SLOTEMAKER MAAKT FATALE J Beenhakker: „Ajax Haarlem moeizaam langs NAC STERKE RENTREE VAN HANEGEM SLIP IN EEN OLIE-PLAS nu lopend patiënt” Jensen op reservebank l i t f Bonsink terug Op niveau Schoten I 13 1979 SEPTEMBER MAANDAG ■MM 1 V ng| I!» I (Van onze sportredactie) ALKMAAR. In zijn pogingen om Ajax gezond te maken, is het nieuwe trainersduo van Ajax juist niet gedwarsboomd door AZ’67. De Alkmaarders zagen za terdagavond een inhaalpoging, ingezet bij een achterstand van 0- 3 ternauwernood mislukken, waardoor Leo Beenhakker en Bobby Haarms met een overwin ning van 3-2 de eerste winst kon den uittellen van hun „chirurgi sche” ingrepen. O" X in iar Ki.) (Van onze sportredactie) JAN VAN DER NAT Wim van Hanegem: uitblinker. JAN PREENEN Arbitrale hulp bij eerste zege Op het moment van het fatale ongeluk bevonden zich nog enkele wagens van de HAARLEM. Ook na de eerste overwinning van het seizoen bleef Barry Hughes realist. De Haarlem-coach vierde de 1-0 zege op „mede-degradatiekandidaat” NAC met gepaste vreugde. Er was dan ook behalve die twee winstpunten niet zo erg veel om blij over te zijn. Haarlem kwam namelijk met die overwinning goed weg en het vertoonde spel bleef andermaal ver beneden de maat. „Natuurlijk”, stelde Hughes na afloop vast, „ben ik met het resultaat tevreden. We hebben de klappen, die we voor de wedstrijd tegen Ajax moesten incasseren, goed opgevangen. Maar toch als we zo doorgaan krijgen we absoluut problemen”. Natuurlijk mag en kan niet alle schuld in de schoenen van Kramer worden ge schoven. Want als dan hij zich niet aan- Nu is het ook zo dat Kramer nauwelijks pogingen onderneemt om aanspeelbaar te zijn. Maar zelden treffen de middenvel ders hem aan zonder een verdediger op zijn nek en dat maakt het natuurlijk wel moeilijk. Bovendien wordt de vaart uit het spel gehaald, omdat Kramer regelmatig pas uit buitenspelpositie komt teruglopen, wanneer de middenvelder klaar staat voor een pass. Strauch: „Nadat mijn motor geëxplo deerd was, heb ik eerst de brandblusser in werking gesteld. Daarna heb ik on middellijk de wagen verlaten. Nadat ik was uitgestapt, werd mij vanuit de offi- cial-auto verzocht tussen de dokter en zijn assistente plaats te nemen om me te laten onderzoeken. Hoewel ik dat niet nodig vond, heb ik het toch maar even gedaan. Ik vertelde dat ik niets man keerde en daarom weer uit wilde stap- Dr. Bob Deel en zijn assistente, de verpleegster Hettie Stoevenbeldt, die zich op het moment van de botsing in de official-auto bevonden, raakten gewond en werden per ambulance naar het zie kenhuis vervoerd. Dr. Deel liep een ge compliceerde beenbreuk op. Als gevolg van het ongeval en het overlijden van Slotemaker werd het verdere program ma afgelast. Het fatale ongeluk gebeurde in de elf de en voorlaatste ronde van de internati onale Camaro-race, die gisteren voor het eerst op het circuit van Zandvoort werd verreden. Over de oorzaak van het onge val liepen de meningen van de wedstijd- leiding en de veroorzaker van de olie plas, de Zweed Micke Strauch, nogal uiteen. De versie van de wedstrijdleiding luidde, dat tussen het moment waarop Strauch zijn motor opblies en Slotema ker in de daardoor ontstane olieplas slipte, slechts enkele seconden lagen, maar volgens Micke Strauch is de perio de aanzienlijk langer geweest. biedt, dan moet dat door anderen gebeu ren. Maar ook Terry Hendriks doet het niet. De vleugelverdedigers Masefield en Melgers durven maar zelden