Emancipatiebeleid in feite vrijblijvend VERHAAL DESSIE WOODS NIET UNIEK VOOR DE VS r door Lisette Gottschall Mensenrechten Voorbeeld Rotklussen door Nel van Bemmel Vrouwenbureaus IN- IE Tegenstellingen Wetgeving Sterilisatie Slap aftreksel Damesha Blackearth, vraagt steun in Nederland Kritiek Paula Wassen-Van Schaveren op politieke partijen 2T: gen „Een maatschappij waarin én mannen én vrouwen acht uur per dag buitenshuis werken, zodat niemand meer tijd heeft voor de kinderen, dat lijkt ons niet ideaal. Nee, echt goed wordt het pas als mannen en vrouwen allebei genoeg tijd hebben om hun kinderen te verzorgen. En dat laatste kan alleen als we al het werk gaan herverdelen, en dus een kortere werkdag krijgen Dit zegt Paula Wassen-van Schaveren, voorzitter van de Emancipatiekommissie, een adviesorgaan van de regering dat in december van dit jaar na vijf jaar trouwe dienst zal aftreden. Op 14 juni 1975 gaat Dessie Woods met een vriendin, Cheryl Todd, naar de Reidsville- gevangenis in Georgia (VS) om Cheryls broer, die ernstig ziek is en klaagt dat er van de kant van de gevangenis geen hulp komt, op te zoeken. Dessie en Cheryl hebben nauwelijks geld. Ze zijn werkloos. Ze nemen het besluit te gaan liften. De heenreis verlooot zonder oroblemen. In Reidsville echter, als Cheryl in de buurt van de gevangenis flauwvalt (door een combinatie van de hitte en de medicijnen die ze moet nemen), worden beide vrouwen beschuldigd van dronkenschap en belanden drie dagen in de gevangenis. Met het geld dat in de haast uit Atlanta (hun woonplaats) wordt overgemaakt komen ze vrij. Dessie en Cheryl haasten zich terug. 1 n er- n et ng ndop- D-760 alleen wat met Zwarte bevolking nog steeds vernederd ■im jpen linnen een J, een igsbe- j b.v. iwing. aan de 3ve er jaar an een issorti- Een stretcher dient als commode, een weinig gebruikte archiefruimte als babyslaapkamer. „Nu is het nog erg gezellig zo”, zegt Paula, „maar over een paar maanden, als ze gaat kruipen, gaat dit natuurlijk niet meer. Hopelijk kunnen mijn man en ik dan elk een paar dagen per week thuis zijn". Bijna vijf jaar geleden, in december 1974 net voor het Jaar van de Vrouw werd de Emancipatie- kommissie (EK) voor vijf jaar ingesteld. De commis sie kreeg tot taak de regering te adviseren over een te voeren emancipatiebeleid. Tot nog toe bracht de EK zeventig adviezen uit, dit najaar zullen er nog vijf volgen. De Emancipatiekommissie bestaat uit zestien le den uit diverse maatschappelijke stromingen, die op de hoogte zijn van de vrouwenbeweging en van diverse gebieden zoals economie, wetgeving enz. Bovendien is vanuit negen ministeries een advise rend lid aan de EK toegevoegd. Het uitvoerend werk (zoals het schrijven van de adviezen) wordt door de tien medewerkers van het EK-secretariaat verricht. Dessie Woods is nu 33 jaar, heeft twee kinderen, die nu tijdelijk bij haar moeder zijn onderge bracht. In 1976 heeft ze 22 jaar gevangenisstraf gekregen voor moord en gewapende overval op Ronnie Horne. Op het ogenblik maakt Damesha met twee medewerksters in Europa een soort „promotie- tour”, om zoveel mogelijk bekendheid te geven aan de zaak-Dessie Woods en nauw daarmee samenhangend de positie van zwarten in de Ver enigde Staten. Ze zijn al in Kopenhagen geweest, waar een steuncomité voor Dessie Woods is opge richt. en in Hamburg. Op uitnodiging van Moni que Möller zijn de drie vrouwen op het moment in Nederland. Monique 'Möller heeft zich een aantal jaren geleden ook zeer intensief beziggehouden Maar af gezien daarvan, hoe veel vrouwen willen inderdaad een baan? met de zaak van het Ierse meisje Noreen Winches ter. (Noreen heeft, na jarenlang door haar vader verkracht te zijn, hem uiteindelijk vermoord.) „Maar er is weinig veranderd. Vlak voor het proces van Dessie Woods in Georgia had rechter O'Connor (de rechter die Dessies proces leidde) twee politiefunctionarissen niet veroordeeld, hoe wel bewezen was dat ze een neger gecastreerd en vermoord hadden Het verdedigingscomité van Dessie