keiharde trainer R Cor Brom en de Onhandig Menstruatie door Ad van Liempt Bejaardentehuizen Oudere mensen Studies Vaag argument M s „Het is niet zo dat een voorhoedespeler in een voetbalelftal altijd een agressief type is; ze behoren tot de labiele types. Hun frustraties zijn groter, je ziet vaak een faalsyndroom bij ze, ze zijn bang dat ze fouten maken. De meest stabiele typen zijn de middenvelders. Dat komt, denk ik, omdat ze bij doelpunten voor en tegen steeds de minst directe verantwoordelijkheid dragen”. Prof. dr. K. Rijsdorp geeft in grote trekken de belangrijkste conclusies weer van een nooit op grote schaal gepubliceerd onder zoek, dat onder zijn verantwoordelijkheid is gehouden onder de voetballers uit de ere- en eerste divisie in Nederland. Het gymnologisch instituut dat dit onderzoek uitvoerde, is het enige in ons land dat de sport bestudeert. En dan nog maar in bescheiden mate, want, zoals Rijsdorp zegt, „het terrein is onbegrensd, er is nog zoveel dat we niet weten”. ohJ X i o - Ms *4x; 5 René van de Kerkhof voorhoedespeler /erga- n en mini- sse- f uit- Jij de STOPPER fdeling; ide )ord- aeslag, g en •9,- hij deed het voor „de jongens”, die arme sloebers die een centje extra best konden gebruiken. Ik heb het oefen programma van de eredivisieclubs er even op nageslagen, en daaruit blijkt dat Ajax op 27 juli tegen STA speelde, op 28 juli tegen FC Groningen, op 29 juli tegen Nieuw Roden, op 30 juli tegen Gasseltemijeveen, op 1 augus tus tegen FC Vlaardingen, op 3 en 5 augustus in het Amsterdam 704-toer- nooi en op 7 augustus tegen Austria Wien. Cor Brom was, volgens eigen zeggen, dus van plan die 5000 gulden een week onder zich te houden, om ze in Wenen als een douceurtje dankzij de trainer aan de spelers te overhandigen. Ja, nee, geen mening. Als je het verhaal in De Telegraaf leest, denk je toch: Cor Brom kan het nu wel leuk vertellen, maar als je het mij vraagt, was hij helemaal niet van plan die 5000 gulden aan de spelers te geven! Hij had die 5000 gulden opgeëist of bedongen buiten het Ajax-bestuur om, waar om heeft hij dan ook niet meteen bui ten het Ajax-bestuur om alle spelers hun 250 gulden in Ter Apel gegeven, dan hadden die jongens meteen gewe ten dat zij tegen een aardige royale club speelden aan wie ze wel een te- gengoaltje konden toestaan? Fascinerende verschijnselen als „vorm van de dag" bijvoorbeeld, daar is toch haast niks van bekend? Rijsdorp: „Als je weet hoeveel mensen er vrijwillig bij de sport zijn betrokken, dan is dat geen vraag meer. Als je de sport uit onze sa menleving wegdenkt, dan zou je Vindt u het wel terecht dat er naar sport zoveel onderzoek wordt gedaan, is het er wel belangrijk genoeg voor? Ajax associeerde zich vervolgens met IF voor de public relations, en het was dan ook Het Parool dat de pri meur van Cor Broms 5000 gulden, zijn veulen en het halve varken voor zijn rekening nam. In Voetbal Internatio nal van deze week bekent Ajax-voor- zitter Ton Harmsen dat hj weliswaar geen al te soepele betrekkingen met de pers onderhoudt, maar dat hij ander zijds wel eens zijn hart uitstort tegen over „Dickie” van Gangelen (van Het Parool) en Jan de Deugd (van De Tele graaf), twee vertegenwoordigers dus van de meest gelezen Amsterdamse kranten. Ajax is een Amsterdamse club, zoals u weet. In het geval-Cor Brom genoot Dickie kennelijk de voorkeur, waarschijnlijk op advies van IF, dus vandaar dat De Telegraaf er wel happig op was om nu Cor Brom zijn visie te laten geven. Maar omdat ze nu eenmaal niet zo goed kunnen schrijven bij De Tele graaf, heeft Broms oratio pro