99 1 Trekkersfunktie benadrukt in wandversiering Nieuw seizoen ingewijd door organiserende werkgroepen I Roomse humor in toespraak van professor dr. W. Luypen Eerste slinger aan balans van nieuw buurthuis „d’Evelaer” Historie 6 MAANDAG SEPTEMBER 1 7 IJMOND 19 7 9 - ooi ,ng ft nieuwe waarden van afscheid wordt wijze De openingszitting in de Vredevorstkerk met als gastspreker prof. dr. Luijpen. probeert no Burgemeester J.H. Kok onthult de wandversiering met een trekker en tuinbouwsymbolen. B Koffieconcert hoogtepunt van culturele weekendmanifestatie >4- Vera Beths en Stanley Hoogland in volle concentratie van de ifé- Smeuïg en soepel spelend wonden zij de goed gevulde zaal om hun vingers. Een enkele stimulerende opmerking vanaf het podium was voldoende om zeker zo’n tien tal paren tot een dansje te verlokken. Het (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het geheel vernieuw de en dubbel zo groot geworden buurt huis „d’Evelaer” in het duingebied is zaterdagmorgen officieel door burge meester J. H. Kok geopend, die de lakens wegtrok voor een wandschildering die een land- en tuinbouwtrekker in beeld brengt welke symbolisch duidt op de „trekkersfunktie” van het buurthuis. Met een uitnodigend gebaar inviteerde voorzitter Koper de burgemeester: „Kij ken of u bij ons de boel aan het rollen kunt brengen”, maar alles rolt daar al enige tijd uitstekend in het nieuwe buurtcentrum, waarin relatief zeer veel zelfwerkzaam heid is geïnvesteerd. Burgemeester Kok stelde dan ook vast, dat in een kleine gemeenschap de normen binnen welke men met elkaar omgaat anders liggen dan in grotere bevolkings centra. Hij vond, dat de prestatie van bestuur, staf en vrijwilligers die thans is geleverd, hoog moet worden gewaar deerd. De burgemeester complimenteerde onder meer de heer H. J. M. Roozen, die als juist af getreden wethouder „net even tijd had om een extra CRM-potje binnen te slepen” en de heer Duin die medewer king verleende aan een noodzakelijke grondtransactie. waarin de eerste leerlingen 14 meisjes en 26 jongens in twee kamers waren ondergebracht. Het wervingsgebied van de school strekte zich aanvankelijk uit tot in Haarlem-Noord, de Zaanstreek en Alk maar. Later ontstonden daar het Mendel- college (Haarlem), het Michael-College (Zaanstreek) en het Ichthuscollege in Vel- sen. Als „dochter” van het Pius X-College is in Castricum het Bonhoeffer-college van start gegaan, waarover in het statiri- De naam „d’Evelaer” heeft alles te ma ken met evenwicht en de heer Kok sprak de wens uit, dat het nieuwe buurtcentrum een bijdrage kan leveren in het vinden van de balans tussen werk enerzijds en recreatie en ontwikkeling anderzijds. Hij hoopte dat dit centrum ook een funktie zou vervullen in het vinden van de balans tussen het tuindersgebied en de overige gemeentedelen, waarbij hij constateerde, dat het duingebied zichzelf is gebleven in het zo sterk groeiende Heemskerk. Hij bood het bestuur een fraaie gravure aan van „precies de andere zijde van de ge meente”, namelijk het kasteel „Assum- burg” in de oude staat, alsmede een boek over de historie van Heemskerk. Het buurtcentrum beschikt nu over een grote zaal. Dat veel meer mogellijkheden ook leiden tot veel meer aktiviteiten be wees vervolgens het jazzballet op het po dium, in zes repetities ingestudeerd door de nieuwe balletlerares. Als buurthuislei der maakte René Tonen gebruik van de gelegenheid aan te kondigen, dat een ex tra stafkracht onvermijdelijk zal blijken. kwam de geanimeerde stemming alleen maar ten goede. Het koffieconcert zorgde zondagmor gen voor een onbetwist hoogtepunt. Het mooi opgebouwde programma, Mozarts sonate in B (KV 378), het duo in A van Schubert en Zigeunerweisen van De Sara- sate, kreeg een vrijwel ideale vertolking door violiste Vera Beths en pianist Stan ley Hoogland. De uitstekende beheersing van hun instrumenten resulteert bij dit tweetal niet in een ijdele virtuositeit, maar dient daarentegen om de muzikale diep gang van de composities op heldere wijze gestalte te geven. Er zullen tot ver buiten onze grenzen weinig musici te vinden zijn, die de bezon ken lyrische interpretaties