ig aan vredesgesprek Met ballon uit DDR gevlucht Amin nieuwe president Afghanistan Felle kritiek t Geheimen van H-bom Arafat is tevreden gepubliceerd over Spanje-bezoek Sherry-gebied overstroomd Bezetting van Franse Airbus Simpele oplossingen niet meer bruikbaar g Sarkis wil deelnemen op premier Bazargan s U» l Madrid pleit voor Palestijnen Volgens Koeweits dagblad „Embargo tegen Vietnam opheffen” 1 11 I Opvolgster Else Mauhs Caro van Eyck 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1979 MAANDAG 1 7 SEPTEMBER (Van onze redactie buitenland) y i 1 1 (Van onze redactie buitenland) MADRID. De leider van de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO, Arafat, heeft zaterdag zijn driedaags bezoek aan Spanje beëindigd. Voor zijn vertrek zei hij zeer tevreden te zijn over de resultaten van zijn besprekingen. WASHINGTON. Het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) voorziet een periode van ernstige spanningen in de we reldeconomie. De grote onze kerheid die het huidige econo mische klimaat kenmerkt is volgens het IMF een niet mis te verstane voorbode van die spanningen. Het IMF zegt dit in het jaarverslag over het boekjaar dat eind april werd afgesloten. >9 i door Nico Scheepmaker TEHERAN (UPI/DPA/AFP). Irans machtige sji’itische geestelijk heid heeft gisteren weer een felle aanval gedaan op premier Bazargan. Een van Khomeini’s voornaamste as sistenten drong zelfs aan op zijn af treden. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/ISLAMABAD. De Af ghaanse radio en televisie hebben gis teren bekend gemaakt dat president Noor Mohammed Taraki is af getre den. Als reden gaf men „zijn slechte gezondheid”. De 62-jarige Taraki heeft ook zijn voorzitterschap van de regerende Chalq-partij opgegeven. Hij wordt als president opgevolgd door de huidige premier, Hafizollah Amin. (Van onze redactie buitenland) KOEWEIT-WASHINGTON. Het Koeweitse blad Al Watan meldt in zijn editie van gisteren dat president Sarkis van Libanon de Amerikaanse regering heeft meegedeeld, dat zijn land bereid is deel te nemen aan de vredesbesprekingen voor het Midden-Oosten. Ark nota I w I tnjfël problemen economie s; De ballon was in het Oostduitse Poes- President Taraki weg vanwege gezondheid JC. IMF voorziet grote Taraki is president van Afghanistan ge weest sinds de omverwerping van het regiem van president Daoed eind april vorig jaar. Daoed kwam bij deze staats greep om het leven. De Sovjet-Unie was het eerste land dat het nieuwe bewind in Afghanistan erkende. Vanaf het eerste ogenblik van zijn be wind had Taraki te maken met opstanden in het noorden en het oosten van het land. regering-Amin verwijderd. Volgens poli tieke waarnemers kan het opzij zetten van deze twee gevolgen hebben voor de hou ding van het Afghaanse leger dat het al moeilijk zou hebben met het vechten te gen de mohammedaanse opstandelingen. De rebellen hebben in een in de Pakis- taande hoofdstad Islamabad gepubli ceerd communiqué bekendgemaakt 32 of ficieren van het Afghaanse regeringsleger te hebben terechtgesteld, nadat een reli gieuze rechtbank hen ter dood had ver oordeeld. In 23 van de 29 Afghaanse pro vincies zouden op het ogenblik hevige gevechten woeden. april leren ver- isda- i de xtra insti- werk n die De tijd van simpele monetaire of fiscale oplossingen voor economische problemen in de wereld is volgens het IMF voorbij, ondanks een aantal positieve ontwikkelin gen in de eerste helft van dit jaar. De inflatie en de werkloosheid bleven vol gens het IMF te hoog. Het effect van de maatregelen om beide problemen te lijf te gaan was minder groot dan op grond van overheid. Tot nu toe mocht alleen de staat Israel land in bezette gebieden kopen. de economische theorie mocht worden verwacht. De olieprijsverhogingen in de eerste helft van dit jaar die eind juni leidden tot het besluit van de Organisatie van Olie-exporterende landen (OPEC) de olie prijzen drastisch te verhogen heeft vol gens het IMF aan de baten van het vorig jaar gevoerde beleid aanzienlijk afbreuk gedaan. Hierdoor moet onder meer onder ogen worden gezien dat een flinke inzin king van de economische bedrijvigheid