TEGEN DENEMARKEN buitenspel I IN BILJARTVIJFKAMP Betty Stöve uitgeschakeld sportpuntig Estafetterecord Zwemlust SEIZOEN VOLLEDIG AFGESTEMD OP UNIVERSADE Leen Looyen twee duels Toptijd Italië 4 x 100 meter Onzekerheid voor Davis-Cupploeg AFGANG ROLF THUNG Israël plaatst zich voor volgende ronde r 335 verkla- ort. .74 I Onbarmhartig Doorbraak I 14 SPORT SEPTEMBER 19 7 9 WM I 5 ft >87048 ir Rolf Thung: teleurstellend spel Bessems verrast Van der Smissen if Jean Bessems: opmerkelijk hersteL Het zag er aanvankelijk niet naar uit, terd achter op 22 caramboles. I dezelfde baan in Mexico-Stad vaststelde op 19.83. (Van onze sportredactie) ZEIST. De tuchtcommissie be taald voetbal van de KNVB heeft Leen Looyen, de trainer van NEC met ingang van 14 september verboden te coachen bij voetbalwedstrijden tot de dag volgende op die waarop het a- elftal van NEC twee achtereenvolgen de competitie- en of bekerwedstrijden zal hebben gespeeld. Het 71/2 vormde voor hem het absolute dieptepunt. Bessems was onstuitbaar. Met (Van onze sportredactie) AMERSFOORT. De verrassing op de openingsdag van het Nederlands kam pioenschap biljarten vijfkamp persoon lijk, was gisteravond de 6-4 nederlaag, die titelhouder Christ van der Smissen moest incasseren tegen de Limburgse in valler van Hans Vulting, Jean Bessems. Opvallend vooral, omdat eerder op de dag Bessems met dezelfde cijfers opzij werd gezet door de 23-jarige Jos Bongers uit Nijmegen. speels gemak verzamelde hij in twee beur ten de 150 punten. In het afsluitende driebanden vijzelde Van der Smissen zijn geschokte reputatie De atleet uit Barletta, een havenstadje in de buurt van Bari, genoot in Italië al een grenzeloze populariteit, maar zal vanaf nu ongewtijfeld het predikaat „onsterfelijk” meekrijgen. „La Freccia del Sud” (de Pijl van het Zuiden) hoort met hoogspringster Sara Simeoni tot de helden van het Italiaanse publiek. Dat het zover kon komen heeft Pietro Men- nea, naast natuurlijk zijn enorme talent, vooral te danken aan het bedrijfsleven dat in Italië zeer veel geld in de sport steekt. De sportleraar uit Barletta werd een aantal jaren geleden, samen met Simeoni, geadopteerd door autogigant Fiat. Hij staat daar op de loonlijst voor De Fransman Alain Vidalie is winnaar geworden van de tiende etappe van de ronde van de toekomst. De Nederlander Nieuwdorp werd achtste op meer dan een minuut achterstand. De Rus Soekhoroet- chenkov blijft leider in het algemeen klas sement. Italië bezet ook na de vijfde dag van de internationale motorzesdaagse, die bij Neunkirchen wordt gehouden, de eerste plaats in de algemene rangschikking van De records van de afgelopen weken lijken voor Pietro Mennea een uitste kende basis voor een superprestatie straks in Moskou. Daar kan de dan 28- jarige Italiaan zijn carrière wellicht afsluiten met een gouden medaille. Na Mexico-Stad wordt er eigenlijk niets anders meer van hem verwacht. JAN VAN DER NAT schreef Sanders na afloop toe aan het feit dat „er te veel gravel op de baan lag en dat het daardoor erg moeilijk spelen was”. Thung excuseerde zich voor zijn povere optreden door evneeens op te merken dat hij „niet uit de voeten had gekund. Ik had PRAAG (ANP). In de Davis Cupwed strijd tusen Tsjechoslowakije en Zweden die in Praag wordt gespeeld, hebben de Tsjechoslowaken een 1-0 voorsprong ge nomen. Tomas Smid versloeg in het eer ste herenenkelspel Kjell Johansson met 6-4, 6-3 en 6-2. steeds de indruk dat ik zou uitglijden, waardoor ik geen gelegenheid kreeg om in mijn spel te komen”. Thung had in ieder geval het voordeel dat maar weinigen getuige waren van zijn wanprestatie. JAN PREENEN Betty Stöve is in de kwartfinales