 >0 >0 ’0 >0 ’5 :n om aagd, sychi- 1 een >ewijs g van nam stelde en in. DONDERDAG AANGEKOMEN: Ly dia, Antwerpen; Laurita, Tripoli; Gembi- ra, Hull; Aik, Berwick; Young America, New York; Springbuck, Cont.Plat., Vel- sen; Frans, Noordzee, IJmuiden; Mette Bravo, Archangel; J. Latuharhary, Nan tes; Bison, Cont.Plat., Velsen; Richard Sorge, Ventspils; Antxam Mari, Rotter dam, IJmuiden; Estestrom, Sarpsborg. rt zei pers- i kan voor- -acht. IJMUIDEN. De bridgeclub De Jump is de wintercompetitie begonnen met de eerste van de seriewedstrijden die steeds over drie avonden verdeeld zullen zijn. De „handen” worden gedupliceerd gespeeld en na afloop van elke serie hebben de paren elkaar tenminste één keer ontmoet. Daardoor wordt een zuiver beeld van de onderlinge krachtsverhoudingen verkregen. Op de eerste speelavond waren de pa ren over drie groepen verdeeld. Bij de „Scheveningers” deden Schadé-Timmer het op de Noord-Zuidplaatsen meer dan voortreffelijk door een score van 324 matchpunten (64,28 percent) te bereiken De sterke combinatie Bakkum-Breur sr (311) kwam bij het winnende paar nie1 minder dan 13 punten te kort. Het echt paar Barzilay (226) werd derde. In de Oost-Westrichting was het pas gevormde duo mevrouw Wareman-Breur jr. met 262 goed op dreef en legde beslag op de eerste plaats. Het echtpaar De Reeper (257) werd met een klein verschil tweede. Doornen- Onwel. Een 72-jarige Velsenaar is don derdagmiddag op de kruising van de Wij- kerstraatweg en de Wijkeroogstraat in Velsen-Noord van zijn fiets gevallen, na dat hij onwel was geworden. Hij is met hersenletsel naar het RKZ in Beverwijk gebracht. Geforceerd. Vrijdagochtend om 4.40 uur kreeg de politie van Beverwijk een anoniem telefoontje dat er zou zijn inge broken in een warenhuis aan de Plantage. Na onderzoek bleek de deur te zijn gefor ceerd M5e grootte van de buit kon nog niet worden vastgesteld. Sociale Dienst. Een 49-jarige Bever- wijkse heeft in de periode van april 1978 tot juni 1979 voor 3600 gulden steunfraude gepleegd. De politie heeft een proces-ver baal opgemaakt, wegens het onrechtma tig verkrijgen van geld van de sociale dienst in Beverwijk. ling is het raden van het gewicht van de eerste pink. In de Engelmunduskerk kan men een tentoonstelling van schilderijen bekijken, die zijn gemaakt door de kunstschilders mevrouw M. Schipper en de heer L. Groothuizen uit Alkmaar. De organisten R. S. Brink en J. J. Huizinga geven om twaalf uur, twee uur en vier uur een orgelconcert. De kerk is gedurende de gehele dag geopend. Op de markt zelf staan 55 kramen waar de meest uiteenlopende spullen te koop worden aangeboden. Het blijft niet alleen bij verkoop van vis, worst, kaas, bloemen, oliebollep, poffertjes of suikergoed. Da mes van de handwerkclub hebben in de afgelopen maanden verschillende huis- vlijtprodukten gemaakt, die zij op de jaar markt aan de man zullen brengen. Aanwezig zijn verder kramen met houtsnijwerk, boeken, keramiek, curiosa en antiek. Bovendien zijn een edelsmid en diverse kunstschilders op de jaarmarkt vertegenwoordigd. Andere onderdelen van de jaarmarkt zijn een rommelmarkt, een rad van avon tuur en twee poppenkastvoorstellingen voor de kinderen. Een boerenkapel zorgt voor de muziek. De drumband „Voor waarts” verzorgt om drie uur samen met de majoretten een optreden op het jaar- marktterrein. In het oude raadhuis kan men tussen elf en vijf uur een tentoonstel ling van opgravingen van de archeologi sche werkgroep Velsen bezichtigen. De jaarmarkt sluit om vijf uur. Schadé-Timmer gingen meteen voor treffelijk van start en scoorden