tot de reële mogelijkheden behoort. Ontwikkelingslanden noch de indu strielanden zijn volgens het Fonds te be nijden. Het overschot op de lopende reke ning van de betalingsbalans van de grote olie-exporteurs wordt op basis van een gemiddelde prijs van 20,5 dollar per vat ruwe olie dit jaar op 43 miljard dollar geschat; in de periode juli tot en met juni volgend jaar op ruim 50 miljard dollar. Als de olie-exporterende landen niet voor De rijke landen moeten, als de OPEC- uitvoer op het niveau van vorig jaar blijft, dit jaar ongeveer 70 miljard dollar meer voor hun olie gaan betalen. De ontwikke lingslanden zouden per saldo vijf miljard dollar meer moeten betalen. Ontwikke lingslanden die helemaal niet over olie beschikken moeten twaalf miljard dollar meer gaan betalen. Ontwikkelingslanden miljarden importeren wordt dit volgens het IMF nog veel meer. neck opgestegen. Bij de landing liepen twee kinderen lichte verwondingen op. PARIJS (DPA). Op het Parijse vlieg veld Orly hebben 280 verbolgen passa giers urenlang een Airbus van de binnen landse maatschappij Air Inter bezet ge houden, toen de bemanning wegens een plotselinge staking niet wilde opstijgen. Kort voordat het toestel naar Marseille zou vertrekken, riep de bond van het vliegend personeel zijn leden op, het werk neer te leggen uit solidariteit met een schoonmaakster die was ontslagen omdat zij vier flessen sinaasappelsap zou hebben gestolen. Woedende passagiers weigerden echter de machine te verlaten en sloten de bemanning op in de cockpit. Zij eisten rechtstreeks naar hun plaats van bestem ming te worden gevlogen. die wel olie uitvoeren zullen volgens het IMF ongeveer zeven miljard dollar extra ontvangen. Spanje de PLw gaan erkennen. Hij ver klaarde dat de Spaanse regering alleen staten erkent en geen organisaties. Het Israëlische vakverbond Histradoet en de Spaanse socialistische vakbond UGT hebben in een gisteren in Madrid gepubliceerde verklaring gepleit voor er kenning van Israel door Spanje. De secre- taris-generaal van de Histradoet was op dezelfde tijd als Arafat op bezoek in Span je. Dit land is de enige staat in West- europa, die Israel nog niet heeft erkend. Overigens heeft een woordvoerder van de PLO dit weekeinde gezegd dat er geen akkoord bestaat tussen Jordanië en de PLO over vorming van een Palestijnse delegatie voor vredesbesprekingen. Het Arabische dagblad Al Mostaqbal had dit vrijdag gemeld. Dat worden dus nog een paar spannende daagjes en slapeloze nachtjes voor een handvol actrices. Hoe groot zou zo’n hand vol evenzogoed nog zijn? Hoevelen zullen, zonder het in de bus op weg naar een schouwburg in het zuiden of oosten des lands aan hun collega’s vertellen, ervan dromen dat Caro van Eycks blik op hen is gevallen? „Als ik hem krijg”, heeft eentje gedacht”, dan beloof ik dat ik hem de volgende dag meteen weer zal geven aan mijn opvolgster!”. Als die dat dan ook doet, dan kan elke Nederlandse actrice de Theo Mann-Bouwmeesterring nog vóór 1981 een keer gehad hebben, dat lijkt wel nivellerend, maar het is ook wel erg soli dair en democratisch! Wie zal het worden? Mary Dresselhuys, Myra Ward, Els van Rooden? Of toch Ellen Vogel of Ank van der Moer of Sigrid Koetse? Of Elisabeth Andersen? Of Anne-Wil Blankers? Of ge woon Annet Nieuwenhuijzen? an de en de t doel 5 VOlgt 1 kun- ■nbare jvoor- pspro- ande- n het leven. rder me- issie iden, hap- ;eba- •p en n de het rvol- 1945 lat de >r een orden mid- ën op ndere heeft liging zater- mene Maar zo was Caro van Eyck niet. Zij heeft haar keuze voor de volgende Theo Mann-Bouwmeesterringdraagster bij de notaris gedeponeerd, en het valt dan ook te verwachten dat de executeurs testa mentair nog deze week Caro van Eycks opvolgster bekend zullen kunnen maken. ten, is indivi- te, die m, zou deel- ouden j scho ten le- i een- ideren d zijn tndere in-tein- >en. it wel •oting Pais >ek in Een aantal Israëlische parlementsleden en dagbladen eiste gisteren het onmiddel lijke ontslag van legerchef Rafael Eitan, naar aanleiding van de dit weekeinde be kend geworden strafvermindering van een jonge Israëlische legerofficier. De of ficier was tot