Zitting in Londen tot maandag verdaagd Volvo-auto’s moeten terug Schade in VS door Frederic ongekend groot s it Olie-experts rekenen op nieuwe crisis Zinken Russische atoomonderzeeër door blad gemeld Praag pakt weer FBI geeft leugens over Seberg toe Kennedy wil van Carter krachtiger economisch beleid Na 22 jaar nieuw Brits weekblad dissidenten op Protest Spaanse joden tegen bezoek Arafat „In Rusland 5 mln dwangarbeiders Lockheed wil Dissident Joeri Orlov: 99 Weinig bekend over besprekingen im .toege- waterstof 4 w I r I 7 r t l 1 1 JF 4 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 ZATERDAG SEPTEMBER 1 5 - I 4 f ncert chap igen te stenen liet al ingen dingen gehuis- ij Mar- If en - lie ver- /an de idoost- iiftig (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Op de onder handelingstafel van de confe rentie over de toekomst van Zimbabwe in Londen liggen sinds gisteren drie voorstellen voor een grondwet voor een onafhankelijk Zimbabwe: een Brits ontwerp, een ontwerp van het Patriottisch Front, en de huidige grondwet van 1979, waaraan de delegatie van bis- schop Moezorewa wil vast houden. F 7 Chili P I I I V F 4 X Op Zimbabwe-top drie ontwerpen-grondwet maar slacht- i voor tgroep Neder- i over Tenge in het ismeti- wordt steeds ensie,” :en op- lal” in •storin- aeester Assen ik ver- j West :ort ge- organg lorgen, mten in erugge- JB toe- lappers hebben, lijkheid ;k waar ing van Vmster- menten erimen- teit van oestem- tagd en beroep >rig na- de met t Maag- de Uni te voor de Pais over de ist. Dat ;ewezen ie Raad Xmster- dat af- eel van ninister de wet Het Britse ontwerp, dat gisteren werd gepubliceerd, houdt vast aan een gegaran deerde vertegenwoordiging van de blanke minderheid in het parlement, maar wil overigens de feitelijke bevoegdheden over het overheidsapparaat, het leger, de poli tie en de rechterlijke macht in handen van de zwarte meerderheid leggen. Het ontwerp van het Patriottisch Front voorziet niet in speciale privileges voor de onthouden aan degenen die zich na de illegale onafhankelijkheidsverklaring van 1965 in het land gevestigd hebben. De delegatie van Moezorewa staat op (Van onze redactie buitenland) BOEKAREST Met de vaststel ling, dat met een nieuwe oliecrisis rekening moet worden gehouden, is gisteren het tiende wereldoliecon- gres in Boekarest afgesloten. Over vier jaar zullen deskundigen uit de hele wereld opnieuw hun ervarin gen en opninies over de olieproduk- tie en ollevoorziening in de wereld uitwisselen. Want het staat vast dat wij ook dan nog in het aardolietijd- perk zullen leven, zo heeft George Govier, voorzitter van de commissie van wetenschappers die het pro gramma van de conferentie heeft opgesteld, gisteren gezegd. De oliereserves zijn niet onbeperkt. Daarom moet de mensheid vier doelein den nastreven om zo verstandig moge- de opperrechter zal benoemen. De presi dent heeft als constitutioneel staatshoofd slechts een beperkte betekenis, evenals trouwens in de huidige grondwet. De Britse voorstellen zullen waarschijn lijk op sterk verzet stuiten bij de blanke minderheid, die behoud van blanke con trole over een aantal sleutelposities als essentieel voor de stabiliteit van het land beschouwt. Het ontwerp van het Patriottisch Front gaat meer in de richting van een presiden tieel bewind. De president krijgt in deze versie verstrekkende bevoegdheden met betrekking tot benoeming en ontslag van topfunctionarissen in het leger, de rech terlijke macht en de ambtelijke dienst. lijk met energie om te springen: bespa ring op reeds ondekte oliereserves, het bevorderen van technieken die geschikt zijn om het percentage olie dat van reeds bekende reserves gewonnen kan worden te maximeren, het stimuleren van onder zoek naar nieuwe oliereserves en de ont wikkeling van alternatieve energie, al dus Govier. Govier liet er geen twijfel aan bestaan dat energie hoe dan ook duurder zal worden. Govier, die in Canada werkt als deskundige op energiegebied, koestert goede hoop dat in de toekomst de olie winning uit leisteen en teerzanden een belangrijke bijdrage kan leveren aan de energievoorziening. Tegen de huidige olieprijzen is de commerciële ontginning van leisteen en teerzand echter niet ren dabel. De deskundigen