ziet ver krachting veel meer als een koloniale en politieke daad dan als een seksuele. „Vroeger, tijdens de slavernij, werden zwarte vrouwen voortdurend verkracht. Blanke heersers deden dit voorname lijk om het Afrikaanse volk te demoraliseren en in bedwang te houden. De slavenmeesters beriepen zich op het recht over ons lichaam, wij waren immers hun bezit. Vrouwen werden toen nog extra vernederd”. ..Verder is er op ons advies een aantal ambtenaren voor emancipa tie aangesteld, is er een vaste ka- loosheidsvoorzieningen (WWV) en de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet (AAW). New Jersey ging de verkiezingsstrijd in met pro paganda om ons te laten steriliseren. Dan zou de blanke belastingbetaler minder geld kwijt zijn aan sociale voorzieningen Damesha vertelt dat er voortdurend angst on der de mensen heerst: „De angst voor de politie is enorm groot. Een zwarte vrouw kan zo opgepikt worden door een agent en beschuldigd worden van prostitutie, hij hoeft er geen bewijs voor te hebben. Een vriendin van me kwam ’s avonds laat van een discofeestje. Ze had uitgaanskleren aan en stond op de bus te wachten. Ze wilde een vuurtje voor haar sigaret en stapte op een man af. Een patrouillerende politieagent sprong uit z’n wagen, beschuldigde haar van prostitutie en ze kon de nacht in de gevangenis door brengen.” „Of het verhaal van Willie James Daniels, een zwart jongetje in Saint Petersburg, die door een politieman werd neergeschoten. De agent riep Willie bij zich, hij wilde zien wat hij in z’n hand had. Willie rende uit angst weg en werd neerge schoten. Hij bleek een fles in z’n hand te hebben. De politieman zei dat hij dacht dat het een wapen was”. Giften voor de verdediging van Dessie Woods kunnen worden gestort op de girorekening van het Nederlands Steuncomité voor Dessie Woods: nummer 4198.973, t.n.v. Clara de Goede, Rode- Kruislaan 1051, Diemen. Onder vermelding: „Des sie Woods". ndeling n: „Verder hebben we ervoor gepleit dat de vrouwenbeweging meer mid delen zou krijgen: ondersteuning in de vorm van een landelijk en van regionale vrouwenbureaus, en een aparte rijkssubsidieregeling voor emancipatiewerk. Beide komen nu van de grond." De tour die Damesha met een paar medewer kers maakt, is niet alleen bedoeld om Dessie Woods vrij te krijgen. Ze wil ook bekendheid geven aan fundamentele tegenstellingen die haar volk dagelijks tegenkomt: „Als je statistieken bekijkt, zie je dat de verhoudingen totaal buiten proportie zijn. Ongeveer 11 a 12 percent van de Amerikaanse bevolking is zwart. Als je sterftesta- tistieken bekijkt, zie je dat 58 percent van de doden zwarten zijn”. „Een ander belangrijk punt is dat men zich er nu van bewust is dat de wet onderscheid maakt tussen man nen en vrouwen, en dat dat discri- 'e bon Haag. P „Eén op de vier zwarte mannen kan erop reke nen dat hij zeker één keer in z’n leven naar de gevangenis zal gaan en in de vrouwengevangenis sen zit 80 percent zwarte vrouwen. Dit alles hangt patie. Dit standpunt werd onder meer in het kritische commentaar van de EK op Bestek ’81 nog eens herhaald, en zal uitvoerig aan de orde komen in het „Advies Arbeid", dat dit najaar nog verschijnt. „In de staat Georgia (waar het geval-Dessie Woods zich heeft afgespeeld) is nog nooit een blanke man voor verkrachting veroordeeld of geëxecuteerd. Zwarte mannen daarentegen zijn al vaak veroordeeld omdat ze te veel naar blanke dames keken”, zegt Damesha Blackearth, voorzit ster van „The National Committee to Defend Dessie Woods”, een comité dat door de Afrikaan se Socialistische Volkspartij is opgericht om Des sie Woods te verdedigen. Het comité is al drie jaar bezig met het houden van acties om geld in te zamelen voor Dessies verdediging. Het laat zelfs T-shirts drukken met het embleem van het verdedigingscomité, die voor acht gulden te koop zijn. Een enkele blik in Paula’s Rijs- wijkse werkkamer maakt duidelijk dat die ideale maatschappij nog niet bereikt is: met behulp van een badlaken en een paar knuffelbees