van deze kun stenaars kunnen overtreffen. De moeilijk heidsgraad van de composities leek onbe langrijk in de weldoordachte en trefzeke re aanpak. Door het natuurlijke samen spel riep ook het gebruik van de door Stanley Hoogland bespeelde vleugel (in plaats van een qua klank meer verant woorde historisch hammerklavier) geen bezwaren op. Het was een concert dat de tot de laatste rij gevulde grote zaal van De Jansheeren een intense aandacht wist af te dwingen. Een film van regisseur Luigi Commen- cini over de jeugd van Casanova, de legen darische vrouwenveroveraar, stond voor zondagavond op het programma. Giaco mo Casanova kwam in deze rolprent ech ter veel meer als een mens van vlees en bloed, dan als de staalharde vrouwenver overaar uit de wilde verhalen te voor schijn. Vol latijnse overdaad en ironische vondsten vormde het een amusant slot van een lang cultureel gekleurd weekend. JAN BAART Ml bezet en desge- De activiteitenreeks ging vrijdagavond, voor een maar matig bezette zaal, nog enigszins stroef van start met een cabaret achtig programma door Dorine van der Klei. Eens de helft van het succesvolle duo The Sissies, wilde zij ons doen geloven nu als soloartieste ook op eigen benen te kunnen staan. Het resultaat was een aan tal onvoorziene komieke en kritieke mo menten. De liedjes „Do you think I’m sexy” van popzanger Rod Stewart en „Ik ben de godin der lage lusten”, een tour-de- force uit de mond van een decadent ge kostumeerde dame, mogen hierbij als il lustratie dienen. te stemmen”. Met veel humor relativeerde de professor de betrekkelijkheid van de oude waarheden, maar ook die van de moderne benadering en met name die binnen het onderwijs. Die ontwikkelingen binnen het onder wijs werden even later letterlijk te kijk gezet in een originele opvoering in de vorm van een collage door enige docenten en leerlingen; een soort „striptease” van het onderwijs, waarin de opvoerenden ook werkelijk met het zich „uitpeilen” van keurige donkere kleding naar spijker broek de (ver)wording en de uitkleding van het onderwijs begeleidden. Tegelij kertijd werden in de tekst alle vernieuwin gen met de bombastische taal uit de ver schillende perioden verheven, waarbij het min of meer aan het publiek werd overge laten conclusies te trekken. De huldiging van vijf medewerkers van het eerste uur, van concierge tot rector, werd vervolgens ingezet met de constate ring, dat het blijkbaar mogelijk is rector van zo’n scholengemeenschap te zijn en toch de pensioengerechtigde leeftijd te halen. Dat sloeg dan op rector K. H. Groensmit. van wie in december op meer Het maximumaantal leerlingen van het Pius X was enkele jaren geleden 1660. Later liep dat sterk terug. De levensbe schouwelijke basis werd in 1971 van rooms-katholiek uitgebreid tot algemeen christelijk. HEEMSKERK. Wisselend, van nog al matig tot zeer royaal, was de publieke belangstelling voor de vier onderdelen van de weekend-manifestatie, die als vi sitekaartje fungeerde voor het nieuwe muziek- en theaterseizoen, zoals dat zich in De Jansheeren concentreert. Een geva rieerd aanbod van cabaret, muziek en film kreeg (voor een totaalbedrag van vijf gulden) op deze wijze een aantrekke lijke introductie. Voor hun betoonde in zet zouden de verantwoordelijke organi saties (werkgroep muziek, Assumburg- theater, werkgroep jazz en filmhuis) mis schien een grotere respons verdienen; het totale weekend-gebeuren werd globaal gezien toch als een zeer bemoedigende start ervaren. De Heemskerkse bevolking komt nu eenmaal nog wat moeilijk bui ten de deur voor culturele evenementen. o Kinderen boden de burgemeester daar na een op corso-wijze versierde grote mand aan met een keur aan produkten uit het tuingebied. een zeskamp, barbecue, fancy-fair, film vertoningen, popmuziek en activiteiten ten behoeve van een „students center” in Tabora in het Afrikaanse Tanzania. Wat de oud-leerlingen betreft is deze jubileumviering stellig voor velen een aanleiding geworden om herinneringen op te halen aan het eerste noodgebouw, de villa van Van Bragt, aan de Arendsweg, nadrukkelijke genomen. De andere jubilarissen zijn conrector A. W. van Kessel