windstil r VROUW VAN MAO I e I Damiate Pers Frankrijk politiek EEN PRUIK VOOR DE n IJmuider Courant NOTITIES OVER: P J Bl SEPTEMBER 19 7 9 1 7 MAANDAG 4 I I I St lui sti pl; 11 dc dii be va m; do aa ke ru ee kl, St kc lei w; m De strijd tussen de rekkelijken en preciezen in China, door Feico Houweling De politieke malaise in het land van Marianne, door Rudolf Bakker De zin of onzin van dwang bij energiebesparing, door A.L.G. Spaan If B Jacques Chirac I George Marchais Francois Mitterrand 147,50 I I 1 Dwangmiddelen om tot energiebesparing te komen? Daar wordt op dit moment op vallend minder over gepraat dan vlak voor de zomermaanden. Daar zijn redenen voor. Dwingen leidt per definitie tot het opwek ken van verzet, het zoeken naar sluipwegen en tot ongewenste discriminatie van minder vindingrijke groepen. Bovendien heeft de Nederlandse energiepositie, vergeleken bij het begin van dit jaar, een aanzienlijke verbetering doorgemaakt. De huidige situa tie heeft minister drs. G. van Aardenne van Economische Zaken al tot de uitspraak gebracht dat de „gewenste besparing van 5 pet. op het verbruik dit jaar zal worden gehaald”. Daarbij moet worden bedacht dat allerlei besparingsprogramma’s in het particuliere en zeker ook in het bedrijfsle ven nog in discussie zijn. De effecten daar van zouden, zonder het „publiek” ook maar enige dwang op te leggen, wel eens tot hoopvoller resultaten kunnen voeren, dan we in de donkerste dagen van wat een tweede energiecrisis leek ooit voor mogelijk hadden gehouden. Tenminste, daar ziet het naar uit. Want de „vrijwilligheid” die met dit toekomstbeeld samenhangt, zal in feite hoofdzakelijk door het prijsbeleid worden gedicteerd. Met andere woorden: hoe duur der het stoken of het rijden wordt, des te meer wordt er „vrijwillig” op het verbruik bespaard. Niet voor niets is de vakbeweging met stemverheffing in het geweer gekomen te gen het „uitkleden” van de prijscompensa tie. De eerste etappe ging over de stijgende aardgasprijzen. Het effect daarvan op de koopkracht zou niet meer worden gecom penseerd. Het zou er dus op neer komen dat de rekening van de prijspolitiek geheel en al naar de consument zou gaan. In internatio naal verband is die lijn in zijn verdere ontwikkeling al helemaal uitgezet. Zo heb ben EG-ministers al een politiek bespro ken, die erin moet voorzien dat straks geen enkele stijging van welke energieprijs dan ook, nog in het bijstellen van daardoor teruggelopen koopkracht terug te vinden is. lig” te zoeken naar uitwijkmogelijkheden om de balans tussen inkomsten en uitgaven bp peil te houden. De discussies daarover zijn bij lange na nog niet afgerond. Het verzet van de vakbeweging tegen de inter nationale voornemens wordt steeds militan ter. Het opvallende is dat de vakbeweging in dit opzicht steun heeft gekregen van de werkgevers. Zo viel dezer dagen uit de mond van voorzitter Van Eijkelenburg van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond op te tekenen: „Om twee redenen is het niet realistisch van de werknemers te verlangen dat zij met de vermindering van koopkracht genoegen nemen. De werkge vers zien niet veel heil in CAO-onderhande- lingen die op zo’n verlaging zijn gericht. En bovendien is bij de tegenwoordige spannin gen op de arbeidsmarkt zo’n koopkracht- verlaging nauwelijks te verwezenlijken. Er is bijna geen enkele sector in het bedrijfsle ven meer die geen tekort aan vakbekwame werknemers heeft. Er is geen werkloosheid meer onder het produktiepersoneel”. Hoe de acties rondom het besparingsthe- ma ook zullen uitpakken, dat de prijzen verder zullen stijgen, staat vast. En daar mee het nut van overtuigingsacties, gericht op haalbare bezuinigingen in het verbruik. Dit najaar kan daartoe een grootscheepse, nationaal gerichte, campagne worden ver wacht. De actie gaat uit van het departe ment van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en is gericht op woningisolatie. Het departement probeert de groepen die daarbij betrokken zijn afzonderlijk te bena