I h kerkdiensten B Terugblik TUNESIË r Beverwijk 75 JAAR GELEDEN REED EERSTE TRAM TUSSEN HOOFDSTAD EN SPAARNESTAD H in Velsen Zuid Driehuis Santpoort Wijk aan Zee Heemskerk Velsen Noord IJmuiden •1 Luisterrijk Irritatie e IJMOND Z ZATERDAG SEPTEMBER 19 7 9 r ------ Inlichtingen en boekingen uitsluitend bij: za gr ke be go HERHALING VAN DE SUCCESVOLLE NAJAARS^ REIS 1978 VOOR ONZE LEZERS NAAR IN NOORD-AFRIKA r VOC per wei bae zou T 4 Van 13-23 oktober organiseren wij in samenwerking met het Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman opnieuw een groepsreis voor onze lezers naar de warmte en de mystiek van het Afrikaanse continent Binnen 3 uur na vertrek uit Amsterdam arriveren in Tunis en vandaar 9 dagen lang de totaal andere, volledig Oosterse sfeer ondergaan door middel van een geheel verzorg de rondreis door het prachtige land Tunesië Met lange stops, zodat de inspanning niet te groot wordt. Am 'V PRIJS PER PERSOON 1379,- IN DE REISSOM IS INBEGREPEN: HAARLEM/AMSTERDAM/HAARLEM. Een stap voorwaarts op weg naar de beschaving. Een grote technische vernieuwing. Een mijlpaal in de ontwikkeling van het verkeer. De superlatieven waren niet van de lucht bij de ingebruikneming van de tramlijn Amsterdam- Haarlem-Zandvoort. De lijn Haarlem-Zandvoort bestond al enige jaren. In 1904 werd de verbinding doorgetrokken naar de hoofdstad, zodat de Amsterdammers een betere gelegenheid kregen zich aan het strand te gaan verpozen. De door de maatschappij EMS geëxploiteer de tramlijn, waar later de roemruchte „Kikker” en „De Blauwe” furore zouden maken, schroomde niet de concurrentie met het Hol landsch Spoor aan te gaan. De tram had meer luxe en een lagere prijs te bieden, het spoor was sneller. r boog mu Als een pijl uit een schoten wij naar Haarlem (Foto 's ter beschikking gesteld uit het archief van de NZH). (ADVERTENTIE) HAARLEM. Een wagen van de Eerste Nederlandsche Electrische Trammaat schappij maakte precies 75 jaar geleden op donderdag 15 september 1904 zijn eerste proefrit op de lijn Haarlem-Amsterdam. Een aanleiding voor Theo van der Kaay en Jan Kuys om eens te snuffelen aan geleidingsdraden, dubele sporen, concessies, Beynes-materieel en talloze andere aan het tramtijdperk verbonden zaken. In bijgaand verhaal een terugblik. Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman, Gedempte Oude Gracht 82 (In stadskantoor Haarlems Dagblad), Haarlem, telefoon 023- 313150 (Arjanne de Vries). t*. Hervormde Gemeente, Engelmundus- kerk, zondag 9.00 en 10.00 uur dr. L. Brink. Verpleeghuis Velserduin, zondag 10.45 uur pater A. Mars en mevr. L. Brezet- Brouwer. R.K. Engelmunduskerk, zaterdag 19.00 uur gezinsmis, zondag 9.30 en 18.00 uur H. Mis, 11.00 uur Viering met jongerenkoor. R.K. Parochie, Frans Netscherlaan, za- R.K. Kerk St. Odulphus, Odulphus- straat, zaterdag 19.15 uur, zondag 9.30 uur en 11.30 uur. Ned. Herv. Kerk, Voorstraat, zondag 10.00 uur ds. W. W. Ruitenberg, Oudorp. I lar zijl arr vei en en VOl vei ter opl be van E die gaa hac kos I Joi ra; bij wo be< in mc vei 1 die me in tru Hij dal vo< dei o ui ooi str laa 1 wi hei nit jet dit „K vo 19. sci ad ja; ko aai gr; gif mé 021 zoi no doi voi we me nei SOI sec pel gei iet; Al: op alli wi liji bei de de A bi i hu g« rei Ve sai bei lijl dit ter B een Rir een goe voc mr. uit; R.K. Kerk Mariakerk, Spoellaan, zater dag 18.30 uur, zondag 9.45, 11 en 12.15 uur. H. Laurentius, A. Verherentstraat, za terdag 19 uur, zondag 9.30 en 11.30 en 18 uur. Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, zondag 10.00 uur ds. H. P. Huisman. Baptistengemeente Heemskerk, Maer- ten van Heemskerkstraat, 10.00 uur dhr. H. G. Boskamp, 10.00 uur zondagsschool, 20.30 uur jeugdbijeenkomst. Gereformeerde Kerk, Morgenster, Vrij- burglaan, zondag 9.30 uur ds. A. van Leeu wen, 19.00 uur afscheidsdienst ds. C. Meijer. Gereformeerde Kerk, Engelmundus kerk, Koningsweg, 9.30 uur ds. A. T. L. Liem, Wormer, 19.00 uur afscheidsdienst ds. C. Meijer in Morgensterkerk. Hervormde Kerk, zondag 10.00 uur ds. Van Wijngaarden. veel bekijks; de tocht duurde van 5 tot 6 uur van en terug naar de Amsterdamsche Poort. De voorgeschiedenis van de „Blauwe Tram” is in Haarlem te vinden. Op 3 juli 1899 werd tussen de Tempeliersstraat en Zandvoort de eerste elektrische treinver binding van Nederland geopend. De naam van de onderneming luidde dan ook vol fantasie: Eerste Nederlandsche Electri sche Trammaatschappij. Grote broer Am sterdam sloeg deze ontwikkelingen ja loers gade. De Mokummers wilden ook naar Zandvoort en wel met een eigen tramlijn. Wonderlijk genoeg had Haarlem daar geen enkel bezwaar tegen en de concessies werden vlot verleend. Ook de gemeente Haarlemmerliede en de minis ter van Waterstaat verleenden de vergun ningen voor de trambaan over hun grond gebied. In een met Amerikaans kapitaal opgerichte Electrische Spoorweg Maat schappij werden de concessies gebundeld De debatten over voor- en nadelen wa ren al in volle hevigheid losgebarsten, toen de eerste proefrit met de tram nog gemaakt moest worden. De eerste experi mentele rit had plaats op donderdag 15 september 1904. Een historische gebeur tenis, wat blijkt uit een verslag van de rit in Haarlems Dagblad van zaterdag 17 september 1904. en in januari 1903 ging de eerste spade de grond in. Het werd een dubbelsporige lijn van 28 kilometer. Doordat het sukkelen was met de bodemgesteldheid moesten kostbare beschoeiingen worden aangelegd. Enkele cijfers geven een indruk van de omvang van het werk. Ophoging van het gedeelte Sloterdijk-Kostverlorenvaart vergde 280.000 kubieke meter zand, het aanbren gen van walbeschoeiingen tussen Sloter- dijk en Haarlem 43.500 palen, 4.600 kubie ke meter hout, 9600 kubieke meter bag- gerwerk, 160 ton ijzer, 5000 ton basalt, 31.500 vierkante meter bestratingswerk en 1700 meter hekken. Er waren op het hoogtepunt van het werk 2500 man tege lijk aan de arbeid. Met vooruitziende blik kocht de trammaatschappij aan weerszij den van de rails tussen Sloterdijk en de gemeentegrens grond aan om huizen op te bouwen. De klanten voor de trams moes ten immers ergens vandaan komen! Zo ontstond later de Admiraal de Ruyterweg. klasse kostte zes dubbeltjes, voor een re tourtje eerste klasse moest 85 cent worden neergeteld. De hooggespannen verwach tingen over lage prijzen werden daarmee de grond in geboord. Weliswaar waren de tramtarieven iets lager dan de prijzen van Hollandsch Spoor, maar het verschil viel kleiner uit dan veel mensen vooraf had den gehoopt. Bovendien telde voor de passagiers nog een geheel ander punt. Haarlems Dagblad schreef: „De ervaring leert weliswaar dat spoorreizigers tweede klasse veelal trein reizigers eerste klasse zijn, maar bij deze lijn zou dat wel eens anders kunnen we zen. Wij Nederlanders zijn nu eenmaal hartstochtelijke rookers en voor velen on zer is het haast ondoenlijk om bijna een uur lang in een vervoermiddel te zitten zonder er de brand eens in te jagen”. In de tram was roken in de eerste klas verboden, maar daar stond tegenover dat passagiers eerste klas op trijp konden zitten, terwijl passagiers tweede klas ge noegen moesten nemen met leer. Na de officiële openstelling voor het publiek op 6 oktober 1904 kwamen nog talloze mankementen aan het