domo averechts gewerkt. Je vraagt je bij voorbeeld af, of Brom na zijn ontken ning tegenover vice-voorzitter Boe- ring dat hij 5000 gulden van STA had zó’n brok levensvervulling wegsnij den, dat je een enorm hiaat zou krijgen. Topsport ligt maar voor een klein gedeelte in de belangstel lingssfeer van de enige hoogleraar lichamelijke oefening. Hij heeft zich de afgelopen tien jaar vooral toegelegd op bewegingskunde bij diep-zwakzinnigen en bij de oudere mens. En verder heeft hij op onder wijskundig gebied zijn sporen meer dan verdiend. ge- o- ire- Nu is het merkwaardige, dat Cor Broms verhaal in De Telegraaf de ver denking niet van hem afwentelt, ter wijl ongeveer hetzelfde verhaal van Cor Brom in Vrij Nederland je toch doet denken: ja, het zou kunnen! En dat terwijl het duidelijk de bedoeling van De Telegraaf is geweest Cor Brom te rehabiliteren. Wat is immers het geval? In de periode-Jaap van Praag was De Telegraaf het enfant chéri van Ajax, het ochtendblad kreeg via Van Praag alle primeurs toegespeeld. Rijsdorp geeft nog een ander voorbeeld van trainerscursussen- oude-stijl: „Er was een dokter die anatomie doceerde en die vier za terdagmiddagen kapot sloeg over het onderwerp „menstruatie”. Dat stond nu eenmaal in het lesboek, maar het is een probleem waar voetbaltrainers in het profvoetbal niet vaak mee te maken krijgen”. „Ik kreeg eens een trainer, die zei: kun je niet wat meer vreemde woor den leren, daar kan ik de jongens mee doodslaan”. „En ik gaf eens twee uur lang een verhaal over sportiviteit en het nut daarvan. Toen zei een trainer, een hele grote trouwens: „meneer, het gaat er in voetbal toch om dat je een doelpuntje meer maakt dan de te genpartij? En daar moest ik hem gelijk in geven”. Prof. Rijsdorp heeft met zijn me dewerkers trouwens ooit een studie gemaakt van agressiviteit in de sport. Een goede manier om uitwas sen te voorkomen, is volgens hem het handhaven of invoeren van be- Het onderzoek onder de voetbal lers werd gehouden via enquêtes, waar bijna alle voetballers aan meededen, zonder dat ze wisten waar het voor was, zodat ze de resultaten niet met opzet konden verdraaien. Prof. Rijsdorp wil als bijzonderheid nog wel kwijt dat Jo han Cruijff volgens hem van nature een middenvelder is. De ontwikke ling van spits tot spelbepaler was dan ook logisch, vloeide voort uit zijn karakter. Over het algemeen maakt de profvoetballer een tamelijk labiele indruk. Dat komt, volgens de onder zoekers van de Utrechtse universi- teit, doordat hij afhankelijk is van zijn succes en doordat hij een uitge sproken onzekere toekomst heeft, zeker wat betreft de periode na zijn 35e jaar, als hij is uitgevoetbald. Psychologisch gezien is zijn han delswijze dan ook wel te begrijpen, en ik hel er nu dan ook toe over Cor Broms visie te geloven. Maar onhan dig was het natuurlijk wel, vooral als hij de columns van ex-Ajacied, ex- Nederlands elftalspeler Jan Mulder Helaas beging De Telegraaf in de affaire van de verdwenen miljoenen van Johan Cruijff een „ernstige mis stap” door hoe-heet-ie-ook-alweer, die Joegoslavische Spanjaard die Cruijff enkele miljoenen zou hebben afgetrog- geld, uitvoerig aan het woord te laten, waarop Cor Coster als schoonvader De Telegraaf ging boycotten en de grootste krant van Amsterdam, Het Parool, het belangrijkste Cruijff- nieuws, en ook het belangrijkste Inter Football-nieuws ging toespelen. legd, in De Telegraaf. Het veulen heeft hij op 30 augustus betaald, nadat hij de papieren had ontvangen, en met de 5000 gulden die hij op zak zou hebben gehouden, zat het aldus: De voorzitter van