waren het wat dit betreft over het algemeen met Govier De actrice pleegde eind augustus in Parijs zelfmoord. Na haar dood beschul digde een vroegere echtgenoot, de Fran se schrijver Romain Gary, de FBI ervan dat zij verantwoordelijk was voor de geestelijke onevenwichtigheid die Jean De bewezen oliereserves in de wereld worden geraamd op circa 84 miljard ton. Als het verbruik blijft stijgen in het tempo van de laatste jaren zal deze voor raad binnen afzienbare tijd uitgeput ra ken. Per jaar wordt momenteel circa drie miljard ton olie verbruikt. Het be langrijkste olieproducerende land in de wereld, Saoedi-Arabië, weigert om meer te gaan produceren. Met een nieuwe oliecrisis moet daar om rekening worden gehouden. NEW YORK (AFP). Senator Edward Kennedy heeft gezegd dat hij geen belang rijke verschillen van mening over het eco nomische beleid van president Carter heeft, maar dat hij van mening is dat die politiek krachtiger moet zijn. In een vraaggesprek met The New York Times weigert Kennedy precies te zeggen wanneer hij zal besluiten of hij al of niet kandidaat van de Democratische Partij voor het presidentschap wil worden. Hij wilde slechts zeggen dat „tegen het eind van het jaar of begin volgend jaar een definitievere verklaring zal moeten wor den afgelegd”. De senator had kort geleden gezegd dat zijn kandidatuur voornamelijk zou afhan gen van de wijze waarop president Carter in de komende maanden zou optreden om de economische vraagstukken van het land op te lossen. Seberg ten slotte tot haar wanhoops daad bracht. Het gerucht zou toentertijd zo’n schok bij haar hebben te weeg ge bracht dat zij een miskraam kreeg, aldus Garv. Gisteren is Jean Seberg onder veel belangstelling ter aarde besteld op het Parijse kerkhof Montparnasse. Onder de aanwezigen bevonden zich naast haar laatste vriend, Ahmed Hasni, ook haar drie vroegere echtgenoten. Haar zoon Diego woonde eveneens de plechtigheid bij. Onder de vele acteurs die tegen woordig waren, was Jean-Paul Belmon do, haar tegenspeler in de film „A Bout de Souffle”. naamde „Samizdat-cahiers”, waarin Rus sische dissidenten schrijven. Alle mensen die in de Sovjet-Unie van hun vrijheid zijn beroofd, moeten een of andere vorm van dwangarbeid verrich ten. Orlov noemt dit iets dat typisch is voor het „reële socialisme met totalitaire inslag”, zoals het „leger werklozen” dat is voor het kapitalisme. Maar hij wijst erop dat het totale aantal gevangenen in de Sovjet-Unie tien keer zo hoog is als het aantal gevangen in het Westen, hetgeen hij verklaart uit de heersende levensom standigheden. Het overgrote deel van de veroordeel den is gestraft wegens misdaden (geweld, diefstal, etcetera) voor een niet onbelang rijk deel begaan onder invloed van alco hol. Als oorzaken voor het uitzonderlijk hoge aantal misdrijven in de Sovjet-Unie, noemt Orlov de afwezigheid van aflei ding, waardoor de jeugd tot alcohol en misdadigheid vervalt; de lage levens standaard; het verlies van morele maat staven; het ontbreken van informatie over criminaliteit en het belang dat de staat heeft bij instandhouding van een systeem van dwangarbeid. Het „onmenselijke principe” van herop voeding in de kampen noemde Orlov als laatste factor. „De kampen zijn scholen van misdaad en -moraliteit, waar de mens een wolf is voor de medemens. Speculatie bloeit er vanwege het gebrek aan voedsel en goederen en tussen mensen ontstaan primitieve betrekkingen, want het leven is sterker dan de leuzen”, zo schrijft hij. De Sovjet-Unie is een geïndustrialiseerd land dat een proletariaat in de primitiefste zin des woords kent, aldus Joeri Orlov. OSLO (DPA/AFP). In februari van vorig jaar is, volgens een verhaal van het Zwitserse blad Neue Zürcher Zeitung”, een Russische atoomonderzeëer mogelijk na een aanvaring, in de Noorse wateren gezonken. De Noorse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Johan-Jörgen Holst heeft gisteren echter meegedeeld dat zijn regering van niets weet. In het verhaal van het Zwitserse blad staat dat de onderzeeboot van de Russi sche marine bij Tromsö in het noorden van Noorwegen gezonken zou zijn na een aanvaring met het Noorse vrachtschip Utvik Senior. Dit schip verdween in een storm op 17 februari 1978 met negen opva