licht. Gelei dingsdraden lieten los of braken, er ont stond kortsluiting, maar „de ongelukjes van de laatste dagen moet men niet mee- tallen. Dat zijn de pokken en mazelen van iedere onderneming”. De belangstelling was in het begin groot. Wachttijden van meer dan twee uur vóór een plaats in de tram waren geen uitzondering. Het vervoermiddel had aan vankelijk plaats in de zogenoemde „Me- tallurgiques”, in de volksmond „Kikker” genoemd wegens de groene kleur. Later maakten zij plaats voor de Budapester, en de luxueuze uitvoering van Beynes. „De tocht slaagde over het algemeen vrij wel; hier en daar moest men wel even stoppen om kleine belemmeringen uit den weg te ruimen, maar dit veroorzaakte toch geen belangrijke vertraging. Van de Eendjesbrug ging het langzaam langs den Burgwal, de Anthoniestraat, den Heeren- singel naar de Amsterdamsche Poort. Hierover gegaan zijnde reed de tram in kalm tempo den Amsterdamsche Straat weg op. Was er eerst weinig publiek bij het afrijden van de tram tegenwoordig, wel dra ging de tijding door de omliggende buurten: „De tram rijdt”. Uit alle wonin gen kwamen nu de menschen te voor schijn om getuige te zijn van het eerste rijden der tram. Maandenlang hebben de bewoners der in de omtrek liggende stra ten ook last gehad van opgebroken stra ten en afgesloten bruggen, maar nu was de eerste rit van de tram ook tevens het sein, dat aan alle trammisère een einde is gekomen. En de jeugd hief een hoera’tje aan en volgde de tram, zoolang ze kon. Deze proefrit is echter nog niet de officiële, doch eene voorlopige om te constateren of alles in orde is. Onze correspondent te Halfweg deelt omtrent dezen rit nog het volgende mede: Donderdagmiddag is de eerste tramwa gen van hier naar Amsterdam en terug gereden. Het was een wagen van de lijn Zandvoort, waarmede alleen „weg en werken" werden beproefd. De ingenieurs en hoofdopzichters van de algemeene aannemers White en Co, de chef van ex ploitatie, de heer Julius, de heeren direc teuren van de ENET en opzichter van den Waterstaat maakten dit tochtje, waarbij alleen het opgaande spoor werd bereden, mede. De bewegingen gingen uitstekend en bijzondere bemerkingen waren niet te maken. Overal had de wagen bijzonder De opening van de tramlijn op 4 oktober 1904 moet een luisterrijk feest zijn ge weest. Ruim 250 genodigden genoten van een heerlijk ritje in een stralende najaars zon. In het Brongebouw in Haarlem wer den zij onthaald op een „kolossaal déjeu ner dinatoir met monsterachtige hoeveel heden” en.op ellenlange, hoogdraven de toespraken. Twee dagen na dit festijn werd de lijn voor publiek geopend. Er mocht echter niet snel worden gereden: in Amsterdam 12 kilometer per uur en in Haarlem 15 kilometer per uur. Op die manier duurde de rit tussen de twee ste den zo’n 54 minuten. Een passagier die zich eens over dit trage tempo beklaagde, kreeg van een geërgerde conducteur ten antwoord: „Waarom gaat u niet lopen?” Gevat antwoordde de passagier: „Zo’n haast heb ik nu ook weer niet”. Op het lijntje werden 34 wagens ingezet, die per stuk 41 passagiers konden meene men. De wagens reden tussen zeven uur ’s morgens en acht uur ’s avonds elke tien minuten. De eerste tram vertrok vanuit Amsterdam om 6.30 uur en vanuit Haar lem om 5.33 uur. Een retourtje tweede De gemeente Amsterdam vond het wel een vleiend idee zelf te beschikken over een tramspoor van hartje stad naar Zand voort. Toch kregen de initiatiefnemers, de ingenieurs Anderheggen en Neumeyer, niet volledig de vrije hand, toen de conces sie werd verleend. Toestemming kwam, maar slechts voor een periode van vijftig jaar. Na die