Aantrekkelijk alternatief voor panden Torenstraal k Vorstelijk optreden van stoomloc plein 1945 deze week J Eerste dorpsfeest Driehuis werd daverend succes Dames Kroone-Berkhout winnen eerste serie parencompetitie te? H 11 iW ISSfe h Garantiesubsidie voor Belcanto „Roestige Pot” heeft nieuwe accommodatie 4 5 MAANDAG 1 7 SEPTEMBER 19 7 9 BRIDGECLUB DE KENNEMERS: It 5 Voorwaarden Compromis j IJ.MOND - fes. ■SR* i nrrTi 11 kï - (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het bestuur van de Stichting Dorp Velsen kan opge lucht ademhalen. Het door de stichting gelanceerde restauratie plan voor de panden Torenstraat 11, 13 en 15 in Oud-Velsen wordt door B en W betrokken in de discussie over een nieuwe woon bestemming. Wethouder K. Bijk van volkshuisvesting moest maandag in de raad die concessie doen na hartige discussie die zich aanvankelijk toespitste op de keuze al dan niet verkoop. Een ruime meerderheid koos voor het eerste. Daarmee wordt in één klap actueel verkoop aan de Stichting Dorp Velsen, één van de koopgegadigden, én tenuitvoer legging van het restauratieplan waarmee deze stichting al in maart op tafel kwam. 1 IC 9 r De grote opkomst van het publiek was dan ook een aangename verrassing voor voorzitter J. Dunselman van de dorps- De dorpsraad had wel toestemming ge kregen de aandacht op het evenement te vestigen door het muziekkorps van „Soli” uit Santpoort door Driehuis te laten mar cheren. Financieel bleek dit echter geen haalbare kaart. Daarom werd deze tien kamp begonnen zonder de geplande voor- publiciteit. het •tdu- zijn irust ings- hter iver- als loor- >elij- men Pre- oek >ble- vak- be- o o o 0 o 5 De Stichting Dorp Velsen meldde zich als koopgegadigde op 1 maart nog juist binnen de hiervoor gestelde termijn. Van het eigen plan worden als pluspunten genoemd de ruimere subsidiemogelijkhe den (conform de zogenoemde Van Damre- geling) wat betaalbare huren oplevert. Voor tien woningzoekenden (alleenstaan den dan wel tweepersoonshuishouden) wordt woonruimte geschapen. Voor de drie panden, deel uitmakend van een in oorsprong 18e-eeuws gebouw, kwam openbare werken van Velsen al in Deze competitie, die over vier ronden ging, heeft in de A-lijn een zeer spannend verloop gehad. Na de eerste zitting gingen Barzilay- Müller aan de leiding. De dames Kroone-Berk- hout waren derde, gevolgd door Andela-Fort- gens. Barzilay-Müller wisten zich ook tijdens de tweede ronde in hun leidende positie te handha ven ofschoon het verschil met de uiteindelijke winnaars toen al minder dan één percent was. Andela-Fortgens kwamen op dat moment niet in het stuk voor en vertoefden in de achterhoede (8e plaats). Op de derde wedstrijddag waren de dames Kroone-Berkhout niet te stuiten (143 matchpunten) en namen de leiding van de A-lijn resoluut in handen (181.47 percent). Barzilay- Müller (172.23) waren op forse achterstand ge speeld. In de eindronde had het leidende duo weinig moeite hun toppositie met een totaal van 245.82 veilig te stellen. Andela-Fortgens hebben hun eindsprint te laat ingezet om nog de zege in de wacht te slepen. Hun score van 68 percent in de vierde zitting was zonder meer een hoogte punt. Daardoor werden zij tweede (een prima prestatie) maar het begeerde einddoel was dit keer voor hen niet weggelegd). rf- Twee teams bezig met de vrije oefening op de lange mat". Het was de bedoeling dat de teams de mat als een soort rupsband gebruik ten om op die manier zo snel mogelijk het uitgezette parcours af te leggen. Bij de teams staat wethouder K.W. Bijl aanwijzingen te