van het internationale dames tennistoernooi van Tokio uitgeschakeld. De Nederland se verloor in twee sets van de eveneens geplaatste Australische Dianne From- holtz: 2-6, 4-6. Mennea kon dus met een veilig gevoel enigszins op door de partij ruim boven de 1 (1,428) winnend te beëindigen. In een andere wedstrijd voor de kwart- eindstrijden won de Amerikaanse Ann Kiyomura met 7-5, 4-6 en 6-1 van haar landgenote Terry Holladay. Billie Jean King (VSt) schakelde de Australische Wendy Turnbull uit in drie sets: 4-6, 7-5, 6-1. De vierde halve finaliste werd de Australische Evonne Cawley-Goolagong. Zij versloeg in twee sets (6-3, 6-1) landge note Kerry Melville. iaander Chrys- f 5.750 in zeet 76 rood 1977 4 l geel in nieuwe 150. 3x le Luxe Simca 5 Supe Corolla f 2.850 s moois ramen fL 1973 a motor enz. een slorte 25 miljoen m co pc-i jaar en uat betekent omgerekend het niet onaan zienlijke maandsalaris van ruim 5200 gulden, waardoor hij weinig last zal heb ben van de voortdurende geldontwaar ding in Italië. Tel daarbij nog eens de nodige start- en prijzengelden en Men nea kan gerust tot de rijken worden gerekend. Maar omdat hij dat alles krijgt als werknemer van de autofa- briek, staat hij nog altijd te boek als amateur. De televisie-uitzending van de Olympi sche Spelen in Mexico heeft Pietro Men nea aangespoord om aan atletiek te gaan doen. Als voetballer was hij geflopt, om dat hij niet over voldoende snelheid(l) en incasseringsvermogen beschikte. Hij be gon op de middenafstand en verloor in it Leen Looyen: gestraft voor uitlatingen. is dat Thung niet slechter kan spelen dan hij vanmiddag heeft gedaan”. Bond en bondscoach hebben zich zoveel moeite getroost om Thung bij de interland te betrekken, omdat hij eerder in het jaar in het Frans Otten-stadion in Amsterdam een sterke indruk heeft achtergelaten in het dubbelspel tijdens de Davis-Cupwed- strijd tegen de Fransen. Thung was bij die gelegenheid de rechterhand van Tom Ok- ker, die dit weekeinde evenwel verstek laat gaan. Okker heeft de voorkeur gege ven aan een groot en financieel aantrek kelijk dubbel-speltoernooi in Woodlands, zodat Thung vandaag aangewezen is op Louk Sanders. Op het gravel van het Hilversumse Melkhuisje heeft Thung echter nooit een opvallende rol kunnen spelen. Ook giste ren niet. Thung kon geen moment duide lijk maken dat hij de afgelopen drie maanden het nodige heeft bijgeleerd tij dens toernooien in Brazilië en de VS. Citroën ladevrii ype DS komen (Van onze sportredactie) HILVERSUM. Het Nederlandse ten nisteam is er in geslaagd om de eerste dag van het Davis-Cupduel tegen bet zwakke Denemarken af te sluiten met een score van 1-1. Aan die opvallende „prestatie” lag een ingenieuze vondst van de tennis bond ten grondslag. De bondsbestuur- ders lieten namelijk speciaal voor dit driedaagse treffen Rolf Thung overko men uit de Verenigde Staten. Vorige week onderbrak de Hilversummer zijn toernee door Amerika, dat hij maandag weer zal opzoeken. Alle kosten zijn voor rekening van de bond. stand afgebroken wegens regen. Borg had overigens al de eerste twee sets al gewon nen. Dat deed hij met de cijfers van 6-4 en 7-5. Voordat vandaag het dubbelspel zal worden gespeeld wordt de afgebroken partij uitgespeeld. Israel heeft Monaco definitief van zich afgeschud en zich geplaatst voor de vol gende ronde van het toernooi. Nadat de beide enkelspelen reeds in overwinningen voor Israel waren geëindigd wonnen Glickstein en Wertheimer ook het dubbel spel Noorwegen en Turkije die in Oslo tegen elkaar uitkomen hebben de eerste dag met een 1-1 stand afgesloten. De Sovjet-Unie leidt in Athene met 2-0 tegen Griekenland. Beide