ten is een babyhoek ingericht voor haar vier maanden oude dochter. „Het verhaal van Dessie lijkt op zichzelf te staan, maar dat doet het niet. Voor ons is het een voorbeeld van wat er met zwarte vrouwen in Noord-Amerika gebeurt. Nog steeds worden da gelijks zwarte vrouwen verkracht of seksueel mishandeld door hun blanke werkgevers. Ze zijn vaak bang, durven verkrachtingsgevallen niet bij de politie aan te geven. Vaak zijn ze afhankelijk van hun meestal toch al slecht betaalde baan. Politiemannen gaan er vaak vanuit dat zwarte vrouwen best verkracht willen worden, ze moeten vernederende onderzoeken ondergaan en bijna in alle gevallen trekken ze aan het kortste eind”. Erg blij is de vrouwenbewe ging daar anders niet mee: de vrou wenbureaus worden als overbodig en betuttelend beschouwd, en de subsidieregeling levert zeker in kleine gemeenteit zulke lage be dragen op (20 cent per inwoner per gemeente) dat er weinig van te or ganiseren valt. Damesha: „De Verenigde Staten staan bekend als een arena van mensenrechten. Iedereen wordt zogenaamd gelijk behandeld en leeft in vrijheid. Maar dat is helemaal niet waar, zwarten worden nog steeds onderdrukt, hebben de laagste inko mens en leven in zeer slechte sociale omstandighe den. Er is geen sprake van rassengelijkheid in de Verenigde Staten. Zomin in het noorden als in het zuiden. In het Zuiden komt het veel duidelijker tot uiting, daar werken nog steeds zwarte mensen op plantages voor een hongerloon van 32 per maand plus kost en inwoning. In al die jaren is er weinig veranderd. In New York bestaat nog steeds een Harlem. De Ku Klux Klan vermoordt nog steeds zwarten en zelfs rechters in zuidelijke staten hebben duidelijke sympathieën voor deze beweging". Weer gaan ze liften. Als ze al tien uur aan het liften zijn, het is inmiddels negen uur ’s avonds, stopt een man in een grote witte wagen en biedt de twee vrouwen een lift aan. Ronnie Horne ziet eruit als een privé-detective, heeft een mobilofoon In z’n wagen en een revolver ligt in een holster voorin. De man is vriendelijk en Dessie en Cheryl zijn blij met de lift. Via de mobilofoon roept hij zijn vriend Royce Yawn op, beschrijft de twee vrouwen en ze spreken af in een restaurant. Bij het restaurant aangekomen beginnen de twee mannen ruzie te maken over de vrouwen, want Yawn wil Cheryl meenemen. Dessie en Che ryl voelen al dat er iets niet klopt. De vrouwen zijn bang, maar besluiten toch met Ronnie Horne mee te gaan. In de auto merken ze dat hij niet meer richting Atlanta rijdt. Ze vragen hem de wagen te stoppen en stappen uit. Horne volgt hen naar het restaurant en probeert Dessie en Cheryl toch mee te krijgen. Als alle vriendelij ke woorden niet helpen, dreigt hij ze meteen te arresteren (Cheryl en Dessie denken nog steeds dat hij een detective is). Ze gaan mee. Horne rijdt een stuk verder en slaat dan een zijweg in. Cheryl begint histerisch te gillen en zodra de wagen stopt, springt ze eruit. Horne pakt zijn revolver om haar neer te schieten. Op dat moment slaat Dessie haar armen om Horne’s nek (ze zit achter in de auto) en begint met hem te vechten. Ze schiet Ronnie neer en ze pakken zijn geld om verder te komen. Dessie Woods: „Sommige vrouwen hebben te gen me gezegd dat ik hem gewoon z’n gang had moeten laten gaan. Dat had ik wel kunnen doen, maar dan had hij ons toch daarna kunnen neer schieten.” ..Net zomin als we willen bevorde ren dat sociale voorzieningen op zo'n manier gelijkgetrokken wor den dat vrouwen er in feite op ach teruit gaan. Neem nou zo'n uitlating van staatssecretaris De Graaf, waarin hij een afschaffing bepleitte van de teruggave van de AOW-pre- mie aan gehuwde vrouwen: dat is een stukje gelijkheid dat nadelig is voor vrouwen. Echte gelijkheid zou hier echter betekenen dat gehuwde vrouwen ook een zelfstandig recht op AOW zouden moeten krijgen, maar daar zei de staatssecretaris niets over. Dergelijke voorbeelden zijn ook te geven over de Wet Werk- natuurlijk nauw samen met de leef- en werksitua