an Vrijwel zeker centrum-rechts kabinet in Zweden Rob Slotemaker Scheepvaartvereniging Zuid: Financiële steun voor werkwilligen ernstige ziekte Behandeling zaak-Menten uitgesteld SPORT Nixon wist niets over Russische Carter raakte oververmoeid soldaten op Cuba Geheime top uhet in Frankrijk 24 Nkomo positief over Britse eis verongelukt Caro van Eyck overleden na m memisa ananen het woord is aan... vandaag: het weer 7/N//1 Giro 5657 hêelkii.0 WORM *ALV£P agenda pagina 9^ Veel wind Licht herstel van Ajax En verder Het kind van de rekening rekent op u MAANDAG 17 SEPTEMBER 1979 Leibnitz: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 267 (Van onze redactie binnenland) pagina's. (ADVERTENTIE) ZEISS-RODENSTOCK Jansstraat 56 - Telefoon 320118 Haarlem (Parkeren naast de winkel!) (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM. De Zweedse Conservatieve Partij heeft bij de gisteren gehouden verkiezingen sterk gewonnen. Het ziet er naar uit dat Zweden na de gisteren gehouden algemene verkie zingen een centrum-rechtse regering krijgt. Maar de nek-aan- nekrace tussen het rechtse blok enerzijds en het socialistische blok anderzijds zal vrijwel zeker tot overmorgen duren, omdat 75.000 stemmen van Zweden in het buitenland die per post binnenkomen nog moeten worden geteld. Beurs8 Binnen- en buitenland2,3 Kunst11 Plaatselijk nieuws5,7,9 Radio en televisie/Strips.... 10 Sport 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21 Weerrapporten2 IJmuider Courant Grote stemmenwinst voor conservatieven LEO BEENHAKKER (Van onze redactie binnenland) Zie verder Kunstpagina (Van onze redactie buitenland) Zie ook pagina 2 Zie pagina 2 f50,- f500,- f 2.500,- Caro van Eyck, geboren in 1915 in Bata via, was vanaf 1935 verbonden aan het toneel in ons land. Sinds 1960 is zij draag ster van de Theo Mann-Bouwmeesterring en dit jaar ontving zij de Theo d’Or. Ook was Caro van Eyck Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het laatst was Caro van Eyck op het toneel te zien in „Een gelukki ge hand”, waarin zij vorig seizoen tegeno ver Guus Hermus de rol van Foncia speel de. Haar ziekte noodzaakte haar halver wege het seizoen met toneelspelen te stoppen. rechts en links meer dan tien keer de leiding in de uitslag van elkaar overge nomen. De officier van justitie in de zaak tegen Menten, mr. L. C. H. Meijers, had vorige week donderdag de dagvaarding moeten uitbrengen om het proces op de 25ste van start te kunnen laten gaan. Hij heeft dat echter niet gedaan, omdat hij eerst wil afwachten wat de Rotterdamse rechtbank gaat beslissen op Mentens verzoek om de vervolging op te schorten. De voorschotten van de werkgever zul len variëren van 1.000 tot 1.500 gulden netto, zo hebben de Vervoersbonden FNV vernomen van de SVZ. De voorschotten zijn bedoeld om de financiële nood van de Veel bewolking met in het noorden van het land mogelijk regen. Minimumtem- I peratuur omstreeks 10 graden. Middag- temperatuur rond 18 graden. Vrij krach- I tige, aan de kust harde zuidwesten wind. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Pagina 8: Sir Stanley Rous eregast op re ceptie van HFC. ZANDVOORT. Enkele weken voor zijn officiële afscheidsrace op Zandvoort waar hij 7 oktober zijn racecarrière zou afsluiten, is Rob Slotemaker (50 jaar) ver ongelukt. Slotemaker kwam om het leven tijdens wedstrijden om „Trophy of the Dunes” in welke race op zijn „thuisbaan” Zandvoort hij een uur tevoren een zege boekte. De Zandvoorter raakte even voorbij de Hun- serug in een slip toen zijn auto in een plas olie terecht kwam. Op volle snelheid bot ste Slotemaker tegen een langs de kant van de baan staande wagen van de wed strijdleiding. Volgens de arts die de veron gelukte coureur als eerste onderzocht, is Slotemaker op slag overleden door een gebroken nek. Rob Slotemaker, die dit seizoen zijn zilveren jubileum vierde, genoot grote be kendheid als coureur, rallyrijder en anti- slipinstructuer. Zie verder onze bijlage „Sportief”. Volgens mr. Meijers betekent het uitstel van de dagvaarding geenszins afstel van vervolging. De officier van justitie zegt dit als reactie op Mentens bewering gisteren, dat met het uitstel van de dagvaarding de zaak tegen hem definitief van de baan is omdat volgens hem voor een nieuwe dag vaarding nieuwe beschuldigingen