enkelspelen ein digden in gemakkelijke overwinningen voor de Sovjetploeg. Italië en Engeland hielden elkaar op de eerste dag in evenwicht. Zowel Italië als Engeland won een enkelspel. De tweede partij tussen Björn Borg en Ivan Lendl werd in de derde set bij een 2-2 UTRECHT (ANP). Een herenploeg van Zwemlust/Den Hommel beeft in Utrecht het Nederlandse record 5x50 me ter vrije slag estafette verbeterd en ge bracht op 2 min 4,0 sec. Het oude record stond sedert 22 oktober van vorig jaar op naam van Zian/Vitesse uit Den Haag met 2 min. 6,0 sec. luwjaar Z, 76, I Escoti 0.000,- »l. 023- die tijd zelfs een keer van een school vi- rend een 100 m. Dat was het gevolg van een weddenschap, omdat de vriend be weerde dat Mennea niet kon hardlopen. Een paar jaar later debuteerde hij in de Italiaanse jeugdploeg tijdens de Europe se kampioenschappen voor junioren in Parijs. Daar stond hij nog duidelijk in de schaduw van Franz-Peter Hofmeister. De Italiaanse atletiekfans geloofden echter toen al in een opvolger van Livio Berutti, de winnaar van de Olympische 200 m in Rome. Hun gelijk werd pas jaren later bewezen, want tijdens de Spelen van Montreal moest Mennea nog genoegen nemen met de vierde plaats in de matige tijd van 20.54 sec. Alles was dus afgestemd op die wed strijden in Mexico-Stad. De Universiade, waar Mennea eigenlijk niets te zoeken had, want een duidelijker voorbeeld van een atleet, die de wetten van deze stu dentenspelen met voeten treedt, lijkt niet voorhanden. Akkoord, Pietro Men nea staat ingeschreven aan de universi- teit van Bari, waarhij geacht wordt de colleges politieke wetenschappen te vol gen. Zijn medestudenten zullen hem daar niet of nauwelijks aantreffen, want met zes uur trainingsarbeid per dag zal er van studeren niet veel terechtkomen. Maar als hele en halve profs mogen deelnemen aan de Olympische Spelen, waarom zouden dan studenten-van-de- koude-grond geen acte de présence mo gen geven op de Universiade? Pietro Mennea: gegokt en gewonnen afreizen naar Mexico, waar de ijle lucht garant staat voor topprestaties. Peitro Mennea heeft op de olympische baan van 1968 onbarmhartig toegeslagen. Tien dagen geleden liep hij eerst het Europese record van Valeri Barsov op de 100 m aan barrels: 10,01, zes honderd ste van een seconde sneller dan de Rus. Een week later was Borsov ook zijn Europese toptijd op de 200 m kwijt. In de series realiseerde Mennea een tijd van 19.96 en werd daarmee de eerste Europe aan die onder de 20 seconden bleef. Afgelopen woensdag kwam de absolu te klapper. Als een schicht draafde Pie tro Mennea de 200 m onder de voeten weg en kwam uit op een tijd van 19.72 sec., ruim één tiende sneller dan Tommy Smith, die in 1968 het wereldrecord on de International Trophy. Nederland staat op de voorlaatste, elfde, plaats. St. Etiënne heeft zijn positie aan de kop van de ranglijst in de Franse voetbalcom- petitie verstevigd. Etiënne won zelf met 4- 2 van concurrent Nantes, terwijl Monaco een punt liet liggen bij Nimes (1-1). Etiën ne heeft nu 2 punten voorsprong op Mona co en drie op Nantes en Nimes. De Sovjet-Unie heeft in Praag het vijf- landenijshockeytoemooi gewonnen met de maximale score van acht punten uit vier duels. Uitslagen van de gisteravond in de Nederlandse competitie afgewerkte wedstrijden: AmsterdamHeerenveen 4- 7, NijmegenDen Haag 5-6, Olympia Tilburg 1-5. Ron de Jonge, doelman van de Haagse handbaleredivisieploeg Hermes, heeft het bestuur van het Spaanse Atletico Madrid laten weten niet in te gaan op de aanbie ding van deze club. Het Nederlandse tennisteam zal het in het toernooi om de Kings Cup in de tweede divisie moeten opnemen tegen