deren. Dat gebeurt met argumentaties, die voor elk van die groepen antwoord moeten geven op een paar kernvragen: wat schiet ik ermee op, wat kost het en wanneer heb ik het geld er weer uit? Het ministerie bereidt die actie, in samenwerking met de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland (SVEN) te Apeldoorn en het Bouwcentrum in Rotterdam zorgvuldig voor. Er kan een meerledig doel mee worden bereikt: Bevordering van de werkgelegenheid voor isolatiebedrijven, toeleveranciers, ad viseurs en voorlichters. Verbetering van het Nederlandse woon comfort. Een per saldo geringer beroep op de algemene werkloosheidspot en verhoging van de belastingafdrachten door extra wer kenden in bedrijven met goede orderporte feuilles. Hoe dat kan, wat daaraan wel of niet wordt meebetaald door het Rijk, hoe en op Versterking van de nationale energiepo sitie. Minder verbruik betekent langer teren op eigen voorraden en een verminderde afhankelijkheid van import, en van de daarmee verbonden prijspolitiek van de OPEC-landen. ter een abrupt eind. De radicalen zagen na Zhou’s dood hun kans schoon. Ze worden er ook van op de hoogte ge bracht dat ze inzage in de energierekening aan de „centrale” huisbaas kunnen vragen als ze in hun flat geen eigen meter hebben, waarop ze hun besparend verbruik kunnen aflezen. Door isolatie moet die rekening en dus het bedrag dat ze maandelijks op hun huur krijgen toegerekend, omlaag gaan. Tenslotte is het departement van plan om ieder „huishouden” te voorzien van een reeks stooktips, die het verbruiksgedrag positief moeten beïnvloeden. Wie bijvoor beeld de zon in de winter vrij toegang geeft in huis, kan daar per jaar best eens 150 mee besparen aan energie. Leidingen door onverwarmde ruimten isoleren levert ook geld op, evenals het gebruik van speciale thermostatische kranen aan radiatoren. Kortom: het departement geeft met zijn campagne een goed voorbeeld van gecoör dineerde voorlichting, een zaak die tot he den in ons land tot de hoge uitzonderingen heeft behoord. En als het plan aan de ver wachtingen beantwoordt, hebben we er ook het milieu een plezier mee gedaan. Want dan zullen er aanmerkelijk minder rook gassen boven ons land worden losgelaten. Een ding is straks voor de aanvragers te hopen. En dat is dat zij niet zullen worden teleurgesteld door bureaucratische spelre gels bij de instanties die de subsidieaanvra gen moeten beoordelen. Dat die sterk ont moedigend werken is in het recente verle den bewezen. Maar omdat volstrekt onduidelijk is hoe groot de groepen radicalen en tegenstanders van Hua's lijn zijn, is het niet mogelijk ook maar iets te vóórspellen over het verloop en de gevolgen van een dergelijke rechts zaak. In het regeringskamp is het sei zoen geopend met een lang inter view van premier Barre in het op- positiedagblad Le Matin. „Ik ben een eerste-minister in moeilijke tij den”, bekende de premier, die er zich vervolgens toe zette om aan de hand van overvloedig cijfermateri aal aan te tonen dat zijn poging de Franse franc overeind te houden niet was mislukt. In een cartoon in Le Monde werd de van alle kanten aangevallen Barre afgebeeld met pijlen in armen, benen en borst en met een bijl in zijn schedel. Terwijl geruchten aanhouden dat president Giscard zich van zijn pre mier zou willen ontdoen, blijven verstandiger koffiedikkijkers be grijpen dat de president er in de huidige omstandigheden voorlopig niet aan denkt zoiets onvoorzichtigs te ondernemen. De president zelf maakte zijn „rentree” in het week blad Paris Match met een lang, tot in iedere komma en punt voorbe reid betoog, dat voornamelijk een van diens stokpaardjes behandelde (het Frankrijk in het jaar 2000 en daarna). In het kamp van de oppositie is de windstilte even opvallend als in dat van de regeringscoalitie. Het ont breken van iedere drijvende kracht hier is voor de zoekers van de macht echter gevaarlijker dan voor hen die de macht al in handen heb ben. Na de dramatische „echtschei ding” tussen communisten en