twaalf jaar veroordeeld we gens het mishandelen en wurgen van vier Libanezen tijdens de Israëlische invasie in Libanon vorig jaar. De Israëlische regering verwierp giste ren het verzoek van vice-premier Jadin het tijdens zijn afwezigheid genomen be sluit om twee nederzettingen te vestigen op de bezette Jordaanoever, opnieuw te overwegen. Naar zijn mening zijn de vesti gingen niet noodzakelijk uit veiligheids overwegingen Jadin kreeg de steun van minister Tamir van Justitie en minister Katz van Arbeid. Eén van de vluchters is vliegtuigmon- teur. Hij zei om politieke redenen te zijn gevlucht. „Naar Oostduitse maatstaven gemeten hadden wij het daar best goed. We hadden allemaal een huis en een auto. Maar wij konden niet langer tegen onze kinderen liegen en met de politieke omstandigheden in de DDR leven”, al dus de vliegtuigmonteur. In december vorig jaar groeiden de op standen uit tot een burgeroorlog. De re bellen bestaan voornamelijk uit moham medanen die zich verzetten tegen het Rus- sisch-gezinde bewind van Taraki. In Afghanistan zijn sinds vorig jaar naar schatting enkele duizenden Russi sche militaire adviseurs. De opstand wordt met gebruikmaking van Russische wapens bestreden. Taraki was vorige week nog in Moskou bij president en partijleider Brezjnjev op bezoek. De Af ghaanse president was toen op de thuis reis van de conferentie van ongebonden landen op Cuba. Zijn opvolger, de vijftigjarige Amin, wordt gezien als een hard politicus die zichzelf in de afgelopen jaren heeft om hooggewerkt tot tweede man in regerings- en partijhiërarchie. Binnen de Chalq-par- tij zou tegenstand bestaan tegen Amin. Een dag voor het aftreden van Taraki waren bij een kabinetswijziging de enige twee nog overgebleven militairen uit de MADISON, WISCONSIN(AP) Een te kening en de volledige tekst van een brief, die volgens de Amerikaanse regering ge heime gegevens bevat over de waterstof bom, (H-bom), zijn gisteren afgedrukt in een bijzondere editie van de „Madison Press Connection”. De brief, geschreven door computerpro grammeur Charles Hansen uit Mountain View, Californië, was zaterdagavond in San Francisco inzet geweest van een kort geding. De federale rechter Robert Schnacke had het in Berkeley verschij nende studentenblad, de „Daily Californi an”, verboden het materiaal te plaatsen. De „Madison Press Connection”, had ech ter geen verbod gekregen. Dit blad, dat normaal niet op zondag verschijnt, kwam nu met een extra editie van acht pagina’s, die voornamelijk aan de brief van Hansen waren gewijd. De redactie zei tot plaatsing van het materi aal te zijn overgegaan als antwoord op wat werd genoemd „regeringscensuur”. Het materiaal bestaat uit een dwars doorsnede van een waterstofbom en een afschrift van een brief van Hansen, wiens liefhebberij het is documenten over kern wapens te verzamelen, aan senator Char les Percy. A Een van de twee uit Oost-Duitsland gevluchte gezinnen. Zij hielden zich tijdens hun vlucht vast aan de gastanks van de heteluchtballon. Abol Hassan Ban! Sadr die eerder het aanbod van Bazargan om tot zijn regering toe te treden afsloeg, verklaarde dat de Iraanse regering bezig is uiteen te vallen en dat het nu tijd is haar door een andere te vervangen. Bani Sadr, de belangrijkste theoretische econoom van de Iraanse isla mieten, verweet het overgangskabinet van Bazargan dat het alleen maar experi menteert en zonder duidelijke lijn regeert. Bazargan sloeg onmiddellijk terug. Hij verklaarde in een rede dat zijn regering beroofd is van de macht om de problemen aan te pakken waarmee het land worstelt. Bazargan, die al diverse malen zijn ont slag als premier heeft ingediend, maar op last van Khomeini moet aanblijven, zei gisteren dat zijn regering niet zal af treden. De Revolutionaire Raad, de hoogste in stantie in Iran, heeft gisteren een wetsbe sluit bekrachtigd, dat voorziet in een radi cale zuivering van het Iraanse regerings apparaat. Alle ambtenaren die gecollabo reerd hebben met de „SAVAK”, de ont bonden geheime politie van de sjah, zullen ontslagen worden evenals „onbekwame en immorele figuren”. Else Mauhs stierf in 1959 op 73-jarige leeftijd. Ze