de amateurclub STA, waar Ajax een oefenwedstrijd tegen speelde, had hem die 5000 gulden overhandigd. Ik had beter kunnen zeggen: geef het geld maar aan de aanvoerder, laat die het geld maar verdelen, zegt Brom nu, maar dat deed hij niet, omdat hij wist dat Ajax in de tijd van Knobel al eens problemen had gehad met inkomsten uit vriendschappelijke wedstrijden, en bovendien lagen de jongens nog in de clinch met het bestuur over de verdeling van de premies. Weliswaar is het gebruikelijk dat je gratis een oefenwedstrijd speelt tegen de club waarvan je tijdens een trainingskamp de accommodatie gebruikt, maar aan de andere kant wil je toch ook wat voor de jongens lospeuteren. Het leek Cor Brom beter dat geld te bewaren zolang de spelers nog niet tot een akkoord met het bestuur waren gekomen en hij geeft toe daarna een fout te hebben gemaakt toen vice-voor zitter Dick Boering van Ajax hem bij het Amsterdam 704-toemooi vroeg naar die vijf mille. Brom zei toen niets van 5000 gulden te weten. Hij vond de tijd nog niet rijp om ermee op de proppen te komen, hij wilde het geld in Wenen uitdelen, bij wijze van ver rassing. Laten we even aannemen dat dit verhaal waar is, dan blijkt er om te beginnen uit dat Cor Brom buiten het bestuur om de gastheer van zijn ver eniging een poot heeft uitgedraaid. ongeweten voor spelers én Ajax-be stuur, achter te houden. De hoogleraar heeft zelf les gege ven aan een groot aantal toptrai- ners tijdens in samenwerking met de KNVB georganiseerde cursus sen. Hij gaf de trainers onderricht in leidinggeven. „Eerst, in het begin, hadden de trainers psychologie en pedagogiek. Deze twee wetenschap pen dienden ze in samen vier uur te beheersen. Dat hebben we dus maar veranderd”. „Heel belangrijk bij meer bewe ging voor ouderen is dat er sociale relaties worden gelegd en in stand blijven. Het geeft vaste punten in de week. Je kunt weer zeggen: ik kan donderdag niet, want dan moet ik naar gymnastiek, het geeft struc tuur aan je leven. En dat is heel belangrijk in die levensfase”. „En daarnaast is meer bewegen natuurlijk heel goed voor je li chaam, maar dat stel ik nog niet eens voorop”. „Oudere mensen vinden spelen in het water heerlijk. Maar echt leren zwemmen willen ze vaak niet eens. Ze zijn helemaal niet meer op de prestatie gericht. Prestatie is iets uit een andere levensfase. Het pro bleem is dat er te weinig zijn die met oudere mensen in het zwembad kunnen omgaan. Zwemonderwij zers kunnen het niet, die moeten het eerst nog leren. We zijn in een speci ale commissie wel bezig dat te coör dineren. Er zijn al zeven bewegings- consulenten in het land. Maar dat moeten er nog meer zijn, bovendien ontbreekt er nog iemand die dat weer landelijk coördineert”. „De belangstelling en medewer king is juist in bejaardentehuizen vaak vrij klein. Er is bijvoorbeeld We pikken er nog een van zijn lievelingsonderwerpen uit: meer bewegen voor oudere mensen. Over dat onderwerp is de 67-jarige emeri- tus-hoogleraar niet meer te stuiten. „Je moet proberen een nieuwe vulling te geven aan een nieuwe periode in het leven van de oudere mens. Daarbij past absoluut geen geheven vingertje, zo van: en nou moet je meer bewegen, want anders krijg je deze of die ziekte. Nee, meer bewegen moet zijn gericht op het op een blije wijze contact leggen met de buitenwereld”. „Je hebt er ook gereedschap bij nodig: een bal, een hoepel, water bijvoorbeeld. Want de oudere mens moet vooral op de buitenwereld zijn gericht. Laat je iemand alleen maar zijn been heffen, dan is hij op zich zelf gericht, met zichzelf bezig. Dat is niet