niet min der dan 64,28 percent wat uiteraard ae top van de ranglijst betekende. Bakkum- Breur sr. werden met 61,70 tweede, ge volgd door mevrouw Wareman-Breur jr. (60,65). AMSTERDAM. De Amsterdamse Kamer van Koophandel wil een spoedige beslissing over doortrekking van de Schiphollijn van het station Amsterdam- Zuid naar het RAI-complex. De Kamer schrijft dit in een brief aan minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat. enten I 'ister- 2>pen- egen- •ijven it dat joven -Men- De ingediende bezwaarschriften be treffen zowel woningen van de gemeente, als huizen die in particulier bezit zijn. In de Rivierenbuurt hebben veel mensen geageerd wegens een slechte elektrische bedrading in de huizen van de woning stichting Velsen. De PEN heeft inmid dels bevestigd dat dit complex voorzien moet worden van nieuwe bedrading. Ver der zijn veel bezwaarschriften ingediend door huurders van de Oranjestraat in voor nede- jegde in de loren, en. De leden van de huurdersvereniging hebben behalve tijdens spreekuren ook bezwaarschriften kunnen ophalen door huis aan huis aan te bellen en de situatie uit te leggen. In de Zeeheldenbuurt I heeft dat bijvoorbeeld 120 bezwaarschriften op geleverd. Het resultaat hiervan is dat de huren waarschijnlijk voor het hele com plex van 249 woningen, dat eigendom is van de Rooms Katholieke Woningbouw vereniging Velsen, bevroren zullen wor den. Dit is afhankelijk van een antwoord van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening op een door de woningbouwvereniging gestuurde brief. Deze vereniging heeft middels deze brief bevriezing van de huurprijzen aange vraagd op basis van ingediende bezwaar schriften. Volgens het verzoek van de wo ningbouwvereniging aan het ministerie zou de huurverhoging pas in kunnen gaan na een renovatie van de woningen in de Zeeheldenbuurt I. Ie ar- I L Ze legen opge- 1, dat idere e Ne- jssier rven- Hier- ver- Algemeen klassement (in percenten): Schadé-Timmer 64,28, Bakkum-Breur sr. 61,70, Wareman-Breur jr. 60,65, echtp. De Groot 59,92, echtp. De Reeper 59,49, Bosma-Sintenie 56,15, Doornenbal-Sie- gers 55,56, Van der Burg-Kramer sr. 54,56, Van Maanen-Pippel 51,78, gebr. Van der Vlugt 51,78, dames Kramer-Ris 49,31, da mes Van Sprang-Van der Vlugt 49,20, Baggerman-Kramer jr. 46,69, dames Maagdelijn-Pippel 47,46, echtp. Barzilay 44,84, De Hoog-Mijnsbergen 41,67, Van Harten-Heijerman 41,27, Koster-Luitjes 40,87, Kion-Maagdelijn 40,08, Jongkind- Van Poecke 37,70, dames Van der Glint- Schuitemaker 35,71. Wedstrijdleider Kramer sr. heeft er goed aan gedaan een nieuwe competitie vorm bij zijn vereniging te introduceren. Daardoor wordt aan verstarring een halt toegeroepen. De Jump gaat nu in het begonnen winterseizoen drie series van elk drie wedstrijden houden. Per meeting spelen alle paren steeds het zelfde aantal gedupliceerde spellen en na drie avonden hebben de teams elkaar tenminste een maal ontmoet. Een ongunstige score door dat de goede kaartverdeling steeds in één windrichting zat (een veelvuldig gebruikt motief om eigen falen te minimaliseren) is nu geneutraliseerd, omdat alle paren op die plaatsen met die „eenzijdige” kaart- verdeling geconfronteerd worden. Alle teams treden over een periode van drie weken één keer tegen elkaar in het strijd perk waardoor de kansen voor de zwak kere paren geheel gelijk zijn. Van Meir doceerde Engels en bijbelken nis. Grote vermaardheid verwierf hij als leider van de traditionele schoolkampen, waar leerlingen en docenten gezamenlijk wandelden, fietsten en voordrachten hiel den. Rector Van Meir vond het