renden. Pas enkele weken geleden werd het wrak teruggevonden. Het vertoonde tekenen van een aanvaring. WENEN (UPI). Minstens negen dissi dente rooms-katholieken zijn eerder deze week in Tsjecho-Slowakije opgepakt. De actie lijkt onderdeel van een nieuwe cam pagne tegen kerkelijke functionarissen en ondertekenaars van Charta 77. Dit is ver nomen in kringen van dissidenten in Wenen. WASHINGTON (AFP/DPA). De Amerikaanse federale recherche (FBI) heeft gisteren erkend, dat zij het gerucht in de wereld heeft gebracht dat de actri ce Jean Seberg in 1970 zwanger was van een negeractivist. slingen „Ned- g-Kong ivanke- ihtelin- icht, in g naar in de 'hileen- nochet. tuur en •gezegd van de ep ver deelde nee op Spanje is tot dusver ook het enige West- europese land waar de leider van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO voor een officieel bezoek is uitgenodigd. Welis waar is Arafat in juli in Wenen ontvangen door bondskanselier Kreisky, maar die bijeenkomst, vond plaats in het kader van de activiteit van de Socialistische Interna tionale. Ook Willy Brandt, voorzitter van de Socialistische Internationale, nam aan dat gesprek deel. De PLO, die door de arabische landen, de Organisatie van Afrikaanse eenheid en de beweging van niet-gebonden landen al is erkend als legitieme vertegenwoordiger van het Palestijnse volk, lijkt zijn diplo matieke inspanningen nu vooral op West- Europa te concentreren. De Europese Ge meenschap heeft zich al uitgesproken voor de erkenning van de nationale rech ten van het Palestijnse volk. De PLO streeft nu naar erkenning als de enige legitieme vertegenwoordiger van dat Pa lestijnse volk. Arafat arriveerde donderdag in Spanje en heeft sindsdien gesproken met premier Adolfo Suarez, minister van Buitenlandse Hij vroeg de Spaanse regering onmid dellijk diplomatieke betrekkingen met Is rael aan te knopen. Spanje is het enige Westeuropese land dat geen diplomatieke betrekkingen met Israel onderhoudt. Die situatie is een erfenis uit het Franco-tijd- perk. Israel weigerde indertijd het regime van Franco te erkennen en stemde ook tegen toelating van Spanje tot de Ver enigde Naties. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De joodse gemeen schap in Spanje heeft gisteren krach tig geprotesteerd tegen het bezoek van PLO-leider Jasser Arafat aan Spanje. Mauricio Hatchwell Toleda no, voorzitter van de joodse gemeen schap in Madrid, schreef in een open brief aan premier Suarez dat het hem zeer verwondert dat „onze regering een lid van de PLO ontvangt, een organisatie die internationaal bekend staat wegens moorden op kinderen, kapingen van vliegtuigen en bezettin gen van ambassades”. blanken, en wil het staatsburgerschap ging bemoeilijken. Voor wijziging van de ze artikelen zou nodig zijn dat tenminsze 70 procent van de parlementsleden voor stemt. Wijziging van dergelijke bepalingen in de huidige grondwet is alleen mogelijk met de stemmen van alle 72 zwarle leden en van tenminste zes blanke leden, dus 78 procent. Over de samenstelling van de diverse commissies zegt het Britse ontwerp slechts, dat alle bevolkingsgroepen hierin „op passende wijze” vertegenwoordigd moesten zijn. De Britten leggen een con centratie van bevoegdheden bij de pre mier, die het hoofd van de politie, de bevelhebbers van leger en luchtmacht en Deze schattingen zijn afkomstig van de Russische dissident Joeri Orlov, die in mei vorig jaar wegens anti-Russische-activi- teiten tot de maximumstraf van zeven jaar dwangarbeid en aansluitend vijf jaar verbanning werd veroordeeld. Het artikel waarin Orlov deze cijfers bekend maakt, is uit het werkkamp Perm gesmokkeld en gisteren in La Libre Belgique in Brussel gepubliceerd. Orlov werd opgesloten in een dwangar beiderskamp in Perm in de Oeral. Hij heeft daar een 20 pagina’s lang rapport over het Russische strafsysteem opge steld. Dit met de hand geschreven docu ment werd toegespeeld aan Anthony de Meeus, een van de uitgevers van de zoge- het standpunt, dat de huidige grondwet vereni aan a"e e*sen voldoet. Deze grondwet sn kan en het gevolg rf- Tijdens zijn bezoek aan Spanje begroette PLO-leider Jasser Arafat een onverwachte be zoeker: aartsbisschop Capucci van Jeruzalem, die drie jaar in een