socia listen rond de parlementsverkiezin gen van vorig jaar maart, is de kloof tussen de vroegere partners van het intussen begraven „gemeenschap pelijk regeer program” alleen nog maar verbreed. Een ontmoeting op 20 september aanstaande tussen afgezanten van het tweede plan uit beide partijen heeft dan ook niemand met enige opwinding vervuld. Communisten leider Marchais verklaarde zelfs met zoveel woorden voor de Franse televisie dat „er wel niet veel uit zou komen”. Daarbij ging Marchais door met zijn vroegere partner, de socialistenleider Mitterrand, ervan te beschuldigen dat deze „alleen maar aan de presidentsverkiezin gen van 1981” dacht, en dat terwijl „Mitterrand al twee hard aanko mende afgangen achter de rug heeft”. Achter de schermen wordt gefluisterd dat Marchais, die ervan spreekt „zelfs met de duivel te wil len pacteren”, op het ogenblik lie ver met gaullistenleider Chirac in zee zou gaan dan met Francois Mit terrand. In de vakbondswereld spelen zich taferelen van dezelfde aard af. De communistische CGT en de socia listische CFDT proberen een aan hang tot activiteit op te trommelen die nog bezig is het zand van de vakantie uit de ogen te wrijven en die de juiste toon niet meteen zo weet te vinden. De traditionele ruzie en achterdocht tussen de bonden, gepaard aan de traditionele ruzie en achterdocht tussen de communis ten en socialisten, zijn omstandig heden die de „kameraden aan de basis” niet meteen tot strijdbaar enthousiasme weten op te zwepen. Bijna onverhuld gaat het de CGT om politieke doelstellingen, terwijl de CFDT allereerst de huidige maatschappelijke ordening wil be waren en op het ogenblik streeft naar een minimumsalaris van om gerekend 1350 gulden en een 35- urige werkweek. De werkgevers stellen dat het aantal stakingen sinds ’76 voortdu rend achteruit is gegaan, en ze zijn niet al te bang voor arbeidsonrust dit komende seizoen. In regerings kringen rekent men daar achter de hand niet al te zeer op. Onver wacht uitbarstende opwinding, als gevolg van onrust over de ondoor zichtigheid van het mr atschappelij- ke en politieke toneel, acht men daar niet geheel uitgesloten. Pre mier Barre zo redeneert men oek hier is niet meteen de man geble ken met een geaardheid om de vak bondsleiders in gesprekken tot be daren te brengen. 1 als bil hei gei dei gel Vo dei wc l i f i i i i i l I I I I I DIRECTIE Damiate Pers b v. Mr H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewljks E. Koning 1 va kw I het gei Mü hoi gei tw< ver wir An in 1 (8e dai ma ces MÜ spe we 245 hui de de pui pn ke< I titi me pe (20 Pe vei we spi (21 I. me me eer de bre 24S sta bei pla laa ma ein pla het De „Marseillaise-geest” is dood, en dat kwam ook tot uiting in een lang artikel in Le Monde van Clau de Mauriac, de zoon van de beroem de schrijver Francois Mauriac. Claude uitte zijn wantrouwen je gens alle politici van links tot rechts en verklaarde zich in hen allen te leurgesteld. Een dergelijke mentali teit doet echter in het geval van Frankrijk ten onrechte vermoeden dat het land de hoogvlakten van de welvaartsstaat zou hebben bereikt. Energiebesparing en de dwang Per jaar worden er duizenden kubieke meters aardgas en tonnen olie zinloos ver stookt. Die warmteverliezen treden op door gebrek aan isolatie. De fabrikanten van spouwmuurvulling hebben deskundigen eens laten uitrekenen langs welke wegen die warmte in welke hoeveelheden een nor maal huis verlaat. Wie isoleert en daar geld voor over heeft, wil dat geld er, in samen hang met het voordeel wat hij van de bespa ring heeft, echter ook zo snel mogelijk weer uit hebben. Het is ook waarschijnlijk dat een belangrijk deel van de mensen die over isolatie denken dat werk in etappes laat doen. De ervaring van het departement tot heden is, dat dubbele beglazing voor de meeste mensen de eerste keus is. Bovendien dat het subsidiebedrag van maximaal 1200 gemiddeld maar voor 5/8 wordt „op gesoupeerd”. Je zou volgens die subsidiere geling gemiddeld per huis zo’n ƒ4000 aan isolatiewerk