Maandagavond spoedberaad kabinet Hoessein zou Midden-Oosten- top willen Shell bereid tot CAO-gesprek l Scheepvaart onder nieuw directoraat hulpverleners Uitgeweken kernfysicus vraagt asiel 40 Het kind van de rekening rekent op u. m memisa 1 Wélken na school... Wees Wijs met je poen... Kabinet bezorgd over topberaad energieprobleem Ontslag voor Zuidmolukse Hardere acties in haven aangekondigd (Van onze redactie binnenland) het woord is cion... vandaag: het weer 1 EN/STA meubel Giro 5657 Noorse brandstof agenda pagina A1 Teheran KOM NAAR DE SHOW En verder Droog en koel bij LIJNZAAT CO Houtplein 18-20, Haarlem op 13-14-15 sept. a.s. Energiebesparing /paarbank een bunk van deze tijd Fietsen door DDR ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 (ADVERTENTIE) Clarke: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN I (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Tussen de minister Pais (Onderwijs) en Andriessen (Financiën) is op nieuw een hooglopend conflict uitgebroken over de begroting van Onderwijs. Nadat afgelo pen dinsdag een compromis was bereikt over de uitgaven na 1980 en de begroting rond leek, heeft Pais bezwaar ge maakt tegen een technisch on derdeel van de begroting voor volgend jaar. Het voltallige ka binet zal maandagavond bij eenkomen om de knoop door te hakken. Je Nutsspaarbank vertelt je er alles over. Wip maar eens langs. pagina's 69ste jaargang no. 266 Baggermuseum Levendige paus Voetbalspitsen labiel Nieuwe 1 „Ferron” ■f Achtergrond2 Binnen- en buitenland ...2 en 3 Economie13 Kerkdiensten6 Plaatselijk nieuws..4,5, 6 en 7 Radio en televisie/Strips9 Sport15,17 Weerrapporten2 IJmuider Courant Pais I (ADVERTENTIES) I f 25,- Zie pagina 3 f 250,- i f1.000,- I LEOLUX ZITGROEPEN-I Men kan rustig aannemen dat de schat tingen van deskundigen die zich over de nieuwe vondst uitlaten, aan de lage kant De als reusachtig gekenschetste aard gasvondst op het Noorse continentale plat Ofschoon de gevolgen van deze ontwik keling niet op korte termijn zullen kunnen worden geconstateerd, kan deze ontdek king, gevolgd door nieuwe ontdekkingen, op internationaal politiek en economisch terrein zeer spoedig tot merkbare invloe den leiden. Het is te vroeg om te constateren dat het oliewapen in handen van enkelen zijn slagkracht al heeft verloren, maar dat het nu toch veel van zijn dreiging zal gaan inboeten is zeer waarschijnlijk. verklaarden voor het voortzetten van de staking, 666 wilden de actie beëindigen en 34 stemmen waren ongeldig of blanco. Intussen heeft het gesprek gistermiddag tussen de Vervoersbonden FNV en de directie van Smit Internationale over de CAO voor het volgend jaar en over het conflict bij de havensleepdiensten niet opgeleverd. Morgen zal in Rotterdam een bijeenkomst van sleepbootpersoneel wor- binet twee weken geleden besloot om de woningwetbouw op peil te houden. De eerdere ruzie tussen Pais en Andriessen betrof de financiering van de experimen ten na 1980. Pais wilde in de meerjarenra ming al concrete bedragen voor de experi menten op lange termijn opgenomen zien. hervatten. Dit in antwoord op het ultima tum, dat de industriebonden gisteren aan de Shell-directie hebben gestuurd en dat volgende week vrijdag afloopt. In het tele gram zegt Shell over de CAO te willen praten met als uitgangspunt de tot nu toe bereikte resultaten. Ook wil zij de CAO- resultaten, die bij andere petrochemische bedrijven in het Rijnmond-gebied zijn be reikt, in de onderhandelingen betrekken. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: Occult, dat betekent slechts: nog niet wetenschappelijk ver klaard. Droog weer met zonnige perioden. Mid- dagtemperaturen ongeveer 16 graden Matige tot vrij krachtige noordwesten wind. Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem UTRECHT. Veertien medewerkers van de stichting Tjandu in Utrecht, een organisatie voor hulpverlening aan Zuid- molukkers die aan drugs zijn verslaafd, zijn op staande voet ontslagen. Zij hebben tien dagen geleden het kantoor van de stichting aan de Varkensmarkt in Utrecht bezet. Omdat ze geweigerd hebben de bezetting op te geven, hebben de elf vaste hulpverleners en drie stagiaires, die het gebouw nog steeds bezet houden, hun ontslag gekregen. STOCKHOLM (Reuter). Een jonge Russische kernfysicus die zegt dat hij wandelend en liftend van het verre noor den van de Sovjet-Unie naar Zweden is gekomen, heeft gisteren bij de Ameri kaanse ambassade in Stockholm asiel ge vraagd. den belegd over het eventueel verscher