Israëlische gevangenis heeft gezeten. Capucci was veroordeeld wegens wa pensmokkel voor de Palestijnen. BURBANK (Reuter). De Amerikaan se vliegtuigfabriek Lockheed heeft de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, West- Duitsland en Saoedi-Arabië voorgesteld een luchtvaartmaatschappij te stichten die bij wijze van proef de motoren van de vliegtuigen niet op kerosine maar op wa terstof laat lopen. Voor dat experiment zouden vier Lockheed Tristars kunnen worden gebruikt. De kosten om het project op gang te brengen, schat Lockheed op 1,38 miljard dollar (2,75 miljard gulden). De nieuwe luchtvaartmaatschappij zou im te begin nen vracht moeten vervoeren tussen de VS, West-Europa en het Midden-Oosten om te laten zien dat vloeibare waterstof een brandstof is die kan worden gebruikt in de plaats van de gebruikelijke kerosine. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. In de Sovjet-Unie moeten in totaal vijf miljoen mensen dwangarbeid verrichten. Drie miljoen daarvan worden gevangen gehouden, waarvan een groot maar onbekend aantal mensen dat wegens alcoholisme wordt vastgehouden. De overige twee miljoen moeten worden gezocht bij degenen die zijn verbannen. LONDEN (UPI). In Engeland is voor het eerst sinds 22 jaar een nieuw week blad verschenen, Now Exclaimer ge- naamt, dat gisteren voor het eerst te koop werd aangeboden. De eerste editie be stond uit 400.000 exemplaren. De sponsor, sir James Goldsmith, die ook het Franse tijdschrift l’Express uit geeft, heeft meer dan 10 miljoen gulden voor het bekend maken van het nieuwe tijdschrift uitgetrokken, maar door een staking van de commercie le televisie kon dat medium er niet voor gebruikt worden. Er is echter nogal wat bekendheid gege ven door vraaggesprekken met sir James, een levensmiddelenmagnaat, met verha len over het werven van 69 meestal beken de journalisten tegen salarissen die aan merkelijk hoger liggen dan de gewoonte is in Fleet Street. Hierover ondervraagd zei sir James te vinden dat journalisten niet genoeg betaald krijgen. De eerste editie telt 142 bladzijden en kost ongeveer twee gulden. eens. Ook bestond overeenstemming over de constatering dat er gaandeweg steeds minder nieuwe oliereserves wor den ontdekt. Maar de pioniers onder de oliezoekers, zoals Michel Halbouty, me nen dat nu pas de helft van de oliereser ves op aarde is ontdekt. Er is nog 141 miljard ton olie te winnen, zo meent Halbouty. In de Labrador Zee, op honderd tot 150 kilometer ten oosten van Canada, hebben geologen olievelden ontdekt met een structuur die lijkt op de structuur van de olievelden in de Noordzee. De Canadezen laten zich terughoudend uit over de vermoedelijke omvang van deze oliereserves. Eerst moet er een moeilijk en kostbaar onderzoek plaatsvinden, zo zeggen de deskundigen, die overigens wel vermoeden dat het om een belang rijke nieuwe vondst gaat die de econo mie van Canada ingrijpend kan veran deren. j een tomen, cachlo- en op- STOCKHOLM (AFP). Door een montagefout moeten binnenkort 85.000 auto’s van het merk Volvo terug naar de fabriek, zo is gisteren in Stockholm mee gedeeld. Een groot aantal modellen uit de series 242 en 260 van het bouwjaar 1979 heeft een montagefout in het differentieel van de achteras. Een woordvoerder van de Volvo-fabriek zei dat het defect weliswaar niet hoeft te leiden tot ongelukken, maar dat het wel materiële schade kan veroor zaken. MOBILE (DPA). De schade die de tropische wervelstorm Frederic met windsnelheden tot 200 kilometer per uur en vijf meter hoge golven aan de kusten van Florida, Mississippi, Alabama en Louisiana heeft aangericht wordt op min stens 100 miljoen gulden geschat. Tot dusver zijn negen doden geteld. Honderden mensen zijn door rondvliegen de wrakstukken gewond. De wervelstorm is intussen naar het noorden getrokken en is aanmerkelijk geluwd. President Carter heeft het rampgebied gisteren bezocht en federale hulp toege zegd. Inmiddels zijn honderden plunderaars op de verlaten winkels en huizen neerge streken. In Alabama hebben politie en Nationale Garde bevel gekregen na twee waarschuwingsschoten, gericht met scherp te schieten. Tot dusver zijn zestien plunderaars in de kraag gepakt. In het rampgebied zijn ongeveer een miljoen huizen