kamperen een belangrijk element in het schoolleven. Bij zijn afscheid in 1961 werd hij door schoolbestuurders, docenten, leerlingen en ouders geprezen om zijn hoffelijkheid, zijn beminnelijkheid, zijn opgewektheid, zijn tact bij bestuursvergaderingen, zijn sportiviteit en zijn rechtschapenheid. Na zijn vertrek verloochende hij zijn liefde voor het kamperen niet. Per kampeerwa gen trok hij samen met zijn vrouw naar onder meer Spanje en Amerika. In stilte is Van Meir deze week gecre meerd. Het plotselinge bericht van het ministe rie van Volkshuisvesting dat de indie- ningstermijn niet verlengd zal worden geeft het bestuur van de huurdersvereni ging te denken. „Staatssecretaris Brokx ziet dat het rommelt aan het huurders front”. Aan het woord Maarten Hoek, voorzitter van de klachtencommissie van de vereniging. „Op 28 mei hebben we aan landelijke bijeenkomst gehad in Utrecht, waar veel huurdersverenigingen en buurtkommitees waren. Toen is het lande lijk kommitee Aktie Woonlasten Omlaag opgericht. Na de 28ste hebben we regel matig met elkaar kontakt gehad. Bepaal de verenigingen, met name in Amsterdam en Rotterdam, hebben gekozen voor een illegale weg om te protesteren tegen de huurverhoging, door domweg niet te beta len. Het is ook logisch dat je daartoe overgaat als je bedenkt dat het reële inko men niet vooruit gaat, waardoor de woon- ir Maarten Hoek kosten een steeds groter deel gaan vor men van dat inkomen. In Velsen willen we met wettelijke middelen proberen de huurverhoging voorlopig tegen te houden. Wanneer er sprake is van achterstallig onderhoud kan je namelijk een bezwaar schrift indienen. In voorgaande jaren werd een huurverhoging als een automa tisme beschouwd. Er werd dan ook maar een enkel bezwaarschrift ingediend. Dit jaar kunnen we de huurcommissie in Haarlem, die de bezwaarschriften moet beoordelen, overspoelen met klachten over achterstallig onderhoud,” aldus Maarten Hoek. De voorzitter van de klachtenkommis sie ziet in de aktie van de huurdersvereni ging elementen die een bewustwordings proces op gang brengen. In het eenjarige bestaan van de vereniging groeide het ledenaantal tot 300. „Huurders worden nu aktief betrokken bij bijvoorbeeld een huurverhoging. Ook de officiële instan ties, zoals het college van burgemeester- en wethouders en woningbouwcorpora ties, houden rekening met onze vereni ging. Zodoende kan je invloed uitoefenen op het beleid en op beslissingen”, aldus Maarten Hoek. Behalve tijdens het spreekuur van aan staande vrijdag in de Spil kunnen huur ders voor informatie terecht bij Maarten Hoek, Reinier Claessenstraat 25, telefoon 21791. BUB IJMOND. Stoomlokomotieflief- hebbers komen zaterdagmiddag op het station in Beverwijk en bij Hoog ovens volledig aan hun trekken als de enige nog in Nederland rijdende stoomlokomotief die is ontworpen voor het personen-vervoer een bezoek je aan het staalbedrijf brengt. De Stoom Stichting Nederland orga niseert met deze lokomotief van Duitse origine, de 23023 die in 1952 gebouwd is, een excursie naar Hoogovens. Tus sen de 600 en 800 mensen uit Rotter dam en omgeving, waar de stoomvere- niging haar domicilie heeft, maken de rit mee. De stoomlokomotief komt ongeveer kwart voor twee aan op het station in Beverwijk. Hier stappen de passagiers over op de excursietrein van het staal bedrijf. Het vertrek uit Beverwijk rich ting Rotterdam met de stoomlokomo tief is om enkele minuten na half vijf vastgesteld. Oudere schepen ondergingen een ver bouwing en werden eveneens met een sterke motor uitgerust en dan noemen we de Rederij J. J. van der Toom