goed”. ..aagnhmntifl hnn/t pnlaami Op mnnrj, 1979 schreef Jan Mulder onder de ope ningszin: „Zou het volgende verhaal tje waar zijn?” een stuk over de be roemde voetbalclub A., die een oefen wedstrijd speelde in een dorp in de Achterhoek. R., de keiharde coach van de club, zag de toeschouwers langs de kassa stromen, en tien minuten voor de aanvang van de wedstrijd tussen de tweede klas-amateurs en de beste voet ballers ter wereld riep R. het penning- meestertje en zei dat er vijfhonderd gulden bij moest, want anders wilden de jongens niet. Hij kon het geld aan hem, R., in een envelop afgeven. De penningmeester bracht de envelop, R. stak hem in zijn zak en „de stervoetballers in het kleedhokje waren nu allemaal gemas seerd. Een van hen hoorde het voorval buiten de deur gelooft u het? lange tijd daarna. R. verdiende offici eel ongeveer f300.000 per jaar bij A. Dit is de hebberigste aller trainers. Met de penningmeester verbazen wij ons even over zoveel schaamteloos heid. En zijn eigen spelers nog bedot ten ook, die nietsvermoedend op een tafel liggen en olie op hun benen smeren”. Tot zover de column van Jan Mul der. Ik geloof het. Ik neem aan dat Cor Brom het ook heeft geloofd toen hij het las. Misschien heeft het hem wel op een idee gebracht. Maar dan was het wel heel onhandig om het geld niet meteen te verdelen en nog een week in zijn zak te houden, ook al is een week korter dan de tijd gedurende welke genoemde R. die vijfhonderd gulden in zijn zak hield. Tegenover die labiele indruk staat dat de voetballers over het algemeen veel voldoening in hun werk vinden. Ze vinden het leuker om te doen dan andere dingen, leu ker dan gewoon werken. Trainin gen vinden ze over het algemeen helemaal niet leuk, vooral niet als er geen bal aan te pas komt. Dan be schouwen ze de training als werk en niet als spel. Vooral amateurs, bij wie dat ook is onderzocht, denken er zo over. Prof. Rijsdorp: „Trai ners van amateurclubs die een trai ning geven waar geen bal aan te pas komt, deugen niet voor dat werk”. Het onderzoek onder de profvoet ballers toonde aan dat ze de autori teit van de coach aanvaarden, er zelfs behoefte aan hebben. „Een topsporter wil zijn terrein verklei nen, hij vindt dat een ander maar voor de rest moet zorgen. Hij be paalt zich tot zijn prestatie”, aldus prof. Rijsdorp. paalde sportieve rituelen. „Ik ken een hockeyclub waarvan de leden verplicht zijn hun tegenstander na de wedstrijd een kopje koffie aan te bieden. De club heeft een potje waar dat van kan worden betaald als er iemand geen geld voor heeft. Dat lijkt me een uitstekend ritueel. Als je weet dat je iemand na de wedstrijd iets zult aanbieden, zul je hem niet zo gauw te lijf gaan, lijkt me”. „Het zou ook goed zijn de directe tegenstander voor een wedstrijd een hand te geven. Dat kan heel wat ellende voorkomen. En dan niet een hand waarbij je de andere kant opkijkt of waarbij je je tegenstan der twee vingers breekt, natuur lijk”. „Bij het amateurvoetbal zou het gebruikelijk moeten zijn dat je met je tegenstander na afloop een uur tje in de kantine blijft praten. Dat zou heel wat incidenten voorkomen, vermoed ik”. Het zijn de conclusies van maar enkele van de studies die in Neder land op sportgebied zijn verricht. We lopen wat dat betreft achter bij het buitenland. Prof. Rijsdorp: „Maar het is niet alleen de schuld van de wetenschap. Die bekommert zich weinig om de sport, dat is waar, maar het omgekeerde geldt ook. We hebben in de onderzoeksraad van de NSF wel eens wat onderzoeken op touw gezet. Maar de sportwereld is al gauw minder