tijd kon de overeenkomst per jaar worden opgezegd. Dat moet een hel der moment van het stadsbestuur geweest zijn, want laat nu de irritatie over die lange, onhandige trams die tot diep in de binnenstad doordrongen, na precies vijf tig jaar op een hoogtepunt zijn gekomen. Amsterdam verbrak prompt de concessie, was niet te vermurwen en de tram Am- sterdam-Zandvoort reed zijn laatste rit. Een Beynes-tramstel komt de twijfel achtige eer toe in een nachtelijke rit de lijn Amsterdam-Haarlem voor het laatst te hebben gereden. Pas kwart voor vier in de ochtend bereikte de tram de remise, met grote vertraging en bovendien ernstig ge havend. Langs de hele route werden toe spraken gehouden, huldeblijken, maar ook sabotagedaden. Tussen Halfweg en Haarlem was de tram veranderd in een volkomen verduisterd monster dat voort joeg met een snelheid van bijna 75 km per uur. Alle lichtpunten waren onklaar ge maakt, maar de tram werd begeleid door vuurspattende flambouwen van een Poly- goon-filmploeg alsmede door tientallen auto’s en motoren. „Blij dat ik rij” was in die jaren nog een onbegrepen kreet, wat blijkt uit het feit dat die automobilisten door luid te claxonneren hun ongenoegen kenbaar maakten over de opheffing van de tram. R.K. Laurentius, Willemsbeekweg, za terdag 19 uur, zondag 9.30 uur koormis en 10.45 uur gezinsdienst. Oud Katholieke Adelbertuskerk, Spar- renstraat, zondag 10.00 uur Dienst van Schriftlezing en gebed. Bethlehemkerk, Gijzenveltplantsoen, zondag 10.00 uur ds. R. G. J. Timmers (H.A.), 19.00 uur ds. R. G. J. Timmers (zang- en themadienst). terdag 19 uur mis met samenzang, zondag 10 uur heilige mis. Gereformeerde Kerk, Burgemeester Enschedelaan, zondag 19.00 uur ds. H. D. de Wit. Adventskerk (Provinciaal Ziekenhuis), zondag 19.00 uur ds. G. J. Rijks. Volle Evangelie Gemeente, gebouw Be rea, zondag 10.00 uur P. Bronsveld, 19.30 uur J. E. van den Brink. De Hoeksteen, Willem de Zwijgerlaan, zondag 10.00 uur ds. J. F. van Woerden. De Dorpskerk, Burg. Enschedelaan, zondag 10.00 uur ds. G. J. Rijks (H.A.). Prinsesselaankerk, zondag 10.00 uur ds. L. W. van Reijendam-Beek. Gereformeerde Kerk, Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden, zondag 9.30 uur ds. L. J. G. IJkel. Middelaarskerk, Moensplein, zondag 9.30 uur M. van Veelen. Vrije Evangelische Gemeente, Van Riemsdijklaan, zondag 10.00 en 17.00 uur Br. J. A. Bor, Katwijk. Chr. Geref. Kerk, Koningstraat 117, zondag 9.00 uur ds. N. Ribbers (voorber. H.A.) P inkstergemeente Beverwi jk-Heems- kerk, Lingestraat, zondag 10.00 uur hr. L. den Hertog, 19.00 uur hr. J. Reerds. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat 62, zondag 10.00 uur ds. H. Luikinga. Jehovahs Getuigen, Lingestraat 32, zon dag 10 Uur, openbare lezing, 11 uur Wacht torenstudie, dinsdag 19 uur Theocratische school, 20 uur dienstvergadering. Héél veel zien onder leiding van een goede. Duits-sprekende gids. Naast de metropool Tunis bezoeken wij het oude Carthago, het liefelijke Moorse stadje Sidi Bou Saïd, de bekende kustplaatsen Sousse en Monastir op weg naar Sfax met bezichtiging van het colosseum El Djem. Dan naar Matmata (indrukwekkende bewoonde holwoningen) en naar het prachtige eiland Djerba via Zarzis en de Romeinse weg. Na een extra rustdag hier met een ochtendrit over het eiland, voortzetting van de reis naar het zuiden via Gabès (in rijtuigen de oases zien) naar Tozeur (aan de rand van de échte Sahara vlakbij de grens van Algerije). Op de rug van dromedarissen door de oase. Vervolgens naar Gafsa en Kairouan (13 eeuwen oude stad en tapijtcentrum). Tenslotte naar Hammamet (de tuin van Tunesië) voor