diep te gaan. Als er dan geen mogelijkheden zijn voor combinaties, dan zijn schoten uit de tweede lijn de enige oplossing. In de eerste helft probeerden Ruud Gullit en Abe van den Ban het op die manier, maar het bleef bij een drietal overigens verdienstelijke pogingen. pen. Dat heb ik ook gedaan, tegen de zin van de dokter in. Achteraf heb ik daar goed aan gedaan, want ik was nog maar net over de hekken, toen Slotemaker slipte en met grote snelheid op de wagen van de officials inreed, die op zijn beurt tegen mijn auto in elkaar werd gedrukt.” Maar de absolute uitblinkers waren Wim van Hanegem en Leo van Veen, beiden pas terug uit de Verenigde Sta ten. Van Hanegem, die voor het eerst in het Utrecht-shirt speelde, had welis waar veel moeite met zijn directe tegen stander Koos Waslander, maar de wijze waarop de 35-jarige ex-international het spel keer op keer naar zich toetrok bewees toch zijn nog steeds aanwezige klasse. Ook Leo van Veen, pas hersteld Hoewel de enorme schade, die de wa gens hadden aangericht langs het circuit was 200 meter hekwerk ver nield verder racen onmogelijk maak te, merkte circuit-directeur Johan Beer- epoot op dat de CENAV de circuit- exploitant ook zonder deze vernie lingen het verdere raceprogramma uit piëteitsoverwegingen zou hebben afge last. van een knieblessure vierde zijn rentree op grootste wijze. Hij was de grote ani mator in de voorhoede. Ook in de tweede helft speelde Utrecht beter dan zijn gasten. Het ver gat echter de meestal goede aanvallen doeltreffend af te ronden. Slechts een keer lukte dat, namelijk Waan Gozems, die twaalf minuten voor het einde het derde doelpunt voor Utrecht maakte. Een week geleden, nog geen 24 uur nadat hij de praktijk van de ontslagen Cor Brom had overgenomen, liet Been hakker na het fiasco tegen Haarlem (1-1) weten dat de patiënt Ajax niet ziek, maar doodziek was. Na het succes bij AZ bleek het ziektebeeld al danig gewijzigd. Beenhakker: „Ajax is nu lopend pa tiënt, het gaat beter, maar er is voorlopig nog wel voorzichtigheid geboden”. Tussen beide diagnoses lag een behandeling waarbij juist weinig voorzichtigheid werd betracht. De discipline, die onder Brom zo ver te zoeken zou zijn geweest, werd er weer ingestampt via verzwaarde trainin gen, een prestatieloop en een ingelast trai ningskamp in Wassenaar. Op die manier werden de spelers „afgeknepen” op een manier zoals dat anders meestal na het zomerreces gebeurt. Of, zoals verdediger Wim Meutstege opmerkte: „Deze aanpak waren wij niet meer gewend. Toen ik bijvoorbeeld dinsdag na de training thuis kwam, had ik nog het nodige in mijn huis willen doen, maar ik was zo moe dat ik meteen op mijn bed ben geploft”. Daarnaast zijn Beenhakker en Haarms tot de verre van opzienbarende ontdek king gekomen dat „er teveel voetballers van hetzelfde type in het elftal rondlo pen”. Afgelopen donderdag werd het be stuur dan ook voorgesteld ook in dit opzicht rigoureus in te grijpen. Zo kreeg de pas enkele maanden geleden van het Belgische RWDM overgenomen Karei Bonsink te horen dat hij weer naar België mag terugkeren. Bij Ajax is voor hem alleen maar plaats op de reservebank en daarvoor wordt Bonsink te goed geacht. Dat het voornamelijk door het bestuur bepaalde transferbeleid als „zwak” moet worden bestempeld, bleek zaterdagavond niet alleen uit het ontbreken van Bonsink, maar ook uit de afwezigheid van Henning Jensen. De van Real Madrid voor 600.000 gulden overgenomen Deen had