ge ven. Hij zou zijn team in deze serie als winnaar over de streep zien gaan. Bij tientallen waren ze aanwezig. De fans van de goeie ouwe stoomlocomotief met de schrille fluittoon, de sissende ge luiden, de stoom. Een brok nostalgie uit het nog niet eens zo verre verleden. Met foto- en filmcamera’s in de aanslag ston den ze zaterdagmiddag op de stations van Beverwijk en Uitgeest, waar de N 23023, eigendom van de Stoom Stichting Neder land, verschillende rangeermanoeuvres moest uitvoeren. Filmcamera’s snorden toen de zwarte stoomloc als een „vorstin” voorbij paradeerde. Voor de zoveelste maal werd zij op celluloid vereeuwigd. ring worden geacht, aldus een woordvoer der van de Stichting Dorp Velsen. De honderden stoomenthousiastelingen, die zich in de acht D-rijtuigen achter de locomotief bevonden, waren hen al voor gegaan. Als leden en donateurs van de Stoom Stichting en van andere Neder landse en buitenlandse stoomlocvereni- gingen hadden ze grif veertig of vijftig gulden neergeteld om de „stoomtractie” vanaf Rotterdam via Amsterdam naar Hoogovens mee te maken. Ja, zelfs uit Engeland waren ze overgekomen. Vrijwel iedereen met foto- of filmtoestel. Of ze er nooit genoeg van kregen werd keer op keer de camera op de N 23023 gericht. De excursierit met de Hoogovenboemel was leuk, maar veel leuker vonden zij het hun locomotief op het terrein van het staalbe drijf te zien. Hun enthousiasme is niet zo vreemd. Velen van hen hebben al hun vrije tijd gestoken in het weer rijdbaar maken van deze Duitse personenlocomo tief, die is gebouwd in 1952. In Duitsland zelf rijdt er geen één meer, in Nederland zijn er door de inzet van deze stoomen thousiastelingen nog wel enkelen. En één van deze is de N23023, waar velen ver liefd op zijn geworden. Voor verkoop hanteerden B en W als argument de gigantische huurbedragen die bij zelf restaureren uit de bus zouden komen. In dit verband zijn ooit bedragen genoemd van 20.000 per jaar per wo ning. De Van Dam-regeling levert maan delijks bijdragen op in de exploitatielas ten om te komen tot een betaalbaar huur niveau (circa 250 per maand aan kale huur). Aan de grootte van elk apparte ment en ook de maximale stichtingskos- ten zijn daarbij wel stringente voorwaar den gesteld. Het plan van de Stichting Dorp Velsen bevat drie wooneenheden voor tweepersoonshuishoudens (twee ver trekken, oppervlakte 337: vierkante me ter) en zeven appartementen voor alleen staanden (één vertrek van 25 vierkante meter). Met deze afmetingen wordt vol daan aan de voorwaarden van de Van Dam-regeling. Schaafsma: „De kansen om een bijdrage conform de Van Dam- regeling liggen voor ons plan erg gunstig. Uit een voorlopige beoordeling bij de Hoofdinspectie voor de Volkshuisvesting in Haarlem kan dit duidelijk worden op gemaakt. ood, een !lau- )em- riac. i je- chts a te- itali- van ;den n de aikt. Het echtpaar Horbeek (235.62) sloot de compe titie in de B-lijn zegevierend af. Van Kesteren- mevrouw Naa (232.10) kwamen slechts enkele percenten te kort. Het echtpaar Vreeswijk (209.57) werd derde. In de C-lijn lieten Weimar- Peil (220 61) zich niet van de bovenste plaats verdrijven. De dames Vonk-Smakman (212.97) werden tweede met een uiterst geringe voor sprong op de dames De Vries-Van Sprang (212.18). Mevrouw Wajon werd in samenwerking met haar partner Elenbaas in de D-hjn voor de andere paren onbereikbaar (221). Dekker-me- vrouw Derenberg (191.43) die zich als tweede klasseerden boekten een achterstand van niet minder dan 30 percent. De dames Van Ameron- gen-Van Moorselaar (177.23) pakten de derde plaats. VELSEN. De Stichting De Roestige Pot heeft van de gemeente de bovenver dieping in huur gekregen van het pand in de Snelliusstraat waarin ook het badhuis en het Komité Velsen voor de Derde Wereld zijn gehuisvest. VELSEN. Het operakoor Belcanto krijgt van de gemeente een garantiesub sidie van twintigduizend gulden om de uitvoering van de opera Ana Bolena mo gelijk te maken. Dat heeft het college van B. en W. besloten. Het is deze week wel bijzonder rustig aan het vergaderfront. Slechts twee bij eenkomsten: vanavond om half acht praat de COMMISSIE FINANCIËN over de subsidieverlening aan de Stichting Alge mene Hulpdienst en over diverse begro tingswijzigingen. Woensdagavond komen om half acht de COMMISSIE BEDRIJ VEN en de COMMISSIE PERSONEELS ZAKEN bij elkaar. Onderwerp van ge sprek zal zijn het aangaan van de gemeen schappelijke regeling waterproduktiebe- drijf Zuid-Kennemerland. Na deze ge combineerde vergadering gaat de COM MISSIE BEDRIJVEN nog even door over de calorische verrekening van aardgasta rieven. zich De icia- aan- elen 1 de n en a zo •uzie den, ie en inis- idig- i de baar pen. :gt ■wijl dige I be- reeft om- i 35- *- 1 n de rand s de die Ro- sntu- ieke Gi- oge- jere- nog leeft aan acht istig ssen wij iken 'ja De zes teams moesten elk tien onderde len afwerken, waarbij spectaculaire mo menten voorkwamen zoals bij de vrije oefening lange mat, de hindemisrace waarbij een met groene zeep ingesmeerd plankier overwonnen moest worden en uiteraard het watertransport dat bij tijd en wijle meer weg had van een water bal let. Ook de kruiwagenrace gaf veel aanlei ding tot hilariteit; de in de kruiwagen gezeten passagier moest met een stok een aantal met water gevulde ballonnen stuk- prikken. (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN. De eerste serie van de ge mengde parencompetitie bridge van De Kenne- mers is in de hoogste afdeling afgesloten met een zege voor de dames Kroone-Berkhout. Op de slotzitting scoorden zij 139 matchpunten en brachten daarmede hun totaal (in percenten) op 245.82. Andela-Fortgens, die met een achter stand van ruim 16 percent derde stonden, heb ben er nog alles aan gedaan naar de bovenste plaats door te stoten. Zij verzamelden op de laatste competitiedag niet minder dan 147 matchpunten (58 percent) en dat betekende een eindstand van 233.84, goed voor de tweede plaats. De overwinning moesten zij echter aan het duo Kroone-Berkhout laten. Ondanks het verbod dat het gemeente bestuur op het laatste moment uitvaardig de om de bevolking van Driehuis ’s mor gens via een geluidswagen op te roepen naar het feestterrein te komen wisten, gezien de opkomst van het publiek, veel dorpsbewoners toch van de tienkamp af. Het alternatieve restauratieplan van de stichting (ten behoeve van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens) komt fi nancieel een stuk gunstiger uit door ge bruikmaking van de zogenoemde Van Dam-regeling gelijk te stellen met vergoe dingen door het rijk voor woningwet- bouw. De Stichting Dorp Velsen ijvert voor een gave en functionele dorpsbebou- wing (in dit geval verantwoorde restaura tie). Zwaar weegt in dit geval ook het scheppen van huisvestingsmogelijkheid voor een categorie die er zeker in de gemeente Velsen nogal bekaaid af komt. In het nu nog schetsmatige plan van de stichting wordt het gebouw aan de Toren straat (inclusief de zolderverdieping) opti maal benut. Siem Schaafsma, als archi tect van professie de technische man in het stichtingsbestuur, noemt het eigen res tauratieplan