een verblijf van 3 nachten. Van het dichtbijgelegen Monastir directe terugvlucht naar Amsterdam. Moskeeën, bazaars, souks, de Sahel, prachtige zandstranden, drukte en onvoorstelbare stilte, „bijbelse’’ taferelen, chaos en ongerepte schoonheid en nóg veel meer zult u zien en meemaken tijdens deze mooie rondreis; uw camera krijgt geen rust! (Toeslag voor 1-persoonskamer ƒ175,-). Accommodatie op basis van 2-pers, kamers met bad of douche in de betere hotels, alle maaltijden (in Hammamet demi-pension), gehele rondrit in air conditioned bus, alle kosten voor entrees, vervoer per ander voertuig of kameel, alle kruierskosten, vliegvervoer Amsterdam-Tunis en Monastir-Amsterdam, bus vervoer Haarlem (Frederikspark)-Schiphol v.v., speciale cocktailparty voor de lezers van onze bladen, ervaren gids, premie voor een bagage- en reisongeval- lenverzekering, Nederlandse reisbegeleiding. Petruskerk, Venusstraat 1, zaterdag 19 u., zondag 10.30 uur Koormis. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, zondag 10.00 en 19.00 uur ds. Heikoop. Oud Katholieke Kerk, Kon. Wilhelmi- nakade, zaterdag 19.00 uur vespers, zon dag 10.00 uur hoogmis. Leger des Heils, Edisonstraat, zondag 10.00 uur heiligingsbijeenkomst, 19.30 uur verl. samenkomst. Petrakerk, zondag 9.30 uur ds. J. L. Bel. 17.00 uur ds. A. J. Krol van Gorinchem. Christelijk Gereformeerde Kerk, Mar conistraat 7, zondag 10.30 uur ds. N. Rib bers, voorber. H.A., 17.00 uur ds. N. Ribbers. Aula Zeewegziekenhuis, zondag 9.30 uur pater A. Mars en mevr. L. Brezet- Brouwer. Baptistengemeente, J. P. Coenstraat, zondag ds. A. H. Agtereek, 19.00 uur ds. W Hessels, Alblasserdam. Jehovahs Getuigen, Koninkrijkszaal, Oranjestraat 92, zondag 10-2 uur vergade ring. Doopsgezinde Gemeente IJmuiden, zondag 10.00 uur ds. J. A. Scholte (Bloe- mendaal). Vergadering van Gelovigen, Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, zondag 10 uur eredienst, woensdag 19.30 uur bijbel- bespreking. Pinkstergemeente IJmuiden, zondag 10.00 uur B. M. Piet, Cultureel Centrum, 19.30 uur D. P. Hartendorp, Tuinder- straat, woensdag bijbelstudie, D. P. Har tendorp, Tuinderstraat. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt), zondag 9.30 en 17.00 uur ds. L. J. Joosse. Goede Herderkerk, Velserduinweg 52, zondag 10.00 uur ds. Joh. Brezet. Ichtuskerk, Fahrenheitstraat, zondag 9.30 uur drs. H. W. Nusselder, 17.00 uur drs. H. W. Nusselder. Gereformeerde Kerk, Bethelkerk, zon dag 9.30 uur ds. A. J. Krol, 17.00 uur ds. J. L. Bel (jeugddienst). Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den, Zeeweg 265, Braambos 10.30 uur ds. J. Verdonk. Verzeker u van een zonnige, korte herfstvakantie en boek snel, want wij verwachten grote belangstelling voor deze zeer speciale reis, waarvoor de deelname beperkt is. R.K. Kerk, H. Agatha, Breestraat, zater dag 19 uur zondag 8.30, 10, 11.30 en 18 uur. O.L. Vrouw van Goede Raad, Arends- weg, zaterdag 18.30 uur, zondag 9, 10.30 en 18.00 uur. Regina Coeli, Hilversplein, zaterdag 19 uur, zondag 10, 11.45 en 19.30 uur. Apostelkerk, Van Riemsdijklaan, zater dag 19 uur, zondag 8, 9.15 en 11 uur. Voor direkte bediening (H. Oliesel voor Beverwijk, Wijk aan Zee en Velsen- Noord op zondag en werkdagen bellen 29044 (telefoonnummer St. Jozefrust- oord). Ger. Kerk (vrijgemaakt), Immanuel- kerk. Olieslagerslaan, zondag 10.00 uur ds. H. de Vries, 16.45 uur, ds. H. de Vries (Hattum). Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, Kerk straat 10.00 uur ds. G. J. Rijks. De Opgang, Florastraat, zondag 10.00 uur ds. A. Goudsmit-Aalbers

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 6