Finland, Joegoslavië, Bulgarije en Roemenië. De wedstrijden van dit Europese toernooi zullen in januari van het volgend jaar worden afgewerkt. MEXICO-STAD. De negen finales, die op de laatste dag van de Universiade op het programma stonden, boden atle tiek van zeer hoog niveau. Het hoogte punt was de 4 x 100 meter, waarop Italië het elf jaar oude Europese record even aarde met een tijd van 38,42 seconden. Het was opnieuw een triomf voor Pietro Mennea, de Europese kampioen op de 100 en 200 meter. De Italiaan kan zich nu wereldrecordhouder op de 200 meter (19.72), uiteraard ook Europees record, en verder snelste van het oude werelddeel op de 100 m (10.01) en 4 x 100 meter noemen. De tuchtcommissie legde Looyen, die zich op 19 augustus na afloop van de wedstrijd FC Twente-NEC beledi gend over scheidsrechter Van Dijken uitliet, bovendien een boete van 300 gulden op. In de periode van schorsing mag Looyen zich vóór, gedurende en in de rust van voetbalwedstrijden ook niet ophouden binnen of direct rond om de afrastering van de voetbalvel den. Verder mag de trainer van NEC in die periode geen gebruik maken van technische apparatuur waarmee aan wijzingen kunnen worden doorge geven. Het kort geding dat trainer Hans Alleman tegen SC Amersfoort-be- stuurslid Cees Storm en tegen het be stuur van deze voetbalclub had aange spannen en dat maandag zou dienen, gaat niet door. Hans Alleman ziet af van dit kort geding omdat de „overgro te meerderheid” van het Amersfoort- bestuur een verklaring heeft uitgege ven, waarin Alleman in ere wordt her steld. Het Amersfoort-bestuur, op Cees Storm na, schrijft dat Alleman altijd, zonder enige invloed van wie dan ook, de elftallen van de SC Amersfoort zelf opstelt en dat Alleman nimmer is be naderd door wie dan ook voor verlen ging van zijn contract. Inmiddels zijn er weer nieuwe ver wikkelingen bijgekomen. Voorzitter Sprangers heeft gezegd dat hij per 1 oktober zal opstappen als bestuurslid Cees Storm zich niet vóór die tijd vrijwillig uit het Amersfoort-bestuur heeft teruggetrokken. Ton Marijt maakt naar alle waar schijnlijkheid zondagmiddag in de wedstrijd tegen FC Den Haag zijn de buut voor Roda JC. De 31-jarige ex- Spartaan tekende gisteren een tweeja rig contract bij de Kerkraadse eredivi sieclub. De 30-jarige Elvström, die zichzelf bij voorbaat kansloos had geacht, werd met 6-1, 6-4, 6-1 in slechts één uur en 25 minu ten een overtuigend winnaar. „Deze overwinning had ik beslist niet verwacht. Vorig jaar draaide ik nog lekker mee. Ik stond 180e op de wereldranglijst, maar vanaf het moment dat ik in november aan mijn rug ben geopereerd, heeft mijn ten nis niet veel meer voorgesteld. Op de wereldranglijst is mijn naam dan ook niet meer te vinden. Daarom is deze zege een enorme meevaller”, aldus Elvström, die sinds 1974 de nummer één van Denemar ken is. Tegen de kampioen van Nederland, Louk Sanders, is Elvström morgen op papier niet opgewassen. Het derde punt zal voor Nederland dan moeten worden gedistilleerd uit het dubbelspel of uit de enkelspelpartij tussen Thung en Morten sen. Sanders liet deze pas 18-jarige Deen vrijdagmiddag slechts even toe tot de wedstrijd. Tot 3-3 in de eerste set hielden beide spelers elkaar in evenwicht. Toen demarreerde Sanders en werd Mortensen geconfronteerd met de cijfers 3-6, 3-6, 3-6. Dat het krachtsverschil niet duidelijker in de score tot uitdrukking was gekomen, De Westduitser Gerd Nagel won het hoogspringen met 2,28 meter. Hij had minder pogingen nodig om over deze hoogte te komen dan de Oostduitse favo riet Rolf Beilschmidt. Het was de tweede maal in nauwelijks een maand tijd dat Beilschmidt voor een Westduitse