zonder elektriciteit. De wa tervoorziening is uitgevallen en de levens middelen in huizen en winkels bederven omdat de koelkasten het niet meer doen. Frederic is een van de zwaarste wervel stormen die deze eeuw de VS hebben getroffen. De vernielingen zijn nu veel groter dan voorganger David tien dagen geleden heeft aangericht. geeft de 230.000 blanken (vier procent van de bevolking) 28 zetels in het 100 leden tellende parlement, en tot 1989 de feiteljj- ke controle over leger, rechterlijke macht en ambtelijk apparaat. Met de introductie van deze drie voor stellen is de conferentie na enkele dagen van inleidende schermutselingen, in de fase van het werkelijke onderhandelen gekomen. Daarop wees ook de intensieve diplomatieke activiteit achter de scher- men, die gisteren goed op gang kwam. Zes leden van Moezorewa’s delegatie, onder wie ex-premier Ian Smith, hadden een gesprek met de Britse minister van Bui tenlandse Zaken lord Carrington. President Julius Nyerere van Tanzania, 1 die ertoe heeft bijgedragen het Patriot tisch Front aan de onderhandelingstafel te krijgen, had gisteren een gesprek met Robert Moegabe en Joshua Nkomo, de leiders van het Patriottisch Front en met premier Thatcher en minister Carrington. Aan de conferentietafel zelf gebeurde gisteren betrekkelijk weinig. De zitting werd verdaagd tot maandag, om de dele gaties gelegenheid te geven de verschillen de ontwerpen in het weekend te bestude ren. Volgens het Britse ontwerp zullen de blanken hun greep op alle sleutelposities in het politiek bestel moeten opgeven. In de huidige grondwet hebben de blanken de mogelijkheid om grondwetswijzigin gen te blokkeren. Bovendien hebben zij via speciale commissies de controle be houden op het leger, het overheidsappa raat en de rechterlijke macht in ieder geval voor een periode van vijf jaar. Het Britse ontwerp stelt een systeem van algemeen kiesrecht voor met twee kiezerslijsten. Blanken en zwarten zouden gezamenlijk de zwarte parlementsleden kiezen, en alleen blanken zouden blanke parlementsleden kiezen. Met opzet heb ben de Britten in dit stadium nog geen aantal blanke parlementszetels genoemd. Het document spreekt van een „y”-aantal zetels en een „z”-aantal blanke zetels. Voor bepaalde delen van de grondwet, zoals de artikelen over de wetgevende macht, de rechterlijke macht en het amen- I deren van de grondwet, zullen speciale waarborgen worden ingebouwd die wijzi- Zaken Marcelino Oreja, de leider van de Spaanse communistische partij Santiago Carrillo en vooraanstaande leden van de socialistische partij. Een onverwachte be zoeker voor Arafat was aartsbisschop Hi- larion Capucci van Jeruzalem, die drie jaar in een Israëlische gevangenis heeft doorgebracht na een veroordeling wegens wapensmokkel voor de Palestijnen. Een prominent conservatief politicus, Fraga Iribarne, heeft een uitnodiging voor een gesprek met Arafat afgewezen. Over de inhoud van Arafats besprekin gen is weinig meegedeeld. Ook over het program van zijn bezoek werden, kenne lijk uit veiligheidsoverwegingen, nauwe lijks details verstrekt. Intussen heeft de Amerikaanse bankier David Rockefeller gisteren gezegd, dat oprichting van een Palestijnse staat zal bijdragen tot een oplossing van de proble men in het Midden-Oosten, zo meldt al thans het Koeweitse dagblad Al Anba. „Ik ben er vast van overtuigd dat de proble matiek in het Midden-Oosten niet opgelost kan worden zonder de vestiging van een Palestijnse staat. Ik meen dat de Westelij ke jordaanoever daarvoor de meest ge schikte en logische plaats is”, zo citeert het blad de president-directeur van de Chase Manhattan Bank. Rockefeller zei tevens dat zijn bank niet overweegt de financiële contacten met Israel stop te zetten. Tot dusver werd van oliereserves slechts dertig procent gewonnen. De Roemenen hebben nu nieuwe produktie- technieken ontwikkeld, die bij bepaalde reserves al geleid hebben tot een win ning van vijftig procent van de aanwezi ge olie. Ook hiervan kan de wereld in belangrijke mate profiteren. Dat neemt niet weg dat zich op korte termijn weer een tekort aan ruwe olie kan voordoen. ’ais van >lt orde - \mster- Univer- s in te i jks vliegen op rv

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3