de opvol ger moeten worden van Ray Clarke, maar werd tegen AZ 90 minuten aan de kant gehouden, hetgeen alweer voor nieuwe frustraties in het team heeft gezorgd. Jen sen: „Ik hoorde zaterdag pas dat ik niet Dit in tegenstelling tot Ling die in de Alkmaarse Hout de exponent was van het vernieuwde, hard werkende Ajax. De rechterspits zag er niet tegen op zo nu en dan ook de rol van waterdrager te vertol ken, dolde regelmatig Hovenkamp en be reikte het hoogtepunt van zijn show in de 27ste minuut, toen hij Hovenkamp aan de rechterkant leek te zullen passeren. In werkelijkheid legde Ling de bal opeens voor zijn linkerbeen en vervolgens in de linkerbovenhoek naast doelman Treytel. Ajax had een kwartiertje eerder de lei ding genomen via Dick Schoenaker en de grensrechter, die er aan te pas moest komen om vast te stellen dat de kopbal van de Ajacied wel degelijk doel had getroffen. In de eerste helft voetbalde Ajax, met uitzondering van de eerste tien minuten, eindelijk weer eens op niveau, een peil dat een grote overwinning leek te garan deren. Zeker toen de ploeg dertig secon den na rust al naar 3-0 wegliep. De Am sterdammers hadden dat te danken aan Treytel, die volkomen onnodig de benen van Blankert pakte, waardoor Krol van elf meter afstand voor de derde treffer kon zorgen. Beenhakker: „Er is met een enorme ambitie gewerkt Zelf ben ik 14 a 15 uur per dag in touw geweest. Dan is het toch prettig dat je daar in de vorm van een overwinning wat van terug ziet Vorige week tegen Haarlem waren pure indivi dualisten aan het werk. Nu heeft ieder een zich voor elkaar opgeofferd”. Met wat minder geluk zou Ajax echter toch nog met lege handen hebben ge staan. Niet voor niets merkte AZ-trainer Kessler, die voor het eerst weer 90 minu ten kon beschikken over Jan Peters, dan ook op: „Het toeval wilde dat wij niet succesvol waren”. ‘F1 le UTRECHT. Met Wim van Hane gem en Leo van Veen als de grote publiektrekkers hebben 15.000 enthou siaste Utrechtse supporters een heer lijk voetbalmiddagje in de Galgewaard beleefd. Het resulteerde in een 3-0 winst op Excelsior door de thuisclub, hetgeen het publiek volledig tevreden stelde. Trouwens FC Utrecht had zeker een grotere overwinning behaald als Excelsior-doelman Vermunt niet zo uitstekend zijn doel had verdedigd. mee mocht doen. Waarom ik dan niet mocht spelen, werd me niet verteld. Het is onbegrijpelijk. Woensdag speelde ik met Denemarken nog een volledige wedstrijd tegen Engeland. Dat ging lekker en dan word ik er toch zomaar naast gezet”. Beenhakker is echter van mening dat Jensen vooral in conditioneel opzicht te kort schiet en heeft hem daarom „voorlo pig” in de wachtkamer geplaatst. „We zijn er vanuit gegaan dat Simon Tahamata het best tot zijn recht komt op links en Tcheu- la Ling het best op rechts. Tussen die twee spelers heb je dan een spits nodig die snel is en diep kan gaan. Jensen en Bonsink zijn die spelers niet. Dan kies ik liever voor een jong Amsterdams jochie als Ton Blanker”, aldus Beenhakker, die ontkent dat de opstelling van Blanker een order is geweest van het bestuur. „Bobby Haarms en ik mogen zelf beslissen. Donderdag hebben we het bestuur verteld hoe we erover denken en in dat gesprek is ons alle medewerking toegezegd”. Opvallend was zaterdagavond echter dat Blanker de aanval van Ajax mocht blijven leiden (althans pogingen daartoe mocht blijven doen), terwijl hij van meet af aan één van de weinige dissonanten, zo niet de