hoog springer moest buigen. Van zeer hoog internationaal niveau was het polsstokhoogspringen. De Pool Wladislaw Kozakiewicz werd winnaar met 5,60 meter voor de Fransman Philip pe Houvion (5,60). Ondanks de handicap van de ijle lucht leverde de 800 meter dames uitstekende tijden op. Drie loopsters bleven binnen de 2 minuten en 1 seconde. Nadesja Moechta (2.00.50) en Olga Dvirna (2.00.77) zorgden voor een dubbel Russisch succes. Het brons ging naar de Roemeense Fita Lovin (2.00.81). De Roemeen Ilie Floriou behaal de op de slotdag zijn tweede gouden me daille door na de 10.000 meter ook de 5000 meter op zijn naam te brengen. Floriou liep de 5000 meter in 14.12.9. Helmut Schreiber veroverde op de slotdag nog een gouden medaille voor West-Duitsland door het speerwerpen te winnen met 88.68 meter. (Van onze sportredactie) MEXICO-STAD. Pietro Mennea heeft gegokt en gewonnen. Het Italiaan se sprintwonder stemde het volledige vóór-olympische seizoen af op één be langrijke wedstrijd: de Universiade in het voor topprestaties zo gunstig gele gen Mexico-Stad. Zeer bewust bedankte hij voor een plaats in de Europese ploeg bij de Wereidspelen in Montreal. Wel liep hij in de Europa-Cupfinale, maar eigenlijk alleen omdat hij in Turijn niet kon ontbreken. De absolute topvorm was echter toen nog niet aanwezig. Goed, hij won de 100 meter, maar werd op de dubbele afstand verslagen door de Brit Allan Wells. Dat was een duide lijk teken, want Pietro Mennea is de laatste jaren op zijn favoriete afstand maar zelden geklopt door een Euro peaan. Het was voor Mennea en zijn trainer Carlo Vittori het bewijs, dat er nog veel werk aan de winkel was. De trainingsar beid werd opgevoerd tot vele uren per dag en in principe zes dagen in de week. In 1977 kwam de doorbraak. Mennea dook vier keer onder de 20.20 sec en pakte en passant het Italiaanse record met 20.11, de beste wereldseizoenpresta- tie. In 1978 werd hij Europees indoor- kampioen op de 400 m en in de open lucht pakte hij in Praag de titels op de 100 en 200 m. Die laatste afstand is zijn favoriete nummer, omdat hij door zijn geringe lengte (1.79 m) een prima boch tentechniek heeft ontwikkeld. Het rendement was gistermiddag echter nul komma nul. Nadat Louk Sanders met gemak had gewonnen van Michael Mor tensen, was Thung kansloos tegen Lars i Elvström. Thung hield Denemarken daar door kansrijk in een race, waarin een plaats in de derde ronde van de Europese zone de inzet vormt. Frankrijk, Roemenië en Spanje behoren daarin tot de kandi- daat-tegenstanders. Of Nederland nog geïnteresseerd zal zijn in de loting, die de komende week zal plaatsvinden, is echter de vraag. Bonds- i coach Fred Hemmes: „Het enige positieve Heel wat minder voorspoedig verliep het voor Bessems tegen Bongers, die aan drie spelsoorten genoeg had om de zege (6-4) veilig te stellen. Piet Vet haalde in de eerste ronde een krachttoer uit door in i geslagen positie een 0-4 achterstand Havermans alsnog tot overgave te dwin gen (6-4). i dat Van der Smissen met een dergelijke nederlaag zou worden geconfronteerd. In het vrije spel mocht Bessems van acquit. Hij scoorde drie punten, waarna Van der Smissen de partij in een gave serie uit maakte. Ook in het daaropvolgende kader 47/1 ging de Brabander voortvarend van start. Na zeven beurten bezat hij een com fortabele voorsprong van 125 om 52, maar Bessems kwam sterk terug. Niet fraai maar wel efficiënt rukte hij ineens op naar de finish. Het bandstoten wikkelde hij vervolgens vakbekwaam af in negen beurten. Met het uitstekende gemiddelde van 11,11 liet hij van der Smissen ontluis- •3 f w

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15