tie. Een op de vier zwarte mannen is werkloos en in het Zuiden ligt het gemiddelde inkomen van een zwarte 56 percent onder de gemiddelde inko mensgrens voor blanken. Meer dan de helft van zwarte gezinnen leeft in het Zuiden beneden het bestaansminimum „Vooral in het Zuiden zie je ook dat de houding van blanken tegenover zwarten in al die jaren niet is veranderd; één van de tien blanke kinderen gaat nog steeds naar een aparte school, waarvan er nog 3500 in het Zuiden zijn’.. Damesha vertelt dat de meeste zwarte vrouwen slechts de laagstbetaalde baantjes krijgen. Mees tal zijn ze werkster, serveerster, maar ook prosti- tuée. Zwarte vrouwen worden volgens de statistie ken ook minder oud dan blanke vrouwen; een zwarte vrouw wordt gemiddeld 63, een blanke 72”. Paula Wassen-van Schaveren: „O ja, zeker. Al gaat het allemaal nog veel langzamer dan ik al had ver wacht. Een van de belangrijkste winstpunten die we in de loop van deze vijf jaar geboekt hebben, is dat iedere minister, ieder kamerlid en wellicht ook iedere ambtenaar nu weet dat er een emancipatiebeleid bestaat, en zich ervan bewust is dat dat belangrijk is. Vijf jaar geleden was er, behalve het comité voor het Jaar van de Vrouw, nog helemaal niets. Dat is natuurlijk niet alleen ónze verdienste, maar we hebben eraan meegewerkt. enorme problemen, aan gebeurt en nau- „Dat zijn waar nu niks welijks over nagedacht wordt. Men realiseert zich amper dat er iets aan moet gebeuren. En zolang politieke partijen zich er niet sterk voor ma ken, komt er ook geen schot in de zaak. En welke politieke partij durft zich hard te maken voor een beleid waarbij zoveel groepen een flinke veer zullen moeten laten?" Als het Paula Wassen-van Scha veren en haar echtgenoot zal luk ken om werk binnens- en buitens huis eerlijk te delen, zullen ze een van de weinige uitzonderingen vor men, en voorlopig waarschijnlijk ook wel blijven. Paula Wassen-van Schaveren: „Zolang de regering geen ernst maakt met de verkorting van de arbeidsdag, is het emancipatiebe leid in feite marginaal en vrijblij vend. Het ziet er op dit punt somber uit; arbeidstijdverkorting kost geld, evenals het gelijktrekken van socia le voorzieningen voor mannen en vrouwen. Waar haal je dat van daan? Als je de mensen voor korter werken ook minder laat verdienen, wat doe je dan met mannen die vrouw en kinderen moeten onder houden, en s taanden?” mercommissie voor emancipatie gekomen, en hebben we een staats secretaris voor emancipatiezaken”. Het huidige emancipatiebe leid zet dus weinig zoden aan de dijk. Heeft al het werk dat de EK heeft verricht dan wel nut gehad? I „Totdat vrouwen, die per slot van rekening de helft van de kiezers vormen, laten merken dat ze die arbeidstijdverkorting belangrijk vinden. Maar de vrouwenbeweging houdt zich zo weinig met het rege ringsbeleid bezig. bracht en dat is wet”. Ben je niet bang dat het uit eindelijke resultaat een slap af- trekseltje zal worden van jullie ad vies? Ook de Nederlandse uitwer king van Europese richtlijnen voor gelijke kansen van mannen en vrouwen die in juni in de Tweede Kamer werd aangenomen gaat veel minder ver dan jullie graag gezien hadden. Paula Wassen-van Schaveren: „Die kans zit erin. Wij hebben gead viseerd ook discriminatie op grond van homofilie en huwelijkse staat in de wet tegen seksediscriminatie te verbieden. Het zou jammer zijn als de regering die twee aspecten niet over zou nemen, maar die mogelijk heid bestaat inderdaad”. „Ook op het terrein van benoe mingen bij de overheid zijn we de afgelopen vijf jaar een stukje ver der gekomen. Nu speelt al gauw de gedachte „o jee, kunnen we geen vrouwen benoemen” als er een va cature komt. En Pais maakt er echt ernst mee; als er voor het ministerie van Onderwijs advertenties ge plaatst worden, staat er vaak bij dat ‘met name vrouwen dringend ver zocht wordt te solliciteren’ dat kun je vaak in de krant zien”. „Verder heeft Pais dit voorjaar een nota met aanbevelingen uitge bracht. waardoor meisjes meer kansen moeten