enige, vormde in het Amsterdamse team. Blanker heeft echter het voordeel van de twijfel gekregen. Onder andere omdat hij geen moment van opgeven wil de weten, zelfs niet toen hij was opge scheept met een blessure. Zijn inbreng was vooralsnog echter gering. HAARLEM: Boersma; Melgers, George, Huyg, Masefield; Van den Ban, Bockling, Gul lit; Balm, Hendriks (Verkaik) en Kramer. NAC: Van Kelle; Joore, Dierckx, Beusenberg, Krijnen; Quaars. Heeren, Neeskens; Van Gils, Sprangers en Vreijsen. Gele kaarten voor Beu senberg en Bockling wegens te ruw spel. En daarmee sloeg Barry Hughes de spijker bikkelhard op de kop. De paniek, die zich in de tweede helft bij de stand 1-0 over de ploeg meester maakte, be wees dat de roodbroeken nog lang niet in hun normale doen zijn. Het grootste pro bleem is het ontbreken van een spelbepa ler, die iedereen kan en durft te zeggen wat er gedaan moet worden. Zo’n figuur is Martin Haar, maar hij is nog steeds ge blesseerd en heeft pas vandaag weer de training voorzichtig hervat. Hughes had voor het duel tegen NAC zijn vertrouwen geschonken aan Joop Bockling, die niet op zijn vertrouwde plek (spits) speelde, maar op het middenveld was geposteerd. Hij kwam daar niet uit de verf. Het meeste werk in het Haarlemse middenrif werd afgeleverd door Abe van den Ban, die zonder concurrentie de prijs van meest strijdlustige speler kon incasse ren. Zijn instelling werd echter niet overgenomen door de rest van het elftal. Boersma even buiten beschouwing gela ten aan hem moet voor een deel de zege worden toegeschreven toonden alleen Wim Balm en bij vlagen Eef Melgers en Keith Masefield de juiste instelling. In schrille tegenstelling daarmee stond ook nu weer de inzet van Frank Kramer, die de grootste moeite lijkt te hebben zich aan te kunnen passen in het nieuwe milieu. Kramer loopt te voetballen zonder het hoofd erbij te houden. Zijn acties zijn zeer beperkt en de rushes langs de zijlijn, die van hem uit zijn Volendam-periode be kend zijn, ontbreken. Barry Hughes: „Ik weet ook niet wat er met Frank aan de hand is. Zijn instelling op de trainingen is erg positief, maar in de wedstrijden loopt hij te slapen. Ik heb hem vorig jaar een wedstrijd of zes zien spelen en ik heb door wat ik toen heb gezien, geen moment getwijfeld, toen we hem voor weinig geld (30.000 gulden) kon den kopen. Misschien komt het, omdat hij bij Volendam technisch betere voetballers om zich heen had lopen, door wie hij goed werd aangespeeld. Het is geen speler, van wie je initiatieven kunt verwachten”. Het was niet de enige keer dat AZ zich benadeeld voelde door scheidsrechter Corver, die 18 minuten later niet over een strafschop wenste te discussiëren toen Meutstege Tol de weg van de zwaarte kracht demonstreerde. Corver: „De bal was niet in de buurt en volgens mij was er van een opzettelijke overtreding geen sprake”. AZ moest daardoor nog 10 minuten wachten alvorens het zijn alles-of-niets- tactiek (verdediger Van Dongen was op geofferd ten gunste van aanvaller De Graaf) tot een succes kon maken. Na een blunder van Ajax-doelman Schrijvers zorgde Schouwenaar voor 1-3 en toen Kist even later een solo had bekroond met AZ’s tweede doelpunt, leek de sensatie compleet te worden. Alle systemen wer den overboord gegooid en de toch al aan trekkelijke wedstrijd groeide uit tot een spektakel. Omdat Ajax toch nog overeind bleef, mocht die ploeg echter denken dat het herstel zich heeft aangediend. Hulp baat niet meer voor Rob Slotemaker, nadat hij in een olieplas was geslipt en vervolgens op een officials-auto was ingereden. wedstrijdleiding en een brandweerwa gen in de baan. Daardoor dachten velen aanvankelijk dat er brand was uitgebro ken. Enkele minuten voor het tragische ongeval was een aantal Camaro’s enkele honderden meters verder uit de baan gevlogen. Ook daar was veel olie op de baan, die was gaan branden, hetgeen de aanwezigheid van de blusauto’s ver klaarde. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. De Zandvoortse autocoureur Rob Slotemaker (50) is gis teren tijdens races om de Trophy of the Dunes op het hem zo vertrouwde circuit verongelukt. De slipschoolhouder, die dit jaar zijn zilveren race-jubileum vierde, slipte in het baanvak tussen Hunserug en Scheivlak in een plas olie en vloog met grote snelheid in op een naast de baan geparkeerde official-wa- gen en de Chevrolet Camaro, die de olieplas had veroorzaakt. De vermoede lijke doodsoorzaak is een gebroken nek. B3 SPORIlEf Hughes: „Ruud Gullit kan schieten. Dat heeft hij ook nu laten zien. Maar hij moet dan wel een man naast zich hebben, die hem daartoe in de gelegenheid stelt. Mar tin Haar bijvoorbeeld”. Waar Haarlem in het eerste deel van de wedstrijd nog initia tieven durfde te ontplooien, bleef NAC latent toekijken. Rob Boersma behoefde vrijwel niet in actie te komen. In de twee de helft werd dat anders, omdat Haarlem al in de vierde minuut de naar later zou blijken winnende treffer had laten no teren. Die kwam uit een strafschop. Van den Ban drong het Bredase strafschopge bied binnen en het zich graag vallen, toen hij de voeten tegenkwam van Dierckx en Krijnen. Arbiter Jan Beek twijfelde geen moment en Terry Hendriks mocht de pe nalty gaan nemen. Zijn veel te zachte inzet werd gekeerd door doelman Matthé van Kelle, die de bal echter niet onder controle kon krijgen. Hendriks kreeg daardoor een tweede kans en nu was het wel raak. NAC wachtte geen moment om het initi atief in handen te nemen en bij een schot van Vreijsen schreeuwde iedereen bij NAC om een strafschop, omdat Melgers de bal leek weg te slaan. Jan Beek zag het anders dan de 4000 toeschouwers en Mel gers zelf beweerde later, dat „de bal via zijn dijbeen omhoog sprong” en hij geen hands had gemaakt. Niemand zou echter vreemd hebben gekeken, wanneer de bal ook toen op de stip was gegaan. Vanaf dat moment maakte zich een vorm van paniek meester over de ploeg, die voor vaak angstaanjagende momen ten zorgde. Met het nodige geluk (een knappe kopbal van Van Gils kwam buiten bereik van Boersma op de lat), goed keep erswerk en een soort vrouwen-en-kinde- ren-eerst-voetbal bleef Haarlem de situa tie meester. De 1-0 bleef op het scorebord staan, maar was allerminst een garantie voor de toekomst, want tegen een ploeg met ook maar iets meer klasse dan NAC zou Haarlem andermaal de boot zijn inge gaan. Excelsior gaf overigens uitstekend partij. Enige keren werd de verdediging van FC Utrecht weggespeeld, doch doelman Van Breukelen sprong even zovele keren attent bij. De aanvallen van FC Utrecht waren gevaarlijker. Na zeven minuten scoorde Flight na een vrije schop van Van Staa 1-0. Dat Van Veen een tiental minuten voor het ver strijken van de eerste helft een tweede doelpunt maakte was een logisch gevolg van het grote overwicht, 2-0. Terry Hendriks tikt in tweede instantie Haarlem toch nog naar 1-0. r O) CV d

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13