een uitstekend compromis waaraan niemand zich een buil zal kun nen vallen. Voor alleenstaanden dan wel tweepersoonshuishoudens wordt woon ruimte gecreëerd tegen betaalbare huren raad. „Voor ons is het succes van deze dag zeker aanleiding om volgend jaar weer een dergelijke dag te organiseren”, aldus Dunselman. Bij het organiseren van deze dag had de dorpsraad veel hulp gekregen van de Oranjevereniging Driehuis en de EHBO-Driehuis. De eerste vereniging had ’s morgens geholpen met het uitzetten van het parcours, de hulpverleners waren overdag paraat om eventuele gewonden te helpen. Zij hoefden slechts tweemaal in actie te komen, beide keren betrof het kleine verwondingen. Na afloop reikte voorzitter Dunselman de prijzen uit; een wisselbeker voor het winnende team, een grote taart voor elk team en een herinneringsvaantje voor el ke deelnemer. Eerste werd het team Wa- terloolaan/Valeriuslaan onder leiding van Loet Neve, dat in totaal 49 van de maxi maal haalbare 66 punten haalde. Tweede werd het team Spieghellaan/De Genestet- laan onder leiding van Koos Min met 46 punten en derde het team Tollenslaan/ Van Lenneplaan onder leiding van wet houder K. W. Bijl met 41 punten. Vierde werd het team Da Costalaan/Van den Vondellaan onder leiding van Wil Wolfs met 36 punten, vijfde het team Nicolaas Beetslaan/Wolf en Dekenlaan onder lei ding van de familie Weber met 35 punten en op de laatste plaats eindigde het team Lodewijk van Deyssellaan/Bosboom Toussaintlaan onder leiding van Wim Dui- neveld met 34 punten. januari met een restauratieplan op tafel berekend op bewoning door slechts drie gezinnen. De financiering vormt de uiter mate zwakke ondergrond voor dit ont werp. Vastigheid biedt alleen de koopsom (ƒ45000.- voor het totale gebouw). Met restauratie van de nummers 11, 13 en 15 zouden volgens de gemeente bedragen gemoeid zijn van achtereenvolgens 218.000.-, 237.000.- en 139.000. Daarbij wordt afgegaan op uit 1975 daterend sub sidietoezeggingen aan de gemeente. De gemeente kan conform die toezegging aanspraak maken op een restauratiebij- drage van 40 procent van het rijk. (Minis terie van CRM). Anders dan particulieren die voor restauratie op niet meer dan 30 procent kunnen rekenen. Daarbovenop zou de gemeente naar verluidt aanspraak kunnen maken op een restauratiebijdrage van het Ministerie van Volkshuisvesting omdat het gaat om creëren van woon ruimte door middel van rehabilitatie (ver nieuwbouw). Bij een hernieuwde subsi dieaanvraag, voor een nieuwe particuliere eigenaar ongetwijfeld noodzakelijk, lig gen de kaarten hoe dan ook heel wat ongunstiger. De kans op ook een rehabili- tatiesubsidie moet in deze tijd van bezui nigingen op overheidsuitgaven uiterst ge- (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS. Het eerste dorpsfeest, dat zaterdagmiddag in de vorm van een tienkamp op het feestterrein aan de Aagtevonkiaan in Driehuis werd gehouden, is een groot succes geworden. Zowel alle 36 deelnemers (zes teams van zes mensen) als de enkele honderden toeschouwers beleefden zichtbaar plezier bij de diverse af te werken onderdelen. Bovendien werkte het weer ook mee; vanaf half twee tot vijf uur bleef het zonnig, direct na afloop van de tienkamp begon het echter zwaar te regenen. Maar op dat tijdstip kon het de bewoners van Driehuis niet meer deren. ■ir Na de lange leegstand sterk vervallen panden Torenstraat 11, 13 en 15. De restauratie zoals de Stichting Dorp Velsen die voor ogen staat levert naast financiële voordelen naar verwacht ook tijdwinst op. In de huidige staat komt