pen van de acties. Het kabinet stemt overigens in met het politieoptreden in de Rotterdamse haven gistermorgen. „Overschrijding van een grens als gistermorgen kan niet worden aanvaard' zo zei premier Van Agt giste ren op zijn wekelijkse persconferentie. De premier doelde daarbij op het geweldge bruik door stakers die geprobeerd hebben het werkwilligen onmogelijk te maken aan de slag te gaan. „Dweilploegen met fietskettingen dat kan natuurlijk niet,” aldus Van Agt. Intussen heeft de directie van Shell de industriebonden gisteren in een telegram laten weten, bereid te zijn volgende week donderdag de CAO-onderhandelingen te Na afloop van de ministerraad liet pre mier Van Agt gisteren duidelijk merken dat in de ministerraad grote irritaties zijn ontstaan over het optreden van Pais. Hij noemde het volstrekt ongebruikelijk dat het voltallige kabinet (en dan nog aan de vooravond van Prinsjesdag) een tech nisch meningsverschil tussen twee minis ters moet beslechten. Van Agt toonde zich gisteren overigens optimistisch over de uitkomst van het beraad maandagavond. „We komen er wel uit”, aldus de premier. Het conflict zal overigens geen invloed hebben op de presentatie van de miljoe nennota dinsdag, want het totale bedrag dat voor Onderwijs beschikbaar is, staat vast. Het gaat slechts om de wijze waarop begrotings-technisch bepaalde uitgaven gedekt moeten worden. In kringen rond het kabinet neemt men aan dat Pais maandagavond geen enkele steun zal krijgen van zijn collega’s, ook niet van WD-zijde. Het conflict draait om Pais’ integratie- plan voor het basis- en voortgezet onder wijs. Pais wil in het kader daarvan op uitgebreide schaal experimenten starten, wat in de knel dreigde te komen door de extra bezuinigingsronde waartoe het ka- Dinsdagavond bereikte Andriessen met Pais hierover een compromis, waarover Pais zich tevreden toonde. Dit akkoord werd woensdagavond door het voltallige kabinet bekrachtigd. Daarna ontstond echter opnieuw onenigheid over de dek king voor het jaar 1980. Een beeld van het muzikale slot van de meeting gistermiddag in het Feyenoord-sta- dion. waar werd besloten de staking met kracht voort te zetten. zijn. Dat zou betekenen, dat in de loop van er ™00 had °Pg7™en' Bij stemming de komende jaren door nieuwe peilingen j en boringen het belang van deze Noorse onderzeese voorraadschuur voortdurend groter zal blijken te worden, waarmee het evenwicht op de internationale energie markt steeds verder zal worden verstoord ten gunste van Europa. Noorwegen zal de exploitatie van de gasvelden (en van de ook aanwezige, nog niet gedetermineerde olievelden) niet in eigen handen kunnen houden, al zal het land bij een uitgekiend beleid aanzienlijke economische voordelen kunnen putten uit het aandeel en de licentiëring bij de ex ploitatie, het vervoer en de bewerking van gas en olie. Men mag verwachten dat de tweede belanghebbende bij deze meeval ler de Europese Gemeenschap zal zijn, omdat de export van de Noorse brandstof I zich uiteraard zal richten op de meest nabijliggende afnemers, terwijl het voor Noorwegen nog des te voordeliger zal zijn als het met een economisch blok van lan den kan handelen. „Wij zullen er nu echt voor gaan knok- ken. De tolerantie is voorbij, de hele ha ven moet nu plat,” aldus Stavenga. De (besloten) bijeenkomst in het Feyen- oord-stadion werd bijgewoond door onge veer 2.500 mensen, hoewel het actiecomité (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Na afloop van de bijeenkomst gistermiddag van Rotter damse havenarbeiders in het Feyenoordstadion, waarbij werd besloten de staking voort te zetten, heeft actieleider Jim Stavenga aangekondigd, dat de acties zullen worden verhard. Aan de slag na jaren met ’n krap zakcentje in de schoolbanken. Dan kun je vaak je geluk niet op. Eindelijk vrij. Eindelijk niet elke cent omkeren voordat je ’m uitgeeft. Eindelijk je eigen bankgirorekening. Met, als je slim bent, daaraan gekoppeld je eigen spaarrekening. Systeemsparen heet dat. 2 vliegen in 1 klap. En da’s nou wijs wezen met je poen. Het samenwerkingsorgaan van de werkgeverscentrales vindt dat er een afzonderlijk overheidsapparaat moet komen voor de opsporing van zowel werkgevers- als werknemersfraude met sociale verzekeringen. Krachtige aan pak van misbruik en fraude op dit ter rein is een van de maatregelen die het samenwerkingsorgaan voorstelt. Zie pagina 2 Oost-Duitsland is geen plezierig land. Als je bijvoorbeeld op de fiets van West-Duitsland naar West-Berlijn wil rijden (of vice-versa) dan mag je maar één weg befietsen, de F 5. En je mag van de autoriteiten in de DDR niet van die weg af, zelfs niet om een flesje fris te kopen, want je mag geen Oostduitse mark meenemen in je fietstasje. Boven dien moet je die afstand van 242 km in één dag afleggen. Terugrijden om wat voor reden dan ook, mag niet. Onze correspondent in West-Duitsland Hans Amesz maakte de fietstocht zelf en schreef er een verhaal over. TNO weet een goed antwoord op de vraag hoe men energie kan besparen, en wel op een eenvoudige manier. Dat antwoord geeft ing. Kiel van TNO aan Kees Tops. De methode van TNO om energie te besparen is ondertussen echter op het politieke vlak terecht ge komen. Er is enig gekrakeel over ont staan. ^Opnieuw conflict Pais-Andriessen wa/t nadarland Sinds gisteren liggen op de onder handelingstafel van de Londense con ferentie over de toekomst van Zimbab we drie voorstellen voor een grondwet voor een onafhankelijk Zimbabwe. Met de introductie van deze drie voorstellen is de conferentie na enkele dagen van inleidende schermutselingen, in de fase van het werkelijke onderhandelen gekomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet heeft giste ren zijn goedkeuring gegeven aan het plan van het ministerie van Verkeer en Water staat, alle scheepvaart en scheepvaartza- ken onder één directoraat-generaal te j brengen. Vanaf 1 januari vallen onder dit Directoraat-Generaal Scheepvaart en Ma ritieme Zaken (DGSM) niet alleen de bin nenvaart en de zeescheepvaart, maar ook het van Defensie overgehevelde Rijks- loodswezen. Minister Tuijnman heeft de Tweede Kamer hiervan gisteren per brief op de hoogte gebracht. Met weinig kunt u - ook in het jaar van het kind - al veel doen. Want bijvoorbeeld voor Schenkt u een baby- weegschaal geeft u een beademings- ballon voor de adem halingsmoeilijkheden van een pasgeboren baby heeft een kraamkliniek een verlosbed (gemakkelijk om te onthouden gemakkelijk om in te vullen) Eendrachtsweg 49,3012 LD Rotterdam Tel 010 -144888 Het blijft een chaotische zaak in Iran. Premier Bazargan is het in veel dingen niet eens met zijn geestelijke leider Khomeini. Die gaat echter onverdroten voort met zijn starre lijn door te trekken. Maar hoe leeft nu de gewone Iraniër onder de sterk gewijzigde omstandig heden? De Zaanse student politocolo- gie Mare Geilleit bracht enkele weken door in Teheran, de hoofdstad van Iran. Dat bezoek werkte sterk ontnuchte rend, zo meldt hij. Het is toch in sommi ge opzichten anders dan we het ons hier voorstellen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Nederlandse rege ring is bezorgd dat zeven grote Westerse landen binnenkort besluiten gaan nemen over het energievraagstuk zonder dat de kleine landen daarin gehoord zijn. Nederland zal volgende week deze kwestie aan de orde stellen bij een beraad van de Europese Gemeenschap in Brus sel, aldus premier Van Agt gisteren na afloop van de ministerraad. De Nederlandse regering wil in ieder geval niet dat op het topberaad besluiten genomen worden waaraan de kleinere EG-landen gebonden zullen zijn zonder dat zij aan het overleg hebben kunnen deelnemen, aldus Van Agt. ■1 PARIJS (AFP). Koning Hoessein van Jordanië zal tijdens de komende zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voorstellen een top-conferentie over het Midden-Oosten te beleggen, waaraan de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en de Europese landen deel zouden moeten nemen, zo meldt het in Parijs verschijnende Arabischtalige blad Al Mostaqbal. Koning Hoessein heeft hierover overlegd met PLO-leider Yasser Arafat, zo heeft het blad van een Jordaans politicus vernomen. Arafat zou bereid zijn voor een dergelijke conferentie indien nodig, zitting te nemen in de Jordaanse delegatie. De Jordaanse koning zou voor dit initiatief ook al de instemming hebben van de Arabische landen, die in november 1978 deelnamen aan de top van Bagdad, gericht tegen de akkoorden van Camp David. Intussen heeft het persbureau voor het Midden-Oosten MENA bekendgemaakt, dat de aftredende Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young in november in Beiroet een ontmoeting zal hebben met PLO-leider Jasser Arafat. van de Noordzee bevestigt de reeds jaren bekend zijnde vermoedens en theorieën van geologen, dat doof de onder zee gele gen fossiele brandstofvoorraden metter- j tijd Noorwegen tot de belangrijkste gas en olieleveranciers ter wereld zou gaan j behoren.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1