kunnen laten verrichten voor ramen, wanden en dak, maar zover zijn de meeste aanvragers nog lang niet gekomen. welke termijn de kosten het snelst worden terugverdiend en welke financieringsmoge- lijkheden de aanvrager open staan, zal het ministerie van Volkshuisvesting de ver schillende groepen in speciale brochures uitleggen. Voor de „huisbazen” is bijvoor beeld belangrijk dat zij hun investering door middel van huurverhogingen mogen terughalen. De huurders moeten weten dat hun wooncomfort toeneemt en dat hun stookrekening op den duur blijvend meer omlaag wordt gebracht, dan er in guldens vergelijkbaar aan huurverhoging bijkomt. Giscards vroegere premier, de huidige burgemeester van Parijs, Jacques Chirac, heeft zich sinds het debacle van zijn gaullisten in de Europese verkiezingen muisstil ge houden. Hij vertrok met de gaullis tische oud-premier Debré naar het overzeese rijksdeel Réunion in de Indische Oceaan om er de politieke messen te slijpen. Insiders ver wachten de komende weken het op treden van een Chirac-nieuwe-stijl, namelijk de gaullistenleider in de rol van de wijze en bemiddelde staatsman die „alles al voorspeld heeft” wat er de komende maanden zal gaan gebeuren. In zijn buitenhuis in Les Landes piekert Mitterrand er deze dagen over, hoe hij zijn partij uit de impas se kan werken. De socialisten weten immers dat ze nooit aan de macht zullen komen zonder enigerlei me dewerking van de communisten. Voor Mitterrand is het weer opne men van de gesprekken met de par tij van Marchais dan ook van het grootste belang. Dat zou de consument dan wel leren om zuinig met energie om te gaan en „vrijwil- Dat betekent dat er dus ook nog ruimte zit bij de „huishoudens” die al met het isoleren zijn begonnen. De genoemde cijfers moeten worden bezien tegen het feit dat we 75 pet. van het totale energieverbruik thuis aan verwarming besteden. Een goede, met overleg aangebrachte isolatie, kan 35 tot 40 pet. op de stookrekening uitmaken. Onmiddellijke aanleiding waren de gebeurtenissen tijdens de rouw- bijeenkomst op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Deng sprak hier de rouwrede uit en kreeg grote bijval van de aanwezige men senmassa. Maar in de menigte ont stonden vechtpartijen tussen men sen die Deng steunden en anderen die herinnerden aan zijn val als „kapitalist” tijdens de Culturele Re volutie. Deng kreeg de schuld van de rel len en moest aftreden. Maar verras senderwijs niet een radicaal maar de als gematigd bekend staande Hua Guofeng (Hwa Kwo-feng) volgde Zhou Enlai op als premier. Toen ook partijleider Mao begin september 1976 stierf werd Hua zelfs benoemd tot voorzitter van de communistische partij. Hij was daarmee de machtigste man gewor den in China. Het eerste opzienbarende gebeu ren in China direct na de benoe ming van Hua was de arrestatie van de vier radicalen en een lange reeks van beschuldigingen tegen hen. Uit vele provincies kwamen berichten over door hen gepleegde machts- manipulaties, inbraak, sabotage, ontvoering van partijleden en der gelijke. Al snel stonden zij bekend als de Bende van Vier. BUREAU. Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES, gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11 30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 China in deze toestand een makke lijke prooi zou zijn voor de Ver enigde Staten of de Sovjet-Unie. Ze grepen in, ontwapenden gardisten, joegen tienduizenden terug naar het platteland en namen een groot aantal sleutelposten over. Twee jaar lang van 1969 tot 1971, was er sprake van enige matiging en economische opbouw, al bleven er wisselende campagnes met de bedoeling de Culturele Revolutie voort te zetten. De laatste daarvan was gericht tegen maarschalk Lin Piao die in 1971 met zijn vliegtuig door nog steeds onbekende redenen neerstortte boven Mongolië. Hij zou een staatsgreep hebben beraamd tegen Mao Tse-toeng omdat hij het niet eens was met diens politieke lijn. Wat er precies heeft plaatsge vonden is nooit bekend