restauratie al bijna op herbouw neer. en ook het punt monumentenbehoud krijgt met een uitgekiende restauratie alle aandacht. Twee vliegen in één klap dus. Onduidelijk is op dit moment nog het standpunt van Monumentenzorg over het monumentale aspect in het nieuwe res- tauratie-ontwerp. De totale bebouwing van het oude Dorp Velsen kreeg in 1975 de status „beschermd dorpsgezicht”. Twee jaar na aankoop door de gemeente (in 1971) volgde voor het inmiddels sterk vervallen gebouw aan de Torenstraat plaatsing op de Monumentenlijst van het rijk. i De bovenverdieping zal gebruikt wor den als ontmoetingsplaats voor gehandi capten, waarvoor de stichting gezellig- heidsavonden en cursussen organiseert, en als opslagruimte voor de spullen van de welvaartsmarkt die één keer per maand wordt gehouden. De stichting is op dit moment nog ge huisvest in een ruimte op het terrein van de Spaarnberg in Santpoort, maar moet daar zeer binnenkort uit. De uitslagen van de slotronde luiden (in matchpunten): Groep 1: Kroone-Berkhout 139, Bode-Van Munster 130, Jacobs-Van Vliet 125, Vonk-Smakman 110, Huyg-Knippen 109, Per- sijn-De Vries 99, Heere-Kleve 99, Berzilay-Mul- ler 95, Derenberg-Dekker 95, Wareman-Boot 79. Groep 2: Andels-Fortgens 147, Van der Vlugt-De Hoog 125, Weimar-Peil 121, Need-Van Kesteren 114, Muller-Edeling 114, echtp. Horbeek 105, Edeling-Van Thiel 100, echtp. Heere 85, echtp. Beeksma 85, Degeling-Ladags 84. Groep 3: Wijers- Wijers 219, echtp. Maagdelijn 201, Jongkind- Van Poecke 200, Wajon-Elenbaas 195, De Vries- Van Sprang 184, Van der Vlugt-Van Amerongen 169, Porck-Sander 167, Anten-Doomenbal 164, Gordijn-Handgraaf 162, Arpad-Kolman 159, Fetzer-Woertman 148, Donken-Veugen 141, Janssen-Van Kooten 132, Beelen-Tobias 111. Eindstanden (in percenten): A-lijn: Berkhout- Kroone 245.82, Andela-Fortgens 233.34, Bode- Eysker 222.25, Jongkind-Van Poecke 219.25, Barzilay-Müller 216.21, Van Munster-Soomers 215, Van der Vlugt-De Hoog 212.87, Edeling-Van Thiel 209.72, Huyg-Knippen 205.92, Kleve 200.46. B-lijn: echtp. Horbeek 235,62, Need-Van Kes teren 232.10, echtp. Vreeswijk 209.57, Wijers- Wijers 203.27, Van der Vlugt-Koningstein 195.30, Persijn-De Vries 192.22, Muller-Edeling 191.35, Anten-Doomenbal 190 01, Gordijn-Handgraaf 184.55, Porck-Bonder 180.26, mevrouw Ware man 173.41. C-lijn: Weimar-Peil 220.61, Vonk-Smakman 212.97, De Vries-Van Sprang 212.19, Jacobs-Van Vliet 198.33, echtp. Heers 195.09, Barzilay- Woudsma 185 46, mevr. Flentrop 183.59, Arpad- Kasting 183.15, echtp. Brouwers 180, Giesen 180. D-lijn: Walon-Elenbaas 221, Derenberg-Dak- ker 191.43, Van Amerongen-Van Moorselaar 177.23, echtp. Beeksma 176.72, Kulman-Van der Kuil 172.69, Heere-Kauffman 171.20, Fetzer- Woertman 163.96, Verheijen-Ouwerkerk 163.65, Degeling-Ladage 163 42, Janssen-Van Kooten 158.92, Donken-Veugen 125.07, Boot 12199, echtp. Maagdelijn 110.75. De vereniging geeft om de twee jaar een operavoorstelling waarbij assistentie wordt verleend door professionele solis ten en orkest. Het koor heeft met deze voorstellingen landelijke bekendheid ver worven en heeft veel bewondering ge oogst voor het feit dat deze door amateurs gebrachte voorstellingen een zo hoog peil bereikten. Door allerlei oorzaken is in vergelijking met voorgaande jaren een sterke stijging in de kosten opgetreden. Daarom bleek deze garantiesubsidie noodzakelijk om de voorstelling door te kunnen lagen gaan. WTrrrrrrrrj' L__^„rrr«T jj—---ni Lagere huren sterk punt van restauratieplan Dorp Velsen ■-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5