krijgen in het on derwijs, waarvan wij zeggen: „Het is kennelijk toch doorgedrongen wat we al die jaren beweerd hebben”. „Een laatste belangrijk punt is, dat de regering onze doelstelling van emancipatie heeft overgeno men. die veel breder is dan je in het buitenland ziet; daar blijft emanci patie vaak beperkt tot het inhalen van achterstanden door vrouwen. Wij willen echter ook een opwaar dering van activiteiten en eigen schappen die traditioneel aan het vrouw-zijn gekoppeld zijn. Zo moet huishoudelijk werk ook bijvoor beeld in schoolboekjes als be langrijk gezien gaan worden. Maai’ er moet ook erkend worden dat mannen evenveel recht hebben op ouderschap als vrouwen: voor man nen zijn er ook achterstanden in te halen". In juni 1975 drong de Emancipa tiekommissie al aan op een bevor dering van arbeidstijdverkorting, als ondersteuning voor de emanci- Damesha: „De kindersterfte in zwarte gezinnen slechts de laagstbetaalde baantjes krijgen. Meest al zijn ze werkster, serveerster, maar ook prosti- het weten in „welfare-klinieken” gesteriliseerd, hoewel ze dolgraag kinderen willen hebben. Ik ken gevallen van vrouwen die pas jaren later, toen ze eens bij een privé-arts kwamen, ontdekten dat ze gesteriliseerd waren. Vaak proberen kandida ten met het propageren van sterilisatie van „zwar ten” in het Congres te komen. Een politicus in minerend naar vrouwen uitwerkt. Vijf jaar geleden dacht iedereen nog dat vrouwen volgens de wetge ving gelijke rechten hadden. Nu weet ieder departement wat eraan schort. Waarmee de situatie natuur lijk nog niet veranderd is. Een wet bijvoorbeeld die bepaalt dat er maar één vrouw aanwezig mag zijn op een binnenschip, die is gemakke lijk te veranderen. Maar als het geld kost, dan heeft het meer voeten in de aarde.” „In elk geval heeft de minister raad besloten een wet tegen sekse discriminatie op te stellen, waar over wij een advies hebben uitge bracht en dat is een belangrijke Paula Wassen-van Schaveren: „Met dat laatste ben ik het eens, die bedragen zijn vreselijk laag; in sommige gemeenten krijgen de vrouwen zelfs geen cent, doordat Alleen deze tien secretariaatsmedewerkers en de voorzitter van de EK, mevrouw Paula Wassen-Van Schaveren, hebben een betaalde baan aan het werk. De overige EK-leden zijn vrijwilligers. Na het aftreden van de EK zal op advies van de EK zelf een Emancipatieraad ingesteld worden. Staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters heeft gezegd alles op alles te zullen zetten om geen gat In de advisering te laten vallen. In bijgaand interview vertelt Paula Wassen-Van Schaveren wat de gigantische stapel adviezen) on der meer over vrouwenbureaus, de wet tegen sekse discriminatie, de oudere ongehuwde vrouw, infor matievoorziening, alimentatie, vrijwilligerswerk enz.) in de praktijk heeft opgeleverd. Paula Wassen-van Schaveren: ..Dat zal erg afhangen van de overgangsmaatregelen die je zult weten te treffen. Je kunt niet op korte termijn eisen dat vrouwen een baan nemen: daar zijn voorzie ningen voor nodig die we hier nog missen. En bovendien zijn vrouwen nu nog veel te weinig toegerust: door hun lagere scholing zouden ze vooral in de rotklussen terechtko men; dat is niet wat we. willen be vorderen.” "j het plaatselijk gemeentebestuur de aanvraag niet wil doorsturen. Wij hadden dan ook een regeling gead viseerd waarbij vrouwen zich recht streeks tot de overheid zouden kun nen richten, maar dat heeft het niet gehaald.” „Wat die vrouwenbureaus be treft: ik denk dat de meeste kritiek wordt veroorzaakt doordat men niet weet waarom het gaat. Ze zijn alleen maar bedoeld om de continu ïteit te bevorderen. Dat dat maar al te hard nodig is, bleek een paar weken geleden weer, toen ik het „laatste nummer” van een vrou wenblad, de Fem-Soc Nieuwsbrief, in de bus kreeg, dat altijd door vrijwilligers draaiende was gehou den: de praktijk leert dat je dat op den duur niet volhoudt; dan moet je betaalde krachten inschakelen."

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27