geworden, maar de radicalen grepen zijn vlucht aan om hem te beschuldigen van samenzwering met het „sovjet- revisionisme”. In 1973 begon zich echter het definitieve verval van de Culturele Revolutie af te tekenen. China’s gematigde premier Zhou Enlai (Tsjoe En-lai), die zelf de Cul turele Revolutie ternauwernood had overleefd, vond bijvoorbeeld voldoende politieke ruimte om de gevallen Deng Xiaoping stap voor stap terug te halen naar de top. De radicalen waren niet bij machte daar iets tegen te doen, vooral niet omdat Zhou onder bescherming van Mao stond. In een sfeer van algemeen wan trouwen komt het Franse politieke toneel weer tot leven. De lange zo mervakantie is uitgemond in de te rugkeer naar school van ruim twee miljoen Franse kinderen, welke ge beurtenis traditiegetrouw als een soort veldslag wordt voorgesteld. Ook het vertrek naar de vakantie oorden en de terugkeer worden hier steevast zo behandeld. Het spreekt vanzelf dat ten aanzien van de poli tiek in de herfst dan op zijn minst kanonnen beginnen te bulderen. Ditmaal hoort men niets van dit alles: de partijen wachten apa thisch, hun leuzen klinken als praatjes voor de vaak. Mevrouw Tsjang Tsjing Deng werd in 1974 lid van' het politbureau van de communistische partij, iets later een van de vice- voorzitters van de partij en in janu ari 1975 volgde zijn herverkiezing tot vice-premier. In al die functies moest hij echter de radicale Wang Hungwen naast zich dulden. Zhou Enlai brak de Culturele Re volutie stap voor stap af en begon met het opbouwen van de nationale economie. Tijdens zijn bewind kreeg China het lidmaatschap van de Verenigde Naties (1971) en begon de zogenoemde ping-pongdiploma- tie met de Verenigde Staten. Deng fungeerde die jaren als uit voerder van Zhou’s politieke lijn. Daaraan kwam bij het overlijden van de premier in januari 1976 ech- 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 f 0,75 Verscheidene dagbladen in Japan en Hong Kong meldden de afgelo pen weken dat een openbare be rechting van de Chinese Bende van Vier ophanden is. De Hong Kong Times wist zelfs als wetenswaardig detail te melden dat een van de vier, Mao’s weduwe Jiang Qing (Tsjiang Tsjing) een pruik zou dragen omdat zij tijdens haar drie jaren durende gevangenschap grijs haar heeft ge kregen. Het Japanse dagblad Mainitsji Sjimboen, berichtte dat er geen doodvonnissen zouden worden ge veld, omdat de vier ernstige zelfkri tiek hebben geleverd. De geschiedenis van de Bende van Vier is de geschiedenis van een machtsstrijd in de Chinese top, die minstens tien jaar heeft geduurd. Die machtsstrijd begon in 1965 met een scherpe kritiek van een van de vier, Jao Wenjuan (Jao Wen- jouan), op een toneelstuk in decem ber 1965. Hij betichtte de schrijver van het stuk van burgerlijke en kapitalistische tendenzen en pleitte voor zuivering van de Chinese cultuur. Hij kreeg direct bijval van de vrouw van Mao, Jiang Qing. Zij was actrice geweest en had in culturele kringen grote invloed. Hun kritiek en de daarop volgende massale bij val van honderdduizenden jonge ren gericht tegen „burgerlijke, ka pitalistische en revisionistische” neigingen in het onderwijssysteem, gaven een belangrijke aanzet tot de Culturele Revolutie. In de eerste helft van 1966 sloten de scholen en trokken grote groe pen jongeren die zich Rode Gardis ten noemden, door China. Overal waar zij tekenen van luxe of buiten landse invloeden, restanten van het verleden of kerken en moskeeën aantroffen traden zij met geweld op. Straten kregen namen van revo lutionairen en in vele bedrijven werd de leiding in handen gegeven van revolutionair gezinde leden van de communistische partij. Jiang Qing kreeg van Mao Tse- toeng toezicht op de culturele activi teiten in China. De andere twee leden van de Bende van Vier, Zhang Chunqiao (Tsjang Tsjoen- tsjao) en Wang Hungwen (Wang Hoeng-wen) kregen eveneens be langrijke rollen in partij en staats apparaat. Een van de velen in die dagen die door toedoen van de radicalen zijn functie