heeft de ring bijna 25 jaar in haar bezit gehad, en verzuimde hem voor haar dood door te geven of zelfs maar in haar testament aan te geven aan wie ze hem had willen geven, zodat er een com missie aan te pas moest komen die de Theo Mann-Bouwmeesterring op 17 no vember 1959 aan Caro van Eyck toekende. Deze meest begeerde toneelonderschei- ding in Nederland heeft dus in 68 jaar slechts drie tragédiennes gediend. In de nacht van vrijdag op zaterdag is Caro van Eyck aan de gevolgen van longkanker overleden, een zeer pijnlijke ziektege schiedenis, die zij volgens haar vriend en buurman Henri Knap met grote moed, zonder enige theatraliteit en sentimentali teit, heeft ondergaan. Hoewel er van ver schillende kanten bij haar op was aange drongen haar opvolgster voor de Theo Mann-Bouwmeesterring al bij haar leven bekend te maken, heeft zij daar nooit gevolg aan willen geven, niet omdat zij de ring minstens zo lang als haar beide voor gangsters in haar bezit wilde houden, maar omdat zij er voor terugschrok de ring aan veel actrices NIET te geven als zij hem aan eentje wèl gaf. Van Else Mauhs kon je je nog voorstellen dat zij er behan gen inschepte tegenover de buitenwacht de indruk te vestigen dat zij niemand de eer waardig keurde dezelfde ring te dra gen die Theodora Bouwmeester (zusje van Louis) en zijzelf gedragen hadden, want zo was ze wel, naar het schijnt. In haar zojuist uitgekomen „Herinneringen” schrijft de in 1976 op 99-jarige leeftijd overleden actrice Jacqueline Roy aar ds- Sandberg, hoe haar man Willem Roy- aards voor zijn gezelschap ook enkele gasten had gevraagd, onder wie Else Mauhs. Ik citeer: „Deze zeer geziene actrice liet zich graag gelden. Ondanks haar talent hui verde een directeur om met haar in zee te gaan. Als de zaal uitverkocht was, leek het of zij er een genoegen in vond om op het laatste moment zich ziek te melden. Wil lem wist dat en nam zijn voorzorgsmaat regelen. Aan ons oude gezelschap wa£ al lange tijd een jonge actrice verbonden, die ons amuseerde met het nadoen van men sen. Het was een pittig ding. Mijn man gaf haar als understudy de rol te leren van Prulletje. Hij vroeg haar of zij bereid was, de rol van Else Mauhs op te nemen in geval van plotselinge ziekte. Het was een kolfje naar haar hand. Toen de première kwam, met de pers in de zaal en Else Mauhs speelde, zat ook zij in de zaal. Op een zaterdagavond met een uitverkochte zaal liet Else Mauhs het afweten. Enny de Leeuwe stond klaar voor haar taak. Van het toneel werd aangekondigd: „Door plotselinge ongesteldheid van Else Mauhs zal Enny de Leeuwe haar rol overnemen.” Halen.donker! Niemand ging weg en aan het slot een laaiend succes. „Bravo Enny!” Het belangrijkste probleem voor de industrielanden is hoe zij deze olieprijs stijging denken te kunnen verwerken. Het IMF bepleit in het jaarverslag een „realis tisch prijsbeleid” voor energie. Loontrek kers die de aantasting van hun netto loon als gevolg van de olieprijsstijging probe ren te compenseren door loonsverhogin gen, moet volgens het IMF de pas worden af gesneden. De overheid moet proberen de prijsstij ging die het directe gevolg is van de olie- prijsverhoging zoveel mogelijk te beper ken. De economie zal volgens het IMF worden gedwongen zich aan te passen aan een vermindering van het aanbod van duurdere energie. Daarmee zijn de industrielanden vol gens het IMF echter geenszins uit de brand. Het IMF betwijfelt of de indu strielanden zich tegen de gevolgen van de economische recessie van de Verenigde Staten kunnen wapenen. Als Amerika niest wordt de wereld verkouden aldus het Internationaal Monetair Fonds. Bern- 3am- rsier- e van ■en in r het n het nder- arde- >r het sreld. stelij- 2OM) ïtieve ractie publi- al een elsbe- Vol- trege- re en beids- JEREZ DE LA FRONTERA (AP). Als gevolg van zware regenval zijn grote delen van het beroemde wijngebied rond Jerez de la Frontera in het zuiden van Spanje blank gezet. De schade wordt ge schat op tientallen miljoen guldens. Meer dan driehonderd van de beste sherrywijngaarden zijn verwoest. De vrees bestaat dat de druivenoogst de ko mende drie jaar maar half zo groot zal