geïnteresseerd als er niet zomaar een paar gouden plakken uitrollen”. „Een ander probleem is dat je onderzoek op sportgebied vaak multidisciplinair moet aanpakken: er moeten wetenschappers van ver schillende richtingen in samenwer ken, en dat is moeilijk bij weten schap, heel erg moeilijk”. Prof. Rijsdorp: „Nee, psycholo gen zijn er over het algemeen niet erg in geïnteresseerd. Voor dat werk zou je een agoog (algemeen gedragswetenschapper) moeten hebben, die aan een aantal voor waarden voldoet. Hij moet de prak tijk kennen, de stal hebben gero ken. Hij moet verder geen laborato- riumgeleerde zijn, maar hij moet erop uit trekken. En hij moet de taal van de sporters spreken, zodat hij echt contact met ze heeft. Zo iemand ken ik niet, niet in Neder land tenminste. Aan ons instituut zou er wel plaats voor ze zijn, maar er is geen geld: het onderzoek be perkt zich tot nu toe tot dingen waar speciaal voor betaald wordt”. onder de spelers heeft verdeeld, of dat hij er pas veel later mee op de proppen is gekomen. Pas in Vrij Nederland lezen we dat hij het geld op weg naar Wenen aan de Ajax-bestuursleden Boering en Brandsteder heeft overhandigd om het onder de spelers te verdelen. Bo vendien maakt Vrij Nederland het iets aannemelijker waarom hij die 5000 gulden eerst heeft verzwegen. De spe lers hadden een verhoging van de toe gezegde vergoeding met honderd gul den per gespeelde wedstrijd gevraagd (Ajax, meldt Vrij Nederland, verdien de ongeveer 95.000 gulden met die oe fenwedstrijden tegen de noordelijke amateurclubs) en het bleek Cor Brom niet handig als het bestuur net op dat moment van die 5000 gulden zou horen. Je kunt je daarbij voorstellen dat Brom, die allang wist dat het bestuur niet achter hem stond, via die 5000 gulden bovenop de eventuele verho ging van de wedstrijdvergoedingen een goede beurt wilde maken bij de spelers, van wie hij zo volledig afhan kelijk was geworden. Als hij die niet te vriend kon houden, had hij immers niemand meer te vriend bij Ajax. De mededeling in De Telegraaf: „Bo vendien lagen de jongens nog in de clinch met het bestuur over de verde ling van de premies”, is een wel heel vaag argument om die 5000 gulden. geen geld voor gymnastiek of zwemles, of de leiding van het te huis heeft er geen belangstelling voor. Of er is een grote drempel vrees. Dat is jammer hoor. Iemand die op zijn 73e jaar voor het eerst een zwembroek of een badpak gaat kopen, dat is een hoogtepunt hoor, dat is echt iets heel moois”. „Je hebt wel veel goedwillende leken die met oudere mensen aan bewegen doen. Het is heel belang rijk dat die er zijn, want ze doen het met liefde, vaak. Maar het kan na tuurlijk gevaarlijk zijn. Je moet met oudere mensen geen onverhoedse dingen doen. En je moet zien wan neer ze moe worden, dan moet je ze eruit pikken en zeggen: hou jij maar even op. Dit jaar komt er een hand boek op de markt voor mensen die met ouderen aan gymnastiek doen. Dat is alvast een begin”. „Dit onderwerp krijgt te weinig aandacht, daar ben ik van overtuigd. Er is wel een nota ge schreven door CRM, daar stonden goede dingen in, alleen is er niets van gerealiseerd. Ze weten daar niet goed waar het onder moet val len, onder bejaardenzorg of onder recreatiesport. En trouwens, oude re mensen komen ook niet zo erg voor hun eigen belang op. Ze vor men ook helemaal geen groep. Je kunt Willem Drees toch niet in één categorie onderbrengen met men sen in een verpleeghuis”. Voorhoedespelers behoren tot de labiele types -■ - Johan Cruijff eigenlijk een middenvelder.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 35