verloor was president Liu Xiaoji (Lioe Tsjao-tsji). Hij ver dween als een „revisionist” van het politieke toneel. Ook de huidige vi ce-premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping) viel. Hij werd ervan be schuldigd China terug te hebben willen leiden tot het kapitalisme en werd verbannen naar het platte land, waarna jarenlang niets meer van hem werd vernomen. Na drie jaar Culturele Revolutie heerste er chaos in het hele land. Het partijkader en de staatsorga nen waren „gezuiverd”, maar de economie stond aan de rand van de afgrond. De militairen vreesden dat President Giscard d'Estaing Een aanzienlijke groep binnen de socialistische partij die Mitterrand flink voor de voeten loopt, is de sociaal-democratische vleugel die wordt aangevoerd door Michel Ro- card. Van hieruit wordt een eventu ele samenwerking met het politieke „midden-links” van president Gi scard d’Estaing niet tot de onmoge lijkheden voor de toekomst gere kend. Maar ook hier is de tijd nog lang niet rijp. Michel Rocard heeft zijn van ongeduld trappelende aan hang deze dagen als enige opdracht meegegeven: „Voorlopig rustig doorgaan met schaken, tennissen en voor je kinderen zorgen; wij doen nog niets, althans wij denken na”. Vrouwelijke soldaten van het Chinese leger roepen in april 1976 leuzen tegen de juist afgezette vice-premier Deng Xiaoping. De Chinese propagandamachine overspoelde het volk een halfjaar later met soortgelijke foto's, maar toen was de Bende van Vier het doelwit. Zo werden zij er onder meer van beschuldigd de revolutionaire cam pagnes tegen Lin Piao en Deng Xiaoping ten eigen bate te hebben aangewend. Hoge officieren zouden zij onschadelijk hebben gemaakt door hen ervan te betichten „wan delaars op de kapitalistische weg” te zijn, de waarde van intellectuele training in het onderwijs zou door hen zijn verwaarloosd en Mao’s mo- derniseringsplannen voor het leger zouden zij hebben doorkruist. Eind december 1976 hield Hua Guofeng een toespraak tot het Chi nese volk, waarin hij opriep tot „radicale vernietiging” van de Ben de van Vier. Voor hun aanhangers zou heropvoeding voldoende zijn, zo bleek uit zijn woorden. In het hele land vonden daarop zuiverin gen plaats. Ook in de regering wer den ministers vervangen vanwege hun „betrekkingen met de Bende van Vier”. Uit hetgeen in de volgende drie jaar is gebeurd kan worden opge maakt dat de radicale lijn in China definitief tot het verleden behoort, voor zover in China ooit iets defini tief is. Deng werd nog voor de zo mer van 1977 volledig gerehabili teerd en herbenoemd in al zijn lei- dersfuncties in staat, partij en leger. Hua en Deng zetten China op een volledig nieuw spoor: vernieuwing van de economie, versterking van de militaire macht en grotere vrij heid in onderwijs en weten schappen. Zhou’s ping-pongdiplomatie werd bekroond met de diplomatie ke erkenning van de Verenigde Sta ten vorig jaar en een paar weken geleden maakte de Amerikaanse vi ce-president Mondale bekend, dat zijn land twee miljard dollar econo mische hulp zal bieden. Deng heeft in de afgelopen twee jaar grote hoe veelheden moderne westerse wa pens voor het Chinese leger gekocht. Maar of de radicalen werkelijk volledig zijn uitgepraat is de vraag. Het Franse dagblad Le Monde be richtte vorig jaar dat Hua Guofeng er door weerstand van radicale par tijleden niet in was geslaagd de af gezette president Liu Xiaoji in ere te herstellen. De strijd met Xiaoji als symbool, blijkt in volle gang te zijn. Zo riep het Volksdagblad, or gaan van de communistische partij, vorige week dinsdag op tot „eerher stel” van een uit 1945 stammend partijrapport dat zich lovend uit laat over de revolutionaire militaire tactiek van Liu. Van deze tactiek nam Mao tijdens de Culturele Revo lutie in 1966 afstand. Het is dus mogelijk dat Hua Guo feng aanstuurt op een definitieve krachtmeting met de radicalen in China middels een openbare be rechting van de Bende van Vier. JÜfWfcjBb

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4