zijn als normaal. Vandaag over twee maanden zou het precies twintig jaar geleden zijn geweest dat Caro van Eyck (geboren op 27 novem ber 1915 in Batavia) de Theo Mann-Bouw meesterring toegekend kreeg door een commissie, die daarmee een verzuim van Else Mauhs goedmaakte. Else Mauhs had deze ring op 7 maart 1934 uit handen van mevrouw Mann gekregen, vijf jaar voor de dood van Theo Mann-Bouwmeester, die overigens 89 jaar werd. Theo Mann- Bouwmeester zelf had de ring, als de grootste tragédienne van haar tijd (ze werd de Nederlandse Sarah Bernhardt genoemd en speelde ook net als haar Franse collega tot op hoge leeftijd jonge tragische rollen), in 1911 ontvangen, en had hem dus 23 jaar in haar bezit gehou den voordat zij de tijd rijp achtte hem door te geven aan de actrice die zij als de grootste (na haar) beschouwde: Else Mauhs. Door het verstrekken van een warme maaltijd en discussies met vakbondsver- tegenwoordigers namen ongeveer 180 passagiers genoegen met een vlucht naar Lyon om te proberen van daar Marseille te bereiken. De hardnekkigheid van de overgebleven luchtreizigers dwong de maatschappij tenslotte hen met een speci aal, kleiner toestel naar Marseille te brengen. MÜNCHEN (DPA). Acht mensen uit Oost-Duitsland zijn met behulp van een zelfvervaardigde hete-luchtballon naar Beieren gevlucht. Gisterochtend landden in Naila bij Hof in Beieren twee echtparen met vier kinderen, in leeftijd variërend van 5 tot 15 jaar. Sarkis zou dit aanbod in aanwezigheid van de Libanese minister van Buitenland se Zaken Boutros hebben overgebracht aan de Amerikaanse ambassadeur in Bei roet. Volgens het blad, dat welingelichte politieke kringen in Libanon aanhaalt, heeft het Libanese staatshoofd als voor waarde gesteld dat ook Jordanië deel neemt aan de onderhandelingen. De Liba nese premier Hoss is echter niet van de stap van Sarkis op de hoogte gebracht, zo schrijft het blad. De Amerikaanse president Carter heeft gisteren ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van de akkoorden van Camp Da vid gezegd dat de Palestijnse autonomie- besprekingen volgens plan verlopen „Ik ben ervan overtuigd dat zij zullen slagen”, aldus de president. De Egyptische presi dent Sadat zei gisteren dat Egypte zal blijven streven naar volledige autonomie voor de Palestijnen. Hij noemde de auto nomie „de eerste stap naar teruggave van volledige rechten aan het Palestijnse volk”. De Israëlische regering heeft gisteren met algemene stemmen Israëlische bur gers gemachtigd land te kopen op de bezette westelijke Jordaanoever en de Strook van Gaza. Zij moeten hiertoe een verzoek indienen bij de Israëlische „Spanje heeft een zeer belangrijke rol te spelen in het Midden-Oosten vanwege de historische betrekkingen met de Arabi sche wereld en omdat het spoedig zal toetreden tot de Europese gemeenschap”, zo zei Arafat in een gesprek met de pers. Het Spaanse ministerie van Buitenland se Zaken verklaarde dat Spanje op het standpunt staat dat „vrede in het Midden- Oosten niet kan worden bereikt zonder een algehele „rechtvaardige en duurzame oplossing, gebaseerd op de principes en resoluties van de Verenigde Naties en op de uitoefening door het Palestijnse volk van hun onvervreemdbare nationale rechten”. Voor Arafat met verslaggevers sprak, ontkende de Spaanse minister van Bui tenlandse Zaken Oreja berichten als zou ■I* WASHINGTON (Reuter). President Carter moet opheffing van het Ameri kaanse handelsembargo tegen Vietnam overwegen. Dat zou kunnen bijdragen tot een vermindering van de vluchtelingen stroom uit Vietnam, want die wordt deels veroorzaakt door economische ontberin gen. Tot die conclusie komt een groep uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, die vorige maand in Azië het vluchte lingenprobleem heeft bestudeerd. De afgevaardigden menen ook dat de besprekingen over het aanknopen van di plomatieke betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Vietnam moeten worden hervat. Het ontbreken van diplomatieke contacten belemmert een duurzame op lossing van het vluchtelingenprobleem, al dus de afgevaardigden.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3