aan wie men altijd graag het samenstellen van het ingewikkelde lesrooster heeft overgelaten, de concierge C. A. van de Linden, de heer J. L. Egger- mont, die als „de feestredenaar” van het huis werd betiteld en de heer J. W. G. Reijkers, algemeen secretaris. De jubileumviering, die in de Vrede vorstkerk ondermeer werd bijgewoond door burgerlijke en kerkelijke autoritei ten en vertegenwoordigingen van de on derwijsinspectie en de andere onderwij sinstellingen in Beverwijk en omgeving werd voortgezet met een receptie in het schoolgebouw, waar ook een fototentoon stelling was ingericht. In de feesttent bij het scholencomplex vond zondag de litur gische viering plaats, met daarna een her haling van de „collage”. In deze week-wordt er nog een uitge breid jubileumprogramma afgewerkt met toneeluitvoeringen, optreden van de fol- kloregroep „Los Amigos del Parana”, een spelendag, rally, vossenjacht, een musi sche dag. sport en sportdemonstraties. schijnlijk een goede kennis van Dorine van der Klei. Een totaal andere sfeer ademde het dixieland-concert op zaterdagavond. De Riverboat Jazzband, een zevenmans for matie met onder meer de Heemskerkers Piet de Vos (piano) en Rob Bourée (trom pet) in de gelederen, presenteerde een op de Fluks, bij dit net de iermee titende ct met oor de ig zou en dat aurant ’enaar en. In eel zal d. Het Fluks sche openingsprogramma werd gezegd, dat het kind het goed maakt, maar dat de moeder bijna aan de bevalling is overleden. Gerard van Koningsbrugge van de overkoepelende organisatie van de buurt huizen herinnerde zich nog, dat alle ruim te voor de stafkrachten tot voor de ver bouwing niet veel meer omvatte dan een wat groot uitgevallen kast. Hij bracht een praktisch cadeau mee. De heer Van der Laan van de Rabo-bank overhandigde een cheque van duizend gulden met als reactie van de voorzitter: „een aardig op- stekertje”. Supersterk speelgoed werd aangeboden door de LTV-vrouwen en de bejaardensoos had geld bijeengebracht voor zes fraaie tafels. afwisselend geheel van vertrouwde num mers en minder bekend repertoire. Mevrouw Sanders, die namens de Heemskerkse sectie buurt- en clubhuizen felicitaties overbracht, stond met lege handen en hield voor bekend, wat deze sectie aan „d’Evelaer” heeft toebedeeld. Buurthuisleider René Tonen vond dat al te bescheiden, want hij had er de grootste waardering voor, dat de collega-buurthui- zen uit hun gezamenlijke pot bijna veer- tienduizend gulden hebben toegerekend aan „d’Evelaer” voor de inrichting en uit breiding. Bij alle dankwoorden sprak hij ook zijn waardering uit voor het feit, dat het politie-wijkteam voltallig aanwezig was, ten dele „zó uit de nachtdienst”. Het wijkteam houdt vaste spreekuren in het buurthuis. De toch wel capabele begeleiders, een pianist en een violist, werden niet voorge steld. Eveneens anoniem bleef de plotse ling in het onderdeel Sheherazade tevoor schijn komende buikdanseres, waar- De officiële lustrumviering begon zater dagmiddag met een openingszitting in de Vredevorstkerk, waar de feestrede werd uitgesproken door prof. dr. W. A. M. Luy- pen, die begon met een bijna anecdotische voorstelling van zaken te geven uit de tijd van „het rijke roomse leven”, toen hij als klein jongetje al het antwoord wist op de eerste vraag uit de kleine catechismus „Waartoe zijn wij op aarde?”. Hij ging daarna in op meer dan een kwart eeuw ontwikkelingen, „toen de verlichting om zich heen greep en wij ons af gingen vragen of het morele leven meer inhield dan doen wat er gezegd wordt”. „De mens probeert r:’ met zichzelf in BEVERWIJK. Het meest opmerkelij ke aan de viering van het 25-jarig bestaan van het Pius X-College is, dat deze eerste katholieke middelbare school in de noordelijke IJmond nog maar zo kort bestaat. Het openbaar middelbaar onder wijs kwam nog veel later van de grond en daaruit blijkt, dat de noordelijke IJmond veel te lang verstoken is geweest van elke mogelijkheid om dicht bij huis middel baar onderwijs te volgen. Lustrumviering Pius X ingezet met relativering Dorine van der Klei tijdens haar .,tour-de-force

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7