Azn. met de Bep SCH. 15, Wouter SCH. 19 en Clara SCH. 130. Laatstgenoemde was de IJmui- dense stoomtrawler van het driftertype Flandria IJM.330, welke van een 240 pk motor werd voorzien. Op de foto de motorlogger Bep SCH. 15, oorspronkelijk een stoomlogger van het driftertype, in 1916 gebouwd door de werf van Van der Kuy Van der Ree te Rotter dam voor de Stoomvisêscherij Mij. Maas dam te Maassluis. De naam luidde Maas dam MA.110 en de rederij stond onder directie van de Handelsmaatschappij te Maassluis. Deze maatschappij voerde te vens de directie over de Mij. Roode Ster die begonnen was met de Amsteldijk MA. 122 en de Gorredijk MA.123. Deze schepen werden later met de Schiedijk het eigen dom van de Vereenigde Steenkolenhandel te IJmuiden en kwamen toen in exploita tie bij de VEM. De Maasdam werd in 1931 te Vlaardin- gen ingeschreven omdat het schip overge gaan was naar de Zeevisserij Mij. Neder land onder directie van de heren J. H. Wameke en I. J. Hoogendijk. De naam werd gewijzigd in Noord Brabant VL.25 en nam geregeld aan de haringdrijfnetvis- serij deel. Onder de schippers Gerrit Groeneveld, Willem Spanjersberg en Pie ter van Brandwijk, maar in 1937 eindigde de Vlaardingse periode van het schip. De Noord Brabant werd aangekocht door de Rederij J. J. van der Toorn Azn. die de ketel en machine liet verwijderen en er een 240 pk Industrie-motor in liet plaat sen. Schipper Abr. Rog ging er mede ter visserij. De bruto inhoud bedroeg 151 ton, de lengte 28,85 m, de breedte 6,63 m en de holte 2,97 m. Een bijzonderheid was dat het vaartuig een verhoogd achterschip, een kampagne, had. Nieuwe naam: Bep SCH.15 onder welke het slechts korte tijd heeft gevaren. In het begin van de oorlogs tijd en wel*de periode van september 1939 tot mei 1940 toen ons land nog neutraal was werd de visserij op de Noordzee uit geoefend maar dat ging niet zonder ge vaar. De schepen waren van duidelijke kentekens voorzien dat zij tot Nederland behoorden maar toch hadden er vele ma len beschietingen plaats. De Bep werd zelfs op 12 april 1940 door een Duits patrouillevaartuig aangehouden. De be manning kreeg het bevel het schip te verlaten waarna het in de grond werd geschoten. De opvarenden werden in een Duitse haven aan land gebracht en kon den later terugkeren. Ter vervanging werd later de motorlog ger Alida Jacomina SCH. 266 aangekocht die als Bep SCH.15 in de vaart kwam. Dit schip heeft tot maart 1962 aan de Scheve- ningse vloot toebehoord en werd toen voor de sloop verkocht. In dat jaar werd de in 1940 gebouwde motorlogger Deli SCH.225 van de Rederij v/h J. J. Tuijt gekocht door reder J. J. van der Toorn Azn., die directeur was van de N.V. Verre Visserij Maatschappij. Het schip kreeg de naam Bep SCH.15 onder welke het tot in 1968 in bedrijf is geweest om in 1970 van de vloot, wegens verkoop voor de sloop, te worden afgevoerd. Scheveninger (NZ): Schadé-Timmer 324, Bakkum-Breur sr. 311, echtp. Barzi lay 226, Van Harten-Heijerman 208, Kion- Maagdelijn 202, Jingkind-Van Poecke 190. OW: Wareman-Breur jr. 262, echtp. De Reeper 257, Doornenbal-Siegers 240, da mes Kramer-Ris 213, Baggerman-Kramer jr. 206, dames Maagdelijn-Pippel 205, De Hoog-Mijnsbergen 180. Howell: echtp. De Groot 302, dames Bosma-Sintenie 283, Van der Burg-Kra mer 275, Van Maanen-Pippel 261, gebr. Van der Vlugt 261, dames Van Sprang- Van der Vlugt 248, Koster-Luitjes 206, dames Van der Glint-Schuitemaker 180. VRIJDAG VERTROKKEN: Rozen gracht, Antwerpen; Messiniaki Lampsis, London; Lago Lacar, IJmuiden, Hamburg.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5