nodig zijn. Het gaat weer wat beter met Ajax. Op de vooravond van de Europa Cup wedstrijd tegen HJK Helsinki vierde de Amsterdamse ploeg een licht herstel met een 2-3 overwinning op AZ. „Ajax is nu lopend patiënt”, zei trai ner Leo Beenhakker die vorige week Cor Brom opvolgde en toen over het eerste elftal opmerkte: „een doodzieke patiënt" Er is door het trainersduo Beenhakker-Haarms hard gewerkt aan het herstel. Beenhakker: „Ik ben de afgelopen week zo n uur of 15 pe; dag bezig geweest. Het is prettig om te ervaren dat dat niet voor niets was’’.; ROTTERDAM. De behandeling van de zaak tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricummer Pieter Menten voor de Bijzondere Strafkamer van de Rotterdamse rechtbank, gaat op de ge plande datum, dinsdag 25 september, niet door. De regering komt over enkele weken met een nieuw ontwerp zedelijkheids- wetgeving. Dat nieuwe ontwerp maakt een einde aan het huidige stelsel waar in de overheid voor de burgers beoor deelt wat uit zedelijkheidsoogpunt wel en niet goed voor hen is. Behoudens enkele uitzonderingen zal de versprei ding van pornografie worden vrijgela ten, aldus ministers De Ruiter van Justi tie zaterdag in VARA S radiocafé In de rooie Haan. HONG KONG/WASHINGTON. De voormalige president van de Verenigde Staten, Richard Nixon, heeft ontkend tij dens zijn ambtsperiode te hebben gewe ten van de aanwezigheid van een Russi sche gevechtseenheid op Cuba. Nixon zei dit in Hong Kong, op doorreis naar China. Zou de Russische eenheid zijn ontdekt dan zouden wij ervoor hebben gezorgd dat de militairen van Cuba verdwenen, zo liet Nixon weten. President Carter moet volgens Nixon het vertrek van de Russi sche eenheid eisen. Zolang de Sovjet-Unie op Cuba be schikt over parate troepen maakt het SALT-2-verdrag volgens Nixcn geen en kele kans om door de Senaat te worden geratificeerd. De Amerikaanse minister Vance van Buitenlandse Zaken heeft over deze affai re al vier gesprekken gevoerd met de Russische ambassadeur in Washington, Dobrinin. Over de inhoud van de gesprek ken is niets meegedeeld. Deze stemmen gaan traditiegetrouw voor een groot deel naar de Centrumpar tij en de Liberale Partij, waardoor de uiterst geringe meerderheid van links (één zetel op basis van een paar duizend stem men) kan veranderen in een uiteindelijke meerderheid voor rechts. Grote winnaar van de verkiezingen is in ieder geval de Conservatievs Partij. Deze won 17 zetels en maakte daarmee het verlies van de rechtse partner Centrum partij, die 22 zetels kwijtraakte, enigszins goed. De conservatieven bezetten volgens de voorlopige einduitslag 72 zetels en de Centrumpartij 64 zetels in het nieuwe par lement. Samen met de 38 zetels van de Liberale Partij, die een zetel verloor, bete kent dit voorlopig 174 van de 349 parle mentszetels. Volgens dezelfde voorlopige uitslag ver wierf de Socialistische Partij 155 zetels: een verlies van drie zetels. De Communis tische Partij won eveneens drie zetels en kwam daarmee op 20. Beide partijen heb ben hiermee op dit moment 175 zetels. Door het zonnige weer kwam naar schatting meer dan negentig procent van de kiezers naar de stembus. Sinds de eerste prognoses gisteravond tot de voor lopige uitslag van vanmorgen hebben (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Joshua Nkomo van het Patriottisch Front lijkt bereid de Britse eisen te aanvaarden dat de blanke min derheid in Zimbabwe een nog te bepalen aantal zetels krijgt toegewezen in een nieuw parlement. Er zijn echter tekenen dat de regering van premier Moezorewa verdeeld is over deze kwestie. Aan het begin van de tweede week van de Rhodesië-conferentie in Londen heeft Nkomo gezegd in principe er tegen te zijn, dat blanken speciale privileges krijgen. Maar als bij de huidige onderhandelingen Engeland „racisme wil inbrengen” door I er op te staan dat de blanke minderheid een aantal zetels krijgt toegewezen, „dan kunnen ze die zetels krijgen”. Nkomo maakte echter duidelijk dat hij niet wil dat de blanken vetorecht krijgen. Verder in onze bijlage Sportief: Pagina 1: Haarlem boekte, met behulp van scheidsrechter Jan Beek, de eerste competitiezege. Pagina 2: Zelfvertrouwen terug in Telstar- ploeg. Pagina 3: Nederlandse tennisploeg moei zaam naar derde ronde van Davis Cup toernooi. Pagina 4: Terras vogels en DSOV koplo pers in afdeling Haarlem. Pagina 5: ADO’20 pakt eerste competitie- punten. Pagina 6: Terrasvogels moet Europa Cup inleveren aan HHC. Pagina 7: Atletiekploeg DEM loopt promo tie naar eerste klasse mis. ROTTERDAM. De Scheepvaartvereniging Zuid (SVZ) zal voorschotten uitbetalen aan Rotterdamse havenarbeiders die wel willen maar niet kunnen werken als gevolg van de stakingsacties in de haven. werkwilligen te verlichten. Ook de Ver- voersbond CNV heeft aangekondigd, voorschotten te zullen verstrekken aan leden die door de staking in financiële problemen zijn geraakt. De SVZ heeft vanmorgen overigens ont kend, dat er gesprekken zijn of zullen worden gevoerd over de eisen van de Rotterdamse havenstakers. Stakingslei der Jim Stavenga had vanmorgen op een bijeenkomst van stakers op het Afrikaan- derplein in Rotterdam gezegd, dat het afgelopen weekeinde overleg over die ei sen is begonnen. Tussen wie die bespre kingen plaatsvinden, wilde hij niet zeg gen. Ook de Vervoersbonden FNV ont kenden vanmorgen dat er sprake is van dergelijk overleg. De bonden zeggen overigens, dat kleine groepen havenarbeiders intussen bij en kele bedrijven het werk hebben hervat, onder meer bij Pakhoed en Quick Dis patch. Bij de andere stukgoedbedrijven werd vanmorgen nog steeds gestaakt. De aantrekkingskracht der li chamen is één voortdurend wonder. De sociaaldemocratische leider Olof Palme brengt zijn stem uit samen met zijn vrouw Lisbeth. Zijn partij won drie zetels, maar het is niet waarschi/nhjk dat dit voldoende is om opnieuw de regeringsmacht te verkrijgen. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse president Carter, kennelijk oververmoeid, heeft het zaterdag halver wege een lange-afstandsloop laten afweten. Toen Carter, samen met enkele honder den lopers, ongeveer de helft van het tien kilometer lange traject door heuvelachtig terrein in Maryland had afgelegd begon hij te wankelen. Op advies van zijn lijfarts staakte Carter de prestatieloop. Een woordvoerder van het Witte Huis liet later weten dat er geen reden tot bezorgdheid is over de gezondheid van de 54-jarige president. De Blaricummer zegt dat hij te ziek is om terecht te kunnen staan. Eind vorige week hebben drie psychiaters rapport uit gebracht over de gezondheid van Menten. Naar verluidt zouden de psychiaters in hun nog niet gepubliceerde rapport tot de conclusie zijn gekomen, dat Menten lijdt aan een ernstige vorm van aderverkal king, waardoor hij mogelijk geestelijk niet in staat is een nieuw proces te volgen. De Raadkamer van de Rotterdamse recht bank zal vermoedelijk overmorgen op grond van het rapport belissen of Menten lichamelijk en geestelijk in staat is om terecht te staan. z gisteravond ook op de TV.? Met weinig kunt u - ook in het jaar van het kind - al veel doen. Wantbijvoorbeeld voor: kunnen wij een kind vacci neren tegen verschillende kinderziektes schenkt u een vroed- vrouwentas met inhoud geeft u de volledige inrich ting van een kinderafdeling met vijf bedjes (gemakkelijk om te onthouden gemakkelijk om in te vullen) Eendrachtsweg 49,3012 LD Rotterdam Tel 010-144888 (Van onze kunstredactie) AMSTELVEEN. De actrice Caro van Eyck is in de nacht van vrijdag op zaterdag op 63-jarige leeftijd overleden in haar woning in Amstel veen. Mevrouw Van Eyck, die reeds geruime tijd aan een ernstige ziekte leed, heeft haar lichaam ter beschik king gesteld van de wetenschap. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. In de omgeving van Parijs heeft gisteren geheim overleg plaatsge vonden over economische wereldproble men. Hoge functionarissen uit de Ver enigde Staten, Frankrijk, Japan, Groot- Brittannië en West-Duitsland namen aan de besprekingen deel. Aangenomen wordt dat de gespreks partners een gezamenlijk standpunt wil den bepalen in verband met de vergade ring van het Internationaal Monetair Fonds over twee weken in de Joegoslavi sche hoofdstad Belgrado. Aan het topberaad zouden onder ande re de Amerikaanse minister Miller van Financiën en voorzitter Volcker van de Amerikaanse centrale bank hebben deel genomen. Naar verluidt ging het overleg over de olieprijsverhogingen, de